voor Hel Laud van Heusden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heustlen. iVo. 3434» Zutsydcig 2$ Augustus 1915. ÜNB tow Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke rege meer 7V* ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Buitenland. Naar aanleiding van de rede van den Duitschen Rijkskanselier vraagt het „Hbl." hoe Nederland staat tegenover den wensch van Duitscbland, om de volstrekte oppermacht in Europa te verkrijgen. Het blad gelooft niet, dat één goed Nederlander met onverschilligheid van de Duitsche eischen kennis heeft ge nomen. De volstrekte oppermacht van één staat, die met geen „rancune", geen eischen en wenschen en rechten van andere staten rekening behoeft te hou den, zou beteekenen, dat de onafhan kelijkheid van ons land slechts zoolang en in zooverre bleef bestaan, als de belangen van het oppermachtige land dat toelieteü. Beter gezegd, zoolang en in zooverre als de regeerders van dat land meenen, dat de belangen van dat land dit gedoogen Ook zonder dat ons land toteenig verbond gedwongen wordt, heeft zulk een oppermachtige positie invloed: wij denken, om een voorbeeld te noemen, aan onze vrije Rijnvaart. Er kan geen twijfel aan bestaan: het bereiken van het oorlogsdoel, zooals dat door de Duitsche regeering is gefor muleerd, is in lijnrechten strijd met de Nederlandsche belangen. Wij behooren niet, zegt het blad, tot eenige „oorlogspartij" en wij vragen niet, dat Nedeiland thans zal gaan strijden, om een oorlogsdoel tegen te werken, dat de ondergang van onze werkelijke onafhankelijkheid zou be teekenen. Zelfs, al meenden wij, dat dit politiek gezien thans wensch elijk zou zijn wat wij zeker niet meeuen dan nog zou zulk een agitatie weinig nut hebben in ons door en door paci fistische land, waar men van niets houdt, als van de „kat uit den boom kijken", niet gaarne door eigen kracht den weg vormt, die men gaan wil. Zulk een agitatie zou geen de mipste kans op slagen hebben en onze internatio nale positie dus slechts nog zwakker maken dan zij reeds is. De regeering, die de volle verant woordelijkheid voor het nageslacht zal dragen, indien ons volk, zonder één slag voor haar vrijheid gedaan te heb ben, in een gemeenschap met andere politieke en sociale idealen, met een andere geestesrichting en een andere ontwikkeling geabsorbeerd mocht wor den, zal zeker dat gevaar ook zien en begrijpen. Uit gegevens van betrouwbare z de, zoo bericht men van Eogeleche zijde, blijkt dat Duitschland op 't eind van Juli 1,800 000 man troepen aan het Westelijk front had staan, en 1,400,000 (buiten de ongeveer 1,200,000 Oosten rijkers) aan het Oostelijke. In 't geheel stonden er dus 3,200,000 Duitschers van alle wapenen in de feitelijke vuur linie. Bij 't begin van den oorlog had Duitschland waarschijnlijk 8 milljoen man beschikbaar voor den militairen dienst en nog 1 millioen of l1/, millioen meer, wanneer alle mannen van diensT plichtigen leeftijd werden inbegrepen. Het netto cijfer der Duitsche verlie zen met aftrek van lichtgewonden die naar het front terugkeerden enz. was tot eind Juli oiusteeeks 1,500,000 waarvan 400,000 tot 450,000 gesneuveld. Aannemende dat tevoren 8 millioen beschikbaar waren, zoo is het opmer kelijk dat er nu maar 3,200,000 Duit schers in de vuurlinie staan. De eenige redelijke verklaring schijnt deze, dat de Duitschers thans niet in staat zijn meer dan dat aantal uit te rusten met wa pens, munitie en andere militaire be- noodigheden. Het Engelsche ministerie van muni tie heeft nog 190 inrichtingen voor het maken van munitie onder de oorlogs- munitiewet van 1915 gesteld. Het totale aantal van munitiefabrieken onder staatscontröle bedraagt nu 535. Lloyds maakt de volgende mededee- ling van het departement van buiten- landsche zaken bekend Naar verluidt heerscht er cholera in tal van districten van Duitschland en ook te Riga en St. Petersburg. Maandag is door de Duitsche grens wacht een man aangehouden die op zijn lichaam met een licht afwisbare inkt tal van berichten had laten schrijven. Naar de „Timesuit Toronta ver neemt, gelooft men in Canada, dat de Engelsche regeeriug den aankoop van den geheelen Canadeeschen graanoogst overweegt. Het Canadeesche