Het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Sommelerwaard. GEÏLLUSTREERD7' ZONDAGSBLAD.' Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 34SS. Zaterdag 7 Augustus 1915. Uitgever van deze Courant, a 45 ets- ner 3 meerdei VOOB Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per B maanden f 0.75, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke rege meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Buitenland. De werving voor bet Britsche leger in Australië is Maandagochtend begon nen met een betooging te Adelaide. Sir Henry Gal way, de gouverneur, wees in een vaderlandslievende redevoering op de noodzakelijkheid en den plicht van iederen geschikten man om naar het front te gaan. Crawford Vaughan, de eerste minister, zeide: de strijd in Europa gaat ons evenveel aan, alsof hij hier in ons land gestreden werd. Wan neer de deur van Konstantinopel ge opend wordt, is de ondergang van Duitschland verzekerd. Zullen wij deel hebben aan die zegepraal? (GeroepJa.) „N. R. Ct." Uit Konstantinopel wordt aan de Deutsche Tageszeitung" gemeld, dat een over geheel Griekenland verspreide oproeping van den Engelschen mili tairen attaché te Athene ten doel heeft Grieksche reserve-officieren onder de meest aantrekkelijke voorwaarden voor de operatiën tegen de Dardanellen aan te werven. Behalve een verdubbeld oorlogstrac- tement wordt aan de officieren een hoogere rang aangeboden. De Regeering te Athene heeft de op roeping, waar die aangeplakt was, laten wegnemen en tegelijkertijd met kracht bij den Engelschen gezant geprotesteerd met uitnoodiging om dat onwettelijk optreden te staken. Uit Laibach wordt aan de „Frank furter Zeitung" gemeldZaterdagmor gen wezen de gezamenlijke instrumen ten een zeer hevige aardbeving aan op een afstand van 8300 K.M. Het begin was om 2 uur 44 minuten 48 seconden in den morgen. De grootste bodembe weging van 0.03 m.M. werd om 3 uur 16 min. 58 seconden vastgesteld. De beweging eindigde tegen 5 uur. Op de plaats waar zij geschiedde moet de aard beving vernielend geweest zijn. De Gazetta del Popoio meldt dat de jongste Italiaansche ministerraad heeft besloten een nieuwe heftige nota aan de Porte te zenden en den tekst reeds aan den gezant te Konstantinopel heeft geseind. Onder de in Turkije tegenge houden Italianen zijn naar de nota betoogt 700 dienstplichtigen. Ook weigert Turkije nog steeds aan de ei genaren der sleepboot Mombello elke schadevergoeding en gaat voort de Italiaansche vlag in de Dardanellen te misbruiken. 1 Ter gelegenheid van den jaardag van het begin van den oorlog geven de Dui tsche bladen de navolgende statistiek: Het overige groote gedeelte van de veroverde kanonnen en mitrailleurs ie niet terug gezonden maar bleef bij de troepen om tegen den vijand gebruikt te worden. Nauwkeurige getallen hiervoor ont breken. In het geheel kan men rekenen op een krijgsbuit van zeven tot acht dui zend kanonnen en twee tot drie dui zend mitrailleurs. Aan de „National Tidende" wordt uit Parijs geseind, dat de uitzending van Japansche hulptroepen ten getale van 500.000 man een uitgemaakte zaak is. Deze troepen zullen over Wladiwo- stok naar het Russische front gaan. Aan den „Berliner Lokal Anzeiger" wordt uit Genève medegedeeld door een aldaar aangekomen Zwitser, dat nog zes klassen der marine-reserve in Italië gemobiliseerd zijn. Ook andere voorteekens wijzen er op, dat Italië zich op een expeditie Daar Turkije voorbereidt, welke vermoedelijk Klein-Azië tot doel heeft. De Deutsche Tageszeitung verneemt uit Kopenhagen, dat tusschen de En- gelsche regeeriDg en de Lanston Mo notype Company te Philadelphia eene overeenkomst is getroffen, waarbij