Hel Laud van Heusden en lltena, de Langstraat en de iiornmelerwaant. Frans Frerker Co., Heeren- en Jongeh. Kledingmagazijn. Sclidlsclie en Eugelsclie Stoffen Kleeding naar Maat", EXPOSITIE der laatst uitgekomen STOFFEN. Vergelijkt onze Prijzen, als mede Afwerking en Coupe. Biljartfabrikant CONSTANT TRIMBOS, ARNOLD HOIJER, De vrouw van den Banneling. Buitengewone Aanbieding. TWEEDE BLAD. GORINCHEM, Telefoon 17. liinthamerstraat 's-Hertogenbosch, Fabriek: Boereomouw 6, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3454. Zaterdag April 1915. Door tijdige inkoopen kunnen wij ook dit seizoen nog een zeer fraaie collectie aanbieden voor onze speciale afdeeling BEZICHTIGT HEDEN ONZE ETALAGE's KELESTRAAT, alwaar wij hebben FEUILLETON. UNB VOO li Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. In Musis Sacrum te Arnhem werd gedurende de Paaschdagen het eenen twintigste congres der Sociaal-Demo cratische Arbeiderspartij in Nederland gehouden. 's Avonds te voren had in de nieuwe concertzaal van Musis Sacrum een feest avond plaats, waar het Tweede Kamer lid, de heer Duys, een rede hield, waar in hij wees op de moeilijkheden, welke de oorlog ook voor de sociaal democra tie bracht. Onwillekeurig bracht de oor log ook voor de internationale een ver slapping met zich Zondagochtend begon het reeds da delijk drukbezochte congres, met een openingsrede door den partijvoorzitter het Tweede Kamerlid, den heer Vliegen. Voor de eerste maal kon deze geen opgewekten toon laten hooreu. Was 1914 het jubeljaar voor de Internatio nale, toen kwam echter de oorlog waardoor de internationale tijdelijk maar op verschrikkelijke wijze werd uiteen gejaagd. Het internationaal congres te Weenen kon niet doorgaan. Voordien oorlog zinkt alles in het niet, eigen leed en strijd komt er door op den achtergrond. Uitvoerig gaat spr. na hetgeen hier te lande en elders bereikt was, totdat de oorlog kwam tal van bewijzen waren er dat de internationale groeiende was 't Is de oorlog die ook den toestand van de eigen partij beheerscht, inter nationaal en zelfs nationaal. Vervolgens gaf spreker een overzicht van hetgeen de partij onder de buiten gewone omstandigheden gedaan heeft, daar waar wat te doen viel. Wat de houding der regeering betreft, er zijn licht- en schaduwzijden. Haar houding tegenover de .verkloozenkassen verdient een woord van dank; dat de pogingen der levensmiddelenwet niet geslaagd zijn, ligt meer aan de uitvoering dan aan de wet zelf; het ontwerp zeeonge vallenwet verdient toejuiching. Met vol doening kan men ook gedenken het geen gedaan is voor werk- en orediet- verschaffing. Maar schaduwzijden zijn er ook, m.n. ten aanzien van de wijze van dekking der oorlogskosten, welke ook ver buiten de partij weerzin heeft gewekt. De partij blijft op het standpunt en zal dat met. kracht verdedigen, dat de kosten niet op de arbeidersklasse mogen rusten, zeker niet voor het deel, dat de regee ring wenscht. Als eerste inleider verkreeg de heer R. Kuijper het woord. Deze heeft van het begin af het absoluut antimilita ristische standpunt „geen man en geen cent voor het leger" aanvaard. In de middagvergadering verkreeg het Tweede Kamerlid mr. Sannes het woord, als tweede inleider, namens de oppositie. Niet namens een georgani seerde oppositie zegt spr. hier het woord te voeren, maar namens de verschillen de afdeelingen kreeg hij het verzoek om zijn standpunt te verdedigen. Daarna tot zijn rede komend, geeft spr. toe, dat er een duidelijke uitspraak van de partij moet komen. Laten wij daarbij verdraagzaam zijn en trachten elkanders meeningen te begrijpen. Daar voor is voor alles noodig, waarheid. De internationale moet versterkt blijven, ook in tijd van oorlog, dan zuilen de arbeiders, ook die van het overwinnende land, niet willen, dat de arbeiders van het overwonnen land worden onderdrukt. 