worden bij al dat schrikkelijk leed. Als er niet een halve wereld in de diepte ver dwijnt worden wij uit 'onze gelijkmoedig heid niet meer opgeschrikt. Afschuwelijke tijd en.... booze hardvochtige mensch. Mag ik besluiten met iets mee te deelen, dat mij bizonder trof bij het lezen en dat van al die berichten van wreedheid wel dadig ons gemoed moet aandoen, 't Betreft het werk der Nederlandsche Ambulance te Boedapest. Daar waait sedert maanden de Nederlandsche vlag naast die van het Roode kruis van het Ambulance gebouwEn nu wordt uit Oostenrijk over die Nederlanders als volgt aan de N. R. Ct. geschreven. Het eerste bezoek aan de bedden bewijst dat de Nederlandsche ambulance er zich niet mee tevreden stelt de menschlievend- heid en hulpvaardigheid van haar land te vertegenwoordigen, maar dat hij ook de prijzenswaardige eerzucht bezit, een ge tuigenis er van te geven op welk een hoogte de geneeskunst en de ziekenverpleging in Nederland staan. Ik heb nergens beter verzorgde zieken gezien. Vooral de pracht tige, Nederlandsche dekens wekken de bewondering. Hoe de zusters de harten der gekwetsten weten te winnen blijk- uit wat een zeideDe Italianen hebben mij een voet afgeschoten, maar^als zuster M. de andere wil hebben, dan kan ze hem dadelijk krijgen. Er zijn in het geheel 16 Nederlandsche dames als verpleegsters werkzaam, aan wier hoofd Mej. H. S. S. Kuijper een dochter van onzen ex. minister. Zeven dokters be wijzen er de chirurgische diensten. Een klein gezelschap dus, maar dat reeds aan duizenden redding en behoud heeft ge bracht. Het is een bizondere verkwikking te midden van de barre woestijn van gru wel en verdwazing, deze oase van liefde, toewijding en opoffering te aanschouwen. BUITENLAND. De Duitsche oorlogsleening. BERLIJN, 26 Maart. (Spec. Dienst.) Niet alleen heeft de Keizer, doch ook de Keizerin in een telegram aan den staats secretaris voor financiën haar vreugde uit gedrukt over het schitterend resultaat der vierde oorlogsleening. Tot nu toe is voor een bedrag van 10.677.000.000 Mark geteekend. Koning ^Albert. Het heeft reeds lang de aandacht ge trokken, schrijft de «Neue Zür. Zeit., dat Koning Albert ayn bescheiden residentie in La Panne nooit verlaat en zich ook niet naar Havre of Parijs begeeft. Sinds een jaar betrad hij geen Franschen grond. Zoo even weigerde hij, een hem aangeboden Franschen eeredegen in ontvangst te nemen en gaf hij den wensch te kennen, de plechtigheid van het overhandigen tot na den oorlog uit te stellen. Naar uit goede bron verzekerd wordt, ligt er methode in deze houding van den Belgischen koning, want hij weet, dat ver scheidene Fransche royalisten en katholieke leiders ernstig het avontuurlijk plan na streven, propaganda voor het overdragen van de Fransche kroon aan den Koning van België te maken. Koning Albert is in Frankrijk zee populair en men verkondigt daar druk de meening, dat zonder den tegenstand van het Belgische leger in Augus tus 1914 de Duitschers Parijs zouden in genomen hebben. Koning Albert wil zich echter voor zulke plannen niet ieenen, want avonturenlust behoort totaal niet tot zijn karakter. Een afzonderlijke vrede Parijs, 27 Maart. (Spec. Dienst.) Vol gens een telegram uit Boekarest meldt de «Adeveruk dat in diplomatieke kringen het gerucht loopt, dat er op het oogenblik te Boekarest onderhandelingen zouden plaats hebben om te komen tot een afzonderlijken vrede tusschen Rusland en Turkije. o— Parijs, 27 Maart. (Havas). Fransch staf- bericht. Hedenmiddag hebben in Argonne bij Fille Morle de gevechten met mijnen voor de Franschen voordeel opgeleverd. Bij Courte Chaussée gevechten met handgra naten. Ten westen van de Maas is de nacht zeer kalm geweest. Ten oosten van de Maas afwisselend geschutvuur tusschen Douaumont en Vaux. In Woëvre, vooral in de buurt van Moulainville, vrij hevige artilleriegevechten. Geen infanterieaanvallen. o Berlyn, 27 Maart. (W. B.) Duitsche