De Belgische oorlogscorrespondent van „de Tijd" meldt uit de Pinne De dagen rijen zich aan de dagen. Wat vóór een halfjaar ons onmogelijk leek is als gewooate geworden, en waar over ik u in het begin van den oorlog een breedvoerigen brief zou hebben geschreven, met uitgesponnen leed en droefenis, is thans een zóó alledaagsch gebeuren, dat ik het niet meer beschrij ven durf, omdat 't zoo«alle daagsch" is Een uitzondering zij mij dezen keer vergund. Mij werd door een ooggetuige het verhaal gedaan van een heldendood, even tragisch als grootsch. Het was een jonge man van de klasse 13, meen ik. llij was uit Antwerpen geraakt na den val, had zich moedig gedragen, was van den troep wegge raakt, maar had zich ten slotte toch weer bij de zijnen kunnen voegen. Aan den Yser heeft hij dapper gestreden, was de eerste, om zich voor moeielijke opdrachten aan te melden, kortom, was een voorbeeld zijner kameraden. Daarbij diep geloovig en blijmoedig. De brieven, die hij naar huis stuurde, golden vooral zijn moeder, die nog in leven is en helaasals vluchtelinge in Engeland toeft, hetgeen voor den sol daat misschien wel het grootste leed was. Verleden week werd een zijner ka meraden aangewezen voor een uiterst gevaarlijke waarnemingspost. Een zóó gevaarlijk punt, dat in den mond der piotten de post de wacht van den dood werd genoemd. De aangewezene was een arme drommel, vóór den oorlog de kostwinner zijner gebrekkige ouders, hetgeen hij nog na beëindiging van den krijg zoo vurig hoopte te kunnen zijn! Zichtbaar gebukt ging de aange wezene onder de taak, hem opgelegd. Toen aarzelde de meergegoede niet. „Mijn moeder zal mij missen en be treuren, maar ze zal zonder mij kun nen I" redeneerde hij. En hij meldde zich vrijwillig aan bij den commandant, om zijn kameraad te vervangen, die eerst later alles te weten is gekomen. Laat ik kort zijn, het ging alles zoo snel. 's Nachts betrok hij den post, 's morgens betreurden de Belgen een kameraad, die zijn leven voor een ander geofferd had. Zijn graf noch zijn heldendood zullen zij vergeten. In het Deensche Folkething richt'e bij de derde lezing der begrooting de conservatieve afgevaardigde Wulffnaar aanleiding van verschillende uitlatingen van radicale politiek een interpellatie tot de regeering, waarbij hij verklaarde, dat hij niet geloofde, dat de regeering deze meeningen deelde. Het zou echter goed zijn, wanneer de regeering een ver klaring zou willen afleggen, die geschikt zou zijn, om de gemoederen tot rust te brengen en die ook voor het buitenland van bsteekenis zijn zou. De minister van landsverdediging ver klaarde namens de geheele regeering: De Deensche regeering en de rijksdag zijn volkomen eenstemmig, dat de po litiek van Denemarken gericht moet zijn op onvoorwaardelijke en onpartij dige neutraliteit. De regeering twijfelt er geen oogenblik aan, dat alle partijen des lands een onwankelbare neutraliteits politiek wenschen en verlangen dat de vrede tusschen Denemarken en alle andere staten behouden zou blijven. De bij uitzondering in anderen geest ge houden uitlatingen worden door alle par tijen afgekeurd. Gedurende de huidige oorlogen was 't noodzakelijk, dat Denemarken zijne militaire middelen zoodanig gereed hield, dat het in geval van nood zijne rechten zou kunnen uitoefenen en zijne plichten vervullen, die als neutrale staat op Denemarken rusten. Met het oog hierop waren verschillende militaire maatregelen genomen. Indien de re geering niet van dit standpunt was uitgegegaan, zoo zou zij aan de bevol king geen zoo grooten last en aan den staat niet zoo groote uitgaven hebben opgelegd. De meeningen omtrent militaire vraagstukken waren zeer verschillend, doch men zou verstandig en