I Tabletten De Rooker De vel van Erzeroem is door de Turken nog altijd niet t icgegeven, maar de Duit- gehe ceusuur heeft liet bericht doorge laten en de Duitsche bladen betwijfelen het ook eigenlijk niet, al maken zij een voorbehoud. Zij erkennen dat het een Russisch succes is en noemeu het be treurenswaardig, ofschoon geen ramp voor de ceutralen. De Eugelsche en Fran 8che pers daarentegen maakt begrijpe lijkerwijze grooten ophef van Erzeroein's val en juicht, vooral omdat de Russen sinds 29 Maart van verleden jaar, toen Przeinysl hun in handen viel, geen ves ting meer veroverd hadden. De vreugde is dubbel verklaarbaar, omdat de Fran- schcn en Eugelscuen zelf uog heelemaal geen vestingen veroverd hebben. Da Russen geven bovendien hoog op van den buit en het aantal gevangenen, hun met Erzeroem in handen gevallen: 811 kanonnen en over de honderddui zend gevangen I 't Is niet gering en men kan het moeilijk gelooven. Zou de ves ting Erzeroem zulk een groot garnizoen bezeten hebben en zooveel kanonnen? Dat is onwaarschijnlijk, maar 't aan zijn dat een deel van hei terugtrekkende Turksehe leger in de vesting ingesloten is geweest en met zijn artillerie den Rus sen in banden viel. Dan zou het een nog mooier succes voor de Russen zijn dan eerst het geval scheen. Dit is ech ter van Russische zijde zelf niet gemeld. Nadere berichten over den val van Erzeroem doen zien, dat van het gar nizoen het grootste deel vermoedelijk is ontkomen De Russen hebben de stad niet totaal kunnen insluiten, maar heb ben ze van J't noorden uit in stormloop genomen, waardoor d^1 Turken gelegen heid hadden aan de zuidzijde te ont snappen. Intusschen is men in Rusland zeer verheugd over den klap, die aan de Turken is toegebracht. Een blad de „Rjetsj",spreekt van 't vernietigen van vijf Turksehe legerkorpsen. De buit is door de Russen nog niet volledig opgemaakt, maar de eerste berichten doen zien dat hij enorm is. Op 15 K. M. van Erzeroem hebben de Turken nog getracht stand te houden, maar ook daar werden zij verjaagd en moesten zij hun heil zoeken in een snelle vlucht. Uit de Russische staf-berichten blijkt, dat de Turken heftigeu tegen stand hebben-geboden. Aan beide zijden zullen de verliezen dus zwaar zijn. Plaatseltlk !\ieuws. Het Wolff-bureau meldt: In de vij andelijke en neutrale pers heeft kort geleden het bericht de ronde gedaan, dat burgemeester Max van Brussel in vrijheid zou zijn gesteld. Het bericht is onwaar en er kan aan toegevoegd worden, dat aan de invrijheidstelling van den burgemeester van Brussel ge durende den oorlog niet te denken is. Te Birmingham is een vrouw bij rechterlijk vonnis ontzet uit den eigen dom van haar tuiu, een stuk van een achtste acre, d. i. ruim 50 M2., op grond, dat zij had nagelaten het te be bouwen. Het is in deze dagen een ernstig vergrijp zei de .echter een tuin onbebouwd te laten. Minister Asquith heeft in het Lager huis credieten aangevraagd tot een be drag van 420 millioen pond sterling, 120 mil'iioen p. st. voor het loopende dienstjaar en 300 millioen p. st. voor 1916, waardoor het totaal der credieten voor de jaren 19151915 op 1420 millioen p. st. komt en sedert het be gin van den oorlog op f 2082 millioen p. st. Het in November verleende cre- diet, dat naar raming zou toereiken tot half Februari, zal den openbaren dienst gaande houden tot 10 M. art (toejuichin gen). Asquit heeft den algemeenen oorlogs toestand niet aangeroerd en alleen over de financiën gesproken. Hij deelde nog mede dat de schatting van 423 milloen pond sterling voor leeningen aan de bondgenooten en overzeesche