voor llel Laud van ileusden en Vltena, de Langstraat en de Bomntelervvaard. levert Unb Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. IVo. 3300. Zaterdag IS September j Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1913 Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke rege meer 7*/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag^ middag 12 uur ingewacht. Buitenland. gende jaar onder de wapenen zullen moeten blijven, hetwelk veel grooter zal zijn dan hetgeen thans in het veld is. Men twijfelt niet of het vrijwilligers- stelsel zal de noodige mannen ople veren. In de „N. R. Ct." van 11 dezer lezsn wij het volgends telegram uit Peters burg Behalve dat een verbeterin is inge treden over het geheele Russische front, is vooral één ding op het oogenblik duidelijk geworden, en wel dat de Duit sche legeraanvoering er vóór alles naar streeft om snel oostwaarts naar het binnenland van Rusland door te drin gen, zonder zich te laten weerhouden door de terreinmoeilijkheden. Het is nog onzeker, in welke richting de vijand zijn beslissenden slag voor bereidt. Volgens de Retsj wachten de Rus sische militaire autoriteiten de ontwik keling der gebeurtenissen rustig af, daar zij er van overtuigd zijn, dat het effectief van het Duitsche leger, al is het ook groot, weinig gunstige kansen biedt. Er zijn op het oogenblik meer dan 100 legerkorpsen van den vijand aan het Russische front geconcentreerd, waarvan 90 gewone legerkorpsen, 11 Oostenrijksch-Hongaarsche eavalerie-di- visies en 9 Duitsche cavalerie-divisies. Een deel van die troepen bestaat uit honveds, landweer en zelfs landstorm. Het contingent van elk dier corpsen overschrijdt in totaal de 25,000 of 20,000 niet. Men mag aannemen, dat in het geheel op het Russische front een vij andelijke troepenmacht van 2,560,000 a 2,800,000 man staat, en wel in de Oostzee-provincies en Littauen onge veer 28 legerkorpsen, in Polesië 20 korpsen en op het (Russische) Zuid- West-front 12 Duitsche en 30 Oosten- rij ksch- Hongaarsche De verliezen van den vijand hebben gedurende de laatste twee maanden van het offensief op Russisch gebied l]/2 millioen bedragen. Met andere woor den: het Duitsche leger gaat met ras- sche schreden zijn uitputting tegemoet. Reeds zijn alle reserves in het ge weer gebracht. En waar nu bekend is geworden, datde Duitschers met koorts achtige haast werken aan de forten van Kowno en zij ten westen daarvan twee nieuwe forten aanleggen, waartusschen een dubbele loopgravenlinie, uitgevoerd in gewapend beton en verdedigd met kanonnen van reusachtig kaliber, moet men zekerlijk hun buitengewone geest kracht erkennen, waarbij men de reus achtige offers waartoe het Duitsche volk zich gedwongen ziet, moet betreuren en 1 die aan den vooravond van zijn on dergang tevergeefs worden gebracht. Het schfjnt thans tot het besef van het Duitsche volk door te dringen, dat de ontzaglijke opofferingen nutteloos zijn. De bedreiging van een Duitsch blad, dat een eskader Zeppelins de Eu- gelsche steden zal vernielen, schijnt thans een noodkreet. In het gouvernement Grodno worden thans heele steden en dorpen door de bevolking ontruimd. De correspondent der Daily Chronicle te St. Petersburg seint dat duizenden vluchtelingen in de bosschen huizen, opweg naar Baro- nowitsj, het kruispunt der spoorwegen WilnaRowno en Brest-Lltowsk-Minsk. Zij hebben veel van koude en nattig heid te lijden. De „Az Est" verneemt dat de bladen een telegram uit Petrograd publiceeren, volgens hetwelk de tsaar generaal lioess ki tot zijn generaal-adjudant heeft be noemd, teneinde op deze wijze het feit te bemantelen, dat generaal Roesski in werkelijkheid thans de opperbevel hebber van het Russische leger is. T e Belgische gezant bij het Neder- landsche Hof, Baron Fallon, die