13. Oostenrijk-Japan 44. Oostenrijk-België 15. Turkije-Rusland 16. Turkije-Frankrijk 17. Turkije-Engeland 18. Turkije-België 19. Italië-Oostenrijk 20. Turkije-Italië 21. Bulgarye-Servië 22. Frankrijk-Bulgarije 23. Engeland-Bulgarije 24. Italië-Bulgarije 25. Rusland-Bulgarije 26. Duitschland-Portugal i I 25 Aug. 1914 28 2 Nov. 6 6 7 24 Mei 1915 22 Aug. 14 Oct. 16 16 17 22 9 Mrt. 1916 BUITENLAND. 35 kinderen vermoord. Te Lemberg is Zaterdag een arbeidster, zekere Victoria Budziniska, gevangen ge nomen, die in den laatsten tijd 35 kin deren, die zij ter verpleging had opgeno men, op de vreeselijkste wijze vermoord heeft. o Vliegeraanval op een vliegtuig station. LONDEN, 20 Maart, (Reuter). De ad miraliteit deelt mede: Vanochtend vroeg hebben 50 Engelsche, Fransche en Bel gische vliegtuigen, vergezeld door 15 vecht- vliegtuigen, het Duitsche vliegtuigstation te Zeebrugge en het vliegkamp te Houltade aangevallen. Naar bet schijnt is aanzienlijke schade aangericht. Alle vliegtuigen, die gemiddeld 200 pond bommen bij zich hadden, zijn behouden teruggekeerd. Een Belgisch of ficier is ernstig gewond. Aan de Italiaansche grens is een Oos- tenrijksche ski-patrouille ter sterkte van 20 man en twee officieren door een lawine bedolven. Uit Bergama wordt aan de Milaneesche bladen bericht, dat in het Seriandal een groote lawine neergestort is. Er werden vier boerderijen bedolven, tien menschen werden gedood. In Longarone is eveneens een ontzag lijke lawine neergekomen, waarbij 14 huizen totaal bedolven en 2 menschen werden ge dood in het Canonica-dal kwamen acht wegwerkers door een lawine om het leven. PLAATSELIJK NIEUWS. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Als correspondent der intercommunale arbeidsbemiddeling treedt voor deze ge meente op de Secretaris der Gemeente. De correspondent is voor belanghebben den te spreken ten Stadhuize op iederen werkdag des vóórmiddags van 10 uur tot 12 uur. Ieder kan zich doen inschrijven als werkzoekende, onverschillig of hij op het oogenblik der aanmelding al dan niet werkloos is. Heusden, 18 Maart 1916. Burgemeester en Wethouders van Heusden, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. HEUSDEN. Zondagmiddag, circa 12,30, vloog een vliegmachine over de stad. Het toestel daalde, maakte zwenkingen over de Maas en de Nederhemertsche Waard om kort daarna op een weiland onder Herpt te dalen. Aan de Kruizen was direct te zien dat het een Duitscher was. De inzittenden werden terstond verwelkomd door den sergeant Van Herpt, zoon van den Burge meester van Herpt, die met enkele dagen verlof over was. Zij waren de koers kwijt geraakt, wisten niet waar zij waren en waren geland om den moter opnieuw door benzine te ver sterken. Zij werden daarin echter ver hinderd door genoemden sergeant, die belette zich weder met het vliegtuig in verbinding te stellen en ze in arrest stel den. Het bleek een 2e Luitenant met een Feldwebel te zijn, die 's morgens om 9 uur uit Keulen waren vertrokken. Inmid dels kwam van alle zijden publiek toege stroomd, waaronder ook Maréchaussees, die de beide Duitschers overnamen en voor- loopig naar hunne kazerne brachten. Bij het vliegtuig, dat gemerkt was B 2. 1069, 1945, werd een wacht geplaatst. Maandag werden de beide duitsche mi litairen met een auto overgebracht naar Wieringerschans om aldaar geïnterneerd te worden. Maandag-middag, nagenoeg ter zelfder tijd, zag men weder twee vliegtuigen over het zelfde terrein zweven. Een er van, met 2 hollandsche officieren, streek nage noeg terzelfder plaats, op een 50 meter afstand van de duitsche machine neder. De andere had het terrein opgenomen en zette zijn reis in noordelijke richting voort. Dat zoowel Zondag als Maandag duizende toeschouwers te voet, per fieits, te paard en per auto kwamen opdagen, gaf een groote drukte aan het overigens stille plaatsje. Het direct en flink optreden van den sergeant Van Herpt, wordt zeer gewaar