1 1805), waarvan ongeveer 7 milliard voor Belangwekkend is de lectuur van de zant der Vereenigde Staten van Ame- opsnbare doeleinden werden gebruikt, Engelsche en Fransche pers over de rika een nota van den volgenden in- 28 milliard werden overgespaard. Duitsche „Lusitania"-nota. Men noemt houd Het Duitsche nationale vermogen haar onbeschaamd en cynisch, en vraagt Weenen, 29 Juni 1915. De diepgaan- bedroeg meer dan 300 milliard Mark. waarom Duitschland een maand heeft de invloed, welke het gevolg is van het Duitschland kan dus beter verliezen gewacht met antwoorden, wanneer het feit, dat sedert geruimen tijd tusschen dragen dan Engeland. toch op al de Amerikaansche vragen de Vereenigde Staten van Amerika - en verlangens in 't geheel niet ant- eenerzijds en Groot-BritaniS en diens Vnicroi,. TT- tnan woordde, de quaesties van menschelijk- bondgenooten anderzijds een handels- te PetrcgraA in militaire kringen ten ^e.id en TO^eDrfK sti.lz,wii«!nd l0"' 7er*ee.r van belangrijken omeangpiaats zeerste bezergd over het lot van de bll^ng en ten slotte met anders deed> heeft in oorlogsbenoodigdheden, terwijl iCClouO UoLWiy.ll U Vul liet lUb VU LI UC i x 1 J j j tt t-\ j i i i vesting Ossowietsi n A-men*a een voorstel doen dat Oostenrijk Hongarije en Duitschland volkomen overeenigbaar is met de volkomen afgesloten zijn van de Ame- w^artligheid der Unie als groote cfiogend- rikaansche markt, trok van het begin Uit Petrograd wordt gemeld dat de heid. Want zoo zeggen die bladen af de aandacht der keizerlijke en ko- Doema voor het eerst zal bijeenkomen waar komt dat Duitsche voorstel ninklijke regeering. Wanneer ook de op den dag van de verjaring van de van vrijdom voor bepaald aangewezen keizerlijke en koninklijke regeering er oorlogsverklaring. Een van de eerste Amerikaansche, neutrale of zelfs Engel- van overtuigd is, dat de houding, welke wetsvoorstellen zal zijn een grondwet sche schepen, anders op neer dan een de bondsregeering in deze aangelegen voor Polen, die door de Russisch-Pool- volkomen onder contróle brengen van heid aanneemt, geen ander doel heeft sche commissie in het begin van Au- het Amerikaansche reizigersverkeer dan het bewaren van de striktste neu- gustus aan den Tsaar zal worden aan- onder Duitsch oppertoezicht? „Kortom traliteit en zich letterlijk te houden aan geboden. ZOo schrijft de „Figaro" Duitsch- de bepalingen der internationale ver- land wil wel zoo vriendelijk wezen om dragen, komt toch de vraag naar voren, De „Times" vertelt uit Zwitserland geen Amerikaansche passagiersschepen of de verhoudingen, in den loop van te hebben vernomen, dat een commissie in den grond te boren, als Amerika den oorlog, onafhankelijk van den wil van bankiers erop aangedrongen had, zoo goed wil zijn om er geen een te der bondsregeering niet zoodanig zijn Keizer W ilhelm te spreken om hem te laten loopen zonder voorafgaande goed- geworden, dat zij met de bedoelingen wijzen op de financieele moeilijkheden keuring van den Kaiser. Dat Duitsch- van het kabinet te Washington in te- van den toestand en op het ernstige land de belachelijkheid niet voelt van genstelling zijn. gevaar, dat de voortzetting van den stellen van zulke eischen is buiten- Wordt echter de vraag in bevestigen- oorlog gedurende den komenden winter gswoon. Maar dat het een oogenblik den zin beantwoord, en dit kan, vol- met zich zou sleepen. denkt, dat de groote republiek dit voor- gens de meening der keizerlijk konink- Naar beweerd wordt moeten zij ver- stel zal aannemen, zou nog ongeloof- lijk© regeering, niet aan twijfel onder- klaard hebben, dat Duitschland's po- lij leer zijn, als men de Duitsche men- hevig zijn, dan spruit daaruit vanzelf sitie moeilijk genoeg zou zijn wanneer taliteit, zooals de Kultur die gemaakt de vraag voort, of het niet mogelijk, heeft, niet kende." 