De „Tempe,-schrijft: Frankrijk heeft tot dusver iu het Oosten de grootste offers gebracht, opdat Saloniki niet ont ruimd zou worden, daar het 't laatste bolwerk tegen de vijanden biedt. Thans echter moeten ook Italië en Rusland onvoorwaardelijk meehelpen. Het eerste land vergeet, dat de offers aan de Ison- zo vruchteloos zijn, wanneer de vijan den Albanië bezetten. De houding van eenige Parijsche bladen, die raden, Saloniki op te geven, is misdadig. Wordt Saloniki prijsge geven, dan is de Balkan eenvoudig een Duitsche provincie geworden. De Servische legers zijn op Alba- neesch en Montenegrijnsch gebied over gegaan, en de troepen der Centraal Europeesche mogendheden zijn thans over de Servische grens gedrongen. In de geheele streek tusschen den Donau en den Tsjerna is het Servische gebied thans door de bondgenooten bezet. Ten Z.W. van Novi Bazar, aan den weg van Mitrowitza naar Ipek drongen de Oosten- rij ksche legers op Montenegrijnsch ge bied door en sloegen de Montenegrijnen terug tot achter hunne hoofdstellingen. De verwachting van een groote actie in het westen is nog niet vervuld. Russische bladen meenen dat het nieuwe gevechtsterrein de Boekowina zal zijn, de streek waar de Russische, Oosten- rijksche en Roemeensche grenzen sa men komen. De operaties in Servië zijn met groote snelheid ten einde gebracht om de troepen in Galicië te kunnen versterken. Maar is het oordeel niet te voorbarig om te meenen dat de strijd in Servië al definitief afgeloopen is In Zuid-Servië houden de Engelschen en Franschen hun stellingen nog steeds bezet en de laatste dagen nog kwamen berichten van nieuwe versterkingen, door de Engelschen te Saloniki aan wal gebracht. Men zal eerst van het einde kunnen spreken indien de leger macht van Sarrail is verdreven. In een interview dat de Grieksche koning aan den „Times" correspondent toestond, verklaarde Konstan tijn dat Griekenland in elk geval onzijdig zou blijven en geen aanval zou doen op de geallieerden, maar Griekenland kon ook zijn troepen uit Saloniki niet wegzenden daar het niet weet wat het program der geallieerden is, Indien deze eens teruggeslagen werden, wat dan Op merkelijk in het interview was de ver klaring des konings dat de Bulgaren de vijanden zijn van Griekenland en dat er geen sprake is van een verdrag tusschen beide landen. Uit ConBtantinopel wordt aan de „Köln. Zeitung" gemeld Aan de Dardanellen schijnt een groot offensief der verbondenen te zijn inge zet, doch in toonaangevende Turksche kringen is men eerder geneigd aan bluf te gelooven. Natuurlijk wordt het offensief met de missie van Kitchener in verband gebracht. Dinsdag hebben ongeveer 60 vliegers talrijke bommen geworpen bij Usunköpru, blijkl aar met de bedoeling de gewichtige Turksche etappen-linie van de spoorlijn te ver nielen. Evenwel waarborgen omvang rijke Turksche maatregelen onder alle omstandigheden de voortdurende bruik baarheid van de lijn. Deze vliegeraanval, in verband ge bracht met de door het officieels Fransche legerbericht gemelde uiterst heftige, doch nog van geen neiging tot aanvallen aan het front gevolgde beschieting, verwekt hier den indruk, dat een veelomvattend plan bij den vijand bestaat. Men gelooft evenwel niet, dat men aan een ernstige uitvoering heeft te denken. De „Minerva" te Boekarest verneemt uit goede bronnen, dat de regeering van Griekenland in overeenstemming met den generalen staf besloten heeft, om een einde te maken aan het tot dusver getoonde geduld en haar defini tieve houding te preciseeren en dit ter kennis te brengen van alle oorlogvoeren de partijen. In deze nota zal de regeering den nadruk leggen op de neutraliteit en mededeelen, dat zij onwrikbaar tot het volgende besloten heeft lo. de Servische troepen die op Grieksch grondgebied vluchten zullen ontwapend worden 2o. aan den bevelhebber van de Engelsch-Fransche troepen te Saloniki zal worden verzocht de troepen, die door den vijand op Grieksch grondge bied worden teruggedreven, met de ge heele uitrusting onverwijld te Saloniki in te schepen. 