I en 60 kleinere plaatsen. Londen heeft ook nog de staart van den storm gevoeld in den vorm van een verschrikkelijke regen en sneeuwjacht, die de straten der wereld stad met een 10 c.M. dikke pap overdekte. Het is nog niet bij benadering mogelijk de schade, die het noodweer heeft aange richt, vast te stellen. ^Wat is ons land toch bevoorrecht op elk gebied. Waarom Stemme het ons tot verootmoediging en stille dankbaar heid en opene het onze harten voor den schreienden nood van anderen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's Hertogenbosch, het beste adres voor deze omstreken1. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. HEUSDEN. Onze gemeente verkeert in den gelukkigen toestand, dat er voor alle handen werk is. De Scheepswerf kan nog een groot perso neel gebruiken. De Conservenfabriek was dezen winter welkom voor tal van gezinnen om huis arbeid te verrichten. De Tabaksstryperij kan tal van meisjes gebruiken. Voor de bouwvakken kon het echter wel beter zijn. Menigeen stelt groot werk uit, omdat de bouwstoffen zoo hoog in prijs zijn doch ook daarin zijn nog geen werke- loozen. De Provinciale Regelings-Commissie voor de Paardenfokkerij in Noordbrabant, heeft, volgens het plan van besteding der- Rijks en Provinciale subsidiën dier commissie, voor de verschillende keuringen in 1916 ongeveer gelijke bedragen beschikbaar ge steld als het vorige jaar. Alleen voor de keuringen van hengsten met afstammelin gen is het uitgetrokken bedrag aanmerke lijk hooger. De voorkeuringen van 2 jarige, 3 jarige en van 38 jarige merriën zullen o.a. gehouden worden op 19 Juni te 's Bosch, 20 Juni te Heusden, 23 Juni te Almkerk en 12 Juni te Zevenbergen. De centrale merriekeuringen worden gehouden te Breda voor het type tuigpaard op 11 Juli en voor het type trekpaard op 12 Juli. De keuringen voor stamvaders met af stammelingen en voor 1 Vs jarige merriën afstammende van stamboekhouders zijn be paald op 29 Augustus te 's Bosch, 30 Au gustus te Almkerk, 8 September te Zeven bergen en 9 September te Heusden. Op de aanbeveling voor leden van de Gezondheidscommissie alhier, wegens aftreding van de heeren J. A. van O ver bosch en W. F. Hilvyig, zijn geplaatst le J. A. van O ver bosch 2e M. van Gooi le W. F. Hilwig 2e J. E. Schmitz. In de Zondag a. s. des nam. te houden godsdienstoefening hoopt op te treden Ds. P. I. Hage, O. I. Predikant met ver lof, eertijds predikant te Doeveren. Mejuffrouw M. A. Schuddeboom, die tijdelijk alhier op het Postkantoor werk zaam was, is op 1 April overgeplaatst naar het Hoofdpostkantoor Amsterdam en wordt alsdan vervangen door den Heer J. van den Brug, die alhier reeds eerder heeft vervangen. WERKENDAM. Donderdag 1.1. te half drie ongeveer werd het stoffelijk over schot van den Heer J. A. van Tienhoven, laatst woonachtig te Hilversum in den Familiegrafkelder alhier bijgezet. Velen v/aren naar hier overgekomen om mede de laatste eer aan den overledene te bewijzen. Tijdens zijn verblijf alhier, was de Heer Van Tienhoven vele jaren Raadslid, waar van de laatste jaren Wethouder. De Heer A. Kers, commies-dienst- geleider, wordt tegen 16 April a. s. naar Amsterdam verplaatst. Dinsdag 4 April a. s. hoopt des avonds 7 uur in de Chr. Geref. Kerk op te treden de Heer J. v. Vliet, leerend ouderling te Boskoop. Door de Geref. Kerk A alhier, is een beroep uitgebracht op Ds. Rietberg te Koudekerke aan de Rijn. AALBURG. In ons dorp doen zich vooral onder de schoolgaande kinderen veel gevallen van met mazelen overeenkomenden uitslag voor, tengevolge waarvan het school verzuim nog al beteekenend is geworden. Ook een der onderwijzers is door de ziekte aangetast. Ze schijnt overigens van vrij onschuldig karakter. Alhier heeft zich eene Coöperatieve landbouwvereeniging georganiseerd, onder den naam >Ons belang«. Tot Voorzitter is gekozen de Heer A. Michaël. Wij hopen hierop later terug te komen. AALST. Tot voorzitter en secretaris der commissie tot wering van schoolver zuim zijn respectievelijk gekozen de heeren P. Schaap en J. van Bruchem. Maandagavond werd in het