schepen zullen om de Noord (Schotland) varen. Het bericht als zou het lichtschip Gal loper ook getorpedeerd zijn is niet juist. Het schip is van zijn ligplaats afgehaald. Deze licht- of vuurschepen dienen om de zeevaartuigen de juiste richting aan te wijzen. In het geheel heb ik op de Noord- zeekaart een 16-tal geteld tusschen de Engelsche kust en de Zeeuwsche kust. De Noordhinder ligt op ongeveer 30 Engelsche zeemijlen (een Engelsche zeemijl is 1852 Meter) van de kust van Walcheren. Het Galloperlichtschip ligt (of liever lag) op 27 Engelsche zeemijlen westelijk van de Noord- hinder. Wij besluiten met geruchten, waaraan het oorlogsnieuws altijd zoo rijk is. De N. E. C. deelt mede, dat men, volgens de Star, in het Oosten van Engeland in de eerstvolgende weken een Duitsche inval verwacht. De Star merkt op dat het tor- pedeeren van de Tubantia en de Palembang blijkbaar niet bedoeld is om den toevoer van levensmiddelen uit Nederland naar En geland af te snijden maar om dwarskijkers uit de Noordzee te weren. De Duitschers willen de onzijdigen uit de buurt houden, op dat zij de Engelschen niet waarschuwen zullen dat er zich oorlogsschepen, duikboo- ten, transportschepen en zeppelins verza melen langs de Duitsche kust. Indien de inval gebeuren zal, moet hij snel plaats hebben. Binnen een maand zal het Rus sische front gaan opdringen en zullen de geallieerden den reusachtigen opmarsch voorbereiden die zoo de Star het begin van het eind zal zijn. Als die dag komt zal Duitschland geen 100.000 man over hebben voor avonturen in Oost-Enge- land. Als het wil slaan, moet het dit der halve dadelijk doen. BUITENLAND. De duikbooten-oorlog. KEULEN, 22 Maart. De »Kölnische Volkszeitung« bevat een hoofdartikel van haren correspondent te Berlijn over de voor stellen der Nationaal-iiberalen, Centrum en Conservatieven en de houding der regee ring te dien opzichte, waaraan het volgende ontleend wordt: Mocht de heer Von Beth- mann Holfweg blijven bij de aangenomen houdiog dat groote partijen niet het recht hebben voorstellen aangaande den U-boot- oorlog en de staatkundige beteekenis daar van in den Rijksdag te brengen en openlijk te bespreken, dan zou de Rijksdag hetzelfde beeld te aanschouwen geven als het Huis van Afgevaardigden. Alleen de sociaal-de mocraten, de vrijzinnigen en misschien de Polen staan aan de zijde der regeering. Deze kan echter met dien steun niet volstaan en een dergelijke toestand te mid den van den oorlog kan het vaderland niet tot heil zijn. De kanselier zou dus een slecht besluit nemen als hij in zijne houding bleef vol harden. Het gaat niet aan met formeele tactische en andere bezwaren de bespreking der voorstellen te weigeren. Men kan onmoge lijk een kwestie aan bespreking in de par lementen onttrekken, waarover men met andere vreemde mogendheden officieel stuk ken gewisseld, herhaaldelijk politieke ver klaringen gegeven en maandenlang diploma tieke onderhandelingen gevoerd heeft. Bij alle uiteenzettingen met de leiders der fractiën en de pers zijn verklaringen over den U-boot-oorlog steeds niet den door chef van den marinestaf of den minister van marine, maar door den Rijkskanselier of den staats secretaris van het departement van buiten- landsche zaken gegeven. Het is ook geen geheim, dat in U-boot- kwestiën politieke afdeelingen der meest uiteenloopende soort, zooals b. v. het minis terie van financiën, steeds hebben mede gesproken. Wij zouden dus in het belang der door onze regeering met recht gewenschte ge sloten en vertrouwende eenheid verlangen dat een openbare uiteenzetting in den Rijks dag de ontstemming, die in den Rijksdag tot uiting komt en onder het Duitsche volk aanwezig is, zal doen verdwijnen. Het is de taak van den Rijksdag en de regeering er thans voor te zorgen, dat de eenheid en eensgezindheid tusschen volk en regeering weder wordt hersteld. Persoon lijke belangen of die welke de politiek der partij, medebrengt, moeten daarbij wijken. Prov. ct. BERLIJN, 22 Maart. Naar de «Vor- warts« bericht heelt de sociaal-democra tische