0 voor Het Land van' lleusden en Altena, de Langstraat en de Bonnnelerwaard. W. Timmermans Zonen Nuttige St. Nicolaas-Cadeaux A. MEIJRINe, Luxe- en Huishoudelijke Artikelen. St. Nicolaas geschenken. L J. KRAAI. Stoom-Zagerij en -Schaverij. Ulil yAH 111 Gegevens betreffende het Vrijwil lig Landstorm Korps. „Motor- Vaar- en Voerwezen". Corerspondentschap Eerste Klasse van De Nederlandsche Bank. to Waalwijls., Fijn geslepen Brillen en Pince-Nez. Lees- en Vergrootglazen, Barometers, Thermometers, Stereoscoop Toestellen en Foto's Herder s Fijne Scheermessen Ingersoll Horloges a f 3,-. Electrische Zaklantaarns Gorinehem B 149. J. A. TUKKER, Opticien, Electricien, Mecanicien. Hofleverancier. 's-Hertogenbosch, Groote Markt. Tilburg, Heuvelstraat. Grootste Magazijnen van Oudste adres. Meest vakkundige bediening. Gemakkei ij k te vervoeren Machines. Billijke prijzen. Overal te ontbieden. Aantalend, o. mzszt ÏJ Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, No. 3518. Zaterdag 30 November 1915. Kassiers en Commissionairs in Effeeten. voor groot en klein. Enorme Sorteeriug Nouveauté's voor (Oude Firma). Gorinehem, j\oniienveld 15 441. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag-; middag 12 uur ingewacht. Leiding De leiding van het Korps berust bij de Directie van het Etappen- en Ver keerswegen (Algemeen Hoofdkwartier) alwaar een officier (de res. Ie Luit. Lw. Jagers Jbr. F. O. Berg van Middel- burgh) speciaal voor dit doel is werk zaam gesteld. De geheele organisatie zal door dezen officier, in samenwerking met de reeds op dit gebied verdienstelijk werkzaam geweest zijnde personen, worden in het leven geroepen en bevestigd. De standplaats van genoemden offi cier is voorloopig Delft. Hij is te be reiken onder het adres Res. Ie Luit. belast met de vorming van het Vrijw. Landstorm Korps Motor- Vaar- en Voorwezen, Etappen-Depót, Delft. Alle correspondentie aan dit adres te richten. Doel: Het Korps zal bij het in actie komen van Leger en Vloot, aan diverse onder deelen wordei-, toegevoegd voor: le. Wat betreft Motor- en andere booten (eigenaar en personeel) a. Verkenningsdienst te water in liniën en stellingen en bij het veld leger. b. Patrouille en bewakingsdiensten van accessen enz. enz. c. Vervoer van Commandanten en Staven naar onderdeelen van hun com mando. d. Snelvervoer van gewapende pi ketten, mitrailleurs, geschut en zoek- lichtinst8llaties. e. Overbrenging van berichten en het leggen van kabels voor draadver binding, medewerking bij optisch sein verband en draadlooze telegrafie. f- Fourage- en munitievervoer (ook lichte sleepdiensten). g. Vervoer in dienst van het Roode Kruis en Geneeskundigendienst. h. Het vormen van vaste werkplaat sen voor herstelling. i. Bemanning van gevorderde Motor booten. 2e. Wat betreft motorwagens en rij wielen (eigenaar en personeel). a. Het vormen van een groote ge oefende reserve voor den Auio-Trein- dienst (bestaand legeronderdeel) b. Het verrichten van diensten als het Vrijwillig Militair Automobielkorps en het Vrijwillig Motorrijderskorps (het welk thans bij het. Leger dienst doet, doch in oorlogstijden belangrijk uitge breid dieD te worden). Organisatie Het Korps is verspreid over het ge heele land en wordt verdeeld in Af- deelingen (naar verhouding van aan melding. Deze Afdeelingen komen te staan onder een Afdeeling-Comman- dant. (naar sterkte een Officier of On derofficier) Iedere Afdeeling is ver deeld in 4 Sectiën t.w. Sectie I. Motorvaartuigen, bestuur ders, motorspersoneel, roeiers, zeilers en dekpersoneel). Sectie II. Motorwagens (vracht- en luxe wagens). III. Motorrijwielen. IV. Herstelplaatseu (technisch per soneel, mecaniciens en scheepsbouw- personeel). Verbintenis: Elke vrijwilliger sluit een verbinte nis bij den Landstorm voor den duur der mobilisatie waaronder ook hen te rekenen, die nog niet door een wet tot den verplichten dienst zijn of worden opgeroepen. Deze verbintenis bevat een beperking welke daarin bestaat, dat de verbon dene uitsluitend tot diensten in genoemd Korps kan worden verplicht. Keuring: Bij de keuring zal rekening worden gehouden met de werkzaamheden, die 'moeten worden verricht. Van geconstateerde gebreken wordt in verband met pensioensaanspraken aanleekening gehouden. Als leeftijds grens geldt de wettelijk vastgestelde van 16 tot 40 jaar, doch voor wat de hoogste grens