smart over ban lievelingen, die voor het vaderland stierven. Innerlijke kracht en een onverdeelde nationale wil in den geest van den schepper van het rijk waarborgen de overwinning. De dijk die, in het vooruitzicht van nog 'eenmaal te moeten verdedigen wat wij in 1870 hadden verworven, opgeworpen wérd, heeft den grootsteD stortvloed van de wereldgeschiedenis getrotseerd. Na de voorbeeldelooze bewijzen van persoonlijke flinkheid en nationale levenskracht, koester ik het blij ie ver trouwen, dat het Duitsche volk, trouw bewarend de loutering door den oorlog, op de beproefde oude en met vertrou wen betreden nieuwe wegen verder in ontwikkeling en beschaving.flink voor waarts zal schrijden. Groote gebeurtenissen maken eerbie dig en sterk van hart. Met heldenda den en door te lijden arbeiden wij zonder te wankelen, totdat de vrede komt, die vrede die ons de zekerheid voor de toekomst biedt en de voor waarden vervult voor de onbelemmer de ontplooing van onze scheppende krachten in eigen land en op de vrije zee. Zoo zullen wij den grooten strijd voor Duitschlands recht en vrijheid, hoe lang die ook duren zal, met eere doorstaan en, tegenover God, die onze wapens ook verder zegenen moge, ons de overwinning waardig betoonen." De oorlog duurt nu een jaar. On danks alle voorspellingen, dat een we reldoorlog hoogstens twee of op zijn z'n allerlangst drie maanden kon du ren, ziet het er na een jaar nog geens zins naar vrede uit. Wie had het ge dacht? Ieder schudde ongeloofelij k het hoofd, toen Engelsche deskundigen, o. a. Kitchener, een oorlog van drie of vijf jaar aankondigden. Thans zijn er reeds, die een nieuwen 30 jarigen oorlog durven voorspellen. En uit lachen doet men hen niet meer. Men noemt ze slechts pessimisten. Twee keer leek het, of de beslissing nabij was. De ontzettend snelle op- marsch der Duitschers door België en Noord Frankrijk, ondanks allen tegen stand, was inderdaad iets ontzettends. Joffre trok iederen dag terug over het geheele front, en de Engelsche hulp baatte niet. Parijs was reeds in zicht, en wij neutrale toeschouwers gaven voor het behoud der stad geen dubbel tje meer. Maar toen kwam de reactie, en de Duitsche troepen werden met zware verliezen een flink eind terug geworpen. Vanwaar die plotsche ommekeer Er zijn twee antwoorden op die vraag. De geallieerden trachtten, misschien niet onrechte, ons te doen gelooven, dat de Armee-Fuhrer Wilhelm Kronprinz groote fouten heeft gemaakt, en dat het wijken van Von Kluck in hoofd zaak is toe te schrijven aan het niet vorderen van het leger van den Duit schen troonopvolger. Natuurlijk denkt geen Duitscher eraan, iets dergelijks te beweren. Bij de middel Europische bondgenooten wint daarentegen in mi litaire kringen de meening veld, dat eind Augustus 1914 reeds een compro mis tusschen Italië en Frankrijk is tot stand gekomen, waarbij o. a. bepaald zou zjjn, dat Italië Frankrijk onder geen omstandigheden in den rug zou aanvallen, en dat dus Frankrijk dan ook z'n troepen, naar het Noorden zou kunnen sturen. Toen deze legerkorp sen aan het front arriveerden, wer den de Duitschers teruggedreven. Wij achten het zeer waarschijnlijk, Doch in zijn donkere oogen was niets van een lach merkbaar; integendeel, hij zager zeer neerslachtig uit. De schoone toekomst- droomen waren verdreven door de nijpende zorgen van het heden. Het geld zijner zus ter brandde hem in de vingers Hij bergde het briefje zijner moeder zorgvuldig in zijn portefeuille en in gedachten verzonken liep hij voort. Bij het hek aangekomen, ijlde hem de oude Hendrik tegemoet. Mevrouw de barones verzoekt u zoo spoedig mogelijk bij haar te komen I sprak hij tot zijn jongen meester, De oude barones liep met haastige schre den haar vertrek op en neder. Haar trotsch gelaat was met een blos overdekt en haar donkere oogen richtten zich ongeduldig naar de portière, door welke haar kleinzoon zou binnentreden. In hare hand hield zij een geopenden brief en van tijd tot tijd bleef zij staan om een blik op het papier te