waren opgesteld, verder torens voor twee soelvuurkanonnen in eiken toren, aan de schouderhoeken, flanzemetten met snelvuurgeschut voor de bestrijking en tusschenruimte en gepantserde waar nemingstor .-08, De aramunitie wordt geborgen in de benedenverdiepingen der torens en kazematten, De pantsertorens hebben slechts zeer geringe middellijn, zoodat zij moeilijk te treffen doelen aanbieden. De lage wallen en de geringe binnenruimte der forten verhoogen deze moeilijkheid nog. Tegen een onmiddellijkenaan val is het lort gedekt door een glacis, met een diepe gracht, met steile hellingen, die nog bestreken worden kan uit gracht batterijen. De aanval kon dus alleen plaats hebben, nadat zeer krachtige artillerie beschieting de verdedigingsmiddelen van het fort had vernietigd en onbruik baar gemaakt en de verdedigingskracht was gebroken. Toen kon de infanterie tot den aanval overgaan die ook in dit geval tot de inneming van het fort leidde. De „Daily Mail" verneemt uit Parijs De heuvelige rand der Maashoog ten, waar langs de Duitschers trach ten vooruit te komen, is doorsneden met ravynen, die in dezen tyd van het jaar bijna steeds miniatuur-rivier tjes zijn. De Fransche loopgraven en batterijen zijn zoo geplaatst, dat ze deze ravijenen bestrijken en gekwetsten, die te Parijs aangekomen zijn, vertel len dat de slachting onder de Duit schers verschrikkelijk is. Op vele plaat sen vormen de lyken van Duitschers dammen in de ravijnen, die het water in zijn loop naar de Maas tegenhouden. Telkens breekt er zulk een dam door en het roodgekleurde water stort ver der, honderden lijken meevoerend. Ge durende deze weken van strijd hebben de Franschen niet leeggezeten. Treinen met troepen en munitie daveren dag en nacht langs de oostelijke spoorlij nen aan. De Fransche generaals zien in, dat de overwinning zal zyuamde zijde, die het best gebruik maakt van de artilerie en batterij na batterij lich te en zware kanonnen zijn naar Ar- gonne en de Maesheuvels gezonden. De Franschen hebben tot dusver het artillerie-offensief van September in Champagne als de geweldigste presta tie in dezen oorlog beschouwd, maar de huidige slag heeft al de berekenin gen van de staven omvergeworpen, het verbruik van granaten van elk kaliber overtrof verre elke schatting. De Fran schen zijn echter overvloedig voorzien en zoo het gevecht eindigt door gebrek aan munitie, dan zal dat gebrek aan de Duitsche en niet aan de Fransche zijde zijn. De Amerikaansche Miuister Lansing heeft verklaard, dat een der mogend heden van de Eutente geantwoord heeft op het voorstel tot ontwapening van koopvaardijschepen. Hij deelde ecRter niet mede, welke mogendheid het was en evenmin hoe het antwoord luidde De „Associated Press" verneemt, dat Italië een antwoord heeft gezonden waarin het verklaart, dat Italiaansche stoomschepen wanneer zij uit Ameri kaansche havens vertrekken, zullen waarborgen dat de bewapening alleen voor de verdediging zal worden ge bruikt. De «Daily Telepraph" verneemt uit New-York dat er onderhandelingen gaande zijn voor het plaatsen van een vijfpercents Fransche leening van 200 miliioeu dollar met een omlooptijd van drie jaar. De meeste Duitsche schepen, die door de regeering van Portugal in beslag genomen zijn, zullen naar Engeland geexpedieerd worden voor het vervoer van kolen. De drie grootste schepen zullen als hulpkruisers bewapend worden. De Engelsche mailboot „Maloja" is in volle zee 2 mijlen van Dover ge zonken. Het moet op een mijn zijn gestooten. Zij was op weg naar Bombay en had 57 passagiers en de