voor Hel Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bonnnelerwaard. Firma F. Tan Mill, Rijwiel-, Motorrijwiel- en Automobielhandel. G. ROHEIJfl, Waterpoort, fiorinche W Slaapkamer-Ameublementen. Bedden, Matrassen, Dekens, IJzeren Ledikanten enz. A. C. van der Heulen Zonen. utulinauoi* DE ZWERVER, LIEFDESSTRIJD SOMNABULE. I Geregeld voorhanden: Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, No. 3492. Zaterdag 21 Augustus 1913. Auto-Garage. Vulcaniseer-Inriehting. A. N. W. B. Benzine. Leverancier van Prins Hendrik-, Hima-, Rival- en andere gewensehte merken van Rijwielen. Reparatie -Inrichting. Agentschap der Qende rson Motorrijwielen Adler, Opel en Glement-Bayard Automobielen. Douglas, Sun en Royal Enfield Motorrijwielen. Mtiseer-InriclitiiTOor Aitotato LaaiMctliï voor Accnmolatoren, Benane.Olie. Banden voor Motorrijwielen en Auto's. Grootste inrichting v. d. aard in Nederland. Pensmarkt 22 24 - Telef. 571 's Bosch. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke rege meer T1/» Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. üuitenland. Reuter seint uit Amsterdam aanEn- gelsche bladen, dat er kans is op een spoedig aftreden van Von BethmaDn Hollweg als Duitsch rijkskanselier en noemt ook al zijn opvolger: generaal I Von Bissing, gouverneur-generaal in België. De „Scientific American" vraagt zich af, wat wel het krachtigste slagschip te rwereld is. De Amerikaanscbe „Cali fornia", de nieuwste dreadnought der Vereen. Staten van 32.300 ton, wordt vergeleken met de Japansche „Fuso" van 31.000 ton, de Fransche „Tourville" en de Engelscho Queen Elisabeth", die van de vier het kleinst is, nl. ruim 27.000 ton. Toch valt de vergelijking ten gunste van de „Queen Elisabeth" dit schip heeft namelijk de grootste snelheid en de zwaarste kanonnen. Het Ministerie van Marine in de Vereen. Staten moet van plan zijn, niet minder dan een zestal slagschepen van het Queen Elisabeth-typ» op stapel te zetten. Het schijnt dus in inderdaad een modelschip te zijn, en merkwaardig mag het heeten, dat aan de voortdurende stijging van den tonneninhoud dus een eind is gekomen. Keizer Frans Jozef wordt heden 85 jaar, schrijft de „N. R. Ct". Een groot gedeelte van zijn leven en van zijn regeering, tot 1867, behoort tot de geschiedenis. Juist door hetgeen de keizer van dien stond af, toen hij zijn machtige positie in Duitschland verloren had, voor zijn landen heeft gedaan, heeft hem de algemeene ach ting en zijn groot aanzien in Europa verzekerd. Hij heeft aan zijn land een vrede van 45 jaar geschonken en zich met de Hohenzollerns, met de Habs- burgers sinds Frederik de Groote in onmin, verzoend. De keizer had het verleden begraven en heeft zich geen moeite gespaard, hot rijk op de nieuwe grondslagen te ves tigen, die wij nu nog kennen. Het rijk, hoewel kleiner geworden, heeft zich onder zijn bestuur geconsolideerd, waar nog dezer dagen de proef van gele verd is. Keizer Frans Jozef bezit de gave om de harten te veroveren. „Zijn manieren :zijn", volgens het getuigenis van koning Leopold van België, „uitstekend, vrij van alle verwaandheid en linksheid. Hij heeft iets over zich, dat bij alle vriendelijkheid tot ontzag inboezemt, hij kan streng zijn als het moet en is zeer moedig." Men weet hoe de keizer, die op Al lerzielen tranen op het slagveld van Koniggraetz vergoot, sindsdien een af keer van den oorlog had. Het is nochtans te midden van den grootsten oorlog, waarin de monarchie ooit is betrokken, dat de keizer zijn ;85sten verjaardag viert. Hij is voor de volken der monarchie do door hen allen gelijkelijk vereerde en beuï.inde monarch, de vader van het Donaurijk der laatste halve eeuw, het zinnebeeld van de eenheid van het veelvoudige rijk, waarvoor thans de strijd op leven en dood gestreden wordt. Men mag verwachten, dat deze gevoelens n Oostenrijk-Hongarije op bizondere wijze tot uiting zullen komen. De oorlogscorrespondent van de „Daily Chronicle" heeft een langen tocht ge- I maakt langs het Fransche front en is tot de slotsom gekomen, dat de stil stand, die langs het front heerscht, volkomen begrijpelijk is. Er zal een i dag komen, meent hij, dat de Duit schers gebrek aan m nschappen krijgen. Het voordurend offensief eischt de mees te slachtoffers en hoe langer dit in het oosten duurt, hoe zwakker het Duitsche leger worden zal. Er zal dus een oogen- blik komen, dat de Duitscher3 ge noodzaakt zullen zijn hun front te be korten en op dat oogenblik wachten de staven van het