3o. de Grieksche regeering verzoekt de midden-Europeesche mogendheden bij de vervolging harer vijanden de Grieksche grenzen niet te overschrij den, daar de Grieksche regeering de verantwoordelijkheid op zich neemt, dat de Engelsch Fransche troepen uit Griekenland zullen worden verwijderd. Een vriendelijke lezer van het „Vad." zendt aan de redactie een exemplaar van het te Constantinopel verschijnen de dagblad „La Defense." Dit blad, dat in het Fransch wordt geredigeerd, wordt blikbaar uitgegeven door de Turkache militaire revue „Die Verteidigung, Het doet dan ook wel wat zonderling aan in (ie Fransche taal een krachtige hul de aan Duitschland's militaire succes sen te lezen l Het blad wijdt een artikel aan de vredelievende redevoeringen, die on langs in het Engelsche Hoogerhuiszijn gehouden en meent hierin een wijzi ging in Engeland's houding te zien. Bovendien zegt het blad te hebben vernomen, dat de Hollandsche par lementsleden tot de regeering een ver zoek hebben gericht om haar bemid deling aan de oorlogvoerende landen aan te bieden, ten einde een wapen stilstand te bewerkstelligen. Het Turksche dagblad zegt o.a.„De blikken van alle vredes vrienden zijn sedert het uitbreken van dezen ontzet- tenden oorlog gericht op Holland dat den vrede symboliseert. Een ieder er kent, dat Den Haag ongetwijfeld zijn traditioneels rol zal spelen bij de vre desstichting. Het initiatief der Hol landsche afgevaardigden en de stap, welke door Engeland in de richting van den vrede is gedaan, kunnen de ver onderstellingen slechts bevestigen, dat Ihet - vredeswerk ditmaal in een beslis sende phase getreden is. De Holland sche diplomatie zal het staken der vij andelijkheden en het sluiten van een wapenstilstand vragen, waaruit de al* gemeene vrede te voorschijn treden kan." Het is juist drie weken geleden dat door het Duitsche blaadje deze regelen werden geschreven. Wij veronderstel len, dat de lezers van „La Défense" thans wreedelijk ontnuchterd zuilen zijn. Het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken heeft bericht ont vangen, dat het schip „Petrolite" van de Standard Oil Company, tusschen Kreta en Tripoli met granaten bescho ten is door een onderzeeër, vermoede lijk een Oostenrijkschen. Een matroos is gewond. Er heerscht in Skandinavië zoon strenge koude, als men zich niet her innert, ooit te hebben medegemaakt In sommige plaatsen bedroeg de koude 38°, deze was eergister te Haparanda meer dan 30° en in Stockholm 23°. In Noorwegen is groote schade aangericht door lawines; zoo zijn in de omstreken van Jotenheimen groote kudden ren dieren omgekomen. Daar ieder verlies van tijd de Duit- sohers zwakker maakt in verhouding tot hun tegenstanders, zoo schrijft de „New Statesman" in een artikel over Duitschland's uitwegen, blijven er voor Duitschland drie mogelijkheden over. Deze zijn lo. Een hevig offensief tegen het Fransche front, waarschijnlijk in den sector van Soissons, 't geen wegens de nabijheid vaD Parijs, een groote politieke uitwerking zou hebben2o. De aanwinst van Roemenië en Grieken land 3o. Een krachtige poging voor een vroegen vrede op voorwaarden, die ten aanzien van den tegeuwoordigen militairen toestand aan Duitschland een air van edelmoedigheid zouden ver- leenen, terwijl het land uauwelijks kans heeft, er over zes maanden zoo goed voor te staan. Wat punt 1 betreft, zijn er vele aan wijzingen, dat dit in overweging wordt genomen, doch het hangt van de om standigheden af, wanneer en of het offensief kan worden beproefd. De beide andere punten waren waarschijnlijk de hoofdredenen