voor Hot Land van Heusden en Allena, de Langstraat en de Bonunelenvaard. w Slaapkamer-Ameublementen. Bedden, Matrassen, Dekens, IJzeren Ledikanten enz. A. C. van der Heulen Zonen. ARNOLD HOIJER, MiTDAAREPiSOVËliM!! anorama. Bilj artf abrikant CONSTANT TRIMBOS, Fotografische Kuoslinricliting. Pierre Weijnen, Buitengewone Aanbieding. Specialiteit Artistieke Vergrootingen. M Geregeld voorhanden Telef. 571 Uitgave van A. W. SIJTHOFF'S UITGEVERS-Mij. te LEIDEN. Hinthamerstraat 's-Hertogenbosch, Fabriek: Boerenmonw 6, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3512* Zaterdag 30 October 1913. Pensmarkt 22 24 's Bosch. Er is in Holland slechts één tijdschrift dat aan al deze eischen voldoet, en dat is: 's Hertogenbosch, Kerkstraat A 113. Magazijn van ALi R$- Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nnmmers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke rege meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag^ middag 12 uur ingevacht. Buitenland. De Berlijnsche correspondent van de Tijd verneemt dat drie mijlen voor de haven van Athene eenFransch transport schip in den grond is geboord. Acht honderd soldaten kwamen in de golven om. Een telegram uit Sofia aan de Köln. Ztg. behelst, dat in Saloniki aanzien lijke troepenzendingen werden ont- ssheept, waardoor het landingsleger tot 80,000 man stijgt. Naar verluidt staat de Fransche rui terij bij Doiran. Een pas uit Brussel in Nederland aangekomen Belg meldt aan het Haag;- sche „Dagblad" het volgend opschud- dingwekkend nieuws: Woensdag 1.1. werd te Brussel een bericht aangeplakt de Belgische dienst plichtigen oproepend zich binnen 2 maal 24 aren aan te melden op de Commandantur. De nalatigen worden met fusilleering bedreigd. Hoef ik u de verslagenheid der bur gerij te beschrijven? Op de doodsbedreiging kwamen er zich den eersten dag ongeveer 1500 man aanbieden. Een groot getal waren vergezeld door hunne bloedverwanten deze beangstigd om het lot hunner be minden, wilden hen niet verlaten zon der te weten, wat er van hen zou ge worden. Op hooger bevel werd de straat waar de commandantur gevestigd is afge sloten. Duitscho patrouilles jaagden de familieleden uiteen, ondanks het pro test en veler tranen. De 1500 man werden gevankelijk weggevoerd, hunne familie in de groot ste onrust achterlatend. Men verdiept zich in gissingen om trent het lot dat de jongelingen te wachten staat. Het Hougaarsche blad Vilag, faat zich uit Athene seinen dat Sir Francis Elliot namens de entente aan den Griekschen minister president Zaimis een nota heeft overhandigd, waarop binnen 3 dagen antwoord wordt ge- eischt. De nota wijst er op dat de lan ding der entente-troepen op Grieksch gebied, geenszins het karakter heeft van een bezetting, daar de mogendheden bereid zijn de meest mogelijke waar borgen te bieden. Gaat de Grieksche rtgeering voort zich te verzetten, dan moeten de bondgenooten het al lus be-i schouwen, dat hun krijgsverrichtingen door een willekeurige uitlegging van de Grieksche voorzichtigheid en deniet-1 nakoming van het Grieksch Servische verdrag door Griekenland, worden be lemmerd. Indien Griekenland bij deze houding zou volharden, zou de en tente zich genoopt zien de vriendschap pelijke betrekkingen met Griekenland af te breken. In Rusland begint de Duitsche veld tocht een slepend aanzien te krijgen. Yan een groot ofiensief valt niets meer te bemerken. In Galicië zijn de Duitsch- Oostenrijksche legers zelfs reeds gedu rende vele weken in het defensief Het schijnt echter, dat zij in het Noorden, alvorens zich in te richten in hun win- terposities, eerst nog eens een poging willen wagen om Riga en Dunaburg te bezetten. Reeds waren de bondge nooten de beide steden tot op geringen afstand genaderd, toen de Russen zich schrap zetten en hun den venleren doortocht beletten Geweldige pogingen werden aangewend om door te drin gen, doch Riga en Dunaburg vielen niet. Thans echter, door de onvermoeide en onafgebroken krachtinspanning, heeft Hindenburg's leger bij Riga eenig ter rein gewonnen en volgens de Duitsche berichten zou de havenstad tot 18 K.M. genaderd zijn. Hindenburg zou name lijk het dorp Borkowitz hebben ver overd, dat op 18 K.M. ten zuid oosten van Riga gelegen is. De Duitschers deden een onmiddellijken aanval op Riga die echter afgeslagen werd en die hun eenig terrein kostte, daar zij over de rivier de Aa teruggeworpen zijn. Wel wordt thans van Duitsche zijde beweerd, dat Hindenburg ten