werpen. Het is ongelooflijk, sprak zij zacht bij zich zelve, van die Deren bergs uit Konings burg 1 Zich zóó vast te klampen! Wat geeft mij die oude Stontheim bittere pillen te slikken in dezen korten brief. En nog mag ik den hemel danken, dat de zaak zich zoo schikt. Het was een goed denkbeeld van mij, dat ik, niettegenstaande de koelheid, die tusschen ons heerscht, er op stond, dat Army zijn tante zou bezoeken. Opnieuw wierp zij een blik op den brief. Ik heb in Armand, las zij, een sym pathiek jongmensch leeren kennen, die ge heel het karakter der Derenbergs bezit en, ondanks den korten tijd onzer kennisma king, heb ik hem hartelijk leeren liefheb ben. Gij zult u zonder twijfel wel herin neren, dat ik iedereen de waarheid open hartig in het aangezicht zeg. Dat de goede verstandhouding tusschen ons beiden vroe ger veel te wen schen overliet, was onge- dat zoowel de Duitsche Kroonprins als de Italiaansche Minister van Buiten- landsche Zaken aan de eerste neder laag der Duitschers het hunne heb ben bijgedragen. Was Prins Willem rustig aan het ministerie van oorlog gebleven, maar was zijn leger aange voerd door een Hindenburg, en had Italië geen toezeggingen gedaan, dan zou nu wellicht heel Frankrijk bezet zijn. Of nog waarschijnlijker: de vrede zcu er zijn, zij het dan ook onder zeer gunstige voorwaarden voor Duitsch* land. Een tweede moment was, toen de Russen in Oostenrijk-Hongarije vorde ringen van beteekenis maakten. Was de Italiaansche oorlogsverklaring een paar maanden eerder gekomen, wel licht was dan thans het grootste deel van de Donau-monarchie bezet door de Russisch-Italiaansche legers, en de eind-beslissing zou dan niet lang op zich laten wachten. Maar in het Westen is de toestand feitelijk al tien maanden stationnair, en in het Oosten hebben beide partij en winst en verlies en hoewel de Duit sche Oostenrijksche legers daar groote successen behalen, maar blijven beslis singen uit. Zoo kan het niet maanden, neen ja ren blijven voortgaan. De partijen ver zwakken dan elkaar, maar zijn niet instaat gelukkig elkaar te ver nietegen. En vroeg of laat zal men dan wel inzien, dat een vrede bij compro mis de eenige oplossing is. Of, zoo als onze voorvaderen het uitdrukten iedere partij zal wat moeten toegeven. Reuter's correspondent verneemt uit zeer bevoegde Roemeensche bron dat de onderhandelingen over het eerlang deelnemen van Roemenië aan den oor log aan de zijde der entente een zeer bevredigenden loop nemen. Het ver drag daaromtrent is reeds opgesteld en heeft nog slechts de onderteekening van een der oorlogvoerenden noodig. Het verdrag bepaalt dat Roemenië uiterlijk twee maanden na het sluiten van het verdrag den oorlog zal ver klaren. Het bericht uit Boekarest, dat op alle grensstations bevelen zijn uitge vaardigd om alle goederenwagens uit Oostenrijk-Hongarije en Duitschland op weg naar Turkije nauwgezet te on derzoeken, teneinde de doorvoer van wapens en minutie over Roemeensch gebied te verhinderen wordt door de Roemeensche legatie te 's Gravenhage officieel bevestigd. Er zijn reeds en kele buitengewoon handige pogingen gedaan om wapentuig naar Turkije door te voerenom dat te verhinderen heeft de Roemeensche regeering aan de en- tente-mogendheden verzocht haar er varen douaneambtenaren en 'speurders te leenen. In Shanghai heeft, naar van daar aan de Londensche „Morning Post" ge seind wordt, een verschrikkelijk storm gewoed. De oever ligt met wrakken van jach ten, moterbooten en kano's bezaaid. Overal zijn boomen ontworteld en hui zen ingestort of van het dak beroofd. Tweehonderd menschen zijn omgeko men en vele verwond. Het Russische gezantschap te 's Gra venhage deelt het volgende mede De ach terwaar tsche beweging der Russische legers, die in Polen wordt voortgezet en veroorzaakt werd door een tijdelijk gebrek aan schietvoorraad, brengt deze legers terug naar de forten linies naar den Njemen en van den Boeg, welke hun operatie-basis moesten vormen volgens het krijgsplan van den Russischen Generalen