Bij L. J. VEERMAN te HEUSDEN is zooeven ver schenen Prijs f 3.50. SI Jaisslf. 'ï-BOSCH. VERKOOPEN SCHAAKMAT LIEFDESSTRIJD SOM NA BUL E. Het Internationaal Vredescomité Restauratie den geheeien dag. 2 melkkoeien, 1 vare koe, 2 kal veren. 15 kippen, Geregelde Stoombootdiensten ten onder gebracht dan is niets meer gewaarborgd, dan staat alles op lo8se schroeven. De Nederlandsche vlag hing in top Met duidelijke letteren waren ondsr scheiding'teekenen aangebracht,, die geen twijfel overlieten of het was een Nederlandsch schip. De lading was voor Nederland be stemd. Sterker nog, zij bevatte graan aan de Nederlandsche regeering geadresseerd. Welke waarborgen voor veiligen over tocht wil men nog meer? Het „Volk" acht de mogelijkheid nog niet uitgesloten dat het vernielen van het handelsschip niet als een oorlogs daad is te beschouwen. Was ze verricht door de Engelsche of Fransche marine, dan zou die mo gelijkheid zeker niet in aanmerking mogen worden genomen. Het Duitsche militairisme echter is niet alleen op permachtig, maar als zoodanig ook uit tartend en roekeloos. De noodzakelijk heden van den duikbootenkrijg hebben die trekken nog verscherpt. Vernielen wat hun voor den boeg komt, is blijk baar het parool geworden. Maar nog is niet zeker, dat aan de commandanten de order is gegeven te doen wat nu tegen de „Katwijk" is begaan. Heeft de bevelhebber die haar in den grond boorde, tegen zijn orders gehan deld, dan mag verwacht worden dat de Duitsche regeering hiervan onmiddellijk zal doen blijken. Gebeurt dit niet, dan zal men tot het overwegen van de vragen moeten terugkeeren die wij stel den, en die zijn samen te vatten inde vraag: Waarom? zegt in een circulaire, die zij tot het Nederlandsche Volk gericht heeft Het Internationaal Vredescomité, ge vestigd te Amsterdam, meent in het belang van het doel, dat het beoogt, goed te doen hare meening te publi- ceeren betreffende de incidenten, die zich dezer dagen voordeden. Het comité zou zijn taak te licht op vatten wanneer het, terwijl ernstig gewerkt wordt aan het voorbereiden van maatregelen, welke kunnen leiden tot beëindiging der oorlogsgruwelen, verzuimde zich te doen hooren, nu enkele gebeurtenissen van den laatsten tijd de gelukkig kleine oorlogs- gezinde partij in ons land, aanleiding zouden kunnen geven tot propaganda voor haar denkbeelden. Het is hier niet de plaats, om de feiten stuk voor stuk na te gaan en conclusies te trekken, maar doel van dit schrijven is, er op te wijzen, dat een deel van het overgroot aantal vredelievenden in den lande, den koers kwijt raakt en meent, dat op de be jegening ons aangedaan, ten slotte oor log zou moéten volgen. En men redeneert zoo, of laat zich door de vechtersbazen verleiden zoo te rede neeren, omdat men bang is, dat anders ons volksaanzien en onze eer zouden lijden. Niets is minder waar dan dat. Juist de voorvallen der laatste maanden, de gruwelijke gevolgen van de menschen- slachtiug, die niet eens den naam van „oorlog" verdient, geven elke regoe- ring,|geven elk volk het recht, alles te doen om te voorkomen dat nog andere landen en volkeren, aan de slachting deelnemen. Wanneer in het gewone leven twee mannen van meening verschillen, door dat een hunner zich door den ander slecht behandeld heeft gezien, brengt men het geval voor een eereraad van •nkelen of voor den eereraad der pu blieke meening. Zou het hier anders moeten? Wordt eenig volk verongelijkt, gehin derd, getreiterd zelfs, laat het dan niet dwaselijk, om verlies van eenig goed, of zelfs van enkele menschenlevens, véél erger in de waagschaal stellen, nu de moderne oorlogvoering eiken flinken strijd heeft onmogelijk gemaakt, en laat het. geen daad doen, die, hoe flink ook op zich zelf, zou tengevolge hebben, dat weer duizenden ongelukkig worden. De geschiedschrijver zal Nederland niet veroordeelen, omdat