stafberichtHedenmorgen vroeg hebben de Engelschen door een mijnontplofflng onze stelling bij St. Eloi, ten zuiden van Yperen, over een uitgestrektheid van 100 meter beschadigd en daarbij verliezen toegebracht aan de daar staande compagnie. Ten noordoosten en ten oosten van Ver- melles hadden wij succes in een mijnen- gevecht, waarbij wij krijgsgevangenen maak ten. Meer zuidwaarts bij La Boisselle, ten noordoosten van Albert hebben wij door ons vuur kleine Engelsche afdeelingen belet tegen onze stellingen op te rukken. De Engelschen hebben in de laatste dagen weder de stad Lens beschoten. o Londen, 27 Maart. (R. O.) Het stoom schip «Minneapolis*, 13.000 ton groot, is in den grond geboord. Er zijn elf dooden. De «Minneapolis* behoort tot de vloot van de Atlantic Transport Company, een Engelsche stoombootonderneming, die een geregelden dienst onderhoudt tusschen En geland en New York. Red.) o— Londen, 27 Maart. (R. O.) Een Lloyds bericht meldt, dat het Fransche Stoomschip «Hebe* in den grond is geboord. Van de bemanning, die achttien koppen telde, zijn er tien aan wal gebracht. Men meent, dat de overigen zijn opgepikt door een Engelsch stoomschip, dat zuidwaarts koerste. Het Engelsche stoomschip «Arne* is in den grond geboord. De bemanning van 6 scheepsofficieren en 17 man is geland. Een Engelsch visschersvaartuig «Khar- tourn*, van Hull, is in den grond geboord. Van de opvarenden zijn er twee opgepikt. Men vreest dat de negen anderen zijn ver dronken. o De Labour Leade, het orgaan van de onafhankelijke arbeidpartij, is van meening, dat de vooruitzichten op vrede gunstiger worden, De Fransche minister van financiën heeft er al op gezinspeeld, dat de vrede in 't zicht is, en de uiting mag gelden als veelbeteekend voor de ge voelens aan de overzijde van het Kanaal. In Engeland is de laatste weken een wen ding gekomen in de openbare meening Zij, die openbare vergaderingen hebben toegesproken, kunnen er van getuigen. Die kentering zal binnenkort tot uiting komen en voor de zomer ten einde is, zal zij sterk de aandacht trekken. De Labour Leader acht nu reeds den tijd voor de onafhan kelijke arbeidsparty gekomeu om met kracht te pleiten voor een onverwijlde schikking. Het is nu mogelijk zoo vrijuit te spreken als enkele maanden geleden niet ware geduld. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente Heusden brengt ter kennis der ingezetenen, dat de broodkaarten, loopende over de maand Maart jlop den 1 April d.a.v. des voormiddags van 912 uur ter secre tarie zullen moeten worden ingeleverd. Zij, die in gebreke mochten blijven de broodkaarten op dien tijd in te leveren, zullen voor het eerstvolgend tijdvak niet in de gelegenheid worden gesteld om goed koop ongebuild tarwebrood te betrekken. Heusden, Maart 1916. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's Hertogenbosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. HEUSDEN. Wij herinneren onze lezers dat heden namiddag van 1 5 ure eene tentoonstelling zal gehouden worden van het teekenwerk der leerlingen cursus 1915/16 terwijl 's avonds 7 uur uitreiking der prij zen zal plaats hebben. Wij bevelen een ieder aan daarvan ge bruik te maken. Een zoo nuttige instel ling komt ten volle toe eene algemeene belangstelling. Dinsdag der a. s. week komt als regeeringsvisch, bij variatie, versche bok king. Ze zal zijn van prima kwaliteit en zeer billijk in prijs. In dezen tijd, nu alles duurder wordt, heeft de firma Schreuder Zn. alhier het lofwaardig besluit genomen om alle artikelen, voor zoover nog voorradig, tegen den vroe- geren prijs te noteeren. Men zie de adver tentie en profiteere van dit aanbod. Onze oud-stadgenoot, de Heer J. Kramer, werd deze week te 's-Hage be noemd tot le onderwijzer aan de Nuts- school. Een militaire zangvereeriiging is alhier, op initiatief van Luitenant Gunning, opgericht met 25 leden. De Heer Chr. Merkx, bekend als leider van Zangvereenigingen, heeft