voor Het Land van Heusden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Buitengewone Aanbieding. ARNOLf) HOIJER. Fotografische Kanstinrichting. W. Timmermans Zonen Bilj arttabrikant CONSTANT TRIMBOS, Steeds liet nieuwste voorhanden in alle Genres. Firma JAN YV. LIPPITS, Stoomhoutzagerij „De Linge". Holtz en Advokaat. Specialiteit Artistieke Vergrootingen. 1915. Pierre "Weijnen, Motopaf Correspondentschap Eerste Klasse van De Nederlandsche Bank. Hinthamerstraat 's-Hertogenbosch, Fabriek: Boerenmouw 6, HEERENHOEDENMAG AZIJN Hout- en Steenkolenhandel. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3514Zaterdag 6 November 's Hertogenbosch, Kerkstraat A 113. Magazijn van Hintham er straat 10, 's-Bosch. Kantoor: Arkelstraat, Gorinchem. LANB to M AU EN1' Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7 V* ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag^ middag 12 uur ingewacht. Buitenland. Een part. telegram aan de N. Rott. Ct. dd. 3 dezer bericht: De avoodaitgave van de Daily Mail verneemt van den correspondent van de Daily Mail te Milaan dd. Woensdag 4 uur 's ochtends Luciano Margrini, de welbekende Italiaansche oorlogscorrespondent, die met een auto van 19 October tot 1 November door geheel Servië is heen gered n en daarbij de gevechtslinie be zocht heeft, meldt uit Saloniki aan de Secoio te Milaan een zeer dramatisch relaas over het treurspel van Servië. Zijn eerste telegram is uit Kragoejewats van 18 October gedagteekend. Het be schrijft de ongerustheid van den Ser- vischen generalen staf ten gevolge van het uitblijven van de hulp der geal lieerden. De toestand werd toen als ernstig beschouwd. De Servische troe pen waren op ongelukkige wijze langs de grens verspreid en zouden vermoe delijk afzonderlijk verslagen worden, terwijl een verstandiger plan zou geweest zijn om ze te concentreeren in twee hoofdgroepen, de eeue in Nieuw Servië, de andere in Oud-Servië met een cen trale reserve om mee te manoeuvreeren en den dubbelen inval te weerstaan. Het offensief van de Duitschers en Oostenrijkers zou onmogelijk geweest zijn zonder de medewerking van de Bulgaren, daar de eerstgenoemden geen voldoende reserves hadden om Servië te verpletteren. Zij haalden troepen uit Rusland, Hamburg, Bremen, Berlijn, Hongarije, Triest en Dalmatië, om Servië en de Entente te doen gelooven dat zij oen strijdmacht van 50,000 man hadden samengetrokken. In werkelijk heid compenseerden zij hun klein aaütal door een overvloed van zware a itillerie en munitie. De vijand viel Servië bin nen, nadat de artilllerie den grond met een hagel van staal had bedekt. Magrini had een gesprek met gene raal Pavlowits, den chef van den Servi- schen generalen staf, die zeide dat Servië het DuitschOostenrijksch offensief zou weerstaan, mits de gealli eerden het van den druk van de Bul garen ontlastten. Ongelukkig, voegde de generaal hieraan toe, hebben wij den indruk, dat de geallieerden nog aarzelen. Indien een krachtdadige en snelle hulp van de geallieerden uit blijft, zullen wij verplicht zijn het land te verlaten, teneinde het Servische volk te redden. Indien de bevolking het maar overleeft, zal de natie niet sterven. Magrini's tweede telegram is gedag teekend uit Palanka van den 19den October. Saloniki ligt op de plaats waar de spoorwegen uit Belgrado en Semendra samenkomen. Magrini be reikte een punt op 24 K.M. van den Donau en zag de laatste achterhoeds gevechten. De Duitschers onderhielden vier dagen lang het artillerie-vuur zonder de infanterie slag te laten leve ren. De Serviers werden van het terrein weggevaagd door een hagel van gra naatkartetsen, nadat zij vergeefs ge tracht hadden, aanraking met den vijand te krijgen. De correspondent geeft een ontroe rende beschrijving van den terugtocht der Serviërs. Het is, zegt hij, de terug tocht van een volk, niet van een leger. Langs dien langen slijkerigen weg trok een eindelooze stoet van affuiten en wagens met oorlogsmaterieel. De sol daten waren dooreengemengd met boe- ran. Af en toe zag men karretjes en voertuigen van allerlei soort vol kin deren, vrouwen, oude mannen, zieken en gewonden en dan weer kudden schapen en varkens. Opzij van den weg stonden groepen arme boeren te wachten, tot zij zich bij den droevigen optocht zouden kunnen aansluiten. De groote stroom gaat in Zuidelijke rich ting waarheen weet niemand. De gewonden vormden een jammerlijken aanblik. In een derde telegram uit Nisj zegt MagriniGisterenmiddag