voor Hol Land van üeusden en Allena, do Langstraat on do Bominolorwaard. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. iVo. 3498. Zaterdag 11 September >8 ïim kiï V- Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonn ementsprijs: per 3 maanden 0.75, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1913. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke rege meer 7Yi ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Buitenland. Te St. Petersburg is een dagorder van generaal von Below bekend ge worden, die deze onlangs moet hebben uitgevaardigd. Mannen I" Zoo moet de tekst van dien dagorder geluid hebben. „Na den schitterenden veldtocht op het Russische front, en de bezetting van verscheiden groote steden eD dorpen in Polen en Lithauwen, moet gij nog één inspan ning u getroosten, ten einde de Duua te forceeren en Riga te nemen. Daar zult gij gedurende den herfst en den winter rusten, ten eindf in het voorjaar tegen St. Petersburg op te trekken.'' 12.000 ossen en eenige duizenden koeien binnen de vesting gebracht. Uit Rome wordt aan een Zwitsersch blad geseind dat de Eugelschen voor nemens zijn om een leger van een half millioen man op Gallipoli te landen, teneinde den val der Dardanellen te te bespoedigen en daardoor de Balknn- staten op de zijde der geallieerden te krijgen. De in de Soewla-baai gelande vijf divisies waren het eerste gedeelte van dit groote landingsleger. De N. R. Ct. bevat een telegram, waarin wij lezen: Van Oostenrijksche zijde wordt van het oorlogsperskwartier het volgende staaltje van Russische troepen gemeld, dat door gendarmes is vastgesteld. In Josefina werd 8 Septem ber 1914 het huis van den gevluchten burgemeester Kunz, dat kenbaar was De Tsaar heeft Poiucaré geseind, dat hij zichzelf aan het hoofd van de Rus sische legers heef gesteld. Poincaré heeft geantwoord: Dat is een bewijs dat Rusland van plan is den oorlog voort te zotten tot de eindover winning is bevochten. Rodzianko, de predisent der Rus sische Doema, heeft zich door een cor respondent van het Deense he blad Dagens Nyheter laten intervieuwen. Hij verzekerde dat de Russen den strijd zoo noodig 5, desuoods 10 jaren zullen voortzetten om hun doel te bereiken. St. Petersburg en Moskou zullen even tueel worden opgegeven en de Russen zullen zich achter den Oeral in nieuwe verdedigingswerken terugtrekken, maar de oorlog zal net zoo lang duren tot Rusland overwint. Wij hebben 12 mil lioen soldaten, v egde Rodzianko er aan toe, en zullen vechten zoolang één Duitsch soldaat op Russisch grondge bied staat. IMiiiK'nSaiid. Omtrent de zaak Mr. Heemskerk contru dr. Kuyper, lezen wij in de VI. Ct. Onder den titel „Een woord over de genummerde driestarren van dr. Kuy- >er" is bij de drukkerij Libertas te Rotterdam het antwoord verschenen van mr. Th. Heemskerk op de drie starren in de „Standaard", waarmee dit blad kritiek op den oud premier heeft uitgeoefend. Het volgende is er aan ontleend: Heemskerk De verkeerde voorstelling omtrent mijn bedoeling, den oorsprong zijner bittere grief tegen mij, heeft dr. Kuy per, gelijk mij kort na het optreden van mijn kabinet is gebleken, van 't begin af aan gehad; het blijkt nu aan ieder, -naar aan mij was het reeds in het najaar van 1918 gebleken, dat hij daaraan trots mijn duidelijke verkla ringen had vastgehouden. Op die voorstelling, en dus niet op waarheid, berusten de driestar ren Misschien is het intusschen goed, dat ik hier in het voorbijgaan feiten aanstip, die nog duidelijker doen uit komen, dat ik inderdaad nooit op een constellatie als die van einde 1907 heb aangestuurd. ÜHet eerste feit betreft de Kabinets formatie van 1901, waaromtrent dr. Kuyper in een der driestarren heeft opgemerkt, dat ik, hoewel de „eerst- geroepene" toen geweigerd heb in het Kabinet zitting te nemen. Daardoor is bij sommigen de indruk gewekt, alsof ik toen niet „naast" hem in het Ka binet