voor Hel Land van Heusden en illena, de Langstraat en de Bonnnelerwaarr Mijmeringen. HESJE 1 OEN LOMPENMOLEN. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3494:. Zaterdag 28 Augustus FEUILLETON. Bij dit nr. behoort een Bijvoegsel. UN9 t/Ml m Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijsverbooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1913. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke re; meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrij dj middag 12 uur ingewacht. Een heerlijke zomermorgen. Vroeg waren we opgestaan. Na een stevig ontbijt verlieten we het logement in de Brabantsche plaats, die we niet noemen zullen, maar dichtbij de Bel gische grens is gelegen. We dwaalden over de heide, de stille in den regentijd zoo naargeestige hei de, maar in het zomerseizoen zoo vol van uitlokkend bizonder schoons. De helderblauwe lucht welfde zich boven ons. Het morgenzonnetje zette alles in helderlichten glans. De leeu werik zong zijn opwekkend, jubelend morgenlied. De torentjes der vele Brabantsche dorpjes en gehuchten verhieven zich in de verte en staken vriendelijk af bij de helderblauwe lucht. Hier en daar vertoonden zich schilderachtige denne- boschjes, zwart plekkend op de wijde, wyde vlakte. Alles sprak van rust en viede. Tot opeens, daar in de verte, de aandacht werd getrokken door het sto ten in de horens en het geschetter der trompetten. Daar was leven en bedrij vigheid gekomen op de plaatsen, waar het eenige oogenblikken geleden nog zoo landelijk stil en rustig Was. Een ongekend schouwspel van blinkende uniformen, wit-linnen tenten, loodsen dienende voor paardenstallen. Maar geen werken des vredes, zoo als we tot dusver daar in die streek op de Brabantsche heide gewend zijn geweest. We zetten ons op eenigen afstand op een beschaduwd plekje neer, en sloe gen met aandacht de bedrijvigheid ga de, noodzakelijk geworden door het vele vreeselijke bij en om ons. En boven ons zong de leeuwerik zijn jubelend morgenlied. Onze gedachten gingen terug naar het verleden. Voor ons geestesoog za gen we al het vreeselijke ons voorbij gaan, al de ellende, in zoo kort tijds verloop over millioenen uitgestort, duizenden menschen, slachtoffers van den waanzin des oorlogs, uitgedreven, aan ontbering en ellende ten prooi, als zoovele zoenoffers, gebracht op het altaar van rust, naastenliefde en be schaving heerlijke landouwen plat H) Liesje, kom eens binnen! klonk de stem van haren vader. Werktuiglijk stond zij op en gehoor zaamde. De oude tante had zich bescheiden ver wijderd. Zij ging naar haar kamertje en bad voor het heil van haar lieveling. Zij wist immers maar al te goed, wienLiesjes liefde gold! In diep gepeins, het hart vervuld van zorg, bleef zij zoo geruimen tijd alleen. Eensklaps werd de deur geopend. Zou het een vroolijk lachende verloofde zijn, die haar de vreugdetijdirig kwam brengen Kalm trad Liesje het kamertje binnen. Op het bleeke gelaat lag diepe ernst. Tante Mie, fluisterde zij, ik heb neen gezegd. Ik kan niepaand liefhebben. Als gij hem niet lief hebt, mijn schat- je, dan hebt gij goed gehandeld. God moge je zegenen! De oude vrouw en het jonge meisje hiel den elkander omvat in een teedere omhel zing van ongeveinsde vriendschap. In de huiskamer liep de fabrikant met driftige schreden heen en weer. -- Maar als zij hem toch liefheeftmerkte zijn vrouw met roodbetraande oogen op. Kan men dan met een vrouw nooit kalm over dergelijke dingen spreken Zulk een knap, fatsoenlijkjongmensch!Daar