spektakel; holbewoners als vos en konijn laten zich echter niet zoo spoedig afschrik ken merkwaardiger is echter, dat ook de vogelwereld, en wel in het bijzonder de zangvogels, zich weinig aan het rumoer der menschelijke moordtuigen gelegen laten liggen. Honderden leeuwerikken stijgen da gelijks boven de eenzaamheid van het slag veld op, midden in het scherpste granaatvuur en tusschen de loopgraven met hun aan houdende mijnontploffingen. Ook slagvinken, roodstaartjes en regenfluiters kon men zingend vinden tusschen en boven de stel lingen, ofschoon die voortdurend in granaat-, shrapnel- en geweervuur lagen. Bij het orkaanachtige kanongedonder, dat den slag bij Gorlitz inleidde, wedijverden scharen zangvogels met het brullend geschut. In Champagne lag ergens, honderd meter vóór de Duitsche batterijen, een boschje, dat door de Fransche met granaten uit hun vijf-en-zeventigers overstelpt werd, wijl zij daar de eene of andere Duitsche stel ling vermoedden. Wel zwegen de geve derde bewoners van dat boschje, zoolang de sterke beschieting en daarmee het kra ken en breken der takken duurde; maar niet zoodra kwam er een pauze in dit helsche lawaai, of het vogelkoor liet zich des te luider hooren. Goud- en zwarte lijster zongen er in den morgen en op den dag; de groote houtduif liet er des avonds haar doffe tonen hooren. Zelfs schuwe vogelsoorten weken niet voor het vuur der batterijen. Zoo waren er tal patrijzen, waarvan sommigen nestelden en eieren legden in de onmiddellijke nabijheid der kanonnen, zelfs vlak vóór den mond. Ook verschillende soorten van uilen, sper wers, valken, groote scharen kraaien en eksters vertoonden zich in het gevechtsveld. Zwaluwen bouwden hun nesten in geheel vernielde dorpen, zelfs tot bij de verst vooruitgeplaatste batterijen. De ooievaar van Wettweiler. Een ooievaar begrijpt blijkbaar niet wat oorlog is. Het plaatsje Wettweiler werd door de bevolking ontruimd wegens het krijgsgevaar, maar de ooievaar op de kerk toren bleef en zond zelfs vrouw en kin deren niet buiten de gevaarlijke zóne. De kerk werd doorschoten, maar de ooievaar bleef op zijn nest en klepperde vroolijk zijn roffel. Dat trok de opmerkzaamheid der Franschen en zij richtten af en toe eens een schot op langbeen zonder hem te tref fen. Doch zijn hoogheid stoorde zich ook daaraan niet en hij hapte naar de kogels, die langs hem vlogen. Hetwelk bewijst, dat een ooievaar niet begrijpt, waartoe kogels dienen. Tim. BUITENLAND. MESOPOTAMIË waaromtrent het be richt der krijgsoperaties van Turksche zijde luidt KONSTANTINOPEL. Het Hoofdkwar tier berichtAan het Irak-front leed de vijand in een slag in den sector Fehalie, waarin hij de nederlaag leed, verliezen, die op minstens 5000 man geschat wor den zestig gevangenen, onder wie twee officieren, vielen in de handen der Turken. BERLIJN (Officieel). Onder gunstige omstandigheden voor de waarneming was de activiteit der artillerie aan beide zijden op een groot gedeelte van het front zeer levendig, ook aan beide zijden van de Maas. Behalve patrouillegevechten aan de Somme en het mislukken van eep kleinen aanval der Franschen in het Priesterwoud zijn geen vermeldenswaardige gebeurtenissen voorgevallen. Na een gunstigen verkenningstocht vie len onze vliegers een kruispunt van den spoorweg ClermontVerdun met succes aan. LONDEN. De Admiraliteit deelt mede, dat het als hulpkruiser ingerichte