Te Tiel blijft het rookvonk op on rustbarende wijze heerschen,ook onder de meer volwassenen. Enkele lijders ■worden in de ziekenbarak der gemeente ■verpleegd. De openbare school C is thans voor 10 dagen gesloten tot ontsmetting der lokalen en leermiddelen. Te 'sGravenhage is Zaterdag op 84 jarigen leeftijd overleden de bekende zeeschilder H. W. Mesdag. De stagnatie in het visscherijbedrijf te IJmuiden neemt belangrijk af. Za terdag brachten niet minder dan 20 trawlers een grooten aanvoer van visch aan de vischmarkt. Onlangs trof de opperwachtmeester der Kon Marechaussee te Glanerbrug, gemeente Lonneker, op Hollandsch grondgebied onmiddelijk bij de grens aan den Duitechen landbouwer G. Schol ten, wonende te Gronau i/W., wiens aanhouding hier te lande was verzocht, daar hij een gevangenisstraf van vier maanden moest ondergaan wegens ver boden uitvoer van goederen. De opperwachtmeester trachtte den man te arresteeren, waartegen deze zich natuurlijk met alle macht verzette, zoodat een worsteling ontstond, waarbij beiden over den grond rolden. Met behulp van een marechaussee werd S. eindelijk opgebracht en gevan gen gezet. De familie van S. en eenige andere Duitschers, die de worsteling hadden gezien, beklaagden zich bij de Duitsche gendarmerie en den Ober Lieutenant der grenswacht, als zoude S. op Duitsch gebied zijn gevat. Door het uitzetten van piketten bleek werkelijk, dat de wachtmeester bij de schermutseling onbewust 1 a 2 Meter op Duitsch gebied was geweest, op grond waarvan S. weder in vrijheid werd gesteld. Bij het nazien en schoonmaken van machinegeweren had een landweerman, woonachtig te Dirksland en vader van een vijftal kinderen, het ongeluk door een patroon, die nog in een der gewe ren aanwezig was, in de linkerzijde tusschen de tweede en derde rib getrof fen te worden. Zwaar gewond is hij naar het militaire hospitaal vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Het blijkt, dat er van 14 Juli aan het Isonzofront hardnekkiger en bloe diger gevochten werd, dan de telegram men deden vermoeden en dat de Oos tenrijkers zich een groote overwinning toeschrijven. Zij deden het tweede, groo te offensief van Cadorna mislukken. Geweldig is de inspanning geweest. Met zes groepen artillerie en 120.000 man infanterie heeft generaal Cadorna getracht de ellende van een positie oorlog af te wenden, maar het is hem niet gelukt. De hoofdaanval was gericht tegen het bruggehoofd bij Goerz en het plateau van Doberdo. Op twee punten, bij Podgora en bij Vermegliane slaagde de Italianen aan vankelijk in de doorbraak, maar de geweldige krijgers van Dalmatië wier pen er hen na eon verschrikkelijk hand* gemeen weer terug. Goerz bleef in han den der Oostenrijkers. Goers zelf heeft strategisch geen be- laug, maar zeer belangrijk is het brug gehoofd en de het bruggehoofd beheer- schende hoogte van Podgora. De aanval op het bruggehoofd begon Maandag om 4 uur 's middags met een kanonvuur uit alle kalibers. Dinsdag nen zonder haar? Hij bezat geen fortuin en leefde geheel en al van zijn kunst. Ja, maar zij was er immers niet aan sprakelijk voor, dat die bron van inko usten ophield Men kon toch niet van haar ver gen, dat zij hem onderhouden zou? Neen, neen, hij moest inzien, dat zij haar gansche toekomst niet voor hem bederven kon en zoo hij dat niet begreep, dan, wat het haar ook