tot nut van het vaderland handelen, indien men zich gedurende den oorlog zou opmaken tot de vervulling van de grootste aller verplichtingen, n.l. De nemarken vrij en zonder schade door den oorlog te voeren en de vredige goede betrekkingen tot alle mogend heden te behouden. Tot nu toe was het gelukt, een eensgezinde politiek van neutraliteit te voeren, welke bij den geheelen rijksdag steun gevonden had. De regeering zette haar streven voo t in de hoop, dezen steun ook in de toekomst deelachtig te worden. De be grooting weid hierop met algemeene stemmen aangenomen. Het Belgische informatiebureau zendt ons, ter rectificatie van eenige, door dit bureau onjuist geachte mededee- lingen van Duitsche zijde over het Belgische leger, een schrijven, waaraan wij het volgende ontleenen „Het Belgisch leger was met zes leger divisies en een divisie cavalerie te velde getogen. Thans telt het nog steeds zes legerdivisies, maar twee divisies cava lerie in stede van een. Allen zijn vol komen georganiseerd, gewapend en uit gerust. Elke eenheid bezit haar nor male getalsterkte en het noodige kader. Onlangs nog zijn verscheidene duizenden rekruten de mannen der ouderen lich tingen komen vervangen. Het aantal mitrailleurs werd vermeerderd, de ar tillerie is volledig en werd met stukken van zwaar kaliber versterkt. Het aantal eenheden der pioniers is aangegroeid. Al de divisies zijn van de noodige diensten voorzien. Het moreel is uitstekend, zoowel bij de ouderen, als bij de rekruten, al de bevelhebbers bevestigen het in hun verslagen. De Belgische troepen zijn vol strijdlust om ten koste van welken prijs ook den vijand uit hun vaderland te verjagen of hem daar te verpletteren. Voegen wij daarbij dat duizenden rekruten en vrijwilligers in de kampen worden geoefend »n een aanzienlijke reserve vormen van voortreffelijk ge halte. Hun aantal groeit met tien dag aande door de Regeering genomen maatregelen, betreffende het aanwerven van jongelingen, zullen dit aantal nog aanzienlijk vermeererden. De kaders ?ijn ruim voldoende voor het oogenblik daarenboven is een school opgericht voor het opleiden van jonge officieren, gekozen uit de militairen. De leerlingen zijn vrij talrijk. Wat de totale getalsterkte van het Belgisch leger, aangaat de groote Duit sche staf zal ons ontslaan van daarover nauwkeurige inlichtingen te geven. Indien, zoo al3 hij het doet aankondigen, hij denkt te doen te hebben met een Belgisch leger, dat slechts een enkel legerkorps (40.000 man) sterk is, zal het Belgische leger zich er mede be lasten, hem eerlang van zijn dwaling te genezen. Van de 22.600 leerlingen, die in Duitschland de hoogste klasse der gym nasia bezoeken, hebben 20.000 hun in trede in het leger gedaan 14.0U0 van hen hebben een noodexamen afgelegd. Bijna alle leerlingen der scholen van middelbaar onderwijs hebben zich vrij willig aangemeld. In Duitschland zoowel als in Rusland gaat men nieuwe lichtingen onder de wapens roepen. Nadat de Duitsche landstormplichtigen van 18851883 zijn geoefend, zullen thans de inlich tingen 18821880 worden afgericht, terwijl Rusland de lichting 1915 en een vierde van de lichting 1916 heeft opgeroepen. De „Daily News" meldt, dat aan d« kust in de buurt van de Spaansche haven Ferrol een groot aantal paarden en koeien is aangedreven, waaruit men afleidt, dat daar een groot transportschip gezonken is. De Liverpoolsche reeder Joseph Hoult heeft, volgens de „Köinische Zeitung", 2000 p. st uit .eloofd voor de vernieling van vier Duitsche onderzeebooten, door Britsche handelsschepen of treilers. Met het oog op het groote gebrek aan goederenwagens heeft het Russi sche spoorwegbeheer besloten er 10,000 in Amerika te bestellen. Rockefeller