Wij lesen in de „D. Ct.": De „Times" geeft verslag van een -eziig over Servië en Servië's idealen, door Seton Watson gehouden in de Royal Victoria Hall. Watson zeide, dat Servië's lot in de waagschaal is gesteld als gevolg van Engelands ernstige misrekeningen en fouten. Maar toch, Servië's lot is onaf scheidelijk verbonden met de geheele toekomst van de Entente en van het Britsche rijk zelf. Servië is de laatste hinderpaal op Duitschland's weg naar de heerschappij in het nabije Oosten en nog verder naar Bagdad en de Per- ïHchn Golf. Een verplettering van Servië zou nog erger voor dit land zijn dan de ver plettering van België voor het Belgi sche volk was. België had tenminste Frankrijk achter zich, maar Servië kan nergens heen Indien Servië onder den voet wordt geloopen, zou het tot den laatsten man ontwapend worden, zijn gebeele uitrusting zou naar Turkije gaan, zijn grijsaards en kinderen zou den het Int deelen van vele inwoners uit het Noorden van Servië, die een j*ar geleden door de aanvallers werden gedood of weggevoerd. Zijn vorstenhuis, zijn regeering, zijn grondwet, zijn in stellingen zouden weggevaagd worden, het land zou een onderworpen provincie worden van Oostenrijk-Hongarije. Dat het eenmaal weder zou opstaan, is zeker, Tiaar voor dezen oorlog zou het niets uieer beteekenen. Indien Servië het onderspit delft, be tekent dit, dat de weg voor Duitsch- 1 nd open ligt om mannen en munitie te leveren aan Konstantinopel en de 500 000 a 700 000 Turken tegen de E iteute te wapenen die nog niet door Turkije van wapens voorzien konden worden. De Dardanellen zouden ver loren zijn. Het nieuws van Engelands nederlaag zou als een vuur loopen door het geheele Oosten. Engelands prestige in Egypte zou verdwenen zpn, zijn positie in Mesopotamië bedreigd. Iedere bazaar in Indië zou weerklinken van het nieuws en Perzië zou naar de wapens grijpen. Iudien Servië ten onder gaat, zal Duitschland al het katoen van Klein Azië ontvangen, alle petroleum van Perz al het koper van Servië en ook het koren. De geallieerden zouden het geschikte terrein missen voor een gun stig offensief via den Balkan en Oos tenrijk-Hongarije. Siechts een energieke, snelle en wel doordachte actie kan Engeland van een catastrophe redden. De natie is odwe tend gehouden zij heeft om volledige inlichtingen gevraagd. Zij vraagt om waarachtige leiding en vertrouwbaar heid van haar leiders. Een correspondentie welke aan de „Associated Press" van New-York ge richt is, bevat het verhaal van een be zoek, dat onlangs met toestemming der regeering aan een der Fransche vlieg- scholen gebracht werd, waarin divisies en escadrilles een waar luchtleger ge vormd wordt bestaande uit vechtvlieg- macuines, kruisers en torpedo- en ge blindeerde verkenningsvliegtuigen met kanonnen van drie duim en snelvuur machinegeweren. Een nieuwe reusachtige vechtvlieg- machine trok vooral de aandacht der Eugelech-Amerikaansche bezoekers want deze is naar de meening der officieren de eerste verwezenlijking van eenprac- tisch vecht-vliegtuig. De reusachtige vliegmachine ver voert, aldus de correspondent, twaalf personen en twee kanonnen, zij deed drie proefvluchten, waarbij haar vol- maakte stabiliteit bleek. De gewapende kruisers verhieven zich vervolgens tot groote hoogte. Het zijn kleine tweedekkers, voorzien van een kanon, welke bijna