voor Hel Land van Heusden en Alteiia, de Langstraat en de Bommelerwaard. Een critieke tijd. De Goudmijn. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. /Vo. 3504. Woensdag O October 1913. FEUILLETON. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke rege meer 77i ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag^ middag 12 uur ingewacht. Van de wereld-crisis, die zich thans allerwege voltrekt, heeft ons land ruim zijn deel te dragen. Wy, niet minder dan de andere neutraal gebleven lan den, zien die crisis overal in onzen economischen toestand weerspiegeld worden. Met den aanvang van dezen wereld- krijg heeft ook in ons land aanstonds de welvaart, die er in tal van takken van bedrijf heerschte, een ganscb an der aanzien verkregen. In de breede kringen onzer Nederlandsche samen werking heerschen thans zorg en wer keloosheid in veel grootere mate dan anders niet alleen is de levensstand aard voor velen onzer aanzienlijk ge daald, ook de duur dier abnormaal on gunstige omstandigheden heeft een uit gebreidheid gekregen, als nimmer het geval was. En met den naderenden winter wordt door tal van gezinnen de toekomst zeer angstig tegemoet ge zien het is voor dezulken een onvol doende troost te weten, dat het, ge zien het reusachtig wereldconflict, nog veel erger had kunnen verloopen. Wij denken hierbij in de eerste plaats aan dat heirleger van arbeids- loozen in den werkmansstand en onder de kleine burgerijmaar ook aan hen die met een klein, hoezeer dan ook vast inkomen, moeten zien rond te komen, niettegenstaande de prijzen der levensmiddelen aanzienlijk gestegen zijn, ja, nog dagelijks stijgen ook aan hen, die kleine zaakjes hadden en deze zagen verloopen door den druk der tijden, kortom, aan allen, wier econo misch weerstandsvermogen reeds in ge wone tijden gering is, en nu totaal onvoldoende was om aan den bruisen den stormvloed dezer wereldcrisis weer stand te kunnen bieden. Zij allen zijn de onbloedige slachtoffers van den ont ketenden oorlog en veelal niet minder beklagenswaardig, dan die tallooze an dere, directe slachtoffers. Inmiddels zou het beeld, dat wij ons van den toestand in ons land op het oogenblik vormen, niet volkomen zijn, indien wij de oogen gesloten hielden voor de verschillende betere omstandigheden, dan de zooeven ge schetste. I. i) De geheimzinnige vreemde ling Niemand wist, wie hij was, of waar hij vandaan kwam, maar zijn persoon had de algemeene attentie getrokken in het dicht bevolkte stadje zoo vol beweging, in die Amerikaansche stad, waar het leven veel sneller voortrolt dan in ons oude Europa, dat nu nog aan het jonge Amerika het meesterschap betwist, m.aar het eens de palm der overwinning zal moeten afstaan. Nauwelijks acht dagen geleden was hij gekomen, hij had niemand bezocht, en juist daarom stelde ieder belang in hem. De een dacht dat het een Europeesch edelman was, en er zijn er zoo eenigen die naar Amerika trekken, daar trachten eene rijke erfgename te vinden, en dan naar Europa terug gaan, om hun bezittingen, die dikwijls verwaarloosd zijn, met het Amerikaansch geld op te knappen, en hunne blazoenen weer opnieuw te vergul den. De Amerikaansche meisjes zijn dol op zoo'n wapenschild op het rijtuig, op het tafelzilver, en overal waar het gevoeglijk op geplaatst kan worden. Veel hebben zij over voor een' mooien titel en ze hebben liever een kroon met zeven dan met vijf punten. Anderen hielden hem voor een' Ameri kaansch spion, omdat er nog zoo velen in Mexico en Texas in voortdurenden angst Aan de hand der jongste nota van onzen minister van landbouw, handel en nijverheid, ervaren wij hoe sommi ge factoren, die 's lands welvaart be palen, er geenszins