het land, wanneer van de houding, die de rijksregeering tegenover Amerika zal aannemen, een beperking van onze vrijheid om een on beperkten en daar door volledig succes belovenden onder zeeërsoorlog tegen Engeland op het daarvoor geschikte ooge iblik te begin nen." De vroegere Roemeensche president Ca p heeft een medewerker van de BAs Est" eenige bijzonderheden mee gedeeld over de politieke stemming van Roemenie: Zoo Russisch gezind als de stemming was toen de Russen bij de Karpathen stonden, zoo zeer verander de stemming na de overwinning der Centrale Mogendheden. De pro Rus sische gevoelens der Roemenen zijn thans sterk afgekoeld. De thans zoo onprettige toestand waarin Griekenland verkeert, wordt niet tragisch opgeno men en is slechts een kwestie van tijd, tot de Centrale Mogendheden de troe pen der entente in zee hebben terug gedrongen. De Engelsche manoeuvre om den Duitsche markkoers naar omlaag te drukken werd door Carp met een schouderophalen beantwoord Hij zeide: „Tenslotte zal Engeland toch net ge- lieele gelag moeten betalen!" dags-beroemdheden heeft behoort, is overleden. De fameuze kwakzalver was 72 jaar, hij stierf doodarm In zijn goeden tijd had Sequah een groot fortuin bijeengedokterd, maar het was hem weer door de vingers geloopen ook Geboortig uit Cornwall had hij zijn z.g. medische kennis verkregen in de Ver. Staten. Zijn werkzaamste middel was dan ook het geneeskrach tige bestanddeel, dat hij uit de z.g. „prairyflower„ trok. Hij is in Johan nesburg gestorven, in een ziekenhuis van andere zijde wordt het bericht van zijn overlijden weer tegengesproken. De „Goslarische Zeitung" meldt, dat er in 25 opperhoutvesterijen in den Harts 6000 herten rondloopen. Deze dieren moeten gevoederd worden, en dit voeder wordt aan menseh en dier onttrokken. In andere streken van Duitschland is het wild eveneens sterk toegenomen. Vandaar dat men nu van verschillende zijden erop aandringt, op het overtollige wild jacht te maken, waarbij de volksvoeding, door het vleesch van het geschoten wild, ook gebaat zou zijn. Raamsdonkveer. Beursprrjzen Hotel de Reyer. Tarwe f 11.75 a f 12 de 80 K.G., Boonen f 17.50 de 85 K G., Haver f 15.de 100 K.G., Hooi f30.8troofl7 Sprang;- Naar men ons meedeelt is de jaarwedde van onzen burgemeester en secretaris elk met f100 'sjaar verhoogd, dat van den ontvanger met f25. De bij den uitgang van het Ger. kerk gebouw gehouden collecte voor den watersnood heeft 14.371/j opgebracht, Tot leden van het stembureau voor de Tweede Kamer en prov. Staten zijn benoemd de heerenC. G. H. Meijervoort, J. C. Maijers lste lid, B. Verhoeven 2e lid en tot plaatsvervangers, F. M. de Jong en J, Rijken. SIeeuw||k- Donderdagavond as. te half zeven, zal in de Geref. kerk alhier optreden Ds. Mulder van Gorincbem. WrUhoeven Cappelle. Naar wij vernemen, is de heer P. A. Plaatsman benoemd tot onderwijzer met hoofdakte te Rotterdam en zal die betrekking tegen 1 Maart a.s. aanvaarden. Zijne plaats wordt ingenomen door den heer P. Breimer van Veldwijk. I*laatselük Mieuw». De Duitsche nota, waarin wordt be dreigd met de behandeling van gewa pende koopvaarders als oorlogsschepen, wordt in Engeland beschouwd als geen praktische verandering te brengen in den bestaanden stand van zaken. Aangezien de Duitschers en Oosten rijkers ook tevoren koopvaarders tor pedeerden zond r waarschuwing en zon der zich te vergewissen of ze waren gewapend of niet, doet het er weinig toe welk karakter de Duitschers aan deze schepen toekennen als ze eenmaal op den bodem van de zee liggen; bo vendien gelooft geen mensch dat een koopvaardijschip ooit door een Duitsche duikboot zou worden gespaard, alleen omdat het niet bewapend was. Inder daad wordt de heele nota in