loodrecht kun- nen stijgen. Zij voerden gewaagde vluch ten uit, waarbij de kanonnen gelost werden en gemanoeuvreerd werd, alsof men in tegenwoordigheid was van den vijand. Sinds de welgeslaagde proeven, on langs in Champagne op de achter- waartsche vijandelijke linies genomen, zijn Dieuwe verbeteringen aangebracht en binnenkort zullen groote luchtfor- maties, offensieve en defensieve opera ties tegen de communicatie-lijnen en kruispunten van den vijandelijken spoor weg beginnen. Aldus zal men de ravi tailleering van den vijand verhinderen en hem demoraliseeren. In de Fransche vliegscholen worden verscheidene duizenden vliegers ge oefend en voorbereid om in de nieuwe en verschrikkelijke luchtmacht te die nen, waarin Frankrijk op het oogen- blik zeer zeker een onbetwistbare over macht gekregen heeft. Er zijn aanwijzingen voor, zegt de „Times", dat onder den nieuwen chef der recruteering de voorschriften voor de werving in verschillende opzichten zullen worden verlicht. Zoo staat hy er, zoolang de oorlog duurt, niet meer op, dat de recruten voor de infanterie en enkele andere takken van dienst bekwaamheid toonen in lezen en schrij ven. Ook maakt het ministerie van oorlog bedend, dat jongelieden, die in het leger zijn getreden en den leeftijd van zeventien jaar bereikt of overschreden hebben, in dienst mogen worden ge houden onafhankelijk van den wil van hun ouders. Indien de legerartsen ver klaren, dat een recruut van dien leef tijd voldoet aan de physieke eischen, die gesteld worden aan den leeftijd van 187i jaar, zal hij naar het front mogen worden gezonden. De Japansche eerste minister Okuma zegt in een schrijven aan het Inter nationale Vredescongres te San FraD- cisco „Wereldvrede is een fantasie en zal dit blijven zoolang aan den militaris- tischen toestand geen einde is gekomen. De hoop op vrede is ijdel, zoolang er naties en individuen zijn, die zichzelf verheven achten boven alle anderen en hun toevlucht nemen tot physieke Eracht om hun superioriteit te bewijzen." De officieuse „Norddeutsche Allge- meine Zeitung" schrijft over de kwestie van het beslag leggen op vermogens, toebehoorende aan onderdanen van vijandelijke staten o.a. De regeeringen van Groot-Brittannië, Frankrijk en Rusland hebben een reeks maatregelen getroffen, welke ten doel hebben beslag te leggen op alle Duit- sche vermogens welke zich in haar bereik bevinden. Afgaande op de in Frankrijk en Engeland door regeerings- personen gegeven verklaringen is het doel deze vermogens als pand te ge bruiken bij de vredesonderhandelingen. De Duitsche regeering heeft steeds, wanneer er sprake was van schending van rechten van Duitsche onderdanen door vijandelijke regeeringen het be ginsel gevolgd, dat tegen-maatregelen bij wijze van vergelding maar dan ook alléén als vergeldingsmaatregelen toe laatbaar zijn en moeten worden toege past. De vijandelijke staten moeten goed begrijpen, dat de Engelsche, Fran sche en Russische vermogens in Duit sche handen alle worden bedreigd, i wanneer de regeeringen van deze landen maatregelen nemen tegen de zich daar bevindende Duitsche vermogens. Daar om verzet de Duitsche regeering er zich ook niet langer tegen, dat de maat regelen tegen alle D litsche vermogens in de vijandelijke staten met verplichte aangifte van en beslag op alle vijande lijke vermogens in Duitschland worden