fractie van den Rijksdag gisteren besloten het volgende voorstel in te dieneu «Den Rijksdag wordt in overweging ge geven te besluiten, den heer Rijkskanselier de volgende verklaring ter hand te stellen De Rijksdag spreekt de verwachting uit, dat bij de onderhandelingen, over de aan wending van het U-boot-wapen alles ver meden wordt, wat de billijken belangen van neutrale staten zou kunnen schaden en den oorlog onnoodig verscherpen en uit- bereiden. De Rijksdag verwacht veeleer, dat de regeering alles doen zal, om een spoedigen vrede te bewerkstelligen, die de integriteit van het rijk. zijne politieke onafhankelijk heid en economische ontwikkelingsvrijheid waarborgt*. Tot redenaars voor de politieke debatten werden de voorzitters van de fractie, de heerén Elbert en Scheidemann gekozen. Prov. ct. LONDEN, 23 Maart. (Reuter.) Volgens een Lloydsbericht is de Fransche bark Bougainville gezonken; 33 leden der be manning zijn gered. (De Bougainville mat 2248 ton en hoorde te Nantes thuis). LONDEN, 23 Maart. (Reuter). Het stoomschip Sea Serpent is gezonken. (Deze naam vinden we in Lloyds register niet). HAVRE, 23 Maart. (Part.) Vannacht is het Noorsche schip Kannik door een duikboot in een grond geboord. De be manning is gered. (De Kannik komt in Lloyd's register niet voor). o Niet zoo gelukkig als Hugo de Groot. Aan boord van de Duitsche mailboot Frederik VIII, die van Amerika gekomen te Kerkwell haar paketpost moest achter laten, reisde een Duitsche dame eerste klas. Zij had een groote koffer bij zich in de hut. Daarin bleek haar echtgenoot, een blinde Duitscher, de reis te maken. Hij werd te Kerkwell ontdekt en gevangen genomen. De slechte tijd der couranten. De vereenigingen van uitgevers van nieuwsbladen in Duitschland hebben met het oog op de voortdurende stijging der prijzen van papier, drukinkt enz. en de vermindering hunner oplage en van het aantal advertenties besloten de prijzen der bladen van 4 April af te verhoogen met 20 tot 25 °/0. Sommige bladen zullen ook in kleiner formaat verschijnen of minder pagina's dan tot dusverre geven. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's Hertogenbosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 40 tot 4 uur geopend. HEUSDEN. De Heer Henri Dekking, Letterkundige te Rotterdam, trad Woens dagavond op voor de Leden van het Nut. Het publiek was vol verwachting, ge tuige de groote opkomst, en de verwach ting werd niet teleurgesteld. Als hoofdonderwerp was genomen »Het faillissement*, naar Bjornson. Na eene korte inleiding maakten we kennis met de verschillende daarin hande lende personen. We zagen het schijnver- toon van een man, die vreeselijke zorgen doorleeft en toch den indruk wil geven, van groot grondbezitter en rijk industrieel te zijndie met lieftalligheid zijn gasten ontvangt en, die straks voor het schrik beeld geplaatst, zich failliet moet geven. We hadden sympathie voor zijne goede gade, maar ook medelijden met den door zorg verteerden hoofdpersoon en respect voor de edele figuur van zijn boekhouder. Na de pauze werd gegeven «Tijdzang®, geheel weergevende den tegenwoordigen droeven oorlogstijd. Een vroolijk stukje was »het Jubileum van Nicolaas Beets® en zeker niet minder «De Apotheker®, beiden stukjes waarvan hij zelf auteur was. Ten slotte kregen we de Rede van Socrates, vóór hij den giftbeker ledigde. Eene toespraak tot het volk door den gróo- ten wijsgeer, waarin zooveel wijsheid met betrekking tot het leven verborgen was. Een woord van hartelijken dank door den Onder-Voorzitter, de heer A de Moor, den Spreker gebracht, was ten volle ver diend en met den wensch, den gevierden persoon hier nog meermalen te zien en te hooren, stemden zeker alle aanwezigen in. Donderdag hebben de ingezetenen weder regeeringsvisch gehad. Dubbel wel kom aan velen in deze vastendagen. Een hoogst gevaarlijk speelgoed, dat vooral bij kinderen zeer gezocht is, is het spelen met pijl en boog. Zoo waren twee knapen bezig zich in het schieten te oefe nen, waarbij een zoontje van den brug wachter A. Bax door