ter. De Italianen zijn gaan meedoen zij zijn frisch. Meer zullen er volgen. De Duitschers hebben zich misrekend in het Frankrijk waarmee zij te doen hebben. Zij hebben nooit begrepen wat dat Frankrijk in bondgenootschap met Engeland zon kunnen doen. Maar is het bevreemdend, dat wij niet van den eersten dag even 3terk waren als de Duitschers? Die menschen hebben zich veertig jaar lang voorbereid. Wij had den onze militaire toebereidselen al vechtende weg uit te breiden, te im- proviseeren ten deele." De Deutsche Tageszeitung maakt eenige aanteekeningen omtrent het in- tervieuw. Naar aanleiding van Churchill's ver klaring dat Engeland nimmer oorlog zal voeren tegen Nederland, daar het hierdoor het beginsel waarom hot den oorlog begon, de bescherming van de kleine staten, zou verzaken, zegt de Tageszeitung dat de befaamde verdedi ger van Antwerpen hier de zaak niet juist heeft voorgesteld. De reden waar om Engeland geen troepentransporten overbracht om Antwerpen te verdedi gen, was dat de vestingwerken aan de monding van de Schelde en de sterke militaire weermacht van Nederland tegen elke poging van Engeland om Nederlands onzijdigheid te schenden, zouden te keer gaan. Churchill zegt de Tageszeitung verder heeft nagelaten te wijzen op den druk, dien Engeland sedert het begin van den oorlog op Nederland heeft uitgeoefend. Zijn bewering dat Engeland voor Belgie's onzijdigheid vecht, veronderstelt dat Nederland de laatste maanden heeft geslapen. Zelfs Churchill's collega's in het kabinet geven toe dat Engeland den oorlog is begonnen om Duitschland te vernieti gen en de wereldheerschappij te ver werven. De „redder van Antwerpen" heeft blijkbaar een ongelukkigen dag gehad. Anders zou hij niet zoo on handig en onlogisch hebben gerede neerd. Financial News" zegt dat Vrijdag avond laat in Citykringen, die in nau we aanraking met Duitsche nieuws- bureaux staan, bekend werd dat Duitsch land pogingen doet om vredesvoorstel len aan de verbondenen te doen toe komen door middel van de Amerikaan- sche Regeering. Bijzonderheden over die voorstellen zijn niet bekend, zoodat dit hericht met alle voorzichtigheid geaccepteerd moet worden. Wanneer echter Duitschland een eco nomische uitputting aangeeft als aan leiding voor het aanknoopen van onder handelingen, zijn deze geruchten moge lijk meer de ernstige aandacht waard dan andere dergelijke berichten. Naar uit de „Gazette des Ardennes" wordt overgenomen zijn de gezamenlijke verliezen der Franschen aan dooden, gewonden en gevangenen in de gevech ten bij Atrecht, volgens op beschikbare gronden berustende waarnemingen, te schatten in totaal op 78.300 man. De officieuse Indépendance Roumaine kenschetst de artikelen in de Duitsche pers, volgens de N. R. Ct., waarin on belemmerde doorvoer van wapentuig en munitie naar Turkije werd verlangd, als onnoodige inmenging. Roemenië heeft steeds zijn goeden wil getoond en zal dat ook voortaan doen, zoodat nie mand zich heeft te beklagen. Inmen ging van buiten wenscht het land niet, voor lof of blaam is het niet gevoelig en ongevraagde raadgevingen zijn over bodig* en zullen de regeering niet van den rechten weg afbrengen, Ten hoog- van bittere ontgoocheling merkbaar. Toen ik, als kind van nauwelijks zeventien jaar, ging de barones voort, dit slot betrad aan de zijde uws vaders, vond ik hier schitterende pracht en een leven vol vroolijkheid. Derenberg was sinds on heugelijde