voor Het Land van üeusden eu Allen ade Langstraat en de Bommelerwaard. r. i r.itii ii.r.v Union Hoilogère. Stoom houtzagerij „De Linge". Holtz en JLdvoknat. Steeds liet nieuwste voorhanden in alle fienres. Firma JAN W. LIPPITS, W. Timmermans Zonen Bilj arttabrikant CONSTANT TRIMBOS, Harkt 61, s-BOSCH. Hout- en Steenkolenhandel. HEERENHOEDENMAGAZIJN Correspondentschap Eerste Klasse van De Nederlandsche Bank. Hinthamerstraat 's-Hertogenbosch, Fabriek: Boerenmouw 6, Aanbevelend, A. P. Michael, Aalburg. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 300S. Zaterdag 10 October 1910. der Horloges der Grootste keuze Pendules in alle stijlen, Regulateurs, Wekkers, enz. Kantoor: Arkelstraat, Gorinchcm. AGENTSCHAP van het Benig Verkoopkantoor voor Nederland van het Rheiniaeh-WestfftlfBshs ^afeleu-Svndicat. Hinthainerstraat 10, 's-Bosch. Kassiers en Commissionairs in Effecten. H. H. Wielrijders. Heden ontvangen een partij buiten- en binnenbanden, in de volgende soorten en prijzen: Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke anmmers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke rege meer 7V, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag^ middag 12 uur ingewacht. Buitenland. Op een draadloos-telegrafisch nood sein van het Engelsche stoomschip Ajax (metende 70-10 ton bruto) uit een richting ten Zuidwesten van Kreta, is op 10 October een Grieksche kruiser uitgeloopen om hulp te bieden. Hij vond echter het stoomschip niet meer, waarom valt aan te nemen dat het is gezonken. Een bizonder correspondent van het Journal seinde uit Nisj dd. li dezer dat de toestand van het Servische front met den dag slechter wordt. Niet alleen voeren de Oostenrijkers en Duitschers een ontzaglijken voorraad artillerie mee, maar ze ontvangen bovendien voortdurend nieuwe versterkingen. In regeeringskringen verklaart men dat de Oostenrijkers en Duitschers slechts over de lijken van de driehonderd duizend soldaten zullen voortschrijden, doch indien de versterking n der bond- genooten bijtijds aankomen, is het Ser vische opperbevel zeker van het succes. Servië heeft van de Grieksche regee ring de verzekering ontvangen dat zij geen moeilijkheden meer in den weg zal leggen aan de ontscheping van de troepen der geallieerden en hun door tocht van Saloniki naar Servië. Me i meldt van de Zeeuwsche-Vlaam- sche grens aan de D. Ct. In tal van Belgische plattelandsge meenten moet het plaatselijk bestuur op bevel der Duitsche autoriteiten een register aanleggen van alle ambachts lieden in de gemeente. Ook moet de ondersteuning uit gemeentelijke kassen aan werkloozen, zooveel mogelijk ver laagd worden, ten einde de veelal on willige arbeiders te dwingen in Duit schen dienst te treden. Iedere gemeente moet een, door de Duitsche militaire overheid vast te stellen aantal arbeiders ter beschikking der Duitschers stellen. Men gelooft dat deze arbeiders naar Duitschland zullen worden gebracht of dat zij aan de verdediging achter het front zullen moeten arbeiden. Op den Balkan bestaal geen staat kundige toestand meer, doch uitslui tend een militaire, zegt de „Echo de Paris". Dit wordt duidelijk bewezen door de berichten uit Servie. Duitsch land kiest het oogenblik om Servie aan te vallen, niet om aan den poli tieken drang naar het Oosten te vol doen, maar het handelt uitsluitend met een militair doel en zoekt er, zooals het in Rusland deed, het middel om te overwinnen, terwijl toch de eindbe slissing in het Westen moet vallen. Door Turksche troepen bij de zijne te voegen, versterkt het, rechtstreeksch of niet, zijn effectief, dat het op den Balkan kan gebruiken. Wat het zich in het Oosten droomde, had aan de Marne en de Yser evengoed verwezen lijkt kunnen worden, als Duitschland de geallieerden had overwonnen. Nu meent het het middel om te ze gevieren alleen in het Oosten te vin den en daarom gaan de Duitschers daarheen. Die militaire plannen kunnen alleen door militaire middelen bestreden wor den. Von Mackensen laat het kanon spreken en maakt daarmee indruk op Bulgarije. Bij dergelijke muziek kun nen wij in Griekenland of Bulgarije geen diplomatieke betrekkingen meer voeren. Het kanon van de geallieerden kan het kanon van de Duitschers tot zwijgen brengen. Engeland schijnt zulks evengoed te begrijpen als wij. Het