koop vaardijschip »Fauvette« aan de Oostkust op een mijn is geloopen. Twee officieren en twaalf manschappeu zijn verdronken. PETERSBURG. Het groote hoofdkwartier meldt Op de Zwarte Zee werden op 9 Maart twee onzer torpedojagers die in de wateren van Varna op verkenning waren, door vijandelijke duikbooten aangevallen. De torpedojager »Luitenant Poesjtjien« werd in den grond geboord. Een deel zijner bemanning werd door den anderen torpe dojager gered. Hoe verbitterd de gevechten van Verdun zijn blijkt uit het feit, zegt de »Frankf. Ztg.« dat den achtsten Maart op het stuk van het front dat van Douaumont tot Vaux reikt, niet minder dan 102 afzonderlijke gevechten werden gemeld. o Er is plotseling iets gebeurd, dat het Duitsch-Amerikaansche geschil weer naar voren heeft gebracht. ÏTe Amerikaansche consul te Hóvre namelijk heeft naar Was hington gemeld, dat van de Noorweegsche bark »Sirius«, die 9 dezer zonder vooraf gaande waarschuwing was getorpoedeerd, 7 Amerikanen zijn gered, zoodat de ge volgtrekking voor de hand ligt, dat er ook Amerikanen verdronken zijn. Dit bericht heeft te Washington groote opwinding ver oorzaakt en de staatssecretaris Lansing heeft den consul te Havre geseind zich van schriftelijke beëedigde verklaringen van Amerikaansche overlevenden van de »Sirius« te verzekeren, teneinde vast te stellen of het schip getorpedeerd of op een mijn ge loopen is. Waarschijnlijk wordt Wilson nu min of meer voor een fait accompli gezet. iplaatselijk nieuwst" heusden. De militairen-avond gege ven in de Prot. Bewaarschool is geheel naar wensch geslaagd. In een goed verwarmd en verlicht lokaal trad als*'spreker op de Heer M. M. Smink uit Amsterdam, met het onderwerp Oor log en Christendom. Spreker, die op aangename wijze zijn onderwerp voordroeg, dat hij geheel mees ter was, wist de vergadering zeer te boeien. Bij het debat ontspon zich eene geani meerde discussie tusschen den Heer J. Kamerman, Militair, en den Spreker. Ook nog een korporaal kwam in debat. Een volgenden avond zal ongetwijfeld nog meer belangstelling wekken. Het water op de Bergsche Maas, dat de vorige week de aanlegplaatsen nog bemoeilijkte, is even spoedig verdwenen als het gekomen was. De stand is weder normaal. Nu er algemeen gebrek aan wei land is en de prijs voor het inscharen van vee eene ongekende hoogte heeft bereikt is het niet te verwonderen, dat het Col lege van Godshuizen alhier »de Manrien- beemd,c onder Drunen en Baardwijk, direct voltallig verhuurd heeft voor 63 beesten en 2 paarden, toen het bekend werddat den prijs per schaar niet hooger gesteld was dan in het vorig jaar. Met goed gevolg is te water gelaten, van de Scheepswerf der Heeren De Haan en Oerlemans alhier, een Rhein-Herne- Kanaalschip, larig 80 M. breed 9.50 M. hol 2.50 M. groot pl.m. 1380 ton, voor rekening van den Heer Loock te Rotterdam. Onmiddellijk daarna werd de kiel ge legd voor een zeestoomschip lang 180 vt. breed 28 vt. hol 11 vt. 6" welk schip gebouwd wordt volgens Bureau Veritas, hoogste classe, voor rekening van Noorsche Reeders. werkendam. De vermiste sol daat J. A. v. R. is Woensdag 1.1. in het kanaaltje door de schroef van een politie- boot bovengekomen. Het lijk is naar Goes vervoerd. Bij de Chr. Ger. kerk, alhier, is beroepen de Heer J. v. Vliet, te Boskoop (als leerend ouderling). Door onzen vroegeren dorpsgenoot Ds. J. v. d. Pol is de roeping naar