Uit het groote Duitsche hoofdkwar tier wordt gemeld De Vrijdag vermelde gevechten aan den westelijken kanaaloever ten noord westen van Yperen eindigden onder zware verliezen met een mislukking van de vijandelijke pogingen. Ten oosten van het kanaal, ten noorden van Ype ren, deed de vijand herhaaldelijk offen sieve bewegingen, maar tevergeefs. De vesting Duinkerken werd ook verder onder artillerievuur gehouden. Tusschen Maas en Moesel hadden alleen infanteriegevechten plaats in de streek tusschen Ailly en Apremont. De Fransche aanvallen mislukten alle onder zware verliezen. Op 29 April werd Reims, in antwoord op de beschieting van onze achter het front gelegen rustoorden met eenige granaten beworpen. Daar de vijand de beteekenis van ons optreden zeer goed kent, zou het hem gemakkelijk vallen Reims voor een beschieting te bewaren. De vijand verloor Zondag weder drie vliegtuigen. Een Engelsen vliegtuig werd ten zuidwesten van Tliielt omlaag geschoten, een ander vliegtuig werd bij Wieltje, ten noordoosten van Yperen ten val gebracht en ineen geschoten een derde werd uit een vijandelijke escadrille bij Nieder Sulsbach in den Elzas tot landen gedwongen. Na de verdrijving van de Russen uit Memel en Tilsit heerschte op den Noor delijken vleugel van het Duitsche leger aan de Oost Pruisische grens aldus schrijft de „Voss. Ztg." een betrek kelijke rust. Ook verder Zuidelijk, in de streek van Soewalki en Augustowo, hadden de Duitsche troepen zich be perkt tot het vasthouden hunner be vestigingen op Russisch gebied. De Russische aanvallen tegen die verdedigingswerken werden met geringe moeite afgeslagen. Verder hadden geen groote ondernemingen plaats gehad. Het zwaartepunt van den strijd scheen geheel naar den Zuidelijken vleugel van het leger, in de Karpathen, verlegd te zijn. Nu komt plotseling het verrassende bericht, dat Duitsche troepen ook op den Noordelijken vleugel tot het offen sief zijn overgegaan; het legerbestuur heeft dus ook op dit deel van het oor logsterrein het initiatief genomen en schrijft den tegenstander in het Oosten de wet voor. Het feit, dat de Duitsche troepen, in een breed front, tot 90 100 K.M. van de grens om den rechtervleugel van het Russische leger konden voor uitgaan, zonder door den tegenstander te worden ontdekt, zal slechts kunnen worden begrepen door hen, die zich uit den Russisch Japanschen oorlog het volkomen gebrek aan een behoorlijken verkenningsdienst bij het Russische leger herinneren. Volgens Noorsche bladen zijn tot nu toe langs de kust van Noorwegen meer dan zeshonderd mijnen, meest Engel- sche, aangespoeld en opgevischt. Te Bergen werden er 260 binnengehaald. Over het algemeen konden de mili taire overheden de aan de mijnen out nomen springstoffen voor eigen doel einden aanwenden, terwijl de mijnen zelf doorgaans onschadelijk gemaakt werden. Uit Kopenhagen meldt men aan het „Berliner Tageblatt" dat men in Deen- sche handelskringen zeer ontsteld is over de handhaving der Britsche cen suur op telegrammen naar over zee. „Politiken" schrijft dat Groot Brit- gezeteu; zoodra haar echtgenoot vertrokken was, lichtte zij een der portières op en riep op gedempten toon Susanna I Mevrouw Hij zal komen en nu moet Jan ge waarschuwd worden Als gij het verlangt, zal ik er heen gaan. Midden in den nacht? Daar geef ik niet om. Zijt gij niet bang? Susanna schudde ontkennend het hoofd; waar 't den graaf betrof, zou zij gelaten het dichtste bosch en de grootste wildernis doorkruist hebban. 