gewesten waarschijnlijk juist zal blijken. Het Lagerhuis heeft met algemeene stemmen de credieten toegestaan. Op de centrale veemarkt te Berlijn zijn Zaterdag alles bij elkaar 274 var kens verkocht Dat beteekent, zegt het Berliner Tageblatt tegenover de vele duizenden varkens, die anders verkocht worden, een schaarschste, zooals in geen tientallen jaren voorgekomen is. Ber lijn kan zich met zijn 274 varkens echter i- og altijd gelukkig prijzen, want in andere groote steden was de aan voer Zaterdag veel minder. In Ham burg b.v. zijn zegge vijf varkens te koop aangeboden. Maar ook de aan voer van rundereu is Zaterdag te Ber lijn opmerkelijk achteruitgegaan Er werden 4200 rundereu minder te koop geboden dan Zaterdag voor e n week. Als men uit den staat van de officieele telling van 1 December 1915 leest dat er toen in het Duhsche rijk meer dan 20 millioen varkeus aanwezig waren, blijft er geen andere gevolgtrekking over dan dat de varkens en nu ook de runderen om speculatieve redenen achtergehouden worden. N. R. Ct. Heulden, 23 Febr. Op 76-jarigen leeftijd overleed alhier Me vrouw Meerburg, Weduwe van den Heer A. Geielle Meerburg, hoofd van de firma A. Gezelle Meerburg. Met haar is eene Vrouw met groote werkkracht van ons heen gegaan. Bij het overlijden van haren Echtgenoot, nu 24 jaar geleden, nam zij direct de leiding der Boekdrukkerij en Uitgeverszaak op zich en beeft die vol tact en energie weten te leiden, werkzaam tot aan het laatste oogenblik. Naast hare familie, zal ook bij haar personeel en allen die haar van nabij gekend hebben, hare nagedach tenis in gezegend aandenken blijven. Het water blijft hier, op de Bergsche Maas nog steeds stijgende. De beide goede renloodsen zijn niet meer toegankelijk en de passage langs de Maas onder den wal is verbroken. Ammerzoden. De collecte ge houden door de leden der watersnood com missie heeft in Ammerzoden en Well f 647.24 opgebracht. H'erkeudam. Ondanks de vele na sporingen, kan men omtrent het lot van den sinds Woen-dag 1.1. alhier vermisten landweerman niets met zekerheid zeggen. Door ongesteldheid van den Voorz. den Heer A. Siginond werd Donderdag 1.1. de verg. van de Landbouwver. alhier door den Heer D. C, Hakkers geopend. Hij wees daarbij in zijn openingswoord op de moeilijkheden waarmede de landbouw ver laden jaar te kampen bad, doch liet niet na ook de lichtzijden te noemen. Nadat de notulen der vorige v-^rg. waren gelezen en onveranderd waren goedgekeurd werd mededeeling gedaan van de aamen der leden die door den dood of om andere redenen als ledea waren verloren gegaan, waarna weer eenige andere personen als leden werden toegelaten. De ver. telt thans 228 leden. De Voorz. deelde mede dat slechts 40% van de bestelde regeerings maïs over he t land was gedistrubueerd, doch dat men er hier niets van had ontvangen, wat voor de bestellers natuurlijk zeer teleurstellend was geweest, doch het bestuur had zijn best gedaan en kon in deze vrij uitgaan. Ondanks de moeite die het Bestuur ge daan had om een cursus voor paarden kennis tot stand te brengen, was het hein door de weinige belangstelling der land bouwers niet mogen gelukken. Het Bestuur beval, na op het nut van een groote en krachtige Mij. van Landbouw voor N.B. gewe'ea te hebben aan om lid te worden van de afd. Werkendam van die Mij. welke afd. opgericht zal worden bij genoegzame deelname. Het lidmaatschap zal minsten f 0.60 per jaar bedragen en men kan zich bij den secr. den Heer Van Donkelaar daarvoor opgeven. Nadat medegedeeld was, dat de heer J. C. Kolder, rijksveearts te Gorinchem verhinderd