Café van den Heer Blom eene Bioscopevoorstel- ling gegeven. Te oordeelen naar de verwachting zou de uitvoering er van wel meevallen. Het publiek was dan ook in ruime mate opge komen en heeft zich goed geamuseerd. Ook de jeugd ontbrak er natuurlijk niet. CAFELLE. Mej. J. G. Dijkstra heeft wegens hare henoeming tot onderwijzeres te Soest de benoeming tot tijdelijk onder wijzeres aan de openbare lagere school in de Nieuwstraat niet aangenomen. Door Joh. Mouthaan is aan Burge meester en Wethouders vergunning ge vraagd hem krachtens de Hinderwet ver gunning te verleenen tot het oprichten van een slagerij iri het perceel gelegen aan den Winterdijk No. 141. Op Zaterdag 8 April a s. des voormiddags te 11. uur bestaat ter gemeentehuize gelegenheid bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. 's GRAVENMOER. Woensdagavond hield de Tuin- en Landbouwvereeniging alhier eene algemeene vergadering, bijge woond door 21 leden. Nadat de heer D Smits, voorzitter, deze vergadering had ge opend, doet de secretaris voorlezing der jongste notulen en komen in behandeling de navolgende ingekomen stukkenver slagen der onderwijzers over het eerste gedeelte van den in dezen gehouden tuin- bouwcursus, die voor kennisgeving worden aangenomencirculaire der commissie tot distrubutie van regeerings mais, waarover nadere inlichtingen zullen worden inge wonnen circulaire van het bestuur der N. Br. Vereeniging van Landbouw over den uitvoer van rundvleesch, die voor ken nisgeving wordt aangenomenrapport der heeren Voorbrijtel en Bosman in zake eene audiëntie bij Z.E. den Commissaris der Koningin over de verlaging van het be- malingspeil der binnenpolders, waaromtrent nader een adres is verzonden aan H.H. Gedeputeerde Staten en waarover ook nog met den heer Ingenieur zal worden ge correspondeerd. Besproken wordt de op richting eener leenbank, met dit resultaat, dat eene commissie van vier leden wordt aangewezen om een onderzoek naar de werking daarvan in te stellen. De rekening van den penningmeester, bereids door eene commissie onderzocht, wordt onveranderd vastgesteld. Op voorstel van eenige leden zal de vereeniging eene rol, egge en hand wagen aanschaffen De heer D. Smits wordt wegens periodieke aftreding als voorzitter zoodanig met 20 stemmen herkozen, die ook deze herbenoeming aanvaardt. Verder niets aan de orde zijnde, sluit de voorzitter met een slotwoord de vergadering. HEDIKHUIZEN. De veehandelaar D. Hoef laken kocht alhier bij de kinderen Jac. Timmermans eene kalfvaars voor den hoogen prijs van f 400. KAATSHEUVEL. De heer J. J. Leenaarts, onderwijzer alhier, is benoemd tot hoofd der O. L. school in de gemeente Putte (N.Br.) Deze week viel de landbouwer, D. W. misleidt door de duisternis, van de fiets. Hij bezeerde daarbij erg zijn knie. Medische hulp was noodzakelijk. De echtelieden C. M. en M. R. alhier hopen op 30 April e. k. htm gouden bruiloft te vieren. In verband met de tijdsomstandigheden zal zoo min mogelijk feest worden gehouden. NEDERHEMERT. Bij de op 29 dezer gehouden aanbesteding waren 5 in schrijvingen. Het werk is opgedragen aan den heer J. H. v. Berghen te Waarden- burg voor f14280.t. w. de onderwij zerswoning f 6220.Verbouwing school f6740.Schoolmeubelen f1320. OUDHEUSDEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester dezer gemeente de Heer F. A. J. van Liempt, waarnemend secaetaris en gemeente-secretaris te Herpt. Zoodra de tijding bekend was, werd van bijna alle huizen de driekleur ont plooid. Wel een bewijs dat Harer Majesteits keuze, de sympatie der gemeente heeft. De nieuwbenoemde burgemeester is ge boren te Waalwijk, den 21 September 1888, dus eerst 27 jaar oud. Hij is in 't bezit van het Diploma van de Ned. Vereeniging voor Gemeentebelangen als secretaris, acte Staathuishoudkunde M.O. SPRANG. Den arbeider Qrijns had op het werk te Baardwijk het ongeluk met zijn arm tusschen een dommekracht bekneld te komen, waardoor deze ernstig werd gekneusd. Onmiddellijk moest ge neeskundige hulp worden ingeroepen. Met goed gevolg is door E. de Beer P. Werther en P. Maat examen afgelegd voor de eerste klasse der Rijksnormaal lessen te Waalwijk, terwijl M. in 't Veld tot de voorbereidende klasse werd toege laten. Dinsdagavond trad alhier in het Chr. Prot. 