post aan boord. Er zijn 44 lijken van de bemanning te Dover aangebracht. Het Engelsche kustvaartuig „Em press of Fort William", dat gestopt was om de redding der opvarenden van de „Maloja" te bewerkstelligen, zonk 30 minuten nadat het op een mijn was gestootende bemanning is veilig aan land gekomen. Vrijdag werd te Batavia bericht ont vangen, dat in Tapanoeli en Assahan hevige aardbevingen werden waarge- nomeu. De gouvernscaentegebouwen te Taroetoeng zijn ernstig beschadigd en moesten ontruimd worden Het aantal slachtoffers, dat bij deze ramp het le ven verloor, is tot nu toe onbekend. De' Belgische ministerraad heeft be sloten de lichting 1917 onder de wa penen te roepen. De Berlijnsche correspondent van de „Newyork American" seint aan zijn blad: Van bevoegde zijde kan ik mee- deelen, dan aan het verzoek tot ver lenging van den door Duitschland vastgestelden termijn, 1 Maart, waarop een nieuwe duikbootencampagne zou beginnen, geen gevolg wordt gegeven. Amerika moet dit echter niet opvat ten als een nieuwe breuk in de onder handelingen tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland. Die onderhan delingen gaan voort en zullen, Daar men vol vertrouwen gelooft, tot een vriendschappelijke overeenkomst leiden. De onderhandelingen zullen noodzake lijk tot na 1 Maart voortduren, doch zoolang geen overeenkomst tot stand is gekomen, mag men betwijfelen of eenige actie ter zee zal worden onder nomen. Betreffende het ongeluk op den „Hochkonig deelen Duitsche bladen nog mede, dat door de hevige regens de opsporing van de nog niet gevon denen, tien in aantal, onmogelijk is geworden. De lawine waaronder 120 a 150 Oos- tenrijksche soldaten bedolven zijn, be hoort tot de grootste ongelukken van dit soort. Het onheil gebeurde op den Hochkonig, een berg die 2938 Meter hoog is en met eeuwige sneeuw is be dekt. Hij staat niet ver van Bischofs- hofen, een groot dorp en tevens een kruispunt op den spoorweg van Salz burg naar Innsbruck. Op dien sneeuw top waren 300 soldaten bezig om ski te leeren. In de laatste dagen had het erg gesneeuwd en die had zich n g niet vastgezet, toen het weer warmer werd en ei een hevige wind kwam op zetten En zoo gebeurde het, dat verle den Zaterdag een sneeuwlaag van 2 tot 3 K M. lang en 800 M. breed aen het rollen kwam. De soldaten hadden juist in een huisje gemiddagmaald, toen het gevaarte kwam aanzetten en de hut meesleepte, waar zich op dat oogeu- blik meer dan 100 meuschen bevon den. Voor de hut was een diepe kuil waarin dit zoogenaamde „Schweizer- haus" met maii en muis begraveu werd. Hulp was spoedig aanwezig, want 300 arbeiders uit de niet ver gelegen ko persmelterij van Mitterberg kwamen aangehold. O >k talrijke Russiche ge vangeuen werden aan het werk gezet. Uit Salzburg kwamen 's avonds nog zOOfiiuk totgeruste mannen om te hel pen. Intusschen waren nieuwe lawines neergeploft en hadden de toegangswe gen naar de plaats des onheils versperd. De correspondent van de „Daily Tel." te Rome seint dat Russische te legrammen melding maken van een hervatting van het offensief in Galicië en Polen. Voorbereidingen voor een aanstaand offensief op de Balkenfron- ten worden eveneens gemeld. Van nu af aan is ook de werkzaamheid op het Alpenfront verhoogd en de geallieer den zijn geheel gereed voor een groo- algemeene actie. Een dijilomaat sprak als zijn meening uit, dat in Maart de beslissing van den oorlog zou vallen In alle gevallen zal het een tijdperk warden, zeer rijk aan gebeurtenissen. Rlaatsellik Nieuws. Blcuüden, 1 Maart. De muziek- en voordrachtavond