zich belang loos beschikbaar gesteld voor directeur. Bij het toelatings-examen voor de Dagrijksnormaalschool te Waalwijk slaagde onze stadgenoote de jongejuffrouw N. Friedli. Door de Heeren de Haan Oerle- mans alhier, is aanbesteed, het bouwen van een geheel nieuw kantoor op het ter rein van hunne scheepswerf. De firma geeft hierdoor wederom een bewijs van haar voortdurende exploitatie, waar zij thans zorgt, op de eerste plaats voor een goede en correcte gelegenheid voor hare administratieve bezigheden. Het werk is gegund aan den Heer L. v. d. Staak alhier. WERKENDAM. De prijslijst voor varkensvleesch is door den Burgemeester lahier, met ingang van 27 Maart II. vast gesteld als volgt Berekend per 5 ons of gedeelten daarvan. Rollade 57ö ct.Magere lappen 525 ct. Carbonade 526 ct.Versch vet spek 475 ct. Versch doorregen spek 526 ct.Gezouten of gerookt spek 476 ct.Gezouten of ge rookt mager spek 52ö ct.Reuzel 478 ct. Gehakt 476 ct. Morgenavond te 7 uur zal in het café Wink eene vergadering gehouden wor den voor de definitieve oprichting van een afdeeling der Noord-Brabantsche Maat schappij van Landbouw. 5 April a.s. hopen de Ingelanden van den Ver voornenpolder te vergaderen tot benoeming van een secretaris-penning- meester. Op de voordracht komen alpha- betisch voor de heerenMr. W. P. Groe ne veld, C. H. W. Meijer en P. H. Oldemans. AALBURG. Ds. H. Ewoldt heeft voor de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Waspik bedankt. BAARDWIJK. De zoon van H. Maas had het ongeluk, toen hij over een plasje met water stapte, uit te glijden. Bij nader onderzoek bleek, dat hij in zijn val een arm had gebroken. De dokter uit Waal wijk verleende geneeskundige hulp. BENEDEN-LANGSTRAAT In hooi en stroo bestaat zeer weinig voorraad meer, terwijh de vraag blijft aanhouden. Ongekend hooge pryzen zijn er het gevolg van. Men besteedt voor het hooi van f 35 tot f 40 en voor het stroo f 18 k f20 per 500 K.G. In verband ook mét deze hooge prijzen deed men het jonge vee reeds in de weide, maar tengevolge het gure weder moest dit weder op stal worden gehaald. BRAKEL. De heer C. Schrama, on- t derwijzer aan de openbare lagere school alhier, komt als no. '2 voor op de voor dracht voor onderwijzer te Sloten (N.-H.) CAFELLE. Vergadering van den Raad der gemeente Capelle op Vrijdag 31 Maart 4916 des namiddags te 2 uur. Punten van behandeling. 1. Ingekomen Stukken* 2. Behandeling begrooting der aanleg- kosten voor de electrifieatie der gemeente. 3. Voorstel tot het doen van af- en overschrijving op posten der gemeentebe- grooting 1915. 4. Behandeling van het kohier van den Hoofdelijken omslag dienst 1915. 5. Behandeling van het kohier van de Hondenbelasting dienst 1916. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school in de Nieuwstraat is door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente benoemd Mej. J. G. Dijkstra te Haarlem. De zangvereeniging 't Rozeknopje zal op Donderdag 6 April a.s. een zanguit voering geven in de zaal van Van Dongen, DOEVEREN. Met genoegen kunnen we melden, dat Zondag 2 Apriil v.m. 9.30 uur, voor de Gemeente hoopt op te treden, onzen vroegeren Herder en Leeraar Ds. P. I. Hage predikant te Ned. Indië, thans met verlof. De landbouwer J. H. Boll vondt dezer dagen één zijner beste runderen dood in de weide liggen. Voorzeker een slecht begin Zou het ongunstige weer daar ook geen deel aan hebben HERFT. Wegens vertrek naar Waal wijk heeft de heer A. C. van Helvoirt, een lange reeks van jaren lid van onzen gemeenteraad, als zoodanig ontslag ge nomen. Voor rekening van mej. de wed. A. van Leeden te Bokhoven is te Nieuwkuik aanbesteed het bouwen van een heerenhuis. Minste inschrijvers waren G. van Diggelen alhier en J. Blankers te Nieuwkuik voor f 10.615.