Uit het oorlogso ver zicht van de N. R. Ct nemen wij het volgende over: De Koning van Montenegro is met zijn aandeel in „de organisatie van de laatste verdediging", waarvoor hij vol gens het voorlaatste officieele Monte- negrijnsche bericht in Montenegro ge bleven was, spoedig gereed gekomen. Hij bevindt zich althans nu reeds te Lyon. Prins Peter is bij hem, prins Mirko zal volgen. Het getal hoven iD ballingschap is dus met een vermeer derd. Aan den kroonprins, prins Danilo wordt, naar het schijnt, de leiding van de verdere verdediging tot dekking van den terugtocht overgelaten. Van dezen prins Danilo werd in de groep Itali aansche berichten, welke aanvankelijk Montenegro van konkelarij met den vijand beschuldigden, gezegd, dat hij Oostenrijksch gezind was, een gezind heid, die daaruit zou moeten worden verklaard, dat hij met een prinses van Meckleuburg gehuwd is. Eeu nieuw officieel Montenegrijnsch bericht weder om, afkomstig van den minister-presi dent, die te Briudisi vertoeft, geeft ons de volgende lezing van het Montene- grijDSche geval. Na den (blijkbaar on- verwachten val van den Lowtsen en de bezetting van Cettinja door de Oosten rijksch Hongaarsche troepen bevond zich de hoofdmacht van de Montenegrijneu in een zakvormig terrein, en de Oos tenrijkers dreigden elk oogenblik de opening van dien zak toe te binden en het overschot van d« Montenegrijusche strijdkrachten volkomen in te sluiten. Het vragen om vredesonderhandelingen te openen was een krijgslist om hen van deze handeling af te houden Dez* krijgslist trof doel. De Oostenrijkers staakten op het kritieke moment het krijgsbedrijf. De Montenegrijnsche re geering trok er tusschenuit en „het leger zet den strijd voort met. het doel zich met het Servische leger te ver- eenigen." Het Servische leger, vooi zoover het nog bestaat, bevindt zich, gelijk be kend, gedeeltelijk nog in Albanië en is gedeeltelijk reeds naar Korfoe over gebracht. De Montecegrijnen zullen dus ook naar Albanië trachten te ontkomen en de kans op slagen van deze vlucht is door de gevechtspauze natuurlijk ontzaglijk verhoogd. De bezetting van Montenegro is natuurlijk niet meer te voorkomen. De berichten van Oosten rijksche zijde geven nu ook toe, dat er in Montenegro doorgevochten wordt. Telegrammen uit Java maken mel ding van overstroomingen over het ge heele eiland. Uit Batavia zijn honderden inlanders gevlucht naar andere streken. Twee aardschuivingen hebben het spoor wegverkeer belemmerd. In de buurt van Semarang zijn 38 huizen ingestort. Een aardstorting ver nielde dertien huizen daarbij werden vier personen gedood en acht ge- woud. Elf personen worden vermist. Uit Rome wordt van 23 dezer ge meld De koning van Montenegro kwam heden, vergezeld van prins Peter, alhier aanaan het station werd hij door den koning van Italië, den prefekt en den consul van Montenegro ontvangen. Bij den uitgang stond een talrijke menigte, die den kouing hartelijk toejuichte. De beide vorsten en prins Peter begaven zich per auto naar de villa Savoia, waar de koningin met de kleine prin sen hen opwachtten. De koning en prins Peter zullen naar Lyon vertrekken. Naar de Kölnische Zeitung verneemt, hebben Zwitsersche bladen uit Rome bericht gekregen, dat de koningin van Italië vier uur lang met haar Monte negrijnsche verwanten op hun reis door Rome samen is geweest. De koning was slechts eenige minuien bij hen De koningin van Italië zag er terneer geslagen uit. Naar die bladen verder vernemen lekt het uit, dat kroonprins Danilo alsmede zijn gemalin voor over gave van het land zijn. Het Eugelsche Lagerhuis heeft Maan- d; g de derde lez;ng van de wet op den dienstplicht aangenomen met 38o tegen 36 stemmen. Plaatselijk Nieuws. lleusden, 26 Jan. Vergadering van den Raad der Gemeente Heusden, op Woensdag den 26 Jan. 1916. des voormiddags te 11 ure, ten Raadhuize der Gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Notulen der vorige Vt-rgadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Verzoekschrift W. F. Hilwig c.s., in zake de m.u.l.o. school. 