voor Hel Land van Heusden en Allen a, de Langstraat en de Bommelerwaard. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden No. 3490 Zaterdag 4 September UNI ™rfiif Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1913. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke rege meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrij dag middag 12 uur ingewacht. Buitenland. Het uit Weenen verschijnende week blad Polen, dat aan de Poolsche belan gen is gewijd, drukt met voldoening het gedeelte in de rede van den Duit- schen rijkskanselier af, dat over Polen handelt. Wij geven er ons ten volle rekenschap van schrijft het orgaan dat de rijkskanselier niets beslist over het lot van Polen kon zeggen. Hierin zoeke men ook niet de betee- kenis der verklaring, die hij voor het einde van den oorlog ten opzichte van het Poolsche vraagstuk heeft afgelegd. Haar beteekenis wortelt in de uitspraak dat de afscheiding tusschen Duitschers en Polen moet worden opgeheven en dat dit zal geschieden op den grond slag der erkenning van de rechten der Polen op vrijheid en op nationale ont wikkeling. Dit zijn woorden van veel gewicht en groote beteekenis. Een meer positieve omschrijving van Polen's toekomstigen staat zou tot het groote publiek wel meer hebben gesproken. Maar mannen van ervaring weten dat zulke positieve omschrijvin gen voor het einde van den oorlog ge vaarlijk zijn. Intusschen heeft de ver zekering van den rijkskanselier, dat de oude toestand, d.w.z. de Russische heerschappij, niet zal wederkeeren en dat de kaart van Europa zal worden herzien, voor iedereen onloochenbare waarde. De Duitsche gouverneur te Warschau De beschuldigden zijn kapiteins en stuurlieden van vaartuigen, die gebruikt worden bij bet laden der schepen. Men verwacht de arrestatie van nog meer Duitschers. De Duitsche ambtelijke communi- qué's van 17 tot 25 Augustus zijn, naar het Havas-bureau meldt, bijzon der lakoniek geweest wat betreft de verrichtingen aan het westelijk front. Het zou onvoorzichtig zijn, daaruit af te leiden, dat de bedrijvigheid aan dat front zou zijn verslapt. Integen deel is de werkzaamheid aan dat front krachtig geweest en heeft zij een winst van verscheidene loopgraven opgele verd, die door de Franschen veroverd zijn, voornamelijk in Argonne en de Vogezen. Overigens hebben de Duit schers erkend, dat zij terrein hebben verlorenmaar ze trachten de beteeke nis daarvan te verkleinen door te zeg gen dat de verloren loopgraven geen deel uitmaakten van de normale Duit sche linie. In de afgeloopen dagen hebben de Franschen slechts weinig gevangenen gemaakt in de genomen stellingen; dat is een gevolg van de steeds toe nemende uitwerking van het Fransche artillerievuur, waardoor bijna alle ver dedigers in de Duitsche loopgraven worden gedood, en waardoor het op voeren van versterkingen wordt belet. Deze werkzaamheid van het Fran sche geschut komt trouwens reeds over de geheele uitgebreidheid van het front op uiterst moordende wijze tot uiting. De Duitschers krijgen dagelijks zeer zware verliezen- is er tegen. Dat is niet langer twijfel achtig. Verscheiden verantwoordelijke leiders van de groote vakvereenigingen hebben zich ondubbelzinnig in dien geest geuit. Binnenland. Nog een regimentskind. Niet alleen het kamp van Laren mag bogen op zijn regimentszoon, ook een landweer compagnie, gelegerd op Oud-Bussum, heeft haar pupil, len 10 jarigen Andreas uit Amsterdam. Reeds bij 't begin der mobilisatie in 1914, toen de comp. nog te Bussum la f, voelde deze jongen, die aldaar zijn vacantie doorbracht, zich tot het soldatenleven aangetrokken. Met de reveille 's morgens was hij steeds op zijn post, maakte hij zich als bood- schaplooper verdienstelijk, of trok hij mee uit. Verleden week heeft hij op vertoon van een schriftelijke machtiging van zijn vader met toestemming van dencomp.