De „Berliner Lokal Anzeiger" ont leent aan een bericht uit Athene aan de „A Vilag*, dat de Grieksche regee ring de bewijzen in handen heeft, dat de Italiaansche en de Fran9che gezan ten te Athene met groote geldelijke offers betoogingen op touw gezet en een voor den staat vijandelijke bewe ging aaugemoedigd hebben. Met de be wijzen in handen heeft de regeering van Griekenland te Rome en te Parijs de terugroeping van de gezanten ge- eischt. De Fransche gezant vroeg een audiëntie aan bij den koning, doch hij werd afgewezen. Hij gaf een feestmaal waarop do leden van het kabinet niet waren uitgenoodigd en waarop door Venizelos een dronfe werd uitgebracht tegen de onzijdige politiek der Griek ache rsgeering. De Fransche regeering heeft haar gezant reeds teruggeroepen, de Itali aansche echter nog niet. De „Petit Parisien" verneemt uit PetersburgDe Russische regeering heeft den diplomatieken vertegenwoor digers te kennen gegeven, dat de mo gendheden van de Viervoudige Enten te de bedoeling hebben Servie zoo spoedig mogelijk te hulp te komen. Rusland zal zich niet uitsluitend be- ■n en tot eeu actie ter zee tegen Bul- i ij maar een aanmerkelijk contin- g--.it troepen naar den Balkan zenden Er zijn maatregelen genomen om Ser- vie op de meest bedreigde punten te huip te komen. Volgens berichten uit Italië neemt de werking van de Vesuvius in hevig heid toe. Na een voortdurende lava- uitstrooming is een hevige uitbarsting gevolgd, waarbij groote vlammen naar buiten sloegen. Volgens de Amerikaansche bladen is, een groot schandaal bij het in Frank rijk staande Engelsche leger ontdekt. Het is namelijk gebleken, dat een be drag van 2 millioeu pond sterling is verdwenen, zonder dat men weet waar dit is gebleven. De ambtenaren, die met het onderzoek van deze zaak zijn belast, gelooven, dat men nooit te weten zal komen, waar het geld eigen lijk is gebleven, en het Engelsche mi siisterie van de schatkist is thans doende om eenigermate orde te scheppen in de ongelooflijke verwarring, welke er iu het betalingswezen, bij liet Eugel- sche leger op het Fransche front schijnt te bestaan. De oorzaak van de begane fouten schijnt hierin te zoeken te zijn, dat de regeering veel te weinig betaalmeesters had uitgezonden, zoodat deze functie meestal waargenomen werd door offi cieren, die niet het geringste verstand van boekhouding hadden. Men betaalde eenvoudig uit, wat er gevraagd werd. Deze methode was eenvoudig, in het geheel niet tijdroovend, en vroeg ook geen arbeid. Het hoofdkwartier en de schatkist waren bovendien zeer vrij gevig, totdat bleek, dat er een achter stallige soldij van twee millioen pond was, hoewel geregeld gelden naar het front waren gestuurd, om alle soldijen uit te betalen. Toen werden in allerijl deskundigen van het ministerie van financiën met een klein legertje van boekhouders naar het front gestuurd, om de zakeu na te gaan. Het viel echter zeer moeilijk vast te stellen, welke bedragen al dan niet waren uit betaald, daar vele soldaten gesneuveld, andere krijgsgevangen zijn genomen, enz. Aan de „Vossische Zeitung" wordt geseind, dat de krijgsraad te Marseille een aanvang gemaakt heeft met de behandeling van de zaak wegens be driegerijen, die bij de intendance van het leger wegens oorlogsleveringen voorgekomen zijn. Met betrekking tot deze zaak, die indertijd het grootste opzien gewekt heeft en waarbij de staat, voor zoover vastgesteld is kunnen worden, zes mil lioen francs schade geleden heeft, zijn 14 personen in hechtenis genomeu, o.»i, de secretaris van de intendance, officieren, leden van het bestuur van de intendance, kooplieden en indus triëelen. Acht inhechtenisnemingen werden gehandhaafd en de beschuldig den voor den krijgsraad