4. Voorstel van Ged. Staten tot verhooging van de jaarwedden van Burgemeester, Se cretaris en Ontvanger. 5. Voorstel van B. en W. om de kermis dit jaar niet te doen doorgaan. Donderdag 27 dezer, 's avonds om half zeven, hoopt de Eerw. heer K. Asmus, van Onstwedde, voor de militairen in de Geref. Kerk alhier op te treden. Allen worden verzocht, ook de burgers, deze godsdienstoefening bij te wonen. - Donderdag jl. werd in het gebouw van het Prov. Bestuur te 's-Bosch aanbe steed Het vernieuwen van de brug in den provincialen weg te Biethen bij den water molen en het uitvoeren van bijkomende werken. Begrooting f 2318. Ingeschreven werd als volgt: W. van Haaren te Tilburg f 3777. T. v. d. Pluijm te Dussen f 2840. H. Kleinloog te Genderen f 2810. B. Haspels te Genderen f 2795. A. J. v. Heessel te Tilburg f 2245. Aangezien enkele jaren geleden per sonen, die met den hengel in de gracht gevischt hadden en deswege bekeurd waren geworden, werden vrijgesproken door het Kantongerecht alhier, was het publiek van meening dat aldaar ongestoord mocht wor den gevischt. Vreemd zagen dus dezer dagen een drie tal hengelaars op, die in genoemde gracht aan het visschen waren, toen zij daarvoor werden bekeurd en hun vischtuig in beslag zagen nemen. Werkendam. Zondagmorgen kre gen op de Kruisstraat alhier, een paar jon gens van de gemeente de Werken twist, die zoo hoog liep, dat ze elkaar zoodanig toe takelden, dat heelkundige hulp moest wor den verleend. Zekere G. I. alhier, die altijd zwak zinnig is geweest, is thans zeer onrustig en wil maar met iedereen vechten, wat hem gevaarlijk doet worden. Maandag 1.1. ver wekte hij een oploop in 't Laantje, door naar het kerkhof te roeien. Beneden-Langstraat De han del in vette kalveren blijft matig gestemd en door de hooge melk- sn boterprijzen wordt thans weinig gemest Vette varkens zijn in zware wicht moeielijk te bekomen. Biggen en .nuchtere kalverei. worden hooger verhandeld. Men besteedt voor vette kal veren 70 a 75 cent per k.g., vette varkens 46 a 49 cent per halve k.g., nuchtere kal veren f 15 a f 26 per stuk, biggen f 11 a f 15, pchapen f 16 a f 24. denderen. De predikant bij de Hervormde gemeente alhier, ds. J. R. B. Feijkes, die enkele weken geleden wegens gezondheidsredenen ontslag aanvroeg, heeft aan den kerkeraad verzocht op deze aan vrage terug te mogen komen. Dit verzoek is door den kerkeraad toe gestaan. Kaatsheuvel. In verband met de mishandeling van C. Br. door C. D. is j.l. Zaterdag de Justitie uit 's-Bosch te dezer plaatse geweest, ten einde een zeer nauw keurig onderzoek in te stellen. Gehoord werden een twintigtal getuigen. Op Vrijdag a.s. zal ten gemeente huize alhier de stemming worden gehouden ter vervulling der vacatures (Diefren en Raupp) afgevaardigden voor 't district Til burg in de Prov. Staten. Candidaten zijn de heeren mr. P. A. Arts, H. M. J. Blom- jores en mr. J. C. A. M. v. d. Mortel. Voor zetkastelein in 'tgebouw „Eupho- nia" hebben zich een 160-tal sollicitanten opgegeven, derhalve keus genoeg. Meeuwen. Blijkens delager onder wijs statisiibk bedroeg het aantal leerlin gen op 15 Januari 1916op de openbare school te Meeuwen 32 jongens, 36 meisjes totaal 68te B.