kosten mocht, zou zij het hem doen gevoelen. Men leefde slechts eenmaal, en kon dat enkele bestaan niet verspillen. En zoo liet zij den ganschen dag ver- loopen, zonder hem een enkel woord van opbeuring te hebben gebracht. Ofschoon Paul reeds eenmaal op zoo hard- voohtige wijze de wisselvalligheid der men- schelijke ziel had leeren kennen, was het hem toch onmogelijk zich aanstonds een denkbeeld te vormen van Elise's oogmer ken. Zij had zich zoo geheel en al van haar hoogmoed ontdaan, om hem hare liefde te schenken; sedert hunne verloving was zij steeds zoo teeder en vol kleine oplettend heden geweest, dat hij zich niet voorstellen kon dat zij op eenmaal voor hem veranderd zou zijn, en hij vroeg telkens of er geen boodschap van haar gekomen was, over tuigd zijnde dat alleen eene geldige beweeg reden haar van daar terug kon houden. Den volgenden middag bezocht zij hem ook inderdaad; maar zij gedroeg zich zoo zonderling, zoo ijzingwekkend koel, dat het vermoeden der waarheid zich eensklaps aan zijn geest opdrong, en op gesmoorden toon zeide „Ik moet u iets vragen, Elise, al vrees ik ook u daarmede te kwetsen. Het gebeurde heeft eene groote verandering in mijne po sitie gebracht." Hij hoopte nog, dat zij hem tegen zou spreken, door hem te wijzen op hun nade rend huwelijk, maar zelfzuchtige lieden zijn zeer wreed en zij antwoordde alleen: om 11 uur een infanterieaanval die af geslagen werd. In den loop van den dag werden ook op andere punten aanval na aan val gedaan. De gevechten duurden on afgebroken tot laat in den nacht door. Steeds liepen de Italianen weer storm op het plateau vau Doberdo, doch eiken keer werden ze er weer afgegooid. Bij den laatsten aanval gingen de Bersa- glieri voorop. Zij hadden geen geweren doch en kel handgranaten bij zich. De verliezen der Italianen moeten, volgens de berichten van Duitsche zijde, n één woord verschrikkelijk zijn. Is er op het oostelijk front een keer punt op til? Voor het eerst sedert den grooten Duitsch Oostenrijkschen op masch in Galicië, die in Mei begon, is er sprake van een opmarsch der Rus sen en wel in de streek ten zuiden van Lublin. De onderstelling is wel een9 gemaakt dat de Russen voor de over macht gedwongen terugwijkend, de ge legenheid te baat namen om hun v - anden Rusland binnen te lokken, waar zij niet de beschikking hebben over de spoorwegen, die vele malen den Duitsch-Oostenrijkers gewichtige dien sten bewezen. De Duitsch-Oostenrijkers zijn nu uit Noord-Galicië een eind Zuid- Polen binnengetrokken met het doel den belangrijken spoorwegIvangorod LublinKorel te bereiken, hetgeen de bedreiging van Warschau uit het zuiden en zuid-oosten ten gevolge zou hebben gehad. Voorloopig is echter de opmarsch der „centralen" tot staan gebracht. Zslfs hebben de Russen een tegenopmarsch begonnen, die het terugtrekken van de Oostenrijkers bij Krasnik tot gevolg heeft gehad. Omtrent de schade in Oostpruisen meldt men: De door de Evangelische Kerkgenoot schappen in Oost Pruisen geleden oor- logschade door brand, berooving en ver nieling tengevolge van de Russische invasie wordt op 4,000,000 mark geschat. Tot dusver is reeds een schade van 2,000,000 Mark aangegeven. Er zijn 22 kerken en 25 pastoriën zoo beschadigd, dat zij opnieuw opgebouwd moeten worden. Uit de Rijnprovincie wordt het vol gende geschrevenAlles is hier in be perkten