regeering en volk zich weten te stellen boven het tot nu geldende begrip van volkereu- eer, het er op los gaan, wanneer men gehinderd wordt, omdat de wijze van oorlogvoeren is ontaard in slachten van menschen op een wijze, die strafvervolging zou eischen, wanneer dieren zoo zouden worden gedood. Het is de wijze waarop oorlog wordt gevoerd, die elk mensch moet doen zeggen„dat niet". Wij lazen in het Handelsblad, (opgemerkt zij, dat nog niet was opga helderd van welke nationaliteit de duik boot was, wier bemanning de niet te kwalificeeren daad beging de „Katwijk" in den grond te boren: „Het is zeker te betreuren, dat onze innige wensch om buiten den oorlog te blijven, die uitwerking op onze Duit sche buren heeft gehad. Eu wij zijn overtuigd, dat de Duitsche regeering toch een niet geheel juisten indrua ontvangen heeft. Zeker, wij wenschen buiten den strijd te blijven, wy zullen veel verdragen, veel lyden en verduren om niet onze zonen mede in den ver- schrikkelijken krijg te zenden. Maar het offer, dat wij aldus brengen, zou te groot kunnen zijn: zoo de naburige landen de overtuiging kregen, dat Nederland zich haast alles, zich elke vernederiug, elke rechtsverkrachting zal laten welgevallen en zij bij hunne handelingen ten onzen opzichte daar mede rekening hielden, zou de vrede te duur gekocht kunnen zijn." Doch dat behoeft niet. De regeering zal t.h.t. middelen weten te vinden om den benadeelden recht te verschaffen, zonder dat zulks verdere ellende ten gevolge heeft. Ons prestige zal daardoor niet lijden. Integendeel, de beestmensch zal nu wel zijn laatste daden doen, althans voor zeer langen tijd en als men onze üouding beoordeelt, zal men het noe men een wijs beleid: te voorkomen, dat de geschiedschrijver krijgt te boek staven, dat in het jaar zoo en zooveel wij in den strijd kwamen, of anderen bij ons kwamen strijden, ons land werd plat gebrand, het zooveelste gedeelte van onze bevolking verminkt of ver moord, een ander zooveelste gedeelte onteerd en wat er nog meer „geschiedde" Vertrouwen zij gesteld in onze re geering en daarbij vooral geen opwin ding van een aard, die wij terecht in andere volken laken. Namens het Int. Vredescomité, C. F. J. BRANDS, Amsterdam. Naar de N. H. Ct. verneemt, is een der beambten van het postkantoor in den Haag, Donderdagavond op heeter- daad betrapt op diefstal van poststukken. Tegen bedoelden beambte bestonden reeds geruiraen tijd zware vermoedens van oneerlijke handelingen, te meer omdat hij zeer onsolide leefde. Opzettelijk is in één der bij bussen een brief gepost, waarin onder getuigen een muntbiljet van f 10 was geborgen, terwijl op de enveloppe stond: „aan- teekenen Bij het gereedmaken voor verdere expeditie werd deze brief opgevraagd, doch hij bleek vermist te zijn. Onmiddellijk werd het personeel ge last het lokaal niet te verlaten de be steller die bedoelde wijk gereden had, en tegen wien de vermoedens van dief stal bestonden, poogde zich onder een of ander voorwendsel te verwijderen, doch hem werd op duidelijke wijze te verstaan gegeven dat zulks overbodig was, De recherche, die reeds aanwezig was, ging n.l. dadelijk bij bedoelden besteller tot fouilleering over en vond spoedig het biljet van f 10. De dader wilde eerst nog ontkennen, dat het geld van diefstal afkomstig was, maar de nummers van het verzonden biljet waren genoteerd en kwamen ge heel overeen met de nummers van het biljet dat op den besteller gevonden werd. De verdachte viel daarop door de mand. De enveloppe had hij verscheurd. Bij het wapen der infanterie is thans reeds een groot overcompleet aan militie kader, zoodat de bevordering van mili ciens tot korporaal voorloopig is stop gezet. Uitgesloten hiervoor zijn de militairen, behoorende tot het reserve kader en de militie die in aanmerking komen voor de opleiding tot reserve- officieren. Ook