Herleving. De viouw van den Banneling, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, No. 3433. W oensdag 7 April FEUILLETON. VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke aummers 5 cent. 1913. Advertentiën van 16 regels &0 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Van gansch de Christenheid hebben in deze week de oogen en gedachten terug kunnen blikken naar het groot- sche gebeuren, een negentiental eeuwen geleden in de stad Jeruzalem voorge vallen De Christelijke volkeren hebben aan hun geestelijk oog weder kunnen doen vo rbijgaan, wat toenmaals van Palmzondag tot Paaschmorgen plaats greep en hetgeen telken jare te geden ken millioenen en millioenen zich tot een liefelijken plicht reke.ien. Hoe was voor hen daar ditmaal dub bel aanleiding toe Hoe kunnen zij bij het leed, dat thans over het grootste deel der beschaafde wereld is uitgestort te gereeder het leed gedenken, dat toenmaals werd geleden want immers, nog onophoudelijk dreunt het kanon over de velden van Europa, wegmaai ende eiken dag tallooze jonge, bloei ende menschenlevens, alom rouw en angst verspreidend nog onophoudelijk waart de ijselijke Maaier rond en telt zijn verschrikkelijken oogst bij tien ja honderdduizenden. En niet alleen in de Europeesche velden, ook daarbuiten woedt deze wereldkrijg, ja laat schier geen landstreek meer ongemoeid. Zoo komen ons ook in de laatste weken tal van namen onder de oogen ons uit de Schrift bekendDoch in hoe gansch ander verband Zoo lazen wij, dat de oud-testamentische berg Sinaï thans de donderende echo's weerkaatst van het moderne scheepsgescnut en geeft de zelfde plek waar een maal Mozes de tien Geboden ontving thans honderdvoudig den klank der donderende scheepsmor- tieren weer. De Engelsch-Indische troepen staan gereed de Turken uit het land van Mesopotamië, eertijds het Gezegende geheet en, te verdrijven Cyprus, het eiland dat door de Engel- schen bezet is, was de plaats waar Paulus een a; nvang met zijn arbeid maakte ten zuiden van Damascus lig gen de hooglanden van Nazareth, welke streek thans door de Turken geheel op moderne wijze met loopgraven, veld werken en prikkeldraad-versperring tegen een vijandeluken aanval is ge reed gemaaktook de berg, waar de Prediking werd uitgesproken is, moge 48) Hebt gij nog al hoop? Dat gaat nog al, antwoorde Cabiral met een triomfeerend lachje. Zooveel te beter, zooveel te beter, waarde Cabiral, vrijheid bovenal! O, welk een schatten van jeugd en schoonheid hebt gij in uw buurt, waarde meester. Straub bleef altijd de waarde meester voor zijn ondergeschikten. Menschen met een hart van goud en schatrijke klanten, patroon! Dat is zoo, hebt gij hem gezien? Maar even. Om wie komt gij in dat huis? Om Mercedès, want zij heet Mercedès, de vreugde mijner oogen, een lentebloem, een meisje, zooals er niet één op de duizend te vinden is. Er klonk een valsche toon in Cabirals vroolijkheid, die Straub terecht meende te moeten wantrouwen. Hebt gij al gegeten? vroeg hij. Maar Ik heb razenden honger; laat ik u eens een diner aanbiedeD. O, maar Een klein feestje, want de zaken gaan goed en men moet van het leven genieten Cabiral trok een leelij k gezichthet voor stel lokte hem niet aan, maar hij durfde het niet afslaan. 