voorraad en duur. De 100 pond maismeel kost f22,80. Om gerstemeel en petroleum behoeft men niet te vra gen, deze producten zijn er niet. Het pond rijst kost gemiddeld 45 ct., koffie- boonen f 0.99, boontjes 60 ctspek f 1.16 en koevleesch 84 ct. De kinderen moe ten het gras opzoeken voor de varkens. Voor geld kan men nog niet alles krij gen, wat men hebben wil. De vroegere ambassadeur graaf Monts bespreekt in een hoofdartikel in de „Münchener Neuesten Nachrichten" blijkbaar met het oog op de eerstdaags te verwachten beslissing in den Balkan, de Oostersche kwestie. Met betrekking tot de overeenkomst tusschen Engeland en Rusland ten opzichte %an de Dar- danellen zegt hij het volgende: Inder daad is de overeenstemming tusschen Engeland en Rusland ten opzichte van de Dardanellen tot stand gekomen, ge- ruimen tijd vóórdat de actie tegen de Dardanellen begonnen werd. De quintessence van de overeenkomst is om zoo te zeggen de verdeeling in twee helften van het naastbijgelegen Oostelijk gebied. Galicië en Boekowina „Ja, dat is ook het geval, helaas!" Voor het eerst kwam zij hem voor als een geheel ander wezen dan de vrouw, die hij had liefgehad en hij vervolgde met ha perende stem: „Misschien zijt gij daardoor van meening, dat er ook eene wijziging in onze plannen moet komen?" De jonge vrouw haalde diep adem. Het was haar een steen van het hart, dat hij zelf het eerst over de zaak begon. „Wat zal ik zeggen?" sprak zij, de oogen neerslaande, want ofschoon hij haar niet zien kon, vreesde zij toch voor de uitdruk king van zijn gelaat: „Het is zoo hard eene dergelijke zaak samen te moeten behandelen, nadat men gedroomd heeft van zooveel ge luk; maar gij zelf ziet het in, het ongeluk dat u trof, vernietigde al onze schoone luchtkasteelen. Ik bthoef u niet uit te leggen hoe of waarom. Dat zou te pijnlijk wezen, en uw eigen gezond verstand zal u dat het best verklaren; maar daarom draag ik u niet minder genegenheid toe, Paul, en ik hoop van ganscher harte, dat wij even goede vrienden zullen blijven als voorheen, toen er nog geen huwelijksplannen tusschen ons bestonden." Ozeker, goede vrienden, zeer goede vrienden?" berhailde hij met een zweem van smartelijke spotternij„Mag ik u be wijzen dat ik ons reeds nu als zoodanig beschouw, door u gulweg te verzoeken liever een anderen dag weer te komen? Ik gevoel mij zeer vermoeid, en zou gaarne alleen zijn." „Gij zijt niet beleefd; maar ik vergeef u dat gaarne; tot weerziens dus!" En zij stond op. Hij volgde haar voor beeld, doch stak de hand niet naar haar uit. „Vaarwel," sprak hij op doffen toon. „Gij zijt boos op mij, Paul, en toch hebt gij ongelijk. Ik wensch oprecht eene vriendin voor u te zyn, en het grootete bewijs daar- zoomede den gelieelen Westelijken oever van de Zwarte Zee tot aan den Bosporus, de Donaumondingen inbe grepen, waardoor de internationalisatie komt te vervallen, komen aan Rusland. In Klein-Azië breidt Rusland zijn Trans- kaukasische provinciën uit met Armenië. Aan Engeland is de nieuwe regeling van zaken in Klein Azië, Syrië, Arabië Mesopotamië overgelaten en voor zoo ver Turkije blijft bestaan wordt dit Rijk behandeld als een Engelsch-Russisch protectoraat. Graaf Monts zet uiteen, hoe deze overeenkomst tegen alle kleine staten, die met de Entente verbonden zijn of zich met de Entente willen ver binden, gekant