voor Het Laud van lleusden en illena, de Langstraat en de Bommelervvaard. Eduard Schmeink, eereo- lode m Hoeden magazi jn FIJI Sl. MCOLUS-CIIIEUIX Phaff-Naaima chines Nico laas-C VEE li GELD Unb Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. TVo. 3522 Zaterdag 4 December Nuttig en Fraai Phaff-Naaimachines zijn overal gewild OMDAT ZE DE BESTE ZIJN. Geïllustreerd Zondagsblad Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1915 Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrij dag2 middag 12 uur ingewacht. Buitenland. Bij de opening van de Duitsche Rijksdagzitting van Dinsdag, verklaarde de voorzitter o.m. Terwijl in het westen de poging van den vijand om met een aanzienlijken overmacht door te breken, door de doodsverachting van onze troepen mis lukte, terwijl in het Oosten de Duit- sche en Oostenrijk-Hongaarsche legers met ijzeren hand vasthouden, wat zij in stoute ven heldhaftige gevechten veroverden, terwijl aan de Isonzo de Italianen met wapengeweld van Oos tenrijk datgene willen nemen, hetgeen zij voor den oorlog zonder een enkel schot hadden kunnen krijgen, hadden op den Balkan gebeurtenissen en wa penfeiten plaats, welke uil diplomatiek en militair oogpunt met nht onder broken zekerheid op schitterende wijze werden uitgevoerd. Met onze bondge- nooten en met het Bulgaarsche leger waren wij in staat den moord van Serajewo te wreken en, naar wij ho pen, voor goed een einde te maken aan de Servische kuiperijen, welke voor Europa zoo onheilvol waren. In nauwe wapen broederschap met het dappere leger van den Bulgaar- schen koning en het Bulgaarsche volk behaalden wij onze overwinning. Wij begroeten zulks van ganscher harte. Het Servische leger is door onze zege verpletterd. Het Turksche leger handhaafde zijn ouden roem en deed de Dardanellen- onderneming mislukken. De voorzitter besloothei trotsche Engeland siddert van de zorg om den sleutel van zijn wereldmarkt te behou den. Het kwam tot het bewustzijn dat wij op de slagvelden onoverwinnelijk zijn. Met des te m> er ijver klemmen zij zich vast aan de hoop ons econo misch te vernietigen en door den honger te dwingen. Gelijk zij zich in onze financieele kracht vergisten, de verbazingwekkende resultaten van onze oorlogsleeningen bewijzen het, zoo ver gissen zij zich in de beoordeeling van onze economische kracht. Brood, koren en aardappelen, de voornaamste voedingsmiddelen, zijn rijkelijk voorhanden. Wanneer in an dere voedingsmiddelen en zaken ten deele gebrek heerscht, |dan zal zulks niet ontkend worden, doch de moei lijkheden, welke daaruit voor een groot gedeelte van de mindergegoeden ont stonden, zullen overwonnen worden door organisatie van de levensmiddelen markt, welke ook de mindergegoeden in staat zal stellen tegen bereikbare prijzen de noodzakelijke voedingsmid delen te verkrijgen. Wij hebben derhalve zoowel finan-1 cieel als economisch alle reden, met, vastberadenheid en onwankelbaar ver-I trouwen de toekomst tegemoet te zien. Een Duffsche duikboot is bij Mid-! delkerke door een Engelsche vliegma-1 chine gebombardeerd, waardoor de duikboot door midden gebroken en binnen vijf minuten gezonken is. het buitenland voeren, overvol zijn van vluchtende mannen, vrouwen en kin deren, die het meest noodzakelijke meevoeren, terwijl ook Servische troe- penafdeelingen deze wegen benutten. Deze vluchtelingen komen opGrieksch grondgebied, want in Albanië is geen voedsel, wel te Saloniki, waar men er groote moeite heeft ze te huisvesten, want de stad is reeds overvol van de massa Servische vluchtelingen van all standen, die voortdurend blijven toe- stroomen. De Canadeesche commissie voor den aanmaak van granaten is gereorgani seerd en zal onder den minister van munitie geplaatst worden. Er zijn nu 320 firma's doende met de vervaardiging van artillerie-munitie, die honderdduizend geoefende werklie den gebruiken. Tot de duurzame voor- deelen, die zullen voortvloeien uit de organisatie van den munitie-aanmaak zal behooren, dat het zuiveren van koper en zink, dat vroeger in 't buiten land geschiedde, en