heeft volgens de Ham burger Nachtrichten aan het Arneri- kaansche ondersteuningscomité voor België een maandelijksche bijdrage van 4 millioen mark beloofd. De Vossische Zeitung vertelt dat de Amerikaaneche consul-generaal te München aan de hotelhouders daar ter plaatse heeft verzocht hem de spijskaar ten van de afgeloopen week toe te zenden, opdat bij die naar Amerika kan zenden, ten bewijze dat de Engelsche berichten omtrent hongersnood in Duitschland uit de lucht zijn gegrepen. Volgens een Amerikaansch blad is er een Eugelsche opwekking tot dienst neming in Kitchener's leger in dezen vorm geplaatst„Naar Berlijn. Het rijk arrangeert in het voorjaar een toer naar Duitschland voor eenige sportlui in den ouderdom van 18 tot 38 jaar. Alle hotelkosten en reisbiljetten worden door de regeering betaald. Goede jacht wapens en munitie worden gratis uit gereikt. Goedkoope uitstapjes op den Rijn. Ommegaande aanmelding ge- wenscht, daar er slechts voor een be perkt aantal (een millioen) plaats is." Een Duitsch blad noemt de adver tentie opvollediger staat niet in wie reisongevallen voor zijn rekening neemt. De Pruisische minister van binnen- landsche zaken heeft tot de onder hem gestelde overheden een aanschrijving gericht, om huu aandacht te vestigen op de noodzakelijkheid van het slach ten van varkens en het verduurzamen van het vleesch, daar de hoeveelheid krachtvoer gering is tegenover het groote aantal varkens. Het zal noodig zijn, niet alleen zooveel mogelijk vette, maar ook onrijpe varkens te slachten. De minister vertrouwt dat de platte landsbevolking zal meewerken, daar de regeering anders tot dwang over zou moeten gaan. K*iaat.«eiyk liieiiws. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's-Hertogenbosch. het beste adreë voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Z ndags van 10 tot 1 uur geopend. Heusden, 20 Maart. Onze stadgenoot M. v. d. B., is met ingang van 9 April benoemd tot politieagent t« 's Gravenhage. Postkantoor te Heusden. Lijst ran de onbestelbare brieven en briefkaar ten, waarvan de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Maart 1915. 1. Jos. Beijssen, Echt. 2. Jh. V. P. Polak, Dordrecht. 3. P. Wetters, Haarsteeg. Aalst- Bij den veerman C. v. d. M., alhier, heeft een schaap 4 lammeren ge worpen, dit is te meer een zeldzaamheid, aangezien dit reeds het 3e jaar is, dat een schaap bij genoemde v. d. M., 4 lammeren ter wereld brengt. Almkerk Op de Maandag alhier gehouden Provinciale voorjaarekeuring van dekstieren werden 41 stuks aangeboden, waarvan 24 werden afgekeurd. Goedgekeurd werden: Drie zwartbonte uit Dussen, een van 22 maanden van A Dekker, een van 24 maan den van de Wed. H. de Bodt en een van 16 maanden van R. MiddelkoopDrie zwartbonte uit Almkerk, een van 3 jaren van H. Pruijssen, een van 2 jaren van Jac. Vink en een van 25 maanden van de Fok- en Contröle-Vereeniging te Almkerk; 5 zwartbonte uit de gemeente De Werken c.a., 1 van 13 maanden van C. Cornet, 1 van 25 maanden van de Wed. G. Verhoeven, 1 van 16 maanden van O. Walraven, 1 van 12 maanden van H. Pruijssen en 1 van 15 maanden van A. Wink; Twee zwartbonte uit de gemeente Meeuwen, 1 van 17 maanden van C. Lankhaar en 1 van 32 maanden van D. van Buuren; 1 zwartbonte van M. vau Hoven, oud 22 maanden, uit Wou- drichemTwee zwartbonte en 1 blauwbonte uit Rijswijk, respectievelijk 1 van 16 maan den van Jobs. Westerlaken, 1 van 13 maanden van G. van Vugt en 1 van 2 jaar van J. W. van Vugt. Ca.pe.llc- Op Donderdag den lsten April a.s. zal alhier de gewone voorjaars- markt van vee worden gehouden. Deze week zijn alhier w«er enkele vluchtelingen aangekomen uit Kaatsheuvel. W. v. d. H., alhier, die verleden week van een wagen