de bevordering tot ser geant heeft alleen nog plaats bij de landweer en van hen, die thans een opleiding volgen. Op verzoek van den territorialen oevelhebber in Zeeland zijn door de politie te Middelburg vijf Chineezen aangehouden en uit diens ambtsge bied verwijderd. De Leidsche giftmengster, Mie van .Ier Linden, bekend onder den naam van „Mie de giftmengster», die 31 jaar geleden te Leiden ongeveer 20 personen, volwassenen en kinderen, heeft vergiftigd, teneinde aldus geld machtig te worden uit Ziekenfondsen, is Zondag j.l. in de gevangenis Gorin- chem op 74 jarigen leeftijd overleden. Aan het departement van marine in Den Haag is Zondag bericht ontvangen, dat het Grieksche stoomschip Eilispon- tos, dat Zaterdag van IJmuiden is ver trokken naar Montevideo, in de Noord zee is getorpedeerd. De bemaning, sterk 21 koppen, en de Nederlandsche loods hebben zich kunnen redden op het lichtschip Noord- Hinder en zijn opgehaald door een vaartuig van het loodswezen. In aansluiting aan bovenstaand be richt wordt uit Vlissingen gemeld: De bemanning van het Grieksche stoomschip „Eliis Pontos" is Zondag middag alhier aangekomen. Volgens verklaring der bemanning is het schip te 4.10 Zaterdagmiddag toen het 5 mijl Westwaarts van den „Noord-Hinder" voer, zonder voorafgaande waarschuwing door een torpedoboot aangevallen en van zeer korten afstand in ruim twee getroffen. Ruim een uur later, toen de beman ning nog met de booten in de buurt van het schip dreef, werd een tweede torpedo er op afgeschoten en zonk het binnen een half uur weg. De eerste aanval had allen in de booten gedreven en ook de kapitein, die ernstig aan het hoofd verwond was, had daarin plaats genomen. De scheepspapieren en een hondje waren gered. Alleen de kapitein Michael Artemis, werd bij aankomst alhier direct naar het Roomsch-Katholiek» ziekenhuis overgebracht. De bemanning wacht hier de komst van den Griekschen consul af. De torpedoboot had geen enkele po ging tot hulp bieden gedaan. De kapitein is Zondagavond geope reerd. Zijn toestand is zeer ernstig. Een klinknagel was hem in het hoofd ge drongen zijn slaapbeen was verbrijzeld en het ijzer was tot de hersenen door gedrongen. Het Nederlandsche Comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers schrijft: Daar de provincie Zeeland in staat van beleg is verklaard, moeten alle vluchtelingen deze provincie verlaten. Zeer veel beschaafde vluchtelingen, die niet in de kampen thuis behooren, zijn thans dakloos. De afdeeling huisvesting van ons co mité doet daarom een beroep op alle comité's in de verschillende plaatsen van ons land en particulieren, die ge negen zullen zijn tegen vergoeding de zen vluchtelingen een onderdak te geven. Het passagiersvervoer met de mail booten van de maatschappij Zeeland te Vlissingen, zoowel van als naar Enge land, is van gisteren af voor een week stop gezet. Dit geschiedt oplastvande Engelsche admiraliteit. Met de Prinses Juliana zijn Dinsdag morgen nog passagiers van Vlissingen vertrokken. Ook de Batavierlijn te Rotterdam, heeft een week lang geen personen mogen vervoeren. Men meldt uit Maastricht Sedert Maanda^morgeu is het verkeer met België gesloten. De trams zijn stop gezet, reizigers van welke nationaliteit ook, voorzien van de beste passen, zelfs zij die totnutoe de grootste faciliteiten hadden, mochten er niet over, noch in, noch uit. Naar het schijnt, staat deze sluiting in verband met een troepe^verplaat sing der Duitschers. Te Dordrecht is het lijk gevischt van een sedert 22 Maart 11. te Sliedrecht vermisten 17-jarigen jongeling. Van oflficieele Russische zijde wordt medegedeeld, dat er te Przemysl 1010 kanonnen zijn buit gemaakt en men acht het mogelijk dat er nog een paar dozijn meer gevonden zullen worden. De meeste dezer kanonnen zijn van brons; er zijn 235 vestingkanonnen en 352 veldstukken