1 ja, zelfs noodzakelijk is, dat er maat Plaateeiyk Yieuws, er op het oogenblik vrede werd geslo ten en de geallieerden zelfs een schade vergoeding zouden betalenzou de oorlog echter nog een winter duren, dan zou dit de financieele ondergang van Duitschland beteekenan. De Keizer moet hun toen geantwoord hebben, dat de oorlog in October ge ëindigd zal zijn. Van Duitsche zijde wordt gemeld: Volgens de Atheensche bladen werken de geallieerden koortsachtig aan de voorbereiding van een gecombineerden aanval tegen de Dardanellen. Van Malta zijn de gerepareerde oorlogssche pen teruggekeerd. Nieuwe Engelsche en Fransche ver sterkingen, zoomede transporten met zwaar Britsch geschut en kolossale hoe veelheden ammunitie, zijn aangekomen. Deze nieuwe aanval moet nog vóór het einde van Juli plaats vinden. Een alles verwoestende boschbrand woedt sinds Woensdag der vorige week in de Lausitz (koninkrijk Saksen). Geheele landstreken zijn door de be volking ontruimd. Meer dan 2000 sol daten en honderden krijgsgevangenen helpen aan het blusschen. De uitge strektheid, die reeds totaal vernield is, heeft een lengte van meer dan 6 en een breedte van 5 KM. De mooie kloosterwouden zijn geheel afgebrand. De aangrenzende koninklijke bosschen leden tot nog toe weinig schade. Voor een waarde van ettelijke milloenen marken is reeds in de vlammen opge gaan. Over tientallen van jaren, wanneer de herinnering aan den huidigen oor log "verflauwt, dan zullen we in de kranten, in de rubriek „varia" een iu- terressant bericht lezen over de groot ste cheque ter wereld. Natuurlijk zal zal men zeggen is dat weer uit den tijd van den oorlog, toen alles gewel dig en onovertrefbaar was. Die bewuste cheque werd onlangs door de Engel sche Regeering gezonden naar de Bethlehem-Staai-Cq ter betaling van de verschillende vorderingen, die deze firma op Engeland had loopen voor geleverd oorlogsmateriaal. De cheque vertegenwoordigde de waarde 40 mil- lioen. ik wist, wat het was, maar ik durf het haar niet te vragen." „Het is goed, Truitje, gij kunt gaan; maar als juffrouw Vermeieren terugkomt, zeg haar dan niet, dat wij over haar ge sproken hebben." En hij bleef alleen en verzonk in diep gepeins. Hoe goed herinnerde hij zich nog den dag waarop het tengere blonde meisje tot hem gekomen was om zijne hulp in roepenHet was hem als zag hij nog hare groote, zachte oogen vol kinderlijke ver eering op hem gevestigd. Hij had haar daarna zoo goed als vergeten, geheel en al verdiept als hij was in zijn eigen geluks- droom en haar eerst weer tot zich zien komen, zoodra een onherstelbare ramp over hem was nedergedaald. Ook toen had hij niet verder over hare vriendschap nage dacht rals over een zeer verklaarbare daad van erkentelijkheid. Nu eerst leerde hij den vollen omvang harer toewijding kennen. Hoel zij die reeds hardnekkig moest voort- arbeiden voor haar dagelijksch brood, zij had