getrokken. De behandeling dezer zaak zal zeker verscheidene dagen in beslag nemen. Heel Weenen spreekt over den aan slag van een vrouw op haar minnaar, prins Ferdinand van Saksen-Koburg, de zoon van Louise, prinses van Bel gië. i>e d.deres was einds 2 jaar de muitres van den prins. Het schijnt nu dat hij genoeg van haar had en met haar breken wilde. Zij had haar min naar geschreven Zondag nog eens bij haar te komen in haar woning. Zij had de dienstboden weggezonden. Wat toen gebeurd is weet men niet. Maar men hoorde een schot, de deur ging open en de prins riepik ben gewond ik zie uiets meer. De vrouw had hem door eeu schot iu den buik gewond en een flesch zwavelzuur in het gezicht gegooid, met het gevolg dat de prius zwaar gewond en beide oogen kwijt is De daderes heeft zich na den aanslag dadelijk van kant gemaakt. Op de tafel lag een akte, waarin zich de prins zou verplichten om haar 500.000 kr. te geven als hij haar verliet. Mogelijk dat de prins dit stuk niet heeft willen onderteekenen. Dadelijk na den aan slag is den prins het eene oog uitge nomen en later het andere. Naar de bladen melden heeft de Griekache gezant den minister van buitenlandsche zaken verzekert dat de Grieksche regeering geen voornemen heeft eenige vijandige daad te onder nemen tegen de Fransch-Britsche troe pen. Officieel wordt medegedeeld dat de Engelsche kruiser Argyll Donderdag aan de Schotsche kust aan den grond is geloopen. Uithoofde van het slechte weer vreest men dat het schip geheel verloren zal gaan. Alle officieren en de geheele bemanning zijn gered. De Beiersche regeering heeft, in ver band met de vaderlandslievende hou ding der sociaal-democraten in dezen oorlog, hun het recht toegekend ge meenteambten te bekleeden. Tot dus ver was het de gemeenteambtenaren in Beieren verboden, sociaal-demoeraat te zijn, of althans zich in het openbaar ais zoodanig te doen kennen. Volgens te Londen ontvangen be richten uit Petrograd heeft de Tsaar den koning van Bulgarije en zijn zoon uit <ie lijst van Russische stafofficieren doen schrappen en den Russischen of ficieren verboden Bulgaarsche decora ties te dragen. Aanzienlijke Albaneesche troepen hebben uit Noord-Albanië tijding ont vangen, dat de toestand er wegens het schrikbewind van Serviërs, Montene- grijnen en van Essad pasja wanhopig is. De bevolking wacht met ODgeduld op haar bevrijding door de Duitsche, Oostenrijksch-Hongaarsche en Bul gaarsche legers. Berichten over de suc cessen dier legers hebben in Albanië den stoot gegeven voor een opstandige beweging tegen de onderdrukkers. De Albaneezen in het Servische leger vluchten in groote getale over de grens. De oeconomische toestand des lands is zoo treurig, dat het onderhoud van aauzieulijke legers, die naar Albanië mochten willen uitwijken, onmogelijk zou zijn. Over de politiek van den Bulgaar- scheu Koning Ferdinand zegt het St. Petersburgsche Telegiaaf-agentschap „De houding van Bulgaarsche reser visten in Bessarabie, te Kief en Odessa, die weigeren zich onder de wapenen te begeven om tegen Servie te strijden, bewijst dat het Bulgaarsche volk, of schoon verkeerende onder den druk der dertigjarige regeering van Ferdinand van Coburg, waarom het niet durft te protesteeren tegen den aanslag door zijn koning, toch niet onverschillig blijft tegenover de gebeurtenissen. Russen, die uit Sofia zijn terugge keerd, hebben merkwaardige dingen meegedeeld. Men gelooft algemeen, dat konin Ferdinand bij de eerste de beste nederlaag zijn troon zal verliezen. De mobilisatie, drie weken voor de oor- logs\ erklaring gelast, is een verkeerde zet geweest. De tucht is in het Bul gaarsche leger even kras als in het Duitsche en geen enkel Bulgaarsch soldaat zou dan ook tegen zijn