hutten woont, is half onder den grond gekropen, en het is eigenaardig te zien, hoe alleen het bovenste stuk van deze hutten boven den grond uitsteekt. De lucht in deze hutten is, noch in den zomer, noch in den winter te genieten, volgens Westersche opvattingen. In den winter echter dragen zij een zware vracht sneeuw, dikwijls meters dik. De straten zijn dan door de sneeuw bijna niet begaanbaar. Een derde deel van de bevolking bestaat uit Armeniërs De civiele be- volkii g bedraagt niet meer dan 3500 zielen. De in het zuiden van de stad gelegen citadel is de zetel van den wali. De beteekenis van Erzeroem als karavaan centrum is sedert jaren ver minderd. Vroeger was het de voornaamste plaats aan de „Genuesische straat," die van Trebisond, aan de Zwarte Zee, naar de groote Perzische stad Tebris ging. Geweldige voorraden waren toen in Erzeroem opgestapeld. En in de stad heerschte de rijkdom van een groote handelsplaats. Dit veranderde toen in de negentiende eeuw met voort- dringen der Russen in den Kaukasus de Armeniërs meer en meer trokken naar de door de Russen veroverde ge bieden. Thans gaat het Europeesch Perzische verkeer over land reeds lang over Russisch Trans-Kaukasië. Eu tegelijkertijd verloor door het vertrek van de handige Armenische handwerks lieden ook de nijverheid in Erzeroem veel van haar beteekenis. Van belang is alleen nog de handel in graan en andere levensmiddelen. In bo8Schen tusschen de buurtschap Offenbeek, gemeente Beesel, en de Duitsche grens achtervolgden belasting ambtenaren Zondagnacht een klein«-n troep smokkelaars, die op hun aanroe pen zich op den grond wierpen en vlug voortkruipend naar verschillende windrichtingen verdwenen. Op de plaats gekomen, waar de mannen waren neer- gedoken, troffen de ambtenaren de smokkelwaar, bestaande uit enkele zak ken meel, nog aan. En vlak daarbij vonden zij tot hun minder aangename verrassing een bom, een helsche machine of hoe men het gevaarlijk voorwerp noemen wil, die blijkbaar bestemd was om de achtergelaten smokkelwaar te vernietigen en te\ens de ambtenaren onschadelijk te maken. De ambtenaren, die beslag legden op het meel, hebben tevens het be wuste werktuig bij hun superieuren ingeleverd. Een justieel onderzoek zal worden ingesteld. De helsche machine best >nd uit een houten kistje, waarin besloten was het binnenwerk van een wekker. Met eenige veranderingen daarin was tevens het hamertje zoodanig bevestigd, dat dit in aanraking kwam met 'n stift, die door den buitenwand van het kistje heen verbinding had met het inwendige van een ijzeren buis ter lengte van onge veer 25 centimeter en welke gevuld was met een vijftal kaarsvormige voor werpen die vermoed worden te bestaan uit een sterk explosieve stof. De vijf Kaarsvormige stukken droegen alle tot opschriftManufactured by Atlas Powder Cy., explosive gelatine, no. 75, Wilmington U. S. A." De ijzeren buis was waarschijnlijk een stuk gaspijp, aan één zijde voor zien van een stevig ingesoldeerden bodem. Dat het toestel niet uit elkaar ge slagen is, danken de ambtenaren aan het feit, dat een paar voorloopers hen niet ontdekten, zoodat de smokkelaars zelf geen voldoenden tijd hadden om het vernieling8werktuig volkomen zutver op te stellen. 