Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No3553. Zaterdag 25 Maart 1916. Een interessante wedstrijd voor onze lezeressen. H De Oliekruik der Italianen. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.75, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7Vj cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. et zeer zeker bij al onze lezeressen wel bekende modetijdschrift HET NIEUWE MODEBLAD gaat in de maand April a.s. een inderdaad zeer belangrijke prijsvraag uitschrijven, door middel waarvan de ge- abonneerden op dit blad het bewijs kunnen leveren van haar goede smaak voor de nieuwste mode, Als hoofdprijs is aan deze prijsvraag verbonden een prachtige Singer-Trapnaaimachine ter waarde van honderd gulden en verder 100 diverse andere prijzen, alle practische damesartikelen, aangekocht in het bekende «Magazijn de Byenkorf te Amsterdam. Wij wekken al onze abonné's van Het Nieuwe Modeblad op, de bewijzen van haar goede smaak te geven door aan de betreffende prijsvraag mee te doen. Wie onzer lezeressen nog niet op H e t Nieuwe Modeblad mocht geabonneerd zijn, verzuime niet zich THANS aan stonds als abonné voor dit bij uitstek practische en zeer goedkoope Modetijdschrift op te geven aan het bureau van ons blad, alwaar het tegen slechts 75 cents per driemaanden franco per post 85 cents, verkrijgbaar is gesteld. Overtuigd als wij ons houden van de goede smaak van de lezeressen van onze courant, twijfelen wij niet, of indien zij als abonné van Het Nieuwe Modeblad algemeen aan deze prijsvraag meedoen, zal menige prijs aan haar worden uitgereikt, ja, durven wij zelfs verwachten, dat de hoofdprijs aan een onzer abonné's zal ten goede komen. Aan een wedstrijd van goede smaak, gelijk Het Nieuwe Modeblad binnen kort uitschrijft, kunnen zeer zeker ONZE lezeressen met sacces meedoen. DE UITGEVER. 2ooals bekend is, houden de Italianen er in hun keuken een kruik met olijfolie op na, waarvan zij zich bedienen bij het vullen hunner lampen, het bereiden hunner spijzen en bij alles waar vet vereischt wordt. De kennismaking met de Delftsche Slaolie deed mij aan een gulden tijd denken, waarin voor ons de Delftsche Siaolieflesch bijna denzelfden dienst zal doen als de oliekruik der Italianen, zoodat ik het heldere vocht dan ook begroette als iets, dat in mij voor het allerminst een nauwkeurige proefneem- ster zou vinden voor méér dan voor sla en voor de bereiding eener mayonnaise. Aldus de schrijfster van een der getui genissen, die voorkomen in het recepten- boekjè der Delftsche Slaolie. Het is reeds lang geleden, dat dit werd neergeschreven en ofschoon in ons land, bekend om zijn natuurboter en een overvloed van dierlijke vetten, de Delftsche Siaolieflesch wel nooit ten volle de rol zal kunnen vervullen, die de schrijfster van bovenstaande regelen laar heeft toegedacht, toch heeft de prak tijk reeds uitgewezen, dat de bekende goudgele olie aardig op weg is een voor name plaats in de keuken van onze Hol- landsche huismoeders in te nemen. Wij hebben ons voorgenomen in deze regelen een en ander mede te deelen om trent de ondervinding, die' verschillende dames bij het gebruik van genoemd pro duct hebben opgedaan, teneinde duidelijk te maken, dat de Delftsche Slaolie niet ten onrechte terrein verovert en de tijd waarschijnlijk niet ver meer is, dat zij in de keukenkast van elke Hollandsche huis vrouw voor het gebruik gereed staat. Laten wij eerst het woord aan dezelfde mevrouw de hierboven toezegde