Het blijkt meer en meer dat de groote actie van de Duitschers en Oostenrijkers aan het Oostel. front een massale beweging van zeer groote be- teekeni3 is. Men heeft hier niet te doen met uitgebreide plaatselijke aanvallen, doch met een aanval over vrijwel het geheele front, van de Oostzee tot ver in het Zuiden, het is blijkbaar de ener gieke uitvoering van een groot en grootsch plan. Zoo geweldig is deze aanval, dat de talrijke Russische legerscharen over het algemeen den stoot niet kunnen weer staan en tot steeds verder terugtrekken worden genoopt. Om zich een beeld van de beteekenis dezer oorlogsgebeurtenis sen te vormen, volge men de feiten, zooals men die in de officieele berichten der verschillende partijen vermeld vindt, op etin goede kaart. Men zal dan zien, dat Warschau steeds nauwer wordt ingesloten, zoodat wellicht het bericht van den val dezer belangrijke stad niet lang meer op zich zal laten wachten. Buitendien rukken de Duitschers in het Noorden met kracht aan op Riga, een voorname Russisc e Oostzeehaven. Reeds werd Windau, eveneens aan de Oostzee, door hen bezet. Meer en meer trekken de Russen terug, over de Narew, en over het ge heele front tusschen Weichsel en Boeg. Het ziet er voor hen werkelijk weinig rooskleurig uit, maar de vraag is of zij zich wellicht spoedig zullen herstellen van de toegebrachte slagen en opnieuw stand zullen houden om daarna te trach ten het verloren terrein zooveel moge lijk te hernemen. Voorloopig is het echter nog niet zoover, en de groote verliezen der Rus sen, tienduizenden gevangenen en veel geschut, zijn weinig geschikt om bij hen den moed te doen herleven l In Bessarabië hebben de grondbezit ters bevel gekregen ten spoedigste den oogst binnen te halen en het graan naar het binnenland van Rusland te vervoeren. Een ritmeester vertelt in de Frank furter Zeitung" het volgende eigen aardige geval: Het had gedurende den nacht flink geonweerd en daar ik vrij van dienst was, maakte ik een kleine wandeling, waarbij ik voorbij een sol- datenkerkhof kwam, dat ongeveer 300 pas van mijn kwartier ligt. Onze brave dorpsgeestelijke zag ik naast een baar staan, waarop een zeer jong huzaar lag. Daarnaast stonden vier oude mannen vau den landstorm die ijverig een graf groeven, wat in den natten grond geen gemakkelijk werk was. Een kort gebed en de kluiten vielen neer op het lijk. Reeds wilden de mannen van den land storm weggaan, toen de geestelijke hun verzocht nog een graf te graven, daar hij niet altijd mannen daarvoor had. Alleen een van de vier bleef en ging aan het werk. Ik sprak nog even met hem en hoorde, dat hij uit Baden kwam en een kleine boer was meteen groote familie. De oudste jongen moest nu ook opkomen. Tenslotte was hij klaar en vol trots zag hij opzijn werk, waar voor de geestelijke hem hartelijk be dankte. Wie weet, zei hij bij het weg gaan, voor welk vroolijk jongmensch, ik oude kerel dit graf gegraven heb. Tegen deu middag kwam ik weer het kerkhof voorbij, toen ik zou gaan eten. Weer stonden daar eenige mannen van den landstorm met den geestelijke stil te bidden. Toen ik dichterbij kwam zag ik op de baar mijn landstorm man. Op den terugweg was hij door een granaat splinter getroffen. Hij had voor zich zelf het graf gegraven. Volgens bladen te Boekarest weigert Rusland vergoeding te geven voor de bij de onlusten in Moskou toegebrachte schade. Dientengevolge hebben te Mos kou 200 advocaten voor de benadeelden besloten de regeering in rechten aan te spreken. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat de secretaris van den bisschop van Gibral tar gevangen is genomen. Naar het heet zijn er stukken op hem gevonden, waar uit blijkt, dat hij met Duitschland in verbinding staat, en houdt men het er voor, dat hij tot een Duitschen spionne- dienst behoort. Volgens de laatste berichten is op de Italiaansche leening voor 1100 millioen lire geteekend. Het Berliner Tageblatt" spreekt te gen, dat de duitsche keizer gezegd heeft, dat de oorlog in October zal eindigen. Van andere officieele zijde wordt dit bericht, waaraan wij trouwens weinig geloof gehecht hadden, bevestigd. In het Engelsche Lagerhuis heeft de secretaris der admiraliteit, in antwoord op een vraag meegedeeld dat tot den 20en dezer 95 onzijdige schepen door Duitsche oorlogschepen of doormijnen zyn vernietigd. De (oficieuse) Romeinsche Tribuna zegt in een bespreking van generaal Porro's bezoek aan Frankrijk en diens overleg met den koning en Salandra, dat de verhouding van Italië tot Duitschland en Turkije binnenkort zal zijn opghelderd. „De samenwerking in militairen en politieken zin tusschen Italië en zijn bondgenooten moet thans als volkomen en innig worden beschouwd, zonder be perking of voorbehoud, ten einde den oorlog tegen den gemeenschappelijken vijand tot een goed einde te brengen." De „Times" wijst er op, dat de be weging, thans door Hindenburg onder nomen, een groote gelijkenis toont met den opmarsch der Fransche legers on der Napoleon in 1812. Voor de geallieerden is de gang van zaken in het Oosten allesbehalve aan genaam, want terwijl Duitschland iü vereeniging met Oostenrijk-Hongarije zijn vijanden daar danig klop geeft, slagen de Franschen en Engelschen in het Westen er niet in, de Duitschers daar terug te dringen. Wel hebben er partieele gevechten plaats, maar groote resultaten leveren die niet op. Men krijgt den indruk, dat de Duitschers zich in 't Westen voorshands tevreden stellen met het behoud van hun stel lingen, om intnsschen alle overige be schikbare krachten aan te wenden bij de verjaging der Russen. Slaagt dit laatste, dan staan ook in 't Westen zeker groote veranderingen voor de deur. Voor den verderen gang van zaken zal veel afhangen van de taaiheid en de trouw der Russen. Want al gaat het den centralen mogendheden voor het oogenblik in 't Oosten voor den wind, zoo meet men toch niet vergeten dat zij op een enorm uitgestrekt gebied tegenover een schier onuitputtelijk leger staan. Vooi' Engeland is 't, bij al de zorgen van 't oogenblik, een heele geruststel stelling, dat het arbeidsconflict in de steenkolenmijnen van Zuid-Wales is bijgelegd. De generaal-gouverneur van Brussel heeft het volgende besluit doen afkon digen Elke Belg tusschen de 16 en 40 jaar, die het waagt om zonder verlof Belgie te verlaten en elke Belg. die het waagt Belgie te verlaten om in den dienst van een staat te treden, die Duitsch land vijandig is, of van een onderne ming, waarvan verondersteld kan wor den, dat zij munitie voor de vijanden van Duitschland fabriceert, wordt ge straft met 6 jaar gevangenisstraf of een boete van 10 000 mark. Eenzelfde straf wordt opgelegd aan personen, die an deren helpen vluchten. Uit Geuève wordt aan den „Berliner Lokal Anzeiger" gemeld, dat men in de allernaaste omgeving van minister Del assé het aangekondigde dringende verzoek van Asquith om zekere neu trale staten te helpen, als een voorteeken van gewichtige veranderingen be schouwt, die in het noorden van Europa worden voorbereid. Omtrent den toestand aan het front wordt van Russische zijde gemeld Het aanvallend optreden der zeer aan zienlijke Duitsche troepenmachten in het zuiden en noorden tegen het Rus sische leger, roept een toestand in het leven, waarvan de ernst in Russische militaire kringen niet wordt miskend. Volgens de Roeski Invalid krijgt de algemeene slag aan het Russische front de beteeken is van een algemeenen slag voor den geheelen veldtocht, aangezien de Duitsche aanvoering heeft ingezien, dat Rusland de voornaamste tegenstan der is en er aan een ander front geen ernstige onderneming mogelijk is voor dat het Russische leger verslagen zal zijn. Andere militaire beoordeelaars wijzen op de vastheid van de tegenwoordige