Meeuwen aangenomen. De vorige week is te 's-Gravenhage overleden in het ziekenhuis den heer D. Pieck. Tal van jaren was hij lid van den gemeenteraad en tevens wethouder, terwijl hij ook bestuurslid van vele wetenschappen was. Hij bereikte den leeftijd van 83 jaar. aalburg. Zooals wij reeds vroeger hebben medegedeeld, heeft onze Predikant Ds. H. Ewoldt eene toezegging van beroep ontvangen van den Kerkeraad te Waspik. Omtrent eene beslissing vernamen wij tot heden niets. De gemeente hoopt zeer dat Z.Eerw. vrijheid zal vinden om aan de uitnoodiging van Waspik geen gevolg te geven. Binnen korten tijd zullen alhier weder twee nieuwe woningen verrijzen, wel een bewijs dat ons dorp steeds vooruitgaat. Nu het weder voor den veldarbeid gunstiger wordt, begint er, ook deels we gens de mobilisatie, gebrek aan arbeids krachten te komen. Aalst. (Geld.) Tot predikant bij de Ned. Herv. kerk alhier is beroepen Ds. Veenendaal te Kamperveen. BENEDEN-LANGSTRAAT. Het klompenmakershout is in deze streek thans zeer gezocht. Vooral wilgeboomen worden, zoo deze maar eenigszins hakbaar zijn, gaarne gekocht aan flinke prijzen. Opmer kelijk is het evenwel, dat de aanplant zich meer en meer bepaalt tot canada, omdat deze over het geheel weliger tiert. Naar dit soort pooten is groote vraag. De hooiprijzen klimmen sterk. Er is dan ook geringen voorraad meer, terwijl de vraag aanhoudt. Men besteedt momen teel voor het beste hooi, dat nog verkrijg baar is, f 38 a f 40 per 500 K.g. en voor het schrale pershooi f 20 a f 22. CAFELLE. Voor de betrekking van tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school in de Nieuwstraat alhier heeft zich slechts een sollicitante aangemeld. Bij de op Woensdag j.l. te 's-Her- togenbosch gehouden keuring van de land- stormplichtigen der jaarklasse 1911 zijn van de 13 ingeschrevenen 6 personen af gekeurd. DUSSEN. De heer W. Verhoeven, gemeenteontvanger alhier, heeft tegen 1 April e. k. zijn ontslag aangevraagd. Hij heeft 35 jaren als ontvanger gefungeerd, 't zij gegeven dat hij nog vele jaren van zijn pensioen moge genieten. GEERTRUIDENBERG. Naar wij vernemen is het maken van den bovenbouw der Provinciale Electrische Centrale, welke alhier gebouwd wordt, opgedragen aan den Heer C. van Leeuwen Jr. te Rotterdam voor de som van f218683. GAMEREN. Op de heden gehouden grasverpachting van den polder werden zeer hooge prijzen besteed. 't Vorig jaar brachten deze eigendommen f943.op en nu f 1383. s-GRAVEMOER. Op Maandag 27 dezer nam. 2 uur zal ten Gemeentehuize alhier gelegenheid bestaan tot kostelooze vaccinatie en revaccinatie. A.s. Woensdagavond zullen de mili tairen in het Wapen van 's-Gravemoer eene uitvoering geven, die ook voor burgers toegankelijk is. Herpt. Bij de gehouden verpachting van weilanden werden ongekend hooge prijzen besteed. Per schaar gerekend meer dan f 100. Hebben de meesten in het najaar de uien verkocht voor 8 10 cent per k.g., thans bieden commissionairs 20 cent per k.g. Hedikhnizen. Nu het veevoeder zooduur is, worden de mangel wortelen verkocht voor f 16 per 1000 k.g. KAATSHEUVEL. De heer J. J. Schorn alhier is benoemd tot klerk bij de Telegrafie te Rotterdam. In onze gemeente wordt sedert eenigen tijd veel hei opgekocht k 4 cent per kilo. Ze wordt meestal naar Duitsch- land uitgevoerd om voor kruitfabrikage te dienen. Benoemd tot klerk der Posterijen en Telegrafie alhier de heer A. Haverhals uit Sprang. Bij de op j.l. Vrijdag 10 dezer ge houden stemming ter vervulling van één vacature (J. Elias) in den Gemeenteraad alhier is gekozen de heer J. van Lier. Als voorbeeld van zwaar vee diene dat slager J. alhier een koe heeft geslacht die 1500 pond woog. Mej. M. A. J. van Oosterveen, onder wijzeres aan de Chr. school te L'dijk, is in gelijke betrekking benoemd te Hasselt (O.) NIEUWENDIJK. Uit het bestuur der op te richten Coöp.