voor de Militairen in en om Heusden op 28 Febr. in de Herv. Kerk gegeven, ondervond eene algemeene belangstelling. De ruime kerk was geheel bezet, zoowel van militaire als van burgers. Het orgelspel van den Heer van den Berg en de bazuin- en vioolsolo's door den Heer Spiero, kwamen geheel tot haar recht. De zangnummers van de Dames Top en Verloop en der Heeren Verveen, Gezelle en Hoek, verdienstelijk wêergpgeven, trok ken de algemeene attentie, terwijl enkele voordrachten door den korporaal Luimes en den Heer Hoek, alweder een i variatie gaven. Bij het vertrek ontvingen de militairen elk een zakje met sigaren, een attentie van Luitenant Buurman, die het vorige jaar al'der meermalen gedetacheerd was Het geheel was te danken aan een Comité, dat zich daarvoor veel moeite heeft gegeven. Beneden Langstraat De voorraad hooi minderd sterk, terwijl de prijzen enorm stijgen. Men besteedt voor het goede hooi reeds f 32 k f34 per 500 K.G. Naar stroo is ev neens groote vraag. Herpt. Vanwege het Rijk is alhier een onderzoek ingesteld naar denoteboomen. Wij vernemen, indien noodig, dat deze onteigend zullen worden. Het Rijk heeft notenhout noodig voor het vervaardigen van geweerkolven. kaatsheuvel Deze week vond de 1 ndbouwer M v. K. een zijner beste koeien dood op stal. Hoewel verzekerd, blijft het nochthaas een groote schadepost voor hem. Donderdagavond werd ten raad huize onder voorzitterschap van den burgemeester een vergadering ge ouden, strekkende om tot de oprichting van een afd-eling /an ,,'t Groene Kruis" te geraken. Voorloopig werd besloten den inwoners per circulaire met dat doel op de hoogte te stellen. De Secretaris onzer gemeente is be noemd tot correspondent der Intercommu nale arbeidsbemiddeling en der vereeniging tot steun aan miliciens. Donderdagavond werd in de Chr. School te Loonschendijk de algem. jaarvergadering gehouden der vereen. „Een school met den Bijbel." Door het hoofd der school, de waarn. voorzitter werd de verg. geopend. Daarna gaf desecretaris verslag van het afgeloopen jaar, wat nog al bevredigend luidde. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat het afgeloopen boekjaar met een voordeelig saldo sloot. Als bestuursleden werden herkozen de heeren A Huijsmans. P. de Rooij en C. Verhoeven, terwijl in de plaats van den Heer J de Roon, die iet meer in aanmer king wenschte te komen, werd gekozen de heer A. Maaijers. Allen namen de be noeming aan. Hierna werd de vergadering gesloten. Looil op-Zand. Hedenmiddag om streeks half drie schoot A. R., een jongeling uit Tilburg, op de hoogte van de Witte poort tusschen de Financie en 't Kasteel van het balcon van de tram. Hij hield zich nog aan den stang vast, doch raakte het rad en werd een eindje meegesleurd, vóór de tram op het hulpgeroep stilstond. Beide beenen waren afgereden. Gelukkig was hij nog bij volle kennis, toen de eerw. heer kapelaaD Jansen hem de H H Sacra menten, liggende op den weg, toediende. Kort daarna is hij gestorven en het lijk is met de tram naar het gasthuis te Tilburg vervoerd. Het droevige ODgeluk bracht heel wat ontsteltenis teweeg, zooals licht te be grijpen valt. Raamsdonk. Op Donderdag 13 Maart wordt alhier de voorjaarmaikt van rundvee gehouden met kostelooze stand- en 12 p:emiën van f2.50 De markt te Waspik valt op Donderdag 16 Maart. Heden middag om 12 min. over iwaalf passeerden hier op 1500 M. hoogte 7 mili taire tweedekkers in de richting Molenheide. De aviateurs waren dicht bij elkaar en vlogen ongeveer op gelijke hoogte. De jongejuffrouw D. de Groot slaagde