beantwoord. Uit Petersburg wordt d.d. 14 Oct. aan de N. R. Ct. bericht: De wanhopige poging, die Duitsch land op den Balkan doet, om zich te redden, heeft, gelijk in Russische mi litaire kringen werd voorzien, gewich tige gevol-en. Om Servie aan te vallen moesten de Duitschers en Oostenrijkers de legers van Bohmer en Pflanzer, die in Galicie werkten, verzwakken, waar door het Russische leger het aanmer kelijk liohter kreeg. De verbreking van het Strypa-front en de ontwikkeling van dit succes openen het vooruitzicht van een verderen opmarsch van de Russen. De Rjetsj geelt een gezaghebbend militair oordeel, dat zegt dat de vijand zal gedwongen zijn, zijn plannen te wijzigen, niet alleen aan het Galicische front, maar ook elders. Bovendien zal de vijand verplicht zijn er rekening mee te houden, dat de kracht van de Russische troepen zal groeien naarmate die van den vijand verslapt ten ge volge van het Balkan-avontuur en de gebeurtenissen aan het Fransche front. In het Noorden wordt de toestand voor het centrum van den vijand drei gend, hetgeen de voordeelen aan de vleugels verzwakt en hem tot werke loosheid dwingt. Bovendien ontstaat door de herleving van onze actie op 100 werst van Lem- berg voor den vijand zorg om zijn rechten leugel te beschermen, hetgeen natuurlijk zijn operaties tegeu Servië bedreigt. Door zijn Balkan-verbijstering heeft Duitschland nu allen twijfel opgeheven over de onherstelbare mislukking van zijn tocht naar Kiëf en voedt het de hoop, dat ook zijp andere plannen zul len falen. Kort geleden heeft een Berlijnsch blad gemeld, dat de kosten voor leven- onderhoud te Berlijn 65 pet. gestegen zijn. Thans deelt de Matin mede, dat ook te Parijs het leven 60 pet. duurder is geworden. Uit Rome wordt dd. 14 October ge seind Berichten uit Nisj melden, dat de Bulgaren totaal verslagen zijn. De Ma- cedoniers, die aanvielen, werden door de Servische artillerie vernietigd. Plaatselijk Nieuws. Heusden 16 Oct. De heer Haagen, Hoofdambtenaar ter Gemeente-Secretarie te Rotterdam, die wel dra pensioen zal nemen, heeft, naar wij vernemen, aangekocht het huis van den heer Willems, in de Breestraat alhier, met bedoeling zich alhier met der woon te ves tigen. Werkendam. Woensdag 1.1. ver gaderde de Landbouwvereeniging „Wer kendam en Omstreken" alhier, in het So- cieteitslokaal Wink". Aanwezig 77 leden. De voorz. opende de verg., heette de aan wezigen welkom en herdacht het 20-jarig bestaan der vereeniging, hulde brengende aan de oprichters, inzonderheid aan de drie Bestuursleden (Hakkers, de Waard en Dek ker,; die in die functie van de oprichting af in t' belang der ver. zijn werkzaam ge weest. Nadat de Secretaris, als naar ge woonte zijn getrouw verslag der vorige verg. had gelezen, dat onveranderd werd goedgekeurd, kreeg men een uitvoerig jaar verslag te hooren, dat den samensteller alle eer aandeed, waarna de heeren Bril, Van Oord en Van Arkel bij monde van eerst genoemde mededeelen, dat de rekening en verantwoording over 1914 in de beste orde was bevonden en geadviseerd werd ze goed te keuren, wat geschiedde. Vervolgens werd medegedeeld, dat enkele leden door den dood aan de ver. waren ontvallen en ook sommigen hun ontslag tudden genomen, waarna een 7-tal personen bij acclamatie als leden werden toegelaten. Overgegaan zijnde tot de stemming over Bestuursleden werden met