Engeland beschouwd als een zinnelooze maatregel met het eenige doel om verdere wan daden bij voorbaat in de oogen der on zijdige landen te rechtvaardigen. Auto riteiten op het gebied van het volken recht wijzen er op, dat sinds onheuge lijke tijden handelsvaartuigen ter ver dediging zijn bewapend, en dat hun recht om zich tegen kaping te verzet ten immer is betwist tot op het oogen- blik van den huidigen oorlog. Marine-autoriteiten stellen de ge dachte aan de kaak dat Britsche koop vaarders zich van hun bewapening zou den moeten ontdoen, zonder dat daar van Duitsche zijde werd tegenoverge steld, dat van die ontwapening niet zou worden geprofiteerd. fleustleu, 16 Fcur. Een treurig ongeval had Zondagavond plaats. Een veldartillerist heeft zich van het leven beroofd. Op wacht zijnde begaf hij zich buiten de Wijksche poor*, weldra werden 3 schoten gehoord en voorbijgangers vonden het lijk. Bij onderzoek bleek dat de kogel door het voorhoofd was gedrongen en aan het achterhoofd een uitweg had gevonden. De revolver waarop 6 patronen pasten, lag in de nabijheid met nog 3 patronen geladen. De ongelukkige was een milicien van de lichting 1914, afkomstig van Amsterdam. Te teraardebestelling zal heden middag om 12 uur plaats hebben. Het visschen op Snoek is ceen on- voordeelige zaak. voor hen die daarvan het slag hebben. Zoo vernemen we dat N. v. Oijen een snoek bemachtigde van elf pond en J. Hansen een dito van tien pond. Werkendam, De Landbouwver- eeniging „Werkendam en Omstreken" zal op Donderdag 17 Februari 1916, des avonds te 7 uur, in het Societeitslokaal van Mej. de Wed. Wink alhier vergaderen. De agenda luidt: 1. Opening en notulen. 2. Mededeeiingen, huishoudelijke zaken, enz. 3. Aanneming van nieuwe leden voor gesteld worden de heeren M. Sigmond, N C. van Heukelom te De Werken en C. Smidt Az. te Sleeuwijk. 4. Lezing van den heer F. Tonkes Struif, Rijks-zuivelconsulent te Breda. Onderwerp „Zuivelbereiding in 't alge meen". Pauze 5. Lezing van den heer S. C. Colder, Rijks-Veearts te Gorinchem. Onderwerp Arbitrage bij den Veehandel. 6. Verloting onder de aanwezige leden van eenige landbouw- en andere voorwerpen. 7. Rondvraag en sluiting. Zaterdagavond werd zekere I. door iemand, die te veel aan Bachus had ge offerd door den neus gesneden. Heelkundige hulp moest worden verleend. Bij de Ger. kerk A, alhier, is beroepen de WelEerw. Heer Sijbésma, predikant te Zierikzee. Door den WelEerw. Heer Boeijinga alhier, is de roeping naar de Ger. kerk B. te Meerkerk aangenomen. Beneden Langstraat Niette genstaande de voorraad zeer gering meer is, blijft er naar hooi groote vraag bestaan. Men besteedt reeds voor het goede hooi f 30.per 500 K.G. Met het roggestroo gaat het evenzoo. Daarvoor betaalt men f20.per 500 K.G. Cappelle Woensdagavond ten 7 uur zal in de i onsistoriekamer der Ned. Herv. kerk eene vergadering voor belanghebbenden worden gehouden om te komen tot de op richting van een comité, hetwelk in deze gemeente gelden zal inzamelen voor de slachtoffer a van den watersnood. Ongeveer drie weken geleden werden bij A. N. eenige ruiten zijner woning inge slagen. Zondagavond werden bij denzelfden persoon wederom enkele ruiten uit baldadig heid ingeslagen. Dader(s) onbekend. De politie iïeeft de zaak in onderzoek. Donderdagmiddag a.s. ten een uur zal ten raa huize door een commissie zitting worden gehouden ten einde hen te hooren, die bij den midister van Oorlog berichten hebben ingebracht, omtrent de hun uit gekeerde inkwartieringsgelden. 