'militaire tehuis in openbare vergade ring voor een flink opgekomen publiek op, de heer Vellekoop uit 's Hage, reizend bondsagent van het Ned. Jongelings Ver bond* met het reeds aangekondigde on derwerp «karakter en karaktervorming. Nadat den refrent door den milicien Sergeant v. d. Meer was verwelkomt maakte spr. zijn gehoor duidelijk ten le «Wat geen karakter* is en ten 2e «Wat wel karakter is.« Aan het slot werden spr. nog eenige vragen gesteld die welwillend werden be antwoord. Heden Zaterdagavond 8 uur zal in haar "vergaderlokaal een openbare vergadering voor de afdeeling »Patr.« alhier optreden H. E. v. d. Leeden met het onderwerp »De Berg Rede.« VEEN. Op een verzoek van den water molenaar d. D alhier aan het bestuur van het waterschap den Polder van Veen, om verhooging van zijne jaarwedde wegens de dure tijdsomstandigheden werd afwijzend beschikt. Deze week werden bij een paar be woners in de Wielstraat weer enkele kip pen vermist. Of hier diefstal in 't spel is of een losloopende hond de dader er van is, kan niet worden geconstateerd. WIJK. De jongejuffrouw G. van Do- veren slaagde voor het toelatingsexamen voor de 1ste klasse der Rijksnormaallessen te Waalwijk. Z ALTBOMMEL. Op de Dinsdag gehouden weekmarkt werden de volgende prijzen besteed: Tarwe fll.80 af 12.90, Haver f6.a f7.75, Garst f 0.k fper H.L. Boter f0.90 k f 0. per Va K.G. Eeren f2.a f2.20 per 26 stuks; Biggen f14.f 18.50 per stuk. Aangevoerd 214 stuks. Avondteekenschool Heusden. Zooals gebruikelijk, werd ook weder dit jaar de winterteekencursus voor jongelieden besloten met eene tentoonstelling van het teekenwerk, vervaardigd in het tijdvak van 15 September 191515 Maart 1916. Was het vorig jaar de productie minder groot dan te voren, tengevolge van het kleiner aantal leerlingen in verband met de bijzondere tijdsomstandigheden, thans kon weder geconstateerd worden dat gedurende den afgeloopen cursus het aantal weder toegenomen was, wat ook zeker voor een groot deel kan toegeschreven worden aan de gunstiger gestelde condities, waarop den leerlingen vergund wordt het zoo nuttige teekenonderwijs te volgen. Wij vernamen dat het cursusgeld zeer laag gesteld is en zelfs min- en onver- mogenden gedeeltelijk of geheel daarvan vrijgesteld worden. Bovendien ontvangen alle leerlingen de te verbruiken teekenbe hoeften gratis. Waar het Bestuur der school dus alles in het werk stelt het den leerlingen zoo aanlokkelijk mogelijk te maken wijden an derzijds de leeraren hun beste krachten aan het onderwijs, waarvan wij dan ook thans weder met genoegen de resultaten mochten aanschouwen. Ep is hard gewerktde wanden en tafels der school waren geheel bedekt, wel ge tuigende van flinken ijver en werklust der jongelieden. Wij hoordeu dan ook dat er dezen winter weinig verzuimd was en dat wil wat zeggen vooral voor de buitenleer lingen bij het veelal aanhoudend slechte weer. Verscheidene werkstukken, zoowel op het gebied van het vak- als van het hand- teekenen trokken onze aandacht. Elke leer ling wordt naar zijn vak opgeleid, zoowel in het teekenwerk als in praktische reken en taallessen, welk laatste onderwijs voor den a.s. ambachtsman niet te onderschatten is. Mogen ook onze Heusdensche jongens, waarvan er helaas nog te weing komen in vergelijking met de buitenleeringen, beter gaan beseffen dat elke toekomstige vakman het ambachtsteekenonderwijs in onze dagen zoo broodnoodig heeft. Moge onze ver wachting voor den eerstvolgenden curcus niet beschaamd worden Onder de vele bezoekers der tentoon stelling merkten we ook op ons stadsbe stuur wat ook zoo krachtig steun verleent aan de inrichting. Met genoegen constateerden we ook dat dezen winter door een aantal militairen van het onderwijs gebruik gemaakt was en dat elk naar zijn kunnen zich ijverig geweerd had. Des avonds had in tegenwoordigheid van het Bestuur van het