Antraciet, Nootjeskolen, A. van Dijk Mz., Dames 11 Eersle Goiichemsclie Stoom Wasch en Strijkmrichtmg H. C. TIMMERS Wie de voorkeur geeft Meubelmakerij te Drongelen. t Uitgever: L, J. VEERMAN, Heusden. No3551, Zaterdag 18 Haart 1916. Als gij neerslachtig wordt, Eierkolen, Turf, Bruinkolen-Briketten, enZ., Pelserstraat 101, Heusden. ^TTTfTTTTTTTTTTTfTTTTTTTTTTTTTTTTTfTTTnTTTTfTTTWt Inlichtingen en prijzen worden gaarne verstrekt door C. G. NIEUWKOOP te Drongelen. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.75, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 1—6 regels 50 ct. Elke regel meer 7Vs cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. GEMENGDE BERICHTEN. S p e e n h o f fEr is nog altijd veel te doen over SpeenhofTs zoogenaamde «be keering®. Zelf ontkent de liedjeszanger dat hij bekeerd is, maar het is aan ver scheidene recensenten opgevallen (o.a. aan dien van »de Tijd«) dat hij in den laat- sten tijd vooral optreedt met liedjes, die geen aanstoot geven. Zooals gezegd ontkent Speenhoff zelf dat hij bekeerd f zou zijn en herhaalt dit bijna bij elk optreden. In een «bekee- ringslied« spot hij ermee en zingt o.a. Holland laat je niet bedotten, Speenhoff heeft het niet beweerd, Speenhoff heeft zich niet verloochend, Speenhoff heeft zich niet bekeerd, 't Was met volle overtuiging, Dat hij al zijn liedjes gaf, En hij hoopt ze steeds te zingen Tot hij weg moet in 't graf. Om voor goed een eind te maken Aan die kletsgeschiedenis, Kom ik in dit lied verklaren, Dat 'talles onzin is En ik wil nog vele jaren Hollandsch dichter-zanger zijn, Daarop drink ik vol vertrouwen Dezen beker goeden wijn. Dit liedje is duidelijk genoeg. o Historisch. Hij komt met een be drukt gezicht thuis. Moeder: «Waarom zie je er zoo be nepen uit H ij Je hebt altijd gezegd, dat ze me voor den landstorm zeker zullen afkeuren.® Moeder: «Dat motten ze ook H ij «Ja, maar allen, die voor den landstorm worden afgekeurd, worden op geroepen bij den sneeuwstorm in Amster dam bennen ze al opgecommandeerd Een meisje bij opbod verkocht' Op een avond in December van het vorige jaar haastte juffrouw Marie Klein, een dochter van een dominéé bij een Her vormde kerk te New-York, zich, toen 't al donker was, naar huis. In een donker gedeelte van de Tweede Avenue werd ze door eenige jongelui aangegrepen en ze was al bang, meegesleept te zullen worden, toen op haar hulpgeroep een man te voor schijn kwam, de aanvallers uit elkaar sloeg en het meisje naar huis geleidde. Hij bezwoer haar, mocht ze ooit in nood ver- keeren, hulp bij hem te zoeken: hij zou haar verdedigen. Zijn naam gaf hij op als Jimmy Naples. Men kan zich de dankbaarheid van de geredde dominéesdochter voorstellen. Jimmy werd in het predikantsgezin geïntroduceerd en in de paar weken, volgende op het avontuur, maakte hij nog enkele visites in den huize Klein. Op den 46en December moest juffrouw Marie even in een winkel in de buurt zijn en ging uit en keerde niet terug. Tege lijkertijd was er uit de ouderlijke woning voor een duizend gulden aan juweelen en een vijf-en-zeventig gulden aan geld ver dwenen. Eerst dezer dagen werd het geheimzin nig waas, dat over deze verdwijning en dezen diefstal lag, opgeheven. Op een eenzamen buitenweg van de ontzaglijk groote stad, met haar millioenen inwoners had een politieagent in een alleen staand huisje reeds twee nachten achtereen geweeklaag en steunen >an een vrouw gehoord. Hij waarschuwde den speurders- dienst, die onmiddellijk op onderzoek uit toog en daar het ongelukkige verdwenen meisje op een armzaligen hoop stroo zwaar ziek vond. Geen meubel was in het krot te vinden, geen voedsel in voorraad, geen vuur brandde. De arme zieke werd naar