wilde itten. Zoo is het niet Ik heb bedankt, louter om persoonlijke omstandigheden. Persoonlijke bezwa ren had ik in 1908 ook, m ar toen wa ren de eischen, die de loop van de crisis stelde, zoo dringend, dat ik ge- noo zaakt was over mijn persoonlijke bezwaren heen te stappen. De nood zaak was er in 1901 niet, en ik w s niet de „eerstgeroepene". Wel had dr. Kuyper mij, toen de uitslag der verkiezingen bekend was, en voordat hem de Kabinets-formatie was opgedragen, ter loops gezegd, dat ik nu maar minister van Financiën voor het vervolg wenscht onmogelijk te maken? In dat geval had hij beter gedaan het ronduit te zeggen Ik sta dr. Kuyper niet in den weg, ik zit aan den weg. En al hebben de driestarreu ergenis bij mij gewekt, ik koester geen wrok. Wetende, dat voor ons allen, ook voor mij, vergeving het leven is, ben ik tot vergeving bereid. Volhardt hij in zijn onrecht, dan hoop ik hem geen bitter woord toe te voegen. De heer Eradus, geweermaker van het regiment jagers, deelt mede, dat hij een soort periscoop uitgevonden heeft, welke, bevestigd aan het geweer model 95, de schutter in staat stelt, om, geheel gedekt voor vijandelijk vuur, dus zonder dat hij maar het geringste lichaamsdeel behoeft bloot te geven en en zonder op de gewone wijze gebruik te maken van de richtmiddelon, vizier en korrel, uit een loopgraaf het ter rein, dat voor hem ligt, te overzien en waardoor hij dus tevensin de gelegen heid wordt gesteld geheel gedekt op den grond te vuren. Woensdag zijn naar hij mede deelt met het toestel op de banen van Ockenburgh proeven genomen in te enwoordigheid van den hoofdofficier en verdere officieren van het le batal jon jagers en de verkregen resultaten moeten verrassend zijn geweest. Bij Kon. besluit is wederom benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdig in September, J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, lid van die Kamer. week zal dit getal ook zeker worden bereikt. Donderdag alleen gingen er ruim 600 over de grens. Reeds vroeg in den morgen begint de drukte en het wemelt er van Duit- sche kooplieden. Het is er een for- meele paardenmarkt waar Hollandsche handelaars hun dieren verkoopen aan de Duitsche. In antwoord op het protest van de Nederlandsche regeering over den aan val op 29 Maart j.l. op ongeveer 90 zeemijlen van Helgoland op het Ne derlandsche visschersvaartuig „Hiber- nia" uit IJmuiden gedaan door een Duitsch vliegtuig, dat een bom wierp, welke dicht bij genoemd vaartuig ont plofte, heeft de Duitsche regeering medegedeeld, dat de „Hibernia" zich niet, zooals de Nederlandsche regeering deed uitkomen, buiten het gebied be vond hetwelk, volgens vroegere mede- deelingen der Duitsche regeering als gevaarlijk moest worden beschouwd, maar daarbinnen en dat het schip als verdacht was beschouwd, omdat de vlieger niet de Nederlandsche nationa liteit kon vaststellen. Tevens ech ter beeft de Duitsche regeering haar leedwezen uitgesproken over den geens zins opzettelijken aanval op een onzij dig vaartuig, Naar men zich misschien zal herin neren, werd verleden jaar ten huize van een (inmiddels overleden) ingeze tene te 's Gravenhage diefstal gepleegd van effecten ter waarde van ruim f 50.000. Thans zijn door twee inspec teurs van de Haagsche recherche on derscheidenlijk te Tiel en te Utrecht aangehouden twee vrouwen, verdacht door de Roode Kruis-vlag en waar 17 zwaar gekwetste Oostenrijksche en Hon- gaarsche soldaten verpleegd werden, door een patroelje van vijftien Russen in brand gestoken. De patroelje plaatste zich, tot vuren gereed, voor de deur en ramen om te verhinderen, dat de in hun slaap overvallen gekwetsten ont kwamen. De verpleegden kwamen dan ook allen in de vlammen om. Toen burgemeester Kunz op 10 September te Josefina terugkeerde, vertelde een Rus sische soldaat hem, dat hij aan de brandstichting had deelgenomen en dat die op bevel van zijn chef was