proeven te zullen nemen. Alvorens de Delftsche Slaolie toe te pas sen aldus mevrouw B. K. onder wierp ik ze aan een onderzoekopzettelijk had ik de minste der drie soorten, dus die van 75 ets de flesch genomen Ik bevond dat de olie zich slechts langzaam verwarmde, terwijl het droge rookwolkje, dat er einde- delijk uit opsteeg, mij waarschuwde, dat er geen vochtdeelen te verdampen waren. In een braadpan op het vuur gebracht, merkte ik op, dat de olie zeer langzaam bruin wordt, doch volstrekt niet aanzet, zoodat het gebruik van Delftsche Slaolie het onaangename aanbranden voorkemt en ik was niet weinig verrast de zekerheid te hebben, dat de Delftsche Slaolie geen v o o r b e r ei d i n g behoeft, maar voor elk gebruik geheel gereed is, waardoor natuur lijk heel wat tijd in de keuken wordt uitgespaard. Het eerst gebruikte ik Delftsche Slaolie om karbonaden te bakken een hoeveelheid olie gelijk staande met de hoeveelheid boter daarvoor benoodigd, bleek te groot te zijn men doet veel meer met een kopje Delftsche Slaolie dan met een kopje boter, zoodat de Delftsche Slaolie een groote be zuiniging in de keuken mogelijk maakt. De karbonaden bekwamen bij het bakken een schoone, bruine kleur en deden bij het gebrnik denken aan vleesch, dat op den rooster gebraden was. Een stuk ossenvleesch met Delftsche Slaolie ingewreven en in den oven gebra den, beantwoordde aan de strengste eischen van roastbeef, terwijl de jus, verkregen door het toevoegen van kleine hoeveelheden kokend water onder het braden, schoon van kleur en aangenaam van srnaak was en eene goede mate van gebondenheid had verkregen. In den warmsten tijd was het vleesch den vierden dag nog even smake lijk en frisch, wat ook het geval was met een kalfsfricandeau uiet Delftsche Slaolie bereid. «Neem voor gebak goede boterzoo schrijft elk keukenboek voor en goede boter is tegenwoordig duur, zoodat dit na gerecht nog maar zelden op het menu voorkomt. Met den gunstigen uitslag bij het braden verkregen, beproefde ik nu flensjes met Delftsche Slaolie te bakken de olie in het beslag benoodigd, vermengde er zich gemakkelijk mee en het gebak werd spoedig gaar en bruin, en smaakt over heerlijk. Een broodpudding, waarin de boter door slaolie vervangen was, voldeed bijzonder en hoewel ook hier de olie van 75 ets. ge bruikt werd, was er niet de minste olie- smaak aan de pudding te bespeuren. Een macaronischoteltje met de Delftsche Slaolie toebereid, mocht door een fijnproeve gekeurd worden. Een proef, met het bakken van visch genomen, voldeed evenzeerde visch werd gelijkmatig van kleur, zétte volstrekt niet aan de pan en was heerlijk knapperig. Slechts aarzelend ging ik er toe over om de groenten met Delftsche Slaolie te stoven de oliesmaak moest, dacht ik, hier wel te voorschijn komen 1 Ook nu was de uit komst verrassendvan oliesmaak geen sprake en bovendien had de groente, met Delftsche Slaolie gestoofd, haar kleur beter behouden dan die met boter bereid was. Een volgende schrijfster, die mededeelin- gen doet omtrent het gereedmaken van eenige tientallen, meerendeels andere, spij zen, beveelt de Delftsche Slaolie aan «om dat men er vele gerechten smakelijk mee kan toebereiden, ja zelfs beter dan met boter of eenig ander vet, ten tweede om de groote besparing, die het gebruik van deze olie geeftt. Zij behandelt achtereenvolgens de gun stige uitkomsten hiervan, vergeleken bij het gebruik van natuurboter, dierlijk braadvet en bakolie. Tegenover boter is het gebruik