ongunstig voor staan. Daar is allereerst die voornaamste van de welvaartbestanddeelen, onze landbouw, die in het jongste kwartaal op een bij uitstek gunstig verloop mag wijzen de landbouwers maken wegens de hooge prijzen voor schier alle pro ducten betaald, een bepaald goeden tijd door. Ook de nationale nijverheid biedt een zeer gunstig beeld, doordien in vele nijverheids- en handelskringen uiterst belangrijke winsten behaald worden. De aanmaak van zeeschepen, de groote bestellingen aan de machi nefabrieken, de uitnemende resultaten der tabaksindustrie, der vlasserij, der mijnnijverheid, zij geven ongetwijfeld groote redenen tot voldoening. Wat de zee-vrachtvaart betreft, waarbij voor de betrokken maatschap pijen nog de groote winsten komen van den verkoop naar het buitenland van koopvaardijschepen, deze heeft allerminst reden tot klagen. Daarenboven zijn er ontelbare lieden die zich aan de buitengewone omstan digheden aanpasten en grove winsten wisten te halen uit allerlei handel deze winsten, gevoegd bij die der groote bedrijven welke door den oorlog in staat waren schitterende resultaten te verkrijgen, loepen in de honderden miilioenen. Vandaar, dat volgens de ministerieele nota, zelfs in de luxe bedrijven niet alleen geen vermindering van werkzaamheden meer valt waar te nemen, doch in stede daarvan een toeneming. Inmiddels, ook deze lichtzijde van 's lands economischen toestand worden niet weinig verduisterd door de zwarte schaduwen, die andere betreurenswaar dige omstandigheden daarover versprei den. Het havenbedrijf, zoo veelomvat tend in de groote steden des lands, kwijnt geruimen tijd, en deze toestand wordt nog gestadig ergerde bouw nijverheid, een der steunpilaren onzer welvaart, verkeert, niettegenstaande op een lichte verbetering mag gewezen worden, nog steeds in weinig hoopvolle omstandigheden. De hooge hypotheek rente belemmert elke ontplooiing tot het aangaan van crediet door de bou wers, en het gevolg is, dat een der bloeiendste takken van bedrijf voort durend kwijnt. Wat er in dit jaar minder aan bouwwerken is besteed loopt in de tientallen millioenen, en al dat geld wordt grootendeels den arbei ders in het bouwbedrijf onthouden. Geen wonder, dat vooral de kleine winkelstand, inzonderheid in de groote steden, met allerlei tegenslag te kam pen heeft, en dat het verdere verloop van deze allerongelukkigste omstandig- digheden, door honderdduizenden onzer medeburgers met angst en beven wordt aanschouwd. Het zijn dus waarlijk wel critieke tijden, die ons land doormaakt. Aan den eenen kant zijn er onge twijfeld velen, die geen bepaalde na- deelige gevolgen van de finantieele ontwrichting onzer samenleving onder vinden, welke een natuurlijk gevolg is der politieke ontwrichting door den oorlog over de geheele wereld in het leven geroepen ook zien wij ta rijke i onzer medeburgers voordeel, zelf groot voordeel en niet op altijd even voegzame wijze, getuige de op groote schaal en uitgebreidheid plaats vinden den smokkelhandel uit den critieken toestand behalen. Doch daar staan tegenover de breede rijen van die allen, die maar al te zeer de nadeelen van de ellendige gevolgen op allerlei ge- bied ondervindenondervinden in hun bedrijf, in hun welvaart, in hun voor spoed ondervinden in hun geknot weerstandsvermogen tegen naderende levensstormen. Tegenover een, al dan niet aanzien lijk deel van ons volk, dat zijn wel vaart te midden dezer wereldbranding behouden, ja toegenomen ziet, staat het verreweg overgroo e deel van hen, wier deel een lange achteruitgang van welstand is, en vermindering en afne ming van de factoren, waarop tot dus ver hun maatschappelijk leven steunde en welke steunsels