geschied. Naar uit Lugano aan de Vossische Ztg. wordt gemeld, komt de Idea Na- zionale er rond voor uit, dat niet meer getwijfeld kan worden aan de totstand koming van het verdrag tusschen Turkije en Bulgarije. Het zou naïef zijn, zegt het blad, de beteekenis ervan te ont kennen. De onderhandelingen, die Bul garije nu nog met het viervoudig ver bond voert, zijn zonder belang. Bul garije gaat blindelings zijn verderf te gemoet en pleegt zelfmoord, daar Ser vië bereid is, zoo goed als alle eischen van Bulgarije in te willigen, en Roe menie eveneens bereid is de Dobroedzja geheel of gedeeltelijk af te staan. De „Deutsche Tageszeitung" bericht, dat de Russische overheid de ontrui ming van Kief voorbereidt. De open bare bureau's worden naar Jekaterinow- elawn Poltawa, de schatten der kloosters naar het binnenland overgebracht Volgens een bericht uit Warschau hebben de Duitsche troepen te Nowo Georgiewskreusachtige voorraden levens middelen gevonden, die voldoende zou den zijn geweest, om de bezetting van 100.000 man anderhalf jaar lang te voe den. Voor de belegering werden nog De genummerde driestarren, die zich in een steeds scherper pertoonlijken aanval op mij toespitsten, nemen niet de feiten zooals zij werkelijk zijn maar berusten op een voorstelling, die met de werkelijkheid in lijnrechten strijd is Zij dienen zich ten onrechten aan als een stuk politiek geschiedenis. Zij lijden, gelijk reeds door anderen is opgemerkt, op menig punt aan feite lijke onnauwkeurigheid. Voor zoover zij mij betreffen is de grondfout, dat zij niet op waarheid berustennage noeg alles wat omtrent mij daarin staat, is of scheef voorgesteld of niet waar, nl. geheel in strijd met wat wer kelijk is geschied. Zoo dr. Kuyper verzoening en over leg met mij bedoelt, dan moet hij daar van op andere wijze doen blijken dan hij door deze driestarren heeft gedaan. Dr. Kuyper verkondigt in de drie starren, nog wel als een historisch vaststaand feit, dat ik in December 1907 de begrooting vau den generaal van Rappard heb bestreden en doen verwerpen, niet omdat ik mij interes seerde voor de „ondergeschikte vraag van militair beleid* toen aan de orde, maar uit politieke berekening, om het Kabinet de Meester te doen vallen. Dr. Kuyper weet, dat ik dit altijd ondubbelzinnig heb ontkend, zoo in het openbaar als in den particulieren omgang, en dat hij dit dus niet mocht schrijven. Ik wist, dat hij mij het on recht aandeed deze meening te koeste ren hij komt het onrecht nu verscher pen door deze bewering in het open baar. Wat m(j betreft: ik begeerde en be doelde het kabinet de Meester niet te doen vallenik wilde tot 1909 een linksch kabinet, en wat de driestarren zeggen omtrent mijn bedoeling is on waar. Na dit met citaten uit de Handelin gen te hebben bewezen, schrijft mr. moest worden, en had ik hem daarop geantwoorddat dit, naar het mij voor kwam, minder in mij lag, en dat ik in hooge mate betwijfelde of ik minister moest wosden, maar na dat hem op dracht tot Kabinets-formatie was ge geven, heeft hij mij, tot op het laatste oogenblik toe, er buiten gelaten, Hij heeft alles overlegd, ongetwijfeld met de heeren De Savornin Lobman en Schaepman, en gereed gemaakt zonder mij, en eerst op het allerlaatst mij een tot zeer geringen omvang gereduceerd departement aangeboden. En toch was mijn stemming zoo wel willend, dat ik neiging gevoelde het te aanvaarden. Ik deed het ten slotte niet, omdat persoonlijke omstandighe den, naar mij overduidelijk bleek, het mij toen onmogelijk maakten. Men meene niet, dat ik verzuimd hebdr. Kuyper persoonlijk ook in den laatsten tijd op zijn dwaling te wijzen. Ik heb, eer het tot die openlijke ver kondiging kwam, mijn plicht in deze gedaan door hem op zijn onrecht in deze te wijzen. Hij heeft blijkens zijn genummerde driestarren mijn woord als niets geacht. Is dat den weg openen tot overleg Of is het afsnijden van overleg? En als