't Is meer dan vier mijlen ver, merkte Helena op. Maar niet noodig om zoover te gaan. Wat wilt ge dan doen In de schaapskooi zal ik wel iemand vinden, om het overige van den weg af te leggen. als men ons eens verried. Daar is geen gevaar voor. De familie Rivolard haat den baron en zijn huis. Hoe weet gij dat? Door het gebabbel der opzichters Er heerscht strijd op leven en dood tus schen het kasteel en de hutBoven dien ik zal oppassen In vliegende haast schreef Helena een paar regels en voorzag het briefje met het adres „Aan markies d'Anguilas te Boissy." Ga dan, zeide zij, terwijl zij Susanna het papier en vijftig gulden in goud ter hand stelde. Het oogenblik der ontknooping na dert I God bescherme den ongelukkige, die al zooveel geleden heeftMorgen moet gij met Gabrielle dit huis verlaten, en zelve ga ik er daarna uit, om er niet meer in terug te keeren Ga! tannië, doordat het beide kabels naar Amerika beheerscht, een werkdadiger blokkade op Duitschland uitoefent dan door zijn vloot. Daar Duitschland geen opdrachten kan geven sedert November, is de censuur van Groot-Brittannië op de kabels zoo scherp dat de handel der onzijdigen met Amerika zeer zware schade heeft geleden. Het blad eischt, dat de Deensche regeering maatrege len zal nemen en hoopt dat Zweden als antwoord de censuur op de Britsch- Russische telegrammen zal invoeren. Omtrent de beschieting van Duin kerken wordt aan de N. R. Ct. geseind De scherven van de granaten die Donderdag in Duinkerken gesprongen zijn, zijn verzameld en aan een zorg vuldig onderzoek onderworpen om het kaliber van de stukken vast te stellen, waaruit de granaten afgevuurd werden. De algemeene meening schijnt te zijn dat het hier 38 c M. houwitsers betreft. Enkele van de granaten dragen den naam Krupp, andere dien van de Oos- tenrijksche fabriek van Skoda. Sommigen houden het er voor dat zij zijn geworpen uit de groote houwit sers van Oostenrijksch maaksel, die de forten van Luik, Antwerpen, Maubeuge en Namen hebben vernield. Deze groote houwitsers kunnen hun monstergrana ten meer dan 20 mijlen ver werpen; om den vollen schootsafstand te krijgen, moeten zij op een stevig bed worden opgesteld, waaraan zij zijn vastgeklonken. De reusachtige granaten springen met een verschrikkelijke, verwoestende uit werking. De slag gelijkt op die van de ontploffing van een kruitfabriek en werpt een geweldige kolom zwarten rook, aarde en andere voorwerpen op. Donderdag en Vrijdag werden wijde diepe kraters in de wegen geslagen. In het midden van de stad werden ver scheidene groote gebouwen zwaar be schadigd, terwijl in de buitenwij .en kleine huizen geheel vernield zijn. Het eenige slachtoffer van de eerste granaat was een jong meisje; een scherf sloeg haar het hoofd af. Een andere granaat viel op de Grande Place en doode vele burgers. Het stadhuis, het station en de kazerne werden getroffen. Ongeluk kigerwijze werd ook het militaire hos pitaal gedeeltelijk vernield en vele zich daarin bevindenden zijn gedood, doch het arsenaal, dat het doelwit van den vijand schijnt geweest te zijn, is niet getroffen. Lord Charles Beresford, lid van het Engelsche parlement, heeft in een rede voering, die hij Zaterdag te Portsmouth gehouden heeft, gezegd, dat de onder neming in de Darnanellen op het oogen blik wel liefhebberij krijgskunde geleek. Men is er mee begonnen toen men wist, dat het weer ongunstig was, vóór het leger gereed was en vóórzorgen genomen waren om de schepen tegen drijvende mijnen te beschermen. Dit is de groote fout, die de regeering gemaakt heeft en in de toekomst zal naar de oorzaak daarvan een onderzoek ingesteld behoo- ren te worden. Op het oogenblik, zoo eindigde lord Charles, moeten we allen ons best doen om de regeering uit de gevolgen van deze fout te helpen. Het groote Turksche hoofdkwartier meldt d.d. 30 April Bij Kaba Tebe op Gallipoli ondernam de vijand een actie, om zich uit de smalle landstrook, waar hij was inge sloten, te bevrijden, maar wij sloegen deze pogingen af en dwongen den vij- and, tot op 500 meter van den zee oever, terug te wijken en onder de be- Susanna wierp een donkeren mantel om, vloog, langs de bediendentrap, naar buiten en bereikte, zonder het minste gedruisch te maken, het park. 