tweede male over de Aa is opgerukt, doch het is duidelijk dat de opmarsch der Duit schers ten noorden van Mitau groote vertraging ondervindt. De Russen staan vijf K.M. van Mitau verwijderd en de spoorweg Mitau-Riga is nog steeds in hun bezit. Ook rondom Dunaburg stuiten de Duitsche aanvalle af op den taaien tegenstand der Russen, zoo dat van een ongestoorde installatie in de versterkte Duna-linie voor de Duit schers op 't oogenblik nog niets ko men kan. De mededeeling, door een minister van het Engelsche kabinet gedaan, „dat het hoogst onwaarschijnlijk is dat het Servische leger in staat zal zijn nog lang weerstand te bieden aan den Oostenrij ksch- Duitschen aanval", is door het publiek vernomen met de innige schaamte, welke het dertig jaar gele den gevoelde bij het bericht van Gor don's dood. Aldus de Daily Mail in een hoofd artikel. Het publiek gevoelt dat het de eerste plicht der regeering is, zich en de En gelsche natie te rechtvaardigen, indien ze dit kan, in de oogen van de Ser vische natie en haar heldhaftigen ko ning. Het blad gaat Lord Lansdowne's ver klaring over de Balkan-expeditie na en merkt op, dat de inval in Servië al maanden tevoren door Balkan-ken ners was voorspeld, maar de censor heeft berichten, en artikelen over dit onderwerp onderdrukt, en het publiek kende de feiten niet voldoende om de regeering tot een krachtige politiek aan te zetten. De bladen kregen het ernstige verzoek, niet over de zaak te schrijven en de regeering deed ten slotte niets om Servie te helpen dan een te laat komend troepje van 10,000 man te sturen. In Juni begon graaf Reventlow over een expeditie naar Suez te spreken. Op 26 Augustus werd in het Fransche parlement op het ge vaar van Bulgaarsche vijandelijkheden gewezen en de noodzakelijkheid om daartegen op te treden. Al had ons ministerie tot dien tijd geslapen, dan had het toen wakker moeten worden. Maar het sliep door. Wanneer we dan nu echter vernemen dat het aftreden van den Griekschen minister-presid nt alle plannen in de war stuurde, is het antwoord, dat wanneer di? plannen duidelijk omlijnd, goed doordacht en beslist waren geweest, Wenizelos nooit zou zijn gevallen. Indien, zooals dr. Dillon heeft gezegd, er op het juiste oogenblik 300,000 man in Griekenland waren geland, zouden Griekenland en Roemenië zich bij de bondgenooten hebben aangesloten en zelfs Bulgaiije zou wellicht geaarzeld hebben om zijn verraad te plegen. Maar onze regeering praatte toen ze had behooren te handelen en deed wilde beloften toen ze troepen had moeten zenden. De Serviërs beweren; te recht of ten onrechte, dat de gelof te van „krachtige hulp" maanden te voren tegenover hen is afgelegd door het Engelsche ministerie van buiten- landsche zaken. Is dit waar, dan is het onverklaarbaar dat de regeering geen krachtige maatregelen nam. De Daily Mail eindigt met een alarm kreet en bittere woorden van verwijt tegen de regeering. N. R. Ct. De „Times" schrijftLord Lans downe's mededeeling zal waarschijnlijk de ongerustheid weinig doen vermin deren. Zijn voorspellingen zijn vermoedelijk het gevolg van de prachtige verdedi ging van Servie en zullen waarschijn lijk als een schok door de natie gaan. Het blad wijst er op, dat weinig hoop bestaat dat het Servische leger aan het Duitsch Oostenrijksch offensief neg lang tegenstand kan bieden, nu het tevens het Bulgaarsche leger al in den rug heeft. Wij lezen in de N. R. Ct. Lord Beresford richt in een ingezon den stuk in de Times bittere verwijten aan het adras van de Engelsche re geering. Hij breekt den staf over de politiek van „afwachten en zien" als noodlottig in een oorlog. „Tengevolge van beslui teloosheid en aarzeling, is de regeering bij elke belangrijke gelegenheid, te laat geweest. Ministers, die uit zichzelfgeen initiatief hebben, wachten op de open bare meening om hen voort te drijven en terzelfder tijd onthouden de minis ters aan het publiek de inlichtingen, zonder welke het zich geen juiste mee ning kan vormen. „Wij stonden onzen vriend Servie niet bij, voor het te laat was. Wij stam onze vrienden niet bij en evenmin weerstaan wij onze vijanden. Wij tracht ten Bulgarije om te koopen door het andermans eigendommen aan te bieden zoodoende Duitsche methoden naboot sende; en wij trachten Griekenland om te koopen, door een gedeelte van ons eigen bezit aan te bieden en wij werden noodzakelijkerwijs vernederd, toen Grie kenland weigerde het aan te nemen De slotsom van het betoog van Be