bet ijs op de rivieren gesmolten en de wegen zijn poelen geworden, hetwelk gewoonlijk eerst veel later in het jaar geschiedt. Verscheiden vooruitgescho ven posten der Duitschers werden door het rijzen van het water afgesneden en genoodzaakt zich over te geven. Ge bruik makende van het voordeel hunner plaatselijke kennis, deed een detache ment Russische lichte troepen een aan val op een groot Oostenrijksch convooi bij Pinsk. Van uit een observatiepost waren een groot aantal wagens waar genomen en de Russen, vroeg in den avond door de moerassen komende, verborgen zich in een bosch, dicht bij de stad tot zij zagen, dat de bivakvuren waren uitgedoofd. Daarna kropen zij vooruit tot zij de wacht bereikten, die zij in stilte wisten te ovarrompelen. Vervolgens te paard stijgende, reden zij den weg af langs welken het convooi was opgesteld en wierpen naar alle zijden brandbommen en handgranaten tusschen de wa ens. Ouder het escorte ontstond een paniek, die weldra naar de stad oversloeg. Vuurpijlen stegen op, het gebulder van zwaar geschut en Hougaarsche cavalerie kwam aan rijden om de Russen te vervolgen. Deze hadden echter in dien tijd een moera3 sig bosch bereikt, in welks verraderlijke diept# niemand zich durfde te wagen. De Parijsche correspondent van de „Tijd" schrijft dd. 3 Februari Dinsdag 1 Februari, 's avonds tegen half twaalf, heeft te St. Denis een vreeseltjk spoorwegongeluk plaats gehad. De posttrein no. 502, van Bouloge naar Parijs, zou zonder stoppen St. Denis p&sseeren, doch juist op dat oogenblik werd een volgeladen goederenwagen gerangeerd, en werd over het hoofd spoor gestooten, waarlangs de posttrein naderde. Een hevige schok volgdt. De locomotief en zeven wagens ontspoor den. Reeds klonken er kreten van smart, toen tot osermaat van ramp de wagons in brand vlogen de gas reser voirs ter verlichting van den trein (oud systeem) voedden het vuur. Er ontstond onder de reizigers een ge weldige paniek. Pompiers en troepen snelden toe om de eerste hulp te bie den, en uit Parijs vertrok onmiddellijk, na tel grafisch bericht, een hulptreiu. Heel de kop van den trein was een massa vormloos ijzer- en houtwerk, waar de vlammen doorheen speelden. Achtereenvolgens werden de lijken van twee mannen en twee vrouwen te voor schijn gehaald, ontwricht en zwart van brandwonden, vervolgens de romp van een meuschenlichaam, verschrikkelijk verkoold en nog rookend, en nog een verminkt lichaam, waarvan de romp nog slechts één arm droeg, waaraan een taschje Tot heden vond men 14 dooden en 20 gewonden. Op de plaats van het ongeluk ligt de spoorweg overdekt met stukken ijzer en verspliuteid hout. De locomotief is bijna V-vormig verbogen, de tender ligt dwars over de rails als ware hij het struikelblok geweest voor de wagons, die volgden. Een wagen ligt half weg gebrand, nog rookend een andere staat loodrecht omhoog en is slechts aan de beschilderde oppervlakte verschroeid van een derde ziet men nog slechts het onderstel als samenhangend geheel. Opzij liggen twee wielen tusschen ver koolde splinters; dat was de goederen wagen, die het ongeluk veroorzaakte. Naar de oorzaken der ramp is een gerechtelijk onderzoek ingesteld. De stoker en de machinist, die nog tijdig van de locomotief konden springen en slechts eenige kwetsuren opliepen, leg den de volgende verklaring af: Onze trein was veertig minuten te laat. Volgens de signalen wa^ de lijn vrij. Bij een kruispunt van speren zngen