tijden wegens zijn gastvrijheid beroemd en uwe grootmama verstond de kunst ten volle, de honneurs eener adellijke familie waar te nemen. Zij was toenmaals wonderschoon, bijna even betooverend als op het portret in de familiezaal en hield hardstochtelijk veel van weelde en opschik. Jegens mij toonde zij zooveel goedheid, dat ik werkelijk geloofde een tweede moeder in haar gevonden te hebben. En toen ik u bezat, mijn dierbare kinderen, kende mijn geluk geen grenzen meer. Toen echter gebeurde het ontzettende onheil. Uw vader stierf plotseling en onverwachts. De oude procureur Hellwig werd mij als curator ter zijde gesteld en weldra bleek het in welk een berooiden toestand onze financiën verkeerden. Hypotheken, pandbrieven en onbetaalde rekeningen, veroorzaakten een onbeschrijflijke wanorde, en wel van dien aard, dat er zelfs nu nog, ondanks de be- moe ïngen van den ouden Hellwig, geen licht in dien chaos is doorgedrongen. Kom, mama, wind u niet op I Ik wist immers reeds lang, hoe arm wij waren, al dacht ik niet, dat het zoo erg was! Houd maar goeden moedGrootmama heeft mij nog kort geleden medegedeeld, dat ons een rijke erfenis te wachten staat van tante Stontheim. Grootma wenscht, dat ik onze tante, alvorens naar mijn garnizoen terug te keeren, een bezoek zal brengen. Daar heb ik niets tegen, mijn jongen, en wensch van harte, dat grootmama zich in hare verwachtingen niet teleurgesteld zal zien. Doch vergeet niet, dat deDerenbergs uit Koningsburg evenveel recht op de erfe nis hebben als vrij. Je weet wel, Army, ste zouden ze het tegengestelde van hetgeen er mee werd bedoeld,jbereiken, daar de openbare meening er door wordt geprikkeld tot polemiek. Minister Asquith heeft in het Engel- sche Lagerhuis meegedeeld dat het totale aantal der Engelsche verliezen, aan de Dardarsellen door de troepen van leger en vloot geleden, bedraagt: 8084 offi cieren en manschappen gedood, 26,814 gewond, 7536 vermist. De „Manch. Guardian" meldt, dat generaal Botha met de Zuid Afrikaan- sche troepen, waarover reeds vroeger sprake is geweest, zou overkomen naar Engeland, wellicht om practisch een bevel aan het front op zich te nemen. De staking van de 200.000 mijnwer kers in de kolenmijnen van Zuid-Wales duurt voort. Het bestuur van den mijn- werkersbond heeft, aan de Times wordt gemeld, een nieuw voorstel aan de re geering gedaan, er daarbij op wijzende, dat het gebonden was aan het besluit dat de staking zou voortduren totdat de oorspronkelijke eischen van de mijn werkers zijn ingewilligd. Het nieuwe voorstel van het bestuur van den bond is nuinwilliging van die oude eischen, opdat de arbeiders aan het werken kunnen gaan, en daarna zouden die eischen voorstel aan arbi trage onderworpen worden. Het bestuur kon natuurlijk van te voren niet zeg gen of de arbeiders onder deze voor waarden aan het werk zouden gaan, en ook niet of zij de uitspraak van den scheidsrechter zouden aanvaarden, hoe wel het bestuur zijn invloed tot het uiterste zou aanwenden. De berichtgever van de Times merkt op, dat, hoe men ook over de eischen van de mijnwerkers mag denken, men bedenken moet, dat ze langer dan drie maanden aan het onderhandelen zijn geweest, en dat ze, ondanks de botte verklaring der mijneigenaars, dat ze geen enkelen eisch konden aanvaarden, nog veertien dagen na het verstrijken van de door hen gestelden termijn heb ben doorgewerkt in de hoop op een schikking. Het aantal personen