De Londetische Morning.Post bevat een telegram uit Washington, volgens hetwelk Engeland er op voorbereid moet zijn, binnen korten tijd door de Vereenigde Staten aangemaand te wor den de blokkade tegen Duitschland gedeeltelijk op te heffen. De Vereenig de Staten zullen Engeland een nota zenden, met den eisch het recht der Amerikanen te erkennen om uit Duitschland goederen te ontvangen. De Amerikaansche importeurs heb ben een deputatie naar Washington gezonden die hun klachten den minis ter van buitenlandsche zaken voorleg den. Zij verklaarden, dat Engeland verhindering van den invoer van goe deren uit Duitschland voor hen) groo- te verliezen ten gevolge gehad heeft en z verlangden erkenning van het recht tot vrijen invoer van goederen, die niet als contrabande zijn aan te merken. Deze uiteenzetting is gegrond op de meening, dat men de Engelsche blok- klade niet als effectief kan beschou wen, zoolang Zweden vrijen handel met Duitschland zal kunnen drijven. Aan de Amerikanen zal dus hetzelfde recht moeten worden toegekend als aan Zweden. Na het onderhoud verklaarde minis ter Lansing, dat hij zijn geheelen in vloed zou aanwenden om het recht van den Amerikaanschen handel te beschermen. Vele importeurs wijzen erop, dat het eenigste middel om hunne wenschen te verwezenlijken bestaat in een stop zetten van den geheelen invoer uit Engeland. De correspondent van de Morning Post meent echter, dat dergelijke maat regelen volkomen onuitvoerbaar zou den zijn, wijl voor het meerendeel Amerikaansche farmers en industries- len daaronder zouden lijden. Deze heb ben contracten met de Fr&nsche en Engelsche regeeringen afgesloten, die honderden millioenen beloopen. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat de Vereenigde Staten een nota aan Engeland zullen zenden. mogelijke om den voorraad, die ver moedelijk zal noodig zijn, te overtreffen. De Zweedsche pers betoont zich on gerust over de plannen van Engeland omtrent een afdoende controle op den handel van Zweden. Alles wijst er op, dat Engeland van plan is, naar het voorbeeld van Neder land, voor de Skandinavische landen een groote, kapitaalkrachtige invoer- trust te scheppen, die het totale mono poli van allen invoer zal krijgen en welker werkzaamheid dan door de Engel sche gevolmachtigden gecontroleerd zal worden, terwijl elke staat heeft te waar borgen, dat de handelsfirma's zich houden aan hun verplichtingen, in het bijzonder dat de goederen niet naar landen, met welke Engeland in oorlog is, worden uitgevoerd. Terwijl Engeland in Denemarken en Noorwegen dit doel nabij schijnt te zijn, stuit het in Zweden op vrij grooten tegenstand. „Nya Dagligt Allehanda" bestrijdt het plan in een hoofdartikel als totaal onaannemelijk en als een inbreuk op de onafhankelijkheid van Zweden, waar door het geheele zakenleven onder Engelsche controle zou worden gesteld. Het blad verlangt, dat Zweden op zijn stuk zal staan en zijn recht en zijn onafhankelijkheid zal handhaven. De Engelsche pakketboot American is Maandag door een Duitsche duik boot bij de kust van Corn wallis getor pedeerd. Eenige mannen der equipage welke bestond uit 50 personen, waar onder 11 Amerikanen, ontbraken. Naar de „Dresdener Anzeiger meldt, staan uit de familie van den bergraad Klotzer te Bockwa bij Zwickau groot vader, vader en zoon te velde. De heer Klotzer had reeds in den veldtocht van 1870 het ijzeren kruis als luite nant verworven; 67 jaar oud, meldde hij zich bij het begin van den oorlog vrijwillig aan en als kapitein van de eerste compagnie landstorm uit Zwic kau trok hij den vorigen herfst in het veld. Kort geleden werd hij tot majoor bevorderd en kreeg hij het ridderkr lis eerste klasse van de Albrechtsorde. Zijn zoon vecht als