een zieken huis gebracht, waar ze, eenmaal bijgeko men, vertelde, dat ze op den avond, toen ze uitging om haar boodschap, haar redder Jimmy was tegengekomen, die haar in een vestibule sleepte, een pistoool op het hart zette en haar mededeelde, dat ze met hem «er van door« moest gaan. Hij maakte haar zoo bang en biologeerde haar zoodanig, dat ze zich niet durfde verzetten. Zelfs aan zijn opdracht om naar huis te gaan om haar moeders juweelen en het in huis aanwezige geld te halen, moest ze gevolg geveu. Toen ze met den buit terug kwam, greep hij haar aan, zette haar in de tram en bracht haar in een huis in de buurt van de Williamsbrug, waarin een Italiaansche kolonie gevestigd is. Daar werd het meisje in een kamer opgesloten en om ontvluchten te beletten, werden haar kleeren weggenomen. Van wat ze in de weken, dat ze in de macht van haar held was, heeft moeten lijden, heeft ze een ontroerend relaas gedaan. Op een Kerstbal werd zij meegenomen en opgesloten in een kamer naast de zaal, waarin vroolijke mu ziek klonk en gedanst werd. Toen midden in den nacht de muziek zweeg, werd ze door haar «redder®, die alle mannen nader bij geroepen had, in 't publiek verkocht. Ze werd, zooals ze vertelde, ziek als ze was, op een podium geplaatst en in haar koortsig delirium hoorde ze de ruwe man nenstemmen hun bod uitspreken. Vijf-en- twintig, dertig dollar enz., dan met een dollar naar boven, eindelijk met vijftig cent, tot ze ten slotte voor 55 dollar werd ver kocht. Wie haar eigenaar werd, weet ze niet meer. Ze viel in ijlende koortsen, waaruit ze in het ziekenhuis eerst bijkwam. Terwijl de dochter werd gevangen ge houden, werd de familie Klein door «vriend® Jimmy op allerlei manieren geterroriseerd. De moeder en een andere dochter durfden niet meer op straat komen. Toen eenmaal het slachtoffer gevonden was, heeft de geheime dienst zich gewijd aan de achtervolging van Jimmy Naples, dien ze kende als beroepsbokser en wiens werkelijke naam Vmcenzo Neapolitano was, die reeds meermalen wegens diefstal en inbraak was veroordeeld. In een straat in de Broux een New-Yorksche wijk hield zijn moeder een winkeltje, dat nauw keurig in 't oog werd gehouden. Toen de de veelbelovende zoon een bezoek bij zijn moeder kwam brengen en tegelijk geld vragen, werd hij plotseling overvallen door een drietal detectives. Jimmy verdedigde zich kranig, sloeg twee der aanvallers neer, die zich echter weer spoedig herstelden en aan de vervolging deelnamen. De revol vers moesten er echter aan te pas komen, voor Jimmy zich overgaf. In de gevangenis bekende hij het meisje gestolen en haar gedwongen te hebben de juweelen mee te nemen. Het meisje is zoo ernstig ziek, dat men voor haar leven vreest. GENDEREN. Vrijdag 29 Februari j.l. hield de coöperatieve paarden verzekering «Onderlinge Steunte Genderen haar drukbezochte jaarvergadering onder voor zitterschap van den heer D. van Buuren. Na lezing der notulen door den secretaris, den heer C. J. Branderhorst, wordt de rekening door de leden Adr. Boll te Doe veren en B. A. de Waal te Alburg onder zocht en met de bescheiden vergeleken. Deze heeren adviseeren den Penning meester voor zijn finantieel over 1915 te dechargeeren. De Voorzitter dankt de Com missie van onderzoek voor de genomen moeite en den Penningmeester voor zijn rich- tig beheer waarna de rekening met alge- meene stemmen wordt goedgekeurd. Alsnu brengt de secretaris 't jaarverslag uit en zegt Als secretaris uwer vereeniging, heb ik het genoegen u in kortetrekken den toe stand onzer verzekering te schetsen over het afgeloopen jaar. Trokken wij in den aanvang van 1915 op met 42 leden, twee daarvan ontvielen ons in den loop van het jaar door den dood, terwijl 