-Stoomzuivelfabriek is tot voorzitter gekozen heer J. Snoek alhier tot 2e voorzitter de heer G. van den Koppel, Dussen (polder) en tot secre taris de heer G. de Jong te Almkerk. NEDERHEMERT. Naar wij verne men zullen Woensdag a.s. te Eist door de Regelingscommissie extra gekeurd worden, 2 koudbloed en 1 warmbloed hengst, welke de heer O. v. d. Werken alhier ter dek king wil stellen. De heer v. d. Werken ontziet zich geen moeite om voor deze streek wederom geschikte hengsten te ver krijgen. Door den heer Commissaris der Ko ningin in Gelderland is met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend aan den gemeente-veldwachter J. v. d. Steenhoven wegens het bereiken van de leeftijdsgrens. Tot gemeente-geneesheer is benoemd de heer S. Plas, arts te Edam, terwijl aan den heer A. de Koning, arts te Ammer- zoden, met ingang van 1 April als zoodanig ontslag is verleend onder dankbetuiging van de door hem in die betrekking aan de ge meente bewezen diensten. Op 29 dezer zal van gemeentewege worden aanbesteed het bouwen eener nieuwe onderwijzerswoning c. q. verbouwing der bestaande openbare school aan de Noord zijde. RAAMSDONK. Op de alhier ge houden veemarkt waren aangevoerd 43 beesten en 40 manden varkens. De handel was vrij levendig. De premiën werden ge trokken door B. Achterberg, A. Schellekens en H. de Bruin, (elk 2) en Mej. de Wed. De Bont, W. Boons, J. Boons, E. C. de Wit, C. Bink en B. Langerwerf (elk 1). RAAMSDONKVEER. Zaterdag middag verdronk een 4jarig zooutje van onzen dorpsgenoot Waas in de haven. Door de firma Huysman en Lank- huyzen is nabij den heer Staal onder Geertruiden berg een terrein aangekocht van 2 H.A., hoogstwaarschijnlijk voor het plaatsen eener hooipers. In het perceel van wijlen den Heer H. Dalmeier zal vermoedelijk een Maas tricht's bierhuis worden geopend. De heer Mart. Konings verkocht aan de bouwvereeniging alhier een gedeelte van zijn weide, gelegen aan Stadsweg alhier, voor een aardig sommetje. Beursprijzen Hotel De Reyer. Tarwe f 41.75. Boonen f 22.50. Haver f 15.25 Hooi f 32.— a f 34.—. Stroo f 18.—. sprang. Den landbouwer A. v. B. kreeg een klap van een koe tegen zijn hoofd, met het gevolg dat zijn wang zoo danig werd verwond dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Gedurende de maand Februari werd aan het hulppostkantoor alhier op 's Rijks postspaarbank ingelegd f 2702,38 en terugbetaald f 556,84. J.l. Donderdagavond gaf de familie Bahler uit Rotterdam in het Chr. Prot. militair tehuis het reeds aangekondigde concert. Reeds een half uur voor den aanvang was het tehuis tot in alle hoeken met belangstellenden gevuld. Om c.a. 7 uur opende de milicien-sergeant Vermeer deze uitvoering met gebed en heette ver volgens zoowel de familie B. als het publiek hartelijk welkom. Het keurig saamgestelde programma werd op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd. Zoowel zang als viool en pianospel viel in den smaak van