's-Graveninoer. Namens Tuin en Landbouwvereeniging zal alhier a. s. Donderdagavond in het café van M. J. de Jong eene ieziDg worden gehouden over ziekten en beschadiging van vruchtboomen en de bestrijding daarvan. Op Maandag 14 en Woensdag 16 dezer worden in de openbare school af- scheidsvoorstellingen door de militairen gegeven. Herpt. Dat het land hier ook duur is om te naren blijkt wel hieruit, dat eeu perceel weiland van nog geen Morgen groot, bij inschrijving is verhuurd om te scheeren en met bieten te bezaaien voor f312. De collecte voor de noodlijdenden van den watersnood bedroeg alhier f65. Ktaamsdoiik- De heer J. Boons verloor op de Bei gen een beurs met aan zienlijken inhoud. Door een eerlij ken vinder werd zij gelukkig terugbezorgd. HHHH De heer Th. Kolsteren, onderwijzer Sequah, die ook hier te lande een aan de O. L. School te R'veer, is iu gelijke jaar of twintig geleden tot de één» betrekking benoemd alhier. Aan het „Berliner Tageblatt' wordt geschreven Eenigen tijd geleden is gemeld, dat de Deutsche Werkstatte in Hellerau bij Dresden schoenen uitgevonden hadden, waarvoor geen leer noodig was. Zij moesten een goedkoop middel worden om de dure leeren schoenen te ver vangen. Men heeft er vele proeven meegeno- gen en nu komen ze inderdaad ouder den naam van oorlogsschoenen in den handel. Wat anders bovenleer is, bestaat bij deze schoenen uit sterk waterdicht, grijs of zwart zeildoek, zooals het voor ran seis wordt gebruikt. De brandzolen, loopzolen en hakken zijn van hout, dat in dunne laagjes kruiselings en water dicht over elkaar is elijmd. Deze ma nier van lijmen heeft een groot weer standsvermogen en ze heeft tengevolge, dat het hout niet barsten kan. De zolen zijn elastisch en men loopt op deze schoenen even gemakkelijk als op die van leer. Zij hebben ook den vorm en het gewicht van gewone schoenen en zijn even waterdicht en duurzaam, mits men ze goed onderhoudt. De zo len zijn zelfs warmer dan die van leer, omdat hout een slechter geleider is. De hakken zijn gewoonlijk met ijzer beslagen. Men kan er natuurlijk ook gummi schijven onder leggen. Wie eenige handigheid bezit, kan er zelf nieuwe zolen of hakken onder leggen. Anders kan men er mee naar den schoenmaker of den timmerman gaan. Men heeft ze in 21 maten gemaakt en ze kosten al naar de grootte met 25 pfennig stijgende van 5.25 mark tot 10 mark, met gummi schijven 50 pfennig meerreservezolen kosten van 55 tot 65 pfennig. Een lezer van de „Daily Mail" zendt aan dat blad een chèque van f 180 voor den schipper van de „King Stephen", „omdat hij zoo flink zijn natuurlijk monschelijk gevoel heeftover wonnen" ten opzichte van de beman ning van de verongelukte Zeppelin. Een lezeres stuurt f 60 voor den schipper, „die, door de bemanning van de Zeppelin L 19 te laten ver drinken, de wereld van 22 moorde naars heeft verlost. Raadsvergadering, gehouden te Sprang den 11 Februari 1916. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering en goed keuring der gelezen notulen, deelt de Voor zitter mede, dat Gedep. Staten hebben goedgekeurd le het besluit tot verhuring der kamer onder het Raadhuis. 2e het Suppl. kohier der hondenbelasting 1915, en 3e het Suppl. kohier van den Hoofdelijkeu Omslag 1915. Aangenomen voor kennisgeving. Naar aanleiding van een schrijven van Gedep. Staten betreffende de verhooging der jaarwedden van den Burgemeester, den Secretaris en den Ontvanger, wordt besloten te adviseeren deze jaarwedden vast testel len respectievelijk op f700, f900 en f275. Hierna worden samengesteld de verschil lende sttmbureaux voor eventueel in 1916 te houden stemmingen. Na de gebruikelijke rondvraag wordt de vergadering gesloten. Verslag van de Gemeenteraadsvergadering van deWerken en Sleeuwijk, gehouden Zaterdag 12 Febr. 1915 des v.m. 11 u. Voorzitter de heer Sigmond, Burgemeester. Tegenwoordigalle leden. Na opening der vergadering leest de Secretaris de Notulen van de vorige ver