te Breda voor het examen nuttige hand werken. Door de landbouwvereeniging alhier is de gelegenheid geopend om gedurende den wietijd geïnterneerden als werkkracht te bekomen. Spran jf- Vrijdag j.l. kwam v. P. door de gladheid zoodanig op zijn arm te vallen dat deze ontwrichtte, door dr. v. G. werd de arm verbonden. Een militair had het ongeluk, bij de bediening van een stroo-snij machine, een stuk van een zijner vingers af te snijden. Zaterdagavond j.l. kwam de afd. Patrimonium alhier in vergadering bij een ten einde het nut der Chr. vakorganisatie te bespreken. Aan het einde der vergadering werd een colEcte voor den watersnood ge houden, welke ca. fö.opbracht. Wük en Aalburg. Bij den land bouwer B. te Aalburg werden in den nacht van Vrijdag 1.1. door een kwaadaardige hond(en) twaalf kippen doodgebeten. Door den landbouwer A. M. alhier, werd deze week een varken afgeleverd, wegende 502 halve K.G. Woensdag e.k. zullen F. W. Furster en C. Zoon, respectievelijk dienstplichtigen der lichting 1915 en 1916 dezer gemeente te 's Hertogenbosch worden ingelijfd, eerst genoemde persoon bij het 2e Regt. Huzaren, laatstgenoemde persoon bij het le Regt. Vest. Art. Zalf bommel In de haven lag een ijzeren bakgeladeD met ongeveer een duizend H.L. steenkolen en behoorende aan den heer H. de Waal. De schuit met haar last is gezonken. Verslag der Vergadering vau den raad der gemeente 's Grave- moer op 21 Febr. 1916. Aanwezig zijn alle leden. Voorzitter en Secretaris is de heer D. Smits, bur gemeester. Na opening der vergadering en lezing •n vaststelling der notulen, doet de voorzitter mededeeling der navolgende ingekomen stukken, die voor zooveel noodig alle voor kenuisgeving worden aangenomen 1- Schrijven van Ged. Staten in zake de rijksbijdrage voor een gemeente geneesheer. 2. Afwijzende beschikking van Ged. Staten in zake ophooging van den pro vincialen weg in verband met de water toestanden. 3. Besluit van Ged. Staten tot toe stemming aan de gemeente Dongen tot aanleg der electrificatie in deze ge meente. 4. Koninklijk besluit van 27 Dec. 1915 no. 78. waarbij de heer D. Smits met ingang van 15 Jan. j.l. is herbe noemd als burgemeester. 5. Schrijven der heeren Habermehl, Pruissen en Nijenhuis, meldende de aanneming hunner benoeming als leden in de commissie tot wering van school verzuim. 6 Adres der afd. Noord Brabant van den Ned. Bond van Gemeenteambte naren, betreffende herziening der jaar wedden van ambtenaren ter secretarie. 7. Adres van het bestuur der onderafd. Breda van den Bond alsvoor. 8. Besluit van Ged. Staten van 26 Jan. 1916, G no. 192, tot goedkeuriug der eme°nt^rekeuiug, dienst 1914. 9. Besluit ais voor van 2 Febr. 1916, G no 124, houdende goedkeuring van een besluit van den raad tot wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1915. 10. Schrijven van Gebr. Vermeeren t6 Dongen, in zake electriciteit. Burgemeester en Wethouders'bieden voorts aan, de volgende verslagen ovei 1915, die voor de leden op de secretarit ter visie worden gelegd a. het gemeenteverslag. b. het verslag der volkshuisvesting, iDgevolge art. 52 der woningwet. c. het verslag der commissie tot we ring van schoolverzuim. d. het verslag van het openbaar lager onderwijs. De voorzitter deelt voorts mede de opbrengst der gehouden verkooping van schaarhout, teenen en mestei dat ingevolge prov. bijblad no 5 van 1916 in den loop dezes jaars de plaat selijke verordeningen moeten worden uerzien. Burgemeester en wethouders worden gemachtigd in dit jaar de noodige ver pachtingen te doen van graskanten en