deze maatschappij, welke tot nu toe slechts zetmachines aanmaakte, voor Engeland kanonnen van groot kaliber zal fabriceeren. Het smeedstaal daar voor zal door Engeland worden ge leverd. De fabricage is reeds onder toezicht van Engelsche zaakkundigen, begonnen en de eerste bezending grondstoffen uit Engeland aldaar aangekomen. Een telegram uit Londen van giste ren meldt, dat bij Kon. Besluit vanaf 13 dezer de uitvoer van steenkool naar het buitenland verboden zal zijn. Naar uit Rome wordt gemeld hebben de Italianen, hoofdzakelijk aan de Ison-o, thans 17000 gevangenen ge maakt, waaronder 380 officieren. Bij een grooten brand te Conetanti- nopel, welke enkele dagen geduurd heeft, zouden niet minder dan 5000 gebouwen een prooi der vlammen zijn geworden, waaronder het Duitsche hospitaal, dat vol gewonden lag. Te Temple in den Amerikaanschen staat -Texas, is een neger, beschuldigd van moord op 8 blanke kinderen, uit de gevangenis gehaald en door de bevolking ten aanschouwe van dui- zende vrouwen en mannen levend verbrand. Naar wordt gemeld is het Servische leger thans geheel gereorganiseerd en w iiUWlVlk schappen. In Oosienrijk-Hongarije zijn 3190 officieren en 610.000 onderoffi- ren en manschappen, waarvan het grootste deel door de Duitsche troepen gevangen genomen is. Het totaal Russische krijgsgevange nen is 8790 officieren en 1.330.000 on derofficieren en manschappen. 3o. Aan krijgsbuit werden in de Duitsche stapelplaatsen tot Juni gesteld 5234 buitgemaakte kanonnen en 1556 mitrailleurs. In de „Fortnighty Review" van Augustus noodigt de schrijver, die on der den naam En Vedette schuil gaat, Nederland nogmaals uit, aan den oor log deel te nemen. Het is nu „Hol lands kans" Wordt België of blijft België Duitsch, dan is net met Nederland gedaan. Dat ziet men hier te lande zoo de schrij ver meer en meer in- België vertrouwde op zijn „vod pa pier" in plaats van een inillioen soldaten op de been te brengen. Het lijdt nu door de fouten van zijn politici, die meenden dat België te goed door ande ren beschermd was om het noodig te maken zich zelf te beschermen. Laat Nederland die les ter harte nemen. Het weet, dat als de bondgenooten er niet in slagen, de Duitschers uit Bel gië te gooien en uitgeput zich aan den strijd ontrekken, het zelf dat op zijn eigen hand niet zal vermogen, en dan zal het later berouw hebben, dat het niet door op het rechte oogenblik in te grijpen de schaal heeft doen door slaan en daarmede zijn buur en zich zelf niet de vrijheid verzekerd heeft. O, mocht er voor Hollands eigen be lang, zoowel als voor de belangen van de menschheid in het algemeen, een Willem de Zwijger of een Willem de Derde opstaan En Nederland is niet machteloos, pleit de schrijver verder. Zijn strate gische positie de waterlinie, onge lijk sterker dan de Maaslinie van Bel gië maakt het ongewoon sterk. Met zijn linkervleugen op de waterlinie rustende, zou het Nederlandsche leger zijn aandacht kunnen samentrekken en de overgangen niet alleen van de Maas, maar van „de belangrijke kanalen die er evenwijdig aan loopen" De er kenning, dat ten Westen van de Ne derlandsche Maas de opmarsch lang zaam zou zijn, was waarschijnlijk de reden waarom de Duitschers in Aug. niet in Nederlandsche grondgebied heb ben geschonden, toen de meeste mili taire autoriteiten verwachtten, dat zij het zouden doen. Hij becijfert vervolgens, dat ons le ger nu bestaat uit 260.000 man. Met die 260.000, het dubbelen van wat Bel- gie in Augustus klaar had, behoeft ons land niet te vreezen, gelijk Belgie onder den voet te worden geloopen. Om de Duitscher neer te werpen, hebben Engeland en Frankrijk alle mogelijke hulp