wij een goederentrein rangeeren, de trein was veilig op een zijspoor doch een losgehaakte goederenwagen gleed langs de glooiing van de rails en kwam voor ons. Er verliepen tusschen het oogenblik dat wij den trein zagen, en den schok geen tien seconden. Een schok gevoelden wij eigenlijk niet. Na een drietal seconden bemerk ten wij, dat de locomotief zich niet meer over de rails bewoog en naar rechts overhelde. Toen sprongen wij snel op den grond en zagen locomotief en tender terugschuiven, terwijl de wagons, onder kreten van smart en schrik der passagiers in brand vlogen. Te Winchester heeft een Canadeesch officier terecht gestaan, luitenant Ge orges Cordere, die sergeant Ozanne, eveneens een Canadees, te Grayshot had vermoord. De drijfveer tot den moord was vermoedelijk zucnt om aan geld te komen of om Ozanne, die den offi cier geld geleend had uit den weg te ruimen. Hoewel het O. M. hem ontoe rekenbaar achtte, sprak de jury het schuldig over hem uit en werd hij ter dood veroordeeld. De afsluiting van de Duitsch-Zwitser- sche grens is thans veel strenger dan tevoren. Reizigers en bigage worden met de grootste nauwkeurigheid onder zocht. Verdachte personen worden naakt uitgekleed en door een geneesheer nagezien. Het post- en goederenverkeer is ten eenenmale gestremd. Het spoor wegverkeer bepaalt zich san Duitsche zijde tot militair verkeer. Mails en goederen stapelen zich op aan de grens stations. In antwoord op protesten van koop lieden hebben de Duitsche autoriteiten geantwoord dat zulke maatregelen vol st ekt noodzakelijk zijn voor de veilig heid van het Duitsche Rijk, dat aan vijf onzijdige landen greust, zoodat de vijand gemakkelijk spionnen, als han delsreizigers vermomd, over de grens kan zenden. Naar de Kölnische Zeitung uit Zürich verneemt, voerden de Russen indertijd, toen zij uit Oost-Pruisen werden ge worpen, o.a. een aantal Zwitsers mede, die daar bij den landbouw werkten. Later vernam men, dat ze naar Siberië waren gezonden. Vergeefs heeft tot nog toe de Zwitsersche regeering getracht ze vrij te krijgen. De Engelsche wet op den dienstplicht is Donderdag in werking getreden. Te gelijk is een proclamatie verschenen, waarbij de eerste 11 klassen krachtens de wet worden opgeroepen, namelijk de klassen 2 tot en met 12, zijnde ongehuwde mannen van 19 tot 39 jaar. Deze klassen komen in hoofdzaak over een met de groepen, die reeds volgens het Derbysteisel zijn opgeroepen. De proclamatie roept ai deze jongemannen op om zich uiterlijk 17 Maart voorden militairen dienst aan te melden. De eerste groep moet zich aanmelden op 3 Maart. Duitsche soldaten, in den sector van Dunaburg krijgsgevangen genomen,zeg gen dat de Duitsche troepen niet be stand zijn tegen de wintersehe koude van 20 tot 40 graden vorst. Men schat het aantal Duitschers en Oostenrijkers die er ziek van zijn geworden op 400,000. Eiken dag vervoeren treinen duizenden zieken naar Duitschland. De Teutps zegt in een bespreking van de herhaalde pogingen van Duitsch land om een afzonderlijke vrede (met Frankrijk?) te stuiten: Deze campagne schijnt wegens den financieelen toestand van Duitschland op touw gezette wor den. Men ducht den vreeseiijken eco- nomischen terugslag van den oorlog. Indien gaai 't blad voort de Duitsche financiers en de rijkskanselier werkelijk vrede willen sluiten op den grondslag van den vroegeren toestand, dan is dat omdat zij die voorwaarde als de gunstigste beschouwen, waarop