12 nieuwe leden onze gelederen kwamen versterken, zoodat bij het verscheiden van 1915 een 52 tal zich stelde onder dekking van «Onderlinge Steun®. Met een blij hart en snelle hand mogen we winste boeken over dat jaar zeven meer dan in zijn voorganger. Mocht dit klein, zich bewegen naar ons, de voor bode zijn van een stroom, die dijk en dam van alles, wat tot nog toe een breed toe vloeien tegen houdt, verbreekt. Wij assu reerden het 1ste half jaar 181 paarden voor een bedrag van f64755en het 2e halfjaar 240 paarden voor de som van f78030.Het iootaal bedrag aan uit- keeringen voor 9 stuks bedroeg f 1928,75. Was in 1914 noodig rnim Is/* om de uitkeeringen voor schadevergoeding te dek ken, 1915 eischte meer dan 2%. Des niettegenstaande mocht onze rekening een goed slot van f218,02 aanwijzen. Dat verhooging van 't batig saldo in de toekomst niet haar oorzaak moge vinden door 't ont vangen van meer boetegelden, zult gij allen voorzeker met mij wenschen. Nog immer bleven wij evdnwel aanmerkelijk beneden de verzekeringspremie gevraagd door de speculatieve maatschappijen. Dit neme een ieder onzer niet alleen wel in zich op, maar hij bearbeide daarmede zijn niet bij ons verzekerde medepaardenhouders, nut trekkende van de wetenschap, dat ook bij den boer de gevoeligste plaats zijn beurs is. Een inleggeld bovendien voor éénmaal van l°/o van het ter verzekering aangebo den kapitaal kan toch toetreden niet in den weg staan. In onze streek ligt op coöpe ratief gebied nog zoo'n onafzienbare vlakte braak. Zijn wij dan allen met noesten vlijt en taaie volharding werkzaam om te bevorderen onderling saamwerken en waar- deeren, opdat door krachtiger groei en meerdere bloei het woord dat de grootste vijand van den boer, de boer zelf is, voor altijd worde gelogenstraft. Ik las onlangs en ik meen 't is hier op zijn piaats weer gegeven «Voor de agrairsche partij is eene schoone toekomst weggelegd. Zij zal organisatie brengen en de techniek en de economie in beiden opvoeren tot de groot ste perfectie. Het tempo van haar op- marsch hangt af van de ontwikkeling van den boerenstand, die thans in veel streken nog veel te wenschen laat. Maar ook dat zal verbeteren. De tijd zal komen, moet komen, dat de boerenbelangen zich zullen concentreeren tot maatschappelijke krachten, dan heeft de landbouworganisatie macht gekregen en zal de landbouw de plaats in ons staatkundig leven innemen die hem toe komt. De achterlijke boerenstand is dan in zijn geheel naar voren getreden. Die tijd kome, zij het spoedig Zoo is dan, mijne medeleden, 1915 toegevoegd aan der eeu wen jarenrij en ontsloot zich 1916 ook voor ons als vereeniging. Moge met Zegen van Boven vele onzer idealen in dit nieuwe tijdperk verwezenlijkt worden. Ook in 1915 werd 't ons weer vergund bij 't aanhoudend gedreun en gedonder van houwitser en kanon, buiten en't stijgeren en zich verheffen der wateren binnen onze grenzen over de haar door menschelijk vernuft gestelde palen bij voorduur rustig en in ongestoorde vrede onzen arbeid te kunnen verrichten. Laat bij 't koude egoisme, wanneer persoonlijk voordeel te behalen, den natuur des men- schen zoo eigen, gedurig bij 't stemmen der snaren onzes harten tot een danklied voor 't goede ons geschonken de klaagtoon zich mengen Hoelange zal deze schepping draagkracht bezittend voor 'tgansche mensch- dom, doornat en doorweekt worden met bloed en tranen, gevloeid en gestort door schepselen geschapen om elkander lief te hebben Mag dit, mijne heeren, in dezen tijd, staande in het teeken van Mars, niet onze sluitgedachte zijn Bij de verkiezing van een bestuurslid aftredend en herkiesbaar de heer D. v. Buuren, vereenigt deze van de uitgebrachte 86 stemmen er 82 