door bemiddeling van den Spaanschen ge zant te Brussel, belast met de behar tiging van de Belgische belangen, het bericht had gekregen van het over lijden van zijn vader, had door bemid deling van dienzelfden diplomaat, het Duitsche bestuur in België zijn ver- China lezen wij in de N. R. Ct, H-1 Soerabajaasch Handelsblad ont leent aan de Hongkongsche bladen van 16 en 17 Juli uitvoerige bijzonderhe den over de ramp, die Zuid-China heeft geteisterd. In het begin der vorige week, aldus de bladen van 15 Juli, wies het water snel in de West-rivier en de bevolking begon ongerust te worden. De regens van de laatste dagen deden het water met angstwekkende snelheid stijgen en thans staat een volkrijke streek geheel blank en moeten duizenden menschen den dood in de golven gevonden heb ben. Zoolang het water niet zakt valt er aan redding, op welke manier ook, niet te denken. Talrijke dorpen en kleine steden zijn ondergeloopen en de bevolking, die nog tijdig voor het wassende water wist te vluchten, verkeert in een toe stand van de grootste ellende. Ver scheidene schepen met rijst zijn reeds uit Hongkong naar de zwaarbezochte streken vertrokken. De kapitein van de Listan, die juist met zijn schip van de West-rivier kwam en te Hongkong arriveerde, ver klaarde nimmer zulk een overstroo ming te hebben gezien. De ontzettende overstroomingen in het vorige jaar waren betrekkelijk on beduidend, bij deze ramp vergeleken, Te Woetsjow, vertelde hij, klom het water tot 79 voet. Het verlies aan douin flinke machines bezit, werd zij in een soort draaikolk getrokken en beide ankers moesten gelicht worden om een ongeluk te voorkomen. Tot overmaat van ramp brak in de zoo zwaar geteisterde plaats in den na middag van 13 Juli nog een brand uit, waarbij een enorm aantal winkels in de asch gelegd werden en vele menschen omkwamen. De bewoners van de winkels waar brand uitbrak, waren voor het stijgende water op den zolder gevlucht, en toen het vuur hun schuilplaats bereikt had, was geen red ding meer mogelijk. Zij stonden voor de keuze zich te laten verbranden of in het water te springen. De brand, die het werk van roover9 geweest is, waarvan er thans honder den aan het plunderen zijn, ontstond op Sampang Hong, in de Chineesche stad, welke in de buurt van het doua nekantoor ligt. Alle hulp was tever geefs, het vuur verbreidde zich met een ongelooflijke snelheid. Het is nog moeilijk vast te stellen, hoeveel huizen en winkels in vlammen zijn opgegaan. Telegrammen noemen een aantal van 12 d 1300. De Heung Sjan kwam met geredden uit Kanton te Hongkong aan. De men schen waren geheel uitgeput, half waanzinnig door de uitgestaue angsten en het aanzien was een ontzettend schouwspel. De kapitein vertelde, dat gerdood sterven. Duizenden mannen, vrouwen en kinderen zullen dit lot moeten ondergaan. De brand woedde het hevigst in de winkelwijken. Oliepakhuizen hadden hun inhoud aan den watervloed moe ten afgeven, De drijvende olie vatte vlam en de gevolgen daarvan behoe ven niet nader beschreven worden. De gevolgen van de ramp zijn nog niet te overzien. Men vreest algemeen het uitbreken van vele besmettelijke ziekten. langen doen kenbaar maken om bij de begrafenis tegenwoordig te zijn. Naar wij vernemen heeft het Duit sche bestuur echter aan de ambtelijke positie van Baron Fallon de reden ont leend om tegen de inwilliging van het verzoek bezwaar te maken. Naar de Weensche bladen uit St. Petersburg melden, heeft de Russische minister van financiën in deRijksdoe- ma de door krijgsbedrijven aangerichte schade op Russisch grondgebied op 8 milliard roebel geraamd. De Petite Gironde schrijft dat ge heimzinnige personen in Noord-Spanje alle petroleum opkoopen en naar ha vens aan de Golf van Biscaye zenden, vanwaar ze aan Duitsche duikbooten