positie van het Russische leger. Het front tusschen Boeg en Weichsel is sedert de doorbraak van den vijand aanmerkelijk korter geworden. In plaats van 60 wersten is dat front nu 30 wersten lang. Totnogtoe zijn de zeer krachtige aanvallen op dit front afgeslagen. Alleen Krasnostaw, dat in tactisch opzicht geen waarde heeft, is in handen van den vijand gebleven. De weg naar Cholm is nog in de macht van de Russen. Vooral belangrijk is het succes van de Russen tusschen de Huczwa en de Boeg. De militaire beoordeelaars zeggen, dat de voorgeschoven stellingen slechts veilig zijn, als het rustig is op de flanken, terwijl aan het Russische front groote bedrijvigheid wordt ontwikkeld ook op de flanken. Dezelfde critici vestigen er de aan dacht op, dat de bewegingen van de vijandelij&e strijdkrachten in het Zuiden en Noorden steeds langzamer worden, terwijl de vijand zonder een strategisch succes te bereiken buitengewone ver liezen lijdt. Personen van erkend mili tair gezag meenen, dat de toestand van de Russen aan het Weichsel-front vrij gunstig is. Groote beteekenis hechten zij aan het succes der Russen bij het afslaan van de vijandelijke aanvallen op het front Wilkolaz-Bychawa. Na den val van Antwerpen en den uittocht der bevolking naar Nederland werd in October 1914 door de Deen- sche pers een begin gemaakt met het bijeenbrengen van gelden ten behoe ve van de Belgische vluchtelingen hier te lande. Die gelden werden door tusschenkomst van den consul generaal der Nederlandsche regeering overge maakt, terwijl in het algemeen de wijze van besteding ten bate der vluchtelin gen aan haar werd overgelaten. Men deelt thans mede dat het totaal der aan de Nederlandsche regeering overgemaakte bijdragen de som van f 442.086.13 bedraagt. Een bedrag van f 114.504.48 is op uitdrukkelijk verlan gen van de gevers bestemd geworden om door verschillende comités te wor den gebruikt voor de onmiddelijke on dersteuning van behoeftige Belgische vluchtelingen. Met het oog op de omstandigheid dat, voor zooverre de particuliere wel dadigheid hier te lande niet voldoende kan voorzien in de zorg voor de vluch telingen, de regeering toch den noo- digen financieelen steun verleent, werd het niet in het belang der Belgische uitgewekenen geacht de overige bijdra gen uit Denemarken op dezelfde wijze te doen gebruiken. Het overblijvende deel der giften ten bijdrage van f 328.581.65 besteedt de minister van binnenlandsche zaken door tusschen komst van de Centrale Commissie tot behartiging van de belangen van naar Nederland uitgeweken vluchtelingen voor werkverschaffing aan deze vluch telingen in verband met den weder opbouw van vernielde woningen in België. In de vluchtoorden worden thans door uitgeweken Belgische werklieden honderden verplaatsbare woningen ge bouwd, die bestemd zijn na deu oorlog naar België te worden overgebracht. Voorts wordt met dit geld ook voor de geestelijke belangen der vluchtelin gen zorg gedragen door het verschaffen van onderwijs. Bij de inspectie van een aantal re- cruten te München heeft de koning van Beieren Zondag j.l. weder een toe spraak gehouden, waarin hij o. m. het volgende zeide: „Weldra zal de oorlog, die het Duit sche rijk, Oostenrijk en Turkije tegen bijni de geheele wereld voeren, een jaar geduurd hebben. Wanneer men gelooft, dat onze kracht uitgeput is, dan vergist men zich. Integendeel, voortdurend worden nieuwe strijdkrach ten naar het front gezonden, en de kameraden, die zich daar reeds bevin den, zijn geenszins ontmoedigd. Zij branden van verlangen om weder tot het offensief over te gaan en zij, die aan den succesvollen veldtocht in het Oosten hebben deelgenomen, nopen er op nieuwe overwinningen te zullen behalen. Volgt het voorbeeld van uwe voor den vijand staande kameraden! Vlecht nieuwe kransen om de oude met roem overdekte vaandels I Als koning van Beieren is het