hooilanden In verband met eenige te doene af- eu overschrijvingen wordt overgegaan tot wijzing der gemeentebegruotingen over 1915 en 1916. Aan de orde is een voorstel van Ged. Staten tot herziening der jaarwedden van burgemeester, secretaris en ont vanger, waaromtrent B. en W. gunstig adviseerden. De vergadering gaat met deze voorstellen mede (2 stemmen tegen) wat betreft de verhooging der j arwedden van burgemeester en secre taris, doch verklaart zich tegen de ver booging der jaarwedde van den out- vanger, aangezien diens werkzaamheden gewoon bleven. Voorts wordt gehouden eene bespre king betreffende de staatsverlichting, die overeenkomstig bet voorstel van B. en W. bij de nieuwe electrische verlichting uitgebreid wordt tot het dubbel getal. Eindelijk wordt behandeld en vast gesteld het primitief kohier van den hoofdelijken omslag over dit jaar. Bij de rondvraag spreekt de heer Verhagen over verbetering der Molen- steeg en het rooien der struiken aldaar, welk punt in eene volgende vergadering zal worden afgehandeld, waarna de voorz. deze vergadering sluit. Ingezonden. Onze kleiue Israël, gemeente heefi een zwaar verlies geleden door het overlijden van Mej. Betje Soesman, zij was in haar leven zeer Godsdienstig nog een van den ouden stempel. Niemand ook van anders denkende klopte bij haar te vergeefs aan. Namens de Israël, gemeente Heusden. Rechtz t ken. Kantongerecht Heusden, Uitspraak van 24 Febr. 1916. Overtr. leerplichtwet: A. W. v. d. W. te Haarsteeg, f 2 of 2 dagen J. v. d. V. te Almkerk, f 5 of 3 dagen. Straatschenderij: C. v. d. L te Heus den, f 15 of 10 d. Openb. waterweg versperren: J. v. B. te Werkendam, f 10 of 5 d. Nachtrumoer verwekken: G. J. L. te Meeuwen en G. B. te Hill, elk f 5 of 5 dagen. Mollen \angen: H. V. te bussen, f5 of 5 dagen; N. T te Almkerk, 2 maal, f 5 of 5 dagen en f 10 of 5 dagenP. H. te Giessen, f 5 of 3 dagen. Molleubuiden vervoerenC. D. te Sleeuwijk, f 10 of 10 d. Voertuig zonder licht: W. A. d. R. te Heesbeen, f 3 of 1 week T. S. Rijwiel zonder licht: M. K. teSleeu wijk, C. v. O. te Werkendam, P. R. te De Werken, ieder f 3 of 2 dagen; G. R. te Raamsdonksveer, f 4 of 2 dagen. Openb. dronkenschap: I. v. d. M. te Genderen en C. v. D te Dussen, elk f 5 of 5 dagen. Overtr. arbeidswet: IJ. H. S. te Woudrichem, 3X13 of 3 X 1 dag. Overtr. jachtwet: L. S. te Rijswijk, (N.-B.) f 5 of 3 dagen; H. G. te De Werken, f 10 of 5 dagen. A8ch storten: J. B. te Woudrichem, f 5 of 3 dagen. Slachten zonder aangifte: M. D. te Werkendam, f 3 of 2 dagen. Loopen op eens anders grond: E. B. te Wijk. en J. v. H. te Aalburg, /rij- spraak. Overtr. trekhondenwetG M M. te Raamsdonksveer, vrijspraak. Riikuenlantl. Zondagmorgen is de „Mecklenburg" van de Maatschappij Zeeland op haar terugreis uit Engeland bij de Galop per op een verankerde mijn geloopen en gezonken. De bemanning en de pas sagiers zijn gered. Er waren 22 pas sagiers aan boord, terwijl de beman ning uit ruim 50 personen bestond. Later bericht men Ook de mail van de „Mecklenburg is gered. Maandag vertrok er geen mailboot, terwijl het gerucht loopt, dat de dienst geheel wordt stop gezet. Tijdens het oBgeval waren vijf stoom schepen in de nabijheid. De passagiers on bemanning zijn gered en aan boord van de „"Westerdijk opgenomen. Na nog twee uur gedreven te hebben is de „Mecklenburg" gezonken. In verband met de voorloopige sta king van den dienst der Maatschappij Zeeland van Vlissingen op Engeland, viceversa, zal de post uit Nederland naar en over Engeland met ingang van 1 Maart a.s. worden verzonden met