De bekommeringen der Neurasthenielijders. De „Daily Chronicle8 verneemt uit New-York, dat Duitschland van plan is met Amerika een regeling te treffen, teneinde de bestaande geschillen uit den weg te ruimen. Deze regeling zou o.a. de volgende bepalingen bevatten; 1. Duitschland zal geen Amerikaansch vrachtschip aanvallen, hetzij het con trabande aan boord heeft of niet. 2. Duitschland zal geen enkel pas- sagiersohip aanvallen, mits Amerika verbiedt, op deze schepen ammunitie te vervoeren. 3. Duitschland zal geen passagiers schip aanvallen, zelfs indien het ge weren en kanonnen vervoert,doch zon der ontplofbare stoffen te vervoeren. 4. Duitschland zal schadeloosstelling verstrekken voor gezonken Amerikaan- sche schepen, indien bewezen kan wor den, dat het schip door een Duitschen onderzeeër in den grond is geboord. 5 Duitschland zal ieder mogelijke schadevergoeding geven voor ieder Ame rikaansch burger die in de toekomst onverhoopt zijn leven zou kunnen ver liezen door Duitschland's schuld. De „Morning Post" verneemt uit Washington, dat de heer Van Gheel Gildemeester een onderhoud had met eenige leden 'van het kabinet, maar niet met president Wilson. Men zegt dat de heer Gildemeester verklaarde, dat Duitschland bereid is, de volgende voor waarden ten grondslag te nemen voor vredesbesprekingen: Vrijheid der zeeën voor den handel in oorlog en vrede stichting van een onafhankelijk konink rijk Polen; koloniale uitbreiding van Duitschland in Afrika teruggave der Duitsche koloniën, waarbij een uitzon dering zou kunnen worden gemaakt voor Kiautschau, dat dan aan China zou moeten worden teruggegevenont ruiming van Belgie, Frankrijk en Rus land door Duitschland, teruggave van Elzas aan Frankrijk, in ruil voor Lu xemburg. Men beschouwt te Londen de heele zaak als een sluwe manoeuvre om aan alle oorlogspraatjes tusschen Amerika en Duitschland een einde te maken, Engeland verantwoordelijk te stellen voor het voortduren van den oorlog en van Amerika een krachtiger optreden te verkrijgen tegen Engeland inzake den handel. De Engelsche admiraliteit deelt mede, dat Donderdag 2 torpedojagers door een Duitsche duikboot getorpedeerd zijn. De bemanning is gered. Van het oorlogsterrein in het oosten valt te melden dat de Russen nog ver der in Galicië zullen terugtrekken en ook van plan zijn om Lemberg zonder ernstigen tegenstand teontruimeü.Men schat de Duitsche troepen in Galicië op 40 legercorpsen of 1.600.000. De „Gazette di Torina" heeft een vreeselijke ontdekking gedaan, n.l. dat half Duitschland zich met honden- vleesch voedt. De gemeenteraad van Berlijn, schrijft het blad, vraagt gelden aan voor de oprichting van een honden abattoir. Het blad merkt daarbij op, dat aangezien Duitschland nu den trouwsten menschenvriend gelijkstelt met het vetgemeste varken, het Kul- turniveau van dat land nu op dezelfde hoogte staat als dat van China. De berichtgever van de „National Zeitung" aan het oorlogsperskwartier meldt, dat de Russen, toen zij in het bezit waren van Przemysl van de 12.000 inwoners der stad er 6000 zonder onder scheid van nationaliteit en geloof naar Rusland stuurden, om als gijzelaars te dienen, opdat het overige gedeelte der bevolking zich van spionnage zou ont houden. Plaat§elt)k Nieuws. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's-Hertogenbosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. Heulden, 12 Juni. De warmte der laatste dagen deed zich ook hier gevoelen. Dinsdagmiddag moesten, tengevolge der warmte de scholen gesloten worden, 's Avonds gingen eenige personen een bad nemen in de Bergsche Maas. Een hunner, een militair van de laatste lichting, die niet kon zwemmen, kwam op eene diepe plaats en verdween voor de oogen zijner makkers, die evenmin konden zwem men. Weldra kwam er hulp opdagen. B. van Kuijk bleef langen tijd op de aangewe zen plaats duiken, doch vruchteloos. Eerst Donderdagmorgen werd het lijk gevonden. Treurig voor de ouders, wier eenige zoon hij was. Woensdag kwam, met een licht onweder, de zoo gewenschte regen, zonder afkoeling te geven. Donderdagnamiddag ontlastte zich een hevig onweder. Ten circa 2,30 kwam een knetterende slag, terwijl alles als het ware in vuur stond. Dat slaat in, dacht ieder; doch gelukkig werd dit niet bevestigd. Donderdagvoormiddag had de aangekon digde verkoop plaats van 5 balen bruine boonen, 20 mud groene erwten en 10 balen rijst, destijds aangeschaft door het steun comité om, bij eventueel gebrek aan levens middelen, aan de ingezetenen te worden afgestaan. Gelukkig was dit tot heden niet noodig en aangezien het nieuwe gewas in aantocht is, was het geraden om nu te verkoopen. Dat bleek intusschen geen on- voordeelig zaakje te worden. De bruine boonen toch, ingekocht voor f 20,94, ver kreeg de hoogste inschrijver voor f 26, groene erwten per 100 kilo f21,25, werden verkocht voor f 31,en de rijst f 18,75 bracht f 20,125 0p. Men ziet dus ook hierbij, dat alles gere geld in prijs stijgt. Een bedenkelijk teeken voor de huismoeders. De milicien, die bij het baden zoo treurig om het leven kwam, is de zoon van een tuinbaas van H. M. de Koningin-Moe der te Soest. Naar wij vernemen zal het lijk, met de gewone voorzorgsmaatregelen, op heden Zaterdag op last en voor rekening van Hare Majesteit naar Soest worden vervoerd en met militaire eer worden begraven. Werkendam. Bij de verpachting van hooigras (om éénmaal te hooien), van het Kroondomein, Steenenmuur en Keizers- guldenwaard, Donderdag 1.1. gehouden, werden prijzen besteed die varieërden tus schen f 64,en f 140,per Hectare. We vernemen, dat de toestand van luitenant K., die eenige dagen geleden met zijn fiets over een hond en tegen een boom reed, gunstig is. Capelle- Onze dorpsgenoote mej. Adr. Verhoeven, slaagde Dinsdag j.l. te 's-Hertogenbosch, voor het examen als on derwijzeres. I. de V. alhier, liet een vork in zijn voet vallen. Deze ontstelde zoodanig, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Aan de stierenvereeniging alhier, is een bijdrage van f 60,vanwege de ge meente toegekend, voor haren goedgekeur- den stier. denderen. Onze vroegere dorps genoote, de gediplomeerde ziekenverpleeg ster mej. A. M. Braams, is benoemd tot wijkverpleegster voor de vereeniging „het Groene Kruis" te Waalwijk. Gameren. Deze week werd alhier al de zilverjuin verkocht, waarvan mende opbrengst sohat op 100 gulden per hont. Dinsdagavond tijdens een kort doch hevig onweer, sloeg het hemelvuur in een boom bij het huis van den landbouwer J. de W. De boom werd van boven tot beneden gedeeltelijk ontveld. Nederhemert. De werkman C. de Weerd, mocht van H. M. de Koningin een gift van f 20 ontvangen, om een kleinen handel te beginnen. Nieuwendtjk. Gedurende de zo mermaanden wordt er in de Geref. kerk niet des Zondagsmiddags, doch des avonds zes ure godsdienstoefening gehouden. De bouwkundige C. de Later alhier, heelt Woensdagavond voor rekening van den heer J. Moree, aanbesteed het bouwen van een woning met smederij. Ingeschreven werd door: C. Kieboom, Werkendam f 4199,De Graaf, Woudrichem f4115, Van Gooi, Woudrichem f4110,j'Kramer, Genderen f 4100,C. Bakker, Werkendam f 4050,A. Pellekaan, Dussen f 3985, Mans, Andel f 3950,Van den Heuvel, Werkendam f f 3940,A. deLater, Nieu- weDdijk f 3870,F. Kramer, Werken dam f 3775,—. Sprang;. J.l. Donderdag