die zich in En geland als vrijwillig muniiiemakers heb ben laten inschrijven, had Zaterdag avond het aantal van 96.000 bereikt. Op aanvraag der Belgische regeering heeft de Fransche regeering besloten alle Belgen, di e dienst doen in het Vreemdelingen-legioen en schriftelijk aanvragen onmiddelijk dienst te nemen in het Belgische leger, vrij te stellen. De belanghebbenden zullen naar het Belgische front gezonden worden. Die genen onder hen die deserteurs zijn van het Belgische leger, zullen niet voor den krijgsraad gedaagd worden, en zullen met mildheid behandeld, in dien zij zich moedig gedragen in het gevecht. Duits he bladen vernemen uit Ko penhagen dat te Riga alle fabrieken, die voor den staat werken, gesloten en ontruimd zijn. De machines en de werk lieden zijn naar Moskou overgebracht. Plaatselijk Nieuws. Heusden, 21 Juli. Nu men allerwege opmerkt dat de prijzen van het fruit hoog zullen zijn, zullen be langhebbenden wel nota willen nemen van de groote fruitverkooping te Meeuwen op 6 Augustus a.s., zie de desbetreffende ad vertentie. kolonel Von Derenberg van het zestiende regiment. Zijn dochter kan dezelfde aan spraken doen gelden als jij en Nelly. Eensklaps werden de vleugeldeuren ge opend en de oude barones trad binnen. Ondanks haar zestigjarigen leeftijd ging de statige, gebiedende vrouw rechtop, het eenvoudig wollen kleed met dezelfde waar digheid dragende als voorheen haar zijden kostuum.Uit hare geheele verschijningsprak de trots eener aristocrate. Hoe oud geleek de ziekelijke schoondochter, naast deze in drukwekkende gestalte De jonge officier snelde haar tegemoet, nam haar een groot boek uit de hand en g-leidde haar naar den haard. Ook Nelly was opgestaan, terwijl de bleeke vrouw heimelijk de tranen uit haar oogenwischte en poogde te glimlachen- Waarover liep het gesprek? vroeg de oude barones. Ik hoorde zoo iets van „de zelfde rechten." Wij hadden het over de erfenis van tante Stontheim, antwoordde haar schoon dochter. Ik deelde als mijn meening mede, dat Blanka von Derenberg dezelfde aan spraken Blanka viel haar de oude barones in de rede. Dat roodharige, klierachtige schep sel Goddank heeft tante een te goeden smaak om tot zulk een dwaasheid over te gaan en bovendien weet ik, dat zij dien bluffenden kolonel en zijn burgerlijke En gelsche vrouw niet kan uitstaan. Neen, dat is weer een van die uitvindingen, waarvan jij, Cornelia, het geheim schijnt te bezitten en die tot niets anders dienen, dan om je zelf en anderen beangst te maken. Ik meende slechts, luidde het bedeesde antwoord op deze scherpe opmerking, dat wij niet stellig op deze erfenis mogen re kenen. Niets baart zooveel droefheid als een teleurgestelde hoop. Army is flink genoeg om die oude Op verschillende avonden, kan men, nabij de groote brug, verschillende per sonen in 8portcostuum zich zien oefenen in het uithoudingsvermogen, voor afstand- 1 oopenwaarvan eerdaags, naar we ver namen, een concours te Den Haag staat gehouden te worden. Dat gaat in geregelden draf over een afstand van 400 Meter, met en zonder hindernissen. Een kort persoon, we hoorden hem Bakker noemen, leek bizonder uit te munten. Ze deelden ons mede dat een hunner reeds een afstand van hier naar 's Bosch, ruim 15 Kilometer, in een uur tijds had afgelegd. Dat is een uithoudingsvermogen als zelden voorkomt. Werkendam. Maandag 1.1. kreeg de landbouwerszoon J. Baelde zittende op een hooiwagen zulk