op zich terwijl vier blanco. Hij dankt voor het zoo algemeen in hem gestelde vertrouwen en hoopt de belangen van «Onderlinge Steun" bij voort- duur te behartigen. Na nog enkele be sprekingen, sluit de Voorzitter met de beste wenschen voor 1916 en dank voor zoo trouw opkomen en gezellig bijeenzijn, de vergadering. vindt dan uit waarom. Neerslachtigheid komt gewoonlijk voort uit een slechten toestand van het gestel, en indien gij er niet in slagen kunt om uw zwartgalligheid te verdrijven door te let ten op wat gij eet en drinkt, door vol doende te slapen, voldoende lichaams oefening en frissche lucht, bestaat er aanleiding om aan overtollig urinezuur in het bloed te denken. Gewoonlijk wordt gij hiervoor gewaar schuwd door pijn in den rug, duizelig heid, hoofdpijn en waterstoornissen. Bekamp dit urinezuur door licht ver teerbaar voedsel te gebruiken, voldoende nachtrust en lichaamsbewegiug te nemen, door u niet op te winden en door de nie ren op te wekken tot grooter werkzaam heid en het beter filtreeren van het bloed. Er bestaat hiervoor een veilig geneesmid del Foster's Ruggen Nieren Pillen. Foster's Pillen zijn een speciaal nier geneesmiddel, dat de nieren helpt om over tollig urinezuur en andere vergiften, die nierkwalen veroorzaken, uit het bloed te filtreeren. Ongetwijfeld verdienen zij ge probeerd te worden, want zij hebben tal van personen in gevallen van niergruis, niersteen, waterzucht en andere nierkwalen geholpen. Een verstandig mensch zal door een eenvoudige, zorgzame leefwijze zijn genezing bespoedigen. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doo- zen. Eischl de echt- Foster's Rugpijn Nierou Pillen; weigert elke doos, die niet voor zien is van neven staand handsmerk. ADVERTENTIEN. Geregelde Stoombootdiensten van Hensden en omgekeerd. Van Heusden en van Amsterdam Maan dag, Woensdag en Vrijdag, 's nam. 4 uur, uitgezonderd Zondags. Aankomst aan beide plaatsen den daaropvolgenden dag, voorm. Plaats van afvaart te AmsterdamKlo veniersburgwal. ■j" Van Heusden op Maandagmorgen naar Gouda, Waddingsveen, Boskoop, Gouwsluis, Alfen, Oudshoorn. Woubrugge, Oude Wete ring, Hillegom, Bennebroekerbrug, Haarlem, Spaarndam, Krommenie, Alkmaar, Zaan dam en Wormerveer. Vrijdagmorgen naar Gouda, Waddings veen, Boskoop, Alfen, Gouwsluis, Ter Aar, Nieuwveen, Vrouwenakker, Uithoorn, Ouder kerk a. d. Amstel, Zaandam en Wormer veer, Van Zaandam Dinsdag en Donderdag voorm. 10 uur. Bovenstaande diensten allen Directie W. Defais, Amsterdam en J. B. Verschure 's-Bosch. ■j* Goederen voor Delft, Vlaardingen. Schiedam, Den Haag worden aangenomen Dinsdags te 's-Gravenhage Donderdags, ligplaats, Trekweg tegenover Boerhavestraat. Agenten te 's-Hage De Korte en Scheurs, Zieke 27 en 28. Informatiën van bovenstaande diensten in te winnen bij B. VAN KUIJK, Wilhel- minaplein te Heusden. f Deze diensten zijn vrij van veergeld. voor huiselijk gebruik, IfS JE ADRES by s indien U prijs stelt op een nette en zorgvuldige behandeling Uwer wasch, zendt deze dan naar de Wasschen worden naar verkiezing, droog toegeslagen of geheel opgemaakt afgeleverd. SPECIAAL INGERICHT voor het strijken en opmaken van fijn Heerenstrijkgoed, als Boorden, Manchetten, enz., en het als nieuw opmaken van Damesblouses en Kinderjurken. Beleefd aanbevelend, DE DIRECTIE. aan degelijk afgemaakt handwerk boven' fabriekswerk, koope zijn meubelen bij de Reparatiën spoedig en billijk. Beleefd aanbevelend DE COMM. VAN WERKVERSCHAFFING. voor Het Looi van Heusdeit en ültena, ie Langstraat en de Bomielerwaari BIJVOEGSEL. te GORINCHEM, Sohuttersgraoht. UITSTOOMEN van wollen en katoenen Dekens en Vitrage en andere Gordij nen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 5