ritmeester van het achttiende Uhlanen-regiment in de eerste rijen mee en zijn kleinzoon ver vult als luitenant in het 32ste reserve artillerie regiment zijn plicht tegen over het vaderland. Allen zijn thans in het bezit van het zoozeer begeerde IJzeren Kruis. In het Duitsche leger worden thans 1200 honden gebruikt voor het op zoeken van de gewonden. De militaire autoriteiten hebben een oproep gedaan om er nog een vierhonderd bij te krijgen. Deze Roodekruis-honden bewijzen uitnemende diensten ook bij de geal lieerden, die eveneens over een groot aantal beschikken. Daarentegen moeten de proeven die genomen zijn met honden, voor het machinegeweer gespannen, minder ge lukt zijn. Volgens de officieele rappor ten moeten de honden veel te spoedig zenuwachtig worden, en met een ze nuwachtige hond kan men zelfs gsen hazen vangen, laat staan een vijande lijken generaal. Uit Sofia wordt aan de Kölnische Zeitung geseind, datjvolgens berichten uit Italië een gedeelte van de Italiaan- sche vloot en ongeveer 40.000 man van het landleger gereed staan om naar de Dardenellen te vertrekken, ten einde deel te nemen aan de actie der ver bondenen. De Fransche Senaat heeft met alge- meene stemmen het ontwerp op de voorloopige twaalfden, reeds door de Kamer aangenomen, goedgekeurd. Mi nister Viviani herhaalde de verklaring vroeger door hem in de Kamer afge legd. De minister van oorlog, Millerand, wees op het resultaat van de maatrege len en zei Na de militaire mobilisatie bevolen wij de mobilisatie van de nijverheid. Onze taak was zeer moeilijk, doch in negen maanden tijds slaagden wij er in de productie te verzesvoudigen, en de lijn gaat steeds voort met stijgen. Voor de vervaardiging van de 7,5 c.M. kanonnen doet het departement al het Van een vroegeren Romeinschen cor respondent,|thans te Freiburg, verneemt de „Tijd" Sedert mijn terugreis uit Rome zijn mij omtrent de overeenkomst van Italië en de Entente uit volstrekt betrouw bare bron dingen bekend geworden, die veel verklaren van den huidingen gang der operaties. Slechts zeer hooge aanbiedingen van de zijde der Entente en de drang van den binnenlandschen toestand hebben Italië eindelijk kunnen doen besluiten zijn neutraliteit prijs te geven. Indien dit offer niet gebracht ware, zou erger zijn geschied. Echter heeft, vooral op nadrukkelijken aandrang des konings, de Italiaansche regeering met de Entente voorwaarden getroffen, volgens welke de deelneming aan den oorlog slechts tot 'n weinig beteekenend minimum wordt beperkt. Indien als voornaamste doel is bereikt dat aan de Italiaansch- Oostenrijksche grenzen een groote krijgs macht der centrale mogendheden wordt vastgehouden, zoodat Oostenrijk ge dwongen is zijn krachten te verdeelen en der Entente elders een verlichting van druk mag verwachten, is aan den voornaamsten eischder Entente voldaan. Deelneming aan den oorlog op het westelijk krijgstooneel werd in de over eenkomst uitdrukkelijk uitgesloten, en ook in de naaste toekomst behoeft men geen onstuimig offensief aan de Isonzo tegemoet te zien. Op het eventueele vredes-congres zullen de begeerde ge bieden der Irredenta vanzelf Italië in den schoot vallen. Tot eiken prijs zullen de Entente-mogendheden daartoe mede werken. Er is al eens de aandacht gevestigd op het feit, dat papegaaien zich opwin den en luid gaan schreeuwen bij de nadering van vliegmachines, zelfs voor dat deze voor den mensch zijn waar te nemen. Om van deze eigenschap een nuttig gebruik te maken, heeft men op den Eiffeltoren papegaaien geplaatst. 