deerd. Had hij 5 minuten gewacht, dan waren de vogels gevlogen geweest. Zondagmiddag reed de Heer A. S. met zijn motorfiets over de groote brug. Na op den aanroep van den schidwacht te hebben stilgehouden zette hij de motor weder in beweging, terwijl gelijkertijd de band van het voorwiel vloog. Hij geraakte daardoor den koers kwijt en kwam tegen de omrastering terecht, viel en kwetste zich zoo ernstig, dat hij door militairen huiswaarts moest worden gebracht. Hij schijnt daarbij inwendig gekneusd te zijn en moest zich onder dokters handen stellen. AALBURG. Tot Notabel der Ned. Herv. Kerk^alhier zijn herkozenW. La- kerveld en G. Lakerveld. Beiden hebben hunne herbenoeming aangenomen. De hooge regeering heeft toestem ming verleend tot de oprichting van een coöperatieve malerij, enz. uit de fondsen van »de Ebt, zoodat weldra deze onder neming haar beslag zal krijgen. AALST. Voor de vacante betrekking van onderwijzer, aan de openbare lagere school alhier, heeft zich geen enkele solli citant aangemeld. ALMKERK Op de heden alhier gehouden voorjaarskeuring van dekstieren, werden 59 stuks aangeboden waarvan 32 werden afgekeurd. Goedgekeurd werden uit de gemeente Dussen 2 zwartb. van 12 en 20 mnd. van C. de Lint. 1 ld. 13 mnd. van R. Middelkoop. 1 ld. 16 ld. A. B. v. d. Koppel. 1 ld. 13 ld. d A. A. Verhoeven. 2 ld. 24 en 13 mnd. van Wed. H. de Bodt. 2 zwartb. van 15 en 14 maanden van B. van Daalen. Uit de gemeente Andel. 1 zwartb. van 14 mnd. van Ant. de Fijter. Uit de gem. Woudrichem. 1 zwartb. van 18 mnd. van M. van Hoven. Uit de gemeente Meeuwen. 2 zwartb. van 16 en 12 mnd. van D. van Buuren. 1 zwartb. van 13 mnd. van C. Lankhaar. Uit de gemeente De Werken. 1 zwartb. van 12 mnd. van P. A. Vermeulen. 1 14 A. Vink. 1 15 H. Pruissen. 2 14 en 37 w. van Wed. G. Verhoeven. Uit de gemeente Werkendam. 1 van 16 maanden van A. Brienen. Uit de gemeente Giessen. 1 zwartb. van 19 maanden van C. M. Verhoeven. Uit de gemeente Almkerk 1 zwartb. van 13 mnd. van P. A. Nieuwenhuizen. 2 zwartb. van 13 en 15 maanden van J. Snoek. 1 zwartb. van 16 mnd. van J. Verschoor. 4 3 jaar van J. Vink. 1 3 t van de Fokvereeni- ging- BENEDEN-LANGSTRAAT. De han del in vette kalveren is zeer matig gestemd, maar naar nuchtere kalveren bestaat des te meer vraag. Vette varkens zijn gezocht, terwijl biggen hooger worden omgezet. Men besteedt voor vette kalveren 85 96 ets per K.G., vette varkens 54 k 58 ets. per V» K.G., nuchtere kalveren f 20 f 28 per stuk en biggen f 12 f 20. CAFELLE. Zaterdagmiddag j.l. trof het gezin van den wegwerker Vos alhier een zwaar verlies. Hun 4-jarig dochtertje werd levenloos opgehaald uit een sloot achter de woning. De oudste in woonster dezer gemeente J. Roubos wed. van A. A. van Pas is in den ouderdom van bijna 96 jaren over leden. Door de Coöperatieve Stoomzuivel- fabriek »de Toekomst t alhier is aan Bur gemeester en Wethouders dezer Gemeente vergunning gevraagd tot uitbreiding der Stoomzuivelfabriek aan de Hoogevaart. Be zwaren tegen dat verzoek kunnen door belanghebbenden mondeling ten Gemeente huize worden ingebracht op Zaterdag 1 April a.s. des voormiddags te 11 uur. 's GRAVEMOER. Herv. kerkvoog den der Ned. Herv. Gem. verleenden aan den heer S, Hondius van Herwerden op diens verzoek eervol ontslag als secretaris penningmeester der kerkvoogdij en benoem den als zoodanig de heer Ds. Locher. Bij het naar bed gaan brak Zon dagavond de wed. E. v. I. een arm, die door Dr. Wijbrands moest worden gezet. BRESBEEN. Bij het houthakken kreeg ^J. Verdonk een stuk hout tegen het hoofd, die zoo ernstig aankwam, dat hij door den dokter moest verbonden worden. Het scheelde weinig of zijn oog zou ook belangrijk zijn gekwetst geweest. KAATSHEUVEL. De schoenfabriek van V. d. W. alhier, wordt aanmerkelijk uitgebreid door plaatsing van een motor en de noodige machines. J.l. Maandag 20 dezer had de land bouwer A. B. het ongeluk, dat zijn hak mes, waarmede hij aan het boomsnoeien was, uitschoot en op zijn knie terecht kwam, waardoor een gapende wond ont stond. Hij leed veel bloedverlies en me dische hulp was noodzakelijk. MEEUWEN. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is benoemd tot deurwaarder der plaatselijke belastingen de heer M. Vellinga, Kommies-deurwaarder der directe belastingen te Dussen. POEDEROIJEN. Nadat de Raad der'gemeente Poederoijen een verzoek-jvan mej. Stroband, onderwijzeres alhier, om haar salaris met f 50 te verhoogen, van de hand heeft gewezen, heeft men haar een gratificatie van f 50 toegekend. WASPIK. Onze dorpsgenoote Mej. E. Verschure, slaagde dezer dagen voor het examen nuttige handwerken. Op het postkantoor alhier is wederom werkzaam gesteld de heer A. C. Schoones. WIJK Mej C. Waiboer, onderwijzeres alhier, is als zoodanig benoemd te Woerden. Noode zullen velen haar, die zich door vrien delijk optreden steeds onderscheidde, zien vertrekken. Wij feliciteeren haar intusschen met deze benoeming. ZALTBOMMEL. Naar aanleiding van het gesprokene door den heer Van Anrooij in de jongste Raadzitting over de inderdaad ergerlijke ontsiering door het ver bouwen van een ouden gevel in de Bosch straat, en het in den laatsten tijd geregeld verdwijnen van die geveltjes, die tot de stedelijke schoonheid zooveel bijdragen, was het antwoord van B. en W., zooals ons Raadsverslag reeds vermeldde, dat vanwege het Ministerie van Binnenlandsche Zaken een ambteuaar was gezonden om zich van de waarde van den gevel op de hoogte te stellen, maar dat toen reeds de gevel ont sierd was. »Dit doet de vraag rijzen of B. en W. de monumentencommissie bijtijds inlichtten van het voorgenomen vandalisme dat hen toch door de bouwaanvrage dat zij zoo noodig hadden kunnen aanhouden moest bekend zijn. Zaltbommel is nog een aardig stadje met meerdere interessante gevels. Wij hopen, dat dit voorval aan de belangstellenden in en buiten den Raad aldaar aanleiding moge geven om aan te dringen op opname eener »Schoonheidsparagraaf« in de bouwverorde ning, welke voortaan dergelijke grove ont sieringen in het algemeen belang zal on mogelijk maken GENDEREN. De coöperatieve stoom zuivelfabriek alhier hield deze week hare jaarvergadering, welke door dertig leden uitbrengende 74 stemmen werd bezocht. De Voorzitter C. J. Branderhorst opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering door den Secretaris, M. J. v. d. Beek, worden gelezen en onver anderd worden vastgesteld. De rekening over hel jaar 1915 wordt ter goedkeuring aangeboden, waarbij de Voorzitter voorstelt van het goed slot ten bedrage van f 2771,286, f 534,48 te stor ten in het reservefonds, f 250 af te schrij ven op dubieuse posten en het overige te gebruiken om de onkosten te dekken, voortspruitende uit verbouw en 't aan schaffen van materieel. Vervolgens schetst de Voorzitter in eenige trekken de toestand van het afgeloopen jaar en wijst tevens op de slechte water voorziening. Evenwel heet 1915 een jaar van vooruitgang, hetgeen blijkt uit het aan tal verwerkte liters melk, dat tot 1262597 opklom. Den wensch uitdrukkende dat het jaar 1916 een jaar van bloei voor de coöperatie moge zijn, stelt de Voorzitter voor de re kening met een woord van dank aan den Secretaris voor zijn trouw beheer goed te keeren. Wordt besloten op voorstel van den Voorzitter de rekening over 1915 met al- gemeene stemmen goed te keuren, zooals ze werd aangeboden. Daarna dankt de Secretaris den Voor zitter voor al den arbeid en toewijding die hij ten opzichte van de coöperatie in het afgeloopen jaar betoond heeft en spreekt den wensch uit dat de vereeniging nog vele jaren moge genieten van zijne tact volle en energieke leiding. Hierna wordt behandeld de aanvrage voor lidmaatschap van A. v. Tilburg met 3 koeien tegen een inleggeld van f 2,50 per koe. Met algemeene stemmen wordt tot toela ting besloten, waarna de Voorzitter wenscht dat deze eersteling de voorbode van een rijken oogst moge zijn. Als nu heeft plaats verkiezing van 2 bestuursleden, aftredend W. v. Wijk PLzn. en J. v. d. Heuvel Hzn. en van 2 commis sarissen Corn. v. d. Kolk en Joh. v. d. Mooren, welke alle bij eerste stemming worden herkozen. Door het bedanken als commissaris van D. v. Campen en het ver trek van A. v. Turnhout, worden als zoo danig gekozen G. Vos te Drongelen en A. J. Lankhaan ze B.