gadering welke onveranderd worden vast gesteld. Ingekomen is een besluit van Ged. Staten tot goedkeuring der begrooting voor 1916. Alsvoor tot goedkeuring van het in de vorige vergadering genomen besluit tot wijziging der begrooting voor 1915. Een scürij 'en van den Groepscommandant te Sleeuwijk, ho dande verzoek om bericht of er al of geene bezwaren bestaan tegen de uitvaardiging van de daarin omschreven wijziging der politieverordening betreffende het kappen van boo enen enz. De Raad heeft hiertegen geene bezwaren. Een schrij ven van Ged. Staten houdende verzoek om bericht of de Raad zich n et de daarin uitgedrukte herziening der jaar wedden van de burgemeester, secretaris en ontvanger kan vereenigen. Met 9 tegen 2 stemmen wordt de voor gestelde verhooging goedgevonden. Wordt aangeboden een beredeneerd ver slag van hetgeen met betrekking tot de volkshuisvesting over 1915 is verricht. Wordt besloten tot het dom van af- en overschrijving op de begiooting voor 1915 tot een bedrag van f50. Hierna wordt de vergadering gesloten. itui ^erlüke Stand. Heusden, van 8 tot 15 Febr. Overleden: Steven Posthumus, 21 j. Meeuwen, over de maand Jan. Getrouwd: Jan Hendrik van Houwe- lingen, 31 j. en Adriana P. van den Assem, 32 j. Geboren: Johannes, z. v. C. van der Beek en P. van den Assem; Johannes Gijsbertus, z. v. P. van Andel en P. Schouten. Overleden Elisabeth A. A. van Donselaar, 35 j. Itiiiiiciiluii <1. Omtrent den veeuitvoer uit de door de doorbraken geteisterde streken wordt gemeld Thans zijn ongeveer 18 000 stuks rundvee, afkomstig uit het overstroom de deel van ons land naar Duitschland uitgevoerd. Van de zijde van verkoo- pers wordt ons medegedeeld, dat de opbrengst de verwachtingen verre heeft overtroffen en ongeveer een vierde meer bedraagt dan de som, waarop het vee door de aangewezen taxateurs was geschat. Omtrent een vliegongeluk op Java, meldt men aan de N. R. Ct. Uit Weltevreden wordt ons geseind: Bij een ongeluk met een vliegtoestel is generaal Michielsen gedood en werd luitenant Ter Poorten ernstig gewond. Deze is kort daarna overleden. De barakken, die te Vlissingen dienst hebben gedaan tot opneming van Bel gische vluchtelingen, worden thans af gebroken en zullen worden overgebracht naar Spakenburg en Purmerend. Te Spakenburg zullen deze worden bestemd voor het opnemen van dakloozen ten gevolge van den watersnood en te Purmerend worden zij ingericht als ziekenbarak. In verschillende bladen van rechts is dezer dagen het bericht verschenen, dat de nieuwe minister van financiën, de heer mr. dr. Van Gijn, in 1913 voor de portefeuille zou hebben be dankt, omdat hij voorstander was van de Tariefwet en geen kans zag zonder deze het noodige geld te vinden. Ook in enkele bladen van links is dit ge rucht vermeld. Ten overvloede heeft de heer W. H. Vliegen in een te Tiel gehouden rede eveneens verklaard, dat ook hij had vernomen, dat minister Van Gijn in 1913 heeft bedankt, „om dat hij voorstander was van Tariefwet." Teneinde daaromtrent zekerheid te krijgen, heeft de Haagsche redacteur van „de Tel." zich tot minister Van Gijn gewend met de vraag, of een en ander juist was en met verwijzing naar de door den heer Vliegen gehou den rede. De minister deelde mede dat de heer Vliegen beslist onjuist is in gelicht. De minister is geen voorstan der van een Tariefwet. „Ik beu" zoo verklaarde de minister „lid van de vereeniging „Het Vrije Ruilverkeer." Hiermede zijn dus al die loopende praatjes te niet gedaan. In den nacht van Zaterdag op Zon dag ongeveer 12 uur is een afdeeling van de fabriek Maatschappij „Oxige- nium" aan den Buitenhaven weg te Schiedam, door een ontploffiug geheel uit elkaar geslagen en verwoest. De slag, was geweldig, en was