99 Er zijn er ook die zeggen, na den oorlog ben ik voor ontwapening, maar een dergelijk standpunt, ook door Wi- baut ingenomen, begrijpt spr. niet. Wij maken ons, zegt spr., geen illu sies dat de opvattingen door ons ver dedigd, hier zullen worden aanvaard. Maar er zal een opstanding zijn van den dood onzer ideën, die zich zullen opdringen als de eenig juiste. Deinter- nationaliteit der arbeiders zal komen, de oplossing ziende, niet in volkenstrijd maar in klassenstrijd. Alleen in het teeken van deze socialistische methode zult gij den oorlo^ overwinnen en den vrede verzekeren. Daarna kwam mr. P. J. Troelstra aan bet woord. De oorlogscrisis verhindert ons, ons hart te luchten tegen het stelsel, dat wij jaren en jaren hebben bestreden. De tegenpartijen mogen zich daar nu over verheugen, maar zij hebben zich altijd aan dat stelsel verkocht gevoeld en hebben 't gesteund en het socialisme roept den partijen toe, dat het kapita lisme de oorzaak is van dezen oorlog. Donker zijn de vooruitzichten voor de volken en voor het proletariaat. Wij tasten rond in twijfel over hetgeen ons te doen staat. Aan het slot van zijn rede die 6 uur duurde, kwam mr. Troelstra tot de con clusie te hopen dat de eenheid behouden kan blijven, maar een eenheid in staat tot draagkracht. Er is afbreuk gedaan aan het prestige der partijleiding. Een eenheid die kracht zal geven aan de partij moet zich kunnen groepeeren om de partijleiding. Wat ook noodig is, is bet besef, dat meu persoonlijk ver trouwen stelt in de partijleiding en dat niet de eenvoudigste dingen verkeerd worden uitgelegd. Wil men op deze voorwaarden met ons in zee gaan, zegt spr., dan gaan ook wij met u gaarne mee om een begin te maken met een flinke vredesactie om de internationale te herstellen, opdat het mooie program uitgevoerd kan worden en wij gewapend zijn voorden strijd, opdat wij eendrachtiger dan ooit onder het bondsvaandel den nieuwen tijd van het socialisme tegemoet gaan. Volgens „de Avp." is de dader van den aanslag door middel van een pak, dat ontploft is, gearresteerd en naar het huis van bewaring te 'sGra- venhage overgebracht. Het is de ge scheiden echtgenoot der bewoonster van het bewuste perceel, waar het pakje bezorgd werd. De Nederlandsche regeeriug heeft aau de regeering der Vereenigde Staten mededeeling gedaan van de kennisge ving, dat aan geen buitenlandscb schip, dat misbruik maakt van de Neder- levert nieuwe biljarten volgens laatste systeem, met de nieuwste banden „AMERICA", die door het afgeven van haar zuiver eflect uitmunten boven alle andere. OOK STEEDS VOORHANDEN Orebruik.te Hil]a rtea, tegen zeer billijken prijs. Verder verkrijgbaar alle biljart-benoodigd- heden, als: laken, Queuen, ivoren- en imitatie-ballen, ponimeranzen, "mwels, etc. Ttancrr* H<tï nroo^Viioflor! or.nodip' npt on KillfïY HINTHAMERSTRAAT, 's-HERTOGENROSCH. Franco huis naar alle plaatsen in Nederland, bij opgave van taillewijdte en toezending van postwissel. Niet naar genoegen kan geruild worden. l'oor slanke figuren. No. i. Sterk Hercules Corset, droit de vant Model, 54 74 cM. f 1.80. Extra tailles 76 88 cM. f2.10 2. Zelfde Model, in prima kwal., tailles 58 k 74 cM. f 2,75. Extra tailles 76 a 88 cM. f 3. 3. Directoire, lang elegant Model, in primakwal.in écru en crème tailles 54 74 cM. f3,25 4. Victoria Corset, lang elegant Model, in écru, crème en rose of blauw Broché 54 74 cM f3,90. 5. Victoria en Hodesca Autoplastique, beste merken, op alle Wereldtentoonstellingen met goud bekroond. Extra lange Directoire fayons in prachtige écru en crème en gebrocheerde rose, blauw en crème, met roestvrije baleinen. Profilia, alléénverkoop, tailles 56 74 cM. f6.50, f5.50, f4.90, f4.25. 