't Was een heldere nacht, en Susanna kende den omtrek van La Varenne vol doende om niet te verdwalen, want iederen dag had zij lange wandelingen of rijtoeren gemaakt met de kleine Gabrielle, die haar moeder aan niemand anders toevertrouwde door een klein poortje, waarvan het dienst personeel gewoonlijk gebruik maakte, be reikte zij eindelijk het vrije veld, en haalde ruimer ademzij liep nu minder gevaar om ontdekt te worden. Toch vervolgde zij met de uiterste behoedzaamheid haar weg, en op de heide der Rivolards aangekomen, begon haar hart wat luider te kloppen, want de familie had geen besten naam en stond, ronduit gezegd, als boeven van de ergste soort bekend. Toch moest zij tot hen haar toevlucht nemen, want 't was al bij na twee uur en voor de morgen aanbrak moest zij weer binnen zijn. Toen zij de hut naderde, begon een ruwharige hond te grommen en ontdekte zij een man, die op korten afstand een deuntje neuriede, maar op 't geluid van voetstappen daar mede ophield. Wat is er, Finaud? zeide hij Mijnheer Rivolard? Wie roept mij? Simon kwam uit de hut. Wat! een vrouw? riep hij uit. Ik wilde u even spreken. Waar komt gij vandaan? Van La Varenne. Gij houdt niet van baron Raynaud vroeg Susanna. O, foei neen. Wilt gij menschen, die hem nog meer haten dan gij, een dienst bewijzen? Welken dienst? Zoo spoedig mogelqk dezen brief naar scherming van het vuur zijner schepen te vluchten. Wij brachten hem ont zettende verliezen toe. De landingspoging, welke de vijand onder bescherming van een deel zijner vloot in de Golf van Saros ondernam, deden wij geheel mislukken. Van de overige krijgstooneelen is niets van be teekenis te melden. Uit Mytilene wordt geseind, dat de vier Engelsch Fransche bataljons, wel ker terugtocht door Turksche troepen was afgesneden en die weigerden zich over te geven, vernietigd worden. Uit het Turksche hoofdkwartier wordt dd. 2 Mei gemeld Ten gevolge van onze met gelukkig resultaat bekroonde aanvallen is de vijand er niet in geslaagd zijn gevaar lijken toestand op de kust van hef schiereiland Gallipoli te verbeteren. Het op den bij Sed el Bahr staandeu vijand gerichte vuur onzer batterijen heeft goede uitkomsten gehad. Gisteren is de gepantserde Fransche kruiser Hedry IV, die een levendig vuur op onze batterijen opende, door 10 granaten getroffen. Heden heeft dit schip zich niet vertoond. Het Engelsche linieschip Vengeance werd door ons vuur beschadigd «n trok zich terug. Een gisternacht ondernomen, onbe- teekenende aanval van vijandelijke tor pedobooten op de zee-engte werd zeer gemakkelijk afgeslagen. Toen hedenmorgen weer een vijande lijke duikboot de zeeëngte trachtte bin- ben te dringen, werd zij door ons onder vuur genomen. De duikboot liep op een mijn en zonk. Daar zij onmiddellijk verdween, kon de bemanning niet ge red worden. Het Amerikaansche stoomschip „Gul- flight" is Zaterdag getorpedeerd. Het schip werd op sleeptouw genomen. Op 2 man na werd de equipage ge red. Uit Washington schrijft men hier over: Het torpedeeren van de „Gulflight" heeft in ambtelijke kringen diepen in druk gemaakt. Men geeft allerwege den ernst van den toestand toe. Dr. Harry Plotz, een New-Yorksch bacterioloog, die pas^ 24 jaar oud is, heeft den bacil, die typhus veroorzaakt, gevonden, en verscheidene doctoren, die thans op weg naar Servie zijn om deze verschrikkelijke ziekte te bekam pen, zijn