amen, de beschieting voort en brach - het schip volgens verklaring van I3uitsche matrozen juist in het onzijdige - narwater de ernstigste schade toe. Gra- aten sloegen op het strand, zoodat de ^weedsche bedieningsmanschappen van i-et Oestergarn-licht achter den berg 1 ekking moesten zoeken. Honderd joeter.van het strand Lep het schip mhoog en ligt daar thans met zware 3. lagzij, de Duitsche vlag in top op de vchtermast, terwijl de voormast is weg geschoten. Toen het schip omhoog liep, s peelde de muziekkapel aan boord het Ouitsche volkslied. De bemanning j uichte, blij te zijn ontkomen aan Rus- 3ische gevangenschap. Het schip bood een grieseligen aanblik met zijn dooden ©n gewonden. Een granaat is gesprongen in de operatiekamer van het schip, waardoor tien gewonden werden gedood ©n de scheepsdokter doodelijk werd ge wond. Van alle kanten stroomde de bevolking toe om zoo goed mogelijk de gewonden op het mulle zand neer te ■vlijen. Het was roerend te zien hoe oude visschersvrouwen, verpleegsters- rlienst trachten te verrichten. Vervolgens kiwamen geneesheeren en verpleegsters in auto's aan. Ondanks de vreeselijke verwondingen hoorde men geen enkelen kireet van pijn. Stil en kalm, met sigaren of sigaretten in den mond, wachten de gewonden hun beurt af. Te Roma, waar de gewonden werden heengebracht, vonden zij een zorgvul dige verpleging. Op het middaguur is aan boord van de Albatros een korte lijkdienst gehou den. Daarna liet de commandant de bemanning hoera's aanheffen voor JDuitschland en den keizer. De vlag werd gestreken en in vissschersvaar- tuigen werden de dooden, in Duitsche oorlogsvlaggen gehuld, aan land ge bracht, om 's avonds met militaire eer op het kerkhof te worden begraven. De commandant verzocht de over heid, schip en bemanning te internee ren, waarna er terstond te Roma een i nternaeringskamp werd opgericht JDaarheen zijn 190 overlevenden van de bemanning vervoerd. Zeven officieren zijn bij families ter plaatse ingekwar tierd. Afton Aldningen verneemt uit Visby JDe begrafenis van de gesneuvelden van tie Albatross, waarbij ongeveer duizend personen tegenwoordig waren, is een aangrijpende plechtigheid geweest. Tal van Zweedsche militairen en de over levenden van de Albatros bewezen den dooden de laatste eer. De commandant van de Albatross wees op de heldhaf tigheid der gesneuvelden en de dank baarheid van he Duitsche vaderland. De Duitsche vlaggen woeien over de graven. Volgens een bericht in Aftonbladet zijn twee gewonden, o. w. de scheeps dokter, gisteravond aan hun wonden bezweken. Zij zija heden te Imbjörke begraven. De toestand van luitenant Darnieder is hopeloos; de andere gewonden zul len waarschijnlijk binnen eonigen tijd genezen. Over de schending der onzijdigheid van Zweden door de Russische marine schrijft Nya Dagligt Allehanda: „De genoegdoening, waarop wij recht heb ben, moet van dien aard zijn, dat her haling buitengesloten is. Wij mogen eischen dat de verantwoordelijke offi eieren disciplinair gestraft worden." Ook Aftonbladet is van meening dat Rusland zich niet kan bepalen tot ver ontschuldigingen. Het blad zegtj: „De genen, die op veel tastbaarder wijze dan destijds aan de kust van Chili is geschied, inbreuk hebben gemaakt op het volkenrecht, moeten van hun re geering ervaren hoe ernstig bun ver grijp is. Deze eisch kan, nu Rusland zoo vaak heeft verzekerd dat het de meest vriendschappelijke gevoelens je gens Zweden koestert, niet worden afgewezen." De