thans, zoo niet ge heel, dan toch voor een groot deel zyn weggevallen. Wij hebben, kort geleden, met in stemming gewag gemaakt van den meer bevredigenden toon, welke in de jongste troonrede mocht doorklinken maar wij zouden dezen toon misplaatst achten, wanneer niet allen, die daar toe in de eerste plaats zijn geroepen, de economisch-sterkeren dus in den lande, de handen ineen slaan, om den druk van dezen critieken tijd op de economisch-z wakkeren in bijzondere mate gele ;d, te verlichten en mede te helpen aan het voorkomen van nog zwaardere tijden voor de talloos velen, die thans reeds zoozeer daaronder ge bukt gaan. Moge het beleid der regeering voor taan den weg wijzen aan het particu lier initiatief, hoe deze zich van zijn duren plicht te kwijten heeft, om de helpende hand uit te strekken naar hen, die anders wellicht voorgoed in den maalstroom dszer tijden te gronde I zouden gaan. En laten zij allen, die zich in staat gesteld zien iets bij te kunnen dragen tot leniging van veel stil gedragen leed, bedenken, dat wel licht nimmer de winter door een groot deel hunner landgenooten met zooveel kommervolle zorg is tegemoet gezien, als de winter die in dezen critieken tijd voor de deur staat. VI. Ct. rondloopen, dat de groote republiek nog eens zich van hun klein landje zal meester maken. Weer anderen, de protestanten, hielden hem voor een jezuïet uit Rome gezonden, om Texas aan het protestantisme te ont rukken. en in triomf weer bij de katholieke kerk te voegen. Ieder verdedigde zijne eigen meening, dacht dat de zijne de eenige ware was, en bestreed die der anderen. Hij was het onderwerp van alle gesprek ken, en al dachten de anderen aan zijne spionneer- of jezuietenplannen, de jonge erfdochters beschouwden hem met belang stelling en vele harten klopten sneller, als zij dachten aan de mogelijkheid naast hem voor het altaar te knielen. Allen waren het er over eens, dat het wel een Europeesch edelman zou zijn en al naarmate van hunne plannen beschouwden zij hem vriendelijk, of wel als mededinger. En hij, die zoo het onderwerp aller ge sprekken was, had wel alles gedaan om dit doel te bereiken. Hij had een prachtig kwartier gehuurd en met de keurigste meubelen ingericht. Hij moest dus wel zeer rijk zijn, dit te doen, in plaats van zijn intrek te nemen in een hotel, zooals ieder ander deed. Niemand was in zijn huis doorgedrongen, daar hij niemand bezocht had, en ieder was even nieuwsgierig om iets omtrent hem te vernemen. lederen morgen reed hij uit in een prach tig rijtuig, bespannen met vier paarden, met een zwarten dienaar naast den koet sier gezeten, en dan liet hij zich door de voornaamste straten rijden, door duizend oogen aangegluurd. Hij was jong, knap, en met voel rijkdom en smaak naar de laatste mode gekleed. Zijn rijtuig was met zilver gemonteerd. Hij had veel bedienden aangenomen, die allen wonderen vertelden van hunnen meester, zoowel van zijn rijkdom als van zijn edelmoedigheid. Hoe verlangend ieder ook was, met hem kennis te maken, hij bleef buiten hun bereik. De nieuwsgierigheid steeg en het ver langen was algemeen, om toch eindelijk iets omtrent dien man te weten te komen. Allen herademden dus. toen op zekeren dag de invloedrijkste families van de stad, de groote kooplieden, de rijke bankiers, een geparfumeerd schrijven ontvingen, waarop in gouden letters, te midden van duizenden krullen stond gedrukt: De heer Robert Gray zal zich zeer ge vleid gevoelen, als gij hem het buitenge woon genoegen zult willen aandoen, hem morgenavond te 8 uur een bezoek te willen brengen. Als de families dit feest willen bijwonen, zal ik hun eeuwig dankbaar blijven. Ant woord is niet verlangd. De naam was