-commandant, den 3-daagschen marsch geheel te voet meegemaakt van Oud-Bussum, over Hilversum, Utrecht, Baarn, Hoevelaken naar Amersfoort en terug over Eemnes en Laren naar 't kwartier. Hoewel enkele soldaten onderweg uit vielen en per spoor terugkeerden, heeft deze jeugdige vrijwilliger den marsch geheel te voet meegemaakt en bij 't af- commandeeren heeft de kapitein hem een pluimpje gegeven en hem benoemd tot „Ridder in de orde van de Land weercompagnie". Er zijn nog meer regimentskinderen. De te Groningen geïnterneerde Engel- sche militairen hebben zich indertijd over een verlaten knaap uit Antwerpen Ten einde door den rechter-comis- saris te worden gehoord, aangezien zij beschuldigd worden van spionnage, be vinden zich thans in het Huis van Be waring te Rotterdam de heeren Van D. en D., beiden correspondenten van Eogelsche bladen te Rotterdam, de eerste een stadgenoot, de tweede een Engelschman. De verdenking bestaat, dat er foto's en teekeningen gemaakt zijn langs de kust. Op 1 October a.s. wordt voor alle reeds afgegeven en nog af te geven kilometerboekjes en kilometerkaarten de bepaling, dat de geldigheidsduur tijdelijk wordt verlengd, buiten wer king gesteld en wordt de geldigheids duur van kilometerboekjes van 1000 K. M. wederom teruggebracht tot 12, die van kilometerboekjes van 500 K. M. en van kilometerkaarten tot. 6 maanden Op dien datum zijn dus niet meer geldig de kilometerboekjes van 1000 K.M., afgegeven vóór of op 1 October 1914, en de kilometerboekjes van 500 K.M. alsmede de kilometerkaarten af gegeven vóór of op 1 April 1915. beeld is verdwenen en er een gipsen voor in de plaats gesteld. Niemand weet, waar het marmeren beeld gebleveven is. De driedubbele moord te Koekange. De Avondp. meldt: Eenige weken ge leden heeft zich iemand, zekere H. K., schriftelijk gewend tot den burgemees ter van de gemeente de Wijk, waarbij hij verklaarde in staat te zijn aanwij zingen te kunnen geven in deze moord geschiedenis. Van dit schrijven is rne- dedeeling gedaan aan den officier van justitie te Assen, die daarna een on derzoek heeft bevolen. De schrijver van dien brief, B. G. A. K., is daarna op 24 Augustus vanwege den officier van justitie te Assen gehoord. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft een schrijven gezon den aan de autoriteiten van de Land macht „Ongetwijfeld zal zich binnenkort bij tal van troependeelen de behoefte gaan doen gevoelen cursussen te orga- niseeren, voordrachten te doen hou den, enz., ten behoeve van de gemo biliseerde troepen, en wel in verschil lende vakken van onderwijs en onder richt. Gedurende den afgeloopen winter werden alreeds op vele plaatsen zulke cursussen en voordrachten met vrucht en goeden uitslag gehouden, terwijl hier en daar sommige cursussen nog tot in dezen zomer werden voortgezet. Gaarne betuig ik daarvoor mijn volle waardeering. Nu het intusschen zich nog niet laat aanzien wanneer demobilisatie zou kunnen intreden, mag het voorzeker nog meer dan gedurende den eersten tijd van de mobilisatie, wenschelijk worden geoordeeld, er naar te streven de gemobiliseerden in de gelegenheid te stellen kennis en ervaring op te doen, in verschillende vakken van on derricht, voor hen, straks bij hun terugkeer in de burgermaatschappij, van nut. Aangezien het dan ook mijn ver langen is dat in den ruimsten zin tegemoet worde gekomen aan ten deze zich openbarende behoefte, heb ik de eer, U, Mijne Heeren uit te noodigen mij met vereischten spoed opgaven te v S&y.4-,: ii. heeft de volgende decreten uitgevaar digd Ik krijg kennis dat Warschausche zakenmannen, in 't bizonder bankiers, geen zaken willen doen met Duitsche onderdanen, op grond van hun onder daanscbap. In dergelijke gevallen zal ik oniniddelijk de betrokken ouderne mingen sluiten