Omtrent het „LusUania"-geschil wordt gemeld De Duitsche gezant te Washington graaf Bernstoff en Lansing, d« Ameri- k iansche minister van buitenlandsche ziken, zijn besprekingen begonnen, die, naar verwacht wordt, zeer lang zullen duren, over de kwesties, voortvloeiend uit het in den grond boren van de „Lusitauia". Er zijn aanwijzingen, dat het eenigen tijd zal duren voor een grondslag voor een schikking zal zijn gevonden In regeeringskringen te Washington verwacht men volgens een .Reuter" be richt aan sommige bladen, dat Duitsch- land zich zal nedorleggen bij den eisch tot schadevergoeding voor de levens, die verloren zijn gegaan, wat waarschijn lijk zal geschieden in den vorm eener geldelijke vergoeding. De vraag omtrent het desavoueeren der handelwijze van den kapitein van den onderzeeër levert echter groote moeilijkheden op. daar hij volgens de toen geldende instructies heeft gehandeld. De Duitsche 'gezant heeft opdracht, den nieuwen keizer dadelijk te erken nen. Dat geeft aldus de correspon dent aan de zaak een ernstig inter nationaal belang. Naar men verneemt worden door de Nationale Vredesfederatie in Amerika voor Maandag 8 dezer op ongeveer duizend verschillende plaatsen groote meetings voorbereid, met het doel er bij president Wilson op aan te drin gen om met de Europeesche neutrale landen samen te werken tot het vor men van een comité, dat vredesvoor waarden ontwerpt en bij de oorlog voerende regeeringen indient. De Servische legalie te Parijs spreekt nadrukkelijk het in onzijdige landen verspreidde gerucht tegen, dat Servië vredesvoorstellen heeft gedaan aan Oos- tenrijk-Hongarije aan den vooravond van de hervatting van het laatste of- fensief. De legatie zegt, dat de geallieerden te goed den geest van de Servische regeering en van het volk kennen om aan deze berichten aandacht te schenken, j Volgens een telegram uit Kopenha gen schrijft de algemeen secretaris van de Duitsche soc.-dem. partij, in een artikel, waarvan de publicatie in Duitschland is verboden en waarvan men den tekst bezit De toestand in de volksvoeding in Duitschland is zoo ernstig, dat het niet alleen een plicht van menschlievendheid, maar ook een nationale plicht is er over te spreken, welken indruk dat ook op den vijand moge maken. Als niet onverwijld maat regelen worden genomen zal niets een ramp kunnen verhinderen. De „Lokal Anzeiger" verneemt uit Boedapest, dat de Atheensche corres pondent van het te Constantinopel ver schijnende blad Neologos de leden van het kabinet Zaïmes over den toestand heeft ondervraagd. Zaïmes zeide, dat de regeering een politiek voerde in het belang van het land en zich door geen overwegingen daarvan zal laten terug houden. Rhallys zeide, dat de regeering besloten had de strengste neutraliteit in acht te nemen. Hij beschouwt de aanwezigheid van vreemde troepen op Grieksch grondgebied als een schen ding der neutraliteit. De regeering heeft verschillende maat regelen genomen om verdere schending der Grieksche souvereiniteit te voor komen. Teotokis zei eveneens, dat de Grieksche regeering voor strikte neu traliteit is en dit standpunt met alle beschikbare middelen zal verdedigen. Goenaris zeide, dat de Grieksche re geering de Grieksche belangen moest behartigen, al zou dit ook iudruischen tegen de belangen van zekere groote mogendheden. Wenizelos, de afgetreden Grieksche Minister-President, die zooals wij weten, geheel in meening van den Koning verschilt, heeft in een gesprek met den Atheenschen correspondent van de Chi cago Tribune gezegd: „Als ik weeraan het bewind kom, zal ik Bulgarije den oorlog aandoen. Het is onze plicht om ten oorlog te trekken, zoowel uit zede