Va&rdigheidsproef „Wielrijden" De duikboolen hebbeu zich de laatste dagen geducht geweerd. Zoo bericht men De paketboot Arabic, van de White Star-lijn, is op weg naar Amerika ge torpedeerd. De passagiers en de bemanning zijn gered. De Arabic vertrok Woensdagmiddag van Liverpool naar New-York. Donder dagochtend te kwart over negenen is zij onder waarschuwing in den grond geboord. Naar verluidt, waren er geen eerste klas passagiers aan boord, ongeveer 170 tweede en derde klas en een beman ning van 250 koppen. Onder de passa giers was een aantal Amerikanen. Het is nog niet bekend of er men- schenlevens zijn verloren gegaan Volgens de laatste berichten is de Arabic binnen 11 minuten gezonken. Een sloep heeft de passagiers en be manning van 11 booten overgenomen. Het weder was mooi, de zee kalm. Officieel wordt gemeld dat 375 men- schen zijn geredomtrent 48 is nog geen bericht. De Engelsehe stoomschepen Maggie, Serbino en Dunsley zijn in deD grond geboord; de bemanningen zijn gered. Het Noorsche stoomschip Magda is in den grond geboord. De kapitein en 15 der bemanning zijn gered. Bij de opening der zitting van den Duitschen Rijksdag zeide de voorzitter Terwijl we het in het Westen ver overde onwrikbaar vasthouden, terwijl aan de Dardanellen en aan de Itali- aansche grens de aanvallen verbrijzelen op de dapperheid der soldaten (bijval) brengt het tweede oorlogsjaar ons en onze bondgenooten successen in het Oosten, die aan het fabelachtige grenzen. We danken daarvoor God (bijval), den Keizer en onze generale legeraan voerders, alsmede die onzer bondge nooten. We danken officieren en manschap pen (bijval), alsmede het Rijksbestuur, die alle zonder uitzondering aan de hoogste hun gestelde eischen voldoen. (Bijval). De stemmingen en de gevoelens der gansche natie heeft de Keizer in zijn proclamatie onder woorden gebracht. Zijn ernstige plechtige woorden, ge drongen door den geest van Duitsche oprechtheid door vast vertrouwen op innerlijke kracht door de eensgezind heid der natie hebben overal wai r Duitschers wonen levendigen weer klank gevonden. Een jaar geleden heeft het Duitsche volk, vertrouwend op God en op de kracht van het rijk, zich onwrikbaar om den Keizer en de verbonden regee ringen geschaard om in dezen voor eiken Duitscher heiligen oorlog den vrede te bevechten, die voor alle olken den weg tot vrije ontwikkeling en be schaving zal Danen en de toekomst van Duitschland's volk verzekeren zal tegen alle vijanden en gevaren, (bijval). Na de toespraak van den president zeide de Rijkskanselier: Na onze jongste samenkomst is wederom veel groots gebeurd. Alle pogingen der Franschen met doodsverachting en zonder op het ver lies van menschenlevens te letten onder nomen om ons Westelijk front door te breken, mislukten door den taaien tegen stand van onze dappere troepen. (Bijval). Italië dat het begeerde vreemde eigen dom gemakkelijk meende te kunnen veroveren werd tot nu toe schitterend afgeweerd, niettegenstaande de talrijke overmacht en de opoffering van men schenlevens. Onwankelbaar staat het Turksche leger aan het Dardanellenfront. (Bij val). Waar we aanvielen versloegen we den vijand en wierpen hem terug. Met onze bondgenooten bevrijdden we bijna geheel Galicie, Polen, Litauen en Koer land van Russen. Iwangorod, Warschau enKownozijn gevallen. Ver in het vijandelijke land vormen onze liniën een vasten muur en we hebben sterke troepen gereed voor nieuwe veldslagen. Trotsch, en zonder vrees, vertrou wend op onze krachtige troepen, kun nen we de toekomst tegemoet zien. (Levendige toejuichingen). Te midden der verschrikkingen van den oorlog gedenken we dankbaar de menschlievendheid door de naburige neutrale staten betoond bij den terug keer van burgers