was zijn lezing over arbitrage bij den veehandel te houden, sprak de Heer E. Fonkes Struif, Rijks- zuivelconsnlent, te Breda over „Zuivelbe reiding in het algemeen" en een eeuw in gedachten teruggaande gaf hij een overzicht tot op heden van de ontwikkeling der zuivelbereiding, wijzende op 't verschil in kaas en boter maken op de boerderij en in de fabriek en tegelijk wijzende op 't noodzakelijkste voor de veehouders om te komen tot het oprichten van coöperatieve zuivelfabrieken. Hij vond ook gelegenheid over de inrichting van stallen te spreken en de gevaren, die soms voor zieken, kin deren en vee gelegen is het gebruik van besmette melk of ondermelk en ten slotte over de controlestations, die bet vetgehalte der melk vaststelden en daardoor aan gaven welke beesten men moest opruimen of houd-n. Niets meer aan de orde zijnde sloot de Voorz. met zijn dank te zeggen aan den spreker, de vergadering. Omtrent den toestand der Onderl. veeverzekering Werkendam en Omstreken kunnen we het vol ende melden Aantal leden afd. runderenverz. 46 thans tegen verleden jaar 39 Aantal verzekerde runderenverz. 870 thans tegen verleden jaar 666; Verzekerd bedrag f 163.330.thans tegen verleden jaar f115.292. Aantal uitkeeringen over het afgHoopen jaar 23, totaal bedragende f2158.60. Aantal leden afd. paardenverz. 41 thans tegen 36 verleden jaar. Aantal verzekerde paarden 253 thans tegen 191 verleden jaar. Verzekerd bedrag f105.455 thans tegen f76.130 verleden jaar. Aantal uitkeeringen 3, totaal bedragende f 1162.50. De aftredende bestuursleden, de heeren A. v. d. Stelt en A. B. Holster zijn her kozen. lleneden-Langstraat. Met den handel in vette kalveren gaat bet redelijk. Bij goede vraag zijn de prijzen van vette varkens wederom stijgende. Nuchtere kal veren worden lager, biggen h joger verkucht. Men besteed voor vette kalveren 60 75 ct. per K g. vette varkens 50 54 ct. per half K.G., biggen f 12 a f 18 per stut en nuchtere kalveren f 16 a f25. *Cappelle. In den loop dezer week zal in deze gemeente aan de huizen der ingezetenen een collecten worden gehouden voor de slachtoffers van den watersnood. '«Gravenmoer. De voorjaars- stierenkeuring voor deze gemeente zal ge houden worden op 20 Maart a.s u.hq. 3 u. te Oosterhout. kaatsheuvel- De op Zondag j.l. gehouden colh-cte in de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk, ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood, heeft opgebracht f 42,welk bedrag totdat doel zal worden verzonden. Tengevolge van den storm werd de gevel van bet huis van- V. H. omvergerukt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. *Sleeuw(Jk. De Geref. Jongel. Ver- eenigine „Prediker 12 1" zal Vrijdag 25 Febr. des avonds 7 uur in de Chr. School hare jaarvergadering houden. Sprang; Den storm van Woensdag jl. heeft in deze gemeente veel meer zich doen gelden, dan bij den „Januari storm" op verschillende plaatsen zijn scboorsteenen af- ruiten in- en boomen omgewaaid. Vrijdag morgen vond men den 63 jarigen H. op een stoel, dood voor zijn bed ziiten. Maandag morgen werd een hond van zekeren v. d. H. door een motorfiets dood gereden. Boven wonder kwam de fietser zonder letsel vrij. [taamsdonk. Naar wij vernemen heeft Ds. Holland een beroep ontvangen naar F ijenoerd. Graan beurs hotel De Reijer. Tarwe f12 a 12.50; Haver f15 a f 15,50; Boonen f20; Hooi f32, Stroo f18. llurgerl(jke Stand. Heusdeu, van 1520 Febr. Overleden: Johanna Duijser, 76 j., wed. van A. Meerburg. Werkendara, van 1118 Febr. Getroiwd: Otto Dekker, 29 j. en Maria van Andel, 24 j. Geboren: Jan, z. v. P. Hakkers en