Dept. «Heusden* der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, het schoolbestuur, de leeraren en eenige be langstellenden, de beloofde prijsuitreiking aan de besten der aanwezige leerlingen plaats. Naar ijver en bekwaamheid werden de verschillende toepasselijke prijzen uitge loofd, nadat de Voorzitter van het Nut te Heusden, de Heer Hilwig, een pakkende toespraak tot leerlingen, leeraren en school bestuur had gehouden. De prijzen werden als volgt verdeeld le leerjaar M. Honcoop te Veen le prijs voor vakteekenen K. C. Volbeda te Nederhemertle prijs voor handteekenen J. van der Pol te Heusden 2e prijs voor vak- en handteekenen. 2e leerjaar geen prijzen toegekend. 3e leerjaarG. van Rijswijk te Veen le prijs voor vakteekenenF. Fuster te Wijk: le prijs voor handteekenen; J. van der Staak te Heusden 2e prijs voor vak teekenen S. P. Volbeda te Nederhemert 2e prijs voor vak en handteekenenA. P. Kramer te Genderen 3e prijs voor vak- en handteekenen. Bovendien ontving J. van der Pol te Heusden een extra prijs voor het minste aantal verzuimen, terwijl de militair A. E. Nientker' tijdelijk alhier, een extra prijs kreeg voor buitengewone ijver en gedrdg. Bestuur en leeraren hebben reden met voldoening op den afgeloopen cursus terug te zien. BINNENLAND Ontrouwe grenswachten. Op hun nachtelijke rondte ontmoetten de ambtenaren te Swalmen drie militairen met een paard. Toen ze werden aange roepen, sloegen twee der soldaten op de vlucht, doch de derde, die te paard zat, werd gegrepen. Desgevraagd bekende hij het paard te Swalmen bij den molenaar Vallen te hebben gestolen. Bij onderzoek bleek, aldus verneemt de »Tel«, dat dit het geval was. De dieven hadden de deur van den stal met geweld opengebroken en deze in het riviertje de Swalm geworpen. Waarschijnlijk hadden zij het plan, het paard over de in de nabijheid gelegen Duitsche grens te smokkelen. De aange houden dader gaf tevens de namen zijner twee medeplichtigen op, die evenals hij, uit Heerlen afkomstig, te Horn, bij Roer mond in garnizoen lagen. o TILBURG, 28 Muart. Hedennacht om streeks half twee vonden de marécliaussée alhier langs de tramrails op den Goirleschen weg, ongeveer tegenover de villa van den heer F. v. D., verschrikkelijk verminkt liggen den 24-jarigen A. v. O. uit de Laarstraat alhier. Bij een geneeskundig onderzoek door den inmiddels ontboden geneesheer uit Goirle werd geconstateerd, dat den ongelukkige vermoedelijk de beide beenen waren afgereden en een der schou ders gebroken of eveneens afgereden was. Nadat een verband gelegd was, werd v. O. per brancard naar zijn woning ver voerd, alwaar hij hedenmorgen omstreeks 10 uur is overleden. y. O. was gisteren in een gezelschap van een man of tien naar Goirle geweest, en wilde vandaar per laatste tram huis waarts keeren. Vermoedelijk is hij onderweg Van de tram gevallen, met het ongelukkig gevolg dat hij, na een 10-tal Meters nog mede- gesleept te zijn, onder de wielen raakte en werd overreden. De klewang. Naar de «Avondpost» verneemt zullen de sergeanten-majoor-administrateur en fouriers welke thans uitsluitend met een revolver zijn bewapend, worden voorzien van een klewang van het model als voor de officieren vastgesteld. o Landbouw en Scheepva art i n de Haarlemmermeer. Zooals bekend, wordt de vruchtbare en mooie Haarlemmermeerpolder, met zijn 18523 Hectaren kostelijk bouw- en weiland, in zijn lengte doorsneden door jde z. g. n. Hoofd vaart, een kanaal ongeveer 20 K.M. lang, loopende van het stoomgemaal »de Lijnden* tot het gemaal »de Leeghwater« Van dit vaarwater wordt een zeer druk gebruik gemaakt, vooral de landbouw on dervindt daarvan veel gemak, en in den herfst'telden we alleen te Hoofddorp soms Wel een 60 masten van schepen, vormende de «bietenvloot« In doorsnee toch worden alleen van dit gewas »de kurk waar de Meer op drijft*, jaarlijks ongeveer 4000 H.A. bezaaid. Den laatsten tijd ondervond de scheep vaart nogal veel last wegens het steeds ondieper worden van dit voor de Meer zoo belangrijk vaarwater. Thans is besloten dit vaarwater uit te diepen ongeveer over een