een pijl getroffen werd, hetgeen zoo ernstig aankwam, dat de dokter de behandeling door een speci aliteit voorstelde. WERKENDAM. Door den Heer J. van Vliet (leerend ouderling) te Boskoop is bedankt voor het beroep naar de Chr. Ger. Kerk, alhier. BAARDWIJK. De goede verstand houding tusschen ingekwartierden en bur gers alhier bleek o. m. bij het begraven van Mejuffr. Nieuwenhuizen-Van Bavel. Door de ingekwartierde militairen was een prachtige krans op de kist gelegd, als dankbare hulde aan de overledene. BOKHOVEN. Op 64jarigen leeftijd overleed in het St. Joannes-gasthuis te 's Bosch onze Burgemeester en Secretaris de Heer Joh. Versteeg. CAFELLE. De heer A. P. van den Hoek, volontair ter Secretarie alhier, is met ingang van 4 April a.s. benoemd tot 2e ambtenaar ter Secretarie te Utingeradeel. Wederom heeft zich in deze ge meente een geval van typhus voorgedaan. De Vaandrig G. A. Verheyden, al hier is benoemd tot reserve tweede luite nant bij het 3e Regiment Infanterie. DUSSEN. In de jongst gehouden ver gadering van den gemeenteraad, werd, de Heer Verhoeven, Gemeente-Ontvanger, op verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend, na van af 4877 deze functie te hebben bekleed. Verder werd vastgesteld eene instructie voor den te benoemen nieuwen titularis waarbij o. m. bepaald werd, dat hetjaar- lijksch tractement zal zijn f400 dat hij iedere laatsten Zaterdag van elk kwartaal zitting moet houden in de Polder, van des namidd. 3—5 uur en te Dussen op het Gemeentehuis iederen Donderdag en Zater dag des nam van 35 uur. Op een ingekomen verzoek van den Heer Appels, om ontslag als onderwijzer, wegens zijne benoeming te Escharen, wordt besloten dat tegen 45 April te verleenen en inmiddels eene oproeping te doen. Nog werd door den Voorzitter medege deeld dat met 4 Mei het Kantoor van den Rijks-Ontvanger aldaar wordt opgeheven en aan dat van Woudrichem wordt toe gevoegd terwijl de Ontvanger alsdan den derden Woensdag van iedere maand alhier zitting zal houden waarna de vergadering werd gesloten. GENDEREN. Door den Raad dezer gemeente is in zijne vergadering van 24 Maart j.l. tot hoofd der openbare lagere school in het dorp Genderen benoemd de heer R. de Jong, thans onderwijzer te Tjalleberd, met ingang van een door B. en W. nader te bepalen datum. De Antirev. kiesvereeniging «Vreest God, eert den Koning® voor Gen- deren en omstreken, zal D. V. gedurende deze maand nog 2 openbare vergaderingen houden. Op Vrijdag 24 Maart treedt voor haar op te Genderen Ds. Gobius du Sart van Wijk, om te spreken over«Recht is macht.« Op Vrijdag 34 Maart, zal voor haar te Wijk een politieke redevoering houden de Weled. Gestr. Heer P. J. Dam, wethouder van Hilversum. Beide vergaderingen be ginnen des avonds om 7 uur. Alle belang stellende hebben vrijen toegang. Moge het blijken, dat ook in deze omgeving politiek opwaken komt en velen zich gedwongen gevoelen zich aan te sluiten bij onze Ant. Rev. kiesvereeniging. HEDIKHUIZEN. Op Maandag 24 April, 2de Paaschdag, zal het vijf.en twin tig jaar geleden zijn dat de weleerw. heer A. Koeken, destyds kapelaan te Heeswijk, voor 't eerst als herder onzer parochie op trad. Was het eerst het stellig voornemen van den herder, dien feestdag ongemerkt te laten voorbijgaan, thans kunnen we mee- deelen dat hij voor de smeekbede zijner parochianen is bezweken en dat zilveren feest ten minste op kerkelijke wijze wil herkenken. HERFT. In 't najaar werden de roode winterwortelen verkocht voor 3 k 3Va cent per K.G. Allengs is die prijs geklommen. De vorige week betaalde men 6 cent per K.G. en nu bieden de commissionairs 8 cent per K.G. Alle soorten groente worden verbazend duur. Uitgelokt door het mooie weer en sommige gedrongen door schaarschte aan hooi, hebben verschillende veehouders vee in de weiden gebracht. Hieronder was ook melkvee. Door het ongunstige weer heeft men deze dieren weer naar den stal ge haald. De prijzen van het hooi zijn onge kend hoog. Al naar gelang van kwaliteit van f30 tot f35 per 4000 K.G. KAATSHEUVEL. Naar wij