'van onze dappere bondgenooten in de voortzetting van den oorlog ook maar iets zullen verslappen." Een correspondent van de Associated Press he^ft een onderhoud gehad met koning Peter van Servië. Ik weet niet, heeft de oude, lichamelijk gebroken en zoo goed als blinde vorst tot den jour nalist gezegd, of men bij u in Amerika begrijpt, waarom bijna geheel Europa in oorlog is. Deze oorlog is de laatste, hardnekkige strijd tuaschen het leen stelsel van gisteren en de vrijheid van morgen. Daarom moest de oorlog uit breken aan de oevers van den Donau, en niet elders. Want de Donau scheidt het koppigste feudalisme, door onwaar dige kuiperijen staande gehouden, ge lijk in de kleine Italiaansche staten van de Middeleeuwen geschiedde, van het onwankelbaar ideaal van vrijheid, dat ingeplant is in hen, die bereid zijn om tot den laatsten man voor zijn ver wezenlijking te vechten. Toch hebben wij, zeide koning Peter, steeds gewenscht, in vrede met de Oostenrijkers te leven. Het behoort bij ons geloof, om met onze buren op goeden voet te verkeeren. Maar het ligt in de opvatting van een feudalen staat, dat er in zijn buurt geen vrij heid kan bloeien en zoo dacht Oosten- ryk er over in den tijd van de Obreno- witsen. Servië was toen tot schatplichtige van Oostenrijk gemaakt. En ook thans zoekt Oostenrijk tegenover Servië de zelfde politiek te volgen als vroeger, en in Servië, Montenegro, Bosnië en Herzegowina een rijk van vazal-staten te scheppen ten voordeele van zijn middeleeuwschen feudalen adel. Maar dat kunnen wij niet dulden. Wij zijn boeren, maar vrije boerenik de Koning, ik ben voortgesproten uit het volk, dat helfhaftige volk, dat de voorkeur gaf aan een bitteren dood boven geinak- kelyke, schandelyke slavernij. Mijn grootvader was een boer en daar ben ik trotscher op dan op mijn troon. Koning Peter heeft ten slotte tegen den vertegenwoordiger der Associated Press zijn vaste vertrouwen in de vry- heid van Servië uitgesproken. Ik zal, zeide de oude vorst, niet sterven voor mijn land gezegevierd heeft. In een vergadering van het Engelsche Lagerhuis, waar de vredesbeweging ter sprake gebracht werd, heeft, onder stormachtige toejuichingen, minister Asquith verklaard „Wij zullen nooit het zwaard, dat wy niet lichtvaardig hebben getrokken in de gchede steken, vóór België, en ik voeg er bij Servië, alles en meer dan alles hebben herkregen wat zij hebben moeten offeren: vóór Frankrijk volkomen beveiligd is tegen aanvallen vóór de rechten van de kleine volken van Europa op onwankelb«ren grond slag zijn gesteld en vóór de militaire overheersching van Pruisen geheel en voorgoed is vernietigd". Kan het duidelijker enonomwondener? Hoe ,kan ik het begrijpelijker maken, hoe kan ik meer doen om al onze vij anden te overtuigen, dat tenzij een vrede gegrondvest op deze voorwaarden, inzicht en binnen bereik is, noch wij noch een Plaatselijk Nieuws. I)e BURGEMEESTER der gemeente Heusden, brengt ter kennis der ingezetenen, dat de broodkaarten loopende over de maand Februari j.l. op üen 1 Maart d.a. des voorm. van 912 uur ter secretarie zullen moeten worden ingeleverd. Zij, die in gebreke mochten blijven, de broodkaarten op dien tijd in te leveren, zullen voor het eerstvolgend tijdvak niet in de gelegenheid worden gesteld om goed koop ongebuild tarwebrood te betrekken. Heusden, Febr. 1916. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. Heusden, 26 Febr. Het water op de Beereche Maas blijft nog Bteeds wassende; zeer ten ongerieve van handel en passagiersdaar slechts van een aanlegsteiger gebruik gemaakt kan worden en de goederen ter verzending in de openlucht moeten worden bewaard. Op de Centrale hengstenheuring j.l. Woensdag te Breda gehouden, werden o. a. bekroond: met een invoerpremie van f 500 de 3-jarige Belgische hengst „Vos" van A. Verschoor te Almkerk, met een onderhouds bijdrage van f 250 „Cicero" van Gebr. Oerlemans v. d. Schans te Drongelen, met onderhoudsbijdragen van f 150 „Emigrant II" van G. J. W. Branderhorst te Eeten, „Rinaldo" van A. Verschoor te Almkerk en „Martin" van A. J. de Roon te Capelle. Aalburg- Door bet bestuur van den Boerenbond alhier is de woning met schuur aangekocht van den koopman B. Ze zullen dit exploiteeren en bestemmen voor pak huis. De gelden, welke voor dit doel noodig zijn, wordeu bestreden uit de kas vaD den uiterwaard „de Ebbe" toebeboorende aan de inboorlingen dezer gemeente. Aalst. Alhier is overleden de heer A. Maas, welke als landbouwer in de Bommelerwaard een goeden naam had. Veel geld werd door hem besteed bij den aankoop van rashengsten. Zijn stal was dan ook ver in den omtrek gunstig bekend. Beneden Langstraat- Het staat er toe, dat dit jaar hooge pachten zullen worden betaald voor wei- en hooiland. De veestapel is groot en de boter en melk worden duur betaald, terwijl de voorraad hooi geheel wordt opgeruimd. Met het oog op de hooge prijzen van suikerbieten wordt bouwland enorm hoog betaald. Weiden om te scheeren worden op langen termijn ver pacht tegen f 200 a f 285 per hectare. Bussen. Door heeren landbouwers te Dossen, Almkerk en Meeuwen zijn ver gaderingen belegd om te komen tot het op ichten eener Coöperatieve roomfabriek. De fabriek staande aan den Nieuwendijk is daartoe gehuurd. Vrijdag 19 Februari j.l. werd door den heer Van Roosmalen de laatste les ge- gegeven van den alhier dezen winter ge houden cursus in fruitteeltkennis. Aan het einde der les werd door ver schillende sprekers het woord gevoerd, die dank brachten aan den heer Van Roos malen voor de uitnemende wijze waarop hij. les had gegeven. Tevens werd aange spoord tot krachtiger vereenigingsleven. Heilikhuizen. Donderdag her dacht Clazine Vrijhoeve den dag waarop zij 25 jaren geleden als huishoudster in dienst kwam bij Gebr. Van Ogen alhier. Zij heeft met ware toewijding en trouw gediend en dat dit op prijs werd gesteld, bleek wel ieruit, dat deze dag voor haar tot een waren feestdag werd gemaakt. N'ieuwendtJk. Onze dorpgenoot de heer J. Monshouwer tijdelijk onderwijzer aan de Chr. school alhier is benoemd tot onderwijzer aan de Groen v. Prinstererschool te IJmuiden. Op Donderdagavond a. s. ten half zevea zal, daartoe uitgenoodigd door de Geref. Jongel vereen. „De Zaaier," in de Geref. kerk alhier optreden de Weleerw. Heer Ds. C. B. Schoemaker van Katendrecht met het onderwerp „Het Duizendjarig rijk' Niemand verzuime den begaafden redenaar te hooren. Door den bouwkundige Joh. Colijn is Woensdagavond aanbesteed het bouwen van een arbeiderswoning met schuurtje voor rekening van den neer J. v. d. Stelt Az. Het timmerwerk is opgedragen aan A. de Later alhier en het metselwerk aan G. Duizer te Werkendam. Meeuwen. Op 9 Maart a.s. zullen bij d n landstorm in werkelijken dienst worden gesteld G. J. Dankhaar en B. de Rooij, met bestemming voor het Depot der 2e Infanterie Brigade. Haamsdorp. Met genoegen deelen wij mede, dat de Jongejuffrouw H. Heere gisteren te Breda slaagde voor het examen in de nuttige handwerken. Kleeuufjk. De uitreiking van brood kaarten voor de maand Maart zal geschieden op 1 Maart a.s. en wel te Sleeuwijk van 910 uur v.m. te deWerken van 1112 uur v.m. te Kille van 22.30 n.m. Sprang. F. Elsacker die bij de be legering van Antwerpen in October 1914 met zijn gezin naar Holland was gevlucht en