met takkenbossen viel, is ter behandeling overgebracht naar Breda. Onze dorpsgenoote Mej. Antonia Ver- heijden slaagde de vorige week te Breda voor het examen nuttige handwerken. dravemoer. In eene Donderdag gehouden vergadering der leden van ,,'t Kantkloske" werden, na behandeling van eenige punten ter vervanging van m svrouw Smeenk en mevrouw Van Leeuwen, die de gemeente metterwoon verlieten, als be stuursleden gekozen mevrouw Wybrands en mevrouw Van Meer. Al spelend geraakte Donderdag een ruim drie-jarig kind van deu landbouwer A. W. van de brug in de Vaart. Reeds was het jongetje een eind afgedreven, voor het onheil werd opgemerkt. Een ieder waande het kind dood, toen het werd opgehaald. Toch mocht het nog gelukken de levens geesten op te wekken. Niettemin moet het wicht nog in zorgvollen toestand verkeeren. Eetlieil. Bij het tuigeD van een paard van mej. de wed. J. Branderhorst overkwam J. van Andel die daarbij de behulpzame hand bood, een ongeluk. Met een ontwrichten en gebroken arm werd hij, op. aanraden van den ontboden geneesheer, naar 's Bosch vervoerd om daar verder geneeskundig behandeld te worden. Naar wij vernemen hebben sommige landbouwers met de fabriek St. Jan te 's-Bosch gecontracteerd dezen zomer hun melk te leveren él 6£ cent en voor de win- maanden 7 cent per Liter. Mederhemert. Als een bijzonder heid kunnen we melden, dat een schaap van den brugwac iter Y. V., alhier 4 lam meren heeft geworpen. Tot secretaris-ontvanger van den polder „Eiland Nederhemert" is in de vacature van den heer H. Straver gekozen de heer W. Roozeboom. De heeren A. Volbeda en W. Knoop Sr. zijn respectievelijk tot voorzitter en secretaris van de commissie tot wering van schoolverzuim aan de Zuidzijde gekozen. ItlieuwendUk. In de Zaterdag avond gehouden vergadering der Chr. School- vereeniging alhier, deed de secretaris en penningmeester rekening en verantwoor ding, waaruit bleek dat deze ve eeniging 173 leden telt, het getal schoolkinderen 301 bedraagt, de Fransche les 11 leerlingen heeft en het herhalingsonder wijs bezocht werd door 26 jongens; de finantieele toe stand was zeer bevredigend. De onderwijzer Wisse hield eene lezing over „Vaderlands liefde" welke met onverdeelde aandacht werd aangehoord. De vergadering, die be zocht was door 60 personen, werd door het Hoofd der School, de heer Vlaanderen, op gebruikelijke wijze gesloten. In de Geref. Kerk alhier, zal Woens dag 24 Maart a.s. des avonds half zeven door D8. de Bruijn biduur voor het gewas worden gehouden. Op de Dinsd-.g te Almkerk gehouden stierenkeuring is alleen van de 7 stuks, die aan deze plaats werden aangeboden, de zwartbonte stier van den heer O. Walraven alhier, goedgekeurd. Voor de Gereformeerde Gemeente zal a.s. Zondag des voor- en des namiddags optreden Ds. de Bruijn. Sprung. Bij de j.l. Maandagavond gehouden jaarvergadering der Chr. zang- vereeniging „Excelsior" had ook bestuurs- verkiezicg plaats. Het bestuur is thans uit de navolgende heeren eamengesteld: P. Netten, voorz., J. v. Beek. 2e voori., G. Janson, secretaris, A. Oosterling, penningm. en tot commissarissen werden benoemd G. de Ruiter en H. Maijers. Met het oog op de tijdsomstandigheden werd, niet op zulke roijale wijze geieeat. Toch was men zoo genoeglijk bijeen, dat bet middernach telijk uur een ieder huiswaarts riep. Veen. Deze week werd reeds jong vee in de weide [gebracht, hoewel de weilanden er nog maar schraal uitzien. Deze week werd reeds een druk be gin gemaakt met het land om te spitten. De arbeiders hebben thans volop werk Het weer leent zich evenwel niet erg voor deze werkzaamheden, daar de zon zich niet laat zien. We zullen evenwel hopen dat het weder dan ook gunstiger mag