lijke verplichting jegens Servië als om een Bulgaarsche overheersching te ver hinderen, en de kleine naties tegen de idealen van een enkelen grooten staat te verdedigen. Griekenland heeft bij de overwinning van de geallieerden alles te winnen." De parlementaire correspondent van de Daily Telegraph verneemt, dat het krediet, dat de Engelsche regeering de volgende week vermoedelijk Woens dag zal vragen, 250.000.000 pond sterling bedraagt. Berichten uit Saloniki aan de Köl- nische Zeitun* melden, dat de Serviers de hoop hebben opgegeven dat hun afdoende hulp door de bondgenooten zal worden verleend. Heel Servie is door een paniek aangegrepen. Wie nog gelegenheid vond van de spoor ge bruik te makeD, is naar Nieuw Servie of naar Griekenland getrokken, om zich in veiligheid te stellen Inmiddels is thans het spoorwegverkeer gestaakt. De Servische treinen blijven te Salo- niki, opdat ze de Bulgaren niet in de handen vallen. De stemming jegens de Grieken is in Servie zeer onwelwillend. Zij zijn in tal van Servische steden reeds het voorwerp van heftige vijan delijkheden geweest. Van geloofwaardige, doch niet offi- cieele zijde wordt aan de D. Ct. uit den Haag verzekerd, dat eenige leden van den Duitschen Rijksdag onlangs te Amsterdam hebben vertoefd en een hunner, bij besprekingen die bij die gelegenheid zijn gehouden, heeft ge zegd dat de Rijkskanselier, als voor waarden waarop Duitschland geneigd zou zijn vrede te sluiten, heeft ge noemd Behoud voor Duitschland van de Belgische Maasliuie, zoowel uit een militair als uit een industrieel oog punt behoud door Duitschland van Koerland en een oorlogsschadevergoe ding van niet minder dan dertig mil liard Mark. Koninkrijk hadden spoorwegmannen dienst genomen." Spr. hield vol, dat het vrijwilligers- stelsel niet enkel niet gefaald, doch zelfs meer had gedaan dan zijn warmste verdedigers er ooit van hadden verwacht. Er mocht zeide spr.. niet worden ge luisterd naar vredesvoorstellen, alvorens het Pruisische militarisme zou zijn over wonnen. Spr. hoopte, dat deze oorlog de laatste zou zijn. Plaatselijk üieuws. Aan Liverpoolsche bladen wordt het volgende verhaal ontleent over de kor te loopbaan van een van de nieuwste Duitsche duikbooten Het was de eerste opper-duikboot, lang 350 voet (100 M.) en breed 20 voet (6 M.). Behalve torpedowerpers voerde zij vier stukken van vrij groot kaliber. Zij liep een veertien dagen geleden te Stettin van stapel en was eenige uren na haar vertrek uit haar haven vast gevangen in een van de' vallen, die wij ergens in de Noordzee voor die vaartuigen hebben uitgezet. Men kan zich de verrassing en er gernis van haar officieren denken. Ze waren dan ook zoo verbitterd, dat zij niets van hun schip wilden vertellen. Een van de bemanning was echter spraakzamer en van hem hoorden de vangers met vermaak de korte geschie denis van de duikboot. Onze vakmannen hebben de laatste prijs bekeken en gemerkt, dat in deze afdeeling vaü scheepsbouw de vijand den Engelschen niets heeft te leeren. j China heeft Maandag geantwoord op de waarschuwing van Japan tegen het herstel van het keizerschap. Het ant-1 woord houdt in dat de president Joe- ausjikai bij herhaling heeft getracht de beweging te stuiten, maar dat hij machteloos is tegen den volkswil, die het herstel vai den ouden regeerings- j vorm het best acht voor een zoo groot j rijk, waar de volksontwikkeling nog op lagen trap staat. Voor onlusten schijnt geen gevaar te zijn, mits aan den volkswil wordt tege moet gekomen. De gouverneurs van alle provinciën hebben maatregelen ge nomen ter bescherming van vreemde lingen. De correspondent van de Daily Tele- graph te Peking seint