sinds dien tijd in onze gemeente woon acbtig, is Dinsdag, via Engeland naar het front vertrokken. Zijn gezin er hier gebleven. Ia het gezin bij de familie H. alhier heerscht onder de kinderen de Diphteritis. Moge deze gevreesde ziekte tot dit gezin beperkt blijven. A.s. Donderdag 2 Maart, des avonds 6.30 uur, zal voor de militairen in de Geref. kerk optreden, onze predikant, Ds P. J. Vreugdenh 1 met het onderwerp: Levens moeheid." Voor zoover de ruimte het toe laat, hebben de burgers ook vrijen toegang. Ween. Bij het houtkloven had de arbeider de R. het ongeluk een stuk tegen het hoofd te krijgen, waardoor hij een wonde opliep die Dr. S. moest verbinden. Door den Heer A. Snijders onderwijzer aan de openbare school aliiier is wegens vervulling zijner milit e plicht op 1 Maart a.s. ontslag uit zijne betrekking gevraagd. YWtfk en Aalburg; De grasver pachting van de bermen der wegen voor het seizoen 1916 heeft opgebracht ruim f240, tegenover ruim f100 in 1915. iwyk. De Heer H. v. d. Maaden is benoemd tot Vaandrig bij het 3e Reg. Vest. Artillerieën gedetacheerd te Alpen a.d. Rijn. Waspik. Met de uitbreiding der stoomlederlabnek van deu heer Th. Haagen is een aanvang gemaakt. Naar wij vernemen worden er 20 kuipen bijgeplaatst. GeborenCornelia Johanna, d. v. J. Vo- en J Vos. Overleden: Adriaua, 4 j d. v. J. Timmermans en M. v. Giessen Adriana Naaijen, 74 j. wed. v P. den Dekker; Arnoldus Johannis, z. v. M. G. Tim mermans en L. Lanahaar. Genderen, over de maand Jan. Geboren Johannes Anthonius, z. v. J. J. Brouwers en M. T. Daanen; Maria Francisca, d. v. C. v. d. Mooren en I M. Seis; Alida, d. v. J. L Schreu- ders en G v. d. Heuvel. Overleden: B. Struik, 74 j. Capelle, van 115. Febr. Ondertrouwd: Bastiaan Knoop en Johanne Quirijns. Getrouwd: Pieter Adrianus Michael en Mina Petronella Werther; Hubertus Cornelia Boot en Cornelia Pieternella Swets. Geboren Hendrikus, z. v. Jan Michael en C. L. de Rooij Overledeu: Johau Snijders, 42 j.; Johanna Knapen, 5 weken. nit het Noord-Oosten en stuwt zijn golven door de waterkeering te Buik sloot. Soldaten en burgers zijn in de weer om te redden wat te redden valt. Ten gevolge van den storm uit het oosten, die met kracht het water in westelijke richting dreef, was gisteren de Oostzijde te Zaandam opnieuw ondergeloopen. De stand was 35 c.M. boven AP. De kistdammen waren nog niet hersteld en boden op ver schillende plaatsen geen weerstand meer. Ware terstond overgegaan tot het weder in orde brengen der kistdammen, door ze opnieuw te vullen en te versterken, dan had men nu het water nog wel binnen de perken kunnen houden. Daarvoor zouden echter heel wat meer werkkrachten noodig geweest zijn, dan er thans in dienst zijn gesteld. Bovendien worden thans alle krach ten ingespannen voor de versterking van de Westzijde, terwijl de overige beschikbare arbeidskrachten bezig zijn om de schade te herstellen aan de Oostzijde tusschen de Noorderbrug en de Halverschool, waar de schade het grootst is. Burgerlijke Stand. Almkerk, van 216 Febr. Getrouwd: Gerrit Slob, 30 j. en Ja comijutje Colijn, 28 j. Geboren Anna Maria, d. v. B. van Breugel en A.. M. Noorloos; Sijke, d. v. T. v. d. Nat en W. M. van Daalen; Bastiana, d. v. W. de Peuter en H. Donkersloot; Teunis, z v. B. van Breu gel en L. F. J. de Peuter; Machiel, z. v. Groenenberg en W. Smits; Adriana Leintje, d. v. F. Wisse en M. J. Otte- vanger. Overleden: Peter Smits, 66 j. echtg. vrn Aartje Pullen. Wijk, van 1117 Febr. Getrouwd: A. Vos, 23 j. en A. Bou- man, 