en de eigenaars in Duitsche concentratiekampen doen op nemen. Alle door de Russische regeering uitgevaardigde verboden tot betaling aan Duitsche, Oostenrijksche en Turk- sche onderdanen worden opgeheven Wie zich op deze verboden beroept om zijn verplichtingen tegen genoemde onderdanen niet na te komen, wordt gestraft met vijf jaren gevangenis. Ook China gaat zieh duikbooten aanschaffen. Het Central News agent schap verneemt uit New-York dat er een honderdtal is besteld. Ze zijn van grooter afmeting dan de Duitsche. De Kölnische Volkszeitung verneemt van reizigers, die uit Italië komen, dat te Milaan 600 gevallen van cholera on der de soldaten zijn voorgekomen, waar om het geheele garnizoen is ingeënt. De infanteristen, die de sterk gedunde gelederen der Alpenregimenten aanvul len, lijden vreeselijk van de koude. De hospitalen zijn vol militairen met be vroren ledematen. Reuter seint d.d. 30 Augustus uit New-York: Zeven personen zijn in hechtenis ge nomen, beschuldigd suiker tot een waar de van duizenden dollars te hebben ontvreemd uit stoomschepen, bestemd voor de geallieerden. Naar verwacht wordt, zullen die arrestaties leiden tot ontdekking van de stichters van brand op zes stoomschepen. De Vossische Zeitung verneemt uit St. Petersburg Voor het personenver voer tusschen St. Petersburg en Mos kou dienen nog slechts drie, tegen vroeger tien, personentreinen. Op de stations St. Potersourg, Kskow en Dor- pat. zijn publikaties aangeplakt, dat de toegang tot Riga, behalve voor soldaten in actieven dienst, is verboden. De spoorwegverbinding tusschen Dorpat en Riga is totaal stopgezet. De uitbreiding der kolenwerkstaking in Wales wekt in de Parijsche pers diepe verbittering. Alle ochtendbladen geven ellenlange Londensche berichten, volgens welke binnenkort het aantal stakers tot honderdduizeud zal stijgen. De beoordeeling van de houding der mijnwerkers is verschillend. De royalis tische bladen gebruiken uitdrukkingen als „landverraad" en betoogen, dat de regeering voor den duur van den oor log de geheele leiding der kolenindus- trie diende te militariseeren.De Bataille syndicaliste beschu'digt de Engelsche regeering van woordbreuk tegenover de mijnwerkers en beweert dat de mijn eigenaren de werkers onbarmhartig ex- ploiteeren. Deze tweede kolenwerksta king beteekent hetzelfde als een ver loren slag. Op de Theems, bij Purfleet, is een treffend ongeluk gebeurd. Er werd roei oefening gehouden door 26 jongens van het wachtschip Cornwall, onder leiding van een onderofficier der marine, toen een sleepboot naderde en, voor men uit den weg kon komen, de roeiboot overvoer en doormidden sneed. Hoewel verscheidene schepen aanstonds hulp verleenden, zijn 16 jongens en de on derofficier verdronken. De veldtocht voor dienstplicht in Engeland wordt algemeen al zoo goed als verloren beschouwd. De werkman ontfermd, die steeds bij hen gebleven is en ook nu te Groningen is geïnter neerd. Toen de vacantiekamer der Bossche rechtbank na haar jongste zitting uit spraak deed, veroordeelde zij o.m, ook twee gedetineerden. Dezen werden ver volgens per boevenwagen van het pa leis van justitie overgebracht naar de gevangenis. Een der veroordeelden nu was bij het uitstappen zoo galant, aldus de „Tel." dat hij den koetsier een kwartje fooi aanbood. De man heeft al lang boeven heen en weer gebracht, maar zooiets was hem nog nooit overkomen Naar de „Tel." uit goede bron ver neemt, zal de winterdienstregeling bij de Nederlandsche spoorwegen niet op 1 October doch op Maandag 18 October a.s. worden ingevoerd. Van rijkswege wordt op Zuidhaffel, te Texel, geboord naar goed drinkwater. Zoo men dit hier mocht aantreffen, zal er naar de „Tel", meldt, een hos pitaal gebouwd worden, wanneer ons land in oorlog mocht komen. Een geit te Valthermond (Dr.) heeft uit een