dan dr. Kuyper vraagt: „Zeg mij toch wat Gij van den leider ver langt", en die vraag, gelijk moet wor den aangenomen, ook tot mij gericht is, dan vraagt hij naar den bekenden weg. Vooreerst moet hij begrijpen dat, na al wat ik hem gezegd heb, ik hem niets meer kan zeggenten tweede moet het voor hem, die onrecht doet, niet moeilijk zijn om den aangewezen weg voor zich te zien. En dus blijft de vraag bestaanWat beteekent dit vuren op eigen mannen Als het niet den weg opent tot over leg, beteekent het dan, dat dr. Kuyper iedere samenwerking tusschen hem en mij, iedere medewerking van my aan de taak der antirevolutionnaire partij Naar aanleiding van een redevoe ring, door ds. van Wijhe in Berchem te Winterswijk gehouden, waarbij hij onderstreept heeft de woorden van ds. De Ligt, heeft de burgemeester dier gemeente aan den territorialen com ma idant voor de provincies Overijsel en Gelderland voorgesteld, ds. Van W. het recht te ontzeggen, zich te be vinden in de in staat van beleg zijnde gedeelten dier piovincies. Bij Kon. Besluit van 6 Sept. is be paald, dat de tegenwoordige zitting der Staten Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 18 September a. s. te 3 uur n.m. De Minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd zich op dit tijdstip te begeven naar de vergade ring der Staten-Generaal, ten einde in eene vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in naam der Ko ningin te sluiten. De „Temps" valt in een vrij lang artikel den Nederlandschen Anti-Oor logsraad aan onder den titel „efforts suspects". Het blad verklaart, dat het geen oogenblik twijfelt, aan de vol komen eerlijke bedoelingen van den Raad, maar het vindt het eenigszins komiseh, dat een commissie van neu tralen, die|slechts voordeel van den oor log hadden, slem willen hebben in de vraag hoe de vredesvoorwaarden zullen zijn. Het blad zegt, dat het idee van een rechtvaardigen duurzamen vrede niet een monopolie is van den Oorlogs raad, maar dat ook de geallieerden daarvoor veel voelen, anders zouden zij er niet voor vechten. Daarom is elke stap, om den oorlog op kunst matige wijze te doen eindigen, ver dacht. De paardenuitvoer via Oldenzaal blijft enorm. Werden de vorige week raim 2000 dezer dieren uitgevoerd, deze zich aan dezen diefstal te hebben schuldig gemaakt. Beide vrouwen waren ten huize van den bestolene indertijd werkzaam, de éene als werkvrouw, de ander als huishoudster. Een bedrag van ruim f 30.000 aan effecten alsmede eenige valsch opgemaakte geschriften moeten bij haar zijn bevonden en in beslag genomen. Na eerst te hebben ontkend, zouden de verdachten later een volledige bekentenis hebben afge legd. Dinsdagochtend is de sleepboot „Ja- coba Johanna" uit Gorichem tegen de spoorbrug over het Merwedekanaal aan het Arkelsche station gevaren, waar door een onderdeel van het opzetwerk der brug zoodanig is beschadigd, dat deze niet in haar vasten stand kon ge bracht worden. Van den trein die aldaar tegen 12 uur uit Geldermalsen aankwam, is al leen met de locomotief en een bagage wagen gereden die oen groot aantal reizigers naar Gorinchem bracht. Van daar hebben velen met auto's naar ver schillende richtingen huu reis vervolgd. Treinen loopen nu van de richingen Gorinchem - Geldermalsen en omge keerd tot aan gemelde brug. De reizi gers loopen dan over de brug en kun nen met gereedstaande treinen hun reis vervolgen. Soldaten helpen met het over de brug vervoeren van de postzakken. Men meldt uit Amsterdam aan de „N. R. Crt": Omtrent de beboeting door de Ne derlandsche Overzeetrust-Maatschappij van verschillende importeurs van oliën en vetten te Rotterdam, wegens uit voer van z.g. kun8tspijzenvet naar Duitschland, kunnen wij uit goede bron mededeelen In het geheel zijn een vijftal huizen in deze zaak betrokken en beloopen te --r X te |.v X J.s' - -.. .,..v - i 'Tï:.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 5