het publiek. Het »Onze Vaderwerd door Mevr. Bahler prachtig gezongen. Zoo ook de overige nummers werden keurig uitgevoerd. Op verzoek werd door den heer Siegfried Bahler de »Trou badour fantasie« van Verdi-Alard nog éénmaal uitgevoerd. Dezen nog zeer jeugdige violist beloofd in de toekomst heel wat te worden. Wij ge- looven ons niet te sterk uit te drukken als we zeggen dat deze jongeling geniale gave bezit. Allen waren verblufd over zijn handigheid bij de bespeling van zijn viool, ook den pianist verdient allen lof. Het was een avond waar voor muzieklief hebbers te genieten viel, vandaar dat ook wij ons aansluiten bij den wensch van den leider, den sergeant Vermeer, om nogmaals in de gelegenheid gesteld te worden, van hun gave te kunnen genieten. Bij verhuring heeft de landpacht der diaconie der Ned. Herv. Gemeente c.a. f 300 'sjaars meer opgebracht als bij de vorige verhuring. De schoenmaker A. V. kwam met één zijner vingers onder de Stanz-machine, waardoor deze geheel verpletterd werd. M. v. T. kreeg op de stoomleerlooierij te Waalwijk een klap met een vliegwiel van één der machines tegen zijn hoofd. In bewusteloozen toestand werd hij opgenomen. Een diepe wond kreeg bij aan zijn hoofd welke door den ontboden geneesheer ge hecht werd. veen. Door eenige ingezetenen is een adres aan den Raad ingediend ter verkrijging van een spreekcel. Aan het Telefoonkantoor alhier zijn over de maand Februari behandeld 62 telegrammen, waarvan 37 zijn verzonden en 25 zijn aangekomen. Zaterdag j.l. slaagde voor het toe- latings-examen aan de dag normaalschool te Gorinchem de jongejuffrouw M. M. Voogt. Zij ontving haar opleiding van Mejuffrouw Weeda, onderwijzeres en na dier vertrek van den heer Snijders, onderwijzer, alhier. Bij de gehouden verhuring op j.l. Vrijdag van Weiland, toebehoorenden aan de Ned Herv. Kerk, de Diaconie en anderen waren veel liefhebbers en was het te voor zien dat hooge prijzen zouden worden be steed. Wat de opbrengsten betreft voor de Kerk waren deze ongeveer f 800 hooger dan 't vorige jaar. Enkele weilanden brach ten f70 tot f100 meer op. WIJK. Ten nadeele der Wed. M. al hier werd gepasseerde week op een nacht een kist met 40 lijnkoeken gestolen. Di rect is aan de politie van dit feit mededeeling gedaan doch de dader kon nog niet worden opgespoord. Bij een drietal eigenaars van scha pen hebben deze aan een twaalftal lam meren het levenslicht geschonken. Het belooft dus een goed lammerenjaar te worden. Door veehandelaars uit deze gemeente en omliggende plaatsen is opgericht een bond van veehandelaars. Een vijftigtal zijn als leden toegetreden. Tot voorzitter is gekozen de heer C. v. d. Kolk te Genderen, en tot secretaris-pen ningmeester de heer J. Blankers te Veen. Het doel is om voor eigen rekening een boot te exploiteeren waarmee zij hunne beesten naar de markten zullen vervoeren. Waspik. A.s. Woensdagavond ten 7 ure zal de bond van landarbeiders en metaalbewerkers eene propaganda-vergade- ring houden in de harmoniezaal, waarbij een spreker zal optreden. bommelerwaard. Door den dorpspolder Zaltbommel zijn verpacht de uiterwaarden, straten en stegen en het grasgewas langs de polderdijken. De totaal opbrengst was f 3092 tegen f 2158 in 1915. VERGADERING van den Raad der Gemeente Hensden, op Donderdag 9 Maart, ten 7,30 nre. Alle Leden, ecept de Heer Ch. de Jong, zijn aanwezig. Nadat de notulen zijn