Duitsch land nog mag hopen. Duitschland stelt den vrede op dezen grondslag alleen voor uit vrees voor erger, maar dat zou de beste reden voor de geallieer den zijn om elke bespreking te weige- ien en den oorlog tot het uiterste voort- te zetten, tot de middenrijken erken nen, overwonnen te zijn. De mauoevre van Duitschland is te kinderachtig om op ons een anderen indruk te maken dan die va vertrou wen op de eindoverwinning. Volgens den correspondent van de „Tagl. Rundschau" te Stockholm, heeft de Rijksraad een voorstel gedaan, den koning in overweging te geven of op initiatief van Zweden of van de Scan dinavische mogendheden, een officieele vredesconferentie van neutralen kan plaats hebben, om de beginselen uit te werken, die zouden kunnen leiden tot een duurzamen vrede. Plaatselijk Nieuws. Ifleusden, 12 Febr. Naar wij vernemen zal de bekende let terkundige, de Heer Henri Decking, in den loop der maand Maart alhier een voordracht avond geven voor Leden van het Nut. Loop der bevolking over 1915Ver meerdering door vestiging 123 (56 mann. en 67 vrouw.); door geboorte 44; totaal 167 personen. Verminderingdoor vertrek 176 (67 mann. en 109 vrouw.)door verlijden 37totaal 213 personen. Alzoo een tota e vermindering van 46 personen. Bevolkingscijfer 1 Jan. 1915, 1872. Bevolkingscijfer 1 Jan. 1916, 1826. Onder de getroffenen bij het ongeluk te Vlissingen, behoort ook Koek, een zoon van den schipper W. Koek, alhier geboor tig, die verschillende familieleden te dezer plaatse heeft. Aalburg. Door de schoolkinderen is f 12,43 bijeengebracht als gift voor den watersnood. Dit gevoegd bij het hooge be drag langs de huizen gecollecteerd, maakt dat Aalburg zich in deze flink heeft ge houden. Aalst- Mej. R. van den Heuvel, on- d rwijzeres te Wijk, is tijdelijk benoemd aan de openbare school alhier. Deneclen-Laiigstraat. Het vijf- en zesjarig elzen- en eikenscbaarhout wordt dit jaar zeer hoog betaald. Naar schatting brengt het van f 4.tot f 4,50 per 100 takkebossen aan struik op. Het opmaken van dit hakhout schiet slecht op, eerst tengevolge van den hoogen water-tand en daarna door het slechte weder. Capelle- Vergadering van den Raad der Gemeente, op Zaterdag 12 Februari 1916, voorm. 10,45 uur. 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Ged. Staten dezer provin cie tot verhooging der jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. 3. Benoeming van vier leden der com missie tot wering van schoolverzuim we gens periodieke aftreding van de heeren W. G. Treffers, A. van der Hoeven, J. van der Hoeven en W. B. Rijken. 4. Benoeming van een onderwijzeres bij het herhalingsonderwijs aan den meisjes- cursus in de kom. 5. Benoeming eener commissie van 3 leden voor de keuring van stteren. 6. Voorstel tot het doen van af- en over schrijving op posten der gemeentebegroo- ting dienst 1915. Aan E. Timmermans alhier is door B. en W. verlof verleend voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank, in het perceel gelegen aan den Winterdijk No. 202. Op Woensdag 9 dezer, des namid dags 3 uur, bestaat er gelegenheid tot kos- telooze inenting en herinenting van de in gezetenen die zich daartoe in de openbare school in de Nieuwstraat dezer gemeente aanmelden. Dronjgelen. De heer Jac.de Haan alhier, is herkomen tot Voorzitter van de afdeeling „Drongelen" van de Nooribra- bantsche Maatschappij van Landbouw. Onze dorpsgenoot den heer E. Nieuw koop, thans ouderwijzer met verplichte