algemeen vertrouwen genieten. Er zul len ook werklieden in zitting nemen. 4e. De wet zal alleen gelden voor den duur van den oorlog. 5e. Indien een algemeen verlangen blijkt, om de bepaling omtrent gemoeds bezwaren scherper te stellen, zal de re geering deze aangelegenheid overlaten aan het parlement. De wetgevende periode, die voor den Duitschen Rijksdag vijfjaar duurt, loopt binnen het jaar ten einde. De tegen woordige Rijksdag is samengesteld bij de verkiezingen van 12 Jan. 1912. De Vossieche Ztg. bespreekt de mo gelijkheid dat over een jaar de oorlog nog voortduurt; in dat geval zou het blad verkiezingen niet gewenscht ach ten en het bepleit daarom een verlen ging van den levensduur van den Rijksdag. Bij algemeene verkiezingen kan van gsen godsvrede sprake zijq, dan moeten de partijen bun inzichten tegenover el kaar kunuen stellen. Tegen nieuwe verkiezingen pleit ook dat een groot deel van het kiezercorps onder de wa penen is en zoolang geen kiesrecht heeft. De uitslag zou in oorlogstijd dus geen goed beeld geven van den volkswil. Het blad twijfelt er niet aan, dat de regeering tijdig maatregelen zal nemen om een verlenging van de wetgevende periode mogelijk te maken. HetFransche telegraafagentschap ver spreidde onlangs het bericht dat men er in Amerika in geslaagd zou zijn, ra dium te bereiden voor een prijs van 36.000 dollars het gram. Een belang hebbende wendde zich om inlichtingen tot het Departement of Commerce te Washington, dat het volgende mee deelde: „Het bericht betreft waarschijn lijk enkele proeven van het ambtelijk Amerikaansch bureau voor mijnwezen. Door een overeeukomst tusschen dit bureau en het Nationaal Radium-in- stituut. heeft deze toezicht op het win nen van radium uit ertsen, die aan het instituut behooren. Als resultaat van dit werk heeft het bureau meegedeeld, dat het in staat is, radium uit erts te maken voor een prijs van 36.000 dol lar. Uit New York wordt d.d. 15 dezer gemeld: De aankondiging van het plan van Engeland om na den oorlog den Duitschen handel te boycotten, wordt druk besproken, vooral omdat de uit voering ervan de ontwikkeling van den Amerikaanschen buitenlandschen han del ernstig zou schaden. Vele kringen, onder hen ook Congresleden, kenschet sen het plan verontwaardigd als een nieuwe beperking van den onzijdigen handel. De gezanten der entente hebben aan de regeering een nota overhandigd, waarin wordt verklaard dat de geal lieerden het hun plicht achten om in het belang der menschelijkheid ten spoedigste het Servische leger uit Al banië weg te brengen, ten einde het voor hongersnood en vernietiging te vrijwaren. Korfoe alleen was geschikt gelegen voor het transport en de voor ziening met levensmiddelen. De entente is van oordeel dat de Grieken zich niet zullen verzetten tegen de overbrenging van hun Servische bondgenooten, die er slechts kort zul len vertoeven. Er is geen sprake van bezetting van het eiland. De waarborgen die ten aan zien van andere gedeelten van het Grieksche grondgebied, tijdelijk in ge bruik bij de geallieerden, zijn gegeven dat ze niet bezet zullen blijven,gelden ook voor Korfoe. Uit Weenen meldt men dd. 17 Jan De Koning van Montenegro en zijn regeering hebben den 13en dezer ver zocht, de vijandelijkheden te staken en vredesonderhandelingen te beginnen. Wij hebben geantwoord dat dit ver zoek slechts kon worden ingewilligd, als het Montenegrijnsche leger onvoor waardelijk de wapens neerlegde. De Montenegrijnsche regeering heeft gisteren dezen door ons gestelden eisch aangenomen. De correspondent te Saloniki van de Petit Parisien meldt op gezag van be voegde zijde in een bericht dJ. gisteren bizonderheden over de opstelling der vijandelijke