'spoorwegverkeer Genua-Savona is ge stremd, doordat twee spoorbruggen op die lijn zijn ingestort. Ter hoogte van I Chiavari is in den storm een schip verongelukt, waarbij twee mannen ver dronken. De oogst heeft ontzaggelijk geleden. Te Albi3sola en Varazze zijn ook ver- j scheidene dooden en gewonden. Te Sa- rone zijn door de overstrooming van Letimbro, de kelders en militaire graan- depots ondergeloopen. Het Engelsche Lagerhuis heeft Woensdag met algemeene stemmen een voorstel aangenomen tot verhooging der begrooting, teneinde het personeel der marine met 50.000 man uit te breiden. Mc. Namara, de financieele secretaris der admiraliteit, verklaarde, dat door deze uitbreiding de totale sterkte der land- en zeemacht tot 300,000 man zal stijgen, liet aangevraagde half millioen man zal niet dadelijk noodig zijn, want er zijn zooveel manschappen onder de wapenen en er worden er zooveel ge oefend, als op het oogenblik noodig zijn. Bij de vroegere begrootingen is ruim schoots in de behoeften van het oogen blik voorzien. Het bij vorige gelegen heden toegestane aantal manschappen bedroeg 50,000maar het aantal vrij willigers voor de marine was zoo groot, dat reeds meer dan dit aantal zich had laten aanwerven en dat de admiraliteit daarom besloten had, ook het overschot aan dienstwilligen aan te nemen. Lambert, de vroegere burger-lord der admiraliteit, zeide, dat de geheele toe stand afhangt van de marine, dat zij ruimschoots is voorzien van munitie en ook over de noodige voorraden beschikt. De „Times" verneemt uit Boecharest, dat met het oog op de onbesliste hou ding der regeering ten aanzien van de buitenlandsche politiek, de democrati sche partij en de conservatieve groep der interventionisten besloten de re geering het vertrouwen op te zeggen. Zij zullen samenwerken om Roemenië's deelneming aan den oorlog te bespoe digen. De Russische verliezen in Gali- cië, hoe handig de Duitsche agenten hiervan ook gebruik maken, hadden slechts nu tig effect op de openbare meening. De vergaderingen van de in terventionistische partijen trekken dui zenden belangstellenden, die verlangen, dat Roemenië zal handelen en de na tionale idealen zal verwezenlijken. Zondag woonde een ontzaglijke me nigte de meeting bij, georganiseerd door de conservatieve en democratische par tijen, ter protest tegen de houding der regeering ten aanzien van de Roemeen- sche vluchtelingen uit Hongarije. Echter, daar de regeering nog de meerderheid heeft en het vertrouwen van den koning, is het vooruitzicht op een handelend optreden van Roemenië nog verre. Een ontzettende storm heeft destreek om Genua en geheel Ligurië (Italië) geteisterd. De Bisagno en dePolcevera zijn buiten haar oevers getreden en heb ben daarbij groote schade veroorzaakt. Te Bolzaneto is een muur ingestort, waardoor een persoon werd gedood en verscheidene zijn gewond. Te Valurca vielen hagelsteenen van een half pond. Te Valle Levra brak een dijk door en werden dientengevolge eenige fabrieken onder water gezet. Een vrouw, die een brug wilde oversteken, werd door het water meegesleurd en verdronk. Het De Russische generale stafmaakthet volgende bekend: Volgens ontvangen inlichtingen heeft de opperbevelhebber van het Duitsche leger een verklaring openbaar gemaakt, waarin wordt medegedeeld, dat Rus sische soldaten in wier bezit dum-dum- kogels of dergelijke projectielen worden gevonden, niet zullen worden beschouwd als krijgsgevangenen, doch onmiddellijk ter plaatse zullen worden doodgescho ten. Deze verklaring heeft blijkbaar ten doel, ons leger te belasteren en de gru welen te verbergen, welke door Duitsche soldaten op in hun handen gevallen krijgsgevangenen worden gepleegd. Hierbij wordt ter openbare kennis gebracht, dat het Russische leger noch aanmaakt, noch bezit, noch gebruik maakt van ontplofbare kogels. Het Rus sische leger krijgt dergelijke kogels al leen in zijn bezit, indien onze troepen ze bij krijgsgevangenen vinden of ma chinegeweren met ontplofbare projec tielen buitmaken, die deel uitmaken van de bewapening van onzen vijand. Deze kogels worden onmiddellijk aan den vijand, aan wien zij toebehooren, teruggezonden, door er mee op hem te schieten. IMaatsclijk Nieuws. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's-Hertogen bosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. Heusden, 3 Juli. Gedurende de maand Juni bedroegen de inlagen voor de Spaarbank alhier f 4140,75. (Aantal handelingen 53.) Nieuwe boekje.* 8. De terugbetalingen f 2757,26. Aantal handelingen 18. Op Maandag a.s. treedt de nieuwe dienstregeling op de Nederlandsche spoor wegen in werking. Te DrunenHeusden stopt dan voortaan de trein richting Zwaluwe te 8,27 v.m., 10,36 v.m.; 2.10 n.m., 6,19 n.m. en 9,41 n.m. en richting 's-Bosch te 7,24, 9,37, 11,22 v.m. en 5,07, 8,42 n.m. We kunnen dus voorloopig tevreden zijn. And el- Tengevolge de verandering in den postdienst is aan den postbode Hoe- sen alhier, een rijwiel van het Rijk ver strekt, waarmede hij driemaal per dag een dienst zal waarnemen van Andel naar Woudrichem. Almkerk. Bij enkele candidaat- stelling werden de aftredende raadsleden de heeren B. W. Buizer, J. C. Ottevanger, A. Verschoor en P. v. d. Wal. benoemd. Bij het op Donderdag j.l. gehouden onderzoek voor den keuringsraad lichting 1916 dezer gemeente, zijn er 17 geschikt en 6 ongeschikt bevonden. Aalst. Op de voordracht voor onder wij zeres te Aalst, zijn uit 29 sollicitanten geplaatst, no. 1 mej. de Klein teGorinchem, no. 2 mej. de Graaf te Meeuwen, no. 3 mej. Ubens te Zaltbommel. De heer M. Schreuders alhier, is be noemd tot tijdelijk onderwijzer te Gorin- chem. Capelle- De heer Timmermans van Turnhout, uit Waalwijk, reed Woens dagavond op den dijk alhier met zijn mo tor-rijwiel, waaraan een zijspan bevestigd was tegen een boom. De in dat zijspan ge zeten dame werd van haar zitplaats tegen den dijk aangeslingerd, waardoor zij zich ernstig aan het hoofd bezeerde. De berijder kwam met zijn hoofd tegen een boom te recht en liep tengevolge daarvan, behalve eenige hoofdwonden een breuk in den neus op. Dr. Kohier, die juist in de nabijheid Aeen De collecte voor den gewa- vertoefde, verbond de patiënten. penden dienst heeft alhier opgebracht de Het motorrijwiel werd ernstig beschadigd, aom van f 4.60. J. Michaël alhier, overreed met zijn Aan het telefoonkantoor alhier zijn motorfiets een hond, waardoor hij kwam te over de maand Juni behandeld 65 tele- vallen. Met enkele lichte kwetsuren kwam grammen, waarvan 35 zijn verzonden, en hij er af. De fiets bekwam geen schade. 30 zijn aangekomen. Bij enkele candidaatstelling op 29 Juni j.l., zijn als leden van den gemeente raad herkozen de aftredende leden A. M. Verheijden, S. Oerlemans en A. v. d. Hoe-1 ven. Dussen. Tot leden van den Ge meenteraad alhier, zijn zonder stemming gekozen Ant. van Krimpen (aftr.), Jac. Leemans (aftr.) In de plaats van den heer P. de Wilt, welke naar Herpt is vertrok ken, de Edelachtbare heer J. J. H. Snij ders, burgemeester. denderen. Door den Weleerw. heer H. L. Both te Eindhoven, is voor het beroep naar de Geref. kerk alhier bedankt. Gameren Bij enkele candidaat stelling werden tot leden van den Gemeen teraad benoemd de periodiek aftredende leden de heeren M. A. de Geus en F. A. Mooij. 