buitengewoon burgerlijk „Robert Gray", geen enkelen titel van rid der, baron of zoo ietsvreemd zag men op, men dacht altijd dat, in tegenstelling met Amerika, in Europa bijna iedereen van adel is. Maar tusschen al die krullen bevond zich een her ogenkroon, en misschien was het dus een edelman die onb-kend wilde blijven; als dat zoo was, dan was hij met zijn rijkdom een dubbel gewenschte partij. Die echt burgerlijke naam en die her- togenkroon vermeerderder nog de belang stelling en ieder die eene uitnoodiging had ontvangen, besloot op het feest niet te ont breken. De modistes werden aan het werk gezet, de groote modemagazijnen werden druk bezocht, rijkdom en schoonheid moesten nu goed uitkomen om de mededingers den loef af te stekenals de winkeljuffrouwen Buitenland. De laatste dagen wordt vooral met spanning nagegaan wat de Balkansta- ten zullen doen. Bulgarije aarzelt een beslissing te nemen en Servie ver mijdt alles om een conflict met Bul garije uit te lokken. De Engelschen en Franschen hebben troepen naar Servie gezonden, om het bij te staan indien dit land opnieuw mocht worden aan gevallen. Rusland schijnt genoeg te hebben van het gedraai van Bulgarije en wil nu positief weten wat dit rijk van plan is. Daarom heeft de Russische gezant te Sofia van zijn regeering order ont vangen om met het geheele legatieper- soneel en de consulaten Bulgarije te verlaten, indien Bulgarije niet binnen 24 uren de onderhandelingen met den vijand der Slaven en Russen afbreekt en tevens de onmiddellijke verwijde ring van daar vertoevenden Duitsche officieren eischt. Het is een krasse order, doch een die klaarheid zal brengen in den on- zekeren toestand. Dat Bulgarije de eischen van Rus land zal inwilligen is nauwelijks denk baar en dus vloeit hieruit concequent voort dat dit land zich aan de zijde der centrale mogendheden zal voegen en wat zal dan met Roemenie en Griekenland gebeuren Het antwoord op deze vraag zal wel spoedig volgen on het laat zich voor zien dat de gevreesde Balkanbrand honderd armen hadden gehad, dan hadden zij die nu alle kunnen gebruiken. Groote bestellingen werden gedaan met de boodschap, dat het den 16en gereed moest zijn, onder waarschuwing, dat men anders de klandizie kwijt zou zijn. Op den avond van den 16en reed eene lange rij rijtuigen, tusschen twee rijen nieuwsgierige menschen, naar het verblijf van den vreemdeling. Dienaars sprongen van de bok en openden de portieren. Rijk gegalloneerde bedienden ontvingen de gasten en brachten ze in den voorhal, die met zeldzame planten prachtig versierd was. De bordessen van de trappen waren in tuintjes herschapen. Alle zalen waren met groote weelde ge meubeld, en met een groot aantal waskaar san verlicht die in rijke, fijn geslepen kris tallen kronen, en op arm lusters aan de wanden bevestigd waren. Deze wijze van verlichting gaat nog steeds door voor de deftigste, en wordt dan ook in de vorstelijke paleizen verkozen boven gas of electrisch licht. Ook de zalen waren versierd met de zeldzaamste bloemen en gewassen. De muziek, onzichtbaar opgesteld, speelde een zachte dansmuziek; op de eene plaats zag men de wandelaars ronddwalen, elders draaiden de paren op de maat der walsmu ziek rond. Vier groote buffetten waren opgericht. Gegalloneerde lakeien bedienden uit zilver vaatwerk; de fijnste ververschingen en het kostbaarste gebak waren daar te krijgen. De Amerikanen zijn verbazende eters en drinkers. Zelfs de deftigste „Miss" drinkt zonder kleuren een glaasje brandewijn, en heeft liever een groot, dan een klein glas. De buffetten werden dan ook duchtig aangesproken en dat werkte niet wein g mee om de feestvreugde te verhoogen. voorloopig niet meer te