-Broek 34 jongens, 29 meis jes totaal 63, te samen 131. RUswfjk. Door de leerlingen van de Openbare School alhier is f 18,25 bij eengebracht voor het Comité tot leniging van den watersnood. Raamsdonksveer. Tegen den militair, die in 't begin van October alhier J. van Biezen doodelijk verwondde, is Vrij dag te 's Bosch vier jaar gevangenisstraf geëischt. Wrijhoeveu-Cappel. Naar wij vernemen zal de heer D. Lukien van Zalt- bommel met 1 Febr. a.s. geïnstalleerd wor den tot hoofd der school alhier. Volgens eene telling, in het begin dezer maand gehouden, waren in deze ge meente aanwezig 157 runderen. IWaalwfjk. Wegens slecht weer en hoog water was er geen aanvoer ter hoorn veemarkt. Op de stallen werd ook weinig verkocht. Slachtvee flauw, melkkoeien slechts aan stijgende prijzen te koop. Jonge varkens aangevoerd en verkocht 55 stuks van f 16,50 tot f 20,50 per stuk. iturgerifjke Stand, Heusden van 1825 Jan. Geboren: Adriana, d. van M. Steen bergen en A. Bax. Werkendam van 1421 Jan. Ondertrouwd: D. C. de Weerd 23j. en C. C. Rijkers 24 j. Geboren: Wouter Gijsbertus, z van Chr. van Laren en P. J. Versluis; Janna, d. van C. Cornet en A. Larooij Corn lis Gerrit, z van T. H. voor den Dag en J. Ippel. De Britsche tijdelijke zaakgelastigde heeft uit naam van zijne regeering als een bewijs van hare sympathie en ach ting jegens liet Nederlaudsche volk eene gave van twee honderd Pond Ster ling aan dien Minister d en toekomen, terwijl de Koning der Belgen een per soonlijke gift van 5.00O francs heeft doen overhandigen. Als men zelf in nood verkeerd voelt men het leed van anderen. Ook van Z. H. de Paus is een schrij ven van deelneming ontvangen bij de waterramp, vergezeld van een bedrag van 10 000 Lire ter leeniging. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wet tot regeling der brievenposterij en van de wet betreffende den postpak kettendienst. In de memorie van toelichting wordt o.a. het volgende gezegd De hooge eischen, welke in verband met de buitengewone tijdsomstandig heden aan de schatkist worden gesteld, hebben den minister van waterstaat aanleiding gegeven, te onderzoeken, op welke wijze door herziening van post telegraaf en telefoontarieven vermeer dering van inkomsten is te bereiken en zulks zoowel om een hooger batig saldo van het staatsbedrijf te ver krijgen, als ook, om noodzakelijke ver beteringen van den bienst en van de bezoldiging van het personeel te kunnen laten doorgaan. Zooals uit de volgende voorstellen blijkt, ligthetinde bedoeling de tarieven van het staatsbedrijf slechts zoodanig te wijzigen, dat geen drukkende lasten voor het publiek in het leven worden geroepen. De meest toegepaste tarieven voor brieven en drukwerken behooreD dan ook ongewijzigd te worden gelaten. De herziening betreft: 1. het port der brieven van hoo er gewicht dan 1Ü0 gram 2. de briefkaarten 3. het port der drukwerken van hooger ge wicht dan 500 gram 4. het recht ver schuldigd voor de invordering van gel den op quitantiën 5. het port der post pakketten 6. den prijs der adreskaarten en douane verklaringen7. het tele- graaftarief8. het telefoontarief. 1. Brieven. Het komt niet aanbe velenswaard voor, het portjder brieven van het meest voorkomend gewicht te verhoogen. Alleen voor brieven van hooger gewicht dan 10(? gram zou meer te vorderen zijn in dier voege, dat de tariefschool wordt: tot 20 gram 5 cent; boven 20 t m 100 gram 10 cent; ver der voor elke 100 gram 5 cent. Voor de brieven, te bestellen binuen den kring van het post- of hulppostkantoor, waarin die ter post zijn bezorgd, zou het tarief kunnen luiden tot 20 gram 3 cent; boven 20 t/m. 100 gram 6 ct., verder voor elke 100 gram 5 cent; waarmede dus ook voor brieven, zwaar der dan 200 gram het z g. locaalport zou worden ingevoerd. Een eeuigszins nauwkeurige raming vour de hoogere opbrengst kan niet worden gegeven, wijl geen gegevens bestaan omtrent brieven naar et ge wicht. Aangenomen kan echter wor den, dat van bet totaal aantal der blieven tnsschen de 85 en 90 pet een gewicht van de overblijvende 10 a 15 pet. slechts een klein gedeelte zwaarder is dan 100 gram (voor welk gedeelte alleen het boogere tarief zou gelden) en dan wordt, gezien het totaal aantal brieveD, pl.m. 120 millioen per jaar, een baten becijferd van pl.m. f 150,000. 