onder. Van deze laat sten zijn er 28 moderne snelvuurkanon nen. Kanonnen van zwaar kaliber waren vertegenwoordigd door vier moderne houwitsers van 30 c.M. en 8 houwit sers van 24 c.M. De toestand in Albanië heeft zich plotseling verergerd. Ongeveer 6000 man belegeren Durazzo. Een granaat trof het huis van Essad-pasja. De op standelingen eischen dat Essad zal heen gaan. Deze beschikt over 1500 man en verwacht versterkingen. Verscheiden Italiaansche oorlogs schepen zijn voor Durazza verschenen. Tal van gezinnen van verschillende gezindten vluchten naar de Grieksche kerk, die dicht bij de haven staat, om aan het bombardement te ontkomen. De o standelingen worden door den tijd die het beleg van Durazzo vordert vooralsnog verhinderd den voorgenomen aanval op Montenegro en Servië uit te voeren. In weerwil van de geruststellende berichten welke over Peking en Lon den komen, betreffende een ontspan ning van den toestand in Oost-Azië, heeft het Japansche consulaat een op roep uitgevaardigd voor alle dienst plichtigen der lichtingen 1883'89. Waterhoogte Heusden. Hoog Water. Laag Water. 16 April 1.75 M. 1.43 M. -f N.A.P. 17 1-79 1.37 18 1.52 1.23 19 1.52 1.13 Waterhoogte Maastricht (brug) 19 April 0 68 M. boven 0. 20 0.53 19 April 8.82 M. boven 0. 20 3.59 llarklberichten Hanen f 1,15 a f 1,30, Kippen f 0,69 a f 0,00 p. stuk; Konijnen f 0.00 a f 0,00 Wilde Eenden f 0,00 a f 0,00; Talingen f 0,00Smienten f 0, Advertentiën. Voor de vele bewijzen van deelne ming ontvangen bij het overlijden van onzen zeer geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, den heer JOH. SPITZERS betuigen wij onzen hartelüken dank. Uit aller naam, Wed. J. SPITZERS-van helevoort, Nederhemert 20 April 1915. VAN DE EN 3 minuten van 't Station. STALLING voor AUTO'S, FIETSEN, PAARDEN en RIJTUIGEN. Aanbevelend, JSS GEERTZEN Interc Telef. 436. De Notaris J. J. VAN DER KAADEN te Almkerk, is voornemens om op Don.' derdag 22 April 1915, 's voormiddags 9 uur precies, ten sterfhuize van den Heer H. VAN DE KOPPEL, te Alm kerk, op Altena, in het openbaar, om contant geld, te 2000 K.G. HOOI, eene partij stroo en bladriet, 2 boeren wagens, 1 eiken aardkar, 1 gewoon houten kar, slede, wanmolen, 2 eggen, kruiwagen, slijpsteen, mesthoop, karn met toebehooren, baktrog, 2 kaasvaten, juk met koperen kettingen, pulpbak, trap, bierstelling, gareel met toom, V» HL. maat, 2 zeven, rattenkist, tonnen, kuipen, bank, eenig timmergereedschap, vorken, spaden, rijven, vlietzeis, eene groote partij balkeu, palen, slieten en brandhout. VOORTS: eiken kabinet, Japansch tafeltje, mahoniehouten linnenkast, hoekkast, mahoniehouten tafel, eiken ledikant, nachtkastje, kapokken- en veeren bedden met toebehooren, 6 por- celeiuen kommen, barometer, tafels, stoelen, kasten, matten, kleeden, kope ren kannen en ketels, koffie- en thee servies, trommels, bussen, lampen, spiegels, 2 kachels met toebehooren, schalen met gewichten, klok, wekker, keulsche potten, emmers, ijz. potten, pannen, wit en gekleurd aardewerk, karaffen en glazen, stoven, enz. enz. Alles één uur vóór den verkoop afge- nuinmerd te bezichtigen. Inlichtingen geeft Notaris VAN DER KAADEN voornoemd. van Heusden en omgekeerd, Van Heusden en van Amsterdam Maan dag, Woensdag en Vrijdag, 's nam. 4 uur, uitgezonderd Zondags. Aankomst aan beide plaatsen den daaropvolgenden dag, voorm Plaats van afvaart te Amsterdam Klo veniersburgwal. f Van Heusden op Maandagmorgen naar Gouda, Waddingsveen, Boskoop, Gouwsluis, Allen, Oudshoorn, Woubrugge, Oude Wete ring, Hillegom, Bennebroekerbrug, Haarlem, Spaarndam, Krommenie, Alkmaar, Zaan dam en Wormerveer. Vrijdagmorgen naar Gouda, Waddings- vren, Boskoop, Alfen, Gouwsluis, Tei Aar, Nieuwveen, Vrouwenakker, Uithoorn, Ouderkerk a. d. Amstel, Zaandam en Wor merveer. Van Zaandam Dinsdag en Donderdag voorm. 