W. Teuling; Egbert Leonardus, z. v. L. M. Schuller en G. E. de Lint; Jan netje, d v, W. van den Henvel en E. Lodder. Overleden: Woutrina van den Heu vel, 91 j. wed. van B. van Driel Wil helinina Kramer 9 j. De Werken en Sleeuwijk. van 28 Jan.18 Febr. Ondertrouwd: Gcrrit van de Kamp, 22 j. en Cornelia Bastiana Schaddelee, 19 j., Jan van Wijk, 31 en Dingena de Rade, 22 j. Getrouwd: Arie Kolijn, 31 i. en Ma ike Ekelmaus, 26 j. Geboren: Cornelia, d. v. C. Kuup en T. de GraafïCoruelis, z. v. C. Visser en M, den DunnenPierternella Maria, d. v. A Kolf en J. Dekker. Overleden: Jan van der Nat, 5 j. Cornelia, Bastiana Stam. 84 j we 1 van Hendrik Versluijs; Elizabeth van Breugel, 1 j.; Jan Coruelis van der Straaten, 81 j., ecbtg van Elizabeth VerheijCorstiana Smits, 57 j echtg van Jan van der Stelt. Het Prinsesje heeft tijdens haar be zoek aan onze hoofdstad haar tijd niet uitsluitend met vermaak in „Artis" doorgebracht, maar ook een tweetal tehuizen bezocht waar de van alles be roofde vluchtelingen uit bet overstroom de land met huu kinderen een tijdelijk onderkomen hebben gevonden. Onder den indruk van hetgeen zij daar gezien en gehoord had heeft haar goede hartje, naar wij vernemen, geen rust gevon den voor zij van haar speelgoed voor raad een gedeelte had uitgezocht om bet aan de kindertjes der vluchtelingen te sturen. Een geschenk dat zeker de ouders evenzeer als de kleintjes verblijden zal De eisch tot schadevergoeding, dien het meisje, welken arm onlangs door een beer in den Haagschen dierentuin werd afgebeten, heeft ingesteld tegen het bestuur van het Kon. Zoöl. Bot. Ge nootschap, geldt een vordering van f 25 000 Nader bericht men Eerlang zal voor de burgerl. kamer der rechtbank te 's Gravenhage in be handeling komen een vordering inge steld tegen het bestuur van het Kon. Zoöl. Bot Genootschap door het meisje wier arm indertijd door een van de in den dierentuin aanwezige beren werd afgebeten. Het genootschap moet het meisje een schadevergoeding hebben aangeboden; met het aangeboden bedrag is echter geen genoegen genomen. De rechter zal nu uit te maken krijgen of het ongeluk een gevolg is van onvoor zichtigheid van liet meisje dan wel van verzuim door het tuinbestuur voor het nemen van zoodanige veiligheidsmaat regelen, waardoor een dergelijk feit had kunnen worden voorkomen. Haar eisch is een ver oediug van 2o duizend gulden. gelegenheid kreeg in bassen te offeren. Ook mocht na afloop der manoeuvre het publiek de brug eens over. De ontvangsten bedroegen na aftrek van eenige onkosten, ruim 600 gulden. Uit Monnikendam, Buiksloot en an- iere plaatsen die door het hooge water getroffen zijn, komen thans gunstige berichten. Het water loopt flink weg, en in de eerstgenoemde plaats komen de straten reeds boven water. De schade aan de bottervloot van Marken wordt op 10 duizend gulden geschat. Toen Zondagmiddag de 17 jarige Scheepers, te Uden, een bus, die bij met carbid en water gevuld had om gas te ontwikkelen, wilde aansteken, sprong deze uit elkaar, met het gevolg, dat de stukken den jongen man in het hoofd drongen en de dood onmiddellijk intrad. Het terrein waarop de 50.000 Volen- dammers zijn ondergebracht, heeft op heden nog veel last van het overvloedige oovenwater, dat de wetering de Oude Eem aanvoert. Nu is een aanvang gemaakt met het stellen der hoken (perken van gaas met afdak) op saiigelegde hooge ter reinen, de Hooglanler Eng. Deze een- deudivisie, een kwartier buiten Amers foort heeft eigenlijk garnizoen in de gemeente Hoogland. Heze afrasteringen met leghok, alle berekend voor 60 eenden, komen