uit het vijandelijk buitenland en bij de uitwisseling van krijgsgevangenen. Nederland bewees reeds twee maal aan uit Engeland terugke erende zwaargewonden bereidwillig zijn liefde volle zorgen. Ik breng aan die natie den diepgevoelden dank van het Duit sche volk. Daaiaan verbind ik een woord van bizondere dankbaarheid aan den Paus die onvermoeid deelnam aan het denk beeld tot uitwisseling van gevangenen en zooveel andere menschlievende wer ken en die voor de ten uitvoerlegging daaraan zooveel heeft gedaan. Het Duitsche leger onder Leopold van Beieren heeft Maandag den over tocht over den Boeg geforceerd ten noorden van Drogitschin, op ongeveer 100 K.M. ten oosten van Warschau Ten zuiden hiervan, in de streek tus- 8chen Siedlce en Bresi Litowsk bieden de Russen opnieuw tegenstand, maar de Duitschers hebben dit verzet op nieuw gebroken. De vei volging in de richting van Brest Litowsk is begon nen. De legergroep Mackensen nadert van het zuidwesten uit de vesting Brest Litowsk enisBiala en Slawatysze doorgetrokken, die op 40 50 K.M. van de veelgenoemde Russische vesting liggen. Ten oosten van Wlodawa zijn de Duitschers op den oostelijken oever van den Boeg vooruitgekomen. Men kan dus zeggen dat de Duit schers ten zuiden en ten noorden den Boeg zijn overgetrokken. De Russische hoofdmacht is achter deze rivier sa mengetrokken. De Oostenrijkers deelen mee dat de achtervolging van den vijand ten wes ten van den Boeg snelle vorderingen heeft gemaakt. De Russen schijnen dus in sneller tempo terug te trekken. In de streek van Biala en in de richting van Brest zijn talrijke groote branden zichtbaar. De Russen blijven bij hun taktiek om alles wat zij achterlaten aan de vlammen prijs te geven. Over 't algemeen staat de strijd op de vleugels in Koerland, Kowno en in Oost-Galicië stil, terwijl het centrum van de Duitsche legers oprukt. Uit Bern wordt aan de „Morning Post" geseind, dat Italië thans haar artillerieregementen meer dan verdrie dubbeld heeft. Het nieuwe snelvuur- geschut van het Deport model, dat veertig schoten per minuut kan af vuren, is practischer dan elk daarvoor in gebruik geweest zijnd geschut. Het thans in gebruik genomen geschut is uitgevonden door Deport, terwijl daar aan verbeteringen door den Italiaan- schen generalen staf zijn aangebracht. Het kanon kan met het grootste gemak eu met den meesten spoed in stelling gebracht worden. Onder de boeren in Rumenië heerscht, volgens den Romeinschea correspon dent van de Matin, sterke gisting, om dat zij met hun graan blijven zitten. Voor export zijn 600,000 wagonladin gen beschikbaar, ter waarde van 1/s mil liard frs., doch de voornaamste uit- voerweg, de Dardanellen, is afgesloten. Men vreest dat de boeren in opstand zullen komen. Aan het BerL Tageblatt wordt ge meld dat de nationalistische pers in Rusland steeds heftiger wordt in haar taal tegen de geallieerden, hoofdzakelijk tegen Engeland, dat zij verwijt de ge dane beloften jegens Rusland niet te zijn nagekomen. Naar 't heet verlangen militaire kringen te St. Petersburg de uitzending naar Londen eener commis sie. Het Nowoje Wremja schrijftToen de Duitschers hun hoofdmacht tegen het Westen richtten zonden wij onze troepen naar Oostpruisen. Hetgeen een bewijs van zelfopoffering was. Wij behoedden daardoor onze bond genooten voor de ergste gevaren en redden daarmee den algemeenen toe stand. Nu hebben de Duitschers zich op ons geworpen en wij hadden mo gen verwachten dat ook onze bondge nooten zouden beproeven den tegen stander van ons af te leiden. Zij mogen bedenken dat als Rusland verslagen wordt, de Duitsche hoofdmacht zich naar het westen zal keeren. Op onze bondgenooten rust nu de plicht tot het offensief over te gaan, dat zij thans