is duidelijk, dat de maatregelen, welke het met ons neemt, zoo geweldig en snel moeten zijn, dat zij de neutrale Balkanstaten thans eens tot nadenken zullen stemmen. Bulgarije heeft naast de Europeesche crisis een Balkan-crisis verwekt. Als het iu den strijd tegen Servie en de geallieerden uitgeput geraakt, zullen zijn bureu weinig moeite hebben om het tot rede te brengen. De methode, welke Roemenie in 1913 gevolgd heeft, kan nog herhaald worden en wel op grooten schaal. De buren van Bulgarije ontbreekt het zeker niet aan lust om het te bestrijden, maar wel aan de ze kerheid, dat Bulgarije zal verslagen worden. Uit Saloniki wordt gemeld De ontscheping van Engelsche en Fransche troepen wordt ijverig voort gezet en het expeditiekorps schijnt grooter te zijn dan aanvankelijk werd gemeld. Uit Weenen wordt dd. 14 October gemeld Het officieel bericht uit het groote hoofdkwartier luidt Onze troepen hebben Donderdag, uit Belgrado oprukkend naar het zuidoos ten, de als vestingwerken verschanste stellingen op den Erino, den Brdo, de Cornak en den Stawara bestormd. De vijand, die, naar de gevangenen ver klaard hebben, bevel had tot den laat sten man stand te houden, trok in wanordelijke vlucht terug naar den Avolaberg en het terrein ten Oosten daarvan. Zijne verliezen zijn buitenge woon groot. Onze zware artillerie heeft als altijd bij dergelijke krijgsbedrijven, ook nu weer een roemrijk aandeel aan het suc ces gehad. Even gunstig vorderen de aanvallen onzer bondgenooten aan de Beneden- Morawa. Zij hebben den vijand ver schansingen ontrukt aan het West-, Noord- en Oostfront van Pazorevac. Wij lezen in de N. R. Ct. uit Ko penhagen De bedrijvigheid van de Engelsche duikbooteu wordt hier met groote span ning gevolgd. Politieken zegt: De bordjes zijn verhangen. In de wateren, waar de Duitschers tot nog toe onbetwist meester waren, zijn zij het niet meer. Deze vorm van Engel sche oorlogvoering is voor Duitschland uiterst onaangenaam. Er zijn nog wel geen neutrale schepen getroffen, maar toch deelt Engeland harder slagen uit, aangezien de volslagen afsluiting van Duitschland er het gevolg van is. De duikbootenoorlog tegen Engeland is er slechts een van speldeprikken, aange zien de vaart op Engeland er niet door belet werd, terwijl een dergelijk verlies aan tonnenmaat voor Duitschland erg zou zijn. Politiken verneemt uit Gothenburg De algemeenen indruk in Zweden is, dat Duitschland in de laatste week aanzienlijk meer schepen heeft verloren dan de tien gemelde. Want alleen wan neer de bemanning in Zweden landde, werd het ruchtbaar, niet wanneer zij in Duitschland landde. Wolffs correspondent verneemt Juit Athene als een stellig feit dat Grie kenland in verband met de Servisch- Bulgaarsche vijandelijkheden zijn poli tiek van gewapende onzijdigheid niet prijsgeeft, daar voor Griekenland de aanleiding daartoe niet aanwezig is. Toen de slag in Champagne op 26 September het hevigst woedde, zoo melden sommige bladen, steeg een nog jong waarnemer en een vlieger op met het doel het spoorwegstation achter de Duitsche linies te verwoesten. Daar' kwam plotseling een groote Duitsche luchtkruiser met twee mo toren uit de wolken te voorschijn. Zon der te aarzelen deed de Franschman een aanval en de kogels suisden door de lucht. Op een gegeven oogenblik echter geraakte het machinegeweer van den Franschman onklaar. Daal, daal, schreeuwde de waarnemer den vlieger toe, en deze daalde met een duizeling wekkende snelheid. Maar de Duitscher was niet minder vlug en cirkelde om zijn tegenstander heen. Belemmerd door het gewicht van de 90 mM. bommen, verdedigde de waarnemer zich toch zoo goed en zoo kwaad als hij kon met zijn karabijn. Beseffend, dat een plotselinge landing met zijn bommen noodlottig zou kun nen worden, besloot hij de lonten los te werken. Nauwelijks had hij dat ge- TELEFOON INTERCOMM. No. 49. gevestigd teD kantore van Openen Rekening-Courant tegen billijke conditiën. Buitenlandsche Wissels, Coupons, vreemd Bankpapier en Muntspeciën worden steeds tot de hoogste koersen uitbetaald. Wissels en andere waardeD op 't Buitenland worden ten billijkste gefourneerd. Kantoor-uren op alle werkdagen van 9 tot 6 uur, voor het Correspondent schap van de Nederlandsche Bank van des voorm. 