hoofdacte te 's-Gravenzande is in gelijke be rekking benoemd te Amsterdam. Nieuwemljjk- Dinsdag had de echtgenoote van W. de Graaf, aan de bui-I tenkade het ongeluk boven van den zolder te va len met het noodlottig gevolg op een ijzeren voorwerp terecht te komen, waar door zij zulke ernstige hoofdwonden be kwam, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Mederhemert. Door gebroeders Van der Meydeu, zal de volgende week weer een groot schip gesloopt worden. Hel zit aan het veer reeds hoog op den wal Voor de inwonerB is dit bij de dure hout- prijzen een buitenkansje. Raamsdonk. In de stoomzuivel- fabriek alhier, kregen Jacs. Schaap en Boom meer of min ernstige brandwonden, door uit den stoomketel stroomend water. Dr. Smits verleende hulp. llaauisdoilkveei*. Donderdag avond brachten de Harmonieën van G Berg en R'veer een serenade aan hunnen direc teur, den heer N. Snijders, die heden de gewichtige stappen deed om in 't huwe lijks boo j# te geraken. Sprung. Onzen vroegeren predi kant da. A. F. P. Pop te Et-de, heeft een beroep ontvangen naar Middelharnis. Toen zekere D. zijne konijnen wilde voeren, kwam hij tot de minder aangename ontdekking, dat ze allen verdwenen waren. Men vermoed dat een hond den dief is. Weeil- Enkele arbeiders hadden zich met een verzoek gericht tot den Comm s- saris der Koningin te 's-Bosch om toestem ming voor het mollen vangeu, doch ze ont vingen daarop een afwijzende beschikking. De werkzaamheden op het land be ginnen reeds een a nvang te nemen en is voor den arbeider een betere tijd aange broken. Naar men verneemt wordt er nog al veel land in gereedheid gebracht met het doel dit met bieten te bezaaien. %W(|k. Loop der bevolking op 1 Ja nuari 19 L6 over het dienstjaar 1915. Geboren30 mannelijke en k8 vrouwelijke kinderen. Ingekomen 20 mannen en 29 vrouwen. Totale vermeerdering 50 mannen en 57 vrouwen. Overleden 21 mannen en 15 vrouwen. Vertrokken 15 mannen en 36 vrouwen. Totale vermindering 36 mannen en 51 vrouwen. De bevolking is alzoo toegenomen met 14 msnnen en 6 vrouwen. Zaltbommel- Woensdag had ten ka tore van J. Meijer's Scheepsbouw-Maat- schappij de aanbesteding plaats voor het bouwen van 7 werkmanswoningen aan den Singel alhier, voor rekening der woning stichting „Onderlinge Hulp". Inschrijvers waren A van Eek, Game ren, f 15.340; C. Janssen, Utrecht, f15.077; H. van Boort, Zaltbommel, f 14.135J. H. van Berghem, Waardenburg, f 12.840 Gebr. Metz, Zaltbommel, f 12.700; W. Ver kuil, Bruchem, f 12.180. Aan den laagsten inschrijver werd het werk gegund. üiur^erlijke Stand. Werkendam, van 4 tot 10 Febr. Getrouwd Hendrikus Visser 24 j. en Teuntje Blokland 22 j. Geboren: Pieter, z. v. Leentje A. voor der SteltPieter, z. v. J. Kloots en P. van den OvenJan, z. v. B. Ippel en M Visser; Jenueke, d. v. B. van der Stelt en A. Ritmeester Overleden: Ariana den Dunnen 4 w.Korstiaan de Waal 75 j.; Stijntje de Keijzer 2 jaar. Nederhemert, over de maand Jan. Getrouwd Barend Mik, 28 j. en Adriniia Vlida Johanna Baks, 25 jaar Geboren: Jan, z. v. M. van Dockum en A. M. v AlphenJohannes, z. v. M. Vos en G. Doruiter; Jacoba, z. v. G. Doruiter en M. van der Vliet. 