Hd Land van Hensden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard De goede zijde. De vrouw van den Banneling, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. J\o3457. Woensdag 21 April FEUILLETON. 1915 VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Het mag in zekeren zin als een troost worden aangemerkt, dat er wei nig, ja bijna geen zaken ter wereld zoo onaangenaam of zoo slecht zijn, of er valt nog wel een goede kant aan te bespeuren. Tegenspoed dient ons immers vaak tot loutering vau vele en velerlei gebreken in rampen leert den mensch vaak eigenschappen bij zich en anderen erkennen en waar- deeren, omtrent welker bestaan hij tot dusver geheel in het onwetende voortleefde. Bij tegenslag of achteruit gang leert men eerst zijn ware vrien den kennen, maar ook zijn eigen ware hoedanigheden. Dat is het leed, dat louterend inwerkt op ons en vaak ons en de onzen behoeden kan voor nog grooter, nog dieper leed. Aldus gaat het niet alieen de men- schen afzonderlijk, doch ook de men- schengroepen, de volken. Het leed, de rampspoeden, gelijk deze wereldoorlog medebrengt, treft geheele volkeren in hun diepste kern hij slaat millioenen wonden, gelijk sedert onheugelijke tij den niet in dien omvang en niet in die verstrekkende gevolgen, als wij thans aanschouwen, zijn voorgekomen. De bronader van het geluk is voor ettelijke volken gedurende de eerst volgende jaren vergiftigd, zoo niet ge heel verdord zoowel in materieel op zicht als in moreelen zin worden thans der inenschheid wonden geslagen, waarvan de volkomen heeling, naar te vreezen staat, niet meer door dit ge slacht, door onze tijdgenooten, zal aan schouwd kunnen worden. Zoo lange tijd toch zal noodig blijken om de wreede, diepe kerven van dit oorlogs leed te laten dichtgroeiende lidtee- kens dier wonden, zullen zij wel ooit geheel verdwijnen Toch, gelijk bij alle leed, heeft ook deze wereldramp haar goede zijde vertoont ook zij een keerzijde die niet zoo hopeloos droevig is, als die wij steeds aanschouwen. Ook uit deze we reldoorlog moet, behalve welke staat kundige wijziging of voordeel ook, iets goeds te voorschijn kunnen komen, waarvoor wij niet blind mogen zijn. In de eerste plaats zal hij, evt-nals alle rampspoed kan medebrengen, de vol ken aan zich zelf kunnen doen ont- 53) De geest van den eersten echtgenoot der barones, door bet gerechtshof voor moord en diefstal tot de galeien veroordeeld, op de reede van Cayenne verdronken, en door de haaien verslonden, zweefde volgens hem over net prachtige kasteel van La Varenne als een dier sombere legenden ooven een oud slot, waarin iedereen het nachtelijk duister schuwt. Daarom had Anton den naam van Fulgence Guillard niet aan de barones genoemd en daarmede een schit terend bewijs van doorzicht en kieschheid gegeven Toch was het Fulgence Guillard, door den baron per telegram opgeroepen, die veel te slim was om niet te doorzien, dat er in zijn onmiddellijke omgeving iets bui tengewoons voorviel; want de plotselinge tegenkanting van Helena, nadat zij vijt jaren een onderworpen, stille, zij 't ook niet liefdevolle vrouw ge wee t was, gaf reden te over tot ernstig nadenken. Haar stoutmoedigheid om hem het hoofd te bieden, moest zij aan hulp van anderen voor hem onbekende invloeden of personen te danken te hebben; zij was zwaarmoedig en prikkelbaar geworden en somtijds was op haar gelaat de afspiegeling van inwen dige vreugde te ontdekken. Ook haar ge woonten waren veranderd, want slechts noode onttrok zij zich aan de afzondering van haar tigen vertrekken om tegen haar gasten de plichten der gastvrouw des huizes waar te nemenbij voorkeur ging zfj alleen dekken deze krijg zal aan Duitschers en