is. Alles te zamen ge nomen is deze berekening uitstekend, ze zal echter nooit practische waarde verkrijgen, daar de basis, het vernieti gen van het nieuwe Drievoudig Ver bond, er aan ontbreekt. De Landraad van Insterburg heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd: Volgens betrouwbare berichten zijn in Saksen werkliedén door Engelschen om gekocht, om in Polen graanmagazijnen en schuren in brand te steken. Van de gemeentebesturen en de bezitters van graanvoorraden wordt derhalve op nieuw bewaking der bedreigde gebou wen geëischt. Ook moeten zich hunne veiligheidsmaatregelen uitstrekken tot de Russische gevangenen. De aanhangers van Carranza te Vera Cruz hebben den Amerikaanschen con sul officieel medegedeeld, dat generaal Gonzales de hoofdstad van Mexico heeft bezet. Volgens de Turijnsche Stampa is de Italiaansche regeering van plan, als het resultaat der oorlogsleening onbevre digend mocht blijken, een buitengewone progressieve oorlogsbelasting in te voeren. Plaatselijk ilieuwi. Heusden, 14 Juli. De heeren Gebr. van Vreede te Luttel- herpt, bezitters van een grooten boomgaard, zonden ons als curiosum „1 grasappel en meigroen-appel", beiden van den pluk van 1914 en nog in gaven toestand, alsof zij zooeven geplukt waren. Tevens waren er eenige „Prinses Juliana-appels" bij, reeds dit jaar gegroeid, die er keurig uitzien en een frisschen smaak verraden. Belangstel lenden kunnen ze op ons kantoor bezich tigen, waarna de redactie met den smaak nader zal kennis maken. Vrijdag 1.1. hadden we op debuiten- societeit een concert van het muziekkorps van het 7e Regt. Infanterie uit Amsterdam, Kapelmeester de heer M. Kleij. De naam van dit korps is algemeen gunstig bekend. Ook in Amsterdam geeft het meermalen concerten, die in waarde direct na die van Grenadiers-Jagers ge noemd worden. Het terrein was smaakvol verlicht en de muziek dwong de bewondering van alle muziekkenners af. Het weder leende zich ook bij uitstek voor eene openlucht-uit voering. De nummers in het bizonder te bespre ken, daaraan wagen we ons niet. Alles was eenig mooi en we mogen vrij-uit zeggen, dat we nooit zulke degelijke muziek binnen onze muren gehoord hebben en het te be twijfelen is, dat zoo'n voorrecht ons nog meer zal te beurt vallen daarom een open lijk woord van dank aan de h.h. officieren, die Heusden dat genot hebben willen schenken. Werkendam. Aan het gymna sium te Gorinchem zijn bevorderd van de 2e naar de 3e klasse J. Kerck hoven,Adri- ana van der Meijden en J. W. Meijer. voor is, dat ik u verzoek u slechts tot. mij te wenden, indien gij ooit in geldverlegen heid mocht geraken." Een donkere bios steeg den schilder naar de slapen. „Wees gerust," zeide hij op somberen toon: „uw geld wil ik niet; gij zult in geen enkel opzicht last van mij hebben. En wat bet eft boos op u te zijn, ook daaromtrent vergist gij uik ben het alleen op mijzei ven, dat ik een tijdlang geloof kon slaan aan de geloften van een zielloos wezen. De laagst gezonken vrouw kan nog bij oogen- blikken verheven zijn door naar medelijden. Gij bezit echter zelfs die gave niet. Het is dus goed dat wij scheiden." Elise wierp hem een woedenden blik toe. Zij had verwacht, dat hij zich aan hare voeten zou werpen bij hun afscheid, en haar weenend om hare liefde smeeken, wat nog eene zoete voldoening voor hare ij del heid ware