waar schijn.ijk tegen het einde van deze week gereed. Dan zullen eveneens de 80.000 eenden uit Ilpendam, welkn thans voorloopig zijn ondergebracht in het Proefstation der V P.N. daarheen worden vervoerd. Ook zijn dan zendin gen uit Oostzaan te verwachten. In genoemd fokstation zijn tevens onder gebracht 2400 kippen uit Landsmeer en een ongeveer gelijk aantal uit Oost zaan. Uit Purmerend meldt men ons Alle verlofgangers woonachtig te Purmerend, zijn opgeroepen om te helpen den kistdam bij de melkfabriek Holiandia te repureeren. Gedurende de afgeluopen week, zoo wordt aan de N. R. Ct. gt.meld, werden j op de Beneden Waal gevangente Gorinchem 4 zalmen wegende van 18 tot 21 pond, 1 8cbotzalmpje van 2 pond, en een partijtje witvisch.te Woudrichem 21 zalmen en een partijtje witvisch,te Brakel 10 zalmen, te Haaften 2 zalmen, te Hurwenen 1 zalm, te Ros-um 2 zalmen en een partij wiiviscn, te Bato's Erf een partij snoek en witviscb, te Tiel een partij snoek en witviscb. Aan de visch markt te Gorinchem besteedde men voor de zalm f j..96f2 12, voor schotzalm f i.32, witviscb 22 ctalles per half K G. Aan de vischmarkt te Woudrichem gold de zalm f190f2.40 per half K.G. Wegens den hoogen waterstand heeft men de zegenvisscherij moeten staken. Het water staat van dijk tot dijk. Va den veehouder Westerning in de Belmermeer werd door de eerste overstrooming een stal weggespoeld Tot zijn verbazing bracht de laatste stormvloed hem er een terug. Er kwam een flinke stal op de golven aandrijven en bleef ten slotte op zijn erf staan. 14 dagen geleden heeft de federatie van tuinbouwarbeider te Loosduinen, aan al de warmoezierspatroons bericht dat, als vóór 2L dezer niet aan al de eischen der arbeiders was voldaan, dezen op dien dag huu verband als opgeheven zouden beschouwen De patroonsver- eenigiug heeft aan alle kleinere eischen van arbeidsduur, echaftijdeu enz. vol daan, maar het loon iets lager gesteld. Gtëischt wordt gemiddeld f 12.75 per wsek, terwijl de patroons het op f 12.12* hebben bepaald. De federatie eisebt nu ook overleg over het loon. Maandag morgen gingen slechts bij 63 van de ruim 250 patroons de arbeiders aan bet werk. J)e gemeentepolitie is met 10 rijksveldwachters versterkt. Wij vernemen uit de beste bron dat mr. Troelstra einde April naar Neder land terug zal keeren en voornemens is al ziju functies te hervatten. Vanwege de Vrije Socialistische Ver- eenigiug te Zwolle was Zondag, een vergadering in de nieuwe stadsherberg op het Roode Torenplein belegd, waarin als spreker zou optreden de heer B. Lausiuk Sr., secretaris van het Ned. Arbeidssecretariaat te Amsterdam. Hut onderwerp, dat behandeld zou worden betrof hut vonnis, gewezen t.egen eenige militairen, veroordeeld wegens bet verspreiden van een manifest, waarin geprotesteerd weid tegen een te geringe ondersteuning, verleend aan de weduwe van eeu landweerman, die aan een be komen wonde is overleden. Toen de vergadering Zondagmorgen om elf uur zou beginnen, werd deze ouder protest door de politie verboden. Een en ander veroorzaakte een volks oploop, waarin de meeniugen over het gebeurde werden besproken. Het garnizoen te Dordrecht hield Zaterdagmiddag eeu manoeuvre op de rivier, waartoe de pontonniers een brug hadden geslagen, welke veronder steld werd door vijandelijke marine te worden aangevallen, teneinde een voorgenomen troepenoverbrenging te beletten. De aanval mislukte en de troepen, landstorm vrij willigerj en ar tillerie en munitietreincu kwamen ge lukkig aau de overzijde. Het publiek woonde deze manoeuvre bij, die werd opgeluisterd door