respectievelijk 71, 69 en 69 stemmen als zoodanig herkozen de heeren Sigmond, Docdijns en van Donkelaar, ter wijl tot Bestuurslid in de plaats van wijlen J. Pellikaan werd gekozen met 35 stemmen de heer H. Groeneveld (de heer H. Glerum vereenigde op zich 34 stemmen.) Bijna waren we vereeten te melden, dat de begrooting 19151916 in ontvangst en uitgaaf werd vastgesteld op f 460,32 en dat met alg. st. de contributie werd verhoogd met f 0,50. De heer Bril vestigde nog de aandacht op den te Sleeuwijk te houden fruitteeltcursus, die zou aanvangen 3 No vember a.s. en wekte de leden op daaraan deel te nemen of er propaganda voor te maken (om aan den cursus deel te nemen moet men minstens 21 jaar oud zijn, en behoeft geen leergeld gegeven te worden). De uitslag van aandeelen opslagplaats gaf den volgenden uitslagUitgeloot wer den de aandeelen 6, 7 en 9 (J. Groen), 19 (H. C. Pellikaan), 24 (C. Groeneveld), 46 (I. Baelde), 60 (C. P. Hage), 79 (H. Bo- gers), 107 (M. Meijer) en 119 (D. C. Hak kers), terwijl de verloting van cenige land bouw- en andere voorwerpen den navol genden uitslag gafH. de Ruiter (baro meter), A. v. d. Assem (melkemmer 16 L.), A. B. Holster (stel leidsels), J. Visser Az. (melkemmer 13 L.), A. Vink Cz. (groote disteltrekker), H. van Donkelaar (ploeg- streng), M. Colijn f kleine disteltrekker), D. C. Hakkers (paardenhalster), C. van Drunen (book) en Fl. v. d. Pol (koe halster.) Nadat de heer Hakkers den voorz. zijn dank en dien zijner medebestuurders had gezegd voor de hulde hen toegebracht bij gelegenheid van "het 20-jarig bestaander ver., de heer Groeneveld had gewezen op de wen schel ij kheid voor de wederopenstel- ling der grenzen voor den uitvoer van ruins, de heer Bril op het voordeel van 't keuren van zaaigranen en pootgoed en de wenschelij kheid om bij 't gebruik van den disteltrekker het landbouwzout niet te ver geten en de Secretaris op de gelegenheid tot deelname aan de lessen in paardenken nis had gewezen, sloot de voorz. de ver gadering. Nuclei. Toen dezer dagen de vrouw van O. v. R. alhier, zich even verwijderd had, heeft zich iemand toegang verschaft, tenminste bij thuiskomst vond ze de deur open en miste een trommeltje inhoudende een zilveren flacon en eenige polissen. Een klein ijzeren kistje met geld schijnt aan de aandacht van den dief te zijn ontsnapt. Zondag 31 October zal door den be roepen predikant bij de Ger. kerk alhier (ds. Bosch uit Almkerk) zijne intreê-rede worden gehouden. Toen Woensdagavond de vrouw van D. v. D. terugkwam van melken, werd ze aangereden door een fietser, waardoor ze kwam te vallen en zich ernstig aan den schouder bezeerde, terwijl tevens al de melk verloren ging. De fietser vervolgde zijn weg, zonder van het ongeval notitie te nemen. Beneden-Langstraat-Nu voor de winterprovisie wordt ingeslagen, is de handel in aardappelen drukker. Men be steedt voor eigenheimers f 2 50 af 2.60, bravo's f 2.75 a f 3.dito drielingen f 2.25 a f 2.50, zeeuwen f 3.75 a f 4.en dito drielingen f 2.75 a f 3.— per H.L. Drongelen. Dat er in onze kleine gemeente nog goed vee aanwezig is kan hieruit blijken dat de landbouwer P. Nieuw koop, deze week eene koe verkocht en af leverde aan den koopman Verspui voor de kolossale som van vijfhonderd gulden. €»iessen. Vrijdag 22 October 1915 zal cr in het Rechthuis alhier vergadering zijn van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap „het Eendeveld", ter be noeming van een bestuurslid. 