van Delftsche Slaolie een groote bezuiniging, schrijft mevrouw V. Vooreerst staat, door het watergehalte van de boter, een kilo boter niet hooger in vetgehalte dan */4 kilo olie, zoodat boter van f 4.30 niet meer uitlevert dan 90 ets. olie bij 't bakken. Ook gebruikt men minder olie dan de hoeveelheid gesmolten boter, welke in re cepten wordt aangegevenBesparing in prijs en besparing in hoeveel heid, derhalve dubbele besparing, bij olie. Ik reken, dat, waar ik anders aan boter f 1.50 noodig had, ik nu toekwam met ongeveer ffesch Extra olie of f 0.75 Tegenover braadvet (kalfs-, run der- en varkensvet) is het voordeel van olie daarin gelegen, dat er bij olie hoege naamd geen verlies is, terwijl bij vet door het uitbraden altijd eenlg verlies ontstaat wel blijven daar de kaantjes over, doch deze zijn zoo goed als waardeloos. Eene vergelijking in cijfers is moeilijk, omdat de prijzen, naar gelang der qualiteiten, bij vet zoo sterk uiteenloopen, maar in de eerste qualiteiten vind ik olie ongetwijfeld voor- deeliger. Een andere dame uit Den Haag, wier naam en adres in het recepten boekje zijn aangegeven en die wij hieronder aanduiden als Mevrouw S., had een demonstratie bij- gowoond en maakt iri haar schrijven o a. melding van het protest, dat haar «cordon bleus aanvankelijk had tegen het gebruik vanDelftsche Slaolie voor bakken en bra den. Ondanks dit protest, schrijft zij, nam ik een proef met het bakken van appel beignets, aardappelcroquetten en schijfjes aardappel. Het resultaat was verrassend; het gebak werd gelijkmatig goudbruin, droog en bros. Hoegenaamd geen onaan gename vetsmaak, zooals bij het gebruik van reuzel het geval kan zijn. Ook bij het bakken en braden van kip, kalfslappen en biefstuk, voldeed de slaolie boven verwach ting. Voor het bereiden van een smake lijke jus moet m. i. na het in olie bruin braden van het vleesch, een goed stuk boter worden toegevoegd. Dan is het resultaat prachtig, beter dan na het gebruik van enkel boter of vet. Mijne huisgenooten, die een vooroordeel hadden tegen het gebrui ken van slaolie voor braden enz., moesten erkennen, dat de smaak uitstekend was en dat men van de olie niets proeven kon. Zoo zouden wij kunnen doorgaan met het vermelden van tal van getuigenissen, die, het een al overtuigender dan het an dere, ten volle den indruk geven, dat zoowel de fijnproefster als de zuinige huisvrouw bij het gebruik van Delftsche Slaolie in de keuken voldoening vinden. Het kan niet op onzen weg liggen tegen nog meerdere oordeelvellingen hieronder af te drukken, waar de fabriekanten gelegen heid geven aan iedereen om gratis en franco het receptenboekje in eigendom te krijgen, wanneer de wensch daartoe slechts ter kennis wordt gebracht van de Afdeeling Reclame der Oliefabriek Calvé-Delft te Delft. Wij meenen te kunnen volstaan met de belangstellenden hierop attent te maken en hopen er in geslaagd te zijn in het boven staande te hebben duidelijk gemaakt, waar om de Delftsche Siaolieflesch op weg is in ons land min of meer de rol te gaan ver vullen, die de kruik der Italianen in het Appennijnsche schiereiiand inneemt. Wordt gij te spoedig oud? Waakzaamheid kan jaren aan ons leven toevoegen. Sommigen zijn oud op zestig jarigen leeftijd, anderen jong als zij tach tig zijn. Uw leefwijze maakt dat gij gezonde of zwakke nieren hebt goed of slecht bloed want zwakke nieren zijn oorzaak, dat urinezuur zich in uw bloed ophoopt en uw gezondheid verwoest. Zorgt dat uw nieren altijd