resford is, dat er zes of zeven mannen moesten zijn, die den oorlog wisten t6 leiden volgens dezelfde beginselen als de Duitsche generalestaf De drie man nen, die toonen dat zij den ernst van den toestand begrijpen de minister van oorlog, de minister van munitie en de vroegere attorney generaal moesten tot de'.en behooren. De eerste-minister dient een open hartige en nauwgezette verklaring in een overzicht van den geheelen oorlog te geven en 't volk de waarheid te zeg gen. „Alles wat de vijand weet, moest aan ons volk medegedeeld worden. Wij kunnen zoo niet voortgaan, zonder een ramp tegemoet te gaau." Grootste inrichting v. d. aard in Nederland. Illium en Pr|isn-«Hi«anj 01» a»itvrns:4> HINTHAMERSTRAAT, 's-HERTOGENROSCH Franco huis naar alle plaatsen in Nederland, bij opgave van taillewijdte en toezending van postwissel. Niet naar genoegen kan geruild worden. Voor slanke, figuren. No. 1. Sterk Hercules Oorset, droit devant Model54 74 cM. f 1.80. Extra tailles 76 èt 88 cM. f 2.10 2. Zelfde Model, in prima kwal., tailles 58 74 cM. f2,75. Extra tailles 76 88 cM. f 3. 3. Directoire, lang elegant Model, in prima kwal. in écru en crème tailles54 74cM. f3,25 4. Victoria Oorset, lang elegant Model, in écru, crème en rose of blauw Broché 54 it 74 cM f3,90. 5. Victoria en Hodesca Autoplastic, beste merken, op alle Wereldtentoonstellingen met goud bekroond. Extra lange Directoire fagons in prachtige écru en crème en gebrocheerde rose, blauw en crème, met roestvrije baleinen. Profilia, alléén verkoop, tailles 56 74 cM. f6.50, f5.50, f4.90, f4.25. De Brusselscbe correspondent van 't „Hbl." schrijft dd. 25 dezer dat weer vele Belgen tot zware straffen zijn ver oordeeld, nl. van 5 jaar tot levenslange Iwangarbeid, terwijl 6 personen, waar waaronder een vrouw, ter dood zijn veroordeeld. De 5 mannen zijn reeds gefusilleerd. Te Parijs moet bericht zijn gekomen dat tot Griekonland het vertrouwelijk verzoek is gericht om bemiddeling te verleeuen teneinde een vrede tusschen Servie en de midden Europeesche Mo gendheden benevens Bulgarije te be werkstelligen. De Bulgaren hebben over 't geheele front de Fransche troepen, die de streek van de Strumnitza bezet hielden, aan gevallen. De Bulgaren werden volko men verslagen. De berichten als zou den de Franschen naar den rechter oever van den Warder zijn terugge worpen, zijn volgens nadere berichten geheel bnjuist. Een correspondent der Daily Tele graph aan de Dardanellen, heeft in een lezing over de Dardanellen ook enkele woorden over den toestand op den Balkan gezegd. „De werkelijke toe stand", zei hij, „is deze: dat voor wij een troepenmacht kunnen zenden, die een beslissenden invloed op den veld tocht zou kunnen uitoefenen, het met Servië gedaan zal zijn en dat het zal genoopt zijn toe te geven, daar anders zijn leger verstrooid zou raken. Wij hebben de feiten onder de oogen te zien. De „Neue Züricher Ztg" verneemt uit betrouwbare bron uit Genève, dat in Frankrijk nieuwe kanonnen ver vaardigd worden van een kaliber van 44 cM. Het projectiel is van geheel nieuwe samenstelling; de kanonnen zijn reeds beproefd. Sedert het begin van den oorlog hebben de Engelschen, volgens de op gaaf van de Daily Mail, met 21 Duit sche kruisers, 10 kannonneerbooten, 16 torpedojagers, 3 torpedobooten, 20 ge wapende koopvaardijschepen en hulp kruisers afgerekend. Is er in Holland een tijdschrift, dat tegen zeer geringen prijs ons maal per week. een keur van lectuur en platen brengt? Is er in Holland een tijdschrift, dat steeds over een buitengewonen rijk dom en verscheidenheid van illustratie-materiaal beschikt? Is er in Holland een tijdschrift, dat steeds blijken geeft van buiten gewone activiteit en degelijkheid? Is er in Holland een tijdschrift, welker nummers later een prachtig ge denkboek vormen van den huidigen oorlog? Is er in Holland een tijdschrift dat elke gebeurtenis, zoowel in binnen- als buitenland onmiddellijk in beeld brengt? Vraagt Proefnummers- Overal verkrijgbaar. levert nieuwe biljarten volgens laatste systeem, met de nieuwste banden „AMERICA", die door het afgeven van haar zuiver effect uitmunten boven alle andere. OOK STEEDS VOORHANDEN tegen zeer billijken prijs. Verder verkrijgbaar alle biljart-benoodigd- heden, als: laken, Queuen, ivoren- en imitatie-ballen, pommeranzen, ouwels, etc. Reparation geschieden spoedig, net. en billijk BILLIJKE PRIJZEN. PRIMA AFWERKING. uirnmu J)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 5