worden. Uaspik. Op de werf der firma Ruijtenberg kon de leerjongen Ch. v. d. W., ondanks herhaalde waarschuwing niet van de zaagmachine blijven, Eenklaps krijgt de zaag hem te pakken en snijdt zijn duim tot op een velletje na af. Al zal de duim nog te behouden zijn, hetgeen we voor den jongen hopen, toch zal dit gevalletje een goede les voor hem zijn. De kleine D. in Waapik-Boven ge raakte onder een hooiwagen. Met een ge broken duim en verbrijzelde klomp kwam hij er onder uit. Geneeskundige hulp moest worden inge roepen In de verleden Zondag gehouden vergadering der Mariavereeniging zijn her kozen tot bestuursleden Me^r. Smits en Mej. Smeet». Alhier doet zich weder een nieuw geval van typhus voor. Den inwoners wordt ten zeerste aangeraden drinkwater en melk voor het gebruik te koken. Donderdag j.l. had alhier de voor- jaarsmarkt van hoornvee en varkens plaats. Aangevoerd werden 196 stuks vee en 6 manden varkens. Door het ontbreken van buitenlandsche kooplieden was de handel niet zoo levendig als vorige jaren. Over het algemeen werden goede prijzen besteed. De kramers waren wederom in groote getale opgekomen en maakten goede zaken. De uitgeloofde premiën vielen ten deel aan No. 48 L. Mesch te Waspik. 51 A. Smits Wzn. te Loonschedijk. 53 J. van Zeist te Besoijen. 79 J. van Dongen te Waspik. 94 A. Timmermans te Loonschedijk. 110 A. Kemmeren te Raamsdonk. 111 A. Kemmeren te Raamsdonk. 139 J. A. Kooperberg te Raams- donksveer. De zoon van den landbouwer M. L. geraakte met zijn paarden in een z.g. drijftil. Met zeer veel moeite werden de paarden uit hun lastige positie bevrijd. Een der paarden had zich met het slaan nogal bezeerd. De ooievaar is alhier wederom op 't dak der Ned. Herv. kerk terruggekeerd. Zondagavond kwamen alhier twee Belgische vluchtelingen aan, die een week geleden naar het kamp te Nunspeet waren overgebracht. Zij waren aldaar ontvlucht en hadden den afstand van Nunspeet naar hier te voet afgelegd. Dezer dagen werden zij weder teruggebracht. VA|{k. Donderdag 18 Maart j.l. zijn uit deze gemeente een drietal Belgische vluchtelingen naar Antwerpen vertrokken, zoodat slecnts nog 3 personen van Belgische nationaliteit in deze gemeente vertoeven, welke allen in hun eigen levensonderhoud voorzien. Murgerlfjke Staml. Heusden, van 1219 Maart. Overleden: Johan Jacob Molhuijsen, 79 j., wedn. van Sophie Wilhelmina Anna Scott. DeWerken en Sleeuwijk, van 1219 Maart. Geboren: Elisabeth Cornelia, d. v. G. den Hollander en A. G. van Oord. Wijk c.a., van 1318 Maart. Getrouwd: A de Vries, 30 j. en J. den Hoet, 26 j. Overleden: Maria de Koning, 70j Jan Vos, 82 j. Vrijh -Capelle, van 15 Febr.15 Maart. Geboren Catherina Maria, d. v. A. J. van Drongelen en M. Donkervoort. ■Binnenland. Hoewel officieel te Amsterdam nog niets van een verbod van steenkolen uit Duitschland naar Nederland is be kend, vernemen wij toch, dat Woensdag aldaar zeer weinig kolen waren aange komen en te Rotterdam slechts een paar waggons. Deze voorraad was echter te voren al over de grenzen gekomen. Naar wij vernemen staat thans het steenkolenvervoer van Duitschland naar Nederland geheel stil. Men meldt ons uit Elten, dat een goederentrein, bestaande uit enkele waggons met kolen beladen, de grenzen niet mocht passeeren en bevel kreeg terug te keeren. Uit Emmerik meldt men nog, dat daar twee schapen zijn aangehouden bestemd voor Amsterdam. Nader bericht men hieromtrent uit Amsterdam De kolenaanvoer uit Duitschland zal waarschijnlijk slechts eenige dagen worden stopgezet. Dit moet, zooals wij van wel ingelichte zijde vernamen, worden beschouwd als een administra- tieveu maatregel, die vermoedelijk in verband staat met de distributie van steenkolen in het