met een serum, dat aan de door dr. Plotz gedane ontdekking haar ontstaan te danken heeft, ingeënt. De heer Plotz heeft in een weten schappelijke vergadering in New York over zijn ontdekking die reeds een jaar ond is, en door de ervaring juist, is ge bleken, mededeolingen gedaan. Dr. Plotz is uit een Russische immigrantenfamilie afkomstig en heeft, dank zij zijn onuit puttelijk geduld, hard werk en taaie volharding dit resultaat bereikt. Het Duitsche hoofdkwartier meldt van 3 dezer Onder opperbevel van maarschalk von Mackenseh zijn de verbonden troe pen na verbitterende gevechten door het geheele Russische front in West- Galicië van de nabijheid der Hongaar- sche grens tot aan de Dunujec en de Weichsel, op tal van plaatsen heen gebroken en hebben dat front overal ingedrukt. De gedbelten van den vijand die konden ontkomen, zijn in snellen af tocht naar het Oosten en worden door Boissy brengen. Dat is gemakkelijk genoeg, want ik heb daar een vriend. Honderd francs voor de boodschap. Drommelsuw meester moet wel zeer rijk zijn. 't Is een vrouw't Geldt dood of leven! Wie zijt gij Ik ben in haar dienst. Stemt gij toe Ja zeker, nu ik den baron iets onaan genaams kan aandoen! Zult gij den brief bezorgen? Aanstonds. O, ik dank u! Geef mij een kus voor de moeite, en wel ter ruste. Zij deed wat hij verlangde, en Simon maakte geen misbruik van de verleende gunst; hij nam brief en geld over, floot zijn hond en begaf zich op weg door de heide, terwijl Susanna den terugtocht naar La Varenne weer aannam. De dageraad begon reeds te schemeren, toen zij te vier uren de verborgen trap weer opsteeg, en de kamer van haar mees teres bereikte, waar deze uitgestrekt op een fauteuil nederlag. Welnu vroeg Helena. De brief is bezorgd. Hebt gij niemand ontmoet Niemand. Gij zijt een goed meisje Susanna! De aangesprokene sloeg een dankbaren blik ten hemelZij had haar afgod een dient bewezen, hem misschien voor een dreigend gevaar kunnen behoeden. Ook Simon Rivolard was eerlijk op zijn manier en met haastigen tred spoedde hij zich voort op den weg naar Boissy al had men hem duizend francs voor den brief geboden, hij zou hem niet afgestaan hebben, zelfB niet, al had hij zijn machtigen buur een minder hevige haat toegedragen. de verbonden troepen scherp vervolgd. De overwinningsbuit is nog niet bij benadering te overzien. En verder Bij de verdere vervolging van de uit Riga vluchtende Russen hebben wij gis teren 4 kanonnen en 4 machinegeweren buitgemaakt en ten Z. van Mitau 1700 gevangenen genomen, zoodat het ge heele aantal gevangenen tot 3200 is gestegen. Aanvallen van de Russen ten Z.W. van Kalwaria zijn met zware verliezen mislukt. De Russen zijn over de Szeiszupa teruggeworpen en lieten 330 gevangenen in onze handen. Ook ten N O. van Skierniewicz heb ben de Russen zich een zware neder laag berokkend. Behalve een groot aantal doodeu ver loren zij 100 gevangenen. Uit Oostburg meldt men aan de „N. R. Ct." Sedert verleden week wordt hier dag en nacht niet anders gehoord dan de donder van het geschut uit Zuidweste lijke richting. Vele menschen klagen, en vooral de veldarbeiders die den heelen dag in het open veld staan te werken, over het geluid, dat aldoor de lucht vervult en bepaald op het zenuwgestel dier menschen werkt. Ook gisteren, Zondag, is er zoo hevig geschoten dat er geen seconde van rust tusschen was, het was een voortdurend gebulder, en de grond trilde alsof er geheimzinnige machten onder aan het wroeten waren. Hoogstwaarschijnlijk werd er nu uit zee door de vloot ge schoten. Dit maakt men op uit de lang gerekte losbarstingen welke men bij een vlootbombardement pleegt te hooren. Men vraagt zich wel eens af, hoe dit geluid wel in