mij steeds een groote vreugde de Beiersche troe pen te hooren prijzen. Gedurende mijn verblijf in Galicië heb ik kunnen con- stateeren, dat niet alleen bij de Duitsche, maar ook bij de Oostenrijksche troepen de naam van de Beieren een goeden klank had. Zoo moge het blijven I Doet steeds het uwe om dezen goeden naam te behouden I" Het geheele archief van de overheid te Riga, de geldvoorraden van de filialen van de Rijksbank en de gerechtelijke acten werden Dinsdag (20 Juli) naar Petrograd verzonden. Ook werd een aanvang gemaakt met de opruiming van de aldaar aanwezige voorraden van de intendance. Ambtenaren hebben op dracht ontvangen zich tot vertrek ge reed te houden. In de vorige week zijn meer dan 10.000 burgers uit Riga ge vlucht. Aan de noordwestelijke spoor wegen is de last gegeven te zorgen voor 19 treinen voor vluchtelingen daags. Wij lezen in de N. R. Ct.: In de Vossische Zeitung vertelt dr. Max Osborn van een bezoek aan de Hartmannsweilerkopf „De kapitein, die ons hier ontvangt en begeleidt, legt den vinger op den mond. Niet te hard spreken, op zijn hoogst fluisteren en zachtjes loopen, want wij zijn hier dicht bij de Franschen. Het is een dwaze toestand, zooals men misschien nergens anders op het oor logsterrein \indt. De top van den berg is een plateau van ongeveer 12 meter breedte, 5 meter daarvan, naar het Oosten en Noorden, hebben wij, 2 meter langs de helling naar het Zuiden en Westen hebben de Franschen, die dus ook kunnen beweren, dat zij aan den top zitten, al is het ook op het gedeelte, dat naar den kant van het gebergte ligt en niet op dat, hetwelk het terrein en de vlakte naar den Rijn toe be- heerscht. Er blijven dus 5 meter tusschenruimte over. Het is een vreeselijk geloer op elkaar. In sterk bevestigde en ver schanste rotsgangen ligt men tegenover elkaar. Zonder ophouden gaat de ver schrikkelijke strijd met handgranaten zyn gang. Waar men maar iets ver dachts hoort, vliegt een van deze moord- instrumenten over de smalle tusschen ruimte. Wij hooren ze ontploffen, nu eens rechts dan links, dan onder ons. Ook het infanterievuur is niet stil. Pang Daar valt een schot en mijn buurman rolt een kleine heete splinter van een stalen kogelmantel voor de voeten. Weer een schot, en mij stuiven een paar zandkorreltjes op den schouder. Dat is Emil, zegt de opgewekte onderofficier van de genie, die ons zooeven zijn werkplaats heeft laten zien. Wie is dat, Emil. vraag ik. Dat is de Fransche infanterist, die altijd op deze zandzak ken schiet. Naast hem staat August. Pas op, die begint ook. Tegel kertijd valt weer een schot. „Heb ik het u niet gezegd, het was August." Zoo leeft men hier al sedert maanden. Plaatselijk ilieuws. Heusden, 24 Juli. Dinsdagmorgen, ten elf ure passeerde al hier in Zuid-VV'estelijke richting een vlieg machine en Woensdagmorgen, circa 12 uur, kwam een vliegmachine uit het Zuiden, die nabij de stad ging dalen en nabij Doeveren neerstreek. Men zegt dat er een klein defect was. Toch steeg de vlieger binnen het kwar tier weer op en verdween in Noordelijke richting. Onze gemeente schijnt in de lijn te liggen van Soesterberg naar Gilze-Reijendaarom ziet men ze hier zoo vaak passeeren. ll erkciidam. In de deze week gehouden ledenvergadering van het depar tement Werkendam van de Mij. tot Nut van 't Algemeen, werd besloten het depar tement niet op te heffen. Tot vice-voorz. werd benoemd de heer A. Mijnlieff en tot lid van de commissie voor de bibliotheek de heer A. G. van Duist, terwijl de heer H. van Donkelaar de functie van Secretaris zal blijven vervullen. Al ill kerk Door den Burgemeester alhier werd Donderdag aanbesteed het bou wen eener veldwachterswoning. Ingeleverd werden 8 biljetten, waarvan de Gebr. J. en A. Straver alhier, de laagste waren voor f 2445. Aalst- Bij het vallen van den trap kwam het zesjarig zoontje van A. B. op een flesch