derde van haar lengte vanaf het stoomgemaal »de Lijnden« tot Hoofddorp. Dezer dagen had de aanbesteding plaats van de 10 inschrijvers was de hoogste J. Saros en H. Scholten te Oudewetering voor f 75200, de laagste W. Krikke en P. Dik- keboom te Oudehaske (Fr.) voor f 59200. Het belooft voor de scheepvaart een groote verbetering te worden een verbe tering die van zelf ook den landbouwer ten goede zal komen, doordien voortaan schepen, met grootere diepgang ook in de »Meer« zullen kunnen komen. Er komeu tegenwoordig veel Duitsche deserteurs over de grens. Gisteren te Sluis 6 tegelijk. Door de grenswacht bij Putte is eën Duitsche infanterist, die over de grens was gekomen geinterneerd. Het was een jonge man van 24 jaar, die blijkbaar niet ge neigd was verder te vechten. Hij is vier maal gewond geweest en moest weder naar het front. Hij verklaarde, dat dezer dagen nog wel meer zullen volgen, die het vechten moede zijn. Hij is naar het inter- neeringskamp te Bergen overgebracht. o LAGE-ZWALUWE. Tot station-chef alhier is benoemd de adjunct-stationschef de heer B. J. H. Brus uit Den Haag, ter vervanging van den heer W. Quack, benoemd tot stationschef te Lochen. o De verloren mails. 's GRAVEND AGE, Naar aanleiding van een vraag of bij het verlies van aange- teekende postzendingen, tengevolge van overmacht zooals door het vergaan der «Palembang* en »Tubantia« vergoeding wordt gegeven, wordt van bevoegde zijde de aandacht gevestigd op het Kon. Besluit van 15 Nov. 1915, waarbij bepaald is dat bij een dergelijk geval geen vergoe ding wordt verleend. Schroder in hooger beroep. Naar wij vernemen werd door het Open baar Ministerie hooger beroep aangeteekend tegen het vrijsprekend vonnis ten aanzien van den heer J. C. Schroder, redacteur van de Telegraaf. o Krijgsgevangenen ontsnapt. Onder de Belgische gemeente Lommei hebben de Duitschers zes ontsnapte En- gelsche krijgsgevangenen aangehouden. Een dezer sprong in het kanaal en verdronk. o Naleving der Zegelwet. In herinnering wordt gebracht, dat alle tot den minister van Oorlog gerichte ver zoekschriften, ten doel hebbende iets te erlangen in het direct belang van den adressant, op zegel behooren te worden gesteld, voor zoover bij de wet geen uit zonderingen zijn gemaakt. Aangezien het herhaaldelijk voorkomt, dat dergelijke ver zoekschriften ongezegeld worden ingediend, wordt uitdrukkelijk gewezen op de artike len 8 en 12 der wet van 3 October 1843. Hierbij wordt opgemerkt, dat alle ver zoeken om verlof, zoowel van officie ren als van militairen beneden den rang van officier, op ongezegeld papier mogen worden gesteld. o— De schaarschte aan hout. Men schrijft ons uit AmsterdamDe schaarschte van hout voor bouwwerken doet zich meer en meer gevoelen. Al is nog geen sprake van een bepaalde stagnatie, particuliere nieuwbouw wordt zoo min mogelijk aangepakt. Ook voor de woning- bouwvereenigingen, die haar goedgekeurde plannen willen uitvoeren, is de duurte van het hout, een van de voornaamste mate rialen bij den bouw, geen klein beletsel. Het was een Amsterdamsche woning bouwvereniging, die onlangs steun van de gemeente verzocht voor haar plan om te probeeren hier goedkooper hout aangevoerd te krijgen. Maar tot nu toe zijn die pogin gen niet geslaagd en is het hout in Zwe den en in Duitschland nog in prijs geste gen. In de kringen van den houthandel gin gen dientengevolge stemmen op om bij de Regeering aan te dringen op het met re- geeringsschepen van uit Zweden naar hier brengen van het hout, zooals dat ook rhet graan en andere artikelen gebeurt. Aan die mogelijkheid is echter den pas afgesneden, omdat gebleken is dat de prijs evenzeer in de hoogte gaat als de vrachten. Zijn we goed ingelicht, dan zullen bin nenkort belanghebbenden bij den houthan del te zamen komen ter bespreking van pogingen om eenige verbetering in den toestand te brengen. Kleine geschenken onderhouden Uit Konstantinopel wordt geseind, dat Prins Eitel Friedrich, de tweede zoon van den Duitschen Keizer, binnenkort aldaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2