Staf, welk plan niet onbekend was en waarover sedert verscheidene jaren breedvoerig van ge dachten was gewisseld in de Russische en de buitenlandsche pers. De verde diging van Polen aan den linkeroever van den Weiehsel, met inbe'grip van van Warschau, in den beginphase van den oorlog, was in dat plan, niet be grepen, daar dat land een ongunstig geoordeelde, vooruitgeschoven positie innam en omringd was door een net van spoorwegen des vijands, waardoor de moeilijkheid om het te verdedigen nog toenam. Het feit, dat het Russische leger er er in geslaagd is dat land een geheel oorlogsjaar lang in zijn bezit te houden en bovendien Galicië gedurende acht maanden te bezetten, heeft alle ver wachtingen van zijn eigen Generalen Staf overtroffen en aanzienlijken invloed geoefend op de algemeene leiding van den oorlog door de bondgenooten. Tegenover een offensief optreden van meer dan 70 divisies infanterie en van bijna de geheele cavalerie der Duit schers, welke divisies van het zwaarste geschut voorzien zijn, alsmede van het grootste gedeelte der Oostenrijksch- Hongaarsche strijdkrachten, trekt het Russische leger terug op de versterkte stellingen, welke van den aanvang af als eerste verdedigingslinie in 't oog waren gevat, en welke terugtocht al vechtende wordt ondernomen onder het toebrengen van zware verliezen aan den vijand, zonder dat de samenhang der Russische strijdkrachten ernstig aan getast is kunnen worden. Op deze in te nemen»»basis zal het Russische leger, in het vooruitzicht van een nieuwen veldtocht, beschikken over de onuitputtelijke hulpmiddelen, welke Rusland bezit en die nog georganiseerd worden en in ontwikkeling zijn. De Temps" bevat uitingen van ver schillende personen van aanzien in Rusland, waarbij zij zich op den eer sten verjaardag van den oorlog tot Frankrijk wenden. Grootvorst Nikolaas beeft verlof ge geven tot het volgende telegram, dat van een algeheel vertrouwen in de eind-overwinning blijk geeft en door generaal Janoesjkewitsj, den schef van den generalen staf, is afgezonden „Zijne Keizerlijke Hoogheid vertrouwt, dat de groote worsteling met Gods hulp door de overwinning van de bondge nooten bekroond zal worden." Sasonof zeide tot den correspondent „Zooals gij zelf ziet, is hier alles ge reed om het resultaat te" verkrijgen, dat tot eiken prijs door de bondgenoo ten bereikt moet worden, n.l. de eind overwinning. De keizerlijke regeering is besloten voor geen offer terug te deinzen, hoe zwaar het zijn mag, om de overwinning te behalen. Geen kwes tie van duur kan het besluit van Rus land aan het wankelen brengen om in samenwerking met zijn bondgenooten het werk van rechtvaardigheid en bil lijkheid, dat het ondernomen heeft, tot een goed einde te brengen. De stem van den Russischen bodem, die aldus spreekt, laat geen ruimte aan twijfel. De geheele natie het voorbeeld van zijn verheven keizer volgende, zal niet over het neerleggen van de wapens denken, tenzij zij er volstrekt zeker van is, dat geen nieuwe aanval den vrede kan komen storen." Sasonof zeide ten slotte„Alles is voor den oorlog tot de overwinning, tot de vrede verzekerd is, een roemvol le vrede, steunend op individueel recht, een vaste vrede, die alleen ons het recht geeft om naar onze haardsteden terug te keeren. Dat is het devies van de Russen." De vorige week keerde een gehuwd Duitsch soldaat van het oorlogsveld huiswaarts naar zijn woonplaats Oeding dicht bij de Nederlandsche grens. Hij zag er zoo veranderd uit, dat zijn vrouw hem niet herkende. Het leven was hem niet veel meer waard. Zijn ééne arm was afgezet. Toen hij zijn soldatenjas uitdeed, bleek hij ook zijn beide bee- nen te missen. Zijne vrouw schrok zoo hevig dat ze flauw neerviel. Toen een ontboden geneesheer haar weer bijge bracht had, bleek haar man door de emotie gestorven te zijn. De jaarlijkscbe kolenproductie des aarde bedraagt 700 millioen ton. Hier van levert Europa 52 pCt. Amerika 40 pCt. De geheele kolenvoorraad van Moe der Aarde kan worden geschat op 3500 milliard