strijdkrachten in Macedonië. Daaruit volgt dat die strijdkrachten ongeveer 250,000 man tellen. De correspondent voegt erbij dat de Eugelschen zoowel te Saloniki als op Chaskidike groote versterkingen hebben geland. De geallieerden hebben even eens hun oorlogstuig versterkt, o.a. met autokanonnen en gepantserde ma chinegeweren. Volgens Turksche berichten uit Perzië heeft Nisan es Saltan, de gouverneur- generaal van Loerisian, die om zijn vader- landsche gezindheid bekend ia, het bevel over de tegeu de Russen en Eugelschen strijdende Perzische nationale strijd krachten overgenomen. Hy heeft En geland en Rusland den oorlog verklaard eu de vijandelijkheden geopend. In de Broederschapskerk in Kings- land, Noord-Londen, zijn er Zondag middag vreemde tooneelen voorgevallen bij een stop den-oorlog betoogiüg, waar bij het publiek vrije toegang had. Het gehoor luisterde kalm naar het ziDgen van een gezang, maar toen de predikant een stuk uit den Bijbel begon voor te lezen betreffende vrede en zei, dat de tijd was gekomen, dat Engeland zich uit den oorlog terugtrok, stonden sol daten en burgers in het gebouw als één man op en maakten den leider der bijeenkomst en zijn metgezellen voor verraders uit. Er werd vuurwerk van de galerij ge worpen en in het ruim was er een algemeen gevecht. Toen de leider het tumult trachtte te bedaren door een gezang op te geven, antwoordde het gehoor met Rule Britannia te zingen. Ten slotte trachtte de voorganger een bssluit tegen voortzetting van den oor log voor te stellen. De betoogers be stormden toen de verhooging. Zij spron gen over de kerkbanken, en scheurden plakaten en eeD vlag met het woord „Vrede" af. De pacifisten werden met rood oker bestookt. Een besluit om den oorlog krachtig voort te zetten tot Duitschland zou zijn verslagen werd met geestdrift aange nomen. N. R. Ct. Onder het opschrift: „De eerste be keerde" schrijft de Köln. Ztg.Nikita heeft ingezien, dat hij een slechte zaak gedaan had, dus gaf hij toe. Een van onze vijanden is bekeerd door het ge weld onzer wapenen. Wij verbeiden den tijd, waarop zij allen bekeerd zul len zijn. De Köln. Volksztg. schrijftHet ver zoek om vrede van Montenegro is 't eerste beslissende eindsucces in den oorlog. Op één punt is nu rust en vrede en p een punt is nu een definitieve toestand in het leven geroepen worden, waaraan de entente met al de verontwaardiging, die zij zal oproepen, niets zal kunnen veranderen. Plaatselijk Nieuws. Bleusden, 19 Jan. Het water op de Bergsche Maas, de "vo rige week door den storm zoozeer opge stuwd, heett weder den gewonen stand van vóór 8 dagen bereikt. In de laatste dagen echter iets wassende. Aalburg. A.s. Vrijdagavond om half zeven, hoopt alhier in de Ned Herv. kerk op te treden ds. Jongebreur uit Veenen- daal. Besofjeil. Een beschonken militair kwam Zjndag door de ruiten te vallen bij P. Passier. Hij verwonde zich zoodanig, dat hij door bloedverlies bewusteloos neerzeeg. Een militaire dokter verleende spoedig h lp. Beneden-Langstraat. Naar goed hooi en stroo is levendige vraag. Men besteedt voor het hooi f 25 a f 26 en voor het stroo f 16 a f 17 per 500 k.g. Capelle. In den nacht van Don derdag op Vrijdag j.l. werd ons dorp in opschudding gebracht door stijging van het water, dat door den sterhen westenwind tegen den dijk werd opgestuwd. Reeds te elf uur was het water tot den kruin van den dijk gestegen en daar de vloed pas te éen uur zou verloopen, vreesde men het ergste. De soldaten werden gealarmeerd en met behulp van hun pionierschoppen en een inmiddels aangebrachte hoeveelheid hout (die in allerijl van den houthandel te Labbegat was gehaald) werd getracht op de meest bedreigde punten den dijk op te hoogen. 