Duitsche rijk. Men meldt uit Maastricht: Het Duitsche bestuur in België heeft alle uitvoer naar Nederland verboden. In Luik moesten de voor Maastricht bestemde booten worden afgeladen. De Koningin heefc een bedrag van vijf en twintig duizend gulden geschon ken aan de Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens. Terwijl in ons land voorde Indische leening geteekend werd voor 63 mil lioen, kwamen uit Indië inschrijvingon lot een totaal bedrag van ruim 66 mil lioen. De leening is dus meer dan dub bel vol teekend. In de Donderdag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer is met 53 stemmen voor en 9 tegen aangenomen het wetsontwerp van de „voorwaarde lijke invrijheidsstelling." Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Ne derlanden hebben met ingang van 15 April a.s. aan mejuffrouw B. Cohen Stuart opgedragen, onderwijs te geven aan Hare Koninklijke Hoogheid de Prinses. Daartoe zal met eenige andere kin deren een kleine klasse worden samen gesteld. Mejuffrouw Cohen Staart, die thans uog tijdelijk werkzaam is aan de school van J. Ligthart, zal het onderwijs geven volgens diens methode. Zij bezit de hulp-aktb lager onderwijs en de akie nuttige handwerken en bekwaamt zich voor de hoofd-akt». De eerste jaren zal in bedoelde klasse geen godsdienstonderwijs worden gege ven, daar Hare Majesteit aan zich wenscht te houden dat onderwijs per soonlijk bij de Prinses voort te zetten. Als belangwekkend deelt de Parijsche correspondent van de „N. R. Ct." mede, dat de Teinps, die vroeger altijd een voorbehoud maakte ten opzichte van de houding van Nederland bij het be gin van den oorlog, thans eindelijk spreekt van een streng loyale politieke houding jegens alle oorlogvoerenden, welke Nederland, overeenkomstig de regelen van het internationale recht, tot heden heeft weten te bewaren. Omtrent het torpedeeren van het a.s. „Leeuwarden." bericht men Door den timmerman van de „Leeu warden" werd het volgende medege deeld de bemanning had de onderzeeër, de „U 28," niet gezien, daar deze in da schaduw van het vuurschip Maas was gaan liggen. Te 4 uur werd door de „U 28" een schot gelost, dat achter het schip heenging vervolgens een schot, dat voorlangs ging, waarop de „Leeu warden" stopte. Van de „U 28" werd geroepen, dat de bemanning 5 minuten tijd kreeg het schip in de sloepen te verlaen, aan welk bevel direct gevolg werd gegeven. De meeste mannen heb ben hun goed in de steek moeten laten. Nadat het schip was verlaten, werd het in den grond geschoten. De „U z8" nam de sloepen met volk vandaar op sleeptouw en bracht hen bij de loods boot, die te Hoek van Holland landde. Zij werden in net loodsgebouw onder gebracht en vertrokkeu naar Rotter dam. De „Leeuwarden," van de General Steamship Navigation Comp., was Dinsdagmiddag van Londen naar Har- lingen vertrokken. Het is een boot van 364 ton. De bemanning bestond uit 15 man (13 Eugelschen en 2 Hollanders.) Volgens een New Yorksch bericht aan de „Basler Nachr." is een aantal Britsche oorlogsschepen voor Kaap Henry, aan de kust van Virginië samen getrokken, om den Duitschen hulp kruiser Prins Eitel Friedrich te vangen, zoodra dit schip de haven van New port News verlaat. Volgens berichten uit Boekarest is een nieuwe formatie van den Balkan bond aanstaande. Hoogstaande Griek- sche afgezanten van Venizelos die de betreffende diplomatieke onderhande lingen moeten voeren, zijn onderweg naar Boekarest. Tijdens hun verblijf te Sofia vielen hun levendige ovatie ten deel. (Mocht bovenstaand bericht waar blijken, dan is de totstandkoming van een nieuwen Balkanbond als een feit van de allergrootste beteekenis te be* schouwen.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2