verder dat de Duitschers achter de beweging zitten. De „Vossische Ztg." verneemt uit Boedapest, dat de bijzondere correspon dent van de Az Est te Sofia een on derhoud heeft gehad met deu minister president Radoslawof, die het volgende verklaarde „Ik kan constateeren dat de houding van Griekenland onze verwachtigen meer en meer rechtvaardigt en het wil mij voorkomen, dat ook Roemenie vast besloten is om zich niet ondoor dacht in een avontuur te begeven. Bulgarije heeft er steeds naar gestreefd de beste betrekkingen met zijn naburen te onderhouden en Griekenland vooral heeft onze gedragslijn ten volle goed gekeurd. De nieuwe stand van zaken rechtvaardigt onze verwachting dat wij tot volkomen overeenstemming zullen komen. Op de vraag wat er van de verspreide berichten over een nieuw Balkanblok waar is, antwoordde Ra doslawof „ik verzoek in de eerste plaats niet het woord Balkanblok te gebruikenBulgarije wil thans van geen nieuwe blokken hoorenhet heeft een vaste plaats gevonden in het blok van de Midden-Europeesche mogend heden." Omtrent de werving in Engeland heeft Thomas, arbeidersleider en Lager huislid, sprekende op een groote ver gadering van spoorwegmannen te Middlesborough het volgende ver klaard „De gemeenschap, de kapitalistenen iedereen van beteekenis verklaren thans eenstemmig, dat indien de natie als o verwinnares uit dezen oorlog wil komen, de arbeiders hun deel van het werk moeten doen. Als arbeiders zijn wij natuurlijk trotsch op deze erkenning van onze belangrijkheid; en wij zullen er voor zorg dragen, dat de op ons rustende verplichting wordt uitgevoerd. De arbeiders zijn bereid om, hetzij door de vervaardiging van oorlogstuig of door werk in het spoorwegbedrijf hun uiterste best te doen. Van de employé's van de North Eastern Railway hebben reeds 14Vs pCt. bij het leger dienst genomen. Trouwens uit alle deelen van het Vereenigd fleusden 6 Nov. Donderdag 11 Nov., des avonds om half zeven, hoopt in de Geref. Kerk alhier voor te gaan in den Dankstond voor het Gewas, de Weleerw. heer ds. Akkerhuis, uit Sleeuwijk. Bij Kon. Besl. is aan den heer P. Weeder, Hoofd der school te Veen, een pensioen van f 127,50 ,toegekend als leeraar der Rijksnormaallessen alhier. Op de verplichte najaars rij kshengsten keuring op j.l. Donderdag te 's-Bosch ge houden werden o.a. goedgekeurd„Robert HI" van Wed. A. Kolff teAlmkerk, „Mij- lord" van dezelfde; „Emigrant II" van G. J. W. Branderhorst te Eethen „Prins Hendrik" van M. J de Roon te Wijk; „Zwingli" van E. Beus te Escharen„Eh- renknabe" van do Associatie Biesbosch „Bertus II" van Gebr. Hagoort te Dussen „Frits IV" van Adr. de Graaf te Babijlo- niënbroek„Martin" van A. J. de Roon te Capelle„Rinaldo" van A. Verschoor te Almkerk„Frans IV" van Gebr. Oerle- mans v. d. ^Schans te Drongelen en „Cicero" van dezelfde. Werkendam. Woensdag 1.1. des avonds half tien, liep in de Merwede alhier voor het poldertje „de Nes" een kast, be laden met suiker, omhoog en kreeg een breuk in 't midden van 't schip. Eenige dagen geleden reisde Mevr. de J. van Lier naar Br. op L. en werden haar bij die gelegenheid een gouden hor loge met ketting, benevens haar portemon- naie ontrold. Aalburg- Onder de schoolgaande kinderen komen nog al veel gevallen van bof of z g. „dikoor" voor, welke ongesteld heid tot heden niet kwaadaardig optreedt. Almkerk. Toen de koopman K. nit Drongelen, Dinsdag alhier met kar en hit passeerde, schrok het dier en kwam in de sloot terecht, met, het noodlottig gevolg alsdat het beest verdronk, wat voor den man een heele schadepost is. 