een klap van den pol- derboom, dat hij aan de gevolgen is over- leden. Aalburg. De jongeheer J. Zoon is geslaagd voor het toelatingsexamen voor de le klasse der Hoogere Burgerschool te Zalt-Bommel. Bommelerwaard. In den aard- appelhandel komt meer leven, de prijzen blijven hoog. Geladen wordt voor f 4.25 f 4.60 per H.L. Zijn de meesten bestemd voor Rotterdam en Gouda, ook menige waggon wordt voor Duitschland geladen. Beneden-Langstraat. Naar vette kalveren en varkens is goede vraag. Nuchtere kalveren en biggen worden steeds duur omgezet. Men besteedt voor vette kalveren 70 a 80 ets. per K.G., vette var kens 50 a 52 ets. per halve KG., nuchtere kalveren f18 a f25 per stuk, biggen f15 a f24 en zuiglammeren f 15 af 24. De handel in vleesch en vet gaat bijzonder. Capelle. Na een ongesteldheid van eenige dagen, overleed Zondag j.l., in den ouderdom van 57 jaren, onze geachte ge meentesecretaris, de WelEd. Heer M. A. Verhoeven. Ruim 26 jaren was hij Secretaris en ont vanger dezer gemeente en om zijn hulp vaardigheid algemeen geacht en bemind. Steeds stond hij voor een ieder, zoowel arm als rijk, klaar om hulp te verleenen of voorlichting te geven, als dit van hem werd gevraagd. Werken was zijn lust en leven en een ieder weet, wat hij daarmede heeft bereikt. Zijn administratie was tot in de kleinste bijzonderheden in orde. De Commissaris der Koningin in deze provincie liet dan ook niet na hem hiervoor zijn compliment te maken. Door het overlijden van onzen secretaris telt de gemeente-administiatie een der be kwaamste en ijverigste ambtenaren minder. De ingezetenen en in de eerste plaats het gemeentebestuur zullen dit verlies het meest gevoelen. Ook de zangvereeniging ,,'t Rozenknopje" zal het heengaan van haren beschermheer ten zeerste betreuren. Nog zoo kort geleden werd hem het „Hij leve lang" toegezongen. Helaas dit heeft niet zoo mogen zijn. De Voorzienigheid heeft het anders gewild. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand in deze gemeente is benoemd de Ed.A. heer C. H. L. V. Valter, burgem. dezer gemeente. Gcudercii. Terwijl het zoontje van P. C. W. Prinse alhier, bezig was met wat gras te snijden, kwam de hond van mej. B. naast hem zitten en likte hem de han den. Plotseling echter beet het dier toe op zoodanige wijze, dat de huid van het hoofd geheel losgescheurd werd en ook het oor ernstig beschadigd werd. Geneeskundige hulp die moest worden ingeroepen, was gelukkig spoedig ter plaatse. 's (iiraveineei'. Als een bewijs dat de grond in onze gemeente zich uit stekend leent voor tuinbouw, bijzonder ook voor platglas-cultuur, mag zeker wel die nen, dat in den tuin van den heer Voor- beytel, warmoezier alhier, vorige week on dermeer een meloen, z.g.n. „Karbonkel" werd geplukt aan een gewicht van 13 halve kilo's en in denzelfden tuin komkommers, z.g n. „Fonkerywene Improved Telegraph" tante voor zich in te nemen en het bij haar zoo aan te leggen, dat dit vorstelijk ver mogen hem ten deel valt. Wat bedoelt u daarmede, grootmama vroeg Army, de oude dame met zijn don kere oogen doordringend aanziende. U ver langt, hoop ik, toch niet dat ik, zooals men dat noemt, een erfenisjager zal worden? Ik zal haar beleefd bejegenen, doch kruipen kan ik niet. Wat zij mij uit eigen beweging niet geven wil, mag zij mijnentwege be houden Wie zou dat achter zulk een melkmuil gezocht hebben! riep de oude barones met een van toorn bevende stem uit. Denk