eene nette DIENSTBODE, üiterwaardsch Nagras. groote ei eene verkoopen 25 tapen leste Rogge en Haver. Haver, Tarwe en Gerst. openbaar te verkoopen Hotel JAN GEERTZEN. PRIMA SÖÖRTËN KAAS, Notaris JANSEN Mel in alle soorten Kruidenierswaren, Comestibles en aanverwante Artikelen. V: Vereeniging „Het Nederlandsche Rundvee Stamboek". Notaris J. M. C. PAAP Donderdag 22 Juli 1915, publiek verhuren: HET NAGRAS TE HUUR Notaris VAN GENDT, te Heusden, publiek verkoopen, 3 perceelen fijne Handperen, De vroege Peren van 60 Boomen, op Haandag 12 Juli 1915, De Notaris J. J. VANDERKAADEN Donderdag 22 Juli 1915, 6% H.A. HAVER, TARWE, GERST, onder Almkerk. St. Jansstr. 's-BOSCH. Restauratie den geheelen dag. STALLING voor AUTO'S, FIETSEN, PAARDEN en RIJTUIGEN. „Op Hoop van Zegen", Onderlinge Boeren -Brandwaarborg Maatschappij, Agent A. D. BAAIJENS te Herpt. Mochten wij eenigen tijd geleden berichten, dat het H. M. de Koningin behaagd had aan de Vereeniging „Het Nederlandsche Rundvee Stamboek" f 250 te schenken als bijdrage voor het fonds tot oprichting van een kan toorgebouw, met bijzondere waardeering kan thans worden medegedeeld, dat voor het zelfde doel werd ontvangen van H. M. de Koningin-Moeder, even eens Beschermvrouwe der Vereeniging f 200, en van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklen burg, Eere-lid der Vereeniging, f 100. Ook het Hoofdbestuur van de Hol- landsche maatschappij van Landbouw besloot op hare vergadering, gehouden 24 Juni j.l., voor genoemd fonds f100 beschikbaar te stellen, voor welke schen kingen warmen dank werd betuigd. In het geheel is thans voor de stich ting van het fonds bijgedragen f 30446.10Vg. Zooals bekend mag worden geacht is de tegenwoordige inrichting en wijze van werken van de Vereeniging „Het Nederlandsche Rundvee Stamboek" gebaseerd op de indeeling van den Nederlandschen veestapel in drie vee slagen of rassen, genaamd I. het roodbont Maas-Rijn-IJssel (M. R. IJ.) Veeslag; II. het zwartblaar Groningsch (G.) Veeslag III. het zwartbont Hollandsch (H.) Veeslag. Dien overeenkomstig zijn de leden in drie groepen verdeeld, terwijl voor elk veeslag een afzonderlijke boekhou ding bestaat, hetgeen medebrengt 3 op zich zelf staande Administraties, welke gezamenlijk op één Hoofdbureau, ge vestigd te 's-Gravenhage, worden ge voerd. Verder kan worden meegedeeld dat de abnormale tijden blijkbaar geen in vloed hebben uitgeoefend op de ont wikkeling der Vereeniging, aangezien sedert 1 Januari j.l., 370 nieuwe leden toetraden, terwijl het aantal aanvragen tot inspectie van runderen dat van vorige jaren wederom overtreft en ruim 9000 bedraagt. Daarentegen werd de uitvoering van do technischen dienst belemmerd door dat twee inspecteurs gemobiliseerd zijn. Het bestuur heeft getracht in deze leemte te voorzien door enkele oui- inspecteurs en een drietal bekende fok kers der zake kundig, uit te noodigen als tijdelijk inspecteur dienst te doen. Op deze wijze zal dank den toegezegden hulp, getracht worden de Zomerinspec tie op tijd af te werken, al zullen niet tegenstaande de uitbreiding van het corps inspecteurs, enkele fokkers wat lang moeten wachten, voor dat hunne aangevraagde runderen geïnspecteerd worden. Het aantal aangiften van geboorten overtreft eveneens verre dat van het vorige jaar, waaruit met genoegen mag worden geconstateerd, dat de lust om met Stamboekvee door te werken in toenemende mate ontwaakt bij velen, die zich tot dusverre hiermede niet inlieten, overtuigd, dat op deze wijze in de toekomst meer geldelijk voordeel uit hunne veebeslagen kan worden ver kregen. Op het oogenblik staat de handel in fokvee met het buitenland vrij wel stil, doch wanneer de vrede eenmaal zal zijn geteekend en van die zijde