steekt iets anders achter, dat laat ik mij nooit uit mijn hoofd praten. Ik herkende gebrand, vertreden en verwoest, schoo- ne dorpen en steden, met eeuwenheu gende bouwwerken, gewrochten van het menschelijk génie, aan brand en vernieling overgeleverd. En bij elke overwinning die bevoch ten werd ten koste van meer ellende, meer bloed en meer tranen, jubelden de achtergeblevenen in het verre land, luidden de feestklokken en wapperden de vlaggen in nationale kleuren van de transen der torens en de gevels van officieele en niet-officieele gebouwen. En de oppercommandant van het groote leger beloonde zooveel helden moed en heldhaftigheid met vele rid derkruizen. En dankgebeden stegen op uit de harten der vromen, in zondagskerk of bidstond, bij het vernemen der tijding dat hun God weder had meegestreden onder de banier van recht en men- schelijkheid. En daarginds, in de verte, in het stille Brabantsche dorpken, luidde het kerkklokje, en riep de schare op naar het Bedehuis, om te aanbidden den Grooteu Meester, wiens leven louter liefde was en wiens geest ruischt door de wereld, sinds vele gestorven eeu wen, en bewogen heeft de zielen der eenvoudigen en reinen van harte. We mijmerden voort. In de verte hoorden we gedreun en dof gerommel, als van een naderend onweer. De moordtuigen, scheppingen van menschelijk vernuft en taai ge duld, deden hun menschonteerend werk. 1 En later, als de vrede geteekend zal zijn en het triomflied der bescha ving naar alle oorden zal zijn uitge klonken, zal men trachten op te bou wen wat vernield werd. En gouden halmen zullen ruischen over de graven van al wat moedwillig gedood en ver moord werd. En weer later zullen de overgeble ven ouderen aan de jongeren verhalen van dien ontzettend verschrikkelijken krijg. Twintig eeuwen lang verkondigt het groote gebodHebt uw naasten lief als u zelf. En nog is het nacht. Maar toch de morgen daagt. mijn kind niet meer. Zij, anders zoo volg zaam en zachtaardig, stoüd daar met een bleek gezichtje en zeide niets, dan halsstar rig „neen! neen!" Wie had dat ooit van haar kunnen denken? Zij is immers jouw dochter, vadertje Je herrinnert je toch nog wel, dat je ouders wenschten, dat je Agnes zoudt trou wen, en toen heb je eveneens „neen" ge zegd. Juist, maar toen had ik een ander lief, jou, mijn vrouwtje, maar zij, die klei ne, die pas komt kijken? De hemel weet, hoe zwaar het mij valt, dien goeden jongen zulk een weigerend antwoord te moeten mededeelen. Zij weet niet, wien zij van de ha"d wijst. Hij zou mijn .compagnon zijn geworden, zij hadden hier kunnen blijven wonen Ween je, Mina? klonk het eensklaps uit den mond van tante Mie, die juist was binnengekomen. Nu, nu, zoo erg is het nog niet. Dan maar wachten tot de rechte Jozef komt. Maar voor het oogenblik vind ik het verschrikkelijk spijtig, antwoordde Frede- rik. Maar jelui vrouwen hebt een heel an deren kijk op deigelijke dingen. Alsof ik zelf niet genoeg ondervonden hebWaarom moet dat kind nu den eer ste den beste nemen, al is het nog zoo'n flinke jongen? Kom, Frederik, laat het maar op zijn beloop. Wees liever blijde, dat jij je eenig kind nog moogt behouden, want heeft zij eenmaal een man, dan behoort zij dien immers al leen toe. Het is goed! mompelde hij ongedul dig, terwijl hij zijn wandeling door de kamer weder hervatte. Hebt u haar dan gesproken? vroeg Mina. WelzekerZij kwam bij mij en deelde mij mede wat zij besloten had. Weenende Buitenland. Volgens verschillende Berlijnsche ochtendbladen