zouden geleverd worden. Hiermede brengt het blad in verband het feit dat dezer dagen het stoomschip Marcella met 300 vaten petroleum uit Bilbao vertrok en dat kort daarna ledige vaten op zee drijvende werden gevonden. In Juni is ook al eens gemeld dat opeen punt van de kust, bekend als Concho de Artedos, een schip uit Bilbao pe troleum aan boord van een Duitsche duikboot heeft gebracht, waarvooi de bemanning zwaar is betaald. I De Yossische Ztg. verneemt indirect uit St. Petersburg In de laatste dagen vertoont Kiëf teekenen van een paniek. De burge meester Djakof en Doemalid Demtsjen ko zijn van den opperbevelhebber Iwa- nof met verontrustende berichten ge komen. Deze zou besloten hebben misschien het Zuidwesten van Rusland uit strategische overwegingen, mogelijk ook Kiëf zelf, op te geven, en allicht ook Rowno, dat nog 300 kilometer van Kiëf ligt. Het officieuse blad Kiewjanin bevat eveneens een hoofdartikel, dat door de censuur doorgelaten is, ten betooge dat het prijsgeven van Kiëf niet uitge sloten is. De „Daily Chronicle" meldt: Lord Kitchener heeft aan het kabinet een raming voorgelegd van het aantal sol daten, die op het vasteland het vol Volgens berichten uit Petrograd heeft de minister van financiën Bark aan een groep van de rechtsche Doema af gevaardigden in streng vertrouwen mede gedeeld, dat de regeering voornemens is in Amerika een leening van l/% mil liard dollar af te sluiten. Als voor waarde moet van Amerikaansche zijde vestingginsvrijheid voor de Joden ge steld zijn. Omtrent de overstrooming in Zuid- menschenlevens moet verschrikkelijk zijn. Kanton ontkwam niet aan de ramp. De Shameen stond onder 2 voet water. De meeste wijken der stad waren over stroomd en talrijke booten met vluch telingen sloegen om. Zij vonden een jammerlijken dood in de woedende elementen. Het geheele bootverkeer op de West rivier moest worden stopgezet. Het verkeer met Kanton kon slechts met groot gevaar worden onderhouden. La ter moest ook dit worden gestaakt. De booten konden niet meer op tegen het nog voortdurend wassende water. Tal rijke booten moesten onverrichter zake terugkeeren. De meeste huizen staan tot aan de eerste verdieping onder water en om de bewoners te bereiken, moeten heel wat moeilijkheden overwonnen worden, daar de nauwe straten een vlug heen en weer varen belemmeren. Het gevolg hiervan is dat velen het grootste ge brek lijden. Kapitein Marabal van de Charles Handouin noemde het water op de an kerplaats te Kanton een waren zond vloed, letterlijk bezaaid met omgesla gen jonken en sampans, huisraad en andere voorwerpen. Een gedeelte was bedekt met millioenen lucifersdoosjes, die uit een lucifersfabriek waren weg gespoeld. De zeeman zeide, dat de grootste moeilijkheid voor de scheepvaart was het ontbreken van boeien, die alle zijn weggeslagen. Ofschoon de Charles Han- hij des nachts de stad had verlaten. Het was of zij geheel in vlammen stond de vuurgloed weerkaatste in het water, dat de geheele streek had over stroomd. Tallooze lijken dreven rond het schip en iu enkele booten waren een aantal overlevenden de uitputting nabij. Hem was vertelt, dat alleen in Kanton 10.000 menschen waren omge komen. Een juiste raming der verloren levens zal wel nimmer kunnen worden gemaakt. Om de ellende nog te verhoogen, lïepen rooversbenden de geteisterde streken af. De streken, hoogerop aan de West rivier gelegen, zijn geheel vernield, van den oogst is niets overgebleven. De bevolking sterft van honger, en voorraden kunnen nog niet worden aangevoerd. Men slaagde er in 20.000 menschen te redden, die naar het heuvelland buiten de stad konden worden ver voerd. Ieder half uur, vertelde een oogge tuige, hoorde men het geraas van in stortende huizen. Een neerstortende gevel viel op een reddingsboot. Niet een