blusschen zal zijn. Thans lekt uit waarom Zeebrugge zoo streng afgesloten is geweest. Het was niet alleen, aldus wordt aan de „Tel." gemeld, om de gevolgen van het bombardement, maar ook om een ernstige ramp te verbergen, welke Za terdagavond, den dag van het bombar dement, plaats greep. Langs de kust is alles donker. De tram van Heyst naar Zeebrugge had ook geen licht. De geheele weg was in duisternis gehuld, wegens de maat regelen tegen aviateurs. De brug over het kanaal stond open voor de vaartuigen, onder welke door het bombardement groote verwarring was gekomen. De tram die 180 solda ten en 40 officieren vervoerde, reed in het kanaal. De meeste passagiers moesten verdrinken. Over deze zaak wordt veel gesproken, maar de Duit- schers trachten haar natuurlijk zooveel mogelijk te verbergen. De Times bevatte dezer dagen een bericht uit Petrograd, ook door ons overgenomen, volgens hetwelk het 41e Duitsche legerkorps in de moerassen van Pinsk verrast en geheel vernietigd zou zijn. De Frankf. Ztg. meldt, naar aanlei ding van dit bericht, dat het 41ste legerkorps wel verdwenen is, doch spoedig opnieuw zal optreden op een plaats waar de vijand het niet zal ver wachten. De Londensche bladen bevatten een telegram uit Rome volgens hetwelk de Paus aan de oorlogvoerenden heeft ver zocht op Allerheiligen een wapenstil stand van 25 uur te houden. Naar van Franscbe zijde wordt me degedeeld, bedroeg het aantal Duitsche en Oostenrijksche gevangenen in Rus land, volgens Russische bladen, op 17 September 1.100.000 man. Uit Lugano wordt aan den Lokal- Anzeiger geseind dat de staking onder de arbeiders inde textielindustrie in de omstreken van Milaan zich uitbreidt. Tot dusver hebben 42.000 arbeiders en vrouwen gestaakt. Ook de metaalbe werkers doen aan de beweging mee. Zij hebben schriftelijk 30 pet. loons- verhooging geeischt. In Oostenrijk is de cholera belang rijk toegenomen. In de laatste bericht- weken hadden wekelijks ruim 2000 sterfgevallen plaats. De bezitter ging de zalen rond, reikte hier de heeren de hand, maakte daar de dames een compliment, en was vooral zeer beleefd tegen de oude dames wier hart hij direct gestolen had. Voortdurend noodigde hij uit, van de buffetten gebruik te maken, voor ieder had hij een aardig woord, antwoordde vroolijk op alle vragen en opmerkingen, was be scheiden als men alles prees, en antwoord de zeer vaag als men het gesprek op hem zelf wilde brengen. Hij trachtte de geheimzinnigheid te be waren, waarmee, hij zich omgeven had. Edith Bastrow was eene rijke weduwe, die zeer zonderling deed Ze was een arme bloemenverkoopster, die een rijken ouden man getrouwd had, die zich in het hoofd gezet had haar te beminnen en haar zijn hand had geboden. Zij had die aangenomen onder voorwaar de, dat hij als hij stierf haar alles zou na laten. Hij de d dit, stierf eenige maanden daarna en liet aan de weduwe een verbazend groot kapitaal na. Zij werd een van de meest gewen echte partijen in de stad; maar opgevoed ale ze was, dacht ze nu een schitterend huwelijk te kunnen doen, een edelman minstens, als het kon iemand van vorstelijken bloede. Hat kwam er weinig op aan of hij oud of jong was, mooi of leelijk, rijk of arm, als hij maar een kroon en een wapen mocht voeren. Als men tegen haar zei„Maar gij zult geen vorst vinden, en als gij nu niemand neemt, dan wordt gij oud,, en niemand neemt u meer", dan zei ze: „O, die vorst komt zeker. Ik heb geld genoeg om er altijd een te krijgen, en ik wil nog van mijne vrijheid genieten, en daarna ga ik een reis naar Europa maken waar driehonderd vorsten zijn." Ze was overtuigd van het alvermogen llEIttSBLlD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 1