— Naar wij vernemen is aan hen het werk opgedragen. NEDERHEMERT. (Noordzijde.) Bij de gehouden verpachting van het grasge was van den polder Nederhemert benoor den de Maas werden buitengewone prijzen besteed. De geheele verpachting bracht f 1400. meer op dan het vorig jaar. (Eiland). Tot ons genoegen kunnen we mededeelen, dat P. Straver, E. Lans- daal en N. Friedli, allen leerlingen van den heer W. Knoop, hoofd der school alhier, slaagden voor het toelatings-examen der Dagnormaallessen te Waalwijk. RAAMSDONKSVEER Zaterdag avond heeft het werkvolk van de Stoom bootonderneming M. Verschure Zn. het werk gestaakt. De dienst op Rotterdam is hierdoor heden verbroken. SPRANG. Naar men ons meedeelt is door den Schoenfabrikant Brekelmans uit Waalwijk, alhier het pakhuis van mevr. v. d. H. afgehuurd, ten einde dit in te richten voor een Schoenfabriek. Maandagavond jl. hield het bestuur der Chr. School met de ouders in het schoolgebouw, onder leiding van haar Voor zitter Ds. Vreugdenhil een ouder-avond. Nadat tusschen 6 en 7 uur het werk der kinderen was bezichtigd heette Ds. V. om c. a. 7 uur de aanwezige ouders hartelijk welkom en wees hun hierbij op het voorrecht van het Chr. onderwijs. Ver volgens werd door het hoofd, de heer H. E. v. d. Leeden het woord gevoerd en door de kinderen der oudste klassen werden verschillende versjes gezongen. Door de dienende «Martha's* werden verschillende versnaperingen uitgereikt, om c.a. 9.30 uur werd deze drukbezochte vergadering gesloten. WAALWIJK. 27 Maart. Alhier is in den afgeloopen nacht in de stoomschoe- nenfabriek van de firma Wed. S. Bergmans ingebroken. Voor een groot bedrag aan schoenen is ontvreemd. Tevens wordt een partij leder vermist. ZUILICHEM. Beroepen tot predikant bij de Gereformeerde kerk alhier Ds. R. J. Schoenmakers te Heemse. BINNENLAND De beste stuurlui. 't Gebeurde een dezer dagen, ver zekert de «Nieuwe Courant*. In een coupé »rooken« van den snel trein RotterdamAmsterdam zaten 8 pas sagiers, 't was dus vol en natuurlijk vol rook. In Leiden stapten er 4 uit. Blijven over: aan het linkerraam een zeer groote heer met uitzienden gebruinden jongen man. Naast den grooten heer een passagier, die aldoor stil z'n courant zat te lezen, en over dezen iemand van het genre dat men steeds op reis ontmoet, zoo iemand, die direct de leiding van het gesprek neemt, van alles verstand heeft en met evenveel gemakkelijkheid de werking uiteenzet van het Instituut der Nederlandsche Bank, als de feilen aantoont van de Kaascommissie of den omzet van Engelsche pepermunt hier te lande vaststelt. 't Gesprek begon nè Leiden. De spraakzame passagier bleef niet lang neutraal. Als een ambtenaar van het statistisch bureau begon hij uiteen te zetten met percentages welk deel van de bevolking pro-dit, en welk deel pro-dat was/ De groote heer nam matig deel aan het gesprek. De spraakzame vervolgde zijn rede met de bespreking van het torpedeeren van de »Tubantia«. Ook hieromtrent stond z'n meening vast't was natuurlijk een Duit sche onderzeeër die 't gedaan had. De groote heer merkte bescheiden aan, dat men eerst het onderzoek diende af te wachten. Daarmede kon de spraakzame heer zich wel vereenigen, doch liet zich toch niet van zijn k propos afbrengen, en daagde den grooten heer uit hem te zeggen, welke belangen andere naties hebben konden zoo iets te doen en eindigde zijn peroratie met de mededeeling, dat ieder die z'n verstand gebruikte, weten kon dat de «Tubantia« door een DuitSchen onderzeeër was in den grond geboord. Toen sprak de man met de zijden reispet «Dan is u beter op de hoogte dan wij ik ben de kapitein van de «Tubantia* en, wijzende naar zijn overbuur, «dit is de le-officier«. Tableau. Rijke armen. Men meldt ons: De zak met ruim f500 aan zilvergeld, die dezer dagen te Bleijenbeek (Afferden) werd gevonden, is naar we vernemen, ge bleken het eigendom te zijn van de familie Sch., die haar bedeltochten wel 20 K.M. in den omtrek uitstrekt en op deze wijze de heide tot hare schatkamer maakte, meenende dat haar geld daar veiliger ge borgen was, dan