de aan koop van in het Ned. Rundvee Stam boek ingeschreven fokvee zal worden hervat, zal zulks in de eerste plaats den Leden tot voordeel strekken. Doch ook in het binnenland zelf ontstaat een stijgende vraag, vooral naar stieren van bekende afstamming, afkomstig vau families, welke hebben uitgemunt in productie en exterieur, zoodat uit dien hoofde hooge prijzen worden besteed voor eerste klasse fokdieren. Belangrijk mag het worden genoemd, dat mede ten gevolge van de werk zaamheid der Rijksambtenaren, in voor heen achterlijke screken van ons land de onverschilligheid op het gebied van de veeverbetering plaats heeft gemaakt voor groote animo betreffende een ra- tioneele teelt, en overal in den lande meer zuiver gefokt wordt, waardoor de veebeslagen, zoowel wat bouw en pro ductie betreft, langzaam maar zeker vooruitgaan. Het Nederlandsche Rundvee Stam boek, dat zich niet slechts bezig houdt met het inschrijven van vee en het registreeren van volbloeden, maar door het werk van zijne ambtenaren invloed uitoefent op en leiding tracht te geven aan de rundveefokkerij in het algemeen, kan dan ook met genoegen neerzien op bet tienjarig tijdvak hetwelk thans achter haar ligt, toen besloten werd tot hare algeheele reorganisatie. 'zittenden in het bootje, daar hen is gewenkt te stoppen. De vrachtboot voer voor de kettingpont, die op het punt was te vertrekken, om, en het motor bootje stevende recht op de boot aan. Het was te laat om te stoppen en een poging om af te duwen mislukte. Na de aau varing zonk het motorbootje on- middelijk. Twee van de opvarenden werden dadelijk gered. De beide anderen kwamen, niet meer boven. De politie is met dreggen begonnen. Na eenige uren dreggens heeft de politie dit werk gestaakt. Er was toen nog geen enkele nadere aanwijzing verkregen. Naar wij vernemen, zal als tijdelijke maatregel om tegemoet te komen aan den noodstand, die ontstaan is doordien het aantal plaatsen aan het Kon. In stituut voor de marine iD de laatste jaren niet geheel is vervuld, aan jon gelieden die zich wenschen te verbin den, om na met goed gevolg afgelegd eindexamen eener H.B.S. met 5 jarigen cursus, in den zeedienst te treden als adelborst 2de klasse, ter verdere op leiding tot zeeofficier, bij het Kon. In- .stituut voor de Marine te Willemsoord 'daartoe op de volgende wijze gelegen heid worden geboden. Er zal n.l. op 1 Sept. te Dordrecht worden geopend een internaat voor aspirant adelborst bij de zeemacht. Binnenland. Zaterdagnamiddag is op het IJ voor Amsterdam, ter lioogte van het Tol huis, een motorbootje, waarin 4 men- schen zaten, door een Purmerender nachtboot overvaren. Hetongelukschijnt te moeten worden geweten aan de in- Zondag omstreeks half elf verscheen in Beek (bij Nijmegen) een groote vrachtauto uit de richting van Nijme gen, die met een snelheid van onge veer 60 K.M. den weg van Beek naar het Duitsche dorp Wijier op reed. De Hollandsche wachtpost waagde het niet te schieten, daar hij, volgens zijn zeggen, vreesde het publiek te zul len treffen. De auto, beladen met groo te kisten, reed snel door, over de Duitsche sperketting, die toevallig op den grond lag. De Hollandsche en Duitsche grenscommandanten waren on- middelijk ter plaatse. Er wordt beweerd, dat naast den bestuurder een man zat, die zich in een Hollandsch uniform gestoken had. Alle pogingen, om iets naders van de smokkelaars te verne men, bleven tot nu toe vruchteloos. Ü6 opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft, volgens de „Avp." bepaald Alle miliciens der lichting 1915, die om gegoede redenen geschikt worden geacht om te worden opgeleid tot een rang, zullen hunne opleiding ontvan gen bij het regiment, waartoe zij be- hooren. Zij, die ingedeeld