voor Hel Laud van Heusden en Allena, de Langstraat en de Boinmelenvaard voor Rijwielen en Onderdeelen benevens Banden, T. JOWKER. Rijwielhandel. VEEN, bij Heusden. Wie de voorkeur geeft Goöp. Stoom-Zuivelfabriek „Op Hoop van Zegen" L J. Y eerman, Heusden Mme Sorteerii. in li voorheen J. A. VAR DSB SCHUIT ei prijzen worden prie verstrekt floor C. 6. Nienwkoop te Dromelen. Stoom boot- Reederij Op le, 2e KERSTDAG en NIEUWJAARSDAG zal er pen fast plaats Mta. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3524. Zaterdag 11 December Hl MA. BURGERS, GRUNO. ENZ., Eldorado- en Succes-Naaimachine Meubelmakerij te Drongelen. zuivere Natuurboter, Geeft tijdig Uwe op ter Boekdrukkerij van 1 WINTERDIENST. 's-BOSCH-HEUSDEN-WIJK met de Stoomboot „Maasstroom". UNB Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1915. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag^ middag 12 uur ingewacht. Iliniieiiland. Donderdagavond heeft tusschen Beek en 's Heerenberg (G.) een gevecht plaats gehad tusschen militairen en smokkelaars, die elk een zakje graan over de grens trachtten te brengen. Een der smokkelaars werd in het rechterbeen geschoten en daarna door militairen naar Arnhem vervoerd. Later trachtten weer andere smokkelaars die dachten dat het terrein vrij was, bus sen met olie over de grens te brengen. Zij zagen zich ook ontdekt en kozen het hazenpad. Van alle smokkelaars is de waar in beslag genomen. Bij Kilder zijn Donderdag 11 paarden in beslag genomen. Men schrijft uit Limburg: In nog veel sterker mate dan onlangs reeds het geval was, doet zich het te kort aan bronzen pasmunt gevoelen. Voor de neringdoenden vooral in Roermond is de bronsnooi hoog ge stegen is het een groote last. Be lastingkantoren, aangewezen voor het verstrekken van pasmunt, hebben zelf geen voorraad. Op een der kantoren werd ons medegedeeld, dat in de laat ste veertien dagen tevergeefs 1-cent- stukken bij den betaalmeester waren aangevraagd. De Raad van 's Bosch besloot Vrij dag met 19 tegen 1 stem, in 1916 geen Carneval te doen houden. Zaterdagnacht is bij hevige storm het houten tjalkschip van den Harlinger schipper Pascal in de Zuiderzee ver gaan. Het vaartuig was geladen met mais en kwam van Amsterdam met bestemming voor Friesland. Het schip zeilde in het Krabbersgat voor Enk huizen en botste hevig tegen het Klip perschip „Hendrika", van Eerkes te Wildervank. De opvarenden, waaronder de schippersvrouw en twee volwassen dochters, werden na eenige moeite door Eerkes gered. Het schip dreef voor den storm weg en zonk geheel bij de hof stede. Het vaartuig was niet verzekerd, de lading wel. De minister van financiën brengt in herinnering, dat de gelegenheid tot inwisseling van zilverbons van deu ouden vorm (dus alleen de zilverbons, waarop de handteekening van den minister Bertling voorkomt) nog slechts openstaat tot 1 Januari 1916. Luitenant-generaal Buhlmann, die, wegens gezondheidsredenen het leger verlaat als commandant van het veld leger, zal worden opgevolgd door den generaal-majoor W. H. van Terwisga, commandant der derde divisie, die reeds gedurende de jongste ziekte van generaal Bulhman als waarnemend com mandant van het veldleger optrad, Generaal-majoor Van Terwisga zou dan tevens worden bevorderd tot luitenant- generaal. Aan de uiterste wacht Bath (Wester Schelde) is Maandag het motorschip Limburgia met een lading van onge- geveer 470 ton lijnolie door de douane, met hulp van de militairen, in beslag genomen. Het schip kwam van Rotter dam en was bestemd voor Antwerpen. Het had de ongewone route door het Kanaal van Walcheren genomen. Twee mannen, die in verband met de smok- keizaak aan boord waren, zijn aange houden. Uit een verslag van een audiëntie bij den directeur-generaal der Posterijen, medegedeeld in „De Postbazuin" blijkt, dat de directeur-generaal thans geneigd is, het verzoek om extra portheffing voor bestelling op Zondag in overwe ging te nemen. Buitenland. Maarschalk von Hindenburg heeft ich blykens een telegram uit Weenen aan de Lokal-Anzeiger, in de Neue Freie Presse, aldus uiigelaten tegenover den journalist Paul Goldmann: Onze tegenstanders willen voorloopig