'Overleden: Levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van M. v. Wijk en N v. d. Zalm Alexander V. d. Meijden 13 m.An# Verhey, 10 in. Dussen, over de maand Jan. Getrouwd Theodorus Pols 30 j. en Johanna Lucia van Gorp 23 jJacobus Th. Wijtvliet 34 j. en Azn, M. van Beijnen 20 j.Mariuus Leenhout 26 j en Adr. de Ronde 24 j.; Jac. Ger. de Wit 27 j,en Thü. Joh. van Diuteren 24 j. Geboren: Jan Helens, d. v. J. v. Rijswijk en Pietje Biesheuvel; Petrus, z. v. Cornelis de Wit en Maria van Dilborg Adriaan, z, v. D. Nederveen en Ad. Heijblom Cornelia, d. v. Ger. v. Olst en M. MeijersCornelis z. van Th. Vetjens en M. Pais. Overleden: Wilhelmina C. 2 j. d. v. L. Leeggangers en Maria van Ham Anna van der Hoop 74 j. wed. van Nicolaas Wensel; Hubertus van den Broek 1 m. lii-ebl^akeu. kantongerecht Heusden, Uitspraak van 11 Febr. Opeub. dronkenschap: A- v. B. te Heusden f 10 of 20 d.L v. d. G. en H. D. te Dussen, f 5 of 5 d. P C. v. O. te Werkendam, f 10 of 20 d. M. O. en J. V. te Almkerk, f5 of 5 d. Openb. dronkenschap (le herhaling): A. v. D. te Hank f 10 of 20 d. Rijwiel zonder licht: M. v. H. te Dussen, f3 of 2 d.J. v. d. S. te De Werken en Sleeuwijk, J. D. H. te Goriuchem ieder f 4 of 2 d. Mollen vervoern: 1 md. T. S. met 1 jr. proef; A. L te Almkerk, terue a. d. ouders zonder straf. Overtr visscherijwetC. A. H. te Waalwijk, f2 of 1 week T. S. Overt, jachtwet: H. U. te Almkerk, vrijspraak A. C. te Luttelhept, f 10 of 5 d.M. d. W. te Herpt, vrijspraak. ltinnenlaa«l. Tot minister van Financiën is be noemd, Mr. Dr. A van Gijn, thesaurier generaal aan het departement van fi nanciën. In de N R Ct. lezen wij omtrent dezen nieuwen minister: De nieuw benoemde minister van financiën, Mr Dr. Anton van Gijn, werd 17 Sept. 1866 te Dordrecht ge boren. Na aldaar het gymnasium te hebben bezocht, volbracht hij zijn stu diën aan de universiteit te Leiden, waar hij in Mei 1892 promoveerde tot doctor in de staatswetenschap op een proef schriftOver de Herziening van de Belasting op ongebouwde eigendommen en als doctor in de rechtswetenschap op stellingen. Met ingang van 1 Januari 1893 werd hij benoemd tot adjunct commies ter provinciale griffie van Zuid-Holland, waar hij gedurende 10 jaar werkzaam bleef, achtereenvolgens als commies en als hoofdcommies in verschillende afdeelingen. Vervolgens werd hij secretaris van het Rijks wonin - college en secretaris van de Haagsche gezondheidscommissie. 1 October 1905 werd hij benoemd tot administrateur van de generale Thesaurie van het ministerie van financiën, sinds 1909 met den titel vau thesaurier generaal Iu 1911 werd hij gekozen tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland ?oor 's-Gravenhage, welk ambt bij tot heden heeft vervuld. Mr. Van Gijn was aanvankelijk lid van de vrijzinnig-democratische partij, doch sinds 1910 lid van de Liberale Unie. Met Mr Hordijk was bij de oprichter van Ons H#is, de bekende Toynbee-Vereeniging te 's-Gravenhage. Ook bewoog de heer Van Gijn zich op het gebied van de drankbestrijding en nam hij een werkzaam aandeel in een onderzoek naar de werking van de banken van leening door de bekende Nuts-commissie, welk den stoot heeft gegeven tot de oprichting van de Ver- eeniging tot bestrijding van den Woeker, waarvan hij ondervoorzitter is. Op economisch gebied verschenen verschil lende artikelen van zijn hand in onder scheidene tijdschriften o a. in de Econo mist, van welker redactie hij sinds 1900 deel uitmaakt. Gelijk men weet, werd mr. Van Gijn bij het optreden van het kabinet Gort van der Linden reeds uitgenoodigd, daarin zitting te nemen, doch meende hij toen daarvoor te moeten bedanken. Waarschijnlijk zal hij reeds heden het beheer van het departement van financiën uit handen