bevel hebber durven opstaan. Maar onder de bevolking, die Ferdinand met Mace donië paait, heerscht een gansch andere geestgeen enkel Bulgaar acht een oorlog tegen Rusland mogelijk. De staat van beleg kan pro-Russische uitingen niet verhinderen. Duitschge- zinde studenten, uit Duitschland terug gekeerd, zijn door de universiteit te Sofia geboycot, waarna er een betoo ging voor Rusland is gehouden voor het gedenkteeken van den tsaar-bevrij der. Verscheidene pro Duitsche studen ten zijn bij die gelegenheid gekwetst- Op den dag dat de Russische legatie uit Sofia vertrok, is er een nog merk waardiger betooging gehouden. De sol daten van de achtste divisie zijn toen met Russische vlaggen door de straten getrokken onder het aanheffen van het Russische volkslied voor het konink lijk paleis. Het heeft den officieren de grootste moeite gekost om de betoogers in de kazerne te doen terugkeeren. Vijftien soldaten en drie officieren werden gearresteerd. Dienzelfden avond nog werd de divisie naar de Servische grens gezonden. Koning Ferdinand heeft letterlijk zijn volken overvallen. Dit geloofde tot het laatste oogenblik niet aan een oor log. Toetsjef en Petrof, vrienden van Rado8lawof, en andere leden van het kabinet hadden zich den dag vóór het Russische ultimatum nog de handen gewreven en aan de leiders der oppo sitie verklaard, dat zij, zonder oorlog, een schitterende overwinning hadden behaald. De ministers waren zelf niet op de hoogte van het geheime spel van Ferdinand. Noch het volk, noch de ministers, noch de prinsen van Co- burg hadden de vastberaden houding van Rusland en zijn bondgenooten voorzien. De Bulgaren nemen thans een af wachtende houding aan tegenover het verloop der oorlogsgebeurtenissen. Een nederlaag van het Bulgaarsche leger zou een einde maken aan het avontuur van Ferdinand van Coburg, en dan zou het oogonblik naderen, waarop het slothoofdstuk van den wereldoorlog begon." Een ooggetuige van de beschieting der Bulgaarsche kust heeft verklaard, dat deze geregeld had voortgeduurd vau één uur 's middags tot na zevenen 's avonds. De schepen, die eraan deelnamen, waren meerendeels monitors en torpe dojagers, gesteund door eenige kruisers en het bombardement werd persoonlijk geleid door admiraal Robeck. Er werd prachtig geschoten. De eerste schoten waren juist gericht op de kazernes te Dedeagatsj, die vol soldaten waren. Men zag ze bij honderden heensnellen om een schuilplaats te zoeken. Terwijl de zware kanonnen de kazernes beschoten, wijdden de tordepojagers hun aandacht aan de vluchtende soldaten. Ieder ge bouw, dat van militair belang was, werd met den grond gelijk gemaakt. Gedurende het bombardement snelde in volle vaart eeu trein met troepen voorbij. De torpedojagers schoten erop, een hagel van projectielen viel voor en achter den trein; de ooggetuige had echter niet gezien, dat de trein zelf geraakt werd. De spoorlijn is totaal vernield, het station verwoest, een groot aantal goe derenwagens, die op de lijn stonden, vlogen hoog in de lucht. Zij waren ge laden met zwart kruit voor een muni tiefabriek, die eveneens vernield werd. Toen de rook was opgetrokken, zag men, dat de kerk het eenige hooge gebouw was, dat nog overeind stond. Om het bestaande gebrek aan klein geld minder te doen gevoelen, heeft de Duitsche postadministratie besloten om kleine bedragen aan de loketten in postzegels te doen uitbetalen. Indien iemand weigert een waarde van 30 of 40 pf. in postzegels aan te nemen, is een kleine opmerking, dat de oorlog offers van iederen burger eischt, vol doende om de zegels te doen aannemen Ook warenhuizen en audere groote in stelliugen hebben voor groote bedragen 5 en 10 pf. zegels ingeslagen, ten einde deze als wisselgeld