2. Briefkaarten. Het port cier brief kaarten bedraagt thans 27a cent, resp. (locaalverkeer) D/j centvoor net for mulier wordt '/a ceat *n rekening ge bracht. Naar bet oordeel vau den minis ter zou de port zonder bezwaar tot 3 iesp. 2 cent, kunnen worden verhoogd, daarentegen het formulier kosteloos kunnen worden verstrekt. Door de postadministratie zal dan evenals tot dusver, voor een briefkaart 3, resp. 2 cent, worden geheven. Er worden thans pl.m. 90 millioen brief kaai ten verzonden, waarvan het formulier niet door de post wordt ge leverd. Vermits de kosten van dit for mulier lager zijn dan 7s cent per stuk, kan door de voorgestelde wijziging een belangrijke bate worden verkregen. De maatregel zal met zich brengen, dat het formulier voor briefkaarten in het internationaal verkeer mede koste loos verkrijgbaar is te stellen. 3. Drukwerken. De verlaging in het tarief voor de hoogere gewichten vervalt en het tarie' wordt eenvoudig vastge steld op 1 cent per 50 grain of gedeelte van 50 gram. 4. Quitantiën. Het tarief voor het invorderen van quitauties wordt voor bedragen boven f25 (ongeveer 10 pet. van het totaal-aantal) gebracht op 10 cent. Voor de tweede aanbieding wordt een recht van 5 cent geheven. Bij de uitbetaling is bovendien we gens bet bedrag ingevorderd door een zelfde postkantoor, het recht verschul digd, dat is vastgesttld voor een post wissel van gelijk bedrag. (Thans wordt het recht berekend naar het totaal in gevorderd op éen borderel, ongeacht hoeveel kautoren bij de inning der quitantiën van dit borderel zijn betrok ken geweest De uit den quitantie-dienst te win nen hoogeie opbrengst bij invoering van de vorengenoemde wijzigingen, worden op plm. f 250,000 geraamd. Het is hoogst geweuscht te achten meer evenwicht te brengen tusscbende ontvangsten en uitgaven voor den dienst der pakketpost, welke tot dusver met groot verlies heeft gewerkt. Het port voor elk pakket zou met 5 cent zijn te verhoogen en het tarief dus zijn vast te stellen op 20 ct. voor een pakket tot een ge wicht van 1 k.g. 25 ct. voor een pakket boven 1 tot 3 k.g. 30 ct. voor een pakket boven 3 tot 5 k.g. Waar jaarlgks 6 a 7 millioen post- paketten worden verzo iden, kan zelfs als men aanneemt, dat van de verhoo ging van het tarief teruggang in het verkeer te verw ichten is, een bate van plm. f 200,000 worden geraamd. Het ligt voorts in het voornemen, over te gaan tot eene verhooging van het recht, verschuldigd wegens de be moeiingen met het inklaren en vrij maken van uit het buitenland ontvan gen pakketten, van 5 tot 10 ceDt, waar door een meer billijke vergoeding voor de vrij omvangrijke bemoeiingen zal worden ontvangen. Van dezen maat regel kan een hoogere opbrengst van pl m. f 65,000 worden verwacht. Komende tot de sub. 6, 7 en 8 ge noemde onderwerpen, waarvoor wijzi ging van eenige wetsbepaling niet ver- eischt wordt, brengt de minister onder de aandacht, dat het de bedoeling is, den prijs der adreskaarten en douane verklaringen, welke thans een vierde cent bedraagt, mede in verband met de hooge papierprijzen, te bepalen op 7j cent, waardoor ter zake plm. f22,000 per jaar méér dan thans zal worden ontvangen, en den prijs van elk bin nenlaudsch telegram en elk interlocaal teb foongesprek met 5 cent te verhoogen en bovendien bet tarief voor dringende telegrammen te bepalen op 3 maal het gewone tarief, waardoor, naar wordt ge