't Scheen dat er geen eind zou komen aan Straub's royaliteithij riep een rjjtuig wij de berichten gelooven, tot een ge ducht versterkt verdedigingspunt ge maakt. En terwijl zoowel op het wes telijk Europeesche als op het Oostelijk- Europeesche oorlogsterrein de eindbe slissing maar niet schijnt te kannen vallen, moet het wachten wellicht zyn op een carastrofe in de landen rondom de oude wereldzee. Doch vooreerst wil het voorkomen, dat ook ddar de strijd zyn einde niet spoedig zirn zal met hoeveel aandrang ook, door de vloten der geallieerden, de ingang geforceerd wordt dier oude Dardanellen, aan wier oevers de Apostelen eenmaal stonden en een gansch ander geluid vernomen werd, dan thans uit de ijzeren monden der land- en scheepsbatterijen weer klinkt. Het is al dood en verderf wat zij doen hooren Welke droeve Paaschdagen, die van het jaar 1915 Toch, wanhopen mag men niet, hoezeer en hoeveel malen het vertrouwen in het betere dat in ieder mensch, gelijk ook in ieder volk aanwezig is, geschokt werd. Daar moet, het kan niet anders, eenmaal een blijde morgen, ook voor allen, die thans in rouw en vrees gedompeld zijn, aan breken. Na eiken, ook den zwartsten nacht, daagt een lichte ochtendstond na eiken, ook den zwaarsten winter tijd, meldt zich een nieuwe lente aan, liefelijker in onze oogen naarmate de maanden die haar voorafgingen, ons eindeloos somber toeschenen. Dat is de tijd der herleving, als voorgoed de donkere winterslaap ge ëindigd is, ak de knoppen aan de boomen zwellen gaan, als hier en daar reeds het vr.endelijk gewas zich in frissche voorjaarskleuren komt aanmel den, wanneer er le ven komt onder het gevogelte in de nog bladerlooze twjjgen, wanneer de velden als met een zacht groen donzen kleed overtogen een lust der oogen en een verkwikking voor het gemoed zijn. Met nieuwen moed en met verjongde levenskrachten staat dan het menschdom telkenjare na zulk een tijd van rust gereed om zijn levenstaak vervier te volbrengen. Hoe moet het velen in dezen tijd zwaar vallen daaraan niet met geheel hun hart te kunnen medewerken. Im mers, ontelbaar zijn zij, die op de een of andere wijze .in het diepst van hun gemoed door rampen of tegenslag ge troffen werden en die allerminst in zich de kracht gevoelen om de hun opge- ann en noodigde zijn bediende uit, in te stappen. Rue de Moscou no. 102, riep hij den koetsier toe, en in matigen draf rolde het rijtuig door den faubourg Saint-Honoré. Geheel overbluft door het onderzoek, dat hij zooeven ondergaan had, bewaarde Cabi ral nu verder het stilzwijgen; hij had het onaangename geroel van een stuk wild, dat zooeven het moordend lood van den jager ontkomen, nu een hongerigen wolf in den muil loopt. Straub daarentegen was vroolijk voor twee en putte zich uit in lof redenen op de vreugd en het leven 't kostte zijn gast moeite in den vroolijken, levens- lustigen man, den stroeven, achterdochtigen patroon te herkennen. Arme Cabiral, zeide hij, gij krijgt niet wat u toekomt, ik zal dien inhaligen Pidon eens goed den mantel uitvegen en uw po sitie verbeteren. Maar voor vanavond levé de vreugde! Weet gij, vervolgde hij, in zaken geldt slechts het succes en dat doet alles vergeven, 't Is net als in den oorlog, wie een kogel in het hoofd krijgt, valt, en de anderen treden hem onder den voet en vermorzelen hem. 't Is mijn schuld, dat gij uw fortuin niet gemaakt hebt, mijn waarde! Hebt gij geen tienduizend francs ontvangen Ge weet wel Voor die zaak van Orgères? Spreek dat woord niet uit, dat brengt ongeluk mede! Doe als ik en denk er niet meer aanTienduizend zeide ik. Cabiral was eerlijk en hij verbeterde trouwens de met opzet gemaakte fout. Twintig, verbeterde hij. Zooveel? Een aardig stuivertje, hé! Als gij gewild had, zoudt gij met die twin tig duizend francs een Cresus hebben kun nen worden Och 't Gebeurt meermalen in den handel, legde taak met opgewektheid zoo noodig toch voor elk welslagen te volbrengenimmers, daar zyn ontel baar rouwenden, hetzij om een vader, om een zoon, om een vriend, die in len strijd voor het vaderland het leven lieten immers, daar zijn, niet minder talrijk, voor het