noodig, geen hulp, van welken kant komende, mag onverzich- tiglijk verworpen worden. En hoe kan Nederland er buiten willen blijven, vraagt de schrijver, nu het evengoed als gij weet, dat de bondgenooten den strijd van zijn onafhankelijkheid strij den? Nederland wordt net zoo goed met onderwerping onder 't Duitscho juk bedreigd als Engeland en Frank rijk. Zijn belang is dus duidelijk: op het juiste oogenblik toe te slaan, n.l. wanneer zijn meedoen den toestand een beslissenden keer kan bezorgen. Zelfs als alles prachtig gaat, zullen de Hollanders er bij willen zijn, maar te meer, wanneer het niet zoo goed gaat. Alle onzijdige staten zullen in zien, dat Duitschland (en Oostenrijk) verpletterd moeten worden. Er zijn in Europa nog negen landen onzijdig. Met uitzondering misschien van Spanje zal hun heden en toekomst er onder lijden indien zij niet aan den oorlog deelnemen. Neem Zwitserland I Wint Duitschland het, dan zal het alleen bestaan bij de genade van den Ber- ijnschen meester. Maar Nederland heeft het meest van een Duitschen overwin- raar te vreezen. Slechts door metter- laad in te grijpen zal Nederland voor komen, dat bij een overwinning van Duitschland het lot van Belgie het treft, of dat het aan waardigheid en achtiDg in de wereld verliest. Onzijdigheid is een achtenwaardige loudig, zoolang'er wordt gevochten om krijgsroem of uit ouden volkshaat, maar het is lafhartige verloochening vau plichten der gemeenschap, als men toe laat, dat een groote misdaad in eenige maanden de beschaving van eeuwen vernietigt. Ten slotte stelt de schrijver ons ge rust. We hoeven niet bang te zijn. De Duitschers zijn zoo sterk niet meer als toen zij België overstroomden. Nu is het juiste oogenblik om aan een Duit schen inval het hoofd te bieden. Bo vendien zullen wij bondgenooten heb ben, die, onverschillig of Nederland er al dan niet bij komt, moeten aangroeien „totdat het zoo goed als eenzaam en alleen staat te midden van een veront waardige en afkeurende wereld". Nu is er voor Nederland, dat zooveel voor de vrijheid heeft gedaan, nog een plaats in de voorhoede. Er is nog een reden, waarom hel er op aankomt, dat Nederland meevecht. Zijn strategische positie is de gewich tigste in West-Europa, en het moet meadoen, wil er een dramatische keer komen in den langdurigen loopgraaf- oorlog van Nieuwpoort tot de Vogezen. De Duitschers hebben van België éen vesting gemaakt. Alleen Nederland kan die geweldige stelling omtrekken en de deur openen voor een nieuw oorlogs- tooneel waardoor de vesting Belgie baar waarde zou verliezen. Daarom zou de medewerking van Nederland zoo wel kom zijn en zoo hoog worden gewaar deerd. „Wil Nederland de kans waar nemen om zijn eigen belang te verze keren en de bondgenooten den groot sten dienst te bewijzen waaraan zij behoefte hebben?" Het zal dan ook Belgie een nieuw martelaarschap be sparen en een rol spelen, zijn geschie denis waardig. Het „Centrum" zegt in een beschou wing over dit artikel dat het niet te verwachten is dat dergelijk geschrijf veel uitwerking zal hebben op de stem ming in ons land. Geen vreemdeling, noch ten Westen, noch ten Oosten, of waar ook, behoeft ons voor te schrijven, welke onze taak is en wat ons belang vordert. Wij kunnen dat zeiven het best be- oordeelen en de leiding onzer zaken berust bij de Regeering in den liaag. Nederland wil den vrede en niet den oorlog. Het heeft van meet af aan een on zijdigheid betracht, waaraan nog kort geleden zoowel van Engelsche als van duitsche zijde recht is wedervaren. Wij willen die onzijdigheid hand- raven naar alle kanten en ons door ;een der strijdende partijen als troef- caart laten uitspelen, of