te gebruiken. Dinsdag werden aan de grens bij Ze venaar 31 paarden aangehouden, waar van 12 bij het Aertsche Veer en 19 in het buurtschap Ooy. De smokkelaars die de 19 paarden vervoerden begon nen, toen de marechaussees naderbij kwamen, op hen te vuren, waarna de marechaussees het schieten beantwoord den. De smokkelaars konden zich echter uit de voeten maken. Naar de „Frankfurter Zeitung" me dedeelt zijn de werkzaamheden voor de invoering van een belasting op de oor logswinsten in Duitschland in vollen gang. Nu het hooger percentage, 50 pet. van de Engelsche belasting op oorlogs winsten bekend is geworden, is het mogelijk, dat minister Helffrich zri besluiten, het oorspronkelijk voorgeno men Duitsche percentage, dat 25 a 30 pet. zou bedragen, nog te verhoogen. Daarbij is echter te bedenken, dat van de naamlooze vennootschappen en de bezitters van aandeelen steeds een afzonderlijke belasting zal worden ge heven. Het belastingspercentage zou worden berekend naar het verschil met het vermogen en inkomen op 1 Ja nuari 1914. De directie van de posterijen te St. Petersburg, heeft verlof gegeven de „Romanoff-postzegels" die in omloop zijn gebracht, om als pasmunt te die nen, ook te gebruiken voor het fran keeren van brieven. In het overige Rusland is bet fraukeeren met deze zegels verboden. De St. Petersburgsche correspondent van de „Daily Telegraph" zegt: In het gebied van de Pripet zijn de Russen nu, voorgelicht door de inwo ners, volkomen van de gesteldheid der moerassen op de hoogte. Zij weten er zich doorheen te werken door van de eene vaste plek grond naar de andere te springen. Op die wijze komen zij onopgemerkt den vijand in den rug en overweldigen kleine afdeelingen door onvernoedsche aanvallen. De vijand wordt er zeer zenuwachtig door. Vooral Oostenrijkers deserteeren in groote ge tale. Duitschers en Oostenrijkers, in het gebied van de Styr gevangen genomen klagen er over, dat hun loopgraven voortdurend vol water zijn en de man nen, die er in zijn, nooit droge beeneu hebben. Er is dan ook veel ziekte in de gelederen van den vijand, vooral rheumatiek. Met name het leger van Von Linsingen lijdt daaraan, aangazien de mannen geen warme kleeren heb ben. De klachten waren er zoo sterk over, dat vijftien man zijn doodgescoo- ten om het uiten van de ontevreden heid tegen te gaan. Kortelings zijn de meeste Duitschers uit de buurt vau de Styr verdwenen Het initiatief is daar nu voor goed iD handen der Russen overgegaan.' De Londensche bladen bevatten een telegram van Pasjits, den eersten mi nister van Servie, aan een vriend in Engeland, van den volgenden inhoud „Servië doet bovenmenschelijke po gingen om, ingevolge den raad en den wenech van zijne groote bondgenooten, zijn bestaan te verdedigen. Daarvoor is het door de Oostenrijkers, Duitschers en Bulgaren ter dood veroordeeld. Twin tig dagen lang hebben onze gemeen schappelijke vijandsn getracht ons te vernietigen. Ondanks den heldenmoed van onze soldaten kan men van onzen tegenstand niet verwachten, dat hij on- bepaalden tijd zal volgehouden worden. Wij verzoeken u en de talrijke vrien den vaD Servie in Engeland alles te doen wat gij kunt, om te maken dat uwe troepen ons zoo spoedig mogelijk bereiken, zoodat zij OU3 leger kunnen helpen en wij tezamen de gemeenschap pelijke zaak, die nu zoo ernstig bedreigd wordt, kunnen verdedigen." Plaatselfik üieung. Neusden 30 Oct. Tot ons genoegen vernemen wij, dat de commissionair B. Baijens, die bij het auto ongeluk bewusteloos werd opgenomen en in dezen toestand enkele dagen verbleef, zeer langzaam in beterschap toeneemt. Amerika blijft maar voortgaan met België te spijzigen. We zagen weder een sleep met 5 zwaar geladen groote schepen, allen van groote cijfers voorzien, de Maas opvaren, met bestemming naar Luik. Bij de Redactie ingekomen giften voor de Wed. 11. Van Mevr. MeijersReas te Semarang, f 10.