zijn bij een reser vebataljon, zullen daartoe naar hun regiment worden opgezonden en wor den vervangen z.m. door miliciens der lichting 1907. De opleiding zal z.m. bij een onder deel van het regement moeten worden gecentraliseerd. Zoodra de elementaire opleiding is geëindigd, en de sergeants rang is behaald, zullen de adspiranten bij verschillende veldcompagnieën van het regement worden ingedeeld om een voortgezette opleiding als sergeant te volgen. De daardoor overcompleet komende oudere sergeanten zullen naar de depóts worden overgeplaatst. De opleiding zal zoodanig wordsn geregeld, dat de bevordering kan plaats hebben tot den korporaalsrang om streeks 15 Juli voor de miliciens, die op 16 Dec. 1914 onder de wapenen gekomen zijnomstreeks 1 Sept. voor hen, die 16 Febr. 1915 zijn opgekomen omstreeks 15 Sept. voor hen, die 3 Maart 1915 zijn opgekomen en omstreeks 2 Nov. voor hen, die 22 April 1915 zijn opgekomen, terwijl bevordering tot den sergeantsrang voor de hiervoren ge noemde categoriën zal moeten geschie den resp. omstreeks 1 Oct., 15 Nov., 3 Dec. 1915 en 20 Januari 1916. Er zullen in het geheel per regement infanterie 48 miliciens kunnen worden bevorderd tot den rang van sergeant en 36 miliciens bovendien tot den rang van korporaal. Waterhoogte Maastricht (brug) 12 u 0.69 M. beneden 0. 13 0.63 WATERHOOGTE KEULEN (11 u. v.m.) 12 Juli 2.13 M. boven 0. 13 2.11 Marktberichten. Bij Kon. besluit van 10 dezer is mr. L. H. W. Regout, oud-minister van waterstaat, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, benoemd tot bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister in tijdelijke en bijzondere zen ding bij den Pauselijken Stoel. De heer G. S. Vlieger schrijft in „Schuttevaer": Daar schijnt iemand uit de school te hebben geklapt. De „Bergumer Cou rant" is begonnen met het nieuwtje te vertellen, dat het geheim „zeilen tegen den wind in" van geen waarde was; dat ik zulks zoude hebben gecon stateerd. 't Is zoo; ik ben 24 April, bij kouden Noordenwind, in schemerdonker, op een afgelegen plekje, met het geheim ingewijd geworden. Echter werd ik zeer teleurgesteld in mijn verwachtingen. 't Ding üep, ging althans tegen den wind in; ongeveer stapvoets. En zonder andere drijfkracht dan die vau den wind. Niettemin was ik teleurgesteld. Ik heb de inrichting zeer goed in Amsterdam, 9 Juli. Op de veiling waren de prijzen als volgt: Kipeieren f 5,35 a f 8,00; Eendeieren f 5,70 a f5,90 per 100 stuks; Ganseieren f,00 per 100 stuks; Aanvoer 45778 stuks. Middenprijs per 100 stuks f5 81. Jonge haDen f 0.92, oude hanen f0.96 1.70, oude kippen f 0.801.60, konijnen f 0.71 71 stuks Advertentlën. Bewallen van een ZOON A. VAN EVERDINGEN— Termeulen. Heusden, 12 Juli 1915, Wegens teleurstelling tegen 1 Augustus gevraagd, van goede getuigen voorzien. AdresA. G. W. VAN ANDEL, Haven- dyk, Gorinchem. mij opgenomen' de werking volkomen1 begrepen. Maar, maar wat ik zag, had ik ruim 4fyjaar geleden, minder goed gesteld, ook reeds gezien. Van zeiien is geen sprake. Voor de praktijk, voor gebruik op onze binnen schepen acht ik de vinding absoluut onbruikbaar, zóó gelijk ik ze toen zag. Niettemin zweeg ik: op herhaald en dringend verzoek van den uitvinder. Hij beweerde nog verbeteringen te kunnen aanbrengen. Er kunnen verbeteringen worden aan gebracht; maar de grondgedachte deugt niet.. Ik voorspel de vinding niet de minste toekomst. Toch zal ik nog een wijle zwijgen omtrent de inrichting zelf; de uitvin der heeft mij een verbeterden proef tocht toegezegd. Misschien voldoet die meer aan mijn verwachtingen, voor zooverre daar nog iets van is overge bleven. De zeillogger „Cornelia" uit Katwijk heeft te IJmuiden een mooie lading haring aangebracht, welke