geheele verdere leven gewonden, verminkten, lijdenden, van wien voor goed de gezondheid werd vernield. Hoe zuilen zij allen nog ver der kunnen medewerken aan de groote levenstaak der menschheid, die niet vraagt naar nationaliteit noch grenzen, noch naar afkomst of geboorteland, maar slechts naar dat eene mensch te kunnen zijn. Dubbel gezegend derhalve zijn die landen, wier burgers nog niet, en hope lijk ook in het geheel niet, het zwaard uit de scheede behoefden te trekken. Zij dragen geen rouw, al bleef ook van hen vrees en zorg niet verre. Noch tans, die groote weldaad brengt ook groote verplichtingen mede. Zij toch in de eerste plaats zullen geroepen zijn, om met al hun krachten zich aan te gorden, ten einde de diepe, wreede wonden der menschheid thans geslagen, zooveel mogelijk te heelen hun taak is het, om onverzwakt en onverpoosd op de bres te staan, waar het geldt de onstoffelijke goederen van geest en hart te verdedigen tegen den stormvloed van het meest brute geweld en de grofste zelfzucht, die thans schier alle edele gevoelens van rassen en rijken heeft overstelpthet is voor hèn weg gelegd, om in de naaste toekomst de banier der vergevingsgezindheid, van menschlievendheid en mededoogen hoog te houden te midden der de landen, rijken en werelddeelen onstu wende, torenhooge golven van haat en af schuw, van doodelijken wrok en bit teren nijd, die, vreezen wij, noch jaren lang zullen blijven woeden tussclien de strijders van thans, hun kinderen en hun kindskinderen. Daar is echter een eervolle en schoone, maar moeielijke en alle krach ten vereischende taak weggelegd voor alle landen ook het onze die voor den oorlogsfakkel en zijn ver zengenden gloed gespaard bleven zij is dezezich voor te berijden, om, wanneer eenmaal voor de strydende volkeren het uur der bevrijding uit de kluisters van verschrikking en verdel ging daagt, na dezen eindeloozen tijd van rouw en kommer, met alle krach- ten te kunnen medewerken aan de een maal blijde herleving eener thans nog ten doode toe bedroefde menschheid. Ituitenland. dat lieden in één jaar hun kapitaal .'er- dubbelen. Reken nu maar uit. Veertij? dui zend 't eerste jaar tachtig het tweede honderd zestig het derde 't Zesde jaar hebben we al meer dan twaalf honderd duizend en na tien jaar weet men niet meer hoeveel men wel bezitDat is hooge kunst, maar die kunstenaars worden millionnairs. Over vijftig jaar zullen zij zelfs de zon en de sterren kunnen knopen Maar gij zocht liever uw vermaak. Dat is een quaes- tie van smaak maar denkt gij dat zij zich ook niet vermaken? Het rijtuig hield voor het opgegeven nummer stil. Straub stapte op het trottoir, deed het portier weer toe en zeide: Ge moet vijf minuten geduld hebben, ik moet hier even iemand spreken en dan gaan wij naar Lathuille. Gij zijt voor den verderen avond mijn gast! Met goeden wijn? Besten I herhaalde Straub en misschien nog meer. Wat dan -- Een verrassing. 't Was verstandig met Straub op zijn hoede te zijn, want hij vereenigde de eigen schappen van de slang en den vos, en als hij van zijn vaste gewoonte afweek, moest hij daar wel een gewichtig doel mede be oogen En dat doel was zelden in 't belang van zijn medem nschen. Hoe het ook zij, hij bleef niet lang bin nen en spoedig verscheen zijn lange gedaan te in de gewone, gebogen, nederige houding weer aan de deur. 