de onmiddellijke nabijheid uit te houden is. Menschen van elders, die dezer dagen in deze buurt vertoefden, moesten eer lijk verklaren dat zij zich nimmer zoo iets hadden kunnen voorstellen en dat zij weer blijde zouden zijn, als zij rustig thuis waren. Van een paar menschen die Zondag nog uit Belgie naar Zeeuwsch-Vlaan- deren waren gevlucht vernamen wij treffende bijzonderheden over de ellende welke aan de stations te zien is, waar de vele treinen met gewonden stil staan en gelost worden. Het bloed stroomt uit de wagons en het gekerm der vele gewonden moet verschrikkelijk zijn. Bij het afzenden van dit bericht wordt nog steeds onverpoosd doorgeschoten. De „Msbd." verneemt, dat de chef van den generalen staf van het Duitsche leger, Zaterdag in België het volgende bekend gemaakt heeft Het privaat-brievenverzenden door de Belgische bevolking in het krijgsgebied en verder is slechts in België en iD Duitschland toegelaten. Diensvolgens is het postverkeer naar het buitenland, namelijk naar Holland en Luxemburg, dadelijk geschorst. Uit Rome wordt bericht, dat, met het oog op den buitenlandschen toestand, de ministers die stad niet mogen ver laten. Aan den „Berl. Lokal-Anz." meldt men uit Weenen: De linkervleugel der Russen is nu in een veel gevaarlijker positie dan bij het begin der Karpathen- gevechten Zoowel bij Stanislau, als in Hij had daareven zijn vrienden verlaten, die sedert de komst der bewoners van Boissy de stamgasten van Lafouille waren geworden, die stellig ondersteund moest worden om open tafel te kunnen houden. Wie zou dat doen? Waarschijnlijk Toussaint Vardon, die meermalen zijn vriend Simon Rivolard daar opgezocht had en altijd een welgevulde beurs bezat. Met het aanbreken van den dag belde de strooper aan het hek van het kasteel aan en vroeg den markies te spreken; hij behoefde niet lang te wachten want blijk baar waren de bewoners van het kasteel reeds uit de veeren, en alles duidde op toebereidselen voor een beslissenden stap. Simon Rivolard vond zijn vriend Tous saint Vardon, met den markies en zijn broeder in een kiein salon op de eerste verdieping, waar een helder brandend haard vuur tegen de nachtelijke koelte was aan gelegd. Hij drukte zijn vriend hartelijk de hand, en reikte den markies den brief over met de woorden Hier is gewichtige tijding voor u, een vrouw is mij midden in den nacht komen opzoeken. Susanna, fluisterde Jan de Marcilles. De brief was van den volgenden inhoud. Mijn dierbare Jan „Ik zal om vier uur in de kapel zijn, en als ik mij niet vergis, zal de baron mij bespieden en volgenik heb daartoe ten minste alles in het werk gesteld. Neem voor zorgsmaatregelen, en stel uw leven niet bloot't mijne is niets waard, spaar u zelf ter wille van Gabrielle. Zij zal morgen in 't geheim met Susanna een schuilplaats bij u komen zoeken. Hier is 't leven niet lan ger te verdragen en ik vrees voor haarIk heb u, u alleen lief, en zal u tot in den dood beminnen!" Uw Helena. het dal van de Stry staan de Russen nu tegenover troepen, die, tot aanvallen in staat, in langzamen maar gestagen arbeid de hellingen zuiveren van Rus sen en de vijanden terugdringen naar de vlakte. Waar de Russen, zooals bij den Doekla-pas, nog vastzitten, hebben zij alle vrijheid van beweging naar het Zuiden ingeboet. De andere Karpathen- kammen zijn voor hen in de toekomst onneembaar. Daardoor is voor Oosten rijk de in September en October niet te verzekeren beveiliging van Hongarije en Zevenbergen thans bereikt. In de Bjekowina en in Zuidoost-Galicië voelt men zich dan ook zoo veilig, dat daar het gewone verkeer, evenals in vredes tijd, plaats heeft. De fabrieken werken daar als gewoonlijk. Aan het slot van een