gouverne ment heeft een verzoek van de Engel sche overheid ontvangen om inlichtin gen omtrent de grootte van den oogst en de tonnenmaat van de schepen, die noodig zullen zijn voor het vervoer. De berichten over den stand van den oogst zijn zeer gunstig en men verwacht, dat er 175 millioen schepels voor den uitvoer zullen overblijven. Koning Albert heeft aan 't Fransche leger een tegenbezoek gebracht voor het bezoek, dat president Poincaré on langs bij het Belgische leger heeft af gelegd. Hij werd Maandag in het groote hoofdkwartier ontvangen, waar presi dent Poincaré, minister Millerand en generaal Joffre hem opwachtten. Na de uitreiking van de Fransche en Bel gische onderscheidingen, begaven de staatshoofden zich, met Millerand en Joffre, naar de streek van de Aisne om de nieuwe regimenten te schouwen aan welke Poincaré de vaandels uitreikte. De president hield daarbij een toe spraak waarin hij zijn dankbaarheid uitdrukte jegens den vorst, die aan de wereld en alle legers een voorbeeld biedt van onwrikbare vastberadenheid en bij wien de militaire dapperheid nauw verbonden is met den moed van den burger. De president wensch te voorts den troepen geluk en sprak als zijn stellige overtuiging uit, dat zij tot het einde toe hun moeilijke, misschien lang durige taak zouden vervullen en dat zij in de plooien van het vaandel de overwinning van het recht en de vrij heid der volken, zouden medebrengen. Na het dejeuner bezochten de koning, de president en het gevolg de kanton- nementen, de verdedigingswerken en de loopgraven der eerste linie aan de Oise en de Somme, waar de vorst de vindingrijkheid bewonderde der in diepe uitgravingen geinstallesrde Fransche troepen. Dinsdag kwam het gezelschap te Nancy aan, waar de president met een toespraak 'n vaandel overhandigde aan de Marokkaansche troepen, die, zeide hij, „de streek van de Aisne en de Oise met roem overdekten, vóór zij den vij and van alle steunpunten verjoegen welke hij ten Westen van den Yser hield en daarmede de bevrijding van het 'edele België begonnen, waarvoor de vorst hun heden zijn dank en ge- lukwenschen brengt. Met behulp van de heldhaftige Belgische troepen en de dappere bondgenooten", voegde Poin caré er aan toe, „zult gij uw bevrijdings- werk voleindigen. Frankrijk scheidt zijn zaak niet van die der bondgenooten. Eer en trouw vormen evenals de bodem van al onze provincies, een belangrijk en vervreemdbaar deel van ons natio naal erfdeel." Een défilé der troepen volgde op de plechtigheid, aan het einde waarvan de koning "ijn levendige voldoening uit sprak. Na een bezoek aan de Grand Cou- ronne van Nancy, waar de troepen en de bevolking de bezoekers geestdriftig toejuichten, hebben extra treinen den koning naar Duinkerken, Poincaré naar Parijs teruggebracht. Op het oogenblik dat koning Albert het Belgische grondgebied weder be trad zond hij Poincaré een telegram, waarin hij verklaarde, dat de houding en het moreel der dappere Fransche soldaten hem met bewondering hadden vervuld en hem een onwrikbaar ver trouwen hadden geschonken in de roem rijke toekomst van het Fransche leger. In zijn antwoord zeide Poincaré, dat de troepen de herinnering zullen be waren aan de belangstelling, die de koning hun had betuigd, en 't als een voorrecht beschouwden te mogen samen werken met het moedige Belgische leger in den langen strijd, dien de met onbreekbare banden saamgehechte ge allieerden voeren. Evenals de koning hebben zij een absoluut vertrouwen in de volkomen zegepraal. De Duitsch-Amerikaansche kamer van koophandel te New York publi ceert eeuige bijzonderheden over de lading van de „Arabic", een publicatie, die met het oog op het torpedeeren van dit schip en de spanning die daar door in Amerika ontstaan is, in Duitsch land van bijzonder belang geacht wordt. Volgens dit stuk dan, had de „Ara bic" den 29 Juli van de Vereenigde Staten naar Liverpool vertrokken, een reusachtige hoeveelheid contrabande aan boord 2272 ongeladen projectielen, 2173 kisten met projectielen, 497 kisten met lonten, 4000 kisten met patroneu, 106 auto's, 59 vliegmachines, 318 linnen teuten, voorts koper, katoen, auto banden, vaten met olie, houtblokken, allerlei metalen, rollen