tijd en moed gevonden zijn werk af te maken en daarvoor niet eenmaal een woord van dank verlangd. Hij dankte haar de betrekkelijke weelde, waarin hij de laatste maanden had doorgebracht en nooit had zij zich tegenover hem verraden. Steeds was zij even stil en bescheiden binnenge treden, had zij een zijner geliefkoosde boeken oggenomèn en hem voorgelezen, zonder zelfs ook maar te veronderstellen, dat haar gesprek hem aangenaam kon zijn 1 Door welk een zachten, hemelschen gloed werd hare houding niet plotseling besche nen, nu hij aan dat alles dacht! Hoezeer verlangde hij thans niet naar hare komst, regelen genomen worden, die er op be rekend zijn, om aan den bondsregee- De Italiaansche generaal Porre, onder- ring tegenover de beide oorlogvoerende chef van den Italiaanschen generalen partijen een zuiver gelijkwaardige hou- staf, is te Parijs aangekomen. Generaal ding aan te nemen, volkomen tegemoet Porre bezocht ook aan het front gene- te komen. raai Joffre en de Italiaansche bladen De keizerlijke en koninklijke regee- kennen aan de missie van Porre groote ring aarzelt niet, ook deze vraag be- beteekenis toe. Zonder dit positief te vestigend te beantwoorden. Volgens alle beweren, blijkt uit de verschillende autoriteiten op het gebied van volken artikelen toch duidelijk, dat hij de op- recht, die zich speciaal bezig houden dracht heeft, om te spreken over het met het betreffende vraagpunt mag een zenden van Italiaansche troepen naar neutrale regeering den handel met oor- het Fransche front. Zij wijzen er op, logscontrabande niet ongehinderd toe dat zijn bezoek aan Frankrijk samen- laten, wanneer die handel zulk een valt met de conferentie der Engelsche vorm of zulke afmetingen aanneemt, en Fransche ministers, welke zeker niet dat de neutraliteit van het land daar- alleen politieke, doch ook militaire be- onder gaat lijden. teekenis had, aangezien ook Joffre en j u u- a 1 Deze nota heeft in Amerika groote brench aan de besprekingen deelnamen. K verwondering gewekt, terwijl men er zich mee vermaakt. In de „Guerre Sociale" trekt Gustave j De nota zegt volkomen de waarheid Hervé het in twijfel of president Wil- als zij klagend opmerkt, dat terwijl de son het juiste antwoord op de Duitsche handel in oorlogsmateriaal tusschen de nota zal kunnen geven, daar het Ame- Vereenigde Staten en Engeland met rikaanschQ volk niet eensgezind is. zijn bondgenooten reeds geruimen tijd Afgescheiden vau de 15 millioen gedreven wordt, Duitschland en Oos- Duitschers, zegt Hervé, zijn er in Ame- tenrijk volkomen zijn afgesneden. De rika verscheidene millioenen Ieren, die reden hiervan ligt voor de hand. In Engeland haten, omdat het hen mis- weerwil van de Duitsche snoeverij blijft handeld en uit hun geboorteland ver- het feit bestaan, dat geen Duitsch schip dreven heeftverscheidene millioenen zich buiten de territoriale wateren durft Polen, die de Russen nog sterker haten vertoonen. en verafschuwen en absoluut geen ver-1 De klacht dat Engeland oorlogsma- trouwen stellen in de beloften van den teriaal ontvangt, terwijl Duitschland Grootvorst met betrekking tot de auto- niets krijgt, en dat dus de neutraliteit nomie; 2 millioen Joden, waarvan de geschonden wordt, houdt geen steek, helft te New-York woont en grooten Amerikais volkomen bereid om Duitsch- invloed heeft, die ondanks hun syuapa- land te voorzien