raamd, uit de verkeerscijfers, uit den telegraafdienst pl.m. f 150,000 en uit den telefoondienst plm. f 400,000 meer zal worden gewonnen. De hoogere opbrengst is derhalve in totaal teramen top plm. lljt millioen. De ambtenaar van het O. M. bij bet kantongerecht te Middelburg, heeft Zaterdag tegen den 62 jarigeD rentenier C. B., te Koudekerke, f75 boete of 15 dagen hechtenis geeischt, wegens het niet behoorlijk ligging verschaffen aan twee bij hem ingekwartierde soldaten. Het bleek, dat de soldaten op een donkeren zolder waren gebracht, waar zij niet anders vonden dan een ond tapijt om op te liggen en eenige baai- zakken als hoofdkussen. Op hun ver zoek mochten zij toen een paar bo3sen strooi uit de schuur halen. Als dek kregen zij drie katoenen dekens. De waarnemende kantonrechter, wees erop, dat er twee lakens moeten worden verschaft. De ambtenaar van het O. M. zeide, dat bekl. een der rijkste inwoners van Koudekerke is, en vond zijn handelwijze des te onbegrijpelijker, daar hij zelf een zoon in dieust heelt. U.tspraak 5 Februari, Naar „de Avondpost" verneemt zal het aantal aalmoezeniers en veldpre dikers bij bet leger belangrijk worden uitgebreid. De nieuwe functionarissen zullen echter eerst in tijd van oorlog hun ambt in het leger vervullen. Een door den minister van Oorlog ontworpen algemeene instructie zal weldra aan de thans in functie zijnde hoofd-aalmoezeniers en veldpredikers in algemeenen dienst worden toege zonden. De toestand is te Ridderkerk zeer weinig verbeterd, tengevolge van het bestendig ruwe en telkens stormach tige weer en de groote moeilijkheid het water weg te krijgen. De polders Wouden, Donkersloot en Het Zand, staan nog steeds zeer diep in het water met fabrieken en woningen, terwijl ook de Kerkepolder telkens blank staat. De algemeene overtuiging daar is, dat de hooge Molendijk en Eenigen Dijk op verscheidene plaatsen in hooge mate worden aangetast door het water, dat er nu reeds ruim een week lang tegenaan staat en slaat. Het wordt niet betwijfeld, dat tegen een zóó langdurig „ondervreten", deze dijk geenszins bestand is, zoodat, wan neer de waterstand dezelfde blijft, op meer punten doorbraken zullen volgen, die het geheele eiland IJssel monde zouden doen overstroomen. Nu weer een groote overstrooming ons land teistert, gaan allerwege stem men op en werden nieuwe plannen ontworpen voor het groote werk van Nederlandde drooglegging (althans gedeeltelijk) van de Zuiderzee. Millioenen onvruchtbaar geld dwingt de oo log ons op te brengen. Welnu, laat ons den moed hebben bovendien nog enkele cnilioeuen vruchtbaar te besteden. Aldus de Van dag tot dag schrijver in het „Hbld". Juist nu moesten wij de vlag hijscheu om de uitspraak van de troonrede van 1913 te bekrachtigen, dat de tijd gekomen is om het groote werk dat van zee land zal maken, te ondernemen. Laat ons een nieuw gewest veroveren op de zee, en der weield toouen dat wij iets grootsch aandurven in den zwaren tijd I Na den oorlog verwacht ik veel werkeloosheid. Daarom is het goed iets aan te pakken, dat mannenmoed en mannenarbeid eischt. Welk een taak voor jongens van Jan de Wit om het te winnen land te maken tot een bij uitstek goede woonplaats voor de be woners en een rijke bron van welvaart voor Nederland Welk een kracht ge vend ideaal om dit werk met doorzicht ea met spaarzaamheid uit te voeren 1 Is deze taak in den oorlogstijd niet dubbel aantrekkelijk? Als over enkele jaren van het dek van een Amerikaansche boot het licht van IJmuiden ezien wordt, dan moeten de passagiers tot elkander zeggen zoo dra ik aan wal stap, neem ik den trein naar Holland's nieuwe provincie. Wij gaan graanvelden zien waar nog pas ge leden de Zuiderzee stroomde. Wij zij a fier op ouze