't Was echter niet mogelijk om bij den steeds wassenden vloed de palen met de planken stevig in den grond te beves tigen. Het zand spoelde dan ook evengauw weg als het werd aangebracht. Tenslotte het vergeefsche der pogingen inziende, werd dit werk gestaakt en wachtte men lijdelijk de komende dingen af. Om de buiten-bewoners voor eventueele gevallen te waarschuwen werd te ongeveer twee uur de alarmklok geluid. Dit verhoogde niet weinig de opschud ding onder de burgerij, die hieruit op maakte, dat de dijk was doorgebroken. Nadat de vloed zijn hoogtepunt bereikt had, nam het water g leidelijk af en kon men zich gerust te bed begeven. Burger lijke en militaire autoriteiten waren den ganschen nacht druk in de weer en of schoon hun werk niet het gewenschte re sultaat opleverde, komt hun toch een woord van lof toe en niet minder moet het werk van de mindere militairen op prijs gesteld worden. Maandagmorgen ongeveer acht uur, ontdekte K. Snijders alhier een pet, drij vende in de haven. Terstond denkende aan een ongeluk onierzocht hij den havenkant en U begrijpt zijn ontsteltenis toen hij on der de brug een mensch op zijn hoofd in het water zag staaD. Dadelijk riep hij om hulp en nadat men den ongelukkige uit het water had opgehaald, bleek het te zijn zekere C. van Beek, gepensioneerd West- Indisch militair. Oogenblikkelijk werd de dokter ontboden, die constateerde dat de levensgeesten geweken waren. Het lijk werd daarop naar zijn woning vervoerd. Nader verneemt men nog, dat Van Beek des morgens om kwart over zes uur de deur was uitgegaan, om met den trein naar 's Bosch zijn pensioen te gaan halen. Daar hij niet goed kon zien en het om dien tijd nog donker was, moet men veronderstel len, dat hij door de duisternis misleid te water is geraakt en kan men dus niet an ders dan een ongeluk denken. In den nacht van Dinsdag op Woens dag werden bij verschillende ingezetenen kippen gestolen. Een hond is de dader ge weest. Bussen. De schade hier door den storm en water aangericht is zeer groot. Vele huizen en schuren zijn stuk geslagen. Varkens, geiten, kippen en konijnen zijn in de hokken verdronken. Bij landbouwers stonden de koeien tot halverwege de poo ten in het water. Door het snel wassen van het water moest men veel aan zijn lot over laten. Drunen. In het Gasthuis te 's Bosch is aan de gevolgen van bloedvergiitiging overleden de 55j-arige S., schoenmaker al hier. Hij had zich per ongeluk met een els in de hand geprikt, spoedig daarna zwol de hand op. Ingeroepen geneeskundige hulp mocht niet meer baten. 's-Gravemoer. De storm en hooge vloed van 13 dezer geeft hier nog steeds een treurig aanzien, al is het water reeds zoover gevallen, dat alle huizen droog zm. Over de Vaart is alles, voor zoover men zien kan, nog eene zee en ook den Vaart- schen Binnenpolder, die van af den klin kerweg vol liep, staat nog blank. Zelfs de toegang tot de algemeene begraafplaats staat onder water. De straatsche binnenpolders staan wegens het kwelwater nu ook plas en dras. Behalve de schade aan het winter graan, lijdt onder deze overstrooBning ook in ernstige mate de tuinderij en bloemen teelt. Gieken. Ter inschrijving voor de Milit elichting 1917, hebben zich alhier 2 jongelingen aangemeld. Loop der bevolking in 1915. Geb. 5 m. en 7 vr., gevestigd 4 m. en 7 vr., over leden 8 m. en 4 vr., vertrokken 13 m. en 7 vr. Bevolking op 31 Dec. 1915262 m. en 232 vr., totaal 494. Bij de alhier gehouden verkiezing voor een Notabel der Ned. Herv. Kerk is als zoodanig gekozen de heer Johannia van Herwijnen. Kaatsheuvel- De schoenfabriek van P. S. alhier, wordt aanmerkelijk uit gebreid door plaatsing van een nieuwen motor met de noodige machines. Deze in dustrie bloeit verbazend, ondanks den crisis tengevolge van den grooten oorlog. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Loonschendijk, de heer C. Bree- mer uit Veldwijk (Gld.) ileeuwen. Naar wij vernemen, hoopt de heer E. Snellen, Rijkstuinbouw- leeraar voor Noordbrabant, op Woensdag 26 Jan. a.s. des avonds 6 uur, in het Café Smits, eene lezing te houden over het on derwerp: „Wat heeft de ervaring met de fruitteelt in de laatste jaren opgedaan." Nederhemert. In de afgeloopen week hebben alhier een paar diefstallen met braak plaats gehad. Van den voerman P. S. werden eenige kippen uit een gesloten hok ontvreemd, terwijl van den bakker G. D. uit het gesloten waschhok een groote wasch verdwenen is. Van de daders tot heden geen spoor te ontdekken. Battilisdoilk. Op de Maandag ge houden vergadering der Vereeniging tot verbetering van het Geitenras" werden ge kozen de heeren B. Buiks, (Voorz.), C. v. d. Pla^ (Secr.) en J. Broeders, (Comm.) De contributie werd verminderd met 1 cent per dier. Vastgesteld werd een verzekering der geiten. Toen de heer B. Oome, Zaterdag avond even bij een familielid te Waspik vertoefde, werd de lantaarn van zijn lij- wiel ontvreemd. Raantsdonkveer De tram lienst der Zuiderstoomstram werd Zaterdag her vat en ondervindt geen vertraging meer. Sprang A.s W ensdagavond hoopt de Ned. Herv. Jongelingsvereeniging op Geref. Grondslag „Timotheus" haar 11-jarig bestaan feestelijk te herdenken. Burgcrl||kc Slaml. Veen, over de maand Dec. Ondertrouwd: A. van Wijk, 25 j. en J. van Rijswijk, 19 j. Getrouwd: A. Versluis, 31 j. en P. G Hon coop, 26 j. Geboren: Nelis, z. v. G. van Wijnen en J. Nieuwkoop; Pieter Marinus, z v. P Verbeek en M. den Dekker. Overleden: Hendrik Verbeek, 56j Hendrikus Verbeek, 3 w. Dussen, over de maand Dec. Geboren: Carolina Justina, d. v. P. Leeinaus en C. Staal; Wilbelmina, d. v. W. v. d. Piuijin en M.S. Rijken; IJubertus, z v. W. van den Broek en p MuskeusSimonette, d. v. B. G. de Groot en S. O. Heijmans; Adriana A., d. v. Adr. Huigen en L Leeggangers Martina, d. v. M. Huigen en C. van Olst. Overleden: Maria van Ho en, 83 j., wed. van Gabriël vzn Tilborg; Hen- drika C. J. v. d. Pluijm, 85 j., wed. van J. van MolMaatje de Engels man, 51 j., echtg. van J. van Vark Antonius P. v d. Pluijm, 1 m., z. v. A. v. d. Pluijm en J. P. Heijmans. Almkerk, van 112 Jan. Getrouwd: Teunis Mijndert van An- rooij, 22 j. en Johanna Branderhorst, 22 j. Geboren: Maria, d. v. J. J. Kant en A de GraaffJohanna Louisa Wil belmina, d. v. W. L. Hermanldes en C. Ticbelman Willem, z. v J. C. Scherff en A. J van Herwijnen Ariaan, z. v. A. v. d. Stelt en B. Verhoeven Willem, z. v. M. Duizer en W. van WijngaardenGeertruida, d. v. H. Kamp en W. van BurgelAlbertus, z. v. Lucinus Marinus Kolff en Maria van Dalen Arie, z. v. J. Hoeke en A. Kant; Wouter, z. v. J. Nieuwenhuizen en W. J. Middelkoop Nicolaes, z. v. N Swart en J. van der Sluijs. ifiimeuiautl. De Minister van landbouw, nijverheid en handel de heer Posthuma, vergezeld van den diricteur generaal van den landbouw, den heer van Hoek, den in specteur van den landbouw, den heer Löbnis en den inspecteur van het vee- artsenijkundig staatstoezicht dr. Rein- melt, heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan de door den watersnood getroffen veestreken van Noord-Holland. Be watersnood in Noord- Iflolland. Erger, veel erger dan wij ons voor stellen konden, blijkt de ramp door storm en hoog water aangebracht, en voornamelijk is Noord Holland hierdoor getroffen. Nu langzamerhand van ver schillende plaatsen de treurige berichten inkomen, krijgt men meer een overzicht van het noodlot, dat over tal van plaat sen ia uitgestort. Zoo is b.v.b. het