gelezen en goed gekeurd, wordt als eerste mededeeling voor lezing gegeven van het Koninkl. Besl. waar bij de Heer P. L. Honcoop als Burgemees- ter van Heusden is herbenoemd. De Heer Van Everdingen, Wethouder, spreekt in hartelijke bewoordingen namens den Raad tot den opnieuw benoemden Voorzitter, de hoop uitende dat het hem gegeven zij, gedurende het nieuwe tijdvak met denzelfden lust de belangen der ge meente te blijven behartigen, zooals zulks reeds 35 jaar met onvermoeiden ijver is geschied. De Raad rijst van zijne zitplaats op, ten teeken van instemmingwaarna de Burgemeester in gevoelvolle woorden op een en ander repliceert. Verdere mededeelingen liepen over goed gekeurde posten in de wijziging der be grooting. Punt 3 der agendaBenoeming on derwijzer aan de M. U. L. O. school.wordt voorloopig aangehouden. Punt 4. Benoeming stembureau voor de verkiezingen in 1916. Worden geko zen als Leden de Heeren G. van Everdingen en Ch. de Jongh, als 3e Lid de Heer van Andel, als plaatsv. leden de Heeren Prins en Veerman en als pl. 3e lid de Heer de Mol. Punt 5. Voorstel Bestuur Godshuizen regeling jaarwedde Rentmeester. Het College van Godshuizen stelt voor de jaarwedde van f 400.te brengen op f 500.— dienovereenkomstig wordt besloten. Punt 6. Verzoek van de Heeren de Haan Oerlemans tot het plaatsen van 2 of 3 palen op het bastion Hollandia De Voorzitter licht toe, dat de bedoe ling is een kraan te stellen op het terrein van den scheepswerf en dat- de bedoelde palen zijn om bedoelde kraan in evenwicht te houden. Ze zullen echter de wandel plaats niet hinderen. Wordt goedgekeurd met een jaarlijksche recognitie van 25 cent per paal. Punt 7. Stemming Voorstel Van Andel, instelling Schoolcommissie. De Heer Vos zegt eene Schoolcommissie buiten Burgemeester en Wethouders niet noodig te achten. Hij zou daarin het be wijs zien, dat B. W. de noodige be kwaamheid missen, terwijl hij ze allezins geschikt acht om die functie te blijven uitoefenen. De Voorzitter zegt dat de Raad bijeen is om zijne meening te uiten, zonder daar om beinvloed te worden. De Heer Van Andel zegt dat de Heer Vos niet weêrgeeft wat zijne bedoeling is. Het is niet te doen om B. W. een een bewijs van ongeschiktheid te geven maar ieder zal toch moeten erkennen, dat ouders van schoolgaande kinderen uit den aard der zaak veel méér zullen gevoelen voor deze functie. Vooral in den tegen- woordigen tijd is een goed toezicht noodig. In stemming gebracht staken de stem men. Vóór de Heeren Van Andel, Prins en Veerman tegen de Heeren Van Ever dingen, de Mol en Vos. Niets meer aan de orde en niemand iets meer in te brengen hebbende, wordt de vergadering gesloten. BINNENLAND. Regeeringsvarkens. Door den directeur van het Rijks Cen traal Administratiekantoor voor de distri butie van levensmiddelen is aan de bur gemeesters medegedeeld, dat na de loo- pende week niet kan worden doorgegaan met de beschikbaarstelling van varkeus te gen 70 ct. per K.G. Deze moet worden ingekrompen en waarschijulijk een of twee weken onvoldoende zal zijn. De prijzerftt zijn voorloopig bepaald voor varkens met een slachtgewicht van resp. minstens 8C$| en 110 K.G. resp. 80 en 83 ct. per K.C De burgemeesters worden dringend v 1 zocht bij vaststelling der détailprijs g dit overgangstijdperk rekening te hc. jj met de gunstige positie, waarinde va*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2