werd te Pa lanka bericht ontvangen, dat de Duit- sche voorhoeden nog slechts 5 K.M. van de stad waren en dat zij op geen tegenstand stieten. De Serviërs trokken van het Morawa-dal terug, om stellin gen in te nemen in het moeilijke berg achtige terrein tusschen Kaplana en Topola, wasr koning Peter, ziek, zwak en uitgeput wacht om met de achter hoede van zijn soldaten terug te trek ken. Ik verliet Palanka, zegt Magrini met den laatsten trein die door Kragoejewacs heenkwam, vernam hij dat de Ser viërs de Oostenrijkers hadden verslagen, toen zij de Duna over wilden trekken. De Serviërs namen 500 gevangenen en een snelvuiirkanon. Helaas maakt deze overwinning den toestand niet beter. Toen ik vanochtend te Nisj aankwam, vond ik de stad in smerigen toestand en bijna alle winkels gesloten Vele bewoners waren gevlucht. De prijs van voertuigen voor het vervoeren van vluchtelingen was ontzaglijk. Vooreen reis van twee dagen naar Pristana vroeg men 1000 dinars (francs). In de hoofdstraat hangen de vlaggen nog uit, die uitgestoken waren ter eere van de bondgenooten, die niet kwamen. Terwijl de bewoners opbraken, kwa men vele vluchtelingen uit het Noorden te Nisj aan, ook uit Pirot en zelfs uit Wranja. Velen van hen waren barre voets, modderig, onherkenbaar. Alle vreemde missies en gezanten zijn uit Nisj vertrokken. De gezanten van de Entente zijn naar Kraljewo gegaan. Den gezanten van onzijdige staten heeft men verzocht, zich naar de bad plaats Matoefaga te begeven. Hit de regeeringsbureau's zijn alle archieven weggehaald en de ambte naren zijn ook naar Kraljewo, de nieuwe hoofdstad, gegaan. Alleen de Servische ministers blijven te Nisj met drie secretarissen. Zij zul len daar tot het laatste oogenblik blijven. Pasjits, de Servische eerste-minister, heeft Dinsdagavond het Servische hoofd kwartier te Kragoejewats bezocht en is Woensdag te Nisj teruggekomen. Hij ging ziju bureau zwijgend en ondoor grondelijk binnen. De directeur van het Roemeensche ministerie van buitenlandsche zaken is hier onlangs uit Boekarest in een auto aangekomen en heeft een lange conferentie met Pasjits gehad, waarna hij naar Boekarest terugkeerde. Men hecht groot gewicht aan die samenspreking, welke verondersteld wordt de oorzaak te zijn van het plot selinge bezoek dat Pasjits aan Kragoe jewats gebracht heeft. Nisj is geisoleerd. Woensdagochtend werd er het laatste telegram van Jowo- nowits, den Servischen gezant te Rome, ontvangen. De Servische minister van justitie zeide mij: „Wij beleefden een tragisch uur toen Bulgarije mobiliseerde Vergeefs smeekten wij de Entente, goed te vinden dat wij handelden en Bul garije aanvielen, voor zijn mobilisatie afgeloopen was. De Entente verkeerde nog in den waan, dat Bulgarije tegen Turkï/e zou optrekken. Wij gehoor zaamden en dat was onze ondergang. De toestand is nu verschrikkelijk. Als de troepen der geallieerden niet bijtijds komen, zult u bij uw terugkomst geen Servie meer vinden. Het lot van Belgie zal het onze zijn." is De toestand van Engelands koning vooruitgaande, ofschoon de patient nog steeds veel pijn heeft; toch kan koning George reeds weer vast voedsel gebruiken. In het Lagerhuis van Engeland heeft Lloyd George verklaard, dat er thans 1346 munitie-inrichtingen werken on der toezicht der regeering. Uit Kopenhagen wordt aan het „Ber liner Tageblatt" geseind, dat volgens ontvangen berichten van wel ingelich te zijde in de hooge militaire kringen te Petrograd het gerucht gaat, dat in dien Duitschland in den Balkan nog verder zegeviert en de overige Balkan- staten niet ingrijpen, de toestand zeer ernstig zal worden. De magistraat van Berlijn heeft een verordening uitgevaardigd voor de prij zen van aardappelen in den kleinhan del, die Vrijdag in werking is getre den. Als gevolg daarvan mag in den kleinhandel de prijs voor een pond aardappelen te Berlijn niet hoogerzijn dan 4 pfennig. De verordening ver staat onder den kleinhandel den ver koop aan verbruikers tot een maximum van 50 KG. Overtredingen worden gestraft met gevangenisstraf tot ten hoogste 1 jaar of een geldboete tot ten hoogste tien duizend Mark en verlies van burger lijke rechten. De Voss. Ztg. ontleent een bericht uit Athene, dat Grieksche bladen blij ven volhouden dat er voor het begin van het nieuwe Servische offensief een overeenkomst is tot stand gekomen tusschen de midden-Europeesche mo gendheden en Roemenie, waarbij Roe menie zich verbonden heeft om neu traal