't Rijtuig vervolgde zijn weg, en geen vijf minuten later verliet La zare Pidon het huis en sloeg met haastige schreden den weg naar het plein Pigalle en van daar naar de hoogten van Mont mar tra in. Daar zijn allerlei steile straten en wegen, die van verschillende punten naar het bosch Op het Belgische gehucht Dries" heeft de vorige week Vrijdag een vree- selijke moordpoging, gepaard met dief stal, plaats gehad. Omstreeks 7 uur des avonds zaten 2 oudjes, de echtgenooten Barleau rustigjes in 't halfdonker aan de kachel. Zonder kloppen trad een welgekleede juffer de woning binnen, vragende haar den weg te willen zeggen in de richting van Denderleeuw. De brave man, denkende een dienst te kunnen bewijzen, ging met de juffer buiten om de gevraagde inlichtingen te geven. Intusschen kon een kerel van hooge gestalte in de woniug sluipen en de vrouw dwingen hem vijf francs te geven, onder voorwendsel dat zijn kinderen van honger omkwamen. Vrouw Barleau werd bevreesd en gaf hem het geld. Toen de bezoeker zag waar dit verborgen^was, floot hij driemaalvier bandieten met zwart gemaakt gelaat sprongen langs de tuindeur in de keuken, juist toen de heer Barleau van de straat terug kwam. De bandieten vielen hem aan, wierpen hem in het kolenhok en sloegen hem met een bijl met zulk geweld op het hoofd, dat de schedel verschoven werd. In dien bloedigen toestand bleef het slachtoffer daar liggen. Intusschen hield een der schurken vrouw Barleau in bedwang. De meubels werden doorzocht, een som van 218 frank gestolen, goud werk en een hoeveelheid obligatiën twr waarde van 2000 frank geroofd. Nadat hun misdaad volbracht was, namen de indringers met de welgekleede juffer, die het terrein vooraf verkend had, de vlucht. De Roeskoje Slowo komt terug op de vermeende kansen op vredes onderhan delingen met Oostenrijk-Hongarjje. Het blad zegt uit betrouwbare bron te weten, dat keizer Frans Jozef, die verlangend is om verder bloed-vergieten te voor komen, een beroep op den Paus hseft gedaan om te Berlijn als middelaar op te treden ten einde wijziging te brengen in het hardnekkig verlangen van den Duitschen keizer om den strijd, zonder zich om de gevolgen te bekommeren, voort te zetten en toen die pogiug mis lukt was, om te St. Petersburg in gelijke hoedanigheid invloed te oefenen om een afzonderlijken vrede met Rusland tot stand te brengen. Men beweert, dat van Bondy voeren, dat in een bijzonder slechten reuk staat. Het echte bosch van Bondy beslaat de plaats ingesloten door de grachten der ves tingwerken en de wallen van Parijs, van Pantin naar Grenelle, en strekt zich boven dien tot aan het kanaal Saint-Martin, Cha ron ne, La Grande-Pinte en La Chapelfe uit. 't Heeft gevaarlijke wegen aan den kant van den boulevard Montma tre en som» strekken de boosdoeners hun strooptochten tot aan het bosch Marbeuf en de Place de l'Etoile uit. Pidon had er enkele kennissen, want Straub was er op gesteld oude vrien den, die nog wel eens een dieDst konden bewijzen, aan te houden en Parijs biedt onuitputtelijke hulpbronnen aan, voor gauw dieven, stroopers en moordenaars, die het geen andere hoofdstad behoeft te benijden. Eindelijk hield het rijtuig voor de inrich ting van Lathuile stil. 't Was al tien minu ten vóór negenen, maar toch was er nog wel een goed diner te krijgen en waren de ramen nog helder verlicht. Fulgence Guillard ging een klein salon binnen, dat juist door een paar vertrekken de gasten verlaten werd, en had gelegenheid den hofmeester, die zijn orders kwam vra gen, een paar woorden toe te fluisteren 't zag er volstrekt niet geheimzinnig uit en grensde aan het salon gelijkvloers. De Gas- conjer trok zijn manchetten recht, strikte zijn das opnieuw, veegde een paar pluisjes stof van zijn jas en streek met zijn hand zijn haar wat op, terwijl Fulgence het menu bestelde. Soep tong ossenhaas met mouil- les Ro^aansche eendvogels Bordeaux kreeft asperges. Cabiral spitste zich op al die heerlijk heden en schertsend merkte hij op dat zijn patroon wel onder curateele geplaatst moest