van zijn voor ganger overnemen, na door H. M. de Koniugin te zijn beëedigd. Op goede gronden kan nog vermeld worden, dat de minister van waterstaat, dr. Lely, het allereerst de voorziening in de ouderdomsrente zal ter hand nemen. Nadat in de Tweede Kamer-zitting van Woensdag de stemmen staakten over de door Minister Po-thuma voor gestelde voortzetting van afmaking van vee bij het voorkomen van mond- en klauwzeer, i», na de verklaring dat dit slechts in uitersten nood zou geschie den, en dus isoleeriug zooveel mogelijk zou worden toegepast, het voorstel in de zitting van Donderdag met 45 tegen 32 stemmen aangenomen. Naar het „Friesche Kerkblad" meldt heeft de Gereformeerde Kerk te Heeg een legaat aan goederen gekregen, dat geschat wordt op een waarde van f 100 000. Nog steeds is het der recherche niet gelukt de moeder op te sporen van het meisje, dat onlangs op eeu stoep van een der perceelen in de Wilhelmina- straat te Haarlem te vondeling werd gelegd. Wel moet het onderzoek aan het licht hebben gebracht, dat het kind uit een andere gemeente afkomstig is en blijkens de kleertjes en doeken, waarin het goed verzorgde meisje ge wikkeld was, vermoedt men, dat het van gegoede familie is. Reeds zijn eenige verzoeken van ouderlooze echt- pareu ingekomen om het kindje, dat bij den Burgerlijken Stand, in verband jpaet de plaats, waar 't gevonden is, als Wilhelmina Stoep is ingeschreven, als hun kind te mogen aaunemen, doch daarop is, in afwachting van het onder zoek der recherche, nog niet beslist. Bij den veehouder De Boer, in de Belmermeer (Ransdorp) ontdekte men bij het weghalen van dood vee 2 levende katten boven in den hooiberg. De dieren hadden daar sedert de over strooming 25 dagen zonder voedsel doorgebracht en werden thans gered. Maandagavond om 8 uur brak te Bergen-op Zoom plotseling een kort maar nog al hevig onweer uit. Hevige bliksemflitsen doorkliefden het lucht ruim, op den voet gevolgd door rate lende donderslagen, die velen deden opschrikken, daar het weer op den dag of 's avonds alles behalve onweer achtig was geweest, integendeel zelfs vrij koud en guur. Een oogenblik n Mien volgde een hagelbui, letterlijk met steenen als knikkers en in zoo overvloedige mate dat in minder dan geen tijd alles wit zag, wat weêr spoedig versmolt door den opvolgenden regen, 't Was inderdaad gedurende die oogen- blikken angstwekkend weer. Aangezien gebleken is, dat nog voor raden hooi aan het verbruik in het binnenland worden onttrokken, welke uandelwijze blijkbaar gegrond is op de verwachting, dat uitvoer van hooi nog nog zal worden to gestaan, brengt de minister van landbouw, nijverheid en handel ter kennis, dat vergunningen voor den uitvoer van hooi niet zullen worden gegeven. Donderdagavond zijn met den trein van Hoek van Holland te Rotterdam aangekomen dertien opvarenden van het stoomschip Vaarli, dat ongeveer 30 mijlen Noordwest van Terschelling, ter hoogte van de Zwarte Bank, op een mijn is geloopen en gezonken. Kapitein I. Knudsen, een man 37 jaar, te Brevik in Noorwegen woonachtig, de eerste-machinist N. Thionaen uit Christiauia en de tweede-stuurman Myk- Iwstad, uit Haugesund, zijn vejdronken. Dinsdagochtend vertrok het stoom schip Vaarli, cargadoorns de firma Phs. van Ommeren, van Rotterdam in bal last naar Sunderland. De reis was voor spoedig en het schip liep naar wensch tot Woensdagmorgen omstreeks half

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2