je, Army, nu je sinds eenige dagen de cadet- tenrok voor een officiersjas hebt verwisseld, het recht te hebben de raadgevingen van je grootmoeder in den ^vind te slaan? Je bent nog te jong om in zulk een aangele genheid een eigen meening te hebben. Dio mio! Is het erfenisjagtn, wanneer men de toegenegenheid eener oude, eenzame bloed verwante tracht te winnen? Ja, Grootmama, klonk het vastbe raden antwoord. Het is erfenisjagen, wanneer men die toegenegenheid slechts zoekt te winnen ter wille van het geld! Dat wij echter in deze omstandighe den onmogelijk kunnen missen, viel hem de oude barones scherp in de rede. Da£ geef ik toe, grootmama. Doch vergeet niet, dat Blanka Alweer die Blanka! Is je dat meisje bijgeval bekend? Weet je, of dat ziekelijke schepsel inderdaad nog leeft? Het is ver schrikkelijk die kinderwijsheid, die mij sterk aan den catechiseermeester herinnert, te hooren uitkramenDoch jij, Cornelia, hebt je kinderen dien onzin ingeprent zon der te bedenken, wat daardoor kan ver loren gaan. Ik eisch dringend, Army dat je naar Stontheim gaat. Ik duld geen tegen spraak. Onmiddellijk wordt de brief Ter- werden gesneden aan de respectabele lengte van 59 centimeters. Beide reu zen variëteiten behooren tot de zeldzaamheden. Raamsdonk De heer J. N. van Dongen, slaagde Zaterdag te Breda voor het examen hoofdacts. Den geslaagde proficiat. Naar wij vernemen zal alhier eerlang een nieuw station gebouwd worden. De uitslag der keuring van fokvee was als volgt: StamboekregisterkoeienJ. H. Kamp, J. C. Schoenmakers, J. G. Knaap. J. J. Kamp, P. A. van Steenhoven, J. J. Kamp, A. C. Timmermans, J. J. Kamp en J. B. Schoenmakers, resp. 1ste, 2de, 3de, 4de, 5de en 6e prijs. Koeien en schotten met bekende melk- opbrengst P. A. van Steenhoven, L. J. Verschuren en D. Lankhuijzen S.zn., resp. lste, 2de en 3de prijs. Koeien zonder bekende melkopbrengst J. C. Schoenmakers, P. A. van Steenho ven, B, de Bont Az., J. J. Kamp, J. G. Knaap, J. H. Kamp, J. B. Schoenmakers en L. J. Verschuren, resp. lste, 2de, 3de, 4de, 4de, 5de, 5de en 6de prijs. Schotten zonder bekende melkopbrengst J. H. Kamp, J. C. Schoenmakers, J. G. Knaap, A. M. Zijlmaus, P. A. van Steen hoven en J. C. Schoenmakers, resp. lste, 2de, 3de, 4de, 5de en 5de prijs. Volbloed stierkalveren van de vereeni- gingstier „Gustaaf": J. C. Schoenmakers en A. C. Timmer mans 2de en 2de prijs. Volbloed vaarskalveren, afstammeude van „Gustaaf" B. de Bont Azn. en J. J. Kamp, resp. 2de en 2de prijs. Gisterenmiddag passeerde hier om 12,45 uur, op pl.m. 1200 M. hoogte een vliegmachine, in Zuid-Westelijke richting. *fc»Ieeuw|j k. Maandagmiddag maakte T. C. Jr., alhier, door ophanging een einde aan zijn leven. ^Waspik. In de op Vrijdag j.l. ge houden openbare raadsvergadering waren aanwezig tien leden; 1 vacature. Voorzitter P. N. Dekkers; secretaris B. v. Schijndel. Te 2 uur wordt de vergadering door den voorzitter geopend en verzocht hij den se cretaris voorlezing te doen der notulen van de vorige vergadering. Deze worden daarna onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is: 1. Mededeeling proces-verbaal van kas- opneming, gedaan bij den gemeenteont vanger. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Aanbieding verslag Volkshuisvesting. Alsvoor. 3. Aanbieding gemeenteverslag. Alsvoor. 