's-Gravemoer. De landstorm- plichtigen uit deze gemeente, behoorende tot de jaarklasse 1913, zullen voor zoo ver bestemd voor de Infanterie, te 's-Her- togenbosch op 9 dezer en voor zoo ver bestemd voor het Depót-Genietroepen, al daar op 21 December 1915, worden ingelijfd In de aigeloopen maand zijn door het hulptelegraafkantoor alhier behandeld 64 telegrammen, waarvan 28 verzonden en 36 ontvangenhet aantal telefonische ge sprekken 33. Op de Rijkspostspaarbank werden 17 in lagen gedaan tot een bedrag van f 1902,25, terwijl 7 terugbetalingen plaats hadden ten bedrage van 1 235, De omstandigheden hebben medege bracht om alhier een Christelijk Militair Tehuis te openen. Herpt. Wegens den geringen voor raad mangolwortelen zal de campagne aan de stroopfabrieken veel vroeger afgeloopen zijn dan anders. De prijs van f 10,50 achten de ueeste verbouwers te laag en houden de mangel- wortelen zelf, daar ze dien prijs ook waard zijn voor veevoeder. Bij Adr. v. B. alhier, vond men een varken van meer dan 300 pond zwaar, dood in het hok liggen. Het werd voor de com- sumptie afgekeurd en begraven. De handel in aardappelen is op 't oogenblik niet vlug en de prijzen hebben eer neiging tot dalen dan tot rijzen. Kaatsheuvel. Benoemd tot on derwijzer aan de herhalingsschool te Loon schendijk M. v. d. Horst eD A. C. Spijker man. De landstormplichtigen der lichting 1913 dezer gemeente, zijn ingedeeld bij het 22e Regt. te Leeuwarden. Nieuweudijk. De opbrengst der verhuurde zitplaatsen in de Geref Kerk alhier, heeft de enorme som opgebracht van pl.m. 5000 gulden, pl.m. 500 gulden meer dan verleden jaar. Maandag j.l. overleed alhier de oudste inwoonster mej de Wed. P. van Daale- Dolislager, in den ouderdom van 92 jaar en 6 maanden. Sprang;. Bij de gehouden herstem ming is de heer B. Verhoe en tot lid van het kiescollege bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, herkozen. Gedurende de maand October werd aan het hulppostkantoor alhier op's Rijks postspaarbank belegd f 1372,04 en terugbe taald f 3402,39. J.l. Woensdagavond werd in het Chr. Prot. Militaire Tehuis alhier een af scheidsavond gehouden. De milicien Poot- mus, die de leiding had, opende deze druk bezochte samenkomst op gebruikelijke wijze. Door den heer H. Both werd «en re- fraat gedaan welks motto was„Voorbe reiding". Vervolgens werden nog verschil lende voordrachten, waarbij ernst en luim elkander afwisselenden, ten gehoore gebracht In geestdriftige stemming werd het Friesch Volkslied aangeheven, zoo ook verschillende andere Christelijke liederen. Aan het einde sprak de heer Both nog een afscheidswoord. De Kerkeraad der Gereformeerde kerk had gezorgd voor een roijale tractatie van melk, koekjes, sigaren en andere versnape ringen, waarvoor de militairen bij monde van den heer Pootmus bedankte, zoo ook voor het gezellig en huislijk verkeer in Sprang genoten. Met dankzegging door ouderling Both, werd deze bijeenkomst ge sloten. Raamsdonk- De landbouwer B. Buika viel door een schok van een pulp- wagen te Geertruiden berg en werd met ge broken kaak naar het Gasthuis te R'veer vervoerd. Vrijdagmorgen stierf een beste koe van den heer J. Kamp. Een schadepost van pl.m. f 500. Het paard van brouwer Rubbens ging te R'veer op hol, terwijl de knecht even in een café was. Eerst bij het „Huis ten Halve" wist de stalhouder W. de Reijer het dier tot staan te brengen. Sleeuw(]k. De landstormplichti gen van de jaartlasse 1913, zullen op Maan dag 8 Nov. a.s. te 's-Hertogenbosch in wer- kelijken dienst worden gesteld. Veen. Naar men verneemt zal alhier te beginnen met de volgende week door den slager K. ook regeeringsspek worden geslacht. Het eerste schip beetwortelen werd Donderdag alhier door den agent Ver voorn verzonden, met bestemming voor