Fransche, Britsche en Italiaansche leger. Dan eerst zullen zij hun slag slaan. Wanneer dat oogen blik zal komen kan nog niemand voor spellen, De houding er Balkanstaten en de gebeurtenissen aan de Dardauel- len zullen daarop ongetwijfeld grooten invloed uitoefenen. Intusschen bereiden de werkplaatsen in Frankrijk en Enge land zich voor hun taak voor. Niemand heeft aan het begin van den oorlog bevroed welke reusachtige hoeveelheden schietvoorraad noodig zoudeu zijn. Thans haalt men het ver zuim in. In het algemeen kan men zeggen, dat de Fransche soldaat begrijpt, dat hij zijn tijd afwachten moet. De vrije dagen, die hem thans wer den toegestaan, ieder 4 heele dagen naar huis, hebben hem goedgedaan. Men is bang geweest, dat de terugkeer in het eigen huis den geest zoowel van den soldaat als die van zijn gezin, verslappen zou, maar het tegendeel is waar. Men heeft den Franschen soldaat en ook de Fransche vrouw onderschat; men heeft verkeerd ge dacht, toen men in de meening ver keerde, dat hij in staat was voor een opwinding, maar niet voor een lang taai vasthoudenmen heeft zich ver gist, toen men geloofde, dat de Fran sche vrouw niet in staat zou zijn alleen voor langen tijd den grooten kommer te dragen. Het Fransche volk is van heel wat soliederstof gemaakt, dan men het ge meenlijk pleegt voor te stellen, besluit de correspondent. .Blijkens een staatje in de Frankfur ter Ztg. hebben de Duitsche en Oos- tenrijksch-Hongaarsche legers sedert het begin van den oorlog twee mil llioen krijgsgevangenen gemaakt Het eer ste millioén is in zes maanden en drie weken bereikt, het tweede millioen in wjjf maanden en drie weken. Op het westelijk front zijn tot dus verre 331,000 Franschen, Belgen en Engelschen gevangen genomen; de O.-H. hebben 23,000 Serviërs gevangen -genomen; Rusland heeft aan gevange nen 1,654,000 man verloren. Van de Russische gevangenen zijn meer dan de ihelft in de laaste maanden gemaakt, nl. in Mei 301,000, in Juni 220,000, in de eerste helft van Juli 32,000. Tij dens den 14 Juli begonnen algemeenen aanval van de legers der centralen tegen de Poolsche vestinglinie zijn tot einde Juli 190,000, in Augustus 95,000 gevan genen gemaakt. wind gaan en zal de onzekerheid van onze betrekkingen met de zoogenaamd onzijdige landen voor een opgewekt vertrouwen wijken. De toestand van het Russische hoofd leger ten Westen van Brest-Litowsk wordt gaandeweg wanhopig. In de Magdeburgische Zeitung schrijft de gepensioneerde luitenant-generaal baron von Ardenne ever de militaire gevolgen van den val van Kowno Ten eerste komen de belegeringstroe pen en hun zwaar geschut voor gebruik elders vrij, en dat doel ligt in de buurt Voorts zullen de Duitschers de vesting verbouwen, versterken en tot steun punt maaen voor alle Duitsche leger afdeelingen, die Koerland zijn binnen gedrongen de rivierlinie van de Win dau en de Aa zijn overgetrokken en nu Riga en Dünaburg (Dwinsk) be dreigen. Voor een aanval uit hft veroverde Kowno zal nu ook Wilna, het gewich tige kruispunt van heir- en spoorwegen, vallen. Daarmee is de deur geopend voor een verdere strategische combinatie. Men bedenke slechts, dat de aanstaande wereldhistorische slag aan de Boeg zich uaar alle waarschijnlijkheid meer op den Oostelijken dan op den Westelijken oever zal afspelen. Gelukt het spoedig ook Grodno ten val te brengen, dan is de linie van Njemen en Narew, in Duitsch bezit, een wijkplaats voor mo gelijken tegenslag. Meer dan zes maanden heeft Hinden- burgs leger om het bezit van de Rus sische vestinglinies geworsteld. Thans zijn die gewonnen door de doorzetting van een groote strategische grondge dachte, de omvatting door twee, aan vankelijk ver van elkaar gescheiden, in felle gevechten echter zich gestadig samensluitende vleugels. Een verdere, nog gewichtiger voort zetting van die grondgedachte is te wachten. Wanneer zij brengt wat wij wagen te hopen, dan zal het ons ook op het gebied der diplomatie voor den Een Reuter-bericht aan eenige bladen meldt, dat de correspondent van de „Morning Post" seint uit Petersburg: De verkorting van het Duitsche front heeft talrijke Duitsche strijdkrachten vrijgemaakt, welke versterkingen naar het gevechtsterrein aan de Njemen en de Dwina gezonden worden. Hier krij gen de krijgsverrichtingen een dreigend karakter en worden zij van de grootste beteekenis Mogelijk is Petrograd het doel van den vijand. De Russische militaire autoriteiten schatten evenwel, dat de Duitschers een jaar noodig zullen hebben