voor het bezoek van den Duitschen keizer bij keizer Frans Jozef. De „Times" verneemt uit New York, dat naar het heet in het geheim door Duitschland in de Vereenigde Staten bestellingen zijn geplaatst tot een waar de van 100 millioen dollar. De orders omvatten de levering van koper, katoen, wol, spek, tarwe, landbouwwerktuigen e.a. Al deze waren zijn gekocht op af levering in Duitschland, 60 dagen na het einde van den oorlog. Alle bestellingen zijn in uitvoering behalve die op tarwe. Alle aangekochte waren zullen worden opgeslagen in de nabijheid van de Atlantische havens, waar vele Duitsche koopvaarders thans liggen opgelegd Duitsche bankiers be schouwen deze aaukoopen als aanwijzi- gingen dat men bereid wil zijn op een vredessluiting. „Reuter" seint uit Shanghai d.d. 6 dezer, dat de Japansche regeering met het oog op de muiterij en andere troe belen een aantal oorlogsschepen daar heen heeft gestuurd ter bescherming der Japansche onderdanen en belangen. Het „Deutsche Volksblatt" te Weenen ontleent aan Turksche bladen het be richt, dat de Engelschen groote mili taire voorbereidingen treffen voor de verdediging van Egypte. Volgens een bericht in de „Ikdam" zijn bij Telej Kebir, westelijk van Ismaila, verster kingen aangelegd en 80.000 man samen getrokken. Nieuwe Engelsche troepen worden verwacht. De binnenlandsche toestand veroor. zaakt ook ongerustheid, wat blijkt uit de ontdekking van een samenzwering te Kairo. De inhechtenisnemingen wor den onafgebroken voortgezet. De door Engeland aangestelde sultan zit in zijn paleis als een gevangene. Uit Göteborg wordt bericht Het Zweedsche stoomschip „Swend", op 24 November met een lading kolen van Engeland naar Malraö vertrokken, is tot dusver nog niet aangekomen. Men vreest dat het schip, dat een bemanning van 15 koppen had, op een mijn gestoten en te gnv-de orefrq«r> i« Plaatselük !%ieuns. tfleusdeii 11 Dtc. Nu het publiek ingenomen is met de regeeringsvisch en de bestellingen per week 400 pond en meer beloopen, komt telkens tot algemeens teleurstelling een telegram „deze week geen visch", waardoor de huis moeders zich dan in de huishouding ge dwarsboomd zien. Beter gaat het met de regeerings var kens. Begon het met twee per week, nu is een vijftal nauwelijks genoeg om aan alle aan vragen te voldoen. Het water is in de laatste dagen zeer stijgende. Twee van de drie aanlegsteigers staan reeds onder. B. Baaijens, die onlangs een ongeluk had met de auto en voor bijna dood in een gasthuis te Dordrecht werd opgenomen, is thans bij zijne familie nagenoeg genezen teruggekeerd. Zijn geheugen heeft hem daarbij in den steek gelaten. Hij kon zich herinneren dat het ongeluk plaats had maar wat er drie weken later plaats vond en welke bezoeken hij van familie en an deren ontving, daarvan kon hij zich niets herinneren. Hij is nu nog zwak, doch gaat met den dag vooruit. Op verzoek van den Commissaris van politie te Utrecht is aan het Stadhuis al hier aangeplakt een bekendmaking met portret van een dame uit Utrecht, die sinds 30 Nov. wordt verm st, in welke bekendma king f 100 wordt uitgeloofd voor dengene, die eenige aanwijzing kan doen, die tot de ontdekking van die dame leidt. Dinsdagnacht gelukte het den onbe zoldigd rijksveldwachter W. v. d. Griendt onder Oudheusden, den bekenden strooper A. P., terwijl deze bezig was met den licht bak, op heeterdaad te betrappen. Proces verbaal is opgemaakt en geweer en licht bak zijn in beslag genomen. Donderdag werden door de heeren Verhoeven onder Oudheusden, met 3 ge weren 27 hazen en een eendvogel geschoten. Werkendam- Bij K. B. van 6 dezer is de heer mr. P. van Sonsbeek be noernd tot Ontv. der Reg. en Domeinen te Tholen, en de heer M. A. Verkerk tot Ont. der Reg. en Domeinen te Gennep. Beneden-Langstraat. De handel in aardappelen is zeer stil. Alleen bij kleinen omzet gaat er aan contante prij zen iets om. Men besteedt voor eigenhei mers f 2,70 a f 3,00, bravo's f 3,25 a f 3.50 en Zeeuwtjes f 3,75 a f 4,per H.L. Capelle. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de o. 1. school in de Kom, hebben zich 15 sollicitanten aangemeld. De zangvereeniging 't Rozeknopje. zal op 28 December a.s. een uitvoering geven. In den nacht van Woensdag op Donderdag j.l. ontsmnd er een begin van brand aan de schuur van A. v. d. Hoeven alhier. De van den nachttrein komende soldaten merkten het op en konden de vlam nog blusschen. In deze gemeente zijn voor den Landstorm jaarklasse 1916, ingeschreven 4 personen. Deze week werden door baldadigen bij A. v. d. H. alhier, boompjes afgesneden. De politie heeft de zaak in onderzoek. Bussen- Van de 20 honden welke alhier Maandag 1.1. voor de regeering waren aangeboden, is er een aangekocht voor f 45 van den heer C. Penninx (Hank.) Giessen. Op 3 dezer is alhier over leden de oudste inwoner dezer gemeente Johannes Spiering, in den hoogen leeftijd van 92 jaren. denderen. Woensdag j.l. zijn 10 Belgische vluchtelingen van uit d^ze ge meente naar het vluchtoord te Uden ver trokken. Gameren In vergelijking met andere plaatsen zijn alhier veel suikerbieten gele verd. Voor de bondsfabrieken alleen be droeg het aantal kilo's dit jaar 2.279.467 en 't vorig jaar 2.231 072. Wel een bewijs dat het leveren aan de weegbrug alhier met veel animo plaats heeft. Meeuwen. Op Woensdag, den 15 December a.s. zal de Raad dezer gemeente vergaderen. Agenda Onderzoek geloofsbrief nieuw gekozen lid. Aanvulling8kobier Hoofd. Omslag. Benoeming lid Burg. Armbestuur. ftieuwend(jk. Dinsdagavond had de metselaar P. v. d. Heuvel, werkzaam aan de bakkerij van G. Kersbergen alhier, het ongeluk van zijn fiets te vallen, waarbij zijn pols brak. Zaterdagavond hield de chr. school- vereeniging alhier, hare gewone najaarsver gadering Na gebruikelijke opening door den Voorz. ging men over tot stemming wegens periodieke aftred ng. De uitslag was dat de aftredenden Joh. van Breugelen en C. van Helden werden herkozen, terwijl in de plaats wagens overlijden van W. v. d. Stelt, is gekozen H Crezëe. Vervolgens verschafte d-> onderwijzer Brouwer aan de vergadering een aangenamen en tevens nut tige en leerrijke lezing. Daarna werd het samenzijn gesloten door het bestuurslid W. Monshouwer. Raamidonk. Was de aanvoer van pulp den laatsten tijd niet voldoende tengevolge van den lagen waterstand, thans hebben de schepen water genoeg om de Melkhaven binnen te komen en is de aan voer geregeld, zeer ten gerieve van de land bouwers. Onze dorpsgenoot P. J. Loonen, ar beider bij de S. S., kreeg een slag van een lierkruk op de linkerhand. Dr. Lips ver bond ze. De 12-jarige A. Oome gooide gis termorgen zichzelf met een anker over boord. Door J. Oome werd hij gelukkig van een wissen dood gered. Op de door de landbouwvereeniging gehouden aanbesteding werd de levering van Goodrick schillers van Amerikaansch zaad aangenomen door Le Gué Bollé's commissiehandel te Rotterdam a f 16,15 franco huis. Sprang. Donderdag 16 Dec. a.s. 's avonds 7,30 uur, zal alhier in de Ned. Herv. Kerk eene uitvoering van gewijde m ziek worden gegeven door de heeren K. J. Verhorst (zang), Willem Wierink (viool), N. S. W. Witsen (viool) en J. F. Licher (orgel.) T e opbrengst komt ten bate van de Ned. Herv. Gemeente. Naar men ons van bevoegde zijde meedeelde, heeft de Coöperatieve brood bakkerij „Broederhulp" aan haar leden 30 pCt. dirident uitgekeerd; 20 pCt. werd uitgekeerd, terwijl 10 pCt. in de reserve kas gestort werd. De geldelijke inzameling voor het te houden Kerstfeest heeft c.a. f 50 opge bracht. Ds. J. Visser, voorheen predikant bij de Geref. k9rk alhier, thans te Zuidwolde (Dr.), heeft een beroep ontvangen