-Broek. Nog wordt besloten het verzoek van K. A. Hoonstra, die zich in militairen dienst bevindt, om ontslag als beheerder der fabriek in te willigen. Niets meer te behandelen zijnde, wordt onder een woord van dank voor het trouw opkomen de vergadering door den Voor zitter gesloten. BINNENLAND Onze graanvoorraad. Onze tarwevoorraad is in den laatsten tijd geducht aan het verminderen. Wel bestaat er voorloopig nog geen kans, dat we voor een tekort zullen staan, maar in bevoegde kringen wordt toch aan het feit alle aandacht geschonken. De oorzaak ligt voornamelijk in het op onthoud, dat onze schepen hebben, ten gevolge van de herhaalde aanhoudingen, waardoor het gebrek aan scheepsruimte in belangrijke mate verergert. De tarwe die nu nog aankomt, wordt van uit Rotterdam rechtstreeks over de fabrieken gedistribu eerd. Verschillende schepen met tarwe zijn thans onderweg en met de lading daarvan hoopt men den reservevoonaad in ons land te vergrooten. Is eenmaal de schepenwet in het Staatsblad verschenen, waardoor de Regeering bevoegdheid heeft aan het uitvaren bepaalde voorwaarden te verbinden, dan zal zelfs de mogelijkheid van een dreigend tekort zijn verdwenen. (»Hbl.«) Moord. Men meldt ons uit Oud-Beijerland De brievenbesteller G. v. Wriel is Zater dagavond omstreeks halftwaalf nabij zijn woning dood gevonden. In de nabijheid lag een schepelvermoedelijk is hij daar mede doodgeslagen. Zijn buurman T. iVl., met wien hij niet op al te besten voet stond, is in verzekerde bewaring gesteld. De justitie te Dordrecht is van de zaak op de hoogte gebracht en het parket wordt verwacht. Volgens een nader bericht, hebben twee personen te ongeveer halftwaalf Zaterdag avond op eenigen afstand van de plaats waar de verslagene gevonden werd, een woordenwisseling vernomen, vermoedelijk tusschen hem en den verdachte. Toen het plotseling stil werd, gingen zij er heen en vonden den verslagene, die toen nog niet geheel dood was. In zijn woning, op ongeveer 20 meter afstand, heeft men nog getracht de levensgeesten op te wekken, doch toen de geneesheer ter plaatse kwam, waren deze reeds geweken. Zondagmiddag arriveerde de officier van justitie uit Dordrecht. De verdachte en eenige andere personen werden door hem in verhoor genomen. De vermoedelijke dader T. M. heeft nog niet bekendhij is Maandagmorgen per tram naar Dordrecht vervoerd. o Regeeringsvarkens. Het Rijks Centrale Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen heeft thans officieel aan de burgemeesters doen weten, dat in de week van 19 tot 26 Maart geen varkens kunnen worden ge leverd, met vermelding, dat in de week van 26 Maart tot 1 April de levering wederom zal plaats hebben. Naar wij vernemen is het echter niet zeker dat de aflevering zal plaats hebben tot het volle aantal der gevraagde hoe veelheden. o Zeemilitie lichting 190 9. Door den minister van Marine is bepaald, dat de zeemiliciens, die in normale om standigheden op 1 Augustus 1914 recht op ontslag zouden hebben gekregen, in hoofdzaak dus zij, die behooren tot de lichting 1909 in den loop van de maand Juni a.s. met voorloopig klein verlof huis waarts kunnen gezonden worden. De juiste datum zal nader worden vastgesteld. De zeemiliciens-kustwachters dier lichting zullen eerst met half September 1916 met zoo danig verlof worden gezonden. Het ligt in de bedoeling de belanghebbenden, die zulks wenschen, toe te staan in werkelij- ken dienst te blijven en ook de gelegen heid niet uit te sluiten om op te kennen gegeven verlangen op een later tijdstip, dan is