Russen trekken nog steeds terug, want tegen den druk der verbonden Duitsch-Oostenrijksche legers zijn zij niet bestand. De terugtocht gaat steeds gepaard met achterhoedegevechten, waarbij het vinnig toegaat en de Rus sen zelfs gevangenen maken. De opmarsch der Duitsch-Oostenrij- kers in de Zuid Poolsche gouvernemen ten Lublin en Cholm wordt voortgezet. Men kan hierin een bedreiging zien van de stelling Warschau, die op ruim 200 K.M. ten noorden ligt van het ge bied ten oosten van den Weichsel, waar de Duitsch-Oostenrij kers thauszijn bin nengedrongen. Ook is het lang niet onmogelijk dat de Russen hun vijanden in hun gebied lokken, waar de Duit- schers niet de beschikking hebben over spoorwegen, maar aangewezen zijn op slechte landwegen. Uit betrouwbare bron kan worden medegedeeld, dat de voor den mond der Eems verongelukte onderzeeër ligt tusschen Rottum en Borkum op een diepte van 35 M. Vermoedelijk is het de „U 30". Per soneel en booten zijn uit Wilhelmsha- fen vertrokken om te trachten hem te lichten, waarin zij, naar men vermoedt, wel zullen slagen. Nader kan worden bericht dat, nadat de duikboot gezon ken was, in allerijl duikers er heen werden gezonden, die constateerden dat er nog leven in de boot te bespeuren was. Er was op dat oogenblik echter geen middel tot redding, zoodat de geheele bemanning op 3 na is omgekomen. Van zeer betrouwbare zijde heeft de Parijsche correspondent van de „Daily Telegraph" de volgende lijst van de verliezen der Duitschers, Oostenrijkers en Turken. Gedood. Gewond, krijgsgev. Duitsch. 1,636,000 1,880 000 490.000 Oosten. 870,000 885,000 810,000 Turken 110,000 140,000 95,000 baren tijd in beslag te komen nemen, mijn heer", sprak zij, zonder dat een glimlach haar gelaat kwam ophelderen: „neen, ik zal u niet lang ophouden, en de omstandig heden dwongen mij tot deze vrijpostigheid. Men heeft mij gezegd, hoe behulpzaam gij Bteeds voor pasbeginnenden zijt, en dat schonk mij moed mij tot u te wenden." „Ga zitten, en zeg mij, waarmede ik u van dienst kan zijn Als het in mijn ver mogen ligt, zal ik het gaarne doen." Een blijde uitdrukking gleed over hare trekken, en verleende haar iets zeer lief talligs. „01 gij vermoogt alles, mijnheer!" riep zij uit„een ieder roemt uw talent en men zal dus van zelf naar u luisteren, zoo gij iemand aanbeveelt, en dat is wat ik u wilde vragen voor mij te doen. Ik geef les in het teekenen." „Gij?" riep hij verbaasd uit: „Maar gij zijt neg zoo jong!" „Ik ben achttien jaar, doch sedert ik mijne moeder verloren heb en met haar eiken steun in het leven, komt het mij voor dat ik er minstens dertig tel." „In elk geval behoeft dit geen bezwaar te wezen, zoo gij grondige studies hebt ge maakt." „Dat deed ik, mijnheer, mijne moeder bezat een zeer ontwikkeld talent, al belette hare zwakke gezondheid haar ook daarvan partij te trekken. Zij gaf mij een volledige opleiding. Mag ik u misschien een paar kleine proeven daarvan laten zien?" „Gaarne. Ik hoop van ganscher harte, dat ik u aanbevelen kan." Zij nam eene portefeuille op, die zij on der den arm had gehouden, opende haar, en haalde er eenige schetsen uit te voor schijn. Paul nam ze ter hand, met het vaste voornemen vele kleine gebreken over het hoofd te zien; maar tot zijn groote ver- De Russische tsaar heeft aan den ministerpresident, volgens een bericht van het St. Peterburgsche Telegraaf- agentschap een stuk gericht van den volgenden inhoud: Uit alle deelen van het land dringen stemmen