der inzittenden ontkwam aan den dood. Enkele booten slaagden er in, het brandende stadsgedeelte in te va ren en nog 600 personen te redden. Later werd de hitte van den vuurgloed te groot en moest men hier het red dingswerk opgeven. Sommige stadswijken zijn totaal af gesloten. De menschen, die er nog in zijn moeten of verdrinken of den hon In het Fransche leger, dat opgesteld staat achter de loopgraven schrijft een gemobiliseerde in de „Matin" zijn twee categorieën: de zoons en de vaders, de jongen en de ouden. Zij die de lauweren verdienen zijn de jongeren. Ik weet zeer goed wat ik zeg, want ik ben een oude. O, het is niet omdat wij niet dezelfde liefde en denzelfden haat in het hart dragen, liefde voor dien grond van Frankrijk waarvan wij de schoonheid ook hier in de verte genietenhaat voor de barbaren, die haar bevuilen en schenden. Maar de jongens en wij wor den niet altijd door dezelfde gedachte bezig gehouden. Dat is merkwaardig duidelijk geble ken toen het in Juni waarschijnlijk werd, dat wij nog een wintercampagne zouden moeten doormaken. By ons ou den, gingen onze hersens aan het werk. Onze gedachten werden teruggevoerd naar de vrouwen en kinderen, die wij bij den huiselijken haard achtergelaten hadden. Wij moesten ons inspannen om smartelijk dierbare voorstellingen uit onze gedachten te verdrijven, die plotseling opdoemden met pijn en angst, wij moesten ons inspannen om slechts éen beeld in gedachte te hou den: dat van het Vaderland, dat stap voor stap van een schandelijk juk be vrijd moest worden. Maar zij, de jon gens, zij hebben zelfs niet hoeven na denken, om in dien geestestoestand te geraken zij zijn er door de vlucht van hun ziel vanzelf heengedragen. Een wintercampagne, twee wintercampagnes, wat maakt het uit Dat is mij ook telkens gebleken als een monsterlijke granaat door de lucht suisde en met scherp gefluit over onze hoofden vloog. Ik kan niet nalaten dan aan den dood te denken, die in het oog van het projectiel meesnelt, en dat die helsche machine straks, als hij in ginds bosch of in de loopgraaf neer zal slaan, ongetwijfeld ook een man van mijn volk neer zal slaan; hij zal rouw brengen daar ginds, in een huisje van Saintonge of van Bretagne. Maar weet ge wat de jongens doen, wanneer een granaat voorbij fluit? Zij zingen, of zij fluiten ook. Zij lachen altijd, zij blaffen altijd. Zij vormen de zon, die het leger ver licht. Alle kwinkslagen, alle onbetaal bare grappen, alle onsterfelijke streken, die men iedersn dag van ons verhaalt, zijn van hen, van de jongens. De pop pen die men opstelt boven de loopgra ven om de „Boches" tot schieten te verleiden en die men dan links en rechts laat dansen om te laten zien dat ze daarover zoo'n pleizier hebben die poppen zijn uitgedacht door de jongen». Het woord „Boche", dat zal blijven bestaan zoolang als de aarde bestaat, is een uitvinding van de jon gens. En bovendien, niemand laat zich zoo blijmoedig dooden dan die jongens, niemand sneuvelt zooals zij. Als ergens in Frankrijk een moeder vergeefs wacht op haar kind, die met verlof thuis zou komen, dan wete zij, dat hij gestorven is, zooals die jongens sterven met een glimlach op het gelaat 1" De Franschen zijn voornemens een nieuw koloniaal leger op de been te brengen en zij rekenen erop, tegen het volgend voorjaar 700.000 kleurlingen uit deze nieuwe lichting onder de wa penen te hebben. Ongeveer tegelijk met dit bericht bevatten de Engelsche bla den meldingen, waaruit men kan af leiden, dat ook de Engelschen hun troepen zullen aanvullen met een groo ter aantal inboorlingen uit de koloniën, dan tot dusver. De „Daily Mail" meldt, dat de bruine bevolking van Polynesië 1IIIIWM1B Drukkerij L J. Veerman te Heusden SOLIED DRUKWERK.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 5