vastgesteld, met verlof te mogen vertrekken. o Naar aan de N. Ct. werd medegedeeld, zijn reeds pogingen aangewend om door duikers zekerheid te bekomen betreffende de herkomst van de torpedo, waardoor de Tubantia getroffen is. Daarbij is gebleken, dat het schip op zij ligt. Deze pogingen zullen worden voortgezet; maar men ont veinst zich de moeilijkheid niet om daar mede het gewenschte resultaat te bereiken, temeer wijl de torpedo in de kolenbunkers moet zijn terecht gekomen en de ter plaatse aangerichte vernieling dus zeer groot zal zijn. o Men meldt ons uit Oostburg: Zondag is wederom ontzettend geschoten op het westelijk front, richting Yperen. In den nacht van Zondag op Maandag is vooral op de kust ook hevig gevuurd. Er schijnt een oorlogsschip, vergezeld door vliegtuigen, langs de kust gevaren te zijn. Het vuren op de vliegtuigen was hier dui delijk te zien. o Een tragisch ongeval. Op de Langebrug te Uithoorn passeerde een woonwagendie haakte met de kap aan den ketting, waarmede de klap wordt opgehaald, met het gevolg, dat het boven stuk van den wagen bleef hangen en het onderstel door het paard werd voortge trokken. Daar de wagen ook werkelijk bewoond werd, is het gevolg te begrijpen. De tafel, de kasten, stoelen, en brandende kachel, het bed met toebehooren, kortom de geheele inhoud, met kinderen incluis, lag op de brug. Het vuur uit de kachel, door den wind aangewakkerd, moest spoedig gebluscht worden, daar het zich al spoedig meedeelde aan de verschillende voorwerpen. De eigenaar maakte zich over het ongeval zóó kwaad, dat hij alles in den steek en de bereddering aan de omstanders over liet. Spoedig waren heel wat nieuwsgierigen toegesneld, waarvan enkelen aan het op- ruimingswerk begonnen, om het verkeer over de brug weer mogelijk te maken. Voor den eigenaar een tragisch geval, daar hij in een oogwenk van zijn geheele huis beroofd was. Gedurende de afgeloopen week, zoo meldt men aan de N. R. Ct., werden op de Beneden-Waal gevangente Gorinchem 45 zalmen, wegende van 18 tot 29 pond, 3 schotzalmen, wegende 1 pond, en 42 pond witvischte Woudrichem 88 zalmen, een partij snoek, baars, paling en witvisch te Brakel 70 zalmen en een partij wit visch te Haaften 33 zalmen te Hurwenen 29 zalmente Rossum 20 zalmente Bato's Erf 6 zalmen en een partij witvisch te Tiel 1 zalm en een partij witvisch. Aan de Vischmarkt te Gorinchem be taalde men voor de zalm f 0.97fl.48, schotzalm f 1.14f 4.36, witvisch 2442 ct., alles per half K.G.te Woudrichem gold de zalm fl.30fl.65 per half K.G. GEMENGDE BERICHTEN. Een Bijbelvaste smokkelaarster. Bij Bergh zijn 10 vrouwen door de grens wacht aangehouden, die boter en spok naar Pruisen willen uitvoeren. Een beriep zich op het Bijbelsche voorschrift: »Geef spijs aan de hongerigen en laaft de dor- stigen.t o De oorlog en de dieren. Een oorlogscorrespondent van de Norddeutsche Algemeine Zeitung schrijft over de houding van de dieren tegenover den oorlog. Hij begint met een verhaal over den grooten olifant in de diergaarde te Ant werpen. Dit dier is aan het malen ge slagen. Toen Antwerpen ingesloten werd en het bombardement begon, hebben Bel gische soldaten de groote roofdieren en mensch-apen doodgeschoten, opdat zij bij het bombardement niet uit zouden breken en gevaarlijk worden. Het schieten in den tuin en het gebrul van de getroffen bees ten wond de overige bewoners van de diergaarde reeds hevig op. Toen echter het regelmatige bombardement van de for ten begon, gedroegen zij zich als krankzin nig van angst. Een schijnbare uitzondering maakte alleen de olifant. Wel merkte men, dat er bij dit dier iets omging, maar zijn onrust was meer innerlijk. Toen de kanonade begon, liep hij dag en nacht zonder rusten op en neer in zijn kooi. Van tijd tot tijd hield hij een seconde stil, zette zijn breede ooren op, stak den snuit in De Bouwwereld van 15 Maart zegt hier over

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2