geen vrede sluiten. Ze zijn nog niet murw genoeg. We moeten er dus nog maar op blijven slaan, daar zij onze successen niet willen erkennen. Het merkwaardigste nog is, dat al deze vol ken niet bemerken, dat zij zich voor Engeland opofferen. Voor ons moet het parool dus niet zijn „volhouden",doch „overwinnen". De militaire toestand is uitstekend, in het bizonder in het Oosten heeft het Duitsche leger de allergunstigste strategische linie be reikt. Hindenburg liet zich over het mili taire menschenmateriaal der Russen als volgt uit. Met de thans onder de wapenen geroepen reserves kunnen de Russen voortaan nog slechts hun kader aanvullen, echter geen nieuw leger tot stand brengen. Het is een uitvlucht, indien de Russen hun nederlagen verklaren uit gebrek aan munitie. In Kowno vonden wij daarvan heele bergen. Dat een derge lijke stelling werd prijs gegeven, was enkel te wijten aan de demoralisatie in hun leger. Met warme woorden prees Hinden burg het Oostenrijksch-Hongaarsche leger. „Voorts, verklaarde hij, zou een vernietigende nederlaag van de Itali anen mij buitengewone vreugde ver schaffen. In dezen oorlog moeten de hoofdschuldigen, Engeland, Servië en Italië, hun gerechte straf niet ontloopen. Te Parijs is zondag de jaardag van den slag bij Champaigny (1871) gevierd met buitengewone plechtigheid en onder enorme belangstelling. Op het kerkhof aan den voet van het monument voor de voor het vader land gesneuvelde soldaten heeft Thomas, de onder-secretaris van oorlog, een in drukwekkende rede gehouden, welke hij aldus besloot „Ons wachtwoord isgeen vrede voordat onze provincies Lotharingen en Ëlzas voorgoed zijn opgenomen in de Fransche Eenheid, geen vrede voor dat het stelsel van recht, gegrond op het zegevierende verbond der geallieer den, versterkt door de vrijwillige toe treding der onzijdige staten voor eeuwig een einde heeft gemaakt aan geweld pleging en oorlog. Hoe groot onze smart, onze opof feringen, onze vermoeienis mogen zijn, de Franscben van alle partijen zullen dezen plicht tot het einde vervullen. De vervulling opgeven zou verraad zijn tegenover onze doodeu, twijfel aan ons succes zou verraadpleging zijn tegen over de roemrijke nagedachtenis van het geestdriftige leger. Als wij in Augustus 1914 de hoop hadden verloren, hadden wij alle tra ditie verloochend van onze republiek, welke nu strijdt over de geheele aarde voor de rechten der Staten en de vrij heid der volkeren." Aan sommige bladen seint „Reuter" een nieuwe lezing van de door Duitsch land te stellen vredesvoorwaarden, ge geven door een Duitscher, die reeds lang in de Ver. Staten woont en in nauwe betrekking staat met de leiders der Duitsche staatkunde. Die vredes voorwaarden komen hierop neer Duitschland behoort volledige over macht te krijgen op het Balkan-schier eiland, waardoor het den weg krijgt naar Klein-Aziê en zijn plaats in de zon, onafhankelijk van de Britsche zeemacht. In de tweede plaats moeten buffer staten worden instandgehouden tusschen Duitschland en Rusland. Een dier bufferstaten moet het nieuw te schep pen koninkrijk Polen zijn verder moet tot dat doel Roemenië worden ver sterkt. In de derde plaats behooren in het Westen de oude grenzen te worden hersteld. België zou weer volledig zelfstandig worden en wellicht zou zelfs wat be treft de Fransche taalgebieden in den Elzas door Duitschland een kleine concessie aan Frankrijk worden gedaan. De correspondent van „Reuter" te Saloniki meldt dato 4 dezer Ik ben juist van een bezoek aan het Fransche fiont teruggekeerd en ben diep getroffen niet alleen door het moeilijk karakter van de operaties, maar ook door de ontzettende ontberingen, waaraan onze mannen en de Franschen blootgesteld zijn. Het gebied, waarin de Fransch-Engelsche operaties plaats heb ben, strekt zich uit langs het Wardardal, tot waar de rivier met de Tserna sa menvloeit, loopt dan langs de Gradets Planina en strekt den rechtervleugel uit naar het Doiranmeer. De operaties langs deze lange linie zijn echter in werkelijkheid beperkt tot drie of vier engedalen, waardoor de Bulgaren alleen een aanval konden ondernemen. Hun offensief was blijkbaar gericht