Hoogheemraadschap Waterland bijna geheel overtroomd, ter grootte van bijna 10.000 bunders, die met zeewater gevuld, voor een tijd lang onbruikbaar zijn, en ofscboon ook elders van alle zijden hulp werd geboden, was de ramp te groot om veel onheilen te voo. komen. Als een bewijs hoe boog het water bijv. in den Buikslotermeerpolder staat, diene dat de telegraafpalen langs de trambaan van de Noord-Hollandsche tram, in het diepste gedeelte van den polder, tot de porceleinen potjes toe in het water staan. Nog Zaterdag en Zondag kwamen onheilspellende berichten over dijken, die op het punt ston len 't te begeven. Reeds was bekend dat honderden mis schien wel duizenden koeien verdronken waren; tal van landbouwers zijn geheel geruïneerd meer dan een zag zijn ge- heele veestapel een prooi van hot water worden, één b.v.b. 45 stuks, terwijl hulp onmogelijk was. Te Volendam kwam het water tot aan de zolders, en te Katwoude moesten de bewoners naar de zolders vluctiten en verdronk het vee in de stallen. De treurigste berichten komen van Marken. De vloot is grootendeels vernield. De botters werden op elkaar geworpen, zoodat masten en rompen stuk geslagen werden. Een tjalk en een botter wer den door den hoogen vloed op een groep huizen geworpen. De huizen stortten in, waarbij „16 personen ver dronken." Van een gezin verdronken man, vrouw en 2 kinderen., In een der ingestorte huizen konden 8 personen zich nog een tijd lang aan een balk vasthouden, doch zij moesten, daar geen hulp hen kon bereiken, los laten. De verwoesting is daar buitengewoon groot; geheele huizen zijn verdwenen, en de nog geredde bewoners hebben totaal niets kunnen redden. Volgens de laatste berichten heerscht daar bit tere ellende. Er is gebrek aan onder dak, kleeding, voedsel en water. Bittere ironiebij watersnood wateruood. Inmiddels worden van alle zijden krachtige pogingen aangewend om ter hulp te komende voorraad in de Roodekruis magazijnen wordt ten deze aangesproken tal van auto's brengen kleeding en dek, maar de hulp van het geheele land zal wel noodig zijn om zeer velen voor volslagen ondergang te behoeden. De Koningin en Hertog Hendrik hebben de overstroomde gebieden be zocht, terwijl dit ambtshalve geschiedde door den Heer Commissaris der Konin gin en de militnre overheid, die zich van den nood op de hoogte lieten stel len en reeds tal van maatregelen namen. Eenige kleinere berichten van ver schillende plaatsen mogen hier volgen, zij geven echter nog lang geen geheel overzicht van den ramp Zaterdag In de Belmermeer bij Mon nikendam zijn van de 300 koeien slechts 20 gered. Anna-PaulownaHet water is zak kende. In den Oostpolder zijn 1800 bunders land ondergeloopen. De West polder wordt bedreigd. 8 900 militairen verleenen hier hulp. Met motorbooten tracht men het vee te redden, hoewel men vreest, dat ongeveer 200 stuks zijn omgekomen. Uit Monnikendam, waar men ook geducht van het binnenwater te lijden had, wordt gemeld dat in den zuider- onderdijk gaten geslagen van meer dan 30 meter diep. Hoe hevig de storm op Marken heeft gewoed blijkt uit het feit dat een hooi berg met 30.000 kilo hooi meer dan 50 meter verplaatst is. Uit Edam wordt gemeld: De Nekkerpolder is ondergeloopen, de bevolking vondt in de kerk te Mon nikendam een onderkomen. In Zaandam, waai bij ook de Oost- zanerpolder is ondergeloopen is en dit groote dorp onder water staat, staan thans een groot deel der straten blank Uit den Purmer en Purmerend zijn 10.000 koeien vervoerd kunnen worden naar Amsterdam. In Purmerend was Zondag geen brood meer verkrijgbaar. Ook de stad Purmerend is gedeeltelijk ondergeloopen, waardoor de beneden huizen moesten ontruimd worden. Ook in den omtrek van