geweest; maar thanB was het evqn goed alsof hij haar wegjoeg. „Men had mij altijd gewaarschuwd, dat artisten onopgevoede lieden waren," zeide zij op sissenden toon„voor het eerst be merk ik dat men gelijk had; maar wees gerust, ik zal geen voet meer over uwen drempel zetten." En zoo scheidden zij, die het leven bijna voor altijd vereenïgd had. IV. Het bericht van het verbreken hunner verloving verspreidde zich als een loopend vuurtje door de stad. Helene vernam het reeds den volgenden dag van Mark. Den volgenden morgen ontving hij tot zijne verrassing een briefje van haar met het verzoek haar dien middag te komen bezoeken. De levendigste hoop maakte zich van hem meester; zou zij dan toch eindelijk besloten hebben aan zijne beden toe te geven Verleden week hadden eenige per sonen de aardigheid zoogenaamde koek- korrels in de wiel te werpen, om op die manier op gemakkelijke wijze aan een zoodje visch te komen. De hoeveelheid van het bedwelmend goedje was echter te groot, zoodat de visschen stierven, tot schade van den pachter vau de Wiel, die daarvan aan gifte deed. Gistermorgen viel een ruim 3-jarig kindje van D. de K., alhier, van de trap in een pot met kokend water, met het gevolg dat het zware brandwonden bekwam. De collecte voor de Weezen te Neer bosch, heeft over het 2de kwartaal 1915 opgebracht f 7.10. Ronunelemaard De handel in aardappelen begint levendiger te worden. In de^verschillende dorpen werd in totaal gemiddeld per dag verkocht 600 H.L, De prijs voor Geldersche kralen varieerde van f 4 tot f 4.25; voor schoolmeesters was de prijs f 3.75. Bestemming Gouda en Rotterdam. Beneden-Langstraat. De han del in nieuw hooi is reeds aangevangen, maar de prijs is niet geëvenredigd nog aan de pachtsom. Voor het goede hooi besteedt men f 17.mindere soort f 15 a f 16 per 500 k.g. De weide levert overvloedig gras en ook de toemaat heeft gunstig weder, zoodat er wat den groei betreft niet te klagen valt. Capelle. Tengevolge van verkeerd uitwijken van een landbouwer-fietsrijder, kwam mej. A. V. met eerstgenoemde in botsing, waardoor beiden van hun fiets tuimelden. De boer liep enkele kneuzingen op, doch mej. V. bezeerde zich niet, alleen was het wiel van haar fiets verbogen en de band kapot. Beter liep het af met mej. F. de B., die eveneens door een andere fietser werd aangereden, doch alleen met den schrik vrij kwam. 's-Qravemoer- De pluk der zwar te bessen geeft de laatste dagen weer veler handen werk. De opbrengst is vrij goed te noemen, maar de marktprijs is dit jaar niet hoog. Door de tuinbouwvereeniging alhier worden duizenden kilo's verscheept. Op het gebied der komkommerteelt kan ook ons dorp gaan meespreken. De heer Voorbeijtel, die zich hierop dit jaar bepaald toelegde, heeft uitstekend succes. Per raam gerekend moet zijne opbrengst nog hooger zijn dan in het Westland. Meeuwen- Naar wij vernemen, heelt ds. Klomp, predikant der Ned. Herv. kerk alhier, het beroep naar Schore (Zee land) aangenomen. Naar wij vernemen is onze dorpsge- noote, mej. C. de Graaff, tot onderwijzeres bij de openbare lagere school te Aalst (Gel derland), benoemd. Aan het telefoonkantoor alhier wer den gedurende de maand Juni ontvangen 73 telegrammen, verzonden 48. Bij de op 7 Juli j.l. plaats gehad hebbende stemming voor drie leden van den Gemeenteraad alhier, zijn gekozen de heeren W. Lankhaar