naar Schoonoord. De langs de huizen gehouden collecte voor de school voor „Chr. Volksonderwijs" alhier, heeft c.a. f 110 opgebracht. J.l. Woensdag werd door de onder wijzers der Chr. ZondagschoolvereenigiDg de heeren C. Klootwijk en J. C. de Roon, haar 29-jarig bestaan met de kinderen feestelijk herdacht. Aan het einde werden nog verschillende cadeautjes uitgereikt, die onder een opgewekte stemming mede naar huis werden genomen. Veen. Ten nadeele van bakker V. werden Dinsdagnacht een tweetal eenden en een haan ontvreemd. Of dit te wijten is aan diefstal of aan een losloopenden hond, valt niet op te sporen. Zaak is het -lus om 's avonds de hokken maar goed af te sluiten. De laatste suikerbieten werden alhier Dinsdag per schip naar Oud-Beijerland verzonden en is hiermede de campagne afgeloopen. Ongeveer een week later dan 't vorige jaar. *lVöhoeveii-Cappel. Gedurende de maand November werden op het hulp telefoon en telegraafkantoor alhier 113 te legrammen behandeld, waarvan 66 ver zonden en 47 ontvangen. Voorts werden uit de spreekcel 19 gesprekken gevoerd. De zangvereeniging „Hallelujah" gaf Woensdag 1.1. een welgeslaagde uitvi ering. Het talrijk aanwezige publiek was zeer voldaan, vooral oogste mej. de Vries, so praan-zangeres van Besoijen en voor dezen avond geëngageerd, veel bijval. Moge de vereeniging bloeien en nog menigmaal ons onthalen op haar zang. IVfik Terwijl de koopman A. v. B. de vorige week uitreed om zaken te doen, viel zijn trekhond dood neer. Gewis een schadepost vojr den armen man. Het aantal behandelde telegrammen over de maand November bedraagt 64, waarvan 54 aangekomen en 10 verzonden zijn. - Op de Dinsdag 7 December j.l. ge houden keuring van honden, welke bestemd zijn voor het leger, werden 8 honden uit deze gemeente goedgekeurd. WaalwU k. Bij een uitvoering in de zaal „Musis Sacrum" alhier, werd A. Verhoeven door een ruit gedrukt en zoo danig aan zijn hand verwond, dat genees kundige hulp noodzakelijk bleek. Donderdagmiddag werd een kind van Oorschot door een voertuig overreden, waardoor het ernstige kneuzingen opliep aan been en hoofd. Zuilicheui. In de godsdienstoefening van Zondagmiddag nam ds. N. C. Bakker afscheid van de Ned. Herv. Gem. alhier tot tekst had hij gekozen H«.nd. 19 vers 8. Nadat hij toegesproken was door den con sulent ds. Van Ingen, zong de gemeente hem Psalm 121, verzen 2 eu 4 toe. Zaltbommel- Sinds enkele dagen is de rivier sterk gewassen, zoodat vele lager gelegen uiterwaarden zijn ondergeloopen. Daar de schipbrug niet geopend werd, was de scheepvaart tijdelijk gestremd. Tal van booten en convooien lagen beneden en bo- vea de brug voor anker. De veerdienst kan geregeld plaats hebben. De Tuilsche veer- dam staat nog droog. Voor het jaar 1916 ontvingen wij van de Machine Rijwiel- en Automobielenfa- briek „Simplex" te Amsterdam den nieuwen kalender. De kalender is, evenals de vorige, weder versierd met fraaie Foto-reproducties uit verschillen'ie provincies van ons land. De rand is door Daan Hoeksema geestig verlucht met afbeeldingen van voortbrengse len uit de „Simplex"-fabriek. Abonnees van ons blad kunnen tegen overmaking van 25 ets. aan de fabriek te Amsterdam, zoolang de voorraad strekt, franco een exem plaar v rkrijgen. De opbrengst zal, na aftrek van de verzendingskosten, in haar geheel worden afgestaan aan het „Koninklijk Na tionaal Steuncomité." Ilur^rrliike Stand. Dusseu, over de maand Nov. Getrouwd: Cornells Rozendaal, 35j en Johanna E. Schalken, 35 j.Antonius van Dortmont, 34 j. en Johanna G. v. d. Pluyin, 22 j.Justinus G. de Wit, 41 j. en Helena de Bodt, 31 j. Geboren Adrianus, z. v. P. de Been en A. J. van Wijngaarden; Hendrik, G. van Suijlekom en G. E. van Gent; Petrus, C Kievits en E. van der Pluijrn Antonia, d. v. J. J. Eijkhout en A. van den Broek; Arnolda