Amersfoort zijn enkele personen verdronken. Aan het Tolhuis, tegenover Amster dam, had de militaire verplegingscom- missie reeds 3000 stuks gemerkt, wat een waarde vertegenwoordigt van min stens 900 000 gulden. Nederland kan thans weer een bewijs leveren van zijn hulpvaardigheid en doet dit ook reeds de N R Ct. die een beroep deed op een ieder die helpen kon, ontving de twee eerste dagen reeds ruim 200.000 gulden. Maandag vergaderde te Amsterdam de algemeene vereenigde Commissie ter leniging van de rampen door waters nood in Nederland. De Voorz., de heer Van Eeghen, deelde mede, dat het fonds 300.000 gulden bedraagt, dat dit be drag voldoende is om in de allereerste behoeften te voorzien, doch dat een oeroep zou gedaan worden op de gansche Nederl. natie. H. M. de Koningin heeft meegedeeld, dat Zij bereid is met een gift van tien duizend gulden de lijst te openen, met dien verstande, dat wanneer mocht blijken, dat later meer noodig is dan de ingekomen giften mochten bedragen, Hare Maiesteit het voornemen heeft een tweede gift te laten volgen. Reuter's bizondere dienst heeft enkele zinsneden geseind uit het artikel door de Daily Telegraph aan „Holland's oneindigen oorlog" tegen het water gewijd. Dit artikel wijdt ook nog aan dacht aan de plannen van gedeeltelijke drooglegging van de Zuiderzee en ge looft, dat de ramp van nu den laatsten stoot xal geven om te besluiten tot het eenige plan, dat een waarborg van veilig heid geeft: een korte en een lange dijk van Ewijksluis naar Wieringen en van hier naar Piaam. Het blad meent, dat ons land daar door rijker, grooter en veiliger zal worden en dus in staat van verdedigingslinies aan de Duitsehe en Belgische grenzen te versterken. Uit Slikkerveer wordt dd. 17 dezer gemeld Het water staat nu nog heel hoog in den ondergeloopen polder bij de Muizenkade. De 139 huizen staan nog tot het midden van de vensters onder water. Het water kan niet wegloopen. Er zijn twee gaten in den dijk, een van 10 M. breed voor den watertoren, en een van 20 M. voorbij dien toren. De schade is zeer aanzienlijk. Van vele bewoners staat alles nog in de huizen. Eenigen hadden een gedeelte van hun have op den zolder gebracht. De be woners waren in dien angstigen nacht zelfs op de daken geklommen. Wakkeie en moedige mannen redden met bootjes gelukkig alien. Een paar gezinnen zij a in de huizen gebleven en wonen er op den zolder. Veel kippen en konijnen zijn verdronken de meeste varkens zijn gered. De Hooge Raad heeft o.m. uitspraak gedaan in de zaak van M. C. van Zanten, distillateur te Dor drecht, door de Rechtbank aldaar en het Hof te 's-Gravenhage veroordeeld wegens uitslag vervoer en uitvoer van gedistilleerd niet gedekt door de ver- eischte documenten (bij overbrenging van dat gedistilleerd uit eene distilleer derij, 1ste klasse aan de Wijnstraat te Dordrecht naar eene distilleerderij 2de klasse aldaar) tot ééue geldboete van f 144 en twee geldboeten van f 2668 50 of vervangende hechtenis, met verbeurd verklaring van het gedistilleerd. Het beroep werd verworpen. Zondagavond half zeven heeft een aan den spoorwegoverweg bij Raveitein wachthebbenden schildwacht, schieten de op een voertuig, dat niet stilhield, den 14-jarigen v. d. Wolk uil Ravestein doodgeschoten. Men meldt uit Aardenburg aan de Middelb. Ct. Langs de Belgische grens zal van Duitsehe zijde nog een tweede electrische draad worden gespannen zulks pl.m. 100 M. binnenwaarts. Alle gebouwen die zich binnen de 100 M. bevinden, moeten ontruimd worden, terwijl die gebouwen waar ze in den weg staan opgeruimd zullen worden. Deze maatregel strekt om te voor komen, dat nog personen over de grens

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2