het maken van geel koper voortaan in het land zelf gebeurt. De omvang der bestellingen bedraagt nu het dubbele van de jaar- lij ksche inkomsten der schatkist. Keizer Frans Jozef heeft den paus laten weten, dat hij de pogingen van dezen om aan den onzaligen oorlog een einde te maken, gunstig in over weging zou nemen. De paus had blijk baar besloten om op Frans Jozefs vredelievende bedoelingen in zijn toe spraak in het aanstaande consistorie een toespeling te maken, waarop de Duitsche keizer, die door Yon Bülow bijtijds gewaarschuwd werd, kardinaal Ilartmann haastig naar Rome zond, waar hij den paus thans tracht te beduiden, dat elk initiatief voor vre desonderhandelingen voorbarig zou zijn en dat Duitschlaud zich daartegen zou verzetten. De Duitsche keizer besloot echter zelf naar Weenen te gaan, op dat keizer Frans Jozef zich niet van Duitschland zou losmaken, en daar zijn eigen invloed bij Frans Jozef aan te wenden tegen alle verdere eigen po gingen van Oostenrijk om vrede te sluiten. Omtrent de vlucht uit Servie lezen wij De Britsche vice-consul te Nish is Dinsdagmorgen te Saloniki aangeko men via Albanië, vergezeld van een aantal Engelsche Roode Kruis ver pleegsters en geneesheeren van Servie. Doordat er geen reisgelegenheid meer was, heeft het gezelschap een gedeelte van den weg te voet afgelegd, en een tocht van negen dagen gemaakt over de met sneeuw bedekte bergen. Gemeld wordt, dat de wegen, die in het Zuid-Westen uit Servie naar Aan het Berliner Tageblatt wordt uit Sofia gemeld, dat in regeenngs- kringen te Petrograd het bericht over de totstandkoming eener overeenkomst tusschen Oosteurijk-Hongarije en Roe menie, waarbij vijfhonderdduizend wa gons graan en levensmiddelen, in het bijzonder mais en tarwe, tot vastge- stelden prijs uit Roemenie naar Oos tenrijk zullen worden uitgevoerd, teleurstelling heeft gewekt. Men twij felt sterk, of de voorgenomen druk op Roemen e inderdaad de gewenschte uitwerking kan hebben Naar het heet heeft Roemenie den Donau zoowel naar het Oosten als naar het Westen met mijnen versperd en te Weenen, Berlijn en Petrograd laten weten, dat het elke troependoortocht op den Donau welke tegen zijn neutraliteit indruischt, met de wapenen zal beletten. digenden afloop van de hangende on derhandelingen. Een blind geworden soldaat, de zoon van een boer, die in de buurt van Augsburg woont, keerde onlangs met het ijzeren krun op de borst, naar de ouderlijke woning terug. Maar de vader wees hem de deur. Ik heb je niet blind in den oorlog gezonden en hoef je dus niet blind terug te nemen, ga maar naar een gestichtMet deze hartelijke woorden werd de ongeluk kige begroet. Hij vond gelukkig een onderkomen bij een zijner gehuwde zusters, die niet den aard van haar va der geërfd had. Toen de vader daarop eenigen tijd later vernam, dat ziju zoon ivaliditeitspensioen ontving, zocht hij weer toenadering, maar de kinde ren gingen daar niet op in. De Westminster Gazette bespreekt de vredesbewegingen. Het blad wijst op het merkwaardige feit, dat er in de geallieerde landen geen enkele vre desbeweging bestaat, wtlke waard is dezen naam te dragen. Wij verlangen slechts een vrede, zegt het blad, op voorwaarde, dat onze kinderen en de generaties, die later zullen komen, gespaard zullen blijven van de huidige gruwelen. Wij hebben dezen oorlog niet ge maakt; wij hebben niet deelgenomen om kalm en koelbloedig het plan op te zetten, waardoor Europa in dit ongeluk werd gestort. Wij kunnen geen zekerheid voelen in een vrede, die in centraal Europa een militaire kaste laat, welke, wanneer zij van oordeel is dat baar geheime voorbe reidingen beter zijn dan die van haar buren, opnieuw begint. Wij voelen dat alle beschaving bedreigd wordt door de leer dat onbeperkt geweld gerecht vaardigd wordt door staats- of mili taire noodzakelijkheid, een leerstelling, welke de Duitsche regeering bij het begin van den oorlog opzette en zon der medelijden of zelfverwijt door den Duitschen generaleu staf werd toege past. Wij meenen, dat wij door onzen strijd om een einde te maken