's Gravemoer. Bij enkele candi daatstelling zijn als leden van den gemeen teraad herkozen de heeren C. Bosman en C. Mouthaan. Door het hulptelegraafkantoor zijn in de afgeloopen maand behandeld 68 tele grammen, waarvan verzonden 31 en ont vangen 37. Er werden 25 telefonische gesprekken gevoerd. Op de rijkspostspaarbank werden 19 in lagen gedaan tot een bedrag van f 1532.47, terwijl 6 terugbetalingen plaats hadden ten bedrage van f 354.40. Als eene bijzonderheid mag zeker wel worden vermeld, dat een zwaluwpaar de slachtplaats van G. Snels uitkoos om aldaar hun nest te bouwen. Een viertal jongen worden door het oudrenpaar, dat door een tuimelraam in en uitvliegt aldaar thans verzorgd. Herpt- Bij enkele candidaatstelling herkozen tot leden van den gemeenteraad, de heeren L. van Herpt, A. C. van Helvoirt en I. A. J. Buijs Az. Nederhemert- Tot ons genoegen deelen we mede, dat onze vroegere dorps genoot de heer P. van Ooijen benoemd is als onderwijzer aan school 15 te Amsterdam. Donderdag werden de eerste nieuwe aardappelen voor deu handel afgeleverd. Ze zijn niet groot van stuk, het beschot is redelijk, en de prijs f4 per H.L. Tot candidaten voor den Raad der gemeente zijn gesteld: E. v. d. Vliet (aftr.), A. v. d. Kolk en A. Bakker. Door de Nederl. Herv. Gem. alhier is toezegging van beroep gezonden aan Weleerw. Heer C. Verloop, candidaat te Utrecht. Nieuweiid{jk. Door den bouw kundige Johs. Coiijn alhier is voor reke ning van de Wed. L. Branderhorst aanbe steed het bouwen van een boerenstelling met daarbij behoorende werken. Laagste inschrijver was de heer G. van Andel alhier voor f 5663, aan wien het werk is gegund. Raamsdonksveei'. De Minis ter van Waterstaat heeft aan de firma P. H. Kommers alhier, onderhands opge dragen het bouwen van een brug in gewa pend beton over de Zoom, onder de ge meente Wouw. Aan het postkantoor alhier ?n de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Juli ingelegd f 12912,01. Terugbetaald f 8027,50. Laatste boeknummer 5525. §praiij(- De heeren J. C. Maijers en F. M. de Jong, zijn bij candidaatstelling tot leden van den Gemeenteraad herkozen. De bij den uitgang van het Geref. kerkgebouw gehouden collecte op „Water- loodag" tot ondersteuning van het centraal- nationaal comité voor tijdelijke militaire tehuizen, tijdens de mobilisatie heeft f4,17 opgebracht. Van de 13 jongelingen (ingeschreven voor de Nat. Militie 1916), uit deze ge meente, die voor den keuringsraad ver schenen, zijn er 4 ongeschikt bevonden voor den militairen dienst. Over de maand Juni werd aan het hulppostkantoor alhier, op 's Rijkspostspaar bank belegd f 3318,29 en terugbetaald f 1140,93. Sleeuwfjk. Bij enkele candidaat stelling zijn tot leden van den Gemeente raad herkozen de heeren B. van Krugten, G. van der Meijden, J. Monshouwer en C. Verhagen. Door den keuringsraad zijn de vol gende personen ongeschikt bevonden voor den militairen dienst: P. de Haas, P. A. Ouwerkerk, A. Scheffers, B. van der Stelt, P. M. van der Stelt en J. Stout. IVfjk. Dinsdag 29 Juni j.l. zijn bij enkele candidaatstelling tot leden van den raad dezer gemeente gekozen de heeren A. v. d. Beek en G. P. L. Bouraan (aftre dende leden). - Op de openbare school alhier komen gevallen voor van bof of dikoor. Verscheidene leerlingen zijn daardoor verhinderd de school te bezoeken. Verleden week werd ook hier een aanvang gemaakt met het rooien van aard appelen voor de verzending. De opbrengst valt echter niet mee. De prijzen welke be steed worden bedragen van f4 tot f4,50 per H.L. Woensdag j.l. werd alhier een aanvang gemaakt met het plukken van aalbessen. Opkoopers besteden voor de roode bessen 12 cent en voor de zwarte 22 cent per K.G. Zuilicliem. Ds. T. G. C. Rappard, Herv. pred. te Randwijk, herdenkt 13 Juli a.s. den dag, dat hij vóór 25 jaar zijn dienst werk aanvaardde te Op- en Neder-Andel. Achtereenvolgens diende hij de gemeenten Zuilichem, Waarder, Mijnsheerenland, Berg ambacht, Kesteren en sedert 1909 zijn te genwoordige gemeente Randwijk. Verslag van de Gemeenteraadsvergadering van Sleeuwijk, gehouden Woensdag 30 Juni 1915, des voormiddags 10,30 uur. Tegenwoordig 9 