Engelschen, aan Russen en Fran- schen, aan Oostenrijkers en Sertiërs, an Hongaren en Turken kunnen lee- ren, wat zij missen aan nationale eigenschappen tegenover den vijand, wat zij in andere opzichten weder op hem voor hebben, kortom in welke eigenschappen zij de meerderen, dan wel de minderen van elkander zijn. Menigmaal wordt in de officieele oor- logscommuniqué's van de groote hoofd kwartieren op de verschillende ge vechtsfronten met eerbied gewag ge maakt van sommige voortreffelijke eigenschappen in den vijandher haalde malen wordt er nu eens zijn voortreffelijke voorbereiding, dan we der zijn volharding en onstuimigheid vermeld. Men mag er zich van ver zekerd houden, dat in strategisch op zicht de diverse generale staven thans beurtelings als het ware elkanders leerling eu elkanders leermeester zijn dat zij, elkander zoekende te doorgron den ook omtrent eigen deugden en, waar het nog meer op aankomt, om trent eigen gebreken, zich een duide lijker beeld gaan vormen. En niet alleen de legeraanvoerders, ook de legers zeiven, de regeeringen, de di plomaten, en ook de volken niet min der, kunnen nu, maar vooral na den krijg dezelfde soort ervaringen, zoo van elkander als van zichzelf opdoen. Zy zullen willen, ja moeten doorgron den om welke redenen de tegenstan der in een of ander opzicht de meer dere in den kamp gebleken iszy zullen bovenal willen weten aan welke eigenschappen het bij hen-zelven ha perde in de bange worsteling, waar door deze of gene vurig begeerde uit komst niet in vervulling is kunnen gaanzij zullen, ontdaan van kort zichtige zelfverblinding, de eigen ge breken onder de oogen moeten zien en, na den strijd, aan de verbetering daarvan ernstig de hand slaan. Deze verbetering zal, nu in mate rieel opzicht de weerkracht der onder scheidene groepen vrijwel gelijk tegen elkander opweegt, in hoofdzaak in mo reel opzicht tot undrukking moeten komen. De moreele eigenschappen van een volk wegen waarlijk tegen legers open deze te bevorderen zal onge twijfeld de groote zorg der regeeringen in de eerstvolgende jaren uitmaken, nevens de verdere vervolmaking der te paard uit, om uren lang in deu omtrek rond te dwalen, of mende '.elf haar door twee fraaie poneys getrokken panier door de naburige bosschen tot in de buurt van Boissy, die een plotselinge aantrekkings kracht voor haar gekregen hadden. Haar houding tegenover den baron kenmerkte zich door een stijfheid en gedwongenheid, die dicht aan afkeer grensden, en deze was zich volkomen van die houding bewust, en was zelfs verbitterd op de vrouw, die hem zijns ondanks een bekentenis had weten te ontlokken, die hij voor iedereen ver borgen had moeten houden. Alles scheen zich tegen hem te keeren, zelfs die Guillard, dien hij om inlichtingen gevraagd had en die ze niet scheen te kunnen krijgen. Hoe was het mogelijk, dat zijn agent niet op het spoor kon komen van een blinden bedelaar, die op zijn eigen trottoir midden in Parijs gebedeld had, en zooals Anton bevestigd had, in geheime correspondentie met de barones stondI Hij, de totnutoe door de fortuin zoo begunstigde million nair begon nu van alle zijden tegenspoed en tegenwerking te ondervinden, die den aan heerschen gewenden man wanhopig maakten. Zou de grond zich voor zijn voeten gaan openen, om het door hem opgetrokken gebouw van misdaad en bedrog te ver zwelgen? Hij had alles opgeofferd om een vrouw de zijne te kunnen noemen, die hem nu trotseerde, eu sterk door de kennis van het geheim, dat hij zich had laten ont wringen, meesterschap over hem gekregen had! Geen wonder dus, dat hij in een zeer opgewonden, verbitterde stemming verkeer de, toen Anton tegen half vier de deur van het kabinet opende en mijnheer