onder betrekkelijk gunstige omstandig heden kunnen uitvoeren. Een correspondent van de „Temps" zegt, dat de nieawe Fransche militaire vliegmachines, met dubbele motoren voorzien eu met machine-geweren uit gerust, buitengewone resultaten aan 't front hebben gegeven. Zij zijn sneller dan de Duitsche machines en het komt er nu slechts op aan, den aanmaak te bespoedigen. Naar de Roemeensche bladen uit St. Petersburg vernemen heeft de Hei lige Synode voor geheel Rusland een boete- en bedeweek uitgeschreven om den bijstand des Hemels af te smeken ter herovering van Polen. De Grieksche Nationale Bank heeft in opdracht van de regeering 40,000 ton meel in Amerika besteld. Vroeger kocht Griekeland het benoodigde meel in Rusland, doch door de sluiting van de Dardanellen is het land verplicht thans in Amerika te koopen. De vracht prijzen en verzekeringspremies verhoo gen de meelprjzen zoodanig, dat brood weldra voor kleine beurzen onbereik baar zal zijn. Thans kost 1 kilo brood 85, vroeger 20 centimes. Uit Petrograd wordt aan de „Vossi- sche Zeitung" gemeld, dat nu reeds ongeveer 41/, millioen vluchtelingen, afkomstig van de Russische gouverne menten in Polen, aan de Oostzee en uit het'Noordwesten, vooral te Petro grad, Moskou, Orel, Kursk, Kief, Charkof en Jekaterinaslof zijn aangekomen. Volgens beweringen van goed ingelichte kringen moeten binnenkort nog twee millioen vluchtelingen verwacht wor den uit de bedreigde streken. De Russische regeering begint zich erustig over dezen reusachtigen storm loop van vluchtelingen ongerust te maken. Zoowel 't parlement als de pers verklaren, dat Petrograd en Moskou geen geschikte plaatsen zijn voor vluch telingen, daar beide steden in de eerste plaats als door den oorlog bedreigd beschouwd moeten worden. Hoe betreurenswaardig ook het tor- pedeeren door een Duitsche duikboot van het transportschip „Royal Edward" is, aldus een Reuter-telegram uit Lon den, zoo stelt dit feit toch de macht van de Britsche vloot in het licht. Wij zijn thans in de dertiende oorlogsmaand; wij brachten naar Frankrijk 't grootste leger over dat ooit d9 Engelsehe kus ten verlietverder brachten wij niet alleen van Engeland, maar van alle streken der aarde een ander groot le ger naar Galipolibenevens talrijke troepen naar de Perzische Golf en Oost- Afrika. De vijand zou volkomen in zijn recht zijn geweest, wanneer hij die transportschepen in den grond had geboord, maar dank zij de Britsche vloot, slaagde hij daarin alleen in dit eene geval. Zijn duikbooten traden op tegen koopvaarders en visschersvaartuigen, maar vermochten niet dit op zich zelf staande geval uitgezonderd aan hun feitelijke taak te voldoen, nl. troe pen te beletten naar het oorlogtoo- neel te gaan. De Noorsche postdirectie deelt mede: De Duitsche duikboot, welke Woens dag het stoomschip Haakon VII" op w g naar Engeland aanhield, beval alle drukwerken en paketten voor Enge land, Frankrijk en Italië en de aan Duitschlaud vijandige kolonies over boord te werpen. De brievenpost en de aangeteekende brieven werden aan boord van de duikboot genomen. Behalve de Noordsche post had het stoomschip zeven zakken brieven van Denemarken naar Londen aan boord. Aan de „Korrespondenz Norden" wordt uit Weenen geseind, dat blijkens particuliere berichten uit de door de Russen nog bezette deelen van Oost- Galicië, de Russen reeds een begin heb ben gemaakt met de voorbereiding van hun terugtocht uit die streken. De Russische commando's te Brody, Tarnopel en Czortkof werden naar het binnenland verplaatst. De etappe-centrale te Tarnopol is reeds naar Preskorof verlegd. Een algeheele ontruiming van Gali- cië door de Russen is nabij. Een officieel telegram uit Berlijn dd. 20 Aug. meldt: De vesting Nowo-Georgiewsk, hot laatste steunpunt van den vijand in Polen, is, na hardnekkigen tegenstand van den vijand, genomen met het ge- heele gaanizoen, te weten 6 generaals en meer dan 85,000 man. Het aantal buitgemaakte kanonnen bedraagt meer dan 700. PlaatfielJik Mieuws. Kleusdeii 21 Aug. De Rijksveldwachter brig.