van alles wat het thieën voor Frankrijk, uit haat tegen wenscht, mits het schepen zendt om de Russische regeering, die aan 6 mil- de goederen te halen of bescherming lioen geloofsgenooten rechtsgelijkheid verleent aan de schepen die ze ver- onthoudt, gemeene zaak maken met de voeren. Duitsch-Amerikanen. j De Amerikaansche markten zijn open voor alle bezoekers en ze te sluiten i r, i z°u een neutraliteits-breuk ten gunste Een correspondent van het „Berl. vaa Dnitechland zijn, lagebl. verneemt uit de beste bronJ dat de Russen hun Rumeensche grenzen j Een Hd ,an de Griekscll9 Kamer die haas ig versterken, benige duizenden dezer dag9n in Zwitserland is aauge- Russische arbeiders leggen er loop- ko £eef, v0, de KöluisJhe graven en draadversperringen aan, even- Zeitu verklaart? dat hij een iui ,en- wijdig aan de Russische grens. ging van Griekenland in den oorlog w0 aan de zijde van de Entente thans als ondoenlijk beschouwt. De openbare meening is dermate omgeslagen dat De Oostenrijksche minister van bui- zelfs de meerderheid van Venizelos daar tenlandsche zaken richtte aan den ge- niets aan kan doen. Op een gedeelte van de grens dag en nacht gewerkt. om haar voor hare goedheid te zegenen! Hij meende haar reeds weer te zien, het sneeuwblanke gelaat door de goudgele lok ken omgolfd, den blik schuchter neerge slagen, eene zachte trilling om den schoo- nen mond. O! hoe bekoorlijk kwam zij hem niet voor! Zij geleek op het ideaal zijner jongelingsdroomen. Haar en haar alleen had hij in vroegere jaren op zijn pad behooren te onmoeten; maar het lot had het niet gewild, zij was in dat tijdperk nog slechts een kind, terwijl het nu te laat was. Al had zij den kunstenaar ook wel licht eenmaal als een heilige vereerd, als mensch was hij gestorven, den dag waarop hem het licht ontnomen werd. Elise had het hem op gruwzaam duidelijke wijze be wezen; het gevoel, dat dit jonge meisje tot hem dreef, kon ook nog slechts mede lijden zijn, eene barmhartigheid, rein als die van Gods engelen en zoo hoog boven het stof verheven, dat zij degeen, die er het voorwerp van was, onmogelijk krenken kon. Dien avond zocht zij hem weder, na afloop harer lessen, op, en wilde andermaal be ginnen voor te lezen; maar hij riep haar aan zijne zijde en hield haar hand in de zijne vast. „Gij hebt mij voor het eerst nieuwsgierig gemaakt, naar wat de wereld van mijn eigen taak zou zeggen" sprak hij, terwijl er een traan langs zijne wangen daalde: „Laat mij u danken voor wat gij voor mij gedaan hebt, al ben ik ook blij, dat gij niet op nieuw kunt beginnen." Zij had hem eerst vol ontzetting aange zien maar nu zij bemerkte dat hij niet boos was, vervulde eene groote vreugde haar hart. „Gij vergeeft het mij dus stamelde zij. „Het u vergeven? Vraag liever, of ik u niet zegen voor uw daad. Maar ziet gij, kind, gij moet u niet verder om mijn lot bekommeren. Het zal alles wel terecht ko men met mij. 01 heel goed. Truitje heelt heden reeds naar eene kleiner woning om gezien, en als er moeielijke tijden mochten aanbreken, dan heb ik nog "altijd eenige stukken van groote meesters, die ik zonder al te veel leed van de hand kan doen, nu ik ze niet meer zien kan. Een ding echter wilde ik u vragen: kom hier dikwijls te rug, ik durf er wel om smeeken, nu ik weet hoeveel gij voor mij over hebt gehad, en als gij hier zijt zooals nu, is het mij