Guillard aandiende, den man die al zoo lang met ongeduld verwacht werd. Beider gelaat stond ontstemd, en de Duitscher, die altijd zoo kalm was, en zyn aandoeningen zoo mees- dusgenaamde „doode" weermiddelen, waaromtrent wij ons echter zeer weinig te verheugen zullen hebben. Echter, dat mag niemand weerhou den de oogen te sluiten voor de goede zijde dier volkskrachtontwikkeling. Deze toch brengt mede een algemeene verbetering der moreele eigenschappen. Wij zien reeds nu verschijnselen die daarop wijzende drankbestrijding, om slechts een voorbeeld te noemen, is in verschillende landen een nieuw en krachtig beoefend tijdperk ingegaan. Kusland b.v. heeft ernstig de hand ge legd aan de uitroeiing van hetgeen terecht een nationale ondeugd mag heeten, Engeland volgt. Wij zagen, dat zelfs de Engelsche koning het voorbeeld gaf, en alle alcoholische dranken uit de paleizen weert. De groote Engelsche aristocratie volgde alreeds het voorbeeld, dat ongetwijfeld in de breede kringen der Engolsche samenleving zijn invloed niel zal ren melden, ook enkele bladzijden zullen kunnen getuigen van een mo reele verheffing dier volken, welke als de goede zijde van veel leeds uit dien zelfilen krijg, haar oorsprong nam. V. C. Buitenland. missen In hoofdzaak geldt deze beweging het misbruik, minder natuurlijk het betamelijk gebruik en de medische aanwending van den alcohol. Doch ook anderszins zijn verschillende kwa len der samenleving door dezen oor log aan het diglicht getreden, aan welker verbetering reeds krachtig de hand geslagen is of zal worden. Wij wijzen daarbij op de leemten op het gebied van armenverzorging in vele landen te voorschijn gekomen, op de nadeelige gevolgen eener onmatige weelde, waarvan de laatste jaren maar al te zeer getuigen waren, en welke te beteugelen langs de wegen eener nieuwe wetgeving ongetwijfeld de taak der parlementen zal zijn. Zoo zouden er nog talrijke verschijnselen zijn op te sommen, van toestanden door den oorlog blootgelegd en die blijkbaar eerst thans in het licht der algemeene aandacht zijn getredeneen eerste voorwaarde voor een afdoende verbe tering. Aldus zal, bij het vele leed, dat thans door den oorlog over de wereld is uitgestort, toch ook op iets goeds uit dat leed geboren, gewezen kunnen worden. En wanneer dan eenmaal de geschiedenis van dezen krijg en zijn gevolgen geboekstaafd zal worden voor de nakomelingschap, dan mag men verwachten, dat nevens de vele blad zijden, die den rampspoed der volke- terlijk wist te verbergen, gaf blijken van onwil, die hij ditmaal geen moeite deed om in te houden. Ga zitten, beval de baron op afgemeten toon, en laat ons praten die blinde Is niet te vinden. Gaat ge achteruit, Straub Dat is best mogelijk, mijnheer de ba ron. Rust roest, en gij weet dat ik mijn vroegere betrekking heb nedergelegd. 't Was nu toch noodzakelijk, om die weer eens op te vatten. Gelooft gij dat? vroeg Straub met gemaakte onverschilligheid. Ja, stellig. En wat doet u zoo denken mijnheer de baron Alles en niets allerlei keDteekenen. En verder? De baron zag zijn bezoeker met een dreigenden blik aan. Zijt gij wel zeker, vroeg hij, terwijl hij op ieder woord nadruk legde, zijt gij wel zeker, dat de graaf De Marcilles dood is Zonder eerbied voor de millioenen van den baron haalde de Duitscher minachtend de schouders op en antwoordde Volkomen. Welnu, ik twijfel er aan. Ik heb zijn acte van overlijden gezien. Die heeft die Raki u toegezonden, dat weet ikmaar Raki was er voor betaald om den graaf te doen verdwijnen, en hij had alle reden om ons te bedriegen en zijn belooning in ontvangst te nemen. Dat zijn beschouwingen achteraf. De graaf is al vijf jaar dood, en ik kan Diet veronderstellen, dat