tot mij door, die getuigenis afleggen van den sterken wil van bet Russische volk, zijn krachten te wij den aan de uitrusting van het leger. Uit deze eensgezindheid der natie put ik 't vast vertrouwen op een schit terende toekomst. De langdurige oor log eischt steeds nieuwe krachtsinspan ning, maar terwijl wij de toenemende moeilijkheden overwinnen en den on- vermijdelijken wisselvalligheden van het krijgsgeluk het hoofd bieden, wil len wij in onze harten 't besluit vasten gronslag geven en stalen, den oorlog met hulp van God tot de volledige zegepraal van het Russische leger voort te zetten. De vijand moet terneer worden ge slagen, anders is vrede onmogelijk. Met vast vertrouwen op de onuitput telijke krachten van Rusland verwacht ik dat de regeeringinstelling en de openbare insiellingen, de nijverheid van Rusland en alle zonen des vader lands zonder onderscheid van meening of stand tezamen eensgezind zullen hazing waren het kleine meesterstukjes, die zij hem vertoonde, en was het hem onmo gelijk, een uitroep van bewondering te on derdrukken. Hebt gij dat waarlijk zelf vervaardigd?" vroeg hij. „Zeker, mijnheer. Ik werkte dit laatste gisteren af. Zie slechts, mijn naam staat er op: Héléne Vermeiren." „Dan maak ik u mijn compliment, en zal ik u zeer zeker aanbevelenwees zoo goed mij uw adres achter te laten. Ik hoop u binnen korten tijd eenige leerlingen te kunnen bezorgen, en wensch u verder het meeste geluk. Gij zult zeker slagen." Een blos van genoegen steeg haar naar de wangenzij gaf hem haar kaartje en verwijderde zich met de hoop in het hart. Wat was hij goed en vriendelijk voor haar geweest; men had wel gelijk gehad, haar naar hem te verwijzen! O! nu zulk een groot kunstenaar haar werk geprezen had, vreesde zij niets meer. Hoe hard de strijd om het leven ook mocht zijn, hij had voorspeld dat zij slagen zou en zij twijfelde niet langer aan hare krachten! Veertien dagen later ontving zij een briefje van hem, waarin hij haar verzocht zich bij eene rijke Indische familie aan te melden, die hare drie dochters teekenles wenschte te laten geven. Dit was het sein tot eene reeks van an dere leerlingen, en weldra betreurde het jong meisje nog slechts éen ding: dat zij zoo weinig tijd overhield om zelf te kunnen schilderen. Slechts nu en dan kon zij iets voltooien, dat zij dan beschroomd aan de jury van de eene of andere tentoonstelling zondmaar tot dusverre nog slechts om het onverkocht terug te krijgen. Het pu bliek eischt een naam, en zij bezat er nog geen. Zij troostte zich met de overtuiging, dat Heilberg's voorspelling eenmaal zeker be- werkzaam zijn om te voorzien in het geen onze dappere legers noodig hebbeu. dit nationale probleem, dat thans het eenige nationale probleem is, moet alle gedachten van 't in eensgezindheid on overwinnelijke Rusland tot zich trekken. Nadat ik tot behandeling van de kwes tie der approviandeering een bizondere eommissie uit vertegenwoordigers der nijverheid heb benoemd, waarin leden der wetgevende Kamers zitting hebben, beschouw ik het als noodzakelijk om in verband daarmee, het tijdstip van de heropening van de wetgevende ver gaderingen te vervroegen, om de stem van de Russische aarde te vernemen. En daar ik besloten heb de Dnema en den Rijksraad op zijn laatst met Augustus hun zittingen te laten her vatten, draag ik den j ïinisterraad op, de door den oorlog noodzakelijk gewor den wetsontwerpen uit te werken. Over Salandra's reis naar het hoofd kwartier, verneemt