alsof mijne jeugd tot mij wederkeerde,als waren wij beiden nog in de lente des levens, en als ware al wat sedert gebeurde slechts een booze droom." „Dus verveelt het u waarlijk niet als ik hier kom vroeg zij snel. „Mij vervelen? Uw bezoeken zijn nog mijn eenige zonnestraal." O 1" sprak zij beschroomd„dan zou ik u bijna iets durven vragen." „Spreek gerust." t „Ik heb u de geschiedenis vanSofonisba Auguisciola voorgelezen. Herinnert gij u wat hare lessen voor van Dijck waren, hoe hij aan hare wenken alleen zijne grootheid verschuldigd was? 01 mijnheer, zoo gij mijn meester wildet zijn, ik ben verzekerd dat ook ik eenmaal iets goeds zou voort brengen." Zij had geen beter middel kunnen vinden om hem aan zijne wanhoop te ontrukken. Met hart en ziel legde hij er zich op toe, haar al de geheimen zijner kunst mede te Heusden, 17 Juli. Dinsdagmorgen kregen we bezoek van de afdeeling Utrechts Studentencorps, die als vrijwillige landstorm voor eene maand te Tilburg is gedetacheerd. Zoo'n afdeeling gewapende Landstorm op de fiets, voorafgegaan door een hoornblazer, bracht direct alle nieuwsgierigen op de been. Er werd op de Vischmarkt halt ge houden, warrna de studenten zich door de stad verspreidden, om een uur later langs een anderen weg terug te keeren. Zekere de L., alhier geboortig, die veel in het buitenland reist en wiens adres onbekend was, kwam op het Stadhuis om een pas voor zijn broer. Aldaar werd hem medegedeeld, dat hij dienstplichtig was en zich onmiddellijk moest melden. Beneden-Langstraat. De kersenoogst was dit jaar vrij goed te noemen. De opbrengst beliep 15 a 16 cent per halve k.g. na plukking. Zwarte bessen gelden nog 20 a 23 cent per k.g. en roode bessen 14 a 15 cent per k.g. De bessenoogst valt over het geheel mede. 's-O ra vemoer. Deze week zijn de laatste Belgische vluchtelingen, die in deze gemeente voor 's Rijks rekening verzorgd werden, vertrokken. Deze Belgen wisten geene dankbaarheid genoeg te betuigen voor de hier genoten hulp en offervaardigheid. Genderen. Tot predikant bij de Geref. Kerk alhier is beroepen de heer Bosch, cand. tot den H. Dienst te Almkerk. In de vergadering, gehouden 14 Juli j.l. van de nfdeeling ,,'t Land van Heusden en Altena" van de Pomologische vereeni- ging, werd tot bestuurslid herkozen de heer C. J. Branderhorst alhier. Herpt. De veehouder J. de Wilt, verkocht een kalfbeest voor f 400,en de heer J. C. van Bokhoven een dito voor f 460,—. De handel in aardappelen is leven dig. Men betaalt voor de z.g. blauwpitjes f 4,50 en hooger per H.L. Kaatsheuvel- Men schijnt het de laatste weken op de tuinen te Loonschen- dijk gemunt te hebben. Meermalen worden in deze dan weer in geene tuinvruchten ontvreemd. Totnogtoe geen spoor van da- der(s). Een verscherpt politie-toezicht en een wakend oog, vooral des nachts, zou hier niet misplaatst zijn. Het sloopen der oude R. K. kerk in onze gemeente is gegund aan denhoogsten inschrijver De Wit uit Drunen, voor 1 2800. Nieuwend{jk- Door den bouw kundige C. de Later, werd Zaterdag voor rekening van den heer A. Lagrouw, aan besteed het bouwen van een boerensteliing. Ingeleverd werden 11 biljetten, waarvan C. Bakker te Werkendam de minste inschrij ver was, aan wien het werk is gegund voor f 5700.