ontving het Bulgaar- sche gezantschap te Berlijn van zijn regeering Woensdag een telegram met de mededeeling, dat de onderhande lingen over het afsluiten van een overeenkomst met Turkije geëindigd zijn. Naar aan de „Vossische Zeitung" uit Sofia hierover gemeld wordt, zou de overeenkomst waarschijnlijk Vrij dag te Konstantinopel onderteekend worden. Bulgarije ziet af van Kirkilisse en krijgt daarvoor Koragatsch en, van een bepaald punt af beide oevers van de Maritzu. De nieuwe Bulgaarsch-Turksche grens loopt dan langs de Tundscha rivier tot waar deze in de Maritza stroomt en dan van Kuelelc Burgas of van Dimotika circa vijf tot tien kilimeter oostelijk van de Maritza. In het Duitsche, Oostenrijksch-Hon- gaarsche en Turksche leger zijn thans reeds meer dan 4000 ridders van het ijzeren kruis eerst6 klasse. Agenten van het departement van justitie te Washington hebben een Duitsch reservist, Gustav Kopesch ge naamd, in hechtenis genomen. Zij von den in zijn kamer tal van foto's van Amerikaausche vestingwerken. De ar restatie wordt beschouwd als een der gevolgen van een uitgebreid onder zoek naar de bedrijvigheid van Duit sche verspieders in de Vereenigde Sta ten. Meer inhechtenisnemingen worden verwacht. De berichten uit Russische bron medegedeeld over de verliezen der Duitsche vloot in de Golf van Riga, worden van Duitsche zijde officieel tegengesproken. Niet alleen is de Moltke niet in den grond geboord, maar er is zelfs geen enkel groot schip of kruiser gezon een of ernstig beschadigd. Welke zijn nu de juiste berichten, de Russische of de Duitsche Wij weten het niet en laten het oordeel aan de lezers zelf over. Zooveel is echter zeker dat de Duitschers niet ontkennen dat zij zich 1 uit de Golf van Riga hebben terugge trokken en dat hebben de Duitschers' toch ze' er alleen noodgedwongen ge daan. eersten Italiaansche vlieger die boven Weenen vliegt. Naar de Maasbode van betrouwbare zijde verneemt schijnt een wapenstil stand tusschen Rusland en Duitsch land binnen een zeer kort tijdsverloop niet tot de onmogelijkheden te behoo- ren. De zegsman van het Rotterdamsche blad grondt dit op het volgende feit Op de verlofpassen van Duitsche offi cieren, die van liet Oostelijk front ko men, staat uitdrukkelijk vermeld, dat zoo tijdens hun verblijf thuis een wa penstilstand tusschen Duitschland en Rusland wordt gesloten, zij zich niet meer naar het front moeten begeven, doch zich vervoegen bij de ersatzbatal- jons in hun garnizoensplaatsen. Een Italiaansch electro-ingenieur, Emile Guarini, in en buiten zijn va derland welbekend door zijn talrijke wetenschappelijke werken, vooral over draadlooze telegrafie, en die thans te Genève vertoeft, heeft een electrisch toestel uitgevonden en ter onderzoek aan de ministeries van marine van Engeland, Frankrijk, Italië en Rusland aangeboden, hetwelk ten doel heeft of de afgeschoten vijandelijke torpedo's uit hun richting te brengen, of ze te doen ontploffen, alvorens zij het schip bereikt hebben. Het toestel is op alle schepen aan te brengen en werkt evengoed op een vaartuig in gang als op een dat stil ligt. Zelfs al zou de vijand de inrich ting en de werking van de uitvinding kennen, dan nog zou zij onmachtig zijn, er de uitwerking van te belem meren. Emile Guarini heeft voorgesteld, zijn uitvinding practisch te doen beproeven in alle landen, die er belang bij heb ben zich tegen de duikbooten te be schermen. De uitvinder is van oordeel, dat, als deze proeven in de praktijk afdoende blijken, de