aan deze dingen, ook de zaak van ae neu trale wereld dienen. Wij zijn bereid nog grooter offers te brengen dan wij reeds gebracht hebben. De politieke toestand in Griekenland in verband met de eischen der entente blijft duister en onzeker. Tydingen van gezaghebbende zijde uit Athene ontbreken, omdat reeds verscheidene dagen de telegrafische verbinding met Saloniki is verbroken. De plaatselijke bladen beweren de beslissing over de laatste voorstellen der entente te weten. De pro-Duitsche bladen zeggen dat Griekenland de voorstellen heeft verworpen en trachten aan te toonen, dat het optreden der entente op den Balkan te laat is ge komen. De entente-gezinde bladen j vertrouwen daarentegen op een bevre. Met goedvinden Jvan den militairen gouverneur zullen de loopgraven om Parijs, die indertijd werden gereed ge maakt, toen de Duitsche voorposten tot dichtby de stad genaderd waren, den kinderen als speelplaats worden overgelaten. In November is, blijkens een offi- cieele opgave, het verlies bekend ge worden van 35 Engelsche zeilschepen, waarbij 6 man omkw-men, en van 53 Engelsche stoomschepen, waarbij 646 man omkwamen. Yan de stoomschepen zijn er 20 door Duitsche oorlogssche pen in den grond geboord en 10 op op mijnen gestooten. Yan één is de oorzaak van het vergaan onbekend gebleven. Kinnen land. Donderdagnacht zij aan het station Utrecht twee Fransche soldaten aan gekomen, die uit het krijgsgevangen kamp te Friedrichsfeld ontvlucht wa ren. Even voor de grens waren zij in een goederenwagen gesprongen en had den zich onder steenkolen verborgen. Te Utrecht keek een hunner buiten den wagen en ontdekte, dat hij in Holland was. De commandant van het regiment grenadiers heeft aan de Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens f 2500 toegezonden, als opbrengst van de toegangsgelden tot de loopgraven, in het park Zorgvliet iD den Haag aangelegd. Het Hbld. meldt, dat bij het schei kundig onderzoek door het Centraal Laboratorium te Utrecht naar even- tueele schadelijke bestanddeelen in de verschillende eetwaren, door de Alk- maar8che soldaten gebruikt op 18 en 21 November, niets is gevonden, met name geen vluchtige vergiftige stoffen, zware metaalverbindingen, arsenicum of alcahïden. Op het strand onder de gemeente Haamstede is uit zee aangespoeld een ijzeren cylinder, lang 6 meter en wijd U/2 meter, omgeven door een zwaren ring, twee kettingen en een staal draad. Op de beide eindvlakken staat een groote 3. Het gevaarte rust op 4 ijzeren pooten. Uit een kleine opening komt een stinkend gas. De Tel. meldt dat Woensdagmiddag ongeveer half een, een Duitsch vlieg tuig in Zeeuwsch Ylaanderen op het grondgebied van Aardenburg gedaald is. Er zaten twee jonge officieren in. Ze waren met riemen vastgebonden. De landing zou door den hevigen wind veroorzaakt zijn. Het vliegtuig kwam uit de richting van Brugge en stortte voorover neer. Het werd zwaar beschadigd en de motor was zoo goed als vernield. De beide officieren, die niet gekwetst waren, zijn naar Aardenburg gebracht en zullen geinterneerd worden. Hooge Steenweg 34, hoek Vischstraat, nabij 't Station Groote Sorteering Dassen, Handschoenen, Slobkousen, Fantaisie Vesten, Zijdin en Wollen Motor-Shawls, Funlauds, Gekleurde Hemden, Manchetknoopen, Etui's, Wandelstokken, Parapluie's, Regenjassen, C&pes, Motor-Costumes, Zakdoeken, Bretels, Sokkenhouders, Parfumerieën, enz. enz. l*ha ff* Naaimachines alléén verkrijgbaar in Haarslraat l?f>. wordt elke week besteed om net in ieder opzicht aantrekkelijk te maken. Elk nummer bevat een zeer groot aantal Illustraties, boeiende vervolgroman, onderhoudende lectuur enz. Het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD is bij ons ver krijgbaar gesteld tegen slechts 45 cent per kwartaal (franco per post f 52V#) Proefnummer gratis verkrijgbaar aan het bureau van ons blad. IN X KEKEN BILJET. Ondergeteekende wenscht geregeld te ontvangen het tegen den prijs van 45 cent per 3 maanden, (franco per post f 0.525). WOONPLAATSNAAM

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 5