-titulair Van der Hoeven alhier, tijdelijk te Bergen-op- Zoom gedetacheerd, heeft aldaar proeven gegeven met zijn politiehond. In „de Zoom" lezen we daaromtrent het navolgende: Reeds eenige malen hebben hier ter stede voorstellingen plaats gehad van de dressuur van politiehonden. Aanvankelijk hechtte men weinig waarde aan hunne verrichtin gen, doch langzamerhand is dat vooroordeel verdwenen. Dezer dagen maakten wij kennis met een exemplaar, hetwelk op het terrein plein 13 verschillende proeven van bekwaamheid aflegde. Het geldt hier de RoodeKruishond van den tijdelijk hier vertoe venden Rijks veldwachter brig.-titulair J. v. d. Hoeven, welke hond op zich heeft staan hetCham- pionaat. Van deze voorstelling heeft de eige naar foto's doen nemen, die voor ons bu reau ter bezichtiging zijn uitgesteld. De foto's stellen voor: 1. Een z.g. gewonde wordt door den hond opgespoord en gevonden, terwijl hij bij den patient, de wacht houdt tot hulp komt opdagen. 2. De getroffene wordt door de twee Belgische Roode Kruisverpleegsters, die tij delijk te Bergen op Zoom vertoefden, zorg vuldig verbonden. 3. Na verbonden te zijn wordt hij door voornoemde zusters opgetild. 4. De gewonde zoodanig opgewekt kan door ondersteuning van een der zusters verder vervoerd worden, terwijl de tweede zuster zorgt voor de uitrusting van den z.g. gewonde, steeds blijft de hond getrouw de wacht houden. Van Z. K. H. de Prins der Nederlanden ontving de heer v. d. Hoeven een waar- deerend schrijven, voor de door hem aan Z. K. H. toegezonden foto's van den afge- richten Roode-Kruishond. De Floralia-vereeniging zal op 1 September a.s., des namiddags in de Bui- tensocieteit eene prijsuitdeeling houden voor jeugdige inzenders van planten. Op veel. vuldig verzoek van het jonge volkje zaj professor Don Bosco di Giovanni het geheel met eene voorstelling opluisteren. Werkendam. Maandag a.s. des nam. 2 uur, zal er bij de weduwe D. L. v. d. Wiel, aan den Sasdijk, alhier, eene vergadering gehouden worden van land bouwers (leden der landbouwvereeniging alhier) om te spreken over den aankoop van Regeeringskunstmest en de verplichtingen daaraan verbonden. Door ds. R. W. de Jong, alhier, is een beroep ontvangen naar Broek op Lan- gendijk. Door candidaat Riekel te 's-Graven- hage is bedankt voor het beroep naar de Chr. Ger. Gem. alhier. Aalburg;. Donderdagmiddag had alhier een treurig ongeval plaats. Op eene dorschmachine was Donkersloot werk zaam het insteken van koren. Hij stond boven de machine en geraakte door een ol ander toeval met een voet tusschen het kamrad, waardoor in een minimum van tijd den voet verbrijzelde. Militairen, aldaar oefeningen makende, brachten hem met een militaire brancard naar het ziekenhuis alhier; alwaar nog dénzelfden dag de voet is afgezet. Beneden-Langstraat In de vroege aardappelen komen thans vele zieke knollen, waardoor de handel momenteel zeer beperkt is. Men besteedt van f 3. tot f 4.— per H.L. Itesoijen. Zaterdag had mej. v. d. Lee uit Waalwijk, het ongeluk uit te glijden en onder een voermanswagen terecht te- komen. Ze werd verwond aan been en arm. Dr. van Gils verleende de eerste hulp. De zoon van K. K. uit Besoijen, had het ongeluk met het lossen van hout er onder te komen, waardoor hem een voorste lid van de vinger werd afgesneden. Gameren. Als een bewijs dat de handel in vele artikelen levendig is, diene het volgende. Bij een landbouwer werd voor een 1^-jarig paard f 600 gevraagd en zonder een cent af te dingen sloeg de koop man geluk. Hooi f 23 a f 24 per 500 kilo. 