ton. Blijft het kolenverbruik hetzelfde, dan behoeft men zich in de eerste 5000 jaar dus nog niet ongerust te maken. Maar blijft het kolenverbruik toenemen, al is het maar met 5 pCt. '8 jaars, dan verandert de zaak, en zal de kolenvoorraad heel wat sneller zijn opgebruikt. De kolenvoorraad der Ver. Staten kan op 650 milliard ton worden ge schat, die van China op 750 milliard ton. De Duitsche kolenvoorraad wordt geschat op 400 milliard ton, de En gelsche op 200 milliard, de Belgische op 30 milliard, de Fransche op 20 mil liard en de Russische op 40 milliard. Zoo heel groot zijn die getallen niet, vooral als men weet, dat Duitschland en Engeland samen voor 42.48 pCt. de jaarlijksche productie leveren. De kans is zeer groot, dat Engeland reeds over 350 jaar door zijn kolen heen is. Rusland zal nog wel 700 jaar ge noeg hebben, België 900 jaar, Duitsch land minstens 16 eeuwen, terwijl de Vereen. Staten zich in de eerste 1500 jaar nog# niet ongerust behoeven te maken. Edison heeft weer een nieuwe uit vinding gedaan. Hij maakte een lamp voor brandweerlieden met behulp waar van zij zelfs in den diksten rook voor werpen in hun nabijheid kunnen onder scheiden. De uitvinding is het resultaat van zijn ervaringen opgedaan bij den groo ten brand in de Edisonfabrieken waarbij veel kostbaar materiaal, o. a. diamanten, die gebruikt worden bij de vervaardi ging van gramophoonplaaten, verloren ging, omdat de brandweerlieden zich in de met rook gevulde duisternis niet konden oriënteeren. De lamp wordt voor aan den brand weerhelm aangebracht en staat in ver binding met een batterij, die de man op den rug draagt. Een andere uitvinding van Edison bestaat uit een schijnwerper met een kaarssterkte van 3.000.000. Begrijpelijkerwijze doen de oorlog voerende mogendheden en ook parti culieren alle mogelijke moeite om deze uitvinding of hare producten te koo- pen, want een zoo krachtige schijn werper zou in den oorlog van het grootste voordeel zijn voor de troepen, die er zich van kunnen bedienen. Uit Weenen wordt aan de „Voss. Ztg." gemeld, dat de opperbevelhebber, generaal Roeski, een dagorder heeft uitgevaardigd, waarin gezegd wordt, dat terwijl de Russische soldaten den mach- Army, foei, hoe ongepast! Matig je! Wie spreekt van Blanka? Ik heb in het geheel niets gezegd, versta je? In het geheel niet, wie denkt daaraan? Je bent pas eenentwintig jaar. Doch Armand sloeg zijn armen om den hals zijner grootmoeder en drukte, ond&nks haar tegenstreven, een hartelijken kus op haar mond. Daarop stormde hij, zeer tegen den vorm, die hij anders gewoon was je gens de oude dame in acht te nemen, wild de kamer uit. Orribile! sprak de barones. Wat is hij al verliefd! Had tante Stontheim hem op dit (.ogenblik gezien, dan zou zij aan zijn Derenberg's karakter getwijfeld hebben. Zij herinnerde zich de dagen van haar eigen jeugd, hoe zij bemind had met al den gloed van haar Italiaansch temperament. Het is mijn bloed, dat in zijn aderen stroomt, dacht zij met tiots. God geve, dat hem het leven beter zijn wenschen ver- vulle, dan het mij deed. Toen peinsde zij verder en schilderde zich een rooskleurige toekomst voor de oogen en zag het slot weder schitteren in zijn ouden glans. Intusschen dwaalde Army onrustig door de lanen van het park. Eerst had hij zijn zuster haast platgedrukt door zijn omhel zing'en haar allerlei onbegrijpelijke dingen verteld van een nieuw kleed, een blauw, zooals Blanka dro^g. Daarop had hij zijn moeder, die aan zijn opgewondenheid geen oorzaak wist te geven, de noodzakelijkheid onder het oog gebracht om door een ver blijf in een badplaats haar geknakte ge zondheid te versterken. Kon het niet on middellijk, dat in den loop van het vol gende jaar. Toen had hij de meubelen willen verplaatsen, nieuwe tapijten zou hij bestellen, alsmede een nieuwe livrei voor Hendrik en besloot door Nelly opnieuw te omhelzen, zoodat het arme kind bijna de tigen vijand bevechten, de arbeiders in de fabrieken voor oorlogsbenoodigd- bedeu te Petrograd het werk gestaakt