in hare woning. i aar gemeld wordt nemen de Maat schappij «Nederland*, de «Rotterdamsche Lloyd* en de «Kon. Holl. Lloyd* nog steeds een afwachtende houding aan in zake het duikbooten- en mijnengevaar en hebben zij nog niet beslist, wanneer hunne booten zullen uitvaren. o Een handelaar in land- en tuinbouw- artikelen te Rotterdam, vermiste uit zijn portefeuille, waarin meerdere bankbiljetten van f1000, die op zijn bureau op zijn privékantoor lag, een bankbiljet van f 1000. Van dien diefstal werden verdacht zijn beide kantoorbedienden, de 17-jarige N. en de 21-jarige B. Bij beiden werd huiszoeking gedaan en in de woning van den laatste is het biljet gevonden in een kist staande in een kast. Beiden bekenden den diefstal gepleegd te hebben om zich geld te verschaffen, teneinde zelf een zaakje te beginnen. Zij hadden reeds enveloppen en briefpapier laten drukken, met de naam van de nieuwe firma. o De directie van de Holland-Amerikalijn heeft het belangrijke besluit genomen, de «Rotterdam* op te leggen, omdat zij geen kans ziet, dat voor haar lijn een zoo belangrijk schip in geval van een ongeluk, binnen 3 5 jaar na het sluiten van den vrede te vervangen, aangezien een schip van dien omvang uitsluitend op buitenlandsche wer ven gebouwd kan worden. Een reddingschip 'in de Noordzee. Het departement van marine deelt mede Het stoomschip »Altas«, dat door de re geering is uitgerust als reddingschip in de Noordzee, is heden morgen naar zee ver trokken. Het is voorzien van draadlooze telegrafie en van al het noodige voor het verleenen van hulp aan in nood verkeerende schepen en aan schipbreukelingen. Het voert behalve de Nederlandsche vlag, als kenteeken van zijn speciale be stemming, een oranjevlag met groen kruis aan den voortop, terwijl op beide boorden in witte letters het opschrift «Reddingschip Altas« is aangebracht, dat des nachts zal worden verlicht. Het schip zal zich ophouden in de na bijheid van het lichtschip «Noord-hinder. Er bevindt zich een zeeofficier aan boord, die belast is met de leiding van het red ding werk. Noodlottige twist. Te Weert heeft zich wederom een moord partij afgespeeld. Een zekere Schuman, die ongunstig bekend staat, kreeg met een ander, eveneens ongunstig bekend staande, twist in het logement «de Trompet*. Th. Schuman kreeg bij vechtpartij, die volgde, verschillende messteken en werd naar het St. Jonasgasthuis vervoerd. Maandagmorgen is hij aan de gevolgen overleden. De vermoedelijke daders zijn gevangen genomen. Gisteren-middag had de gerechtelijde schouwing plaats. De ver- slagene en de verdachten zijn geen Weerte- naren. o De »Duiveland« verongelukt. Volgens te Rotterdam ontvangen part. telegram, is het Stoomschip »Duiveland« van de Scheepvaart- en Steenkolen-Maat schappij, op weg van Londen naar Huil in ballast op een mijn geloopen of getor pedeerd en gezonken. Zeventien van de opvarenden zijn te Sheernes geland. De «Duiveland* mat 1299 ton bruto. Naar men weet werden in een van de sloepen van de Tubantia eenige stukjes ijzer, afkomstig van een torpedo gevonden. Na onderzoek is gebleken dat eenige van deze stukjes behoord hebben tot de bronzen luchtkamer van een torpedo. Nu meldt het Handelsblad dat torpedo's met bronzen luchtkamers uitsluitend worden geleverd door de firma Schwartzkopff te Berlijn. Schwartzkoff-torpedo's hebben uit sluitend behalve Duitschland Holland, Spanje en Japan en enkele Zuid-Ameri- caansche Staten. o Hooi. In Maas en Waal wordt namens de J| militaire autoriteiten het hooi gerequireerd voor f 58 pér 4 000 K G. vervoerkosten inbegrepen. o De uitvoer van rundvleesch stop gezet. In de afgeloopen maand is voor niet meer geslacht rundvee uitvoerconsent ver- leend dan in de drie vorige maandenJwerd geëxporteerd. Daar door de tegenwoordige uitvoer-regeling de exportprijzen belangrijk stegen en de binnenlandsche vleeschvoor- I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2