de „Stampa" dat deze reis in verband staat met spoedig te verwachten, hooggewichtige diplo matieke gebeurtenissen. Op het oogen blik dringt het Balkanprobleem zelfs de oorlogsgebeurtenissen op den achter grond. De aanstaande aansluiting der Balkanstaten bij de Entente moet aan deze een onmiddelijk overwicht ver schaffen. Door het ingrijpen van Bul garije ten nadeele van Turkije zou het lot der Dardenellen beslist worden en ook Roemenië zou uit zijn besluiteloos heid ontwaken. Daarom worden tlnins alle krachten op den Balkan ingespan nen. Naar de „Stampa" verzekert, is de beslissing nabij. Italië legt daarbij groot gewicht in de schaal. De „Stampa" bericht ve*der uit Sofia, dat de ver tegenwoordigers der Entente-mogend- heden aan de Bulgaarsche regeering een nieuwe nota overhandigden, welke de schadeloosstellingen door Bulgarije te ontvangen voor het ingrijpen in den oorlog, nader preciceert. De russophile bladen publiceeren geestdriftige artike len, waarin zij het volk op een aan staande vergrooting van Bulgarijevoor- bereiden. Daartegenover blijven de officieuse bladen zeer gereserveerd. De minister president heeft de journalisten vermaand in artikelen en commentaren zeer voorzichtig te zijn. In officieele politieke kringen te Kon- stantinopel heerscht de meening, dat Bulgarije de aanbiedingen der Entente niet aanneemt. lijnen werden vernield. Ook Koreanen namen aan de onlusten deel. De militaire toebereidselen van China hebben in Japan zekere ongerustheid teweeggebracht. Nieuwe Japansche troe- penafdeelingen worden gereedgemaakt om naar Korea te worden gezonden. De Japansche troepenmacht in Mants- joerije is versterkt. Het Chineesche departement van marine heeft een program ontworpen voor het scheppen van een oorlogsvloot en vau oorlogshavens, welk program onverwijld moet worden ten uitvoer gelegd. President Joeansjikai heeft die plan nen goedgekeurd. Emilie Grosmann, een Duitsch meis je uit den Elzas, dat te Londen woonde, heeft een schijnhuwelijk met een En- gelschman aangegaan, omdat men haar had verteld, dat zij dan oen Engelsche was en in Londen kon blijven. De man, die zijn bemiddeling had verleend, heeft zich Zaterdag voor den politierechter i te verantwoorden gehad. Het bleek dat hij het meisje voor 15 pond sterling een „aardigen Engelschman" had be loofd, hetgeen den rechter deed uit roepen Is dat de prijs voor een Engelsch man Het meisje had haar man pas voor 't eerst gezien op den ochtend van de huwelijksplechtigheid. Nadat zij voor de wet getrouwd waren, was de bruigom verdwenen, en de bruid had ook niet gevraagd waar hij bleef, j De behandeling van de zaak is een week uitgesteld. De Köln. Ztg. verneemt uit Zurich, dat naar lui 1 van berichten uit St. Pe tersburg in China de beweging tegen de Japanners grooteren omvang aan neemt en dat aan de Koreaansche gansr onlusten zijn uitgebroken, die een anti- Japansch karakter dragen. De telegraaf- Zaterdag is er een aanslag gepleegd op den bankier J. P. Morgan te New- York. De aanrander loste twee schoten. Eén kogel drong door de borst en den arm, de andere kogel ging door de dij. De dader werd gearresteerd. Volgens de beambten, die den moor denaar hadden gevat, had deze verklaard, dat hij van Duitsche afkomst was en bereid was zijn leven op te offeren, ten einde een einde aan den oorlog te ma ken. Morgan, zoo zeide hij, kon, als hij slechts wilde, een einde aan den strijd maken. Bij zijn verhoor verklaarde de man, dat hij