grootste oorlogs- en han delsschepen binnen enkele maanden van zijn toestel voorzien zouden kun nen zijn. De Londensche Star verneemt uit Athene, dat twee nieuwe divisies Turk sche soldaten in allerijl van Konstan tinopel naar de Daraenellen zijn ver trokken. De Turken hebben hevi e verliezen geleden. De gevechten duren voort. Een inwoner van Milaan, Fantoni, heeft 2000 lire uitgeloofd voor den Woensdag, op den verjaardag van den koning van Beieren, verscheen 's middags een Zeppelin waarin ook heeft zij mij verzocht ervoor te zorgen, dat haar vader niet langer boos op haar zoude zijn. Waar is zij dan Op haar kamertje. Hmbromde de fabrikant. Toen opende hij de deur en verliet het vertrek. Ik weet al waar hij heengaat! lachte de oude vrouw. Ja, tante, u weet ook wel hoe u het moet aanleggen. Kijk maar eens! Zij wees naar den tuin, waar de molenaar langzaam het pad langs liep, met den arm om de schouders van zijn dochtertje ge slagen, terwijl zij hem liefdevol toelachte. Mijn goede echtgenoot, mijn liefkind! sprak de vrouw fluisterend. Zoo moet het ook zijn, voegde de oude tante er bij. Dan is het vrede in huis, en de vrede is het geluk. Zoo is het altijd hier geweest. X. Op het kasteel was het bericht van het overlijden der gravin tamelijk koel opge nomen. De jonge barones en haar dochter hadden de overledene trouwens nooit ge zien. Nelly had een krans van levende bloemen gevlochten en vergezeld van een brief van rouwbeklag aan Blanka gezonden, daarop hadden de drie dames, om aan de uiterlijke vormen te voldoen, rouwkleede ren aangetrokken,, hoofdzakelijk ter wille van Blanka, die ieder oogenblik verwacht kon worden. Haar vader en Army zouden haar vergezellen. Grootmama was in een zeer opgewonden stemming. Zij bouwde onophoudelijk lucht- kasteelen en kon urenlang met Sanna in haar moedertaal praten over de verande ringen, die zij in haar levenswijze zoude aanbrengen, wanneer de schatten der over ledene het eens zoo schitterende Derenberg opnieuw zijn ouden luister zouden schenken. Eindelijk was dan de dag aangebroken, i waarop het bruidspaar en de kolonel zou den aankomen. In Blanka's kamer waren de ramen wijd opengezet, de zonnestralen verlichtten de nieuwe zijden behangsels en'h t weelderig meubilair. In haar eenvoudig zwart kleedje zag Nelly, die rondkeek of net verwende kind, dat daar zou vertoeven, ook iets zou missen, er uit als een betooverde prinses, di" door een weldoende fee eindelijk was terugge bracht in de omgeving, waarin zij thuis behoorde. Die kamer ziet er toch recht prachtig uit, grootma sprak zij tot de oude barones, die juist binnenkwam. Zeker, maar jou, mio cuore, zou een blauwe kamer beter passen. Als je heel, heel lief bent, en je best doetje onbeschaafde manieren af te leeren, dan krijg je van grootmama misschien zulk een mooi ka mertje als kerstgeschenk. O neen, grootma. Ik zou al tevreden zijn met een lief kamertje, zooals Liesje heeft, met blauw en wit gebloemd katoen behangen, dat ziet er zoo snoeperig uit. De oude dame wendde zich schonder- ophalend naar de deur, want juist trad haar schoondochter binnen. Zooeven ontving ik een groot pak japonstoffen en stalen. Heeft u dat besteld, mama? Ik denk, dat het een vergissing is. Er is zoo veel kostbaars bij, wat wij on mogelijk gebruiken kunnen. Ik heb die bestelling opgegeven, Cor nelia. Laat het pak naar mijn kamer brengen. Maar mama sprak de jonge barones, terwijl Nelly reeds uit de kamer gestormd was, om al dat fraais te bewonderen. Heb jij je al