Hel Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. BEGINT ZIET DE ETALAGE. VERGELIJKT DE PRIJZEN. OVERTREFT BESLIST IEDERE AANBIEDING 's-HERTOGENBOSCH Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3474. Zaterdag 19 Juni 1913. m UNB; VOOE Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» ct- Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Buitenland. Uit Petersburg wordt aan de „Vos sische Zeitung" gemeld, dat blijkens een geheim rapport van den opperbe velhebber te Moskau, prins Jusapow, aan den minister van binnenlandscbe zaken Maklakof de onlusten aldaar op verleden Donderdag buitengewoon ern stig zijn geweest. Er is niet alleen geroofd en verwoest, doch men beeft ook politieke betoogin gen gehouden. In de Troerskajaastraat ontvouwden arbeiders en studenten roode vlaggen en riepen „Weg met den volkerenmoord en den bloedigen oor log 1" ;Bij de Dragomilofpoort werden verscheidene politieagenten vermoord, waarbij men uitriep: „Dat is de ver gelding voor 1905 1" Op de Chitrowo- markt werden revolutionaire liederen gezongen en waren uitroepen als „Weg met het Czarisme!" niet van de lucht. In de Lubfankastraat riei de menigte „De Nicolaje (d. i. de tsaar en gene ralissimus) iaat ons van honger ster ven Geeft ons brood en den vrede Tegen 4 uur 's middags waren de onlusten zoo geweldig, dat men troepen wilde doen aanrukken, hetgeen op uit drukkelijk verzoek van den burgemees ter Tsjelnof is voorkomen. Vrijdagnacht werden ongeveer 150 personen gevangen genomen, bij wie tal van gehectographeerde oproepen tegen den tsaar, grootvorst Nicolaas en den oorlog in beslag genomen werden. De strooibiljetten begonnen met de woorden: „Burgers, men bedriegt uen onze generalissimus offert ons op Voorts [is uit de in beslaggenomen papieren gebleken, dat hoofdzakelijk in de gouvernementen Charkow en Odessa, alsook in den Kaukasus verzet is ge pleegd. De vertrouwde van den minis ter van binnenlandsche zaken, de gene raal Dsjunkofski, is bereids daarheen vertrokken, In het Lagerhuis zeide Asquith naar aanleiding van het oorlogscrediet van 250 millioen pond sterlingDe dage lij ksche uitgaven voor den oorlog in het laatste jaar waren U/j millioen, maar zij waren nu gerezen tot 2660.000 pond sterling daags, en naar verwacht was zou dit niet minder dan drie mil lioen worden, vooral omdat onze finan cieels verplichtingen tegenover de bond- genooten zouden vermeerderen. Omtrent de wijziging in de regeering zeide de eerste minister, dat daardoor de geheele wereld er van overtuigd zou zijn, dat het Engelsche volk meer dan ooit besloten was om alle partij- verschillen op zij te zetten en alle per soonlijke, politieke en moreele krach ten in te spannen ter vervolging van het doelden oorlog tot een zege vierend einde te brengen. Het nieuwe oorlogscrediet is metal- gemeene stemmen aangenomen. De hospitaal-honden, tot het opzoe ken van gewonden, hebben vooral ge durende den winterveldtocht in de be sneeuwde Karpathen goede diensten be wezen. De „Deutscher Kurier" vertelt hiervan liet zoeken van de gewonden was dikwijls alleen mogelijk na het inval len van het donker. De gewonden waren vaak van de steile hellingen ge rold, waar de sneeuw hoog lag tusschen de denneboomen. De honden werkten zelfs in de diep ste sneeuw als in den zomer. Een hond volgde het spoor van de gewonden, die van de helling gerold waren, in een ravijn terecht kwamen, en daar stellig in de Februarikoude bevroren zouden zijn. Eon andere hond vond binnen korten tijd tien gewonden, die vermist werden. De hond Rolf vond in éan nacht negen gewonden achter hekken, in struiken en in de beetwortelvelden; 2 dagen later vond hij vijf gewonden in tuinen en kelders. De Duitsche vereeniging voor hospi taal-honden heeft het legerbestuur tot nu de beschikking gegeven over 1678 honden. Het Oostenrijk8che plan de cam pagne wordt, aldus wordt uit Rome gemeld, met den dag duidelijker. De Oostenrijkers hebben Görz en Tolmino voor een wanhopige verdediging in ge reedheid gebracht, beseffende, dat het voor de Italianen onmogelijk i3, hun opmarsch naar Triest voort te zetten, terwijl zij in hun linkerflank worden bedreigd. De Oostenrijksche krijgsver richtingen zijn overal defensief, behalve in het Karinthisch gebied, waar de Oostenrijkers hun beste troepen hebben bijeengebracht voor een krachtig offen sief, met het doel de valleien, die naar de Venetiaanscho provincies leiden, binnen te vallen. De gedachtengang van den Oostenrijkschen generalen staf is klaarblijkelijk, dat, indien zij er in slagen, Italië op deze wijze binnen te dringen, het geheele Italiaansche leger het offensief aan de andere fronten zou moeten staken en samengetrokken zou moeten worden om het nationaal ge bied te verdedigen van het Inferno dal tot Malborghetto. Het gevecht duurt dag en nacht hevig voort op hoogten van meer dan 7000 voet. Tot dusverre zijn de herhaalde Oostenrij ksche aan vallen afgsstooten op den Italiaanschen tegenstand. Reuter's bijzondere correspondent te Udine meldt, dat de aanval op Forizia met groote heftigheid wordt voortgezet. De Oostenrijkers verdedigen de stad van de hoogte van Podgora af, die 750 voet hoog en ten westen van de stad gelegen is. Van dit punt uit hebben de Oostenrijkers verscheidene linies ver sterkingen aangelegd, die zich uitstrek ken tot aan de Monte Forture, een hoogte van 350 voet in de Isonse vallei. Over een afstand vau 6 K.M. zijn hier overal onzichtbare loopgraven aange legd, die door verschillende tunnels met elkander verbonden zijn. De loop graven worden beschermd door stalen platen. Van hieruit kunnen de troepen, zelf volkomen beschermd, vuren, terwijl zij bovendien nog gesteund worden door zware artillerie opgesteld in grotten, welke in de heuvels aangelegd zijn. Alle berichten van het front wijzen er met nadruk op, dat de Italianen vast besloten zijn om alle moeilijkheden te overwinnen. De correspondent te Christiania van de „Frankfurter Zeitung" heeft een on derhoud met dr. Meyer Gerhard t ge had, waarin deze o.a. verklaarde, dat de oorlogszuchtige stemming, die vol gens berichten uit vijandelijke bron in Amerika moet heerschen, in werkelijk heid niet bestaat. Het conflict tusschen president Wilson en Bryan is van ouden oorsprong en uit geheel andere gronden dan als gevolg van de „Lusitania" aan gelegenheid ontstaan. De breuk was noodzakelijkerwijze door het zelfstandig optreden van den president in den laatsten tijd veroorzaakt, wijl deze de raadgevingen van den verantwoorde lijken minister Bryan verwierp en de Mt' :y"Sï->s&:o 'iy-' IIEIIWSBLAD f -- I.' groote Seizoen-Uitverkoop Taverne 4 De Meere, Je Duif", Hi -ik

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 5