terecht. Het kind verwondde zich zoodanig, dat de hulp van dr. S. uit Veen moest worden ingeroepen. JBoiiiuielerwaard. De handel in vroege aardappelen wordt drukker en druk ker, veel wordt er opgekocht voor vervoer naar Duitschland, vandaar aanzienlijke sty ging der prijzen. Werd in 't begin der week f 4,40 a f 4,50 per H.L. besteed, thans is de prijs gestegen tot f 4,95 a f 5. De vraag naar hooi wordt levendiger. Bij partijen werd reeds gekocht tegen f 24 a f 25 per 500 Kilo. lteueden-l^a n«straat De rog- geoogst heeft een aanvang genomen. De op brengst van dit gewas is slechts zeer mid delmatig. ,Op de lage akkers wordt het maaien zeer bemoeilijkt door de wik, die er als een dak overheen is gegroeid. Er wordt met verlangen weder naar droogte en. zonneschijn uitgezien. Itesotfei). Door den gemeenteraad werd besloten dit jaar geen kermis te houden. Capelle. Woensdag j.l. werd op de begraafplaats der Ned. Herv. Gemeente al hier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den Weled. heer M. A. Verhoeven, Secretaris en Ontvanger dezer gemeente. De lijkbaar was met drie kransen bedekt. Aan de groeve voerden het woord de oudste Wethouder, de heer M. J. Rijken en het oud-hoofd der school, de heer W. G. Tref- feis, die de plichtsbetrachting en de groote werkkracht van den thans ontslapene her dachten. De neef van den overledene, ds. Werther, sprak namens de familie eenige woorden van dank voor de betoonde deel neming. De heer J. Sneep alhier, slaagde te Utrecht voor het eindexamen H. B. S. drie jarige cursus. Maandag jj. hield de raad onzer gemeente een op«nbare vergadering. Afwezig het lid Oerlemans. De Voorzitter opent de vergadering. De voorlezing van de notulen der vorige wordt tot een volgende vergadering uitge steld. Nadat de Voorzitter de heeren leden van den Raad verzocht heeft van hun zitplaatsen op te staan, zegt hij ongeveer het volgende Mijne Heeren, Alvorens tot de werkzaamheden over te gaan, waartoe wij hier zijn samengekomen, wil ik uitdrukking geven aan mijn groot leedwezen, dat onze vriendelijke arbeidzame en kundige Gemeente-Secretaris, zoo on verwacht het eeuwige leven is ingegaan. De gemeente en wij allen zullen dit ver lies nog lang geducht gevoelen. Daarna stelt hij aan de orde' Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Tot stemopnemers worden benoemd de heeren Sneep en A. v. d. Hoeven. Bij opening blijken alle zes stemmen te zijn uitgebracht op C. H. L. Valter, burge meester dezer gemeente, die ook op de aan beveling van B. en W. is geplaatst, zoodat deze is benoemd tot Ambtenaar v. d. Burg. Stand. De benoemde verklaarde staande de ver gadering de benoeming te aanvaarden. Niets meer aan de orde zijnde en niemand het woord nog verlangende, sluit de Voor zitter de vergadering. Herlien. Bij de Dinsdag ge houden herstemming voor den gemeenteraad zijn uitgebracht 232 stemmen, waarvan 8 van onwaarde. Hiervan verkreeg de heer E. J. Mijnlieff 123 stemmen en de heer M. de Bruijn 101 stemmen. Alzoo is herkozen de heer Mynlieff. Door dezen uitslag zijn alle aftredende raadsleden herkozen. Herpt- De paarden zijn tegenwoor dig ongehoord duur. Woensdag vertoefden hier twee Duitschers, met het doel li-jarige paarden te koopen. Zij betaalden hooge sommen. Er is veel vraag naar vroege peren. Men betaalt f 4,50 a f 5,per H.L. De prijs der vette varkens is buiten gewoon hoog. Men besteedt reeds 52 cent per poDd of f 1,04 per k.g. Voor extra zware wordt reeds f 1,20 per k.g. betaald. Sprang Ook in deze gemeente is thans regeeringsspek verkrijgbaar gesteld. J.l. Donderdag sloeg het paard van den landbouwer B. op hol. Het dier liep met den wagen achter zich over het aard appelveld van zekeren M., waar het veel schade aanrichtte. SIeeuw|jk.De verpachting van den weitoemaat van de gorzen van den heer Kalis, brachten ruim f 400,meer op dan verleden