mededeeliug van den correspondent der Times in Noord-Frankrijk over de beschieting van Duinkerken, leest men aldus in de „N. R. Ct.": Wanneer de vijand zich een weg had kunnen banen naar de noordkust van Frankrijk zouden de kanonnen, waar Duinkerken mee beschoten is, zijn op- Igesteld op de klippen van Calais. Hun geweldige projectielen zouden in Dover neergekomen zijn en de Duitschers zouden meester van het Nauw ge .veest zijn. Dit is een gevaar, dat zelfs thans Eugeland bedreigt. Paul Deschanel, de voorzitter der Fransche Kamer, heeft Zaterdag op het tweede feest, aangeboden door de Parijsche artiesten aan de gekwetste Franschen en de gekwetste bondge- nooten, het woord gevoerd. „Het geheim van het wonder, zeide hij, is dat het er niet slechts om gaat Frankrijk te redden, noch alleen om de bevrijding van Elzas Lotharingen; het gaat er om te weten of voortaan het menschelijk gezag vrij of geknecht zal zijn". De uitgifte der tweede Oostenrijk- sche oorlogsleening kan in de eerst volgende dagen verwacht worden. Het rentetype der stukken alsmede de emis- siekoers zullen volkomen in overeen stemming zijn met die der eerste oor logsleening. De Engelsche treiler „Columbia" is volgens een officieel telegram uit Lon den aangevallen, getorpedeerd en tot zinken gebracht door andere trei- Iers. De torpedobooten werden door een divisie Britsche torpedojagers, waar onder de „Laforcy," de „Leonidas," „Lawford" en „Lark" vervolgd en beide tot zinken gebracht. De Britsche torpedojagers leden geen verliezen. Twee Duitsche officieren en 44 man werden uit zee gered en gevangen ge maakt. Vier officieren en 21 man werden gered door de treiler „Daisy". De tweede uitwisseling van zwaar gewonde Duitsche en Fransche krijgs gevangenen, welke volgens het voor stel ongeveer 1 Mei zou beginnen, moet worden uitgesteld, aangezien van Fransche zijde nog geen instemming ermede betuigd is. Het totaal van de in de Engelsche bladen openbaar gemaakte verliezen over April bedraagt 639 officieren en 19,158 minderen. Over Maart waren die getallen 1081 officieren en 18,794 minderen. VII. Een oude rot in de val. Pidon bracht een onaangenamen slape- loozen nacht door. De plotselinge overtui ging, dat hij achter slot en grendel zat en volslagen onbekendheid met het lot, dat hem wachtte, maakte zijn overpeinzingen verre van vroolijk, al trachtte hij zich ook nu en dan op te dringen, dat er niets ver ontrustends in het geval was. Hij bevond zich immers op het kasteel van Boissy, als de gast van een schatrijken Amerikaan tot nu toe waren zijn betrekkingen met den eigenaar van den meest vriendschappelijken aard geweest, en nu sloot men hem op met een zorg, alsof zijn aanraking alleen de een of andere besmettelijke ziekte kon overbren gen. Die vreemdelingen kunnen soms zoo wonderlijk handelen. Maar hoeveel moeite de jonge man ook deed om zichzelf te overtuigen, zijn gewe ten sprak te luide, dan dat dit gelukken mocht, en meermalen zag hij dien nacht de gedaante van de vermoorde freule, uit gestrekt op den vloer voor zich liggen, of herinnerde hij zich Jan de Marcilles en diens fiere houding voor de rechtbank, toen hij den president de woorden toeriep: Ik ben onschuldigeen ander moet alles gedaan hebben 1 Dat zweer ik bij den Hemel daarboven! Maar ik zal mij wreken 1 Stellig moest Jan de Marcilles op de een of andere wijze in de vreemde zaak betrok ken zijn, want hoe zou de griffier van Mayenne zich andeis op dit kasteel ïnSeine- et-Marne bevonden hebben. Ook had die markies d'Anguilas een onmiskenbare, zij 't ook zwakke gelijkeuis met graaf Jan, die echter in den Atlantischen Oceaan verdron ken moest zijnl (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2