Het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 15 pGt. op LINGERIES. 10 pGt. op GORSETTEN. merk D. F. s -HERTOGENBOSCH. Vuchterstraat I. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. l\o. 3484. Zaterdag 24 Juli 1913. 9 Vanaf heden tot nadere aankondiging EXTRA AANBIEDING van nog resteerende seizoen-artikelen, als: MANTELS, MANTEL-COS- TUUMS, COSTUI MS, COSTUUMROKKEN, ONDERROKKEN, BLOUSES, PEIGNOIRS, GOLF-JACKETS met een korting van voos 4 Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elk6 rege meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Buitenland. Bij de uitspraak van het vonnis van den raad voor de scheepvaart inzake het vergaan van de „Lusitania". heeft lord Mersey Zaterdag gezegd, dat vast gesteld is dat de ondergang van het schip het gevolg was van beschadiging, door de Duitsche torpedo's veroorzaakt. Volgens de meening van den raad was die niet alleen gedaan met de bedoeling, het schip te doen zinken, maar ook het leven van degenen, die zich aan boord bevonden, te vernietigen. Omtrent de lading zeide Lord Mersey, dat die in het algemeen van de gewone soort was, maar ten deele ook uit eenige kisten met patronen bestond. Deze mu nitie kwam op de vrachtlijst voor. Zij was geborgen op een plek, die 50 yards van de plaats waar de torpedo's het schip troffen, verwijderd was. Overigens waren er geen ontploffingsmiddelen aan boord. Door de Duitsche regeering werd be weerd dat het schip bewapend was met verborgen opgestelde kanonnen en dat er geoefende kanonniers en speciale munitie aan boord waren, terwijl het bovendien een transport Canadeesche soldaten vervoerde 'een en aoder in strijd met de wetten der Vereenigde Staton. Deze beweringen zijn onwaar. Het zijn slechts ongegronde bedenksels, die slechts hen veroordeelen, die ze bedacht hebben. Het schip had noch verborgen kanonnen, noch kanonniers, noch spe ciale munitie aan boord, evenmin ver voerde het troepen of was er iets ge daan, dat in strijd is met eenige wet geving. De Duitsche bedreigingen in New-York geuit vóór het vertrek van de „Lusitania" kunnen slechts als ver zwarende omstandigheden gelden, daar er uit blijkt, dat het plan bestond om het misdrijf te begaan voor het schip nog de reis ondernam. De bedreigingen werden door het volk en pa^agiers niet als ernstig op gevat, daar zij het onmogelijk achtten, dat de Duitsche regeering werkelijk zulk een aanslag tegen hun leven zou ondernemen. Zij hebben zich echter vergist en het schip vertrok dus. De raad stelde vast, dat het schip zonder voorafgaande waarschuwing, ge lijktijdig door twee torpedo's werd ge troffen. De handelwijze van de Duitsche regeering was strijdig met het interna tionale recht en met de oorlogsgebrui- ken en is dus volgens de wet van alle beschaafde landen een weloverwogen poging tot moord op de passagiers. Volgens de meening van den raad is aan boord van de „Lusitania" alles gedaan wat mogelijk was om het leven der opvarenden te redden en den ka pitein treft geenerlei schuld. De geheele verantwoordelijkheid voor de wreede vernietiging van menschenslevens valt uitsluitend op hen, die het plan daar toe opmaakten en op hen, die de mis daad uitvoerden. Vol?ens de „Nowo Reforma* (Mos- cou) heeft de geheime Poolsche mili taire organisatie de Ruskabrug bij Biala-Siedlocka in de lucht doen sprin gen. Tevens werden eenige te Warschau samenkomende spoorwegen zoodanig beschadigd, dat het verkeer geheel ge stremd is. Dezer dagen moeten in de Sint-Pie- terskazerne te Gent achttien Duitsche soldaten gefuseleerd zijn, die weigerden naar het front te vertrekken. De Zweedsche militaire vliegers, lui tenant Mainquist en Graaf Aamiton zijn Zaterdagmorgen neergestort. Beide vliegers