jaar. RUsnUk. Maandagavond is het hier buitengewoon rumoerig geweest. De oorzaak hiervan was het volgende: Maandagmorgen werd gerechtelijk de arbeider A. E. met zijn gezin uit een woning van W. N. gezet. Daar er nergens anders plaats te vinden was, werd de inboedel op den dijk geplaatst. Een aantal personen uit Rijswijk en Giessen vond hierin een koste lijke gelegenheid voor een relletje. Al spoedig liep het gerucht dat men van plan was het huisraad weer naar binnen te dragen zoodat tegen den avond honderden personen samen schoolden. De eigenaar, die den sleutel weigerde af te staan, werd geslagen en gestompt en moest in huis vluchten. Later, toen het donker geworden was, moesten zijn ruiten het ont gelden. Het duurde niet lang of de meeste waren ingegooid. De aanwezige politie kon zich tegen die groote menigte niet laten gelden. Verandering kwam er pas toen de hulp van militairen werd ingeroepen en een officier de menigte mes de blanke sabel uiteenjoeg, en] de burgemeeater aan het hoofd van de in het geweer geroepen wacht verscheen en de wegen liet afzetten. Langzamerhand ging de menigte toen uiteen en om half elf was alles rustig. Dinsdagavond zou het relletje echter voort gezet worden. Toen was evenwel veel politie aanwezig en schenen de gemoederen ge kalmeerd. Weeil. Door den heer L. van der Pol, lid van den gemeenteraad, welke ruim 27 jaar deze functie vervulde, is ontslag uit deze betrekking gevraagd. Met het afleveren der aardappelen gaat het de laatste dagen nog al druk. Ver schillende partijen werden afgeleverd voor Duitschland. Er wordt besteed voor f 4.00 tot |]f 4.25 per H.L. De schoolmeesters zijn zoo goed als opgeruimd en worden thans de Eigenheimers verhandeld. Voor de Janbazen wordt thans f 4.00 en f 4.50 per H.L. besteed. De opbrengst valt nog al mee hoewel ze klein van stuk zijn gebleven. Tot wethouder (vacature Blankers) is als zoodanig benoemd de heer J. v. Andel. Binnenland. Dezer dagen kwam bij het Bestuur der Prins Hendrikschool met Internaat voor Schipperskinderen, te Vreeswijk, het heugelijke bericht in, dat het Hare Majesteit onze Koningin behaagd had een gift van 200 gulden beschikbaar te stellen, als bijdrage in de kosten van oprichting dezer school, als blijk van Hoogstderzelver belangstelling in deze nuttige stichting. Door den territorialen bevelhebber in Zeeland enz. is het verblijf in het in staat van beleg verkeerend gebied ontzegd aan Jan Steen, koopman wonende te Soest, geboren 22 April 1882, ter zake het verspreiden van opruiende geschrif ten onder militairen. Remie Debruycker geboren 3 Mei 1890, wonende te Selzaete, terzake be vordering van het uitvoerverbod. De Parijsche correspondent van het Hbld. seint: In de Echo de Paris wijst Herbette, na de moeilijkheden, verbonden aan de positie van Nederland erkend te heb ben, den Hollanders op het Duitsche gevaar bij het toenemen der voorraden levensmiddelen, opgeslagen in Neder land en vooral van het goud, dat Duitsch land moet betalen voor den aankoop der levensmiddelen en dat zich ophoopt in de Nederlandsche brandkasten, een steeds verleidelijker lokaas vormend. Voor de Duitschers zou een invasie in Nederland niet meer een zuiver strate gische handeling zijn, maar een middel om hun goud terug te neinen en zich meester te maken van de Nederland sche voorraden. De minister van oorlog heeft een wetsontwerp ingediend tot legerverster- king, maar Herbette twijfelt sterk of dit voldoende zal zijn om de Deitschers te beletten de onderstelde plannen uit te voeren en besluit: Minister Bosboom twijfelt waarschijn lijk ook, want men schrijft hem thans de bedoeling toe, zich aan zijn ontwerp vast te klampen. Waarlijk, zoo voegt het Hbld. hier aan toe, wanneer de Franschen meenen, dat zulke insinuaties het middel zijn om ons te nopen ons in de armen der

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2