niet alleen iu geheel Schiedam, maar zelfs te Rot terdam te hooren. De meeste menschen, die reeds ter ruste lagen, werden met schrik wakker, en velen dachten dat een of meer Zeppelins Schiedam bom bardeerden In het eerst wist men niet, waar men de oorzaak van den slag zoeken moest, doch weldra drong het geruscht door, dat de Oxigeniumfabriek uit elkaar geslagen was. Toen men al daar aankwam, bleek het eerste gerucht sterk overdreaen, maar toch is een geheele afdeeling van het oude gedeelte letterlijk geheel uit elkaar geslagen. De muren zijn door den luchtdruk naar buiten geweken en in net midden van de fabriek neergestort, alles onder het neerstortend puin bedelvend. Volge js gewoonte bevind zich 's nachts in iedere afdeeling een man, die de wacut houdt. De mau, die in de thans verwoeste afdeeling dt> wacht had, is door den geweldigen luchtdruk weggeslingerd, en werd up ongeveer een 100 M. afstands aan de haven met een groote, gapende wonde aan de zijde gevonden. Dadelijk werd hij naar den nabijzijnden politie post vervoerd en vandaar naar het ziekenhuis. Overigens hebben er geen persoonlijke ongelukken bij plaats ge had. De toestand van den on elukkige die vader is van een gezin met twee kinderen is niet direct hopeloos. Overj de oorzaak tast men nog in het duis ter. Vermoedelijk is de ontploffing ont staan door 't springen van een der in de bewuste afdeeling zich bevindende apparaten. Een geheelen Zondag verdrong zich een groote menigte voor de verwoes ting, waarbij de wacht gehouden wordt. Ten tweede male, eerst door de mobillisatie en daarna door den wa tersnood heeft het werk van het Hoef- ijzerverbond voor het Nederlaudsch Kinderherstellingsoord groote belemme ring ondervonden. De groote urgentie van deze zaak uoopt het Hoefijzer verbond met kracht den arbeid te hervatten, opdat nog dit voorjaar aan den bouw begonnen kan worden Zooals bekend is reeds ruim f 80.000 bijeen, benevens eeu uitge strekt boschterrein te Nunspeet. Een straatverkoop van de bekende Hoefijzerinsigues in zoo mogelijk alle gemeenten van Nederland wordt voor bereid. Jonge dames of padvinders, die mede willen werken, kunnen zich opgeven bij den Heer A. C. Bos, Egmood aan Zee steenkolen, koper, zeevisch, margarine, meststoffen, katoen zaad olie, lijnolie, kinabaat, krenten, rubber, suiker, stroop, talk, roet, teer, tin, thee, levertraan, vrachten, kaarsen, en wollen stoffen. De N. R. Ct. ontleent nog de volgende opmerkingen aan het eerste artikel Ik wil niet beweren, dat men den Rotterdamschen kooplieden van deze dingen eeu verwijt kan maken. Wij kannen niet opkomen tegen hun verlangen om de producten van hun bodem aan den hoogsten bieder te ver- koopen. En wanneer ze er op kunnen rekenen, dat wij hun onze eigen pro ducten zenden om de leege provisie kamer weer aan te vullen dan kunnen ze nemen wat we zenden en er naar handelen. Wat wij overzenden, is onze eigen zaak. Wanneer wij een deel van de Nederlandsche productie, gelijkstaan de met onzen eigen uitvoer in Neder land, naar 1 uitschland laten gaan, dan is dat geen reden tot beklag over den Nederlandschen koopman. Het is onze oorlog, niet de zijne, eu wij zijn het die er op uit zijn de Duitschers uit te hongeren, niet hij. Hij heeft recht geld te verdienen waar hij kan, zoolang wij het niet beletten. In verband met de loopende geruch ten als zouden de ontwerpen oorlogs winstbelasting ook worden geheven van de waarde vermeerdering en van be zittingen tengevolge van den oorlogs toestand, vernemen wij dat het in de bedoeling ligt alleen werkelijke inkom sten in die belasting te betrekkeD. Onder het meeste voorbehoud kan melding gemaakt worden van het ge rucht dat het heffingsprocent 25 zou bedragen. Vrijdagmiddag