hebben. Hij verklaart verder, op zijn woord, dat de berichten over de staking te Petrograd, zwaar drukken op het gemoed van de troepen die aan bet front zijn, en dat een staking in deze ernstige tijden gelijk staat met landver raad. De dagorder van generaal Roeski, die te Petrograd groote opwinding ver oorzaakt heeft, is een gevolg van de omstandigheid, dat de arbeiders in 't arsenaal te Petrograd en in de Poetilof fabrieken, thans uit politieke overwe gingen het werk gestaakt hebben en het voorstel van bet bestuur om de loonen met 50 pCt. te verhoogen, glad hebben afgewezen. De rijkspatronenfa- briek wordt door militairen bewaakt, omdat ook baar arbeiders de staking willen proclameeren. De met de leiding van de werkzaamheden in de rijksbus- kruitfabriek bij Petrograd belaste gene- raal-majoor, heeft de arbeiders, die zou den willen staken, laten neerschieten. Uit St. Petersburg wordt aan de Times gemeld, dat de grootvorst, opperbevel hebber van het Russische leger, bevel heeft gegeven, dat er te Warschau al leen eigendommen vernietigd mogen worden zoo dat om militaire redenen gebiedend noodzakelijk is. Eigenaars van vernietigde eigendommen moeten schadeloos worden gesteld. Voor inwo ners van Warschau, die vrijwillig de - stad verlaten, zijn bijzondere wegen aangegeven. De correspondent te Luxemburg van de Tijd meldt d.d. 30 Juli, dat in ver loop van 10 dagen 140 000 man door Luxemburg naar Frankrijk en België zijn getransporteerd. Het waren geen frissche reservesoldaten, doch hoofd zakelijk manschappen, die, naar hun uiterlijk te oordeelén, de ontberingen en ellende in den oorlog in Rusland hadden beleefd. Een lichtgewond Duitsch soldaat, die weder naar het front ging, vertelde, dat hij reeds driemalen zulk een tocht van 't oosten naar 't westen had meege maakt. De corr. vond, dat de uitrusting der soldaten er erbarmelijk uitzag. Prof. Delbriick, de beroemde hoog leeraar in de nieuwe geschiedenis aan de Hoogeschool te Berlijn, heeft een manifest gericht tot de Duitsche in- tellectueelsn. Hierbij verklaart hij zich openlijk tegen annexatie van België. Hij noemt het een „dwaas denkbeeld" om den vrede te willen verzekeren door de tegensstanders te vernietigen, want dit is thans, practisch beschouwd, on mogelijk. De annexatie van België zou voor Duitschland noodlottig zijn, wani het zou dan de geheele sympathie der neutralen, vooral Zwitserland en Neder land, verbeuren. Om «en blij venden vrede te verzeke- keren, zou men niet volgens het denk beeld van Dernburg te werk moeten gaan, die een politiek van de open deur en van de vrijheid ter zee ver langde, doch vooral krachtig moeten medewerken aan een evolutie van het volkenrecht. Vooral op dit gebied moet Duitschland werkzaam zijn, want het heeft in dit opzicht veel veronacht zaamd en zware fouten begaan. De heer Delbrück verlangt ten slotte, dat de staatkundige positie van Duitschland door werkelijke waarborgen verzekerd wordedaarna zal men van vrede kun nen spreken. De „Osservatore Romano" publiceert een pauselijke vermaning om vrede te adem begaf. „Ja, zusje, wat zal jij je nog verwonderen!" had hij haar toegevoegd. Daarop was hij als 'n dolleman de kamer uitgesneld. Éindelijk was dan de avond aangebro ken. Na een kort afscheid en met een „Tot een^vroolijk wederzien" dat hem blijkbaar uit het diepst van zijn hart kwam, snelde hij naar het dorpje, om daar den postwagen af te wachten. Aan het parkhek plukte hij nog een bloeienden paarsche-vliertak, een groet uit zijn huis voor Blanka. Ginds, in den molen, werd zacht een venster geopend, een donker meisjeskopje bukte zich naar buiten en zag met smach tende, betraande oogen naar den straatweg. Zij wist, dat hij hedenavond weer vertrek ken zouhad hij het haar niet zelf gezegd Den geheelen dag had zij onophoudelijk op hem gewacht, doch hij was niet gekomen. Hoor, daar klinkt de posthoorn door den stillen nacht. Hoe treurig schallen haar de tonen in de ooren. Uit het woud kaatste zacht de echo terug t en stil, bijna