goed werken en vooral na den middelbaren leeftijd. Dit voorkomt rheumatische, zenuw- en water stoornissen, stijve en verlamde gewrichten, verzwakking van het gehoor en gezicht, en verharding der bloedvaten. Houdt uw nieren in rust door overwer king, zorgen en het gebruik van sterken drank te vermijden, door regelmatige ge woonten, dagelijksche wandeling, door niet te zware voeding en voldoenden slaap. En gebruikt bij het eerste teeken van rug pijn, rheumatische pijnen en waterstoor nissen Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij zijn een speciaal niergeneesmiddel, dat de nieren helpt om uit het bloed het over tollige urineznur te filtreeren, hetwelk rugpijn, spit, waterkwalen, waterzucht, rheumatiek en niergruis of -steen veroor zaakt. Gij zoudt weten hoe goed zij wer ken, als gij spraakt met menschen, die Foster's Pillen gebruikt hebben. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten f 1.75 voor één, of f 40.voor zes doo- zen. Eischt de echt- Foster's Rugpijn Nieren Pillen; weigert elke doos, die niet voor zien is van neven staand handelsmerk. GEMENGDE BERICHTEN. Hout voor geweren. De heer M. Bongaerts, lid van de Tweede Kamer voor het distrikt Roermond, heeft zich tot den minister van oorlog gewend, om te verkrijgen, dat de noteboomen zoo veel mogelijk gespaard worden door voor de vervaardiging van geweerkolven beuken hout te bezigen. De heer Bongaerts ontving ten antwoord, dat de minister, na lang en rijp beraad, op verschillende andere dergelijke verzoeken afwijzend had moeten beschikken. De onafwijsbare noodzakelijkheid om te voorzien in de zeer urgente behoefte aan hout voor de fabricatie van de geweerladen, niet alleen de kolven, heeft den minister in deze aangelegenheid geen keus gelaten. o Geen hout- doch zilvergebrek. Aan de Electrische Timmerfabriek In dustrie te Dordrecht zijn 42 werklieden ontslagen, omdat er naar men zeide gebrek aan materiaal voor bewerking was. Thans blijkt echter, zegt de »Tel«, dat geen hout- doch zilvergebrek oorzaak is dat de fabriek zal worden stopgezet. In een vergadering van aandeelhouders is n.l. besloten tot liquidatie en zijn de advocaten Salomonzon en Telders tot liqui- dateuren benoemd. Het geheele personeel bestond uit onge veer 70 man. o Late kievitseieren. Een Friesch rijmpje zegt, dat het eerste kievitsei steeds gelegd moet worden voor Sint Geertrui, ook al zal het gelegd wor den op een schots jjs. Verleden Vrijdag (17 Maart) was het Sint Geertrui, maar tot nog toe is geen kievitsei gevonden. De kieviten schijnen dus ook van de wijs te zijn. o Een kras oudje. Te Winterswijk is de 88-jarige J. Jansen weer met zijn tuinarbeid bij particulieren begonnen. De krasse grijsaard werkt met nog evenvel vlugheid als menige jeugdige arbeider. Hoeden en petten af! De bekende Zuidpoolreiziger Hacketor verhaalt, dat op grond van zijn waarne mingen de koude den haargroei zou bevor deren. Hij zegt, dat hoe meer hij en zijn mannen de Zuidpool naderden, des te lang zamer hun haar begon te groeien. Doch het werd dikker en sterker. Dat geefi ons wat te denken 1 Laten we eens even een kijkje in he! rijk der natuur nemen. Er is een groo onderscheid tusschen de zomer- en winter vacht der dieren. Een ieder, die nauwet met dieren in aanraking komt, zal dat kun nen getuigen. Een boer weet ook het! goed, dat zijn paard en zijn hond dikkei haar hebben in het koude jaargetijde dai in den zomer. Nu is het waar, dat di: feit niet direct op de menschen kan