afkomst van bet moedige kleine volk, dat, nog gebukt onder al de lasten, waarmede de oorlog het drukte, vol veerkracht en hoop de Zuiderzee en een klein Servië, een klein België annexeerde, niet door gruwelijken oorlog en het staal V3n het zwaard, maar door eendrachtig werk en het staal van de spade 1" Laat ons een nieuw gewest gaan veroveren op de zee, dus herwinnend wat deze eens ontnam. Gelijk er geld kon gevonden worden voor wat de oorlog der naburen van ons eischte, zal ook het noodige geld voor een vruchtbaar vrede-werk tot versterking van eigen kracht bijeen te verkrijgen zijn. Er zijn, naar het N v. d. D. meldt, al een paar zendingen van vee uit het verdronken Waterland naar Duitsch- land gestuurd, en daarmee zal worden voortgegaan. Deze geheele uitvoer is in handen van den heer O. Reitsma, secretaris van de rijkscommissie van toezicht op de varkensvleeschvereeniging. Het is de uitdrukkelijke wensch van ministsr Posthuma, dat de voordeelen van dezen buitengewonen uitvoer geheel en al zullen komen uitsluitend aan de zoo zwaar getroffen veehouders. Daarom zijn alle handelaars uitge schakeld en is de uitvoer feitelijk een regeerings export. Bij dezen uitvoer wordt de regeering gesteund door twee bekende vee firma's, die het vee trans porteeren en als tusschenpersonen bij den handel optreden. Er zit voor hen geen winst aan deze zaak. De controle is in handen van den heer Reitsma. Maandagmorgen werd aan het Mete orologisch instituut te de Bildt een vrij sterke aardbeving geregistreerd op een afstand van bijna 2800 K.M., vermoe delijk in de streek van de Kaukasus of van de Azoren. Maandag meldde men uit Oostburg: Gedurende den middag wordt hier van het westelijk front een kanonnade gehoord, zoo hevig als nog nimmer te voren werd vernomen. Het vuren is zoo aanhoudend en fel, dat het op rof- felvuur gelijkt. De berichten uit het overstroomde gedeelte van Noord-Holland luiden nog steeds ongunstig. Wel wordt met man en macht versterking aangebracht, doch vooral de binnendijken zijn tegen der gelijke geweldigen drang niet bestand. De geheele Zaaustreek en rondom Edam en Purmerend biedt een treurigen aan blik. In Purmerend moeten vele huizen ontruimd worden. Het Nederl. Roode Kruis beijvert zich in v eel te voorzien, wat niet meevalt daar aan alles gebrek is. Noodziekeuinrichtiugen worden in gericht om zoo noodig gereed te zijn. Een winkelbediende te Meppel vond aldaar op de straat een aangeteeken- den brief, inh udende f 6000, afkom stig van de firma W. Vink. Toen de man het gevondene aan de eigenares onmiddellijk terugbracht, ontving hij.... een bedankje. Volgens de jongste in den Haag ont vangen berichten moet de toestand van het Tweede Kamerlid Van Vlijmen hoogst ernstig zijn. I)e vorige week stak de onderwijzeres, mej. Karsseband, te Delft, zich met een naald in den vinger, tengevolge daarvan kreeg zij bloedvergiftiging en is Maandag onder hevig lijden daaraan bezweken. Tal van landbouwers op Walcheren hebben zich bereid !verklaard vee uit de overstroomde deelen van ons land tijdelijk stalling te verieenen. De gemeenteraad van Purmerend be sloot in zijn Zondagmiddag gehouden spoedeischeude vergadering een krediet te verieenen vau 25 mille voor den aanleg van een kistdam. Te Gorinchem zijn twee werklieden van de sch» wpswerf Fortuna aldaar ge arresteerd, in verband met een poging tot inbraak in bet fabriekskantoor. Door middel van een zuurstofaparaat heeft men getracht de brandkast, die f 30.000 inhield, te openen, doch dit is niet gelukt. Op last van den burgemeester van Overschie is bij den heer J. G. aldaar een ontvangstation voor draadlooze telegrafie in beslag genomen. Naar men

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2