—. De jongeheer M. Ottevanger, leerling der chr. school alhier, heeft met gunstig gevolg toelatingsexamen voor de H. B. S. te Gorinchem afgelegd. Mederhemert. Aan den gewezen postbode P. Smits is een pensioen verleend vgn f 317,per jaar. Moge hij er nog jaren van genieten. De gulden tijd is thans voor de boeren aangebroken. Duitschland koopt de aardappelen op tegen f 4,60 per H.L. aan het station Hedel te leveren. Er komen handen te kort om ze op tijd afgeleverd te krijgen. Oudheusdeii- Of het fruit duur zal wordenNaar we vernemen heeft de heer Chr. Sprengers zijn geheelen boom gaard fruit verkocht aan den koopman S. te Gemlerea voor niet minder dan f 3300, Raamsdonk. De timmerman H. Snoek kreeg een beitel in den voet, dien dr. Smits moest verbinden. Donderdag arriveerde alhier de nieuwe brandspuit, geheel volgens de eischen des tijds ingericht. Vrijdag is ze beproefd. Van den heer C. Michaëls te Vrij- hoeven-Capelle, heeft de firma P. H. Kom- mers aangenomen het maken der beton werken aan de Rijksdagnormaalschool te Waalwijk. deelen, en Hélèoe woekerde zoodanig met zijne wenken, dat zij haar werk spoedig opgang zag maken en telkens nieuwe stuk ken verkocht. Een ieder wilde les van haar hebben, maar behalve aan hare eerste leer lingen, vroeg zij zulke hooge prijzen, dat zij den noodigen tijd tot schilderen over hield. Paul Heilberg maakte zich ondertusschen steeds ongerust over het geld, dat niet op hield in zijne kas te vloeien. De oude Truitje had reeds moeten verzinnen, dat zij zelve spaarpenningen bezeten had en die thans voor beider onderhoud besteedde; maar begrijpend dat ook daaraan een einde moest komen, dwong hij haar op zekeren dag de waarheid te zeggen, onder bedrei ging anders van haar te moeten scheiden. „En ik begrijp niet, dat gij het al niet lang geraden hebt!" riep zij uit: „het is immers de juffrouw, altijd de juffrouw!" „Helene?" mompelde de schilder, „dat is niet mogelijk, zij bezit zelve niets." „Neen, maar zij werkt d ig en nacht voor u, het lieve kind, en als die fraaie barones u nog niet altijd door het hoofd speelde, dan had gij al lang begrepen, dat alleen zij u gelukkig zou kunnen maken. Zoo zijn de mannen, zij treden een engel van liefde voorbij om voort te blijven treuren over een duivelin." Hare verontwaardiging had haar heel den eerbied uit het oog doen verliezen, nien zij haar meester anders onverander lijk betoonde, maar hij dacbt er niet aan haar dat ten kwade te duiden. Hij was zeer bleek geworden en zeide eenvoudig „Ik wensch alleen te zijn." Toen Helena voor het eerst weder tyj Op de te Almkerk gehouden keuring van stamboekmerries, type tuigpaard, wer den o.a. goedgekeurd: Van den heer Johs. Knaap 2 merries; van den heer P. Knaap 1 merrievan de Kinderen Boons 1 merrie van den heer C. F. Kommers 2 merries. De te Zevenbergen te houden keuring van heden wordt op 24 Juli a.s. te Klun- dert gehouden, wegens besmettelijke borst ziekte onder de militaire paarden te Ze venbergen. Door de fok- en controlevereeniging is besloten, om Maandag a.s. des voormid dags om 9,30 uur een lokale keuring van lokvee te houden, in de Schansstraat al hier. De heeren Struif te Breda, Van I'oppel te Gilze en J. Vos Azn. te Roosendaal, zul len als Keurmeesters fangeeren. Sprang;. De gehouden collecte tot instandhouding der Chr. Prot. militaire tehuizen, heeft j .l. Zondag bij de Ned. Herv. kerk alhier f 14,57 opgebracht. Veen- Terwijl de 10-jarige S. zich vermaakte op het hek nabij