J., d. v. Tb. van Dortmontgen A. C- van DaalJohanna, d. v. C. Kant en J. Kant; Cornelia, d. v. H. van Hees en J. W. Ribbers; Cornelia A., W. van der P[uijin en W. van Olst; Comelis, z. v. C. van Dinte ren en J. van Dinteren; Antonius P., z. v. Ant, A. v. d. Pluijm en J. Heij- mans; Adriana d. v. Leo de Wit en A. van DinterenWilhelmina, d. v. Cor. van Dijk; Antonie W., z. v. D. van Krimpen en A. J. Pullen; Anna, d. v. J. van Velthoven en A. Stevens; levenl. kind van L van Tilborg en H. M. Joore levenl. kind van Z. Rijken en W. van Vark. Overleden: Helena P. Pellicaan, 3 maanden; Cornelia van Hees, 4 dagen. 's-Gravemoer, over de maand Nov. Overleden: J. W. Louwers, 50 j., te Utrecht. Giessen, over de maand Nov. Getrouwd: A. A. Kant, 25 j. en H. van Deursen, 21 j. Geboren: Levenl. aangegeven kind van M. de Lorm en S. Westerlaken. DeWerken en Sleeuwijk, van 310 Dec. Getrouwd: M. van Roosmalen, 52 j. en S. Bras, 52 j., wed. van D. Ippel. Geboren Jacomina, d. v. T. van der Stelt en D. van der Stam; Johanna, d. v. H. Koster en A. G. Bosch; Margrita Johanna, d. v. C. Pellikaan en J. F. W. Kentie; Lijntje, d. v. A. van Bruggen en D. Scheffers. Overleden Lauwerenske van Dijk, 74 j. echtg. van C. van den Boom; Cornelia Wilhelmina, Verbeek, 1 j. Andel, over de maand Nov. Getrouwd: E. v. d. Pers, 35 j. wedr. van R. Ottens, en H. Naaijen, 21 j. Geboren: Johannes, z. v. D. H. de Graaf en W. Aldus Martijntj e Bastaantje d. v. J. v. Veen en A. Rijswijk. Overleden: W. Roeland, 66 j. wed. F. Kamerman. Brakel, over de maand Nov. Getrouwd: H. C. van Daalen, 27. j. en Grintje van der Linden, 27 j. Geboren: Jan, z. v. M. de Vries en T. Ermstrang; Johannes, z. v. B. H. Wigman en A. C. van den Broek. Overleden: Gerritje Ermstrang, 3 j.; Peter de Vries, 21 j. Poederoijen, over de maand Nov. Getrouwd: Willem Groeneveld,48j. en Johanna Elisabeth Bok, 49 jGijs- bert Cornelis Haasakker, 33 j, en Elisa beth van de Werken, 23 j Gerrit Pelikaan, 31 j. en Govertje Gij ben, 31 j. Hendrik Hak, 21 j. en Teuntje van de Laar, 22 j. Veen, over de maand November. Getrouwd: G. van V en, 22 j. en J. van Andel, 21 j.J. Vos, 23 j. en J. Vos, 16 j. Geboren: Ruurd, z. v. T. Jonker en G. van Ballegooijen. Overleden: Pieter v. Wijk, 2 m.; (lerardus Adrianus Scheurwater, 63 j. Wijk en Aalburg, van 39 Dec. Ondertouwd: G. Versteeg, 36 j. en J. P. de Waal, 29 j. Overleden: C. v. d. Handel 63 j. fitinnenlnnd. In de Woensdag gehouden zitting der Tweede Kamer verklaarde Minis ter Cort van der Linden op eenige daaromtrent gerichte vragen: Slechts éen groep in het land wenscht een andere dan de neutraliteitspolitiek der regeering gevolgd te zien, maar deze groep vond geen enkele stem in de Kamer. Men kan zijn sympathie voor een der oorlogvoerenden veilig uiten, zonder beleediging van de oor logvoerenden. Over het dagblad „de Telegraaf" zeide de minister: onze pers is vrij. De rechter zal zonder rechts of links te zien, weten te handelen. Wegens den buitenlandschen toe stand moet een groot de°l des volks onder de wapenen blijven. Overwogen wordt echter dep druk te verlichten. Zoodra de toestand het toelaat gaat een grooter deel huiswaarts. Aan den minister van justitie is te legrafisch het volgende verzoek ge richt Het bestuur van de Amsterdamsche persvereeniging van Amsterdamsche journalisten, naar aanleiding van de inhechtenisneming van den heer Schro der, hoofdredacteur van „de Telegraaf" van oordeel, dat voor dezen maatregel geen enkele gewichtige reden aanwe zig is; dringt er bij Uwe Excellentie eerbiedig op aan, om onzen collega zoo spoedig mogelijk, liefst heden nog,zijn vrijheid te hergeven." Afschrift van het telegram werd ge zonden aan de ministers van Binnen landsche Zaken en van Buitenlandsche Zaken.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2