Czn., Adr. Straver W.zn. en C. Vos. Raamsdoiik. Bij de op Dinsdag alhier gehouden stemming werden uitge bracht Dorp. Veer. Totaal. B. de Bont 123 128 251 J. Broeders 54 119 173 J. P. Dorrenboom 93 261 354 W. Martens 23 118 141 M. Zijlmans 58 172 230 Zoodat gekozen zijn de heeren B. de Bont en J. P. Dorrenboom en herstem ming zal plaats hebben tusschen de 3 laatstgenoemde heeren. De heer Anton Broeders verwondde de linkerhand aan een spijker, waardoor bloedvergiftiging ontstond. Dr. Smits moest hulp verleenen. Spranjf. Onze dorpsgenoot, de heer A. A. van Oosterhout, is benoemd tot vo- lontair-onderwijzer aan de chr. school al hier. Maar toen hij bij het jonge meisje aan kwam, zeide één enkele blik op haar gelaat hem hoezeer hij zich vergiste. Zij zag er bezorgd en moedeloos uit, en sprak, zoodra hij plaats had genomen „Ik vrees dat ik u leed zal doen; maar waarlijk, ik mocht u niet langer in de on zekerheid laten." „Hebt gij dan zulk een afkeer tegen mij opgevat, Bertha?" vroeg hij bedroeld. „Dat niet. O 1 integendeel, ik leerde in den laatsten tijd meer en meer van de uwen houden, en uzelf heb ik als een trouw vriend, als een broeder bijna, liefgekregen. Maar er is sedert dien veel in mijn leven veranderd; veel werd mij duidelijk,dat bij ons eerste gesprek nog niet voor mij bestond. Mij wacht eene geheel andere levenstaak dan het zorgeloos bestaan dat gij mij wildet verschaffen." „En mag ik weten welke taak gij be doelt vroeg de jonge man, ten prooi aan de smartelijkste verbazing. „Ja, ik ben u de waarheid verschuldigd," antwoordde zij op waardigen toon: „Gij zult daarna beslissen of gij nog mijn vriend wilt zijn." „Dat altijd en overal, onder welke om standigheden dan ook." Hélene glimlachte weemoedig „Zeg dat niet al te spoedig; wie weet of het u niet berouwen zou I De wereld heeft zulke strenge wetten, en ik vrees, dat zij mijn besluit als zeer ongepast zal af keuren maar mijn geweten spreekt mij vooraf vrij en ik zou niet anders kunnen handelen. In de dagen, toen ik niet altijd brood op mijn tafel vond, heeft een man, die destijds door een ieder op een voetstuk geplaatst werd, zich goed jegens mij betoond en mij voortgeholpen om in eigen bestaan te voorzien. Paul Heilberg is sedert op zijn beurt ongelukkig geworden en wat meer zegt, hij houdt uiet de geringste hoop voor Jl. Vrijdag viel, in een onbewaakt oogen blik', het 2-jarig dochtertje van zekeren v. d. S. in een pot pap. Vreesehjk gillend van pijn werd het door de moeder opge nomen. Haar geheele zitvlak was verbrand. Geneeskundige bulp moest worden inge roepen. Vrijdagavond kwamen zekeren L. van W. en C. de R., toen zij voor een hooi- kar uitweken, met hun fietsen in hevige botsing. Eerstgenoemde werd in bewuste- loozen toestand opgenomen en had een diepe wond aan zijn achterhoofd, terwijl de R. eenige wonden aan zijn voorhoofd had. Beide moesten de hulp van een ge neesheer inroepen, ook hunne fietsen waien geheel in elkander gedrukt. In den nacht van Zondag op Maan dag zijn in deze gemeente in verschillende tuicen de groenten weggehaald, zoo o.a. bij den heer Klein heeft men bovendien nog veel vernield. Moge het de politie ge lukken deze daders in handen te krijgen. BurgerSijke Stand. Werkendam, van 2 tot en met 8 Jali. Getrouwd: Hendrik Arie voor den Dag, 3i j. en Gerardina Cornelia van Drunen, 27 j. Geboren: Anna Francina d. v. Gerrit Ippel en Neeltje Hakkers. Overleden: Kornelis van Esch, 76 j. echtg. van Kornelia Vos. Dussen, over de maand Juni. Ondertrouwd: Leonardus Timmer mans, 34 j. en Petronella A. Schalken, 25 j.; Adriaan Lensvelt, 24 j. en Adri- ana H. Schoenmakers, 26 j. Gei-rouwd: Antonius Peters, 25 j. en Wilhelmina de Wit, 24 j. Geboren: Antonius S., z. v. P. van Dortmont en H. NorbartAdrianus P., z. v. J. A. Stoel en J. E. P. v. d. Pluijm; Joannes S., z. v. W. Kiviets en C. van Tilborg; Elizabeth C. M., d. v. B. A. W. van Dijk en C. Stoop; Johanna M., d. v. P. H. van Gennip en M. C. Cornelissen; Antonia J., d. v. Ant. v. d. Pluijm en A. A. H.Jansen; Maria C., d. v. W. J. Prinsen en C. M. van BommelJenneke M., d. v. C. Roubos en D. .HagoortTheodora W., d. v. M. van Dortmont en W. J. v. d. Pluijm levenloos kind van J. A. Staal. Overleden: Grietha van der Pluijm, 14 d.Maria C. Nollen, 66 j., echtg. van P. Wintermans Petronella B. Die- penbroek, 16 j.Joannes Smits, 2 m. Maria van Hofwegen, 78 j., wed. van G. van Dijk. Brakel, over de maand Juni. Getrouwd: M. van Mourik, 41 j.en Anna van Suijdam, 39 j. Geboren: Simon, z. v.S. Mansvelder en M. VatHermen, z. v. B. Pelle en D. van Geloven. Overleden: Aaltje van Tiel, 60 j., echtg. van F. van der Meijden. Poe leroijen, over de maand Juni. Geboren Sijke, d. v. C. van der Mooren en M. Donkersloot; Adrianus, z. v. B. Haasakker en H. M. Bok; Jo- han Cornelis, z. v. A. van Ballegooijen en J. de Ruiter; Geertruida, d. v. A. Hobo en G. van Zoomeren. Overleden: Jan Bok, 42 j., echtg* van Adriana Bragmans. Wijk c.a., van 25 Juni2 Juli. Getrouwd: J. B. Wittebol, 27 j. en A. Mans, 28 j. Geboren: Jacob, z. v. Matthijs Gla- vermans en Maria Kerkwijk. Meeuwen, over de maand Juni. Getrouwd: P. J. Dubbelman, 26 j. en M. A. Hensen, 39 j. Geboren: Martinus, z. v. A. J. Lank haar en M. Versphoor. de toekomst over. De vrouw, die alles voor hem had kunnen en moeten zijn in deze omstandigheden, laat hem aan zijn lot over en onze grootste schilder zal spoedig tot den bedelstaf zijn gebracht. Ik wil dat nietwelke voorwendselen ik daartoe zal vinden, weet ik nog niet; ik zoek slechts naar het middel om hem niet te krenken doch hoe het ook zij, en wat er ook ge beurt, ik zal hem dit bestaan dragelij k po gen te maken, en trachten te zorgen, dat het hem aan niets ontbreekt." Mark van Woensdrecht zag haar door dringend aan. „Wat gij daar doen wilt is zeer moedig" zeide hij „zóó moedig zelfs, dat alleen eene vrouw, die lief heeft, het zou kunnen vol brengen. Wat er in uw binnenste is om gegaan, wil ik niet weten, Helene, ik heb daartoe ook geen recht; maar dit ééne ls zeker, dat ik u in weerwil van al mijne droefheid bewonder, en dat gij in mij niet alleen een vriend, maar ook een bondgenoot zult vinden. Blijf voor het vervolg bij ons komen, alsof er niets in onze verhouding ve anderd ware, en reken altijd op mij, als ik u met iets van dienst kan zijn." Hij stond op om zich te verwijderen, maar zij stak hem in sprakeloozen dank le hand toe en drukte de zijne vol erken telijkheid. Bij de deur gekomen, wendde hij zich eene laatste maal tot haar. „Onthoud het wel," zeide hij met neêr- geslagen blik„Ik zal u altijd liefhebben en slechts gelukkig zijn, zoo gij over mij beschikt." (Siot volgt.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2