'S-Gravemoer. In eene vergade ring van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. kerk werden vastgesteld de be grooting der inkomsten en uitgaven en de lijst der stemgerechtigden, beiden voor het diensjaar 1916. Het'wijnen. Maandag misten J. Duizer en echtgenoote hun drie-jarig zoontje. De vader meende dat het kind bij moeder was, de moeder dacht dat het bij vader op het werk was. Op onderzoek uitgaande, vonden zij het lijkje in een sloot op eenigen afstand van de woning. De moeder werd zoo door den schrik bevangen, dat haar toestand ernstig is. Herpt. Deze week zijn hier veel appelen opgekocht. Er werd 9 k 10 cent per K.G. betaald. De pluk valt mee. De laatste dagen wordt de witte kool opgekocht voor de conservenfabriek te Heusden. Voor le soort wordt 8 cent per K.G. betaalt. Afwijkende soort brengt 2£ cent per K.G. op. De prijs voor particulie ren wordt hierdoor steeds duurder. Kaatsheuvel. Deze week werden door de veldwachters te Loon-op-Zand, na verscheidene nachten gesurveilleerd te heb ben, een tweetal beruchte stroopers gevat. De lichtbak met geladen geweer van een dezer, zekere K., werd in beslag genomen. Van een en ander is proces-ver baal opge maakt. Om met 1 November a.s. het her- halingsonderwijs geregeld te kunnen aan vangen, is gewenscht, zich zoo spoedig mo gelijk bij het hoofd der O. L. school in de kom, aan te melden. Dit onderwijs is aan den Loonschendijk reeds begonnen met een vijftiental leerlingen. Het wordt gegeven door den heer P. F. Maashout, hoofd der school aldaar. Sprang. In een onbewaakt oogen- blik viel het 3-jarig zcontje van zekeren S. voorover iD een moesgat. Gelukkig werd het nog bijtijds door enkele buurvrouwen bemerkt, die het kind van een wissen dood wisten te redden. Mej. A. de B. die voor twee jaar haar spraak kwijt raakte, kreeg deze j.l. Maandag plotseling terug Dat dit meisje en haar familie verheugd zijn, laat zich begrijpen, temeer daar verschillende ge- neesheeren waren geraadpleegd en niets hi lp. leen. Den 12 October zullen C. Herrewijn en zijne echtgenoote M. v. d. Berg, hun gouden echtfeest vieren. Dit feestje zal zeker wel niet voor de brave oudjes onopgemerkt voorbijgaan. Hunne kinderen, twaalf in getal, zijn allen nog in leven, wat zeker ook wel vermeldenswaard is. Vryiioeven-Cappel. We ver nemen, dat de heer Busink, hoold der school alhier, is benoemd tot hoofd te Wissekerke (Zeeland). fliik en Nalburg- Voor den Landstorm jaarklasse 1912, zijn voor deze gemeente ingeschreven twaalf personen. ISurgcriySie Stand. Dussen, over de maand Sept. Ondertrouwd: Cornelis de Ronde, 28 j. en Johanna W. Heijmans, 29 j.; Peter van Sintmaarteusdijk, 22 j. en Engelberta Sannes, 24 j.; Cornelis Smiesing, 25 j. en Petronella van Tilburg, 20 j. Getrouwd: Arnoldus de Rooij, 25 j. en Maria A. Borstlap, 23 j. Geboren: Otto, z. v. Otto de Ruijter en Dirkje van der Nat; Jacoba A., d. v. Simon v. d. Pluijm en Hendrika de Wit; Maria C., d. v. Adriaan v. d. Pluym en Maria C. van Dortmont; Huibertje J., d. v. Johannes van Tilborg en Wilhelmina Roubos; Geertrui J. M., d. v. Johannes Smits en Jacoba J van Moergestel; Joostinus M., z. v. Isaak de Graaf en Neeltje van der Mooren Gustaaf A. H., z. v. Hendrik Boender en GeertruidaS. van