werden gedood. Uit Lodz wordt aan „Korr. Norden" gemeld, dat volgens de bladen te War schau in den tijd van zes dagen meer dan 18.000 personen de stad vrijwillig verlaten hebben-, terwijl 80.000 op be vel van het legerbestuur zijn verwijderd. De inlagen bij de voornaamste ban ken, alsook bij de Discontobank en bij de Warschausche HaiÜSdelsbank werden teruggenomen. De gevangenen zijn naar Moskou overgebracht. De „Hietsj" stelt vast, dat de geheele burgerbevolking Warschau reeds ver laten heeft. De Engelsche bladen wijden kolom men aan den grooten vrouw3noptocht, Zaterdagmiddag te Londen gehouden. Over het aantal deelneemsters schijnt men het niet eens ce zijn, de Daily Telegraph spreekt van 40,000, de Daily Chronicle van 20,000. De stoet was twee mijlen lang. Negentien muziek korpsen liepen er in mee. Het moet een zeldzaam schouwspel zijn geweest, deze optocht van vrouwen van alle leeftijden en standen. Fr was een Indi sche prinses bij, er slapten adellijke dames in den stoet, er waren tooneel- speelsters, winkeljuffrouwen en kantoor meisjes, fabriekarbeidsters oude vrou wen en jonge deerntjes zelfs gebrek- kigen strompelden mee. Voorop een vrouw in 't wit, met de Engelsche vlag, dan een muziekkorps, vervolgens een rijtuig met bloemen met 't opschrift „Wij eischen het recht om te dienen." Vertegenwoordigers van al Engeland's bondgenooten vielen op te merken Fransche, Russische, Japansche, Itali- aansche, Servische, Montenegrijnsche vrouwen België, vertegenwoordigd door een in rouw gekleede, barrevoets gaande vrouw, die de Belgische vlag droeg. De deelneemsters aan den optocht vonden gelegenheid om in 't voorbij gaan de daad bij het woord te voegen en aan geïmproviseerde filialen van het munitiebureau voor werk in de fa brieken te teekenen. Behalve mevrouw Pankhurst hadden bekende figuren uit de Engelsche vrou wenbeweging, als mevr. Annie Ken nedy, Lady Parsons, mevr. Mansel, mevr. Grant en mej. Baker de leiding Zij vormden tegelijk de afvaardiging, die haar opwachting bij Lloyd George maakte. De minister van munitie ont ving de dames zeer huiselijk. Zijn doch tertje en een zijner zoons „in khaki" waren er bij tegenwoordig. De minister was aan een groote tafel gezeten, waarop een paar granaten en een lont lagen. Achtereenvolgens brachten de leden der deputatie de wenschen der vrouwen op 't tapijt, waarbij mevr. Pankhurst nadrukkelijk verklaarde, dat het niet de bedoeling was om het kiesrecht te eischen in ruil voor het oorlogswerk, en Lloyd George begon daarna met de vrouwen zijn compliment te maken voor haar opnieuw gebleken organisa tie-talent, „waarvan hij bij vroegere gelegenheden wel eens het slachtoffer was geweest." Daarna hield hij een vrij laDge toespraak, hierop neerkomende, dat de vrouwen alle oorlogswerk, waar voor haar krachten toereikend zijn, moeten aanpakken. De mannen moeten inzien, dat het geen mededinging is, maar samenwerking in 't belang van het land. Twee dingen moeten er ge daan wordenten eerste de vrouwen inschrijven, die al haar tijd beschik baar stellen want aan haar, die slechts een deel van haar tijd geven, heeft men niets en ten tweede een aantal vrouwen opleide.n tot opzicht- sters en leidsters bij het vrouwenwerk. De ministers sprak vervolgens in denzelfden geest de menigte toe waarbij Lloyd George een kreet uit het publiek „het stembiljet" lachend be antwoordde met den uitroep„eerst zetten we haar in een granaatfabriek" daarna voerde ook mevr. Pankhurst nog het woord, waarna de menigte en de stoet uiteengingen. N. R. Ct. v -c-tyfe» --V Gedurende den tffd dezer aanbieding korting van Korting van V*? s 6 s-tjla* I nSRLi D 'Ja Vj* Aanbieding. aison

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 5