bij verkoop omtrent f 10.000 opbracht. Zaterdagmorgen wilde zekere H. Hey- man, een 28-jarig gehuwd persoon met veel kinderen, van St. Nicola (onder de gemeente St. Jan Steen) de grens passeeren en scheidde met zijn klompen de gevaarlijke draden vaneen om er door te kunnen kruipen. Hij kwam er toch mede in aanraking, met het gevolg dat hij onmiddellijk gedood werd. Twee anderen, die bij hem waren, zagen toen van hun voornemen af om naar Neder land te gaan. Het „N. v. d. Dag" schrijft: Te Maastricht doet zich het onge woon verschijnsel voor, dat wittebrood in overvloed te krijgen is zóo zelfs, dat er meer dan honderdduizend kilo per week van naar België gaat: regee- ringsbrood (het zoogenaamde kropbrood) is er mede volop; terwijl het zuivere roggebrood, dat vóór den oorlog daar ter stede het volksvoedsel was, thans niet meer of bijna niet te krijgen is. Dit zou nu heel natuurlijk zijn, als er gebrek aan rogge was. Maar even voor bij de grenzen der gemeente Maastricht, bij de landbouwers in geheel Zuid- Limburg, liggen de schuren zoo vol rogge, dat ze hun nieuwen oogst niet kunnen bergen. Als veevoeder mag ze niet gebruikt worden; als voedingamid del hebben ze slechts een klein ge deelte noodig, zoodat de boeren niets liever verlaugen, dan hun overtolligen voorraad aan de stad Maastricht van de hand te doen. te Werkendam, zal nam. 5 uur precies, in het Café „Sprenger" té Sleeuwijk, voor den Heer W. P. KALIS, om over het nog loopend Seizoen 1915 te beweiden, onder Wondriehem en Sleenwijk, van de Uiterwaarden e Groesplaat", „Het Klein Gors" en „Het Groot Gors" in 13 perceelen. Breeder bij biljet omschreven. aaneengesloten of afzonderlijk, beiden met dubbele Zolders. Uitstekend als bergplaats voor Man denmakers, enz., dicht bij de aanleg plaats der stoombooten. Te bevragen bij den Uitgever van dit blad. zal op Woensdag 98 Juli as- 's avonds 6 uur precies, ten herberg© van Gebrs. DE GRAAFF te Meeuwen, ten verzoeke van: le. Den heer A. H. G. DE JONG VERHAGEN. staande nabij het Kasteel te Meeuwen, als Per®. 1 genaamd „de Oudendijk", groot 150 00 H A Perc. 2 genaamd „de Pyramidenboomgaard"" groot 1.90 OO O.A. Perc. 3 staande in verschillende perceelen Weiland. 2e. Den Heer W. C. WILDERVANCK. op de Keizershoef onder Gend ren, nabij de herberg van G. Branderhorst. Inlichtingen verstrekt de Opzichter van den Steenhoven te Meeuwen. Bij te voegen perceelen gelieve men spoe dig op te geven ten Kantore van genoem den Notaris. te Waalwijk, zal namens de Heeren TIMMERMANS q.q. aldaar, v.m. 10 uur precies, op de Achterste Hoeve onder Loon-op-Zand te Almkerk, is voornemens om op des voormiddags tien uur precies, ten huize van de weduwe J.C. HIJKOOP aldaar, in het /s te veld staande in den Nieuwen Doorn en in den Emmikhovenschen Polder, Breeder bij biljetten en inlichtingen bij den Notaris. Geregelde Stoombootdiensten van Heusden en omgekeerd, Van Heusden en van Amsterdam Maan dag, Woensdag en Vrijdag, 's nam. 4 uur, uitgezonderd Zondags. Aankomst aan beide plaatsen den daaropvolgenden dag, voorm Plaats van afvaart te AmsterdamKlo veniersburgwal. f Van Heusden op Maandagmorgen naar Gouda, Waddingsveen, Boskoop, Gouwsluis, Alten, Oudshoorn, Woubrugge, Oude Wete ring, Hillegom, Bennebroekerbrug, Haarlem, Spaarndam, Krommenie, Alkmaar, Zaan dam en Wormerveer. Vrijdagmorgen naar Gouda, Waddings- vren, Boskoop, Alfen, Gouwsluis, Ter Aar, Nieuwveen, Vrouwenakker, Uithoorn, Ouderkerk a. d. Amstel, Zaandam en Wor merveer. Van Zaandam Dinsdag en Donderdag voorm. 