tegen de spoorbrug bij Stroemnitza, de eenige plaats, waar men in deze streek de on stuimige Wardar kan overtrekken. Het hevige gevecht, dat hier geleverd is, had ten doel deze belangrijke brug te vermeesteren. De Bulgaren waren niet opgewassen tegeu de onstuimige dapper heid van de Zouaven en van een batal jon van het vreemdelingenlegioen, die zich, terwijl zij door een reeks onver wachte aanvallen vooruit wisten te ko men, op den herhaaldelijk genoemden heuvel 516 gevestigd hebben, die niet alleen een van de voornaamste uitwegen van het Stroemnitza-dal beneerscht, maar ook de wegen van Doiran naar het station van Stroemnitza. De aanwezige Fransche officieren be vestigen de berichten, dat de Bulgaren van elke gelegenheid gebruik maken om zich over te geven. Tal van deser teurs bereiken de Fransche linieszij verklaren dat zij niet wenschen te strij den tegen de Franschen en Eugelschen en meer dan genoeg hebben van het vechten. De officieren voegen er aan toe, dat de Bulgaren niet met geest drift en vuur vechten, wat deels ligt aan het niet populair zijn van den oor log, deels aan de sterke socialistische neiging van een groot deel der troepen, vooral die uit het district van Philip- popel. Men moet echter niet te veel belang hechten aan dergelijke verschijn selen, ofschoon het duidelijk blijkt, dat de Bulgaren loyaal vechten. In Duitschland zijn de eerste ijzeren geldstukken van 5 pfenning in omloop gebracht. Het publiek bekijkt ze met nieuwsgierigheid, want ijzeren geld heeft Duitschland nog nooit gehad. De uiterlijke vorm van deze oorlogsmunt wordt wel gewaardeerd, maar men vraagt zich af of dit geld niet spoedig zal gaan roesten. Uit Kopenhagen wordt gemeld dat een groote munitiefabriek te Halle in de lucht is gevlogen, waarbij verschei dene honderden menschen omkwamen. In een andere munitiefabriek werd nog op het laatste oogenblik een aanslag ontdekt. In verband met beide gevallen hebben veel aanhoudingen plaats gehad. In een bespreking over hetgeen waar schijnlijk zal gebeuren nadat de oorlog te land zal zijn geëindigd, zegt de „Morning Post" Ingeval de Duitsche vloot zee kiest, weet de Britsche vloot wat zij te doen heeftmaar de Duitsche vloot zal nog wel voor anker blijven. Zoodra de oorlog te land zal zijn be slist, is de plicht van dit land duidelijk. De Duitsche vloot moet tot overgave worden gedwongen of zij moet worden vernield. Dit doel blijft hetzelfde of de Duitschers al dan niet te land overwin nen. Engeland kan nooit worden ver slagen, zoolang de Britsche vloot niet is verslagen. Zoo lang de geallieerden te land zegevieren, zou niemand er aan kunnen denken de gevaarlijkste bedrei ging in Europa te laten voortbestaan. Bij Dunaburg is een groot Duitsch vliegtoestel binnen de Russische linies neergestreken tengevolge van een man kement aan den motor. De vliegers, waaronder een kolonel, trachtten zich te verweren, doch moesten zich over geven. Bij zijn gevangenneming trachtte de kolonel zijn papieren op te eten, maar dit lukte hem niet. is hij Onderereteekende. GEBRUIKTE RIJWIELEN WORDEN TEGEN FLINKEN PRIJS INGERUILD. VRAAGT PRIJSCOURANTEN VAN DE alsook van de waarop 8 jaar garantie. Groote Reparatie-Inrichting. Scherp concurreerende prijzen. Beslist le klas Emailleerwerk met biezen. Beleefd aanbevelend, aan degelijk afgewerkt handwerk boven fabriekswerk, koope zijn meubelen bij de Reparation spoedig en billUk. Beleefd aanbevelend: DE COMM. VAN WERKVERSCHAFFING. bereidt onder St{jksloeziclit, levert de te ChENDEREN, tegen regeerin&sprfis in pakken van V2< Vi en 5 K..Q. Wederverkoopers flink rabat. DiGELIJKC) behalve ZOMDAGS: Van 's-BOSOH n.m. 1.30 uur HEUSDEN... Te WIJK Van WIJK HEUSDEN v.m. 7.uur 3.— HEUSDEN 7.15 3.30 Te 's-BOSCH9. Op de Bossche Marktdagen vertrekt de boot van WIJK circa 4.30, van HEUSDEN 5 en van 's-BOSCH n.m. 12 uur. Informatiën te bekomen: Te 's-Bosch bij de ondernemers J. A. VAN DER SCHUIT. Te Heusden bij den agent J. A. BOEREN. NIEUWSBLAD JE ADRES VISITEKAARTEN 7) Retourkaarten afgegeven op het traject WIJKs-BOSCH en omgekeerd zijn op de Bossche Booten geldig.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 5