50) Graaf Jan de Marcilles en broeder ston den dus voor nieuwe moeielijkheden, maar waren daarom niet minder vastbesloten om zich te Jwreken, Helena te ontrukken aan de sterke handen, die zich door list en bedrog van haar hadden weten meester te maken, en hun naam in eere te hers ellen. De beide broeders hadden elkander ge zworen dit drieledig doel binnen enkele dagen te zullen bereiken, en de oud kapi tein van den generalen staf had met een veldheersblik den toestand overzien. Wij zeggen met opzet niet grooten veldheer, want dat soort is zeldzaam en zonder een Napoleon I te zijn, kan men toch een flink doortastend persoon wezen. Cesar de Mar cilles had gedurende zijn verblijf te Parijs veel en ernstig nagedacht en was nu ver vuld met den vurigen wensch om te sla gen hun zaak was op 't punt van eer de zelfde, omdat hun naam, de naam |hunner vaderen, tot nu toe met eere gedragen, door slijk en bloed gesleurd was, en Jan de Marcilles veroordeeld was, omdat hij een moord, bijna een vadermoord begaan had, en dien gepleegd bad met het oog op diefstal. Dat was wel het toppunt van schande I Wat kon men zich schandelij ker voorsteilen, en welke wraak kon te bloedig zijn om zulk een beleediging uit te wis- scben. De beide broeders waren bereid om de schande af te wasschen in bloed en tranen, zooals zij ook veroorzaakt was Er moest dus slag geleverd worden, maar waar en hoe? Cesar de Mai-cilles koos zijn terrein uit en bestudeerde het daarna in zijn kleinste bijzonderheden. In 1870 ontbrak het den meesten Fran- schen officieren gedurende den noodlottigen veldtocht aan kennes van het land, waarin zij handelend moesten optreden, en terwijl de Duitschere voorzien waren van duide lijke en nauwkeurige kaarten, konden de Fransche troepen, in de haast gerecruteerd uit daglooners en boeren, zich ternauwer nood de noodige inlichtingen omtrent de wegen in hun eigen land verschaffen. Cesar de Marcilles had beter voorzorgen genomen gewapend met een kaart van Seine-et-Mai ne, had hij met één oogopslag de voor- deelen, die hij uit de uitstekende ligging van het landgoed ^oissy kon trekken, door zien. Bovendien had hij Toussaint Vardon tot gids en de oude soldaat der infanterie, de vroegere strooper van La Varecne kende al de ongelijkheden van het terrein, de struiken en boscbjes in de buurt van de goederen van baron Raynaud vier k vijf uren in 't rond op zijn duim. De afstand tusschen La Varenne en Boissy bedraagt ongeveer vier en een halve mijl en wordt bijna geheel door bosscnen ingenomen. |De streek, die de beide kasteelen scheidt is nagenoeg onbewoond, omdat baron Ray naud, zoowel als de eigenaar van Boissy, die voor hun jachtterrein gebruiken. Met uitzondering van een paar dagloonershut- ten, waarvan wij boven spraken en van drie of vier wat grootere pachthoeven, pas seert men om van het eene huis tot het andere te komen een dicht bosch in 't midden waarvan zich de heide met de Schaapskooi bevindt, waarvan op korter, afstand de sombere herberg van Lafouille met haar welsprekend uithangbord gelegen is. Op twee mijlen afstand van Boissy be zat markies Pareay, de stijfhoofdige preten dent naar de hand van Marcella Raynaud, een klein jachtslot, dat hij altijd bewoon de als de vader zijner aangebedene zich te La Varenne ophield, 't Was |een eenvoudig uit baksteen en natuurlijken steen opge trokken vierkant gebouw, omringd door drie bunders bosch en vlak land, dat voor Christiaan geen andere aantrekkelijkheid had, dan de nabijheid van het voorwerp zijner liefde, wier voorgewende onverschil ligheid hem niet ontmoedigen kon. De vol harding van dien kolos, zijn trouwe door niets aan het wankelen gebrachte vriend schap voor de wispelturige en teedere Mar cella Raynaud had iets treffends. ÏIEIWUU» - -r r a (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 5