persoonlijk niets tegen Morgan had en niets wenschte dan hem te spreken, teneinde hem te overreden al het mogelijke te doen om een einde aan den strijd te maken. De man schijnt niet wel bij het hoofd. Naar bericht wordt, heeft hij ook nog verscheidene schoten gelost, die langs het slachtoffer heen gingen. waarheid zou worden, en bleef hem in haar hart de innigste dankbaarheid toedragen. In oogeublikken van ontmoediging, en deze kwamen niet zelden in haar eenzaam leven voor, dacht zij slechts aan hem, en keerde de hoop aanstonds tot haar weder, glim lachte zij op nieuw en was bereid hare taak voort te zetten. Intusschen doorleefde Paul smartelijke tijden. De influenza was met hare eerste woede uitgebroken. Zij haalde haar schade in vooi de langdurige rust, welke zij aan het menschdom geschonken had, en in éene week tijds stierven zijne beide ouders er aan. Zij lieten slechts een kapitaaltje van tienduizend gulden na, dat over de vijf kin deren verdeeld werd maar wat bekommerde de jonge man zich om het geld Hij zag met hen zijne liefste herinneringen ver dwijnen en gevoelde eene onbeschrijfelijke leegte, toen hij hen naar hunne laatste wo ning had overgebracht. Elise deed alles om hem te troosten, en liet hem dagelijks zien, welke snelle vor deringen men maakte met de inrichting der voor hem bestemde vertrekken. Hij zou daar alles op vorstelijke wijze ingericht vindenzij bedacht van allerlei om zijn atelier te versieren. Nooit zou een schilder fraaier werkplaats hebben gehad, en er viel dan ook niet aan te twijfelen dat men niet zou rusten of men moest zijn portret door hem vervaardigd, in bezit hebben. Hij zou de meest beroemde kunstenaar van Europa worden. Dat alles schonk hem wel eenige aflei ding, maar zijn hart bleef toch van weemoed vervuld. Hoe gaarne had hij zijne dierbare overledenen niet van zijne toekomstige weelde laten genieten! Toch hechtte hij steeds meer aan zijne bruid. Nu dat alles om hem heen was weg gevallen, scheen zij alleen nog de gedachte aan een tehuis bij hem op te roepen, en Eeu jong Fransch officier, gewond.bij een Duitchen tegenaanval na de ver overing van het „Labyrinth" ten noor den van Atrecht, geeft een treffend verhaal van gerechten twintig voet en meer beneden de aardoppervlakte, van de geweldige worsteling om den doolhof van blokhuizen, loopgraven, gangen en „trechters" daar. Een strijd in de loopgraven, zegt hij, is niets in vergelijking met de gevechten in de „bouyaux", de verbindingsgaugen, ge- gevechten, die bijna 3 weken duurden, van 30 Mei tot 16 Juni. Stelt u voor: nauwe gangen, zwak verlicht 4oor olielampjes, waar de vijanden alleen gescheiden zijn door zandzakken, die zij daar op elkaar stapelen. Zoodra er maar een opening ontstaat begint ook een geyecht van man tegen man, de wapenen zijn handgranaten of bajonet. Het is waar dat de Duitschers soms messen gebruiken en revolvers, ook wel een vloeistof die brandwonden veroor zaakte. Onze mannen maakten meer gebruik van hun geweerkolven, soms ook van hun vuisten. De gangen, waarin we als 't ware ge drukt werden, waren 20, soms 25 of zelf 30 voet diep. Water sijpelde overal door en er hing een zware, verstinkende lucht, die dikwijls ondragelijk was. Ge durende de drie weken konden we onze dooden niet wegbrengen Het nemen van éen dier gangen, 200 voet lang, hield ons 13 dagen bezig, dagen, waarop steeds gevochten werd. De Duitschers hadden barricaden opge richt en legden ons allerlei hinder