prikkeldraad, enz. enz. De neutrale lezer wil graag aanne men, dat de „Arabic", op weg van de Ver. Staten naar Liverpool, volgepropt geweest is met munitie. Maar zelfs in Dnitschland zal het eenigszins onwaarschijnlijk geacht wor den, dat de „Arabic" op de terugreis van Liverpool naar de Vereenigde Sta ten, munitie aan boord had, en toch weet men ook in Duitschland waar schijnlijk nu wel, dat de „Arabic" niet op de reis naar Engeland, maar op de terugreis getorpedeerd is. In het Fransche „Journal" had een correspondent, die zich aan het nieuwe front bevond, de meening uitgesproken dat Nowo Georgiewsk wel. acht maan den lang een belegering kon doorstaan. Naar aanleiding van deze meening, welke door de gebeurtenissen zoo finaal gelogenstraft werd, geeft een militaire medewerker van de „Frankfurter Zei- tug" een beschouwing over de weer standskracht van vestingen in het al gemeen. Deze weerstandskracht hangt in de eerste plaats af van de kracht en de bekwaamheid van den aanvaller. Daar om werden de machtsmiddelen, van den aanvaller ook van oudsher tot uitgangspunt genomen van den vesting bouw. Het doel van den vestingbouw kundige was natuurlijk, om zijn ves ting bestand te maken tegen alle aan valsmiddelen welke in zijn tijd bekend waren. Daarom kan de geschiedenis van den vestingbouw dan ook worden ingedeeld in hoofdstukken, telkens een bepaalde soort van aanvalsmiddelen omvattend. Zoo waren bijvoorbeeld de uitvinding van het buskruit, de in voering van getrokken kanonnen, van brisante granaten, van snel verplaats baar geschut, telkens aanleiding tot een verandering in de oriënteering der vestingbouwkuude. Rusland heeft lang geaarzeld voordat het uit de steeds krachtiger wordende werking der be legeringsartillerie de noodige conclusies trok, en zijn vestingen van pantsers voorzag. Daarom zullen de Russische vestingen thans nog maar weinig be- panseringen hebben Toch kaD men niet zeggen, dat het gebrek aan bepan- sering den snellen val van de Russi sche vestingen heeft veroorzaakt. Zooals de ervaring in Belgio heeft geleerd, zijn de Duitsche en Oosten- rij ksche kanonnen van zwaar kaliber thans in staat elk pantser van de thans bestaande vestingen te vernielen. Nu ligt echter het voornaamste nut van een door bepanseringedekte ves tingartillerie daarin, dat deze artillerie, onkwetsbaarjals zij is, nog tot in het laatste stadium der belegering haar plicht kan doen. Wanneer dit voordeel echter vervalt doordien reeds bij de eerste geschutgevechteu de gepanserde vestingkanonnen worden vernield, dan verdwijnt dit voordeel geheel, en daar mede het recht van bestaan der bepant sering. Thans zijn wij blijkbaar gekomen in een tijdperk van den vestingoorlog, waarin de aanvaller beslist in de meer derheid is tegenover den verdediger. Of liever wij zijn in een tijdperk van de absolute meerderheid der Duit sche aanvalmethoden boven de verde diging. Immers de Dardanellenvestin- gen zijn sterker gebleken, dan de aan valsmiddelen der Engelschen en Fran- schen, en Przemysl heeft bij de tweede belegering 41/2 maand een heldhaftige tegenstand aan de Russen geboden. Daarentegen viel Luik na twee dagen, evenals Namen en Antwerpen werd op den twaalfden dag der belegering ge nomen. Eu thans viel Kowno, een zeer sterke vesting, na 20 dagen, terwijl Nowo-Georgiewsk na 10 dagen in Duitsch bezit was. Uit Cholm wordt aan het „Berl. Tageblatt" gemeld, dat de opmarsen der verbonden Duitsche-Oostenrijksche troepen door moerassengebied oostelijk van Wlodawa zeer bemoeilijkt wordt. Al deze terrein-hindernissen worden echter door de Duitsch-Oostenrijksche troepen zonder moeite overwonnen. Er bestaat tussehen de meren en de moe rassen slechts éen straatweg, die naar Koteryn leidt. De aanvallen der ver bonden Duitsch Oostenrij ksche troepen, die alle erop gericht zfjn, om de Rus sen van dezen verbindingsweg af te snijden, moeten uit den aard der zaak op groote schaal worden onde. nomen, waaraan tevens groote moeilijkheden verbonden zijn, ten gevolge van het moerassige terrein. Volgens een bericht aan de „Az Est" is de taktische positie van de Russen daar buitengewoon gun stig, daar de nauwe straten tussehen de meren hun de verdediging gemak kelijk