om de hoofdstad te bereiken, tenzij zij do Oostzee geheel beheerschen. Van Russische zijde wordt uit Peters burg gemeld De bezetting van Warschau heeft niet geleid tot de door de Duitschers gehoopte overwinning, doch het Duit sche leger in een netelige strategische positie gebracht. De militaire medewerkers van de ochtendbladen uiten twijfel, of hf t Duitsche leger voor 't oogenblik in staat is een grooten veldslag te aanvaarden. Het „Nowoje Wremja" zegt, dat het Duitsche leger, 't welk op den linker over van de Boeg in de richting van Cholm opereert, sedert enkele dagen zijn opmarsch heeft gestaakt, en trekt daaruit de slotsom, dat het algemeene strategische plan der Duitschers is mis lukt. De laatste gevechten hebben den vijand 120,000 man gekost. Even wei nig geruststellend schijnt de strategische toestand van het Duitsche leger op de meer noordelijk gelegen sectoren van het gevechtsterrein. In plaats van zijn krijgsverrichtingen op het oostelijk front tot een zegevierend einde te brengen gelijk de Duitsche generale staf hoopte zien wij nu het Duit sche leger niet op den weg naar St. Petersburg, doch samengepakt op den weg naar BrestLitowsk, waar het op zeer ongunstig terrein even bloedige gevechten moet doorslaan als op het westelijk front tegen onze bondgenooten. SM ui neisalaiiil. Een adellijke dame is, naar de Tijd meldt, in den loop der vorige week twee keeren aangehouden bij baar po ging om goederen, waarvan de uitvoer verboden was, over de Limburgsche grenzen naar Duitschland te brengen. Het zwakke geslacht is soms wat „mans". Is er niet een gezegde, volgens hetwelk één vrouw honderd mannen „te erg" is? Dat mag nu vanjoverdrij- ving niet vrij te pleiten zijn, maar wat Woensdagavon 1 op een dea pleinen te Rotterdam een „heer der schepping" ondervond, was wel geschikt om eeni- gen grond van waarheid aan 't gezegde te geven. Aan 'n tafeltje in 'n cafe zat hij genoeglijk met een juffrouw een glaasje bier te drinken, toen een vrouw langs kwam, zijn eigen vrouw 1 Deze, die beiden terstond ontwaarde, bedacht zich geen oogenblik, stapte dadelijk het café binnen, commandeerde ook een glas bier en begon op te pijpen, zóó dat weldra de heele zaak op stelten stond. De kastelein, weinig met zulk een bezoek ingenomen, vroeg de ver ontwaardigde echtgenoote zijn zaak te verlaten, te meer daar een groote volks oploop ontstond. Maar de juffrouw bedankte daar fees» telijk voor, totdat zij eensklaps opsprong, haar man bij den kraag greep en hem zoo aanpakte, dat hij op een voorbij rijdende beestenwagen de vlucht nam, or de hielen gevolgd door zijn vrouw, die ook op den wagen sprong. Zoo reed 't echtpaar naar huis, tot groot vermaak van het publiek, de man bloedend uit een wopd aan den rech terslaap, de vrouw als de wrekende Nemessis, zichtbaar voldaan over de executie van het vonnis. In eiken Boekhandel teekent men in op de 15e Jaargang van De mooiste Illustratie in Nederland. Behalve een groot aantal zeer fraaie platen en portretten over den Europe eschen Oorlog, meestal van onze eigen foto grafen, en de voornaamste gebeurtenissen in Nederland en in het buitenland, tal van belangrijke geïllustreerde artikelen op elk gebied en boeiende novellen van bekende Auteurs, begint vanaf heden in dit Weekblad een nieuwe serie romans: Oorspronkelijke roman uit den grooten Europeeschen Oorlog, door FOKKO BOS. Verder in de bibliotheek van „De Prins" de boeiende roman van C. N. en A. M. WILLIAMSON Daarna de nieuwe roman van A. GEOFFROY Alle abonnés *11» verzekerd. D B H B Trkelsiraat D 96, («oriiiclicin. Monster machine in voorraad. Auto-Garage, Telefoonnummer 114. Vertegenwoordiger der Levering van elk gewenscht merk. c.ROMEIJN.GORINCHEM. Verhuring van Auto.mobielen, ook voor vervoer van ziekend Phot. Album ei i Prijscourant op aanvrage franco. Men abonneert zich door het geheele land hij eiken solieden Boek- hanaelaar of bij de Agenten tegen, f 3.per jaar voor de gewone, en tegen f5.per jaar voor de lu.xe-editie. Abonnementen kunnen met elk nummer aanvangen, doch zijn steeds verbindend tot No. 52. Op plaatsen waar geen Boekhandelaar gevestigd is, kan men zich direct per post abonneeren tegen toezending van postwissel van f3.75 voor de gewone en f 5.75 voor de luxe editie, aan den Uitgever N. J. BOON, Amsteldijk 13, Amsterdam. Men ontvangt daarvoor een prachtige illustratie van 20 groote bladzijden op mooi papier met 40 a 45 platen per week.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 5