gij hem teruggezien hebt Neen, nog niet. Hem evenmin als dien Vardon, die hem bij zijn poging tot ontsnapping ver gezelde De Milaneesche correspondent Ma grini meldt uit St. Petersburg, dat groote toebereidselen worden gemaakt voor een nieuwe actie tegen den Bosporus en de Dardanellen. Bij Odessa, Sevastopol en Nikolajef staan drie legercorpsen gereed en in de haven van Sebastopol liggen meer dan 150 transportschepen. Te Sebastopol zijn de Duitsche en Oostenrijksche onderdanen uitgezet. Een nieuwe Russische dreadnought zal einde April in de vloot worden opgenomen en einde Mei zal een superdreadnought gereed zijn. Een groote firma in Westphalen schreef, zoo meldt de „Köln. Zeitung" aan de firma Roulet en Co. te Biel (Zwitserland) om prijsopgave voor dia mant voor technische doeleinden. Iuplaats van een offerte kreeg de Westphaalsche firma het navolgende (in het Hollandsch vertaald)antwoord De firma Roulet en Co. handelt al leen met beschaafde landen. De militaire specialiteit van „Stock- holms Dagblad" schrijft: de slag inde Karpathen wordt door de Russen met ontzettende verkwisting van menschen- levens gevoerd. De verliezen door de Russen daar geleden bij de drie groote offensieve bewegingen, bereiken een hoogte, die fabelachtig klinkt en door geen ander land dan Rusland zouden kunnen wor den gedragen. De verliezen bij het be leg van Przemysl waren reeds ongewoon hoog, maar worden nog vele malen overtroffen door die in de Karpathen. Behalve de gevangenen, daar verloren, wier aantal de 100,OüO reeds beeft over schreden, moeten de verliezen reeds meer dan een half millioen bedragen. De Idea Nazionale acht het waar schijnlijk dat in alle Italiaansche ha vens een algemeene staking zal uit breken om de regeering te dwingen 's lands onzijdigheid te laten varen. De Zwitsersche Bondsraad heeft naar de „N. R. Ct." meldt, met algemeene stemmen de aangekondigde oorlogsbe lasting goedgekeurd. Alle kapitalen boven de f 4800 en alle salarissen bo Neen. Dus? en Straub bracht de hand aan het voorhoofd om met dat welsprekend gebaar, de vermoedens van den oaron als herschenschimmen te brandmerkende minachting, die in die handelwijze gelegen was, deed den millionair het bloed naar het hoofd stijgen, zonder dat Straub dit opmerkte, die trouwens den baron zonder belangstelling aanhoorde, zoo werd de koele berekenende man thans door één enkel ge voel beheerscht, dat al zijn denkkracht verlamde. Dien morgen had hij de zekerheid gekregen, dat zijn meisje hem ontrouw ge worden was, en nu overlegde hij, tegen over den baron gezeten, bij zich zelf, hoe hij haar bij zijn wekelijksch bezoek, in ge zelschap van zijn vrienden Anselme Burat en Sosthène Chapiton, behandelen zou. Alles rondom hem liet hem volkomen onverschil lig bij de enkele gedachte, dat Mélie Rivo- lard hem niet langer liefhad. Vol vuur deed de baron nu het verhaal van den angst, die hij de laatste dagen uitstond, van het gedrag der barones, van zijn vermoedens vaD de intrige, die zij blijkbaar met den blinden bedelaar had aangeknoopt, die juist verdwenen was, toen men onderzoek naar hem ging doen, en was niet weinig verwonderd den gebeimen agent met kwalijk verholen spot tehooren antwoorden Als 't alleen is om die praatjes en sprookjes mede te deelen, had mijnheer de baron mij wel zulk een nutteiooze reis kunnen besparen. Graaf Jan de Marcilles slaapt den eeuwi gen slaap op de reede van Cayenne in ge zelschap van Toussaint Vardon, en als mijn heer de baron hem ooit terug mocht zien, zal het niet anders cfan zijn schim zijn, die hem na een goed diner verontrust. Gij schijnt erg zwartgallig geworden te zijn, en daarvoor is niets beter dan verandering van ven de f 1200 