de Batavier-lijn, welker stoomschepen 's Maandags, 's Woensdags en 's Zater dags te 12 uur 's avonds van Rotter dam naar Londen vertrekken. Te Bargers O-isterveld (Dr.) is Zon dagnacht de 21-jarige Arend van G. vermoord De vermoed-lijke daders, drie personen uit de gemeente Odoorn, zyn aangehouden. Zoo slap als de afgeloopen week schrijft de „N. R. Ct." is het in de Rotterdamsche haven geduren de den oorlonog niet geweest. Er kwamen tot Zaterdagmorgen slechts 45 schepen binnen, tegen de vorige week 58. En men vreest, dat het nog stiller in de haven zal worden. Van de binnengeloopen schepen wa ren 20 Nederlandsche, 13 Engelsche, 10 Noorsche en 2 Zweedsche. Uit Maastricht wordt gemeld: Se dert eenige dagen komen weder lange treinen met zwaar gewonde Duitsche militairen uit Noord-Frank rijk te Aken aan. Een trem met veel stukgeschoten veldkanonnen en een viertal vernielde vliegmachines passeerde eveneens Aken, komende u.t Noord-Frankrijk. Voorts kwam te Aken een trein met 200Fran8Che krijgsgevangenen aan. Onder hen bevonden zich ook eenige officieren. De gevangenen, gekleed in de nieuwe uniform, waren allen van 20 tot 23 jaar. Het garnizoen te Luik ten getale van 18.000 soldaten van den landstorm, is voor het grootste gedeelte naar het Yserfront vertrokken. De artillerieloods van bet fort „Of fensief,' te Bu88um is totaal verbrand. Anderhalf uur na het uitbreken van den brand was slechts een gloeiende, nu en dan opvlammende massa over gebleven. Behalve persoonlyke eigen dommen van de veertig in de loods logeerende manschappen zijn veel ka rabijnen, ledergoed en materiaal o.a. voor een groot bedrag aan werkhout, verbrand. Het leidingtwater voor 't blus- sc'.ingsweik moest met slangen van zeer ver worden aangevoerdaan be houd van een doel der loods viel niet te denken. Gevaar voor uitbreiding van het vuur bestoud evenwel niet, daar de loods buiten het eigenlijke fort stond en geen belendingen had. Munitie was in het gebouw niet aan wezig. Gedurende de afgeloopen week werd op de Beneden Waal van Tiel tot Go- rinchem door hoog water en ongunsti ge weergesteldheid geen enkele zalm gevangen; te Brakel, te Bato's Erf en te Tiel een partij snoek en witvisch. Al het gevangene wordt naar elders gezonden, zoodat er geen prijs bekend is. De correspondent van de „Tel." te Weltevreden seint. Te Batavia is een vergadering ge houden van vooraanstaanden uit han delskringen, ter vriendschappelijke be sprekingen van de strenge wijze, waar op door den Engelschen consul wordt toegezien op de uitvoering en hand having van de wet op het handeldrij ven met de vijanden van Engeland. De vergadering besioot aan den con sul een scbrijven te richten, waarin wordt aangedrongen op milde toepas sing v.-n bedoelde wet. Marktberichten. heden aangevoerd magere runderen, 476 vette runderen, 127 vette kalveren, nuchtere kalveren, 119 schapen en lam meren, 398 varkens,biggen,bok ken of geiten. De prijzen waren als volgt: runderen le kwaliteit 106, 2e kw. 94 cent, kalveren le kw. 135, 2e kw. 115 cent, schapen le kw. 00, 2e kw. cent, vette Varkens 50 a 52 cent, licht soo t 00 cent per kilo. Nuchtere fokkalveren f 00,a 00,00, idem voor de slacht f ,00 a f ,00, Big gen f 0,00 a 0.00 per week. Gerinrhem, 28 Febr. Op de veemarkt waren aangevoerd 150 runderen, 4 nuchtere kal veren, vette varkens, 474 biggen. De prijzen waren als volgt: zware kalf- koeien f 290 a f 340, kalfvaarzeD f 220 a f 260, guiste vaarzen faf melk- Rotterdam, 28 Febr. Op de veemarkt waren

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2