de suiker fabriek Zevenbergen. Maandagavond werd zekere D., welke zich op de stoomboot „Stad Heusden" be vond en wat lag te slapen in de kajuit, plotseling door een militair op een hard handige wijze in het gezicht geslagen. De militair wist zich na deze handelwijze spoe dig uit de voeten te maken. Toch zal men trachten hem op te sporen en zal hij over deze af te keuren handelswijze wel straf worden toegediend, die hij zeker verdiend heeft. Aröhoeven-Cappel. Het zal voor onzen geachten veldwacnter, den heer Gouda. a.s. Zondag een blijde dag zijn. Hij zal dan zijn 25 jarig jubileum vieren. We wenschen hem geluk met dien dag en hopen, dat hij nog vele jaren zijn hem wel toe vertrouwd ambt zal mogen vervullen. Het herhalingsonderwijs voor jongens aan de openbare school te Wijk, is met ingang van 1 November j.l. begon nen en wordt gevolgd door een 12-tal leer lingen. Onze dorpsgenoot E. de Graaff, leer ling der R. N. S. te Waalwijk, slaagde Dinsdag 2 November 1.1. voor het examen vrije- en ordeoefeningen. De landbouwer M. alhier leverde Woensdag j.l. een varken af met een ge wicht van 476 pond. Urchtzukcn. kantongerecht Heusden. Uitspraken van 4 November 1915. Openbare dronkenschap C. d. W. te Hank en M. v. d B. te Heusden, elk f 10 of 3 dagenC. v. R. te Andel en P. V. te De Werken, elk f5 of 3 dagen; G. v. O. te Heusdeu, 4e herhaling, drie weken hechtenis; H. A. S te Heusden. Ie herhaling, f 10 of 3 dagen. Rijwiel zonder licht: A. W. te Aal burg, f 4 of 2 dagen; H. S. te Aalburg f 3 of 2 dagenB. K. v. d. B. te id„ f 3 of een week tuchtschoolA. G. te Hardinxveld f 5 of 3 dagen M. J. v. D. te Dussen, verzet tegen een vonnis d d. 8 April 1915, \onnis bekrachtigd. Overtr. trekhondenwet, (verzet tegen een vonnis d.d. 3 Juni 1915), M. J. v. D. te Dussen, bekrachtiging behalve de straf, f 2 of 1 dag. Overtr. pol. verordening van Dussen, (van het tegen een vonnis d.d. 26 Aug. 1915) C. H. te Dussen, vonnis bekrach tigd. Overtr. pol. verord. van Oud-Heusden, O. P, te Elshout, f 2 of 1 dag. Overtr. springstierenreglementE. v. B. te Genderen, f 3 of 2 dag. Overtr. leerplichtwet: M. T. v. A. te De Werken, f 6 of 3 dagen; R. V. te Woudrichem, f 5 of 3 dagen Niet uitvliegend pluimgedierte Hten loopen op bezaaid land S. P. te Wer kendam f 5 of 3 dagen. Vee laten loopen op eenig weiland: M. D. te Werkendam, f 15 of 5 dagen; T. N. te Giessen f 10 of 3 dagen. iSurgeriyke Stand. DeWerken en Sleeuwij van 29 Oct. tot 4 November. Geboren: Jacobus, z. v. C. van der Meijden en J. van den Assum; Marie, Johau, z v. Chr. H. W. Meijer en A. M Dirkzwager. Overleden: Vijverke van Drunen, 77 j. wed. van Jacob van Erkel. Andel, over de maand Oct. Getrouwd: A. de Waal, 30 j. en J. Kamerman, 27 j. Geboren: Johannes Arie, z. v. J. A. Roza en J. Biesheuvel. 's-Gravemoer, over de maand Oct. Geboren: Rookje Jacoba, d. v. J. Melsen ei J. BorstlapHerman, z. v. A. van Dalen en A. van der Dussen; Antonia, d. v. W. F. Rosenbrand en D. A. Kielen. Wijk c.a. over de maand Oct. Overleden: Teunis van Andel, 85j. Afloop iaulieNtcdinaeii. Vanwege het ministerie van Water staat is Dinsdag aanbesteed: het uit voeren van baggerwerk in het Noord- Pampus nabij de haven van Goedereede, behoorende tot de werken van het Hollandsch Diep en Haringvliet. Laagste iaschrijver was L Volker Azn. te Sliedrecht, voor f 36000 Itimienland. Onlangs zijn dertien metaalbewerkers, op reis naar Engeland, te Vlissingen aangehouden, op last van den minister van oorlog. Evenwel ontvingen de man nen reeds den volgenden dag verlof om toch de reis overzee te maken. Thans zijn twee van de dertien in Engeland te werk gestelde mannen teruggekeerd, en de Haagsche