worden. Toen de rijkelijk met champagne ba- tot de vredesvoorwaarden de afstand van Bosnië en Herzegowina cn Galicië behoort. Militaire kringen in Rusland gelooven echter niet, dat dergelijke pogingen van Weenen uit practische gevolgen kunnen hebben, zoolang de Oosten- rij ksche en Duitsche legers nauw samen werken en „het plan van den veldtocht van Berlijn uit wordt voorgeschreven." In Oost-Friesland wordt de verbouw van booneu, erwten en aardappelen dit jaar door de overheid zeer bevorderd. In enkele plaatsen wordt wel 40 pCt. meer land voor erwten- en boonenver- bouw bestemd. Naar de consul te Londen van Mon tenegro verneemt, zijn Dinsdag te middernacht door een Oosteurijksche vliegmachine zeven bommen op Cet- tinje geworp«D, welke in het midden van de stad vielen, nabij het paleis van den kroonprins. Alle ontploften en verscheidene huizen bekwamen schade. Niemand werd gedood, doch vier man werden ernstig gewond. Cettinje is een open stad en de be woners bestaan op het oogenblik bijna uitsluitend uit vrouwen en kinderen, doordien de mannen in den strijd zijn. Omtrent de overgave van Przeniysl wordt uit St. Petersburg gemeld dat de bezetting volgens afspraak met trommels en trompetten en met wapperende vaan dels, de officieren in 't bezit van hun sabels, het Russische kamp binnen trok. De Russische staf, met den com mandant aan het hoofd, beantwoordde het militaire saluut. De Corrierre della Sera verneemt uit Lemnos dat de baai van Mudros thans de basis vormt van de vlootactie tegen de Dardanellen. In de baai liggen ongeveer 100 stoomschepen van het meest verschillende type, vooral mijn- vegers. Er zijn slechts vier Engelsche kruisers van oudere klassen en één slagschip bij. Aan het strand ziet men de paarden der Australische troepen. Nabij het veldkampement ligt de post boot Memphis, die deze vaart voor de eerste maal ondernam. Zij gaat naar Saloniki, beladen met geneesmiddelen en ander hulpmateriaal. Het stoomschip moet ook een groote som geld aan boord hebben; men spreekt van 200 millioen in goud, bestemd voor de Serviërs. sproeide aardbeien genuttigd waren, zag Cabiral dubbel en rammelde aldoor met de kortgeleden ontvangen goudstukken in zijn '.ak, en toen Guillard schertsend op merkte, dat hij zeker een diligence geplun derd had, gaf hij op geheimzinnigen toon ten antwoord: Dat is niet noodig, ik heb nog wel andere hulpbronnen. j Straub had lang geaarzeld om zijn moeie- lijk besluit te nemen, maar die verdachte rijkdom besliste. Bij de koffie kwam likeur en Cabiral kon spoedig de glaasjes niet meer tellen, en liet zijn woorden den vrijen loop. Om kwart vóór elf schelde Guillard om den kellner en vroeg de rekening. Gaan we al heen? vroeg Cabiral, maar 't is waar, ge zjjt altijd zoo geregeld als de klok. Fauborg Saint-Honoré? vroeg de Gas- conjer. j Wel neenin Montmartre. En dat is niet verboden, voegde Ful gence er bij, maar ik laat dit liever aan de jeugd over, op mijn leeftijd ga ik gaarne vroegtijdig ter ruste, maar ik weet dat gij van een pretje houdt, vriend Cabiral, veel pleizier dus! De rekening bedroeg honderd twintig francs. De man der duisternis wierp honderd dertig francs op het bord en vertrok stil letjes zonder op het overschietende te wach ten en liet Cabiral alleen achter, die om elf uur zijn intrede op het beroemde bal van den boulevard Clichy deed. Juist speel de 't orchest een wals en Cabiral stelde aan een der dames een daDS voor. Maar ge kent er niets van, zeide zij, gij staat niet stevig op uw beenen, cn ik kan niet dansen. In een hoek stond Pidon met twee ge- j Wildet ge niet eens een kijkje in 't Elysée gaan nemen?

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 1