in den spiegel gezien, graaf Zeppelin zich bevond bov< Munchen om per draadlooze telegra: den koning geluk te wenschen. Een Duitsch blad heeft onlangs ei mededeeling gepubliceerd, die on leend heette aan een dagboek van e< in Duitscüland krijgsgevangen E gelschman en waarin werd beweer dat Guneraal Sir Charles Fergusson een toespraak tot zijn divisie op Augustus 1914, voordat de mann» tegen de Duitsche troepen in het vu kwamen, had gezegd, dat geen kwarti moest worden gegeven. Blijkens een mededeeling van h Engelsche ministerie van oorlog bi kent generaal Fergusson echter ti stelligste, dat hij ooit iets heeft gezeg dat op een dergelijke manier kon wc den uitgelegd. De Neue Zuricher Zeitung hoort vs een uit Londen teruggekeerden com pondent, dat de museums te Lond nog wel geopend zijn, doch dat kostbare schilderijen in veiligheid zi gebracht om ze tegeu de aanslag van luchtschepen te kunnen bev ligen. In de National Gallery zijn a meesterwerken verdwenen. In iede zaal staat een bak met water, in hoeken staan emmers met zand gevu' Dezelfde voorzorgen zijn gsnomen de Art. Gallery. Ook uit het Britsche museum z de kostbare verzamelingen in veili heid gebracht. De Italiaansche duikboot „Nereid< waarvan de Oostenrijkers beweerdi dat zij ze tot zinken hadden gebrac is in een haven van de Adriatisc Zee binnengekomen. De Nereide had een Oostenrijkse torpedo weten te ontwijken door si te duiken. Maar toen men ze w< naar de oppervlakte wilde laten teri keeren, bemerkte men dat de mac' nerieën niet meer werkten. De herstellingen vorderden 72 ui arbeid. Tengevolge van het ingetred gebrek aan levensmiddelen, stierv de kapitein en twee leden der bemi ning. Ook het licht werkte niet me Zoodra zij gerepareerd was, steeg onderzeeër weer naar de oppervla en keerae in de haven terug,waard twee man der equipage aan de do gestaande ontberingen overleden. Er is thans vanaf 1 Juli door vaderlandslievende Franschen ruimi half millard goud bij de bank gest( Cornelia? klonk de scherpe wedervrï In die plunje kan jij je nauwelijks v de boeren uit het dorp vertoonen en ze niet op een bruiloft. Ik heb reeds mijn inkoopen gede Voor Nelly een wit kleed en voor mij zwarte zijden japon. Jawel, theaterzijde, zoowel wij noemen, van de allerslechtste kwall Genoeg, het blijft zooals ik het best heb. Je behoeft niet te vragen, waar geld vandaan komt. Die firma heeft v ger duizenden aan mij verdiend, en i mij nu wel eenigen tijd krediet toesti Je schoondochter zou leelijk opkijken, haar huwelijk te midden van zulk kalen boel zou voltrokken worden. De plechtigheid zal toch slechts c der familie Weer een van je bekrompen di beeldenviel haar de oude barones ir rede, terwijl zij op den prachtigen sa vleugel leunde, dien Blanka had gezon' daar zij, naar zij zeide, op de oude p in de woonkamer onmogelijk spelen i Army is geen daglooner, die daér bru viert, waar hij zijn meisje toevallig tj hij is de telg van een der oudste geslacl des lands en zijn bruid is aan ons verwant. Daarom juist zal ik zorgen, aan de plechtigheid de noodige .luiste: worden verleend. Ik verzoek je dring Cornelia, de burgerlijke begrippen te 1 varen, wanneer Blanka hier is. Zij kar angstig sparen, dat zelfs de boter afw< evenmin verdragen als ik, en het kon vóór alles op aan, dat wij haar hier hou totdat het „amen" na de inzegenin uitgesproken. Is dat eenmaal gebeurd, zijn wij voor goed uit den nood geho Wordt vervolg* Vertaald door B.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 1