10 uur. Bovenstaande diensten allen Directie W. Defais, Amsterdam en J. B Verschure 's-Bosch. f Goederen voor Delft, Vlaardingen. Schiedam, Den Haag worden aangenomen Dinsdags te 's-Gravenhage Donderdags, ligplaats, Trekweg tegenover Boerhavestraat. Agenten te 's-Hage De Korte en Soheurs, Zieke 27 en 28. Ir.iormatiën van bovenstaande diensten in te winnen bij B. VAN KUIJK, Wilhel minaplein te Heusden. ■f Deze diensten zijn vrij van veergeld. 3 minuten van 't Station. Aanbevelend, JAS GEERTZEN. Interc. Telef. 436. Coöp. Stoomzuivelfabriek GEKDEREIV. tegen f 1.—, f 0.80 en f 0.60 de KG. Onze steeds grooter wordende omzet, getuigt van beste kwaliteit. Vraagt aan onze Agenten B. BAAI- JENS te Heusden, J. VAN DEN BROEK VAN REE te Waalwijk, H. REDERT te Andel, J. BAX te Neder- Hardinxveld eens proef. In plaatsen, nog niet vertegen- digd, AGENTEN gevraagd. Telephoon 9. Drietrompetterstraat, HEUSDEN. Heeft steeds voorhanden: ALLE SOORTEN GROENTEN IN BLIK. Verder Salm, Kreeft, Sardines, Lunch- tong, Gesneden Ossetong, Garnalen, Galantine de Vau, Veaugras Presse, Paling in Celei, Lsver Pastei, Ansjovisch. SOEPEN. Londonderysoep, Schild padsoep, Oxtialsoep en Groentesoep. Alle soorten Hollandsche en Engelsche Jam. Bouillon, Soja en Kerry, Koffie Extract, Capers, Truffels, Schampignons, Vruchten op Sap, Verkade's Koek en Beschuit, Verkade's Nacht- en Theelicht, enz. Minzaam aanbevelend. gevestigd te ZWOLLE. Koninklijk goedgekeurd. Vol. waarborgkapitaal 1100.000.00. Directeur: JASPER WARNER. Bovengenoemde Maatschappij verze kert c. Gereedschappen en machines, diens tig aan landbouw en veeteelt; De jaarpremie bedraagt naar gelang van bouwaard en bedekking slechtsvan f 1,50 tot f 2,50 per duizend verzekerde waarde benevens 40 cent administratie kosten en eene geringe verhooging in het jaar van toetreding. Deze Maatschappij werkt op coöpera tieven grondslag, 70 procent van de winst wordt jaarlijks ten bate der ver zekerden opgelegd. Boor hare inrichting de voordeeligste. Geeft den meest solieden waarborg. Vraagt inlichtingen bij den WERKEN BAM. Be setting der boter is deze week op de markt 75 ets., in de winkels dus 80 et', pet half kilo. Eieren 1.40 de 26 stuks. SLEEUWIJK. Be setting der boter bedraagt 83 et per half kilo en die der eieren f 1.50 de 26 stuks, OOSTERHOüT, 13 Juli. Boter f 1,60 a 1,64 per Kg. Eieren f 0.20 en 0,22 de 4 stuks. BESOOIJEN13 Juli. Be prijs der Boter was heden f 1 65 a f 1 68 per Kilo. Aangevoerd 150 K.Q. Eieren 51 /2 a 6 et per stuk. ROT1ERDAH, 12 Juli. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 329 vette runderen, magere dito. 162 vette en graskalveren, nuchtere kalveren, 1499 schapen of lammeren, 670 varkens, biggen. Be prijzen waren als volgt: runderen le kwaliteit 107,2e kxo 98 cent, kalveren \ekw. 120 Ie hw 110 et. schapen le kw. 82, 2e kw. 66 et. vette varkens 98 a 94 ct. licht soort 84 et. per kilo. Nuchtere fokkalveren f 25.a 35.00 idem voor dt. slacht f 10. - 20.00 Biggen f 2 00 a 2.20 per week. GORIN CRÊM, 10 Juli, Op de veemarkt waren aan gevoerd 105 runderen, 7 nuchtere kalveren, 4 vette varkens, 790 biggen, schapen en lammeren Be prijzen waren als volgt: zware kalf koeien f 280 320 kalfvaarzen f 160 a 210. guiste vaarzen f a melkkoeien f 240 a 280 twee-en-een-halfjarige ossen f a anderhalf-jarige f 000 a 000, pinken f a graskalveren f a nuchtere f 18 a 25, schapen f a lammeren f a biggen f 15 a 27 per stuk. Vette varkens 45 a 47 cent per half kilo. 's-Bosch, 9 Juli. Op de heden gehouden veiling werden aangevoerd 61817 gegaran. deerd versche inl. hoender-eieren, waarvoor werd besteed van f0.95 tot fl.perK.G. 2 TE a. Boerenbehuizingen, gebouwen en hooibergen etc.; b. Meubilaire-, lijf- en andere roerende goederen; d. Runderen, paarden en ander vee, ook tegen hemelvuur in 't open veld zonder premieverhooging; e. Koren, hooi en veldvruchten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 3