Zijdeveld; Willem, z. v. Willem Eijkeren en Jozina Klaaij- sen Adrianus L., i. v. Bastiaan Schal ken en Elisabeth van Steijn; Willem, z. v. Arie Heijstek en Eigje E. van der Stelt; Cornelis, z. v. Allettinus G. v. d. Stelt en Antonetta RijkenWouterus J., z. v. Bastiaan de Wit en Johanna Muskens; Peter O., z. v. JohanSanner en Cornelia van Daalen; Adrianus L., z. v. Joannes v. d. Wielen en Wilhel mina de Ronde; Fransiscus P.,z. v. Adrianus M. Theuns en Antonia van Dortmont; Geertruida, d. v. Jacobus van Dortmont en Elisabeth Kouwen levenloos kind van Adriaan Eijkhout. Capelle, over de maand Sept. Getrouwd: B. Mouthaan en J. H. Michaël; A. J. Rijken en J. E. Rijken; J. van Boxel en A. Rebbens; G. M. Mesch en S. de Roon; C. Ophorst en S. J. Ockers. Geboren: Leentje, d. v. A. Verduijn en H. P. Blom; Johannes, z. v. H. v. Oosterhont en J. J. MolegraafAdriana Martina, d. v. A. Roomer en A. H. de Bie; Arie Antonie, z. v. A. A. Michaël en J. de Bie. Overleden: Antonie Verduijn, 71 j. Helena Snijders, 56 j.; Gerrit van der Schans, 11 jJohannes Blom, 7 m.; Wilhelmina Donkersloot, 70 j.; Dirkje Wagemakers, 77 j. DeWerken en Sleeuwijk, van 115 Oct. Ondertrouwd Haamen Verbeek, 25j. en Jacoba Kooij, 25 j.; Cornelis Kla- sen, 22 j. en Pieternella Strang, 22 j.; Gerrit de Jong, 28 j. en Gerrigje Cor nelia Ottevanger, 29 j. Geboren: Grita Johanna, d. v. M. J. van der Nat en M. StoutJohannes, z. v. J. Verschoor en A. Lanser. Wijk en Aalburg, van 814 October. Getrouwd: M. Mans, 19 j. en G. van Giessen, 22 j. Geboren: Wilhelmina Cornelia, d. v. K. Bouman en A. NieuwkoopWou- tera, d. v. P. Bouman en J. de Waal. Overleden: G. v. d. Wetering, 69j. Binnenland. De „Tel." verneemt dat tal van ge gevens inzake „Oorlogswinst" der regee ring reeds ter beschikking staan. Zulke gegevens zijn in ruime mate te putten schrijft men aan het blad uit verscheidene stukken op de departe menten van landbouw en fiuanciën (verleende vergunningen en consenten), bij het Uitvoerbureau, bij meerdere autoriteiten als den zuivelinspecteur te Utrecht, de regeeringscommissarissen in het Zuiden, inspecteurs en ontvan gers der invoerrechten die doorvoer- of uitvoer docomenten afgaven, uit de aangiften tot uitvoer op de grens-kan- toren, uit de bescheiden van Corpora ties die de bevoegdheid ontvingen con senten af te geven, enz. Van dezelfde deskundige zijde meldt men het blad, dat volgens tal van auto riteiten een omschrijving van het be grip oorlogswinst ongewenscht en on tactisch zou zijn. Beter is b.v. de ver meerdering van het vermogen gedu rende den oorlog vast te stellen en te belasten, en daarbij dan te bepalen welke vermeerdering niet als oorlogs winst wordt beschouwd. Nu herhaaldelijk op zoo zonderlinge wijze over Nederland wordt geschreven, in het buitenland e i zelfs de Hol- landsche onzijdigheid daar verdacht wordt gemaakt, is het dubbel belang rijk de aandacht te vestigen op den lof van Holland door het gezaghebbend tijdschrift „Stimmen der Zeit" in zijn pas verschenen nummer gezongen „Op correcte wijze tracht Nederland zijn neutraliteit te handhaven. Het put zijn gezindheid uit het door eigen strijd verworven eergevoel van zijn nationaal karakter. In geen land wordt zoo oprecht en met zoo volledig succes aan een verzoening der binnenlandsche tegenstellingen gewerkt. De eenzijdige tolerantie van de zeventiende