woedde er een hevig onweer boven onze gemeente, dat gepaard ging met stortregen en hagelslag. De bliksem kliefde een boom, staande langs de Zeine. De collecte voor de Zending alhier, heeft opgebracht de somma van f 6.68. Ween. Naar men verneemt zullen bij het Gemeentebestuur plannen bestaan het regeeringsbrood ook voor onze gemeente verkrijgbaar te stellen. Dat dit voor vele huisgezinnen een voordeeltje zal opleveren, laat zich begrijpen. IVUk- De landbouwer A. D. heeft in zijn tuin ongeveer 150 kruisbessenstruiken laten uitrooien, welke in hevige mate aan getast waren door den kruisbessenmeel- dauw, die op verschillende terreinen voor komt. Van den koopman B. alhier, welke van Zaltbommel terugkeerde, viel Dinsdag middag zijn trekhond, welke voor de kar was gespannen, dood tegen den grond. Door de hitte was het dier bezweken. liurgerlfjke Stand. Werkendam, van 310 Juni. Geboren Adriana Wilhelmina Jo hanna, d. v. A. Mijnlieff en M. S. Sig- mondAnna Pieternella, d. v. A. F. v. d. Steenhoven en Chr. de Waal levenloos aangegeven kind van Jan Oostrom en Pieternella Cornelia Vos. Overleden: Pieternella Cornelia Vos, 30 j. echtg. van J. Oostrom. De Werken en Sleeuwijk van 28 Mei tot 11 Juni. Getrouwd: J. W. Groeneveld, 27 j en J. D. Roza, 26 j. Geboren: Helena, d. v. A. H. Kers en C. J. Wijtenburg; Burg Willem, z. v. A. Ridderhof en C. de Weijer; Jan, z. v. A. van Rosmalen en P. Ster- kenburgBastiaan Cornelis, z. v. B. van der Stelt en C. van DaalenElizabeth, d. v. H. J. Bouwman en M. F. Smit; Simon Jacob Gerrit, z. v. K. van Beek en J. C. Ottevanger; Adriana d. v. A. J. den Hollander en G. Ippel; Hen- drikus, z. v. M. van den Heuvel en E. Meijer; Teuntje Dora, d. v. B. C. van der Stelt en J. Visser; Bastiaan, z. v. C. Hoeke en A. Wijnands; Arie, z. v. D. Roza en T. Ritmeester; Helena, d. v. C. van Loon en L. E. Kers;levenl. aangegeven van A. Sterkenburg en J. van der Stelt. Overleden: Petronella Kenniphaas^ 13 j.; Barend van de Werken, 78 j. wedn. van J. BaggermanJan van Vuuren, 2 j. ltiiinenlaml Het Ned. Meteor. Inst, te de Bildt deelt het volgende mede over de bui tengewone warmte van Dinsdag. Dinsdag 8 Juni is op tal van plaatsen hier te lande de temperatuur hooger gestegen dan sinds 1881 in Juni was voorgekomen. De in geheele gra den Celsius geseinde maximum tempe ratuur van Maastricht, Vlissingen, Groningen en Helder was onderschei denlijk 34, 34, 34 en 31. Tot dusver waren daar de hoogste graden respec tievelijk 32 2 in 1883, 28.8 in 1903, 31.6 in 1902 en 30,4 in 1883. Te de Bildt steeg eergisteren de temparatuur tot 33.8, slechts in 1858 was te Utrecht een hooger cijfer n.l. 33.9. bereikt, te Maastricht 36 5. Op de andere stations bleef in dat jaar het maximum onder de bovengenoemde cijfers. Waarschijnlijk is dus hier en daar de temperatuur hooger geweest dan sinds 60 jaar in Juni was voorge komen. Donderdagmiddag is bij het onweder op de Coolve8t te Rotterdam oen groot, oud pakhuis-pand beneden dienende voor steenkolenbergplaats terwijl de zolder in gebruik is bij het Blauw hoedenveem en waarop een groote voor raad copra was geborgen, ingestort. De voorgevel sloeg om alle verdiepingen medesleepend: alleen het dak bleef ge vaarlijk op de zijmuren hangen. Een sleeper en een werkman werden door steenen getroffen, doch niet ernstig ook het paard, dat bij de val de poo- ten brak en ter plaatse werd afgemaakt. Er ontstond geen brand. Het is een kolossale ruïne. De Hooge Raad te 's-Gravenhage ver klaarde niet ontvankelijk de beroepen van den Procureur-Generaal te Leeu warden tegen de arresten van het Ge rechtshof aldaar, waarbij van overtre ding der Loterij wet met betrekking tot Tijdgeeststukken, welke door het Hof evenals door de Rechtbank werden aan gemerkt niet als aandeelen in een lote rij, doch als Obligatiën eener geoor loofde premieleening. De agenten der N. V. „De Tijdgeest", A. G. F. R, te BolswardS. H., te Leeuwarden P. W., te Harlingen H. W., te Dokkum Th. W. H., te Bols ward W. P., te Franeker H. v. d. W., te Sneek K. S., te Ferwerd C. W., te Witmarsum J. S., te Dokkum W. S., te Leeuwarden Chr. Th. J. M., te Sneek en J. K., te Hoogeveen, werden vrij gesproken. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft de navolgende order uitgevaardigd Ik bepaal, dat militairen, van wie op grond van rapporten van officieren van gezondheid blijkt, dat zij zonder noodzaak wegens „ziekte" met verlof zijn achtergebleven, na hun terugkomst bij hun korps en na het verstrijken van hun eventueel op te leggen straf, gedurende minstens éen maand van alle verloven verstoken blijven. Dit tijdvak kan door den commandeeren den officier tot ten hoogste twee maan den worden verlengd, indien de duur der wederrechtelijke onttrekking aan den dienst daartoe aanleiding geeft. Gedurende dit tijdvak worden aan de bedoelde militairen alle vergunningen tot afwezigheid 'miten hun standplaat sen onthouden. In de Limburgsche gemeente Sus- teren heeft een onweer gewoed, gepaard met hagelslag, storm en regen, zooals ouden van dagen zich niet meer kun nen herinneren. De wind, een orkaan gelijk, ontwortelde een honderdtal zware boomen, sloeg de pannen van de daken en rukte het dak van de pastorie grootendeels weg. Vele huizen liepen onder water, stra ten stonden blankde hagel viel ter dikte van knikkers, en bracht met den storm en den regen veel nadeel aan de te velde en in de tuinen staande ge wassen. Rogge- en havervelden liggen plat ter aarde. In de omgeving werden ruuderen in de weide doodgeslagen. Aan kunstwerken op het in aanbouw zijnde rangeerterrein werd mede be langrijk nadeel toegebracht. Een opkooper van eieren, die weke lijks de markt te Tiel bezoekt, had sedert geruimen tijd elke markt een tekort van soms f 30 a f 40. Dit moest ontstaan zijn door valsche of vervalsch- te briefjes, waarop de koopers gewoon zijn te koopen en die na afloop van de markt uitbetaald worden. De politie werd gewaarschuwd en Dinsdag werd een welgestelde boerin uit Heerewaar den, op vermoeden van bovenbedoelde vervalsching, gearresteerd en in het huis van bewaring opgesloten. De „St.Crt." van 10 Juni bevat het Kon. Besluit van den 8sten Juni 1915 houdende tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van aardappelen van den nieuwen oogst. De Tweede Kamer heeft met 82 stem men vóór en 10 tegen de noodige gelden (12000 gulden) toegestaan voor de in stelling van een tijdelijk gezantschap bij den Paus. Tegen stemden 5 unï-liberalen, de heeren Eerdmans, Heeres, De Muralt, Van Raalte en Lieftinck; vier sociaal democraten, de heeren Van Helsdingen, Gerhard, Mondeis en Spiekman, en de heer Bichon van IJsselmoude. In hoofdzaak geschiedt deze instel ling ter wille van de vredesbeweging. In het IJhorsterveld, gemeente Stap horst, zijn Woensdagnamiddag de land bouwer Braamzkamp en twee volwassen zoons vau hem door den bliksem dood geslagen. Ook op de andere plaatsen zijn on gevallen voorgekomen. De miliciens der lichting 1915, die in Februari j.l. voor eerste oefening onder de wapenen zijn gekomen, zul len omstreeks 15 Juni overgaan naar het veldleger. Een passagier, die met het s.s. „Ko ningin Emma", verleden week Woens dag, iu ons land is aangekomen, heeft aan de „N. Crt." eenige merkwaardig heden van de reis medegedeeld. De reis van Batavia naar Sabang zoo vertelt