10 uur. Bovenstaande diensten allen Directie W. Defais, Amsterdam en J. B Verschure, 's-Bosch. f Goederen voor Delft, Vlaardingcn. Schiedam, Den Haag worden aangenomen Dinsdags te 's-Gravenhage Donderdags, ligplaats, Trek weg tegenover Boerhavestraat. Agenten te 's-Hage De Korte en Soheurs, Zieke 27 en 28. Iijlormatiën van bovenstaande diensten in te winnen bij B. VAN KUIJK, Wilhel- minaplein te Heusden. In eiken Boekhandel teekent men in op de 14e Jaargang van De mooiste Illustratie in Nederland. Behalve een groot aantal zeer fraaie platen en portretten over den Europeeschen Oorlog, meestal van onze eigen foto grafen, en de voornaamste gebeurtenissen in Nederland en in het buitenland, tal van belangrijke geïllustreerde artikelen op elk gebied en boeiende novellen van bekende Auteurs, begint vanaf heden in dit Weekblad een nieuwe serie romans: Een romantisch Geschiedkundig voorspel van <!en Wereld- krijg door Jacqueline Reyneke van Stuwe, gevolgd door een oorspronkelijken roman van Fokko Bos over den tegen- woordigen oorlog in België, Verder in de bibliotheek van „De Prins" de boeiende roman van C. N. en A. M. WILLIAMSON Daarna de nieuwe roman van A. GEOFFROY Alle abonnés z(in verzekerd- B n WATERHOOGTE KEULEN (11 u. v.m IVERKEN HAM. Uk zetting der boter u deze wr k op de markt 72l/2 ett., tn de winkelt dut 7 7^2 f er half kilo. Eieren f 1.15 de 26 ttukt. SLEEUWIJK. De zetting der boter bedraagt 79 et per half kilo en die der eieren f 1.30 de 26 ttukt, OOSTERHODT,\9 pril. Boter j 1,62 «1,64 per Kg. Eieren f 0.15 en 0,19 de 4 ttukt BESOOI JEN, 19 April. De prijt der Boter wat heden f 1.50 f 1.57 per Kilo. Aangevoerd 150 K.O Eieren 4 a 41/2 et per stuk. (JOR1NGHEM, 19 April. Op de veemarkt waren aan gevoerd 580 runderen, 4 nuchtere kalveren, 19 vette i arkent 399 biggen, tehapen en lammeren De prijzen waren alt volgtzware kalf koeien f 240 290, kalfvaarzen 160 210 guitte vaarzen J 140 3 160 melkkoeien f 220 a 250 twee-en-een-halfjarigt os ten f a anderhalf - jarige f 90 a 120, pinken f 70 a 110. gratkalveren f a nuchtere f 15 a 18, tehapen f lammeren f - a biggen f 10 a 18 per ttui. Vette varkens 40 a 45 cent pes half kilo. ROT1ERDAM, 19 April. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 365 vette runderen,magere dito 176 vette en gratkalveren, 0 nuchtere kalveren, 459 tehapen of lammeren, 783 varkent, 0 biggen. De prijzen waren alt volgt: runderen le kwaliteit 96, ie kw 76 cent, kalveren \e kw 130 2.- kw 102 et schapen le kw. 72, ie kw. 64 et. vette varkent 90 a 78 et. licht soort 7S et. per kilo. Nuchtere fokkalveren f 00.a 00.00 idem voor de slacht f 00. - 00 00 Biggen f 0.00 a 0.00 per week. 's-Bosch, 15 April. Op de heden gehouden veiling werden aangevoerd 69370 gegaran deerd versche inl. hoender-eieren, waarvoor werd besteed van f0.80 tot f0.85 perK.G. Amsterdam, 16 April. Op de veiling waren de prijzen als volgt: Kipeieren f 4,50 a f 8,50; Eendeieren f 4,90 a fö,20 per 100 stuks; Ganseieren f 16.00 per 100 stuks; Aanvoer 65789 stuks. Middenprijs per 100 stuks f5,19. REPERTORIUM L tie Becbtsllteratoiir 1911. Hotel JAN GEERTZEN. ISte Ten verzoeke van de Erven H. van de Koppel. ■f Deze diensten zijn vrij van veergeld. U Men abonneert zich door het geheele land bij eiken solieden Boek handelaar of hij de Agenten tegen f3.per jaar voorde gewone,entegen f5.per jaar voor de luxe-editie. Abonnementen kunnen met elk nummer aanvangen, doch zijn steeds verbindend tot No. 52. Op plaatsen waar geen Boekhandelaar gevestigd is, kan men zich direct per post abonneeren tegen toezending van postwissel van f3.75 voor de gewone en f 5.75 voor de luxe editie, aan den Uitgever N. J. BOON, Amsteldijk 13, Amsterdam. Men ontvangt daarvoor een prachtige illustratie van 20 groots bladzijden op mooi papier met 40 it 45 platen per week

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 3