als stormram gebruiken. Wij verkeeren niet in de positie van de Balkan Staten en gaan niet uit op verovering van grondgebied. Wij hebben trouwens te veel van den oorlogsgruwel moeten aanschou wen, om daaraan nog grootere uitbrei ding te willen geven. Wie de rust en de vrije ontwikke- ing der volken wenscht, en het behoud van een behoorlijk evenwicht in Eu ropa, verlangt ook geen verplettering van de eene of andere mogendheid, maar hoopt vurig, dat de stem, die op den verjaardag van den oorlog uit het Vaticaan over de wereld ging, spoedig weerklank moge vinden bij de Euro- >eesehe Kabinetten. De Koninklijke Nederlandsche Stoom- joot-Maatschappij te Amsterdam is Woensdagmorgen op brutale wijze op gelicht voor 150 balen koffie. Ingevolge een telefonische opdracht, die van het Ilaauwhoedenveem zou komen, werden aan een onbekenden schuitenvoerder 150 balen koffie, ter waarde van onge veer f 6000, afgegeven. Deze balen wer den op eon dekschuit geladen, die door een sleepboot wer 1 weggesleept. Bij na dere informaties kwam echter uit, dat van een dergelijke opdracht bij het Blaauwhoedenveem niets bekend was, zoodat bleek, dat men hier met een brutale oplichting te doen had. Des avonds heeft de politie de hand gelegd op een loodschef van de Konink lijke Nederlandsche Stoombootmaat schappij en een zoon van een bekenden opkooper van de Gelderschekade te Rotterdam, als verdacht van deze op lichting. Uit Oostburg meldt men dat tusschen St. Laureyens en Stroobrugge aan den Bierendijk het lijk van een Belgisch persoon aan den contact-draad is blij ven hangen. Zaterdagmorgen zou een inwoner der gemeente Philippine, G. Bonte ge naamd, een en ander aan de grens overreiken. Hij raakte daarby met den arm den draad aan, waardoor een elec- trische stroom geleid wordt. De stroom ging hem door het lichaam, wat den dood ten gevolge had. Zondagavond heeft er op de kermis te Heiloo een ernstig ongeluk plaats gehad. Terwijl de overvolle tram naar Alkmaar reeds in beweging was, wilde de heer S. uit Alkmaar met zijn 18-ja- rige logé (een meisje uit Hoorn) nog op de tram springen, met het nood lottig gevolg, dat S. viel en zijn logé van het balcon gleed tusschen loco motief en wagen, tengevolge waarvan beiden werden overreden De heer S. zal vermoedelijk een zijner beenen moeten missen; zijn logé was onmid- delijk dood. Toen H. M. de Koningin Zondag na afloop van de godsdienstoefening in de Groote Kerk te 's-Gravenhage in* het rijtuig wilde stappen, trachtte een man haar een enveloppe te overhandigen. Een brigadier en een agent van politie hebben dit verhinderd. Zij hebben den man aangehouden. In Juli van dit jaar is in de Rijks- vischhal te IJmuiden ondanks het op leggen van een deel der vloot rond f 450.000 meer omgezet dan in Juli 1914. Van 1 Januari af tot 1 Augustus bedroeg de omzet ruim 6,2 millioen gulden, welk cijfer 4 jaar geleden nog niet eens een geheel jaar behaald werd. De minister van Landbouw heeft aan. de burgemeesters een lijst van artikelen met maximumprijzen doen toekomen en de bepaalde wensch uitgesproken dat de gestelde maximum-prijzen streng in acht zullen genomen worden. Verschijnt wekelijks. schat van Illustraties aanscbsQwelijlc beeld van^tv-eri.°°p Verkrijgbaar bij den (fr. p. post 52® ets.) I*roeimiiimiers IIEIIWSBLAD T'-ar aar rvPP/i-no iof t.flprfln van den Oorlog-. De geringe prijs zai voor geen onzer lezers een beletsel zjjn om in te teekenen. op aanvrage gratif. ENTEEKEN BILJET Ondergeteekende wenscht geregeld te ontvangen, GEILItrSTRETKD ZON fJ AG3BLAJ) tegeii den prijs ran 4o cents per S maanden. Woonplaats, HAAK.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 5