betreft kunnen uitzon deringen worden gemaakt. Eischen voor toelating: Als eiech van toelating wordt gesteld, dat de vaardigheid en vakbekwaamheid moeten blijken uit: a. den aard van de tegenwoordige of vroegere betrekking. b. verklaringen afgelegd door tot oordeelen bevoegde personen. (Vereni gingsbesturen). c. het instellen van een onderzoek. d. de eischen welke voor elke Land- stormverbintenis zijn of worden gesteld. Oefening, uniform, bewapening en bevordering. De aard en het aantal verplichte oefeningen dienen nog te worden vast gesteld. Zij zullen in geen geval meer zijn dan de eerste 3 maandeu 5 uur per week en daarna 2 uur por week. (Met het aantal verplichte oefenings uren wordt rekening gehouden met ieders bekwaamheden). De verdeeling der uren bestemd voor de oefeningen (welke voornamelijk be treffen militaire zaken en in hoofdzaak theoretisch zullen zijn) geschiedt door den Afdeeliugs-Commandant zoomoge lijk rekening houdende met de parti culiere omstandigheden der verbon denen. De Uniform, welke door het rijk wordt verstrekt, is dezelfde als die voor ander vrijwillige landstormafdeelingen, doch een voorstel is in overweging tot het bekomen van een onderscheidings- teeken voor leden van dit Korps. Ook het al dan niet bewapenen en in bevestigend geval op welke wijze de bewapening zal plaats hebben, is nog in overweging. In beginsel doorloopt elk vrijwilliger de gewone rangen na de noodige op leiding te hebben genoten. Natuurlijk wordt hiervoor ten aanzien van oud officieren uitzondering gemaakt, voor zoover op hun diensten om bijzondere redenen hoogen prijs wordt gesteld. Naar behoefte zal het overige kader worden opgeleid en aangesteld. Vergoedingen Men onderscheide hierbij goed de vergoeding voor het gebruik van vaar- of voertuig in vredestijd en het bedrag, dat het Rijk betaalt, wanneer het vaar of voertuig wordt gevorderd en dus aangekocht. De vergoeding voor het gebruik in vredestijd (waaionder nu ook dit mo bilisatietijdperk wordt gerekend) is slechts dienende den eigenaar geen fiuautieel nadeel te berokkenen. Alle begrip van huur of voordeel dient hierbij ter zijde te worden gesteld. Slechts een zuinig berekende vergoeding 7an eigen onkosten en voor afscnrijving voor waardevermindering is hier op zijn plaats. Deze vergoedingen worden berekend naar de inkoopwaarde van vaar- ot yoertuig, benzine- en olieverbruik en wa rde vermindering. Aan de vergoe dingen worden zoowel minimum- als maximumgrenzen gesteld, om te voor komen, dat voor kleine vervoermiddelen te weinig en voor dure te veel per dag betaald zou worden. De dag wordt dan berekend op 10 uur gebruik, terwijl de vergoeding alleen wordt uitgekeerd indien het een bevolen oefening geldt. De commandanten hebben het dus in de hand ten bate van 's Lands schatkist de gewenschte zuinigheid te betrachten. Het ligt voor de hand, dat de per sonen, evenmin als het overige vrij willige landstorm-personeel, vergoeding krijgt en er dus geen sprake kan zijn van vergoeding voor verzuimde werk uren. Geldt bet evenwel eene detacheering bij het Leger of optreden in Ooilogs tijd, dan wordt het aldus dienstdoende personeel op dezelfde wijze bezoldigd, gevoed en verpleegd als voor de rang- genooten van het leger is bepaald. Dit geldt, het zij ten overvloede vermeld, ook voor vergoedingen voor kostwin ners en voor pensioen en voor verzor ging van weduwen en weezen in geval van oorlog. Een en ander zooals dit voor het overig vrijwillig landstormpersoneel nog onlangs door den minister van Oorlog vastgesteld is. Bij beschadiging van vaar- of voer tuigen, wanneer deze voor bevolen diensten worden gebezigd, wordt schade vergoeding gegeven, vast te stellen door een te benoemen technische commissie. Aanmelding Het spreekt vanzelf dat Vaartuigenbezit- ters of daarbij werkzaam gestelden, Motor Voertuigenbezitters of daarbij werkzaam gestelden, deskundigen als boven om schreven (Sectie IV) alsmede allen die met het genoemde op de hoogte zijn of daarmee kunnen werken, van allen stand en rang, zich kunnen aanmelden. Ieder (behoudens begrijpelijke beper king) is welkom en zal naar bekwaam heden worden te werk gesteld. (Dus zoowel bezitters van luxe als van vrachtmateriaal). De aanmelding kan geschieden bij te Amsterdam: den Heer J. A. van VLOTEN, Üud-Zee-Off., Singel no. 194, te Dordrecht: den Heer G. J. BUYS, Oud Zeeofficier, Direct. Internaat van Asp. Adelborsten, te Haarlem: den Heer J. VAN DER KOP, Oud Off. der Mariuiers, Terhof stede weg, Overveen, te 's Gruvenhageden Heer J. F. TEUPKEN, 2e Luit. Landstorm, De Ruiterstr. 