onhoorbaar, werd het venster weder gesloten. VL Den volgenden dag was het slecht weder. Het regende onophoudelijk. Des namiddags stond Liesje in haar kamertje en zag met een bedrukt gelaat naar het slot, wiens torens zich tegen de grauwe lucht somber afstaken. Alles was vandaag verkeerd geloopen. Vader had onaangenaamheden gehad met een handelsvriend, tante had Doortje be knord, omdat zij het deurtje van het kip penhok had opengelaten, zoodat de jonge kiekens nu in den regen rondliepen, dat hoogst schadelijk voor hen was en tot overmaat van ramp was de jong Selldorf aangekomen, die als volontair in de zaak zou geplaatst worden, en bad bij de familie aan tafel het middagmaal gebruikt. twijfeld te wijten aan het groote verschil tusschen onze levensbeschouwingen, doch, nu wij beiden ouder zijn geworden, acht ik de tijd gekomen u de hand ter verzoe ning te reiken. Laat alles, wat er voorheen tusschen ons is voorgevallen, vergeten zijn. Waarschijn lijk hadden wij beiden schuld. Thans wil ik u in vertrouwen een lieve- lingswensch mededeelen, die ook Armand betreft. Door hem zal het u waarschijnlijk reeds bekend zijn, dat in mijn hub een jonge, ouderlooze bloedverwante verblijf houdt, die ik liefheb als een dochter. Ik geloof niet, dat ik mij bedrieg, indien ik tneen te hebben opgemerkt, dat Armand zijn nicht niet met onverschillige oogen aanziet. Het zou mij oprecht verheugen, waarde Derenberg, als deze twee jonge harten elkander leerden liefhebben en met het doel, hen daartoe de gelegenheid te verschaffen, heb ik Blanka, onder voor wendsel, dat het bevorderlijk zou zijn voor hare gezondheid, overgehaald eenigen tijd in uwe boschrijke streken door te brengen Mogen de beide jonge harten elkander daar leeren begrijpen, opdat ik Armand eens als mijn zoon kan begroeten. Gij zijt een ver standige vrouw en ik behoef u niet te ver zoeken, alle toespelingen op mijn wenschen achterwege te laten. Misschien heeft Blanka, met haar helder doorzicht, mijne bedoe lingen geraden, doch medegedeeld heb ik ze haar niet. Ik hoop dat zij eene oprechte toegenegenheid voor elkander zullen koeste ren. de Hemel zorge voor het overige. Nadat ik u in gedachten nog eenmaal de hand ter verzoening toegereikt heb, ver blijf ik, in afwachtig van uw spoedig ant woord. Uw toegenegene Ernestine, Gravin Von Stontheim, géborén Von Derenberg." Hoe grootmoedigi peinsde de oude dame overluid. Ik ben wel gedwongen bij ongelukkig spel nog een lachend gezicht te zetten. Goed bedacht van tante Stontheim, maar zoo was zij altijd! Blanka is haar aangewezen erfgenaam, dat is duidelijk, en nu zij den jongen heeft leeren kennen, wil zij het zaakje op die manier regelen. Met een soetsappig gezicht moet ik door den zuren appel bijten en God danken, dat het nog zóó afloopt. Maar een wenk moet ik Armand toch geven, het komt ook mij voor, dat hem Blanka niet onverschillig is, en Op dit oogen blik trad Army binnen. Ik heb een brief van tapte Stontheim ontvangen, zeide zij, terwijl zij hem vrien delijk de hand reikte. Zij meldt mij de aanstaande komst van Blanka. Je moet het mij niet ten kwade duiden, dat ik er gis teren niet al te goed over te spreken was. Ik gevoelde mij niet wel, doch thans be schouw ik de zaak van een geheel andere zijde. Ik zal je den brief niet voorlezen. Het is niet goed, dat een jongmensch al te veel vleiends van zichzelven hoort. Schrijft tante dat zij van mij houdt? vroeg hij opgewonden, terwijl hij aan zijn kneveltje draaide. Tante geeft te kennen dat je een ver standige jongen bent en zeker eens een echte Derenberg zult worden. Army's gelaat werd bewolkt. Is dat alles? Vooral, ging zijn met grootmoeder met een fijn glimlachje voort, wanneer je een maal een schoone, geliefde vrouw ter zijde staat. Heeft zij dat geschreven? riep hij uit terwijl hij in vervoering haar hand greep. Goede grootma, wees nu eens lief en zeg mij, of ze van haar, van Blanka, gewag maakte. Gelooft zij, dat Blanka ook mij bemint? Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2