maken. De Russen hebben der halve voor dat doel slechts weinig troepen noodig en kunnen gemakkelijk verdedigingswerken voor Brest Litowsk opstellen en tevens in de vesting zelve een werkdadigen rugsteun vinden. Een andere verzwarende omstandigheid voor de operatiën der Duitsch-Oostenrijksche troepen is, dat de verkenningen zeer bemoeilijkt worden. De operatiën der Duitsch Oostenrij ksche legers woiden echter met succes voortgezet. Een der belangrijkste nauwe doorgangen tus- scgen de moerassen en de nieren is reeds in handen der Duitsch-Oosten rijksche troepen gevallen. Uit Berlijn wordt dd. 26 Aug. aan de N. R. Ct. geseind De Russische vesting Brest-Litowsk is gevallen. De Duitsche en Oosten rij ksch-Hongaarsche troepen hebbende verdedigingswerken op het Westelijk en Noordwestelijk front bestormd en zijn vannacht de voornaamste verster kingen binnengedrongen. Daarop heeft de vijand de vesting prijsgegeven. En verder: Het bericht van den val van Brest Litowsk dat in het vroege namiddag uur bekend werd en als een loopend vuurtje door de stad ging, maakte een geweldigen indruk, want niemand had een zoo spoedige overgave van de bui tengewoon sterke door haar ligging zoo gemakkelijk te verdedigen vesting ver wacht. Vanochtend vroeg wezen nog alle berichten op de kolossale terrein moeilijkheden die de belegeraars in hun opmarsch hinderden. Des te groo- ter is natuurlijk de geestdrift gewor den omdat ook dit steunpunt van de Russische strijdmacht niet langer te genstand heeft k*nnen bieden. In mi litaire kringen hecht men groote be- teekenis aan den val van Brest Litowsk en houdt men het voor buitengesloten dat het Russische leger nog in staat zal zijn in dezen oorlog een noemens- waardigen rol te spelen, ofschoon de Russen het wellicht niet aan taaien tegenstand znllen lateu ontbreken. Brest Litowsk acht men hier de mijlpaal in de geschiedenis van len veldtocht in het oosten. De Turksche bladen vatten het con flict met Italië heel kalm op, zij wijzen erop, dat het niemand verrast heeft, daar het een natuurlijk gevolg is van Italië's verraad aan zijn bondgenoot met welken Turkije door een onver brekelijk verdrag is verbonden, Italië wilde in den geest van het heilig egoïsme, van list en leugen zich ook aan de verplichtingen tegenover de nieuwe bondgenoten onttrekken, maar geraakte steeds meer afhankelijk van Engeland, dat door de oorlogsverklaring van Italië invloed wil oefenen op de Balkanstaten. De Matin" schrijft, dat Italië geen onafhankelijke staat meer is, maar schatplichtig aan Engeland, en dit speelt zijn laatsten troef uit in de mee ning, dat Turkije ei de centrale mo gendheden geen reddingsmiddelen be zitten en de Balkanstaten alles zullen doen, wat Engeland verlangt. In het algemeen is de pers overtuigd, dat het optreden van Italië geen uitwerking op den Balkan zal uitoefenen. De bladen spreken hun bevrediging erover uit, dat het conflict met Italië een einde maakt aan een dubbelzinnigen toestand, daar de Italianen vele spionnen hadden in Turkije. Het laat uitgebroken conflict tus sehen Turkije en Italië, na de neder lagen der Russische horden, zal alleen de machteloosheid der vijanden in het juiste licht stellen. Ook deze nieuwe vijand zal overwonnen worden. Een correspondent te Tilburg had een onderhoud met minister Poullet den Belgischen minister van onderwijs, die dezer dagen uit Frankrijk is terug gekeerd, waar hij met de Belgische regeering te Havre had geconfereerd, en aan het front den koning had ge sproken. De koning, zoo vertelde minister Poulet, was heel welgemoed en vol strekt niet terneergeslagen over de Duitsche successen in Polen. Z. M. her innerde er aan, dat hij reeds maanden geleden den val van Warschau voor speld had, en sprak er zijn bewonde ring over uit dat de Russen nog zoo langen tijd stand hadden weten te houden. Minister Poullet verzekerde dat men ook in 't algemeen aan het front doot de Russische nederlagen der laatste weken zich niet had laten ontmoedi gen. Toen de correspondent opmerkte dat het bezit van België, Noord-Frankrijk en Polen door Duitschland, dit lanc toch inderdaad tegenover de geallieer Advertentien

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 5