's-Graveinoer. Dinsdag werd al hier de eerste vergadering gehouden van de schattingscommissie voor 's Rijks In komstenbelasting, waarin de leden door den heer Inspecteur der directe belastingen te Breda werden beëedigd, waarna de com missie hare werkzaamheden aanving. De tuin- en landbouwvereeniging alhier, hield Woensdagavond eene alge- meene vergadering, waarin besprekingen werden gehouden over de aanschaffing van kunstmeststoffen en de vervanging van rogge door mais. De Secretaris werd gemachtigd voor een en ander de noodigegegevens bij een te verzamelen. Donderdagavond werd alhier de jaar lij ksche proef genomen met de brandspuit. Over de resultaten was tevredenheid. Moge zij nu weer rusten tot de volgende proef neming. {wenderen. Het vervolg van het Raadsverslag zal in ons volgend nummer worden opgenomen. Herwjjnen. Bij de Woensdag gehouden premiekeuring van veulens, afstammelingen van den hengst „Jonge Kvagore", toebe- hoorende aan den heer G. Bok, zijn door de commissie, bestaande uit de heeren Hasselman te Zoelen, Costermans te Beu- ningen en Heuff („Cellendonk") te Kerk- Avezaath, de volgende prijzen toegekend aan de eigenaars van veulens: 1ste prijs W. de Groot te Dalem, 2de prijs H. van Arendonk alhier, 3de prijs J. de Fockert alhier, 4de prijs G. Roza te Vuren, 5de prijs G. Versteeg te Brakel, eervolle ver melding M. C. van Arendonk. De commissie betuigde hare tevredenheid over de afstammelingen. Herpt. De voortdurende vochtige weersgesteldheid is oorzaak, dat nog een groot deel van de tarwe- en de geheele haveroogst nog te velde staat. En hoewel er nog geen „schot" in komt, wordt het toch tijd dat deze gewassen geborgen komen. Men verlangt algemeen naar meer vaster weer. Op sommige akkers begint zich het bederf in de aardappelen te vertoonen. De heer Van der Schoot, hoofd der openbare school alhier, die benoemd werd tot hoofd der R. K. School te Hedel, hoopt deze functie met 1 Oct. te aanvaarden. Kaatsheuvel. Onze dorpsgenoot A. van R. slaagde dezer dagen voor de akte handteekenen L O. Deze week werd een dochter van den landbouwer W. Smulders alhier door den bliksem getroffen. Zij zag geheel zwart. Haar toestand is redelijk. Een viertal bakkers onzer gemeente zenden tweemaal 's week circa 2500 stuks brood naar België. Ds. Japchen, Hervormd predikant aan den Loonschendijk heeft voor zijn be roep naar Bergschenhoek bedankt. Mederhemert. Tot postbode al hier, in de plaats van den heer P. Smits, is benoemd de heer H. Smits. Onze vroegere dorpsgenoot de heer B. v. d. Steenhoven, thans onderwijzer met hoofdacte te Dordrecht, slaagde voor het examen Fransch, L. O. Sprang Bij de j.l. Dinsdag gehou den verkiezing voor één lid van den ge meenteraad alhier zijn de n.v. heeren offi cieel candidaat gesteld: Andr. de Bruin, A. B. van der Hoeven en G. L. Vos. Zekere vrouw Z. viel van een stoel waarbij zij haar arm en voet zoodanig be zeerde, dat zij geneeskundige hulp moest inroepen. J.l. Maandagavond kwam de bakker K. in de Besoijensche Steeg met zijn brood- kar met een fietser in botsing. In weerwil dat de fletser over zijn stuur heen viel en langs het rad viel bracht hij het er per soonlijk goed af. Het stalen ros beliep eenig averij. Veen. Voor de vacature van een lid van den Gemeenteraad zijn tot candi daat gesteld de heeren C. Koolhaas en M. Smits. Dat paarden tegenwoordig eene hooge waarde bezitten, mag zeker wel dienen het feit, dat aan den landbouwer V. vergeefs voor een l^-jarig paard f 1800, werd geboden. ZaltViomuiel- Op de heden gehouden veulenmarkt met redelijke aanvoer werden ongekend hooge prijzen besteed. Men besteedde