lagen. Bajonetten waren in den grond gestoken met de punten omhoog, en soms even met aarde overdekt: als wij vielen zouden ze ons doorsteken. Eu dit alles te midden van een zware duisternis. Wij moesten zaklantaarns gebruiken en moesten ons met de meeste voorzichtigheid bewegen. zoo verstreken de wintermaanden, en brach ten de laatste Februari-dagen reeds een voorsmaak mede van die lente, gedurende welke hij voor goed met Elise verbonden zou worden. Omstreeks de helft van Maart kwamen er zware hagelbuien opzetten en op zekeren avond keerde Hélene Vermeiren van een les huiswaarts, gehuld in een mantel van Engelsche stof, waarvan zij de kap over haar hoofdje had getrokken, toen zij een haastigen tred achter zich vernam en eene( stem tot haar hoorde zeggen „Vergeef mij, juffrouw Vermeiren, gij hebt er niet aan gedacht u van eene pa- rapluie te voorzien. Wilt gij mij veroor loven u met de mijne thuis te brengen Zij keek verrast op. Het was Mark van Woensdrecht, de broeder van een harer rijkste leerlingen. De jonge man was ver scheidene malen binnen gekomen als zij haar hssen gaf aan het meisje, dat zeker acht jaar met hem in leeftijd verschilde, doch zij had geen twee woorden met hem gewisseld, en was daarom zeer verbaasd over deze onverwachte vriendelijkheid. „Ik dank u, mijnheer," antwoordde zij haastig„maar ik ben heel spoedig te huis „Reden te meer om mij dat kleine ge noegen niet te weigeren. Bertha houdt zoo veel van u, dat zij het mij niet zou ver geven u willens en wetens nat te hebben laten worden." Er lag zulk eene kieschheid in het te baat nemen van dit voorwendsel, dat Helene zich niet meer tegen zijn wil verzette, en zoo schreden zij verder, terwijl hij haar over hare kunst sprak en haar zeide hoe gaarne hij kennis met hare schilderijen zou maken. Zij noodigde hem echter niet uit ze te komen zien en aan hare deur namen zij afscheid van elkander; maar het ijs was tusschen hen gebroken, en voortaan vond hij steeds gelegenheid haar onder de P! Heusden, 7 Juli. Nu uit verschillende plaatsen bezwarende berichten komen, omtrent steenkolen nood voor gasfabrieken, hebben wij hier ter plaatse een onderzoek ingesteld. Wij vernamen dat hier nog steenkolen zijn om gas tot de geheele maand Septem ber te fabriceeren en dat deze maand een nieuwe zending steenkolen verwacht wordt. We behoeven ons dus nog niet ongerust te maken. Naar wij vernemen zal Donderdag avond eene groote muzikale uitvoering plaats hebben, eindigende in een fakkel optocht en zal den volgenden dag een concert gegeven worden op het terrein van de Buitensocieteit. Voor oningewijden is het moeilijk van antieke zaken de waarde te bepalen. Dat ondervond de heer Ara. van Dijk alhier. Hij had in een achterhuis een ouderwetsche schoorsteen van zandsteen. Hij liet daarvan de helft wegbreken om ruimte te winnen en de afkomende steenen verhuisden enkele maanden geleden naar de mestvaalt. Toevallig ziet een antiquair de andere helft staan, koopt ze, laat ze uitbreken en betaalt die stukken steen, die voor een gewoon mensch geen cent waarde hebben, met f 50. Was de andere helft er ook ge weest, hij had er gaarne f 250 voor gegeven. Vrijdag 1.1. hadden twee militairen eene weddenschap aangegaan, wie hunner in den korst mogelijken tijd, op een gewone fiets, den afstand zou afleggen van Heusden naar 'sBosch. De militair Reese van het 7e Reg. Ie Bataljon le Comp. kwam het eerst aan en had den afstand (circa 15 kilometer) afgelegd in 28 minuten 30 