75, te Leiden: den Heer C. J. G. W. LEERS, Kap Inf., Plantsoen 9b, te Rotterdamden Heer E. L N. QUADEKKER, res. Kapt. Inf., Witte de Witstr. 15a, te Utrecht: den Heer F. VAN MA NEN, Oud Zeeofficier, Emmalaan 15, welken zich voorloopig daartoe beschik baar hebben gesteld. Overige plaatsen voorloopig bij onder geteekende. Persoonlijke belangen: De aanmelding bij het Korps brengt wel degelijk persoonlijke belangen met zich, welke men niet dient te onder schatten. Het legerbestuur is, zoodra het leger in actie komt, bevoegt niet alleen het het vaar- en voermateriaal te vorderen doch ook het personeel. Het wijst (zie Wet op Oorlog en Staat van beleg Hoofdstuk III, art. 36 en Wet op in kwartiering Hoofdstuk III, art. 33) dood eenvoudig al degenen aan wier diensteD het behoeft en van dat oogenblik af zijn de aanwezigen gesteld onder de Krijgswet en beschouwd Militair te zijn. Zij ziju dan verplicht alle bevolen diensten te verrichten. Het is vanzelf sprekend dat het zoo wel in het belang van het leger is als van de betrokkenen de voorkeur ver dient, dat alles van te voren wordt geregeld en een ieder meer of minder wordt geoefend. Dan werkt de organisatie sneller, juister en oordeelkundiger, bovendien weet dan ieder wat van hem wordt verlangd, in welke positie hij verkeert, welke vergoedingen hij krijgt en dat bij zijn eigen vak, waarin hij zich thuis voelt, moet uitvoeren. Voor de eigenaars, w;er vaartuigen ziju gevorderd of vrijwillig ter beschik king zijn gesteld, bestaat dan bovendien de zekerheid dat het personeel zaak kundig met die eigendommen omspringt en de waarschijnlijkheid dat zij dat personeel persoonlijk kennen en om gekeerd genoemd personeel ook hen kent. Het dient dus voor Directies van Bedrijven enz. enz. wel degelijk aan beveling hun materiaal ter beschikking te stellen, hun personeel tot deelne ming op te wekken en in geen geval belemmeringen in den weg te leggen. Het kan hier gelden het behoud van hun personeel en eigendommen. Voor hen die binnenkort voor Land storm of Militieplichten zullen worde opgeroepen bestaat eveneens belang zich thans reeds aan te melden. Zij zullen u.l. bij opkomst z.m. worden in gediend bij den Motor- Vaar- en Auto treindienst van het leger. De ree. le Luit. L. W. Jagers belast met de vorming van het Vrijwillig Landstorm Korps Motor- Vaar- en Voerwezen. BERG. DELFT, 15 Nov. 1915. gevestigd ten kantore van Openen Rekening-Courant tegen billijke conditiën. Buitenlandsche Wissels, Coupons, vreemd Bankpapier en Muntspeciën worden steeds tot de hoogste koersen uitbetaald. Wissels en andere waarden op 't Buitenland worden ten billijkste gefourneerd. Kantoor-uren op alle werkdagen van 9 tot 6 uur, voor het Correspondent schap van de Nederlandsche Bank van des voorm. 9 tot des nam. 1 uur. en Apparaten, Tafelmessen in Etui's, Luxe Zakmessen, alle Scharen, enz. De bekende acuraat loopende Amerikaansche Constructie Bouwdoozen, (zeer leerzaam.) compleet f 0.90, f 1.25 en hooger. Luxe Electrische Lampjes, in alle prijzen. Edison's Batterijen Past in elke Lantaarn, 50 cent. Holl. Batterijen 35 cent. Lampjes van af 15 cent. Tooverlantaarns van af f 1.25. Kleine Cino's met films a f 3,50. Losse Plaatjes met Oorlogsbeelden en Foto Films verkrijgbaar. Groote sorteering Stooiiiiiiacliient j es, van af f 1,90 tot f 40, Spoordoozen met Veerwerk van af f 2,50. Verder Electr. Motor's, Dynamo's van af f 1,25. Elementen, Schellen, Draad-, Volt- en Ampère Meters in Etui, van af f4,25, enz. Vraagt gratis Prijscourant. K.oper- en Tin werk, Moderne en Antieke genres. Pendules, Bi lokjes en Wekkers, kas- en Petroleumlampen, Fantasie en Oud-Hollandsche Meubelen en Wandversiering. F|jn geslepen k istal, Saksisch Poreelein, Hollandsch Faience, Tafel, Oiühfjt- en Theeserviezen, Lederwaren, Byouteri^ii en Toilet Artikelen. Specialiteit Da meshand taschjes- Uiterst Concurreerende Prijzen. Garantie bij verzending. Fenig Firmant Th. Heyligers. Alle soorten HOUTWAREN, ook de minst courante, in grenen, vuren en eiken Deel-, Rib- en Rondhout voorradig. ZAAGSEL tegen billijken prijs. iimwnuD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 5