van f 200 tot f 350. vastgesteld door het Nederlandsch Olympisch Comité. De „Nederlandsche Wielerbond" zal op Zondag 5 September 1915, des mid dags te 12 uur, op den weg 's Hertogen bosch, St. Oedenrode, Eindhoven, Nu- nen, Beek-en-Donk, 's-Hertogenbosch gelegenheid geven tot het afleggen van de door het Nederlandsch Olympisch Comité vastgestelde vaardigheidsproef voor wielrijders. De proef bestaat in het afleggen van 80 KM., binnen de vier en half uur, op éénpersoonsrijwielen, zonder gang- making of verzorging. De deelname is opengesteld voor alle leden van bij het Nederlandsch Olympisch Comité aangesloten sportbonden, die den leef tijd van 18 jaren hebben bereikt. De réunie zal plaats hebben des mid dags te 12 uur op de Markt te 's Her togenbosch tegenover hotel Central. Aldaar zal aan de deelnemers eene con- trölekaart worden uitgereikt welke aan den afrit en aan de controle-stations moet worden afgestempeld en aan het eindpunt aan den tijdwaarnemer ter hand gesteld. Aan de deelnemers, die de vaardig heidsproef volbrengen, wordteen bonds- getuigschrift toegezonden. De opgave tot deelname moet ge schieden voor 30 Augustus a.s. bij den heer J. L. Roborgh, Markt no. 4 te 's Hertogenbosch, of bij den secretaris van den Nederlandschen Wielerbond, den heer P. T. de Jong, Donkersteeg no. 9 te Leiden, en moet vergezeld gaan van f 0.25 per persoon voor ad ministratiekosten. Deelnemers, die dit jaar ook in an dere takken van sport aan vaardigheids- proeven wenschen deel te nemen, moe ien van hunne inschrijving mededee- ling doen aan den secretaris van het Uitvoerend Comité van het Nedorl. Olympisch Comité, den heer W. P. Hubert van Blijenburg, luitenant der Artillerie te Halfweg. Boekjes, inhoudende mededeelingen betreffende de verschillende vaardig- heidsproeven, zijn 10 cents verkrijg baar. IBiiiiienlaiid. Door de rijksambtenaren te Groes- beek is beslag gelegd op vijftig wag gons geladen met vaten waarvan de inhoud als margarine was aangegeven tot een waarde van een half millioen gulden. De aanhouding geschiedde om dat de inhoud der vaten niet aan de gestelde eischen voldeed De lading was voor Duitschland bestemd. Door den zeekrijgsraad te Willems oord is tot één dag militaire gevange- straf veroordeeld de officier van gezond heid eerste klas, dr. C. Beukers, die tegenover een meerdere in rang gewei gerd had zekere opgave te verstrekken betreffende gevallen van geheime ziekte onder officieren aan boord van Hr. Ms. „De Ruyter", welke weigering bekl. grondde op zijn ambtsgeheim, dat hij gezworen had te zullen bewaren. De landbouwvereeniging De Een dracht in De Krim (O.) zegt in een adres aan den minister van landbouw, nijverüeid en handel, dat de ro rge verbouwende landbouwers, gelet op den maximumprijs voor rogge door de re geering bepaald, hun bedrijf niet langer kunnen voortzette.n Adressante bere kent de onkosten per H.A. op f383 50 en de opbrengst op f 338 (31 H.L. rogge f8 en 5000 K.G. stroo Hf 18de 1000 K.G.) Zij verzoekt den minister, dit jaar den maximumprijs van rogge te verhoogen en voor het vervolg de lan derijen geschikt voor roggebouw voor een matigen prijs voor rekening van het rijk te doen bebouwen. Mr. Regout is door den Paus ont vangen en heeft zijn geloofsbrieven overhandigd. De Paus sprak de hoop uit, dat de benoeming van den heer Regout een belangrijke factor zal vormen in de naaste toekomst voor het herstel van den vrede in Europa. In een particulier telegram aan de N. R. Ct. lezen wij De woorden, door den paas tot Mr. Re gout, den tijdelijken gezant van Neder land bij het Vaticaan, gericht, worden hier beschouwd als een bevestiging van de meening, dat de Nederlandsche ge-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2