portefeuille, welke voor een oogenblik op den grond was gelegd, 120 gulden aan bankpapier opgepeuzeld. In verband met zeer drukke werk zaamheden als gevolg van de tijdsom standigheden zijn verschillende mini sters dit jaar niet in de gelegenheid het gebruikelijke zomerverlof te nemen, terwijl anderen dit beperkt hebben. Met het.oog op den uitvoer van paar den naar Duitschland betaalde men op de laatste Hengelosche markt driemaal zooveel voor l1s jarige als gewoonlijk De prijzen liepen tot f725 de veu lens tot f 425. Wij vernemen thans, dat naar aan leiding van ,deze raededeelingen het onderzoek is voortgezet, waarbij geble ken moet zijn, dat een persoon, H. O., tegenwoordig is geweest bij den ge- pleegden moord. Dez® H. D., was in den bewusten nacht in den omtrek van Koekange verdwaald, had onderdak ge vonden in de woning van den ver moorden schaapherder, waardoor hij geheel toevallig getuige werd van. het drama, dat aldaar dien nacht is afgespeeld. Naar men beweert, moet de moord zijn geschied door 4 personen, onder wie een vrouw, die inmiddels overleden is. Als hoofdschuldi e wordt genoemd zekere E. V., die reeds lang verdacht werd en in die buurt woonachtig is. In de nabijheid van de kustwacht te Nieuwesluis bij Bre.'kens is Zaterdag nacht een mijn ontploft. Verschillende huizen aan de binnenzijde van den dijk bekwamen aanmerkelijke schade aan ruiten en dakpannen. Ook de glooiing van den zeedijk werd ernstig bescha digd. De steenen werden met groote kracht weggeslingerd. De mijn was een Duitsche en is Zon dagavond 9 uur komen aandrijven. Terstond werd een schildwacht bij de mijn geplaatst om voorbijgangers op een afstand te houden en aan dezen voorzorgsmaatregel is het te danken dat niemand bij de outploffing werd gedeerd. In 1825 heeft de beeldhouwer Sigault, te Amsterdam, tijdens de Nijverheids tentoonstelling, die te Haarlem werd gehouden, aan de gemeente een mar meren borstbeeld van Koning Willem I ten geschenke gegeven. Dit borst beeld werd geplaatst in het noorder transept van de Groote of St. Bavokerk. Bij de restauratie, die thans plaats heeft, is gebleken, dat het marmeren verstrekken van al hetgeen uwerzijds voor het beoogde doel wordt verlangd, voor zoover daarin niet is te voorzien door medewerking langs meer andere wegen dan door mijne tusschenkomst. Ten slotte zij ter behartiging van de onderwerpelijke aangelegenheid aan de hoogere autoriteiten ten zeerste aanbe volen, hunnen ondercommandanten leiding en voorlichting bij de voorbe reiding te verleenen, vermits het hier toch gaat om de vermeerdering van kennis en ontwikkeling van da gemo biliseerden te bevorderen hun het lang durig verblijf onder de wapenen in dat opzicht van nut te doen zijn, en mede te werken tot het doen onderhouden onder hen van een goeden en opge- wekten geest, factoren geenszins van ondergeschikt belang." Onder het opschrift „Zeeuwsch Vlaan deren" schrijft Het Centrum In enkele onzer bladen is den laat- sten tijd geschreven over een even- tueelen afstand van grondgebied door ons land, met name van Zeeuwsch- Viaanderen aan Belgie. Men beriep zich daarbij op sommige verklaringen in den vreemde afge legd en op verhalen, die al meer zijn gehoord gedurenden dezen oorlog, over een mogelijke vergoeding, welke Ne derland voor het verlies van bedoeld Zeeuwsch gewest elders zou kunnen ontvangen. Veel meer dan losse praatjes en losse geruchten was dit alles echter niet. Een tijd als deze is rijk aan gissin gen, overhaaste gevolgtrekkingen en overtollige redeneeringen. In de Zeeuwsche pers evenwel is reeds, naar aanleiding van dit geschrijf, het denkbeeld geopperd, een actie op touw te zetten. De Zeeuwsch Vlamingen moeten hun gevoelens uiten, door op 31 Augustus Adverteeren doet Verkoopen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 5