21 j Geboreu Cornelis, z. v. O. Bounian en E. Nieuwkoop. Sprang, over de maand Jan. Geboren: Adriaua Johanna, d. v. A. van Huiten en A. M. Beaart; André, z. v. J. Timmermans en F. van der Schans; Antouie, z. v. A. J. Koenen en M. Treffers; Christiaan, z. v. C. van der Mast en A. van der SchansElisa beth, d. v. J. de Jong en A. J. van Vuuren; Anna Maria, d. v. M. A. Tim mermans en C. F. Pomper. Overleden: N. van der Sijde, 80 j. wed. van A J van Tnielea; A. Pnqui, 82 j. wed. van W. G. Braspenning; J. Speekenbriuk, 78 j., echtg. van A P. van der Velden. DeWerken en Sleeuwijk, van 18 tot 25 Febr. Getrouwd: Jan van Wijk, 31 j. en Dingena de Rade, 23 j. GeboreuKlaziua Elizabeth, d. v. J. Verhagen en J. A. van ArkelNeeltje Anna, d. v. T. van Driel en A. Ver doorn. Overleden: Hendrika van der Kaa, 3 maanden. Veen, over de maand Jan. Getrouwd Pieter Brand, 31 j. en A. v d. Velden, 31 jwe l. van D. v. Rijswijk. Binnenland. Omtrent den storm van Woensdag en het hooge water schrijft men Sedert heden is de toestand te Mon nikendam er niet beter op geworden Door de hooue zee is er weer veel water door de haven naar binnen ge komen, hierdoor heeft het water ook de stad weer bereikt. De straten die eerst droog waren, staan thans weer onder water. Ter ontlasting ven den Schermerboezem op Waterland, heeft men behalve de schutsluis nu ook den Kloosterdijk doorgestoken. Daardoor is Purmerend thans niet meer per voet van Monnikendam te bereiken. Het: dichten van het gat in den dam in de Zuidervesting schiet niet vlug op. Door een storing in het electrisch bedrijf, die lang kan duren, werken de pompen langzamer dan wenschelijk is. Gisterochtend was niettegenstaande de wind oost was, het water te Purme rend stijgende. Bij nauwkeurige opne ming bleek dat het nog 7 c.M. stond beneden den stand voor de Hollandia- doorbraak, ongeveer 70 c M. beneden den hoogsten stand Er is een stoom- heimachine aangekomen om het gat van den kistdam bij „Hollandia" dicht te maken en men is reeds begonnen met heien. De tweede dam die ter ver sterking was aangebracht en slechts voor een klein deel klaar was, wordt nu afgewerkt en men is reeds dezen aan het vullen met klei. De weduwe Aeylo, geboren Dil, die in den watersnood van 1825 in de kerk werd geboren, en ook bij de laatste ramp baar toevlucht in de kerk moest zoeken, is gister overleden. Den 17en Februari was zij 91 jaar geworden. Opnieuw woedde gisterenavond de N O storm en wild slaan de golven, de dorpen Schellingwoude Ransdorp, Nieuwendam, Buiksloot, Landsmeer en Oostzaan met algeheele vernietiging bedreigend. Met woest geweld slaan de golven over den Waterlandschen zee dijk been, die op drie plaatsen tusschen Durgerdam en Schellingwoude dreigt te bezwijken. Vele huizen aan den Waterlandschen dijk zijn bezweken Buiksloot is groo- tendeels vernield. De Nieuwerdammermeer gelijkt een ruïne. Wild slaan de golven door de woningen. Ramen, deuren, meubelen alles vernielende. Uit de scholen en de kerk is men bezig de banken te verwijderen, want straks zullen zij door de golven worden weggespoeld. De boerenplaats van Olie is verdwenen en van die Van ScLiaik zijn slechts eeu paar palen overgebleven. Te half acht storten met groot geraas nog twee huizen ineen. De storm nam gister in kracht toe. Morgen zal wellicht de geheele Buik- sloter- en Nieuwendammermeer een ruïne zijn. Van Ransdorp en Zunderdorp was in den donkeren nacht niet veel te bespeuren, alleen het vele wrakhout van daken en schuren duidt aan, wat