Ct. geeft hun indrukken weer. Zij hadden zich verbonden om te werken op een automobielfabriek, doch te Londen werden zij dadelijk naar een kanonnenfabriek gezonden. Ook hun makkers kwamen in munitie industrieën terecht, en geen hunner werd het werk gegeven, waarvoor hij was aangenomen. Het uurloon van 55 cents was den mannen beloofd, doch meer dan 45 tot 52 cent werd meestal niet gemaakt. Ongetwijfeld is dit toch nog een mooi loon, maar de behandeling was niet zoo als mocht worden verlangd. Hun Wi-iS behoorlijk logies toegezegd, en de mannen werden in reusachtige barakken met een aantal arbeiders van allerlei nationaliteit samengebracht. Men lag op kermisbedden, dicht bijeen, en deze gemeenschap was stichtelijk, noch hy giënisch. Het eten was zeer onvol doende en moest peperduur worden betaald. Aan alle uit Nederland, en van elders, gekomen arbeiders werd een contract ter teekening voorgelegd, waarbij zij zich verbonden om voor den duur van den oorlog Engeland niet te verlaten. Er werd rond de fabrieksterreinen een gestrenge militaire 'bewaking gehand haafd. Toch slaagden onz© beide man nen er in te ontvluchten en zij wisten met eindeloos veel moeite en bezwaren, plaats aan boord van een schip te be komen, dat hen naar hun vaderland terug bracht. Zij zijn gelukkig, weer thuis te zijn. (N.RCt.) De heer J. A. Th. Hendriksen te Enschedé heeft een uitvinding gedaan, welke bestaat uit het construeeren van een toestel, waardoor de veiligheid van het verkeer op de spoorwegen meer wordt verzekerd. Het mechanisme van het toestel zal bijv. wanneer de activi teit van het bedienend personeel van een trein tekort schiet, door mist of anderszins door de onveilige seinen heenrijdt, de trein tot staan brengen, zonder dat ook maar iets aan remmen of wielen van den trein of aan de rails wordt beschadigd. De heer Hendriksen heeft octrooi op deze uitvinding gevraagd. Een herkozen lid van de commissie tot Wering van Schoolverzuim in een plattelandsgemeente in Zuid-Holland, heeft met het volgende schrijven be richt gezonden van de aanneming zijner benoeming „Edele achtbare Heere Burgemeester en Wethouders der gemeente „Na aanleiding van de herbenoemen als lit van de weering van School Ver- seum vervul ik hier mede mij pligt om u te berigte dat ik voort aan weer wenst te aan vaarde. U diens Willigen Dit „lit" is ook lid van den gemeen teraad. Op de lijnen derH. IJ. S. M. zullen buurtverkeerkaartjes voortaan bestaan uit een terugreisgedeelte, dat ongeveer 2 maal zoo groot is als het heenreis gedeelte. Zulks geschiedt, om bij gebruik maken op treinen waar deze kaartjes niet geldig zijn, dit onmiddellijk door het controleerend personeel kan worden gemerkt. In den laatsten tijd werden aan het hoofdpostkantoor t? Amsterdam her haaldelijk postwissels vermist tot ver schillende bedragen o.a. een van f 400 en een van f 100. Van de meeste dezer wissels bleek, dat zij valschehjk geïnd waren. De verdenking viel op een hulp besteller, sedert kort in dienst. Deze man werd door de centrale recherche van het hoofdbureau in het oog ge houden. Daarbij werd op een dag be merkt, dat hij een aautal poststukken, die hem ter bestelling waren toever trouwd, in het water wierp. De recherche zette haar observatie voort met het gevolg, dat de man Dinsdag op tieeter- daad werd betrapt toen hij in het bij kantoor der posterijen in de Bilderdijk- straat een postwissel, die van een val- sche onderteekening was voorzien, wilde innen. Hij werd gearresteerd en overgebracht naar het hoofdbureau van politie, waar hy zijn misdrijf in hoofd zaak bekende. Een huiszoeking in de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2