wilde de landbouwer H. Huisman, te Kootwijkerbroek, zich, vergezeld van zijn dochter, met paard en wagen naar Stroe begeven. Gelijk- t dig bevonden zich op don basaltweg een groot aantal militairen uit de leger plaats Millingeu, terwijl enkele vlieg machines boven den troep blijkbaar verkenningen deden. Juist toen ge noemde landbouwer, die reeds over geauimen afstand tusschen de soldaten was doorgereden en tut grooter veilig heid, het paard bij den teugel leidde, een mitrailleuse genaderd was, die links van hem op den weg stond, gaven de hierbij behoorende mitrailleurs, zon der de minste waarschuwing, een hevig vuur op de vliegmachine. Hierdoor schrikte het paard, sprong ter zijde van den weg over de sloot en overreed hierbij vier soldaten, die zulke ver wondingen bekwamen, dat allen per brancard naar de legerplaats moesten worden overgebracht. De landbouwer en zijn dochter bekwamen slechts lichte kneuzingen. In een Vrijdag te Gorinchem gehou den vergadering van melkveehouders is besloten eene coöperatieve zuivel fabriek op te richten voorloopig voor de kaasproductie. Een 40 tal boeren zijn toegetreden als deelhebbers. De fabriek zal te Arkel worden gebouwd. Het aantal vluchtelingen van den watersnood, dat te Amsterdam in ver schillende gebouwen een onderkomen heeft gevonden, bedraagt tbaus 2443. Ouder hen waren 751 personen, die ondersteuning ontvingen. De politie heeft in overleg met den inspecteur der posterijen eeuadsisdent en eeu brievenbesteller van het post kantoor te Leiden gearresteerd, verdacht malversatie te hebben gepleegd met aan hen toevertrouwde postwissels; een derde beambte beiast met het betalen der postwissels' dien zij ook iu het com plot wilden betrekken' heeft hen ver raden. De daders hebben reeds bekend. De belastingamteuaren te Rotterdam hebben beslag gelegd aan boord van de sleepboot „Jan Jacob" op 1500 K G. ge smolten vet vermoedelijk voor Duitsch land bestemd. De bizonder afgezant van de Daily Mail, die naar Nederlaud is gegaan om gegevens te verzamelen over de misluk king van Engelsche blokkade tegen Duitschland, heet Robert Segar. Hij zal een reeks aitikelen schrijven. „Ne derland wordt door de Duitschers ge bruikt als een groot pakhus, waaruit iederen dag goederen worden gehaald voor de Duitsche fabrieken, de steden en de troependit is zegt hij in één zin de slotsom Segar zegt in zijn openingsartikel, waaruit Reuter reeds veel geseind heeft, dat hij zijn gegevens heeft uit offici- eele en dus ouwraakbare bronnen. Hij zal omtrent de volgende artikelen, die naar Duitschland gaan, inlichtingen geven cacao boter, cacao poeder, cacao, chemicaliën, copra, cocosolie, vetten, hennep, honing, ijzer, katoen, koffie, Een jongetje van drie jaar van de fa milie de K. te Noordwijkerhout is door het innemen van levertraan vergiftigd en spoedig na het innemen overleden. De levertraan, welke Zaterdag gekocht werd bij een drogist te Leiden, is door de politie in beslag genomen. Gedurende de afgeloopen week, zoo wordt aan de N. R Ct. gemeld, werden op de Beneden Waal gevangen: te Go rinchem 34 zalmen, wegende van 20 tot 39 pond, 9 schotzalmpjes, wegende van 1 tot 3 pond, en oen partij wit- visch; te Woudrichem 25 zalmen, we gende van 19 26 pond, en ruim 1000 pond witvisch; te Brakel 10 zalmen, een partij snoek en witvisch; te Her- wijnen een partij snoek en witvisch; te Haaften 6 zalmen en eeu partij wit visch te Rossum 5 zalmen en een partij witvischte Bato's Erf 1 zalm en een paitij witvisch; te Tiel een partij snoek en witvisch. Aan de vischmarkt te Gorinchem betaalde men voor de zalm f 2.08 f 3.08, voor de schotzalm van f 1.30 f 1.55, voor de witvisch 2436 ets.,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2