— Werkendam. De groote hout- verkooping alhier, Donderdag 11. gehouden, is, de tijdsomstandigheden ;in aanmerking genomen, voor de eigenaren van griendhout, medegevallen. De goede grienden brachten tot f 295 per H.A. op. Aa lburg. Onze dorpsgenoot de heer J. van Esch is benoemd tot klerk aan het krankzinnigengesticht Maasoord" te Poortu- gaal (Rotterdam). ^Ilenedeii-Langstraat. De han del in aardappelen gaat vlug nu voor de winterprovisie druk wordt afgeleverd. De prijzen worden stijver. Men beateedt voor Eigenheimers f 2.80 k f3.Braro's f3.25 f 3.50, Zeeuwen f 3.75 f 4.en dito Drielingen f 2.90 a 3.alles per H.L. De koolbouw is dit jaar vrij goed uitgevallen en daarbij geeft deze verbouw goede winsten. Zoowel goede roode als witte kooien worden duur betaald en loopen zelfs tot 15 cent per stuk. Nussen. Op Vrijdag 19 Nov. a.s. zal in het lokaal van den heer J. H. Kamp alhier de opening geschieden van den cur sus in fruitteelt, die door den heer J. van Roosmalen, te Waalwijk, beambte van den de N. Pom. Vereen, ter plaatse zal worden gegeven. Deze cursus bestaat uit 10 lezingen en 2 practis^he oefeningen. Voor deelneming aan gemelden cursus wordt alleen vereischt dat men den leeftijd van 17 jaren bereikt heb ben en zich daarvoor aanmelde ter Secre tarie dezer gemeente voor 19 Nov. a.s. Wij vertrouwen dat van deze gunstige gelegenheid door de aanstaande landbouwers dezer gemeente een veelvuldig gebruik zal worden gemaakt. Bij de op 27 October te 's Bosch ge houden keuring voor den Landstorm jaar klasse lichting 1912 zijn van de 17 personen uit deze gemeente 5 afgekeurd. 's-lïravemoei*. A.s. Maandag avond half acht zal de heer dr. H. A. van der Meulen uit Bergen op Zoom in de zaal van den heer C. Blom alhier eene Nuts lezing houden over het onderwerp: „Bijge loof voorheen en thans". Ook niet-leden van het Departement kunnen toegang bekomen. kaatsheuvel Uit een compag- nie'skeuken, der hier liggende soldaten werd circa 10 pond boter ontvreemd. De zaak is in handen der politie gesteld. Deze week werden bij A. V. verschillende ruiten vernield. De winteravonden zetten weer mooi in. Niettegenstaande een ijverig onderzoek mocht het tot heden nog niet gelukken de belhamels in hechtenis te nemen. Nieuweiidijk- Maandag j.l. had de stucadoor P. van Wijk uit Vught werk zaam bij de in aanbouw zijnde behuizing van den heer Middelkoop alhier de onvoor zichtigheid een brandende sigaar in zijn jaszak te steken. Door de scherpe wind vatten zijne kleeren vuur met het noodlot tig gevolg dat Van Wijk zeer hevige brand wonden opliep. De man die direkt naar zijne woonplaats vervoerd werd, zijn, raar wij vernemen de laatste H. Sacramenten reeds toegediend. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. Raamsdonksveei*. Het herba- lingsonderwijs zal alhier Maandag 1 Nov. beginnen. Op een hoogte van pl.m. 2000 M. passeerde Vrijdagmorgen om half twaalf een vliegmachine in Z. W. richting. Wegens reparatie zal de Kerkweg tusschen de N. H. Kerk en den weg door Werf kampen voor het verkeer met voer tuigen gesloten zijn van 's middags 3 NovJ tot 's middags 4 Nov. Sprang. Woensdagavond e.k. zal in het Chr. Prot. militairen tehuis een afscheidsavond gehouden worden. Bij deze gelegenheid zal de heer H. Both van Be- soijen optreden met het onderwerp „De Muziek". Zoo ver de ruimte het toelaat hebben burgers vrijen toegang. Wflk en Aalburg. Onder gun stige weersomstandigheden is men druk bezig met het rooien van beetwortelen. De opbrengst is in 't algemeen niet ruim, doch dit wordt door de hoogere prijzen wel