leden. Afwezig de heeren Slagmolen en Van der Meijden. Nadat de vergadering door den Voorzitter is geopend, worden de notulen van de vo rige vergadering gelezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Vervolgens doet de Voorzitter mededee- ling van de volgende ingekomen stukken, alB: Een adres van het Bestuur der vereeüi- ging van gemeenteveldwachters in Noord brabant, om aan den veldwachter dezer gemeent9 een duurtetoeslag te willen toe kennen. Een adres van de vereeniging van Ned. Gemeenten t9 's-Gravenhage, houdende ver zoek om aansluiting bij die vereeniging. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Het proces-verbaal van de opneming der boeken en kas van den Ontvanger der ge meente op 25 Juni 1915. Besluiten van Ged. Staten tot goedkeu ring van: a. het kohier van den hoofdelijken om slag 1915 b. het kohier van schoolgelden over het 2e kwart. 1915 c. het raadsbesluit tot verhuring van een woonhuis d. de raadsbesluiten tot wijziging der begrooting 1914. Een besluit van Ged. Staten tot hand having van den aanslag in den hoofde lijken omslag van C. G. Noorloos. Een schrijven van het Gemeentebestuur van Werkendam, houdende verzoek om wijziging van art. 42 der politieverorde ning voor deze gemeente, voor het vervoer van faecaie stoffen, tusschen des morgens 5 en des avonds 10 uur. Wordt besloten om alvorens hierop te beschikken, aan het Gemeentebestuur van Werkendam te verzoeken om aanduiding van de plaats, alwaar de faecaliënberg plaats zal gemaakt worden. Wordt besloten tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting voor 1914. Wordt vastgesteld het kohier van sohool- gelden over het 3e kwartaal 1915. Wordt vastgesteld een staat van oninbare en nog te verhalen posten van ontvangst over 1914. Hierna gaat de Raad in geheime zitting over. ■Binnenland. De districts-schoolopzieners hebben van den minister van binnenlandsche zaken het navolgend schrijven ont vangen Ik heb de eer u hiernevens ter ken nisneming te doen toekomen een af schrift van een door mij ontvangen schrijven van den minister van oorlog. In verband daarmede zal ik gaarne zoo spoedig mogelijk vernemen, welke on derwijzers bij het openbaar en bizonder lager onderwijs in uw district (kweek en normaalscholen inbegrepen) zich onder de wapenen bevinden, aan welke school zij verbonden zijn. welken rang zij in het leger bekleeden en bij welk regiment, welke bataljon en welke com pagnie zij dienen. Daarbij gelieve u op te geven, voor wie van hen, naar uwe meening, de terugkeer tot hun onderwijstaak wer kelijk van zooveel beteekenis is te ach ten, dat daardoor een landsbelang wordt gediend, hooger dan dat, waarvoor zij zich thans in militairen dienst bevin den, ook beschouwd in verband met den rang, welken zij in het leger be kleeden, en uwe meening ten deze toe te lichten." Als een staaltje van grooten durf kan worden gemeld, dat Goes bezoek kreeg van 2 Belgische knaapjes van 12 jaar oud, die van Brussel hier te voet waren gearriveerd, met net doel hun v ider te zoeken. Zij zijn verder naar Vlissingen gegaan om vandaar te trachten Enge land te bereiken. Beide knaapjes spraken vloeiend Fransch,Engelsch, Duitsch en Vlaamsch Naar de „N. R. Ct." verneemt, ont ving de boot van de „Zeeland" Dinsdag draadloos bericht, dat de Harwichboot ter hoogte van het vuurschip door een duikboot werd achtervolgd. Zij vroeg assistentie. Later werd geseind, dat zij aan de duikboot was ontkomen. Woensdagmiddag ontlastte zich een zeer zwaar onweer over 's Gravenhage, hetwelk gepaard ging met een wolk breuk, waardoor zelfs het tramverkeer op lijn 2 naar het slachthuis moest worden stopgezet. Verschillende straten stonden blank.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2