verne men heeft ons gemeentebestuur ernstige plannen om zoo spoedig doenlijk tot elec- trificatie onzer gemeente te komen. Daartoe vonden dc noodige conferenties met den ingenieur der Provinciale Electriciteita Maat schappij bereids plaats en is spoedig een vast plan daarvan te verwachten. Zijn wij wel ingelicht dan zouden B. en W. reeds in de eerstvolgende raadsvergadering met een betrekkelijk voorstel willen komen. MEEUWEN. Naar wij vernemen is door het college van Burgemeester en Wet houders dezer gemeente benoemd tot brand meester de heer J. L. Sprong alhier. NEDERHEMMERT. Heden ontving de heer J. van Heivoort alhier het treurig bericht, dat zijn bijna 23 jarige zoon, thans in militairen dienst, in het ziekenhuis te Utrecht aan typhus is overleden. NIEUWENDIJK. Door het bestuur der Coöp. Zuivelfabriek «Altena® alhier, is benoemd tot melkontvanger B. Roubos te Almkerktot botermaker C. Biesheuvel te Waardhuizen en tot stoker A. Hoekki al hier. Door de onderafdeeling der V. P. N. alhier zijn Dinsdag 2800 eieren naar Rot terdam gezonden. De prijzen waren 6Vs tot 7 cent per stuk. OUDHEUSDEN. De pas opgerichte Tuinbouwvereeniging treedt reeds actief op. Deze week «heeft het bestuur voor de leden aangekocht 60.000 pootuienplanten, welke door de groote vraag, in verband met de hooge uienprijzeu, meer dan eens zoo duur zijn dan andere jaren. RAAMSDONK. Door de fokvereeni- ging alhier is aangekocht de 4-jarige stier »Ceasar«, afstammeling van «Dirk IV« te Hoornaar. Op de te Oosterhout gehouden keu ring zijn goedgekeurd de stieren der heeren J. Kamp, Jos. Schoenmakers en W. de Wit. SLEEUWIJK. Voor de jaarklasse 4914 zijn uit deze gemeente 40 ingeschre venen voor den landstorm geschikt bevon den, 3 personen afgekenrd en 4 niet ter keuring verschenen. VEEN. Het vijfjarig dochtertje van M. V. wilde over een plank loopen over de sloot. Het ongeluk wilde, dat ze er afviel en terecht kwam op een paar stuk ken glas, welke daar lagen. Tengevolge daarvan liep ze aan het armpje eene wonde op, waarvoor geneeskundige hulp werd ingeroepen. Maandag sloeg het paard van den winkelier B. op hol. Het holde den dijk uit met de kar bij zich. Op enkele plaatsen werd getracht het op te keeren, doch het lukte pas nabij Steenenheuj gemeente Uit wijk. Het mag een wonder heeten dat dit zonder ongelukken is afgeloopen, ook de kar bleek onbeschadigd. WAALWIJK. Door de Kamer van Koophandel alhier is een adres gericht aan denDirecteur-Generaal der Staatsspoorwegen, verzoekende om bij de nieuwe vast te stel len dienstregeling rekening te willen houden, dat vóór de mobilisatie een trein vertrok uit 's Bosch te 7 uur v.m. in de richting Zwaluwe, die de reizigers te 7 48 te Waal wijk opnam en te 9 uur te Rotterdam bracht Thans vertrekt de trein te 's Bosch 8.08 te Waalwijk 8.39 en komt eerst te 41 uur te Rotterdam, voor velen te laat om nog aldaar op de Beurs zaken te doen? BINNENLAND Moord. Met den landbouwer J. v. d. P., uit Varsselder, onder Gendringen, geschiedde iets verschrikkelijks. Hij diende even over de grens bij een boer, die ook een 46- jarigen jongen in zijn werk had. Deze en v. d. P. konden reeds lang niet te best met elkaar over weg, zoodat v. d. P. ver zocht niet meer met den jongen op dezelfde kamer te slapen. Voorgisteren nu stonden beiden op de schuur, toen de 46-jarige booswicht den argeloozen v. d. P. met een ijzeren voorwerp zoodanig tegen het hoofd sloeg, dat deze bewusteloos en bloedend ter aarde stortte. Nog was het den boos wicht niet genoeg, en stiet den ongelukkige meerdere malen met een mestvork in de hartstreek, zoodat deze kort daarna bezweek. De getroffene staat als een braaf man be kend de jeugdige moordenaar (afkomstig uit 's-Heerenberg) is gelukkig gevat. (L.K.) o Ontvluchte krijgsgevangenen. In verschillende plaatsen nabij de Duit sche grens zijn Russen aangekomen, die uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvlucht zijn. Er komen er thans zooveel meldfmen aan «de N. R. Ct.