vergoed. Door den Raad dezer gemeente is in zijne vergadering van 22 October j.l. de gemeenterekening vastgesteld in ontvangst op f 19320.74 en in uitgaaf op f 18841.41$ alzoo met een voordeelig slot van f479.32$ en die der afdeeling Aalburg in ontvangst op f 2090.56 en in uitgaaf op f 1290.60; alzoo met een voordeelig slot van f799.96. Van de 12 Landstormplichtigen der jaarklasse 1912, dezer gemeente zijn door den Keuring8raad te 's-Hertogenbosch 10 personen goedgekeurd. H{|k. Terwijl de heer D. alhier Maandagavond huiswaarts keerde, werd hij nabij zijne woning onverwachts aangevallen en werden hem met een stok flinke slagen toegebracht op zijn armen en hoofd. De dader welke onbekend bleef, wist zich uit de voeten te maken. Geneeskundige hulp moest voor den heer D. worden ingeroepen, voorwaar een laffe daad. Waspik. Aangenomen het beroep naar Leiden door dr. J. C. S. Locher alhier. Tot notabel der Ned. Herv. kerk is gekozen de heer P. Boezer Cz. Za It bom mei. Op de gehouden na jaarsveemarkt aangevoerd 139 runderen en 22 kalveren. De handel was slap. Besteed werd: Vette runderen 51 tot 55 cent per K.G.kalf koeien f 270 tot f 340; vare koeien f 170 tot 240; kalfvaarzeQ f 190 tot f 300; hokkelingen f 130 tot f170; pinken f 85 tot f 140; kalveren f 60 tot f 90; nuchtere kalveren f 25 tot f 30. De directie der N. V. J. Meijers Scheepsbouwmaatschappij looft 25 gulden uit aan hem, die zoodanige aanwijzing doet, dat de daders van de inbraak aan het gerecht kunnen worden overgeleverd. €0IIRE«P01UE1TIE. Een ingezonden stuk, met een reclame over te weinig uitbetaalde onderstand, aan een landweerplichtige kan niet worden op genomen le. omdat het niet onderteekend is en 2e. omdat de betrokken persoon zich daarvoor tot de aangewezen autoriteit dient te richten. De Administratie. burgerlijke Mtand. De Werken en Sleeuwijk, van 2229 Oct. Getrouwd: G. de Jong, 28 j. en G. C. Ottevanger, 29 j.; C. Klasen, 22 j. en W. Strang, 22 j. Geboren Lukas, z. v. K. van Dru- nen en L. O. Bakker Pieternella, d. v. J. van Vuuren en J. W. van Vugt; Neeltje, d. v. T. Versteeg en J. van der Stelt. Wijk en Aalburg, van 2228 Oct. Geboren: Pieter, z. v. A. Verhagen en J. van Kuijk; Aart, z v. H. Bou- man en E. C. v. d. BeekJan, z. v. J Bouman en N. Oldenburg. Overleden: Gerritje Scheurwater, 74 j. Itlmienland. In het militair-hospitaal te Bergen op Zoom heeft zicb een milicien laten opuemen, die beweert, dat hij geen dienst kan doen, wegens hevige pijnen in den rug. De officier van gezond heid, die na grondig onderzoek over tuigd is vau simulatie wegens luiheid, heeft den man voorgeschreven, dat hij te bed moet blijven, gedekt met 13 wollen dekens en omringd van vijf warme kraiken. Bij Kon. Besluit van 28 dezer is aan den heer A. W. F. Idenburg, op zijn verzoek, eervol ontslag verlesnd als Gouverneur-generaal van Ned. Indie, en als zoodanig benoemd de kamerheer in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum, minister resident met den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en gevol machtigd minister bij de hoven van Stockholm, Kopenhagen en Christiania die daartoe vermoedelijk half Januari naar Indie zal vertrekken. Aan de werf der Kon. Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen en de fa briek voor scheepsbouw te Amsterdam is elk opgedragen het bouwen vaneen van de 7000 tons kruisers, naar plan- uen en* onder controle en verantwoor delijkheid van Friedrich Krupp A.G. „Germaniawerf" te Kiel. Aau de werf Feijenoord is de leve ring opgedragen van drie onderzeeboo ten groot model, terwijl aan de werf der Kon. Maatschappij „de Schelde" nog opdracht is gegeven voor den bouw van een onderzeeboot.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2