4. Tijdelijke uitbreiding secretarieperso- neel. Besloten wordt een bedrag van f 40 per maand op de begrooting te brengen, teneinde daarvan een tijdelijk klerk ter secretarie te kunnen aanstellen en aan den tegenwoordigen ambtenaar eveneenseen ver hooging toe te kennen voor de meerdere werkzaamheden, die thans moeten wordeu verricht. 5. Kermis. Besloten wordt dit jaar de kermis niet te doen doorgaan. 6. Verhooging jaarwedde veldwachter C. Schoones. -Besloten wordt de jaarwedde van den veldwachter C. Schoones met f 50 te ver- hoogen. 7. Verhooging jaarwedde hoofd der school. Besloten wordt geene verhooging toe te staan. Aangezien daarna niets meer te behan delen is, wordt de vergadering gesloten. De heeren sociëteit, gevestigd bij den heer J. Teunen alhier, werd indertijd op gericht met 6 leden, doch telt thans reeds 28 leden. Naar wij vernemen, zal a.s. winter weder eene soirée worden georganiseerd. Naar verluidt zal de drijfriemenfa- briek van den heer Th. Haagen, eerlang aanmerkelijk worden vergroot. Dat zulks ook in 't belang onzer gemeente is, behoeft geen betoog. zonden, die je komst aankondigt. Het is goed, grootmama, ik zal gaan, verklaarde Army beleefd, doch uiterst koel. Zoodra u het wenscht. Meer dan ooit viel ^ditmaal de sprekende gelijkenis tusschen de oude dame en haar kleinzoon in het oog. Met bliksemende oogen en saamgeperste lippen stonden zij tegenover elkander. Nog heden middag, met de post van vijf uur, vertrek je, sprak de barones ge biedend. Daarop verliet zij het vertrek, zonder een antwoord af te wachten. Een pijnlijke stilte volgde. Verstrooid zette Army zich neder en bladerde in het groote boek, dat zijne grootmoeder had laten liggen. Hij hoorde niet, hoe zijne moeder hem zijn weerspannigheid verweet, doch wijdde al zijn aandacht aan den inhoud van het boek. Ziet eens, riep hij verrast uit, daar vind ik iets omtrent onze schoone Agnes Mathilda, wier portret boven in de familie zaal hangt. Luister eens, zusjelief, hoe in teressant „Op den dertigsten November Anno 1694, las hij voor, is op Derenberg, in den familie grafkelder, plechtig bijgezet het lijk van Vrouwe Agnes Mathilda, baronesse van en tot Derenberg, Schuttenvelde en Brauns- bach, geboren Vrij vrouwe van Krobitz, uit het stamhuis Trauen. Zij was eene fiere, hoogst begaafde, edele vrouw, de steun van haren gemaal, was slank en schoon van ge stalte en had rood haar, hetgeen eigenlijk geen goed teeken was, volgens de oude spreuk „Een roode vrouw en een rood paard, Kies hen nietze zijn weinig waard. Geef dus acht op de kleur van 't haar, Is dat rood, dan dreigt gevaar." Burgerlijke Stand. Heusden, van 1320 Juli. Geboren: Martina Jacoba, d. v. Mar- tinus Jacobus Bries en Maria Ditsel. Overleden: Cornelia Huberta Koek, 60 j., weduwe van Andries Doedeijns; Johannes van den Besselaar, 72 j. Werkendam, 916 Juli. Odertrouwe: T. H. Vink, 22 j en E. Biesheuvel, 22 j. Geboren: Helena, d. v. H. v. Waar- denberg en M. C. van HeijzenJan, z. v. J. C. Visser en E. Egas. Overleden: Joost de Kooter, 3 j. De Werken en Sleeuwijk, 216 Juli. Getrouwd: J. Verbagen, 43 j. met J. A. van Arkel, 38 j.; J. A. van de Werken, 28 j. met C. Pellikaan, 26 j. Geboren: Cornelia, d. v. W. de Jong en L. v. d. Stelt; Pieter, z. v. P. Bos en R. den HaanCorstiaan Albertus, z. v. P. van Breugel en M. van Breugel Gerrit Christiaan, z. v. G. C. Kreukniet en M. Holster; Teunis, z. v. J. M. Paans en A. A. Ritmeester. Overleden Dirk Boterblom, 3 j. Jan Marinus van Rosmalen, 1 maand. Almkerk, van 114 Juli. Getrouwd: Dirk de Ruijter, 23 j. met Adrina Donkersloot, 22 j, Geboren: Marinus, z. v. Corstiaan Roubos en A. v. DrunenAagtie, d. v. Arie Straver en Dingena van Ooster hout; Jobannis, z. v. Simon Dekker en Mijntje van Rijswijk; Heiltje, d. v. Jan Pruijsen en Maaike Hak. Binnenland. De „Batavier V" is uit Zeebrugge te Rotterdam gearriveerd. Het was juist vier maanden geleden dat het schip daarheen werd opgebracht. Na het uitvoerig verhaal destijds door den kapitein gegeven heeft zich niets bijzonders voorgedaan. De lading moest gelost en werd aan een onder zoek onderworpen, in afwachting van de beslissing werd het schip vastgehou den. De kapitein en bemanning keerde toen naar Nederland terug, totdat on geveer een week geleden bericht kwam dat de lading weer kon worden inge nomen en het schip vertrekken. Slechts een klein deel als contrabande be schouwd, werd achtergehouden. De kapitein en bemanning zijn toen naar Zeebrugge vertrokken om de lading weer in te laden en het schip te halen. Toen het tot vertrek gereed was werd het door een torpedoboot buiten de ha ven gebracht. De behandeling was, naar de kapi tein ons verzekerde, van het begin tot het einde correct. Zaterdag arriveerde te Oldenzaal bestemd voor uitvoer naar Duitschland, 846 levende schapen. Ze werden echter niet doorgelaten en zijn in een bij het station gelegen groote weide overge bracht. Naar uit Maastricht gemeld wordt, zijn de Duitschers thans bezig een groot gedeelte van de Zuid-Limburgsche grens met prikkeldraad, waar een electrische stroom doorloopt, af te rasteren. Het te Amsterdam verschijnende Volksblad is deze week namens den positiecommendant te IJmuiden in be slag genomen. Vroeger was reeds den militairen verboden het blad te ont vangen thans is de verspreiding van het blad te IJmuiden verboden, krach tens de Wet op den staat van beleg. „Deze edele vrouw echter was even deugd zaam als schoon en trouw aan haren gemaal. Een ridder, die voor haar van hartstocht gloeide, doch wiens liefde niet beantwoord werd, vond men stervende, badende in zijn bloed voor de deur van haar vertrek. Hij had zich zelf van het leven beroofd. God zij zijne ziel genadig! Van schrik werd zij door een hevige ziekte aangetast, zoodat men ook voor haar leven vreesde. Zij her stelde echter, doch heeft na dien tijd nim mer meer gelachen." Nu mamaatje, wat zegt u daarvan? riep Army opgewonden uit. Ik kan, wanneer ik haar portret aanzie, 't mij best begrijpen, dat iemand uit liefde tot haar zelfmoord pleegde. Ik wenschte, dat ik de schilderij mocht medenemen en in mijn kamer in de stad ophangen. Hij werd echter gestoord door het bin nentreden der oude Sanna, de trouwe die nares van zijn grootmama en evenals deze Italiaansche van geboorte. Mevrouw de barones wenscht op haar kamer te blijven theedrinken, sprak zij, en laat zich ook bij het avondeten verontschul digen. Mevrouw de barones heeft hooldpijn. De oude vrouw sloeg een onderzoekenden blik op het drietal, om te zien, welk een indruk hare woorden maakten. Zij wist, dat er weder een tooneeltje tusschen haar meesteres en de jonge barones was voor gevallen. De laatste echter scheen haar woorden niet gehoord te hebben. Zij bleef peinzende in het haardvuur staren en schrikte op, toen zij haar dochtertje hoorde antwoorden Wij betreuren dit ten zeerste, Sanna, en wenschen grootmama van harte beter schap. Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2