te blijven. Daarvoor werden aan Roemenie belangrijke voordeeleu ge waarborgd. Roemenie heeft zich ook uerbonden, om voor het geval Rualaud een poging zou doen om door zijn grondgebied naar Servie op te rukken, zich met geweld van wapenen daarte gen te verzetten. De toestand in Griekenland wordt er ook al niet beter optelegrammen melden den val van het geheele kabi net, na het stellen van een motie van vertrouwen, nadat de regeering zich solidair verklaard had met den minis ter van oorlog. De Duitschers hebben Donderdag bij het hernemen der Franschen van eenige loopgraven aan den weg naar Rijssel tamelijk zware verliezen gele den- De Canadeesche regeering zal, naar de minister van financien in een rede heeft verklaard, tegen het eind van van November een binnenlandsche leening uitschrijven tot dekking van de oorlgskosten, die in het eerste oor logsjaar ongeveer 250 millioen dollars hebben bedragen. Volgens een officieel Bulgaarsch be richt van 4 dezer, uit Sofia aan de Kölnische Zeitung gezonden, zijn de Fransche landingstroepen ten Noorden van Prilep door de Bulgaren op ver nietigende wijze verslagen, ten deele uiteengedreven, anderdeels gevangen genomen. Het Bulgaarsche regeeringsblad Na- rodny Prawa houdt zich uitvoerig be zig met de onthulling van omkoope- rijen door de viervoudige entente, waar mee millioenen zijn gemoeid, in de kringen van den Boerenbond. Het doet nauwkeurige mededeelingenomlrent de cheques, die van Augustus tot October dus ook nog tijdens de mobilisatie, bij de Buigaarsche handelsbank betaalbaar ziju gesteld. Uit Konstantinopel wordt aan de „Vossische Zeitung" geseind, dat vol gens aldaar uit Saloniki ontvangen be richten de opstandige beweging in Ser- visch-Macedonie gevaarlijkeafmetingen begint te krijgen. In verscheidene ste den was de Servische overheid ver plicht te vluchten en zijn de Macedo nische benden volkomen heer en mees ter van den toestand. Ook te Monastir, waar slechts weinig troepen waren achtergebleven, hebben bloedige botsiugen plaats gehad, daar de bevolking aldaar ook tegen de Ser vische regeering in opstand is geko men. De over de Grieksche grens gevluchte Serviers hangen verschrikkelijke tafree- len op over de ellende, die ontstaan is ten gevol e van de niet tegen te houden terugtrekking van het Servi sche leger en van de radelooze vlucht der burgerbevolking. In de algemeene verwarring wordt zoo goed als niets voor de gewonden gedaan. Men twij felt er niet meer aan of het lot van Servie is bezegeld. HINTHAMERSTRAAT, 's-HERTOGENBOSCH Franco huis naar alle plaatsen in Nederland, bij opgave van taillewijdte en toezending van postwissel. Niet naar genoegen kan geruild worden. foor slanke figuren. No. 1. Sterk Hercules Corset, droit devant Model, 54 74 cM. f 1.80. Extra tailles 76 88 cM. f2.10 2. Zelfde Model, in prima kwal., tailles 58 74 cM. f2,75. Extra tailles 76 88 cM. f 3. 3. Directoire, lang elegant Model, in prima kwal. in écru en crème tailles5474cM. f3,25 4. Victoria Corset, lang elegant Model, in écru, crème en rose of blauw Broché 54 74 cM f3,90. 5. Victoria en flodesca Autoplastique, beste merken, op alle Wereldtentoonstellingen met goud bekroond. Extra lange Directoire fagons in prachtige écru en crème en gebrocheerde rose, blauw en crème, met roestvrije baleinen. Profilia, alléén ver koop, tailles 56 74 cM. f6.50, f5.50, f4.90, f4.25. BILLIJKE PRIJZEN. PRIMA AFWERKING.' gevestigd ten kantore van te W^aalwijli, Kassiers en Commissionairs in Effecten. Openen Rekening-Courant tegen billijke conditiën. Buitenlandsche Wissels, Coupons, vroemd Bankpapier en Muntspeciën worden steeds tot de hoogste koersen uitbetaald. Wissels en andere waarden op 't Buitenland worden ten billijkste gefourneerd. Kantoor-uren op alle werkdagen van 9 tot 6 uur, voor het Correspondenf- schap van de Nederlandsche Bank van des voorm. 9 tot des nam. 1 uur. levert nieuwe biljarten volgens laatste systeem, met de nieuwste banden „AMERICA", die door het afgeven van haar zuiver effect uitmunten boven alle andere. OOK STEEDS VOORHANDEN tegen zeer billijken prijs. Verder verkrijgbaar alle biljart-benoodigd- heden, als: laken, Queuen, ivoren- en imitatie-ballen, pommeranzen, ouwels, etc. Tlemrstiën geschieden spoedig, net en billijk. TELEFOON INTERCOMM. No. 49. AGENTSCHAP van het Eenig Verkoopkantoor voor Nederland van het Rheiniieh-Westfilisehe Kohlen-Syndieat 1IEUWSBIA»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 5