de school, had hij het ongeluk te vallen en zich zoodanig aan zijn arm te bezeeren, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Sturgeriyke Stand. Heusden, van 613 Juli. Geboren: Mina Aria, d. v. S. A. den Engelse en N. Blom; Willem Frede- rik, z. v. G. van Everdingen en A. Termeulen. Kechtzakeu. Kantongerecht Heusden. Uitspraken van 15 Juli 1915. Vee laten loopen op een anders land: H. V. te Meeuwen, f 6 of 3 d. Loopen in hooiland: P. B. te Dru nen, f 3 of 2 d. Loopen in weiland: G. v. d. W. te Werkendam, f 3 of 2 d. Dragen van militaire kleeding, zon der vergunning van den bevelvoeren den officier: M. L. te Dussen, f 10 of 5 d. Overtr. der Pol. verord. van Dussen: L. v. d. P. te Hank, f 10 of4d.;A. R. v. d. P. te Dussen, f 5 of 2 d. Rijwiel zonder licht: A. R. v. d. P. te Dussen, f 6 of 3 d.IJ. M. S. te Woudrichem, H. C. te Andel, L. O. te id., A. v. A. Gz. te.Nieuwendijk, J. H. van G. te Almkerk, ieder f 4 of 2 d.; K. V. te Veen en J. D. B. te Werken dam, ieder f 3 of 1 week t. s. Voertuig zonder licht: B. W. B. te Almkerk, f 4 of 2 d. Openb. dronkenschap: G. van O. te Heusden, (3e herhaling), 3 w. h.W. V. te id., (2e herhaling), 2 w. h.W. V. te id., 2 w. h. Overtr. jachtwet: J. L. te Elshout, f 8 of 4 d. (wildstrik verb, verkl. en vern. bevolen. Opposant van een vonnis van 8 Juni 1915, voor overtr. drankwet: F. A. v. D. te Heusden, vonnis bekrachtigd. Opposant van een vonnis van 3 Juni 1915, voor overtr. visscherij wetA. V. Jzi te Veen, vonnis bekrachtigd. Binnenland. Een waardig antwoord. Ouder dit opschrift schrijft de „N. R. Ct.": In overeenstemming met de waardig heid en de voorname rust, die het op treden der Nederlandsche Regeering in het afgeloopen jaar hebben gekenmerkt, en haar het volle vertrouwen van het het geheele volk hebben doen verwer ven is het antwoord, op het voorloopig verslag over het het ontwerp Landstorm wet uitgebracht. De door enkele groepen der Kamer zoo gevreesde legeruitbreiding komt ten slotte neer op de vormiug van „onderdeelen, die zich met verlof be vinden"; van een geoefende, tot orga- hem kwam, vroeg hij, terwijl hij vóórhaar bleef staan „Zeg mij of het waar is. dat gij niet lang geleden een rijk huwelijk hebt afge slagen. Laat mij uw gelaat betasten, om uwe uitdrukking bij het antwoord te weten." „Ja, het is waar," sprak zij zacht. „Wanneer was dat, Helena?" „Verleden jaar, kort na het ongeluk dat u trof." „En hebt gij het nooit betreurd?" „Nooit. Ik weigerde zijn aanzoek ander maal, eenige weken geleden." „Hebt gij dan een ander lief? Antwoord mij oprecht." Zij boog sprakeloos het hoofd, maar zijne hand rustte op hare lokken, hij gevoelde dat dus. „En is die ander arm, heel arm?" „Ja, maar dat is het niet, wat ons van elkander scheidt, want ik verditn genoeg voor ons beiden." „Wat is het dan „Hij heeft mij niet lief, en dat is ook heel natuurlijk, het kan niet anders." Paul trok haar dicht tot zich en fluis terde aan haar oor: „Zoo ik u het tegendeel zeide, zoudt gij mij dan gelooven?" En zijne lippen zochten en vonden de hare. In zijn blindheid had hij het zachte licht op aarde weergevonden. Eenige dagen later aten beiden bij de familie van Woensdrecht' en toonde Mark haar met een weemoedigen glimlach de beide eerste stukjes, die een onbekende van haar had opgekocht. EINDE.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2