zuilen, naar men weet, door de belasting worden getroffen. Men schat de opbrengst van deze be lasting op f 33,600,000. Zij zal dienen om de mobilisatiekosten (die juist 4 maal zoo groot worden getaxeerd) te bestrijden. Het besluit der Belgische regeering» waarbij ongehuwde Belgen, geboren in de jaren 1890 tot '96, zijn opgeroepen voor den dienst, zal ingevolge een af spraak tasschen de Engelsche en de Belgische regeering ook gelden voor de naar Engelan 1 gevluchte Belgen. Gedurende de tweede helft van April zullen in Frankrijk de mannen van de lichting 1889 (dus de manschappon, die in den loop van dit jaar 45 jaar oud geworden zijn, of zullen worden) onder de wapenen worden geroepen, om de manschappen van de jongere lichtingen te vervangen voor de bewa king van de verbindingslijnen. Uit Londen wordt d d 18 dezer ge seind dat baron Herbert de Reuter, di recteur van Reuter's Telegram Cy., dood gevonden is in zijn woning bij Reigate Een afgeschoten revolver werd daar gevonden en er schijnt weinig of geen twijfel aan te zijn, dat hij de hand aan zich zelf heeft geslagen. Hij was sterk aangegrepen door het plotseling over lijden van zijn echtgenoote, aau wien hij innig gehecht was en wier lijk nog in de woning was in afwachting der begrafenis. Dernburg, de Duitsche oud-minister van koloniën, zegt in een brief, die in een vergadering te Portland voorge lezen is, dat het vrije gebruik der zee en een uitweg voor den Duitscheu han del door België den vrede blijvend zou verzekeren. De Keizer heeft geen uit breiding van gebied gezocht, maar de Duitsche industrie] moet een wijder ge bied hebben. Het „Berliner Tageblatt" wijdt een hoofdartikel aan een interview, het welk het gehad heeft met een Duitsch gezind regeeringspersoon te Amster dam. Het beweert dat de eerste indruk welke men in Holland krijgt, positief die van een anti-Duitschen geest is. Dit blijkt vooral uit spotprenten, hu moristische briefkaarten en niet het minst door het Engelsche marschlied „It 's a long way to Tipperary", het welk den geheelen dag door, overal gezongen wordt. Doch ook Eugelsche reizigers onder- lucht en afleiding, een reisje naar de Pyre neeën of naar ZwitserlandWat mevrouw de barones betreft, ik denk dat zij nog al tijd haar verloren echtgenoot betreurt, 't gewone gevolg van een eerste liefdeen graaf Jan de Marcilles was bovendien een knappe kerelIk heb intusschen de eer Hij stond op om heen te gaan, maar bleek van spijt drong de baron hem op nieuw plaats te nemen. Ge begrijpt toch, voegde Straub er bij, dat het een oude, afgehandelde zaak is, die geen enkele rechtbank opnieuw zou willen ter hand nemen Kent gij den markies d'Anguilas? Zoo als ik u ken. Hebt gij hem wel eens gesproken NeeD, alleen gezien, maar genoeg om hem te kunnen beoordeelen. Wat is hij voor een man Gij denkt, toch niet, dat hij de graaf De Marcilles is Neen, natuurlijk niet Ik heb den graaf gekendmaar hij zag er geheel anders uit, dat verzeker ik u. En als mevrouw de barone-s niet al tijd even vriendelijk voor u is, moet gij maar denken, dat zij een vrouw ie, en dat alle vrouwen wispelturig zijn. Guillard zat op heete kolen, hij had geen rust meer en voegde er opstaande bij Ik heb evengoed mijn zorgen als mijn heer de baron, en waar het dames betreft moet ieder voor zich handelen. Id ieder ander geval ben ik altijd ter beschik king van mijnheer den baron. Vóór hij het vertrek verliet, vervolgde hij nog op fluisterende toon 't Is verkeerd om u zoo ongerust te maken. Ik heb het meeste belang er bij, dat over die zaak het stilzwijgen bewaard wordt, en ik waak waar het noodig is Het beste bewijs daarvoor is, dat eenige

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 1