9 tot des nam. 1 uur. lovert nieuwe biljarten volgens laatste systeem, met de nieuwste banden „AMERICA", die door het afgeven van haar zuiver effect uitmunten boven alle andere. OOK STEEDS VOORHANDEN tegen zeer billijken prijs. Verder verkrijgbaar alle biljart-benoodigd- heden, als: laken, Queuen, ivoren- en imitatie-ballen, pommeranzen, wwels, etc. Remretiën geschieden spoedig, net en billiik. Albion f 4, Micbelin binnenbf 3,75. Royal Olympicf 4, Prima Engelsche binnenband f 4, Verder voorhanden ZAKLANTAARNS en BATTERIJEN, in alle soorten en prijzen. Dets Zondags gesloten. Livingstone transport buitenb. f 7, Sockville buitenbf 6,50. Micbelin f 6, Stadium f 4,25. vaarlijk karwei volbracht toen hij een kogel in den rug kreeg en een andere in zijn handgewricht, terwijl een sti k van de schroef hem tegen het oog vloog. Hij beet de tanden op elkander en hield zich stevig vast. De bestuur der liet het toestel dalen, maar plotse ling kreeg de machine een hevige ruk. Ik ben door een kogel in de maag ge troffen, schreeuwde de vlieger. Op dat oogenblik zagen zij helmen onder zich glinsteren. Zouden zij in de Duitsche linies neervallen Neen, zeide de bestuurder, bet zijn Fransche. Zij landden in de Fransche loopgraven. Beiden waren zwaar gewond maar hadden het leven eraf gebracht. De ge neraal wenscht© ben gelukt en droeg hen voor voor het Legioen van Eer. Naar van Engelsche zijde wordt ge meld, oefenen volgens een officieel te legram uit Nisj, de Oostenrijkers en Duitschers zeer sterken druk uit op Servie. Daar zij echter op on verwach ten tegeustand zijn gestuit, hebben zij den Bulgaren verzocht Servie op het oostelijd front aan te vallen. Dienten gevolge is da pressie op beide fronten zeer sterk. De Bulgaren hebben de grens over schreden hij Kniazavatb, teneinde den spoorweg af te snijden, die op slechts drie mijlen afstands van het grenssta tion van dien naam ligt. Meer naar 't zuiden hebben de Bulgaren eveneens de grens overschreden en bedreigen zij den spoorweg naar Wlasina, waar een groot aantal belangrijke tunnels zijn op de hoofdlijn, die niet ver van de grens loopt. De Westminster Gazette verneemt uit Melbourne, dat, behalve de 83.357 Australiërs, di© reeds overgekomen zijn, er nog 63.357 manschappen voor den dienst worden geoefend. De Daily News meldt uit Ottawa, dat de Cauadeesche regeering met eenige bezorgdheid de oorlogsverkla ring tusschen Bulgarije en de gealli eerden afwacht, want er zijn 200 000 mannelijke Bulgaren in het land en het zal noodzakelijk zijn een groot deel van hen te interneeren als de oorlog uitbreekt. Reeds heeft een groot aantal Bulga ren getracht de grens over te komen naar de Vereenigde Staten. Vele Bul garen zijn in de grensplaatsen van de Vereenigde Staten gearresteerd, omdat ze poogden de Bulgaren uit Canada over de grens te smokkelen. Te Toronto is Donderdag in een groote bijeenkomst van Bulgaarsche en Mace donische inwoners een motie aangeno men, waarin trouw wordt betuigd aan de Cauadeesche regeering en geprotes teerd tegen het feit, dat de Bulgaren de zijde der Midden-Europeesche mo gendheden hebben gekozen. Eenstemmig beloofden zij Groot- Brittannie te steunen, en op een ver zoek om de handen op te beffen, bood bijna iedereen zich aan toe te voegen bij een bataljon om tegen Duitschland te vechten. Het Engelsche departement van oor log maakt dd. 14 dezer bekend, dat vloot van vijandelijke luchtschepen Woensdagavond de oostelijke graaf schappen en een deel van het gebied van Londen heeft bezocht en bommen geworpen. Anti luchtgevaarten-kannonnen heb ben dienst gedaan. Waargenomen werd dat een luchtschip aan een zijde over helde en op geringere hoogte viel. Vijf vliegtuigen stegen op, maar door den toestand van den dampkring slaag de slecht één vliegtuig er in het lucht schip te vinden. Het kon het echter niet inhalen en het verdween in den mist. Sommige buizen werden beschadigd en er ontstond op verscheidene plaat sen brand, maar er werd geen groote schade aangericht aan legermateriaal. Alle branden waren spoedig gebluscht. Het departement van oorlog meldt verder dat de verliezen bedragen Militairen 15 gedood, 13 gewond Burgers27 mannen gedood, 64 ge wond 9 vrouwen gedood, 30 gewond kindereu 5 gedood en 7 gewond. Van ïitmiM

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 5