hij ging naar wensch. Op Sabang kreeg men den eersten in druk van den grooteu oorlog die in Europa woedt. Niet minder dan 10 groote Duitsche schepen liggen aldaar geïnterneerd Nauwelijks had men Sabang achter zich, of de zee werd, ougekend voor den tijd van het jaar, bijzonder wild. En warm dat het wasDe gymnastiek zaal aan boord van het prachtschip had daarom weinig bezoek en de schepeling die er over ging, weinig werk. Wel licht was het daaraan toe te schrijven dat hij Jen tijd had om zijn oogen te wenden naar dat wat boven de gym nastiekzaal was, en ziet! verborgen tus schen alles en nog wat vindt hij twee Duitsche matrozen, die op Sabang aan boord waren gekomen en als „blinde passagiers" de reis naar Europa hadden willen meemaken. Het medelijden der passagiers met deze Jantjes was groot, toen ze bij aan komst te Colombo het schip moesten verlaten. Doch nog grooter was dat medelijden, toen na 8 volle dagen reizen, en na Colombo, door een bloot toeval, er nog twee andere JaDtjes te voorschijn kwa men. Men raadt nooit, waar die zich verscholen hadden: In een der buiten hangende reddingbooten, welke met zeildoek overspannen was In liggende houding hadden ze daar acht dagen en acht nachten, in weer en wind, regen en storm, zonnehitte en koude nachten geleefd. Een ongeluk kig kuchje, helaas, verried hun aan wezigheid aan een schepeling, die bezig was in hun onmiddellijke nabijheid het zeil te spannen om het treillis. Den inwendigen mensch had niets ontbro ken de reddingssloep was goed van proviand en water voorzien, maar de uitwendige mensch, dat heeft onze vrien delijke verteller niet medegedeeld. Te Suez aangekomen, waren de Duitsche matroosjes de eenigen die aan wal gingen, doch onvrijwillig. Na Suez werden er geen Duitsche matrozen meer gevonden. Een treurig sterfgeval, door kouvat ting, was dat van den gepensionneerden majoor Hombracht, waardoor een ge drukte stemming aan boord kwam. Na Genua werd besloten geen enkele andere plaats meer aan te doen, dus ook niet Gibraltar, waardoor aan het verlangen van de weduwe kon worden voldaan om het lijk niet in zee te werpen. Voor de onaangenaamheden van de reis werden de passagiers „beloond" met een schouwspel dat, volgens don verteller, onvergetelijk zal blijven, n.l. het torpedeeren van een sc dp, door een Duitschen onderzeeër even voorbij Dover, op klaarlichten dag en op ge ringen afstand. Men zag den onderzeeër en het slacht offer; men zag de ontploffin de water zuil, het kantelen van het schip en het zinken, het zich redden van de bemanning daarop, en onmiddellijk daarop wel 10 andere Duitsche onderzeeëers als met een tooverslag verrijzen en de bemanning van het getorpedeerde schip opnemen, om daarna full speed uit het gezicht te verdwijnen. Te Nijmegen zijn Zondagmiddag, om streeks 4 uur, een aantal personen als door een wonder aan een groot ongeluk ontsnapt. Bij het rangeeren van de electrische trams aan het eindpunt der stadslijn op den Berg-en-Dalschen weg geraakte een losstaanden bijwagen in beweging en reed den sterk hellenden weg af. Een conducteur en een wagen bestuurder sprongen op den rijdenden wagen, doch konden, tengevolge van een defect aan de reminrichting, hem niet tot staan brengen. Zij riepen luid keels den wandelaars toe zich te bergen en zoo passeerde de wilde wagen in steeds toenemende vaart de verschillen de halten, gelukkig zonder andere trams te ontmoeten en vloog vervolgens door de op het Zondagnamiddaguur zeer drukke Burchtstraat. Een uit de Hezel- straat in tegenovergestelde richting komende tram vol passagiers de lijn heeft hier enkel spoor kon ge lukkig nog juist den wissel op de