muziek. L)e bedoeling was gelden te verzamelen voor den watersuood, waarvoor men dan ook een klein entree moest betalen om op de Buiten Walevest te komen, terwijl men Wij lezen in de N. R. Ct. Het Hollandscbe diep gaf Vrijdag het zeldzame schouwspel te zien van een stoomboot op hol. Het sleepbootje De Kil geraakte met een sleep achter zich onklaar en kapitein en machinist bevreesd voor hun hachje, sprongen aan wal. Tezelfder tijd brak de tros, die den sleep aau de boot verbond, en deze er van door! Eerst in de richting van Strijensas, daarna een anderen kant uit om vervolgens op te tornen tegen de Noord kaap II, welke gesleept werd door de Elizabeth. Het bollende sleepbootje bezorgde aan de Noordkaap zoodanige averij, dat deze op een werf moest worden gebracht. Het bootje ramde vervolgens eeu tweede scbip v n den sleep van de Elizabeth,|waarbij|het boeganker van het schip achter de boeiïng van de dolle sleepboot kwam. De schipper kapte den tros en de sleep boot met het schip er van door in de richtiug van de Moerdijksciie brug. De schipper stond doodsangsten nit bij de gedachte, dat straks zijn schip, waarop de masten recht ovoreind stonden, tegen de brug op zou hotsen. Hij liet ziju zwaarden valleu, gooide ziju roer dwars eu daar ging het! Schip en sleepboot holden als bezetenen op het breede Hollandsche diep rond. Tot de kapitein van de sleepboot en zijo machinist die met een roeiboot hun eigendom weer hadden opgezocht, een eind aan het spellutje maakten. Harkt berichten. hudeu aaagevoerd magere runderen, 659 vette runderen, 110 vette kalveren, nuchtere kalveren, 131 schapen en lam meren, 1189 varkens,biggen,bok ken of geiten. De prijzen waren als volgt: runderen le kwaliteit 102, 2e kw. 92 c^nt, kalveren le kw. 135, 2e kw. 115 cent, schapen le kw. 00, 2e kw. cent, vette Varkens 00 a 00 cent, licht soo-t 00 cent per kilo. Nuchtere fokkalveren f 00,a 00,00, idem vo >r de slacht f ,00 a f ,00, Big gen f 0,00 a 0.00 per week. Gorinchem, 21 Febr. Op de veemarkt waren aangevoerd 169 runderen, 4 nuchtere kal veren, vette varkens, 505 biggen. De prij/en waren als volgt: zware kalf- koeien f 300 a f 340, kalfvaarzen f 220 a f 280, guiste vaarzen faf melk koeien f 260 a f 280, 2l-jarige ossen f ali-jarige dito fa pin ken fa fgraskalveren f 00 a f 00, nuchtere kalveren f 22 a f 27 Vette varkensac. per half kilo. biggen f 12 a f 22 per stuk. Werkendam. Boter: Marktprijs f 0,82§, Winkelprijs f 0.87è per halve k.g. Eieri nf 1,50 de 26 stuks. Oosterhout, 14 Febr. Boter f 1.82 a f 1,85 per K.g. Eieren 23 en 25 cent de 4 stuks. Bcsoijen, 22 Febr. De prijs der boter was he ten f 1,83 a f 1,85 per Kilo. Aangevoerd 30 Kilo. Eieren 6 a 6* ct. per stuk. Sleeuwijk. De zetting der boter bedraagt 0.90 ct. per half kilo en die der eieren f 1,75 de 26 stuks. Waterhoogte Heusdeu. Hoog Water. Laag Water. 18 Febr. 2.32 M. 2.01 M. N.A.P. 19 2.33 2.14 20 2 35 2 31 21 2.60 2.60 Waterhoogte Maastricht (brug) 21 Febr. 3.54 M. boven 0. 22 3.14 WATERHOOGTE KEULEN (11 u. v.m.) 21 Febr. 6.57 M. boven 0. 22 6 63 Rotterdam, 21 Febr. Op de veemarkt waren 's-Bosch, 18 Febr. Op de heden gehouden veiling werden aangevoerd 56316 gegaran deerd versche inl. hoender-eieren, waarvoor werd besteed van fl.10 tot fl.lö per K.G. Kippen, f0,000,00 per stuk. wÊiÊggmkm - verfris chl de tong het bette Hg door het gebruik van Wybert- tabletten; zij smaken aange- ;=s naam en vrijwaren tegelijker- ss tijd voor verkoudheden en de gevolgen daarvan. SS BIJ alle apothekers en drogisten 6 60 cent. sfs Wyfoerf

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2