® dat er haast geen oog meer op te houden is. o Geen gas meer. Te Vianen werd plotseling bij bekken slag bekend gemaakt, dat er nog slechts V voor 2 uur gas in voorraad was. Dien tengevolge haalden de bewoners, die nog in het bezit waren van petroleumlampen e.a., die instrumenten te voorschijn en overal zag men weer de verlichting van 50 a 60 jaar geleden. Door gebrek aan steenkolen kan dit inconvenient nog een tijd voort duren. o Een beruchte smokkelaar De K. te Lonneker die den laatsten tijd heel wat hoeveelheden vet en margarine over de grens wist te brengen, werd Zaterdag het slacht offer van zijn frauduleus bedrijf. Nog grooter winsten willende maken, trachtte hij dezer dagen inferieure margarine met meel te vermengen en deze aan Duitsche opkoopers van de hand te doen. Toen hij Zaterdag morgen weder met een aardig vrachtje ver- valschte waar aankwam, werd hij bij de gendarme aangeklaagd en naar de gevan genis te Ahaus overgebracht. o Volgens bureau Veritas zijn er in het jaar 4945 24 Nederlandsche stoomschepen, metende 44,046 register ton bruto, ver ongelukt en wel door stranden 2, aanvaren 4, zinken 14, verlaten 3 en vermist 4. Verder zijn er in 4915 3 Nederlandsche zeilschepen vergaan, 1 door stranding, 4 door aanvaring en 1 wordt er vermist. De totale bruto inhoud was 466 reg. ton. o Gisterenmorgen was er een heele drukte voor een huis in de P. C. Hoofdstraat te Amsterdam, dat bewoond wordt door twee zusters, wier eigendom het perceel is. De dames waren achterstallig gebleven in het betalen harer grondbelasting en hadden niet het minste gevolg gegeven aan waar schuwingen, dwangbevelen en wat dies meer zij. Daarom moest in naam der wet, op den aanwezigen inboedel beslag worden gelegd. Maar ook van een deurwaarder hadden de dames niets willen weten, zoodat de hulp van den sterken arm moest worden inge roepen om dezen ambtenaar toegang te ver schaffen. Vergezeld van een commissaris van politie en een smid, meldde de deur waarder zich gisteren aan de woning aan, maar kreeg weder geen gehoor. De smid ontving toen last om een ruit van de deur in te slaan en te trachten de knippen, die er blijkbaar op zaten, weg te schuiven, maar toen bleek dat de deur ook nog met den ketting was afgesloten. De ketting moest doorgévijld worden* En toen kwam men voor een glazen tochtdeur, waarop ook al weer knippen 'zaten. Nadat ook deze beletselen waren verwij derd had de man, die voor de rijkspennin gen opkwam vrij spel en kon, zonder verder verzet van de bewoonsters het beslag ge legd worden. Gedurende den tijd, die met al deze ver richtingen gemoeid wat, hadden zich voor het huis heel wat nieuwsgierigen verzameld, die elkaar, dikwijls op een wijze, die er niet weinig naast was, omtrent hetgeen er voorviel inlichtingen gaven. De Abonnementsprijzen der Dagbladen. Dinsdag heeft de buitengewone algemeene vergadering van de ver- eeniging van uitgevers van dagbla den ,,De Nederlandsche Dagblad pers'1 eene resolutie aangenomen, waarin zij verklaart, dat de voort durende stijging van den prijs voor het papier een verhooging van de abonnementsprijzen der dagbladen noodzakelijk maakt. o Hoef ij ze r ver bond. Er is een groeiende belangstelling merk baar in het werk voor het Nederlandsch Kinderherstellingsoord en voor het Noorde lijk Koloniehuis, die beide door het Cen traal Genootschap zullen worden geëxploi teerd. Het aantal gemeenten, waar de Hoef ijzerspeldjes verkocht zullen worden, be draagt reeds 409 en stijgt dagelijks. Wanneer het zoo voortgaat, zal de Ne derlandsche Natie spoedig met Jgerechtvaar- digden trots kunnen schrijven 1 Burgerlijke Stand. Heusden van 424 Maart. Overleden Hendrika Maria Bergman' oud 78 j. ongeh. s Nederlandomringd door een alles Dverntieig enden wereldbrandgeteisterd „door groote watervloeden, bouwde tezelf- »der tijd tot heil der jeugd het groote i Kinderherstellingsoord en het Noordelijk, Koloniehuis tevensdoor deze daden enl tzijn diepgevoelde belangstelling voor ver-\ vheffing der volkskracht den grondslag leggende tot volksgeluk en volkswelvaart.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2