over gebracht worden. Maar er valt voor hei. wel iets uit te leeren. Het hoofdhaar toch dient niet in de eerst* plaats tot versiering, maar tot bescher ming van den schedel, 's Winters moe de huid er door verwarmd worden, en 's zomers beschut het haar tegen de warmte. Gaat men nu het haar bedekken dooi hoed of pet of muts, dan kan het zich niet vrij meer ontwikkelen onder den on middellijken invloed van de buitenlucht. Het heeft geen oefening meer, en iedei orgaan of lichaamsdeel, dat werkloos is, buiten oefening, kwijnt langzamerhand weg Als we dus ons haar met zijn wortels ei. voedingsbodem beschutten tegen elk tochje, door buiten steeds een hoofddeksel te dra gen, moet de groei daaronder lijden, terwij de nieuw ontspringende haren geen krach, meer hebben zich te ontwikkelen. Dui haar en kaalhoofdigheid moet er het gevolj van zijn. Het is werkelijk geen toeval, da de neger bijvoorbeeld een dikken kroeskoj heeft Bloothoofds is hij steeds, en de felst, zonnestralen dringen door zijn natuurlijke bedekking van den schedel niet heen. In den vorigen zomer zag men ook in ons land velen zonder hoed op straat. Ht stond wat vreemd, doch men gewende e spoedig aan. Tegen den herfst echte, kwamen de hoofddekels weer voor den dag. en thans is het nog maar de enkeling, di het waagt, den frisschen wind door zijn haardos te laten spelen. En toch is he zoo heerlijk, als men er tenminst. tegen kan Een duur varken. Vorige week werd aan de Pruisisch grenzen bij Gendringen een varken va> 400 pond verkocht, hetwelk niet minde, dan 4000 Mark f 440 opbracht. Th et Oera Linda Bok. Zooals wij meldden, werd door wijlen den Heer Johan Winker alles wat dez met betrekking tot het Oera Linda Bok aan brieven, couranten- en tijdschriftartike - len enz. had verzameld, in een kistje bi elkaar gepakt, aan het Friesch Genootscha; ten geschenke gegeven onder voorwaarde dat het Genootschap het eerst na den doo.i van den schenker zou openen om dan mei den inhoud naar believen te handelen. Verleden week nu is bedoeld kistje door het bestuur van het Genootschap geoperxi en heeft dit van den inhoud kennis genc- men. Aan een paar leden van het bestuur is daarop een meer speciaal onderzoek om - trent dien inhoud opgedragen. De uitkomt t van dat onderzoek zal te zijner tjjd door het Genootschap in een eigen geschrift ter kennis van het publiek worden gebracht. In een vorig nummer noemden w\j abui sievelijk dr. Ottema als den bestrijder van het Oera Linda Bok. De onechtheid van het handschrift is het eerst aangetoond dooi den archivaris-bibliothecaris van Friesch- land, den heer G. Colmjon, terwijl ook dr. Beckering Vinckers, de latere hoogleeraar in Engelsch, aan de Groningsche Universi teit, het boek bestreden heeft. Dr. Ottema heeft 't boek sterk verdedigd. iiEvwmu voor Hot Laid van Hoosden en Alley, de Langstraat en de Bommelerwaard, De derde kwaliteit Supra is vervallen. Al leen worden nu nog maar verkocht de le kwa liteit Extra en de 2e kwaliteit Surfine, resp. van f 1,50 en f 0,95 per heele flesch, en fü,70 en 0,6o per halve flesch. In den tijd toen dit neergesshreven werd, kostte een kilogram natuurboter f 1.30' Sedert is de boterpijs ongeveer 40 °/0 gestegen, terwijl de prijs der Deiftsche Slaolie slechts met onge veer °j0 verhoogd is geworden. Was dus toen- dertijd het gebruik der Delftsche Slaolie tegen over natuurboter reeds voordeelig, thans is die voordeel nog grooter geworden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 5