Markt bereikeD, waardoor een botsing werd voorkomen. De bijwagen ging de Stikke Hezelstraat en liep bij het Kronen burgerpark, waar de lijn een scherpe bocht maakt, uit de rails. Hier stuitte een boom hem in zijn vaart. De conducteur was op de Markt uit den wagen gesprongen, doch de bestuurder was moedig op zijn post gebleven, om het publiek te waarschu wen. De wagen was aan den voorkant beschadigd. De staking van de stokers en trem- mers van het stoomschip „Noordam" der Holland-Amerika-lijn die zich aan vankelijk ook had uitgebreid tot het zelfde personeel van de „Postdam", „Sloterdijk" en „Oostdijk" is geëindigd zonder tot eenig resultaat te hebben geleid. De directie weigerde aan de eischen der stakers gehoor te geven, waarna zij allen op de oude voorwaar den hebben gemonsterd. De „Noordam" is op tijd vertrokken. Uit de Betuwe wordt bericht dat bij de reeds gehouden groote kersenver- koopingen hooge prijzen werden besteed, naar schatting 5 a 6 ets per pond op het hout. Door het zonnige weer der laatste dagen zal de campagne vroeger beginnen dan aanvankelijk was verwacht. Dit jaar worden 20 plaatsen als surnumerair der posterijen en telegrafie, waaronder ten hoogste 2 voor vrouwe lijke candidaten, beschikbaar gesteld voor hen, die in het bezit zijn vaneen einddiploma van een Hoogere Burger school, Gymnasium of daarmede gelijk gestelde inrichting van onderwijs. Aanmelding behoort te geschieden Hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie te 's-Gravenhage vóór 16 Augus tus e.k. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Directeur van het Post- en Tele graafkantoor te dezer plaatse. De schipper J. Wensveen te Over- schie heeft, zoo meldt de Sch. Ct., bij de politie een aanklacht ingediend tegen zijn beide zoons, die hem Dins dagavond in een sloot hadden gegooid, met het opzet hem te dooden. De Neurasthenie heeft verschillende oorzaken maar die allen de voedende krachten van het bloed hebben ver minderd. Bij sommige zieken is de ver slapping van het denkvermogen over- heerschend en kenmerkt zich" deze door bekommeringen, wanhoop en de vrees niet te genezen. Bij andere zieken neemt men aandoeningen van de maag of van het hart waar. Weer anderen hebben een zeer lastige voortdurende slapeloosheid. Zoo het hen al gelukt in te slapen, worden zij spoedig wakker tan prooi aan schrikkelijke droomen. Hieraan moeten nog toegevoegd worden de onophoudelijke besluiteloos heid en de ontmoediging. Het bloed is niet voedend meer. De organen on derhouden dus iederen dag den voort* durenden loop van het leven, maar zonder van het bloed in ruil te ont vangen het voedsel dat zij moesten hebben. Het organisme gedraagt zich dan als een man van wien gij een zwaren arbeid zoudt vragen en aan wien gij om zijne krachten te herstellen, slechts een voedsel verstrekt in onvol doende hoeveelheid en van geringe hoe danigheid. De uitputting gaat snel. Talrijke waarnemingen hebben aange toond dat de Pink Pillen uitmuntend waren in de gevallen van neurasthenie. De Pink Pillen geven rijk en zuiver bloed met iedere giftzij geven dus aan het bloed van den neurasthenie- lijder de voedende krachten die hem ontbreken, welk gebrek aan krachten hem langzaam doet sterven te midden der ergste kwellingeu. Verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f9 per 6 doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen, DaCostakade 15, Amster dam voor Heusden en Omstreken bij M. Malingré, Drogist te Heusden, de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waal wijk, en verder bij verschillende apo* thekers en goede drogisten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2