seconden. lrVerk.enda.iii. De werkliedenver- eeniging „Eendracht" hoopt morgenavond te 7,30 uur, haar driemaandelij ksche ver gadering te houden, in de Sociëteit „Zwets" alhier. De te behandelen zaken zijn: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Rekening en verantwoording. De uitslag der Maandag 1.1. gehouden stemming voor den Gemeenteraad, alhier, is als volgtOpgekomen van de 498 stem gerechtigden 262, uitgebrachte stemmen van onwaarde 11, volstrekte meerderheid 126, welke op zich vereenigden de aftredende heeren T. de Klerk (174), K. de Boon (163) en W. Kieboom (127), terwijl de heeren S. Baggerman en A. Paans Lz., respectie velijk 86 en 73 stemmen behaalden. Aiidel- Op het hulptelegraafkantoor werden in de afgeloopen maand 216 tele grammen behandeld, waarvan 130 werden verzonden en 86 ontvangen. Bovendien werden nog 286 gesprekken gevoerd. jtiniuerzoden. De Oud-Notaris Hoeflake, Lid der Staten van Gelderland, heeft op 77-jarigen leeftijd, bij een val binnenshuis, zijn been gebroken. De twee zoontjes van den zandschip- per J. Kiaasseu te Meeuwen, die zijn ver jaardag vierde, kregen eenig geld van hun vader om kersen te gaan eten. Op weg naar den boomgaard besloten zij eerst een bad te gaan nemen in de Waal. Zij stonden op den kop van een krib, toen de opstoo- mende „Kinderdijk" passeerde. De zuiging van het water trok hen mee en beiden verdronken. De knapen waren tweelingen en 10 jaar oud. Des avonds werden de lijken tusschen de kribben, dicht bij de plaats van het ongeluk, gevischt. Aalburg- Maandag kwam J. Mans, tot de onaangename ontdekking, dat één zijner kalveren in een sloot was geraakt en verdronken. Itomiuelerwaard. De aardappel beurzen in de verschillende dorpen zijn weder geopend. Geldersche kralen gelden f 4,50, Schoolmeesters f 3,50 per H.L. Ge leverd werden 600 H.L.bestemming Gouda en Den Haag. Orongeleu. Bij enkele candidaat- stelling zijn tot leden van den gemeenteraad les te komen begroeten en even met haar te blijven praten. Op een morgen, dat zij zich voor had genomen van hare vrije uren gebruik te maken om wat te schilderen, verscheen hij opeens op den drempel harer kamer. Zij was in het eerst een weinig verwonderd, maar veronderstelde terstond daarop dat hij met eene boodschap van zijne zuster kwam. Bertha kan mij morgen zeker niet heb ben, niet waar?" vroeg zij, hem een stoel aanwijzende. Mark van Woensdrecht scheen heel zijne gewone bedaardheid verloren te hebben, en zeide bijna stotterend „Ik kom niet uit haar naam, juffrouw Vermeiren, maar wel uit diens mijns vaders." „Is er iets waarmede ik mijnheer van Woensdrecht genoegen kan doen?" „Ja, gij kunt hem, gij kunt ons allen heel gelukkig maken," antwoordde hij, eens klaps moed vattende „Gij weet welk zwaar verlies ons drie jaar geleden getroffen heeft; na den dood mijner moeder is het ouder lijk huis nooit meer hetzelfde geweest, Bertha is nog te jong om haar plaats te vervangenom een weinig de leegte aan te vullen welke haar heengaan ons naliet, zou een ernstige jonge vrouw noodig zijn. Wilt gij die schoone taak niet op u nemen „Ik, mijnheer?" zeide Helene meer en meer verrast„Gij weet niet hoe gevoelig ik ben voor de goedheid van uw vader om aan mij gedacht te hebben; maar lk heb mij geheel en al aan mijne kunst gewijd en ik zou mijn werkkring evenmin kunnen opgeven als buitendien tijd vinden mij aan eene huishouding te wijden." Wordt vervolgd)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2