eeuw ge dijde door zelfbedwang tot een verstan dige en rustige verdraagzaamheid, die won aan diepte, algemeenheid en uit breiding. Eu «leze rustelooze arbeid in het eigen land werd een hooge school voor het aanvoelen en zich inleven in de eigenaardigheden, de opvatting en behoeften van andere volken. Overal, in het levan, in de regeering, in handel en wandel der Nederlanden, vertoont zich een frissche elasticiteit, een afschuw tegen starre formules, een overwinning van nationale beklemd heid door de bewegingsvrijheid in vele talen. Deze veelzijdigheid brengt ruimte van begrip en ontvankelijkheid voor anderer zeden, voornaam en hoffelijk jegens vreemde eigenschappen, die de neutrale gezindheid zeer te pas komen. Alle oude handelsvolken en handels centra hebben een internationalen karaktertrek, die overal, waar niet oogenblikkelijke handelshebzucht een oordeel, altijd bewust, nooit te goeder trouw vervalscht, voor de wereldbe langen waakt. Deze internationale trek, een kleinood vau oprechte neutraliteit, is in Neder land bijzonder stork 1" Verleden week zijn er op het fort te Hoofddorp weer verschillende man schappen ongesteld geweest. Er is een streng onderzoek ingesteld door dok toren en officieren. Ook zal wel ernstig zijn onderzocht, of bet vleesch de oor zaak kan zijn geweest. De keuken van het fort wordt nu streng bewaakt. Wie er niet noodig heeft en er toch in wil, wordt gestraft. Woensdagavond werd wederom een Nederlandsche soldaat die op wacht stond bij het Belgische dorp Clinge door de electrische draad gedood. Het ongelukkige slachtoffer was uit Fries land afkomstig, Oberman genaamd, gehuwd en vader van 2 kinderen. Uit Roosendaal meldt men dat het grensverkeer met België weer voor onbe- paalden tijd is stopgezet. Niemand mag passeeren, tenzij met bijzondere passen. Woensdagnacht heeft de Nederland sche grenswacht te Vroonhoven op een man uit Vlijtingen (België), die te Maastricht werkte en met een zakje met meel over de grens wilde, ge schoten. De man werd levensgevaarlijk verwondhij is naar Maastricht over gebracht. Een man uit Hasselt, die bij Vroon hoven over de grens wilde, is Woens dagnacht aan den electrischen draad blijven hangen en gedood. Naar wij vernemen is een portver- hooging in aantocht. De regeering is voornemens een daar toe strekkend wetsvoorstel bij de Sta- ten-Generaal in te dienen, ter verster king van 's lands financiën. Men meldt aan de „N. R. Ct.": Maandagnacht ongeveer 3 uur hoorde een der firmanten van de firma Van den Briel Verster te Eindhoven, de heer C. Bisdom, gerucht in zijn tuin. Toen hij tot nader onderzoek daarvan was opgestaan, bemerkte hij in zijn tuin een aantal personen, die aangevoerd door den heer E. Borst, ingenieur van de Staatsspoor, bezig waren de aanwe zige berkenboomen om te kappen en tevens een afsluiting met prikkeldraad aan te brengen op ongeveer een meter afstand van de woning en de fabrieks gebouwen. Op zijnu sommatie om zijn erf te verlaten, kreeg hij slechts ge lach ten antwoord. De gemeentelijke politie, direct telephonisch door den heer Bisdom ontboden, toonde slechts weinig doorzettingsvermogen, in tegen stelling met de rijkspolitie, de K. K. marechaussee, die even later op het terrein aankwam en met kracht tegen deze nachtelijke rustverstoorders optrad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2