daar plaats vindt. Fel blaast de wind f Bij de Tweede Kamer zijn drie wets ontwerpen ingediend tot het aangaan van een geldleening groot f 125 000 000 en tot ueffing van buitengewone be lastingen ter gedeeltelijke bestrijding der kosten van de voortduring van den oorlogstoestand. In de laatste ontwerpen wordt een eenmalige progressieve belasting van de grootere vermogens voorgesteld, te beginnen met die van f50 000, terwijl over ééii belastingjaar de inkomsten en de vermogensbelasting tweemaal worden geheven, met een afwijkend heffingstariefveel verder doorgevoerde progressie. De opbrengst van de hef fingen voor éénmaal wordt geraamd op f 8085 millioen. De Duitsche pers klaagt weer over het allooi der kaaszendingen van sommige „geschaftsgewandten Mijnheers." Een firma uit Rotterdam, waartegen de Flensburger Kamer van Koophandel waarschuwd, had, naar het heet, een wagon kaas geleverd, welke waar be schimmeld aankwam, kwalijk riekte, veel water en weinig vet bevatte. De zelfde firma zou nog een half millioen kazen van dezelfde „kwaliteit" in voor raad hebben. Wijl de Duitsche koopers betalen met wissels, die betaalbaar zijn, zoodra de waren de grenzen zijn gepas seerd, worden hun door dat bedrog ernstige verliezen berokkend. Indien alles waarheid is, wat hier wordt verhaald, dan is een woord van protest tegen zulke praktijken, die den Nederlandschen naam bezoedelen en onzen handel in gevaar brengen, ook van Nederlandsche zijde niet ongepast. De oudste inwoonster van Zeeland, mej. de wed. Van Poppelen-Westenbur ger, te Z.-Hoedekenskerke, is in den ouderdom van 103 jaar en ruim 11 mnd. overleden. Een militaire patrouille heeft gisteren onder Wouw 6 smokkelaars betrapt. Na aanroeping bleven er 5 staan, doch de zesde ging er van door. Een schot werd hem nagezonden, dat hem direct doodde. Hij bleek de 30-jarige P. van G. uit Rozendaal te zijn, een berucht smokkelaar. Nu in de Geldersche grensplaatsen het toezicht op den uitvoer van levens- mi" Idelen is verscherpt, kan men duide lijk merken, dat de Duitsche grensbe- w ners zich zeer moeten behelpen. Dagelijks komen tal van hen naar de Nederlandsche grenzen om hun be kenden te overreden toch wat meel, spek, enz., te willen afgeven. De grens bewoners konden echter niet meer krij gen dan ze v or dagelijksch g bruik noodig hebben. Zij, die meel afstaan, kunnen daarvoor 80 90 pfennig per pond krijgen. Zondagavond is Katendrecht door een vechtpartij in rep en roer gebracht. Een onbekend geblevene had bij een Chinees in de Delistraat, een ruit in geworpen. Dat deed een paar Chineezen de straat oploopen en den jongen ach tervolgen. Eén hunner blies op een siguaa fluit, waarop uit de huizen in de omgeving dadelijk een 50 tal Chi neezen te voorschijn kwamen om hulp te verleenen. Het hulpgeroep van den in het ge drang ontkomen jongen deed ook een aantal Kateudrechters te voorschijn komen, wier aantal spoedig tot 400 of 500 personen aangroeide. Tusschen hen en de Chineezen is het tot vechten gekomen, waarbij